De avonturen van een verkeersagentje EXTRA 13 AKKERTJES De man van Iracema SHELL-SERVICE A DINSDAG 29 NOVEMBER 1938 ONBEGRENSD Gemeenteraad van Zandvoort De gemeentebegrooting Ruiling van grond De gemeentebegrooting WIE SLIPPEN WIL WEREN, Laat zijn banden ADERISEEREN ABSOLUUT SLIP-VRIJ Amsterdamschevaart322.T«l.16773-Haarlem pool IZsüiwkr Voor Joodsche vluchtelingen A CONTANT PRIJZEN De Kleedingverkoopcentrale SCHAGCHELSTRAAT 19 C BENNEBROEK ■onder God geen gezag. BEVERWIJK Denk er om St. Nicolaos mi/n merK is R.K. Staatspartij Rede van den heer P. Heilker Rede van den heer Heilker HILLEGOM DOOR OTFRID VON HANSTEIN «iobH* gaf het tdegsam te«i&. Weer had hë is het gezichtsveld met een „nieuwvorm" glasbril. Zooals dat vroeger met een glas- bril was, veel glazen breken, wiebelende glazen, dat is voorbij. De glazen zijn niet meer met schroeven vastgezet en er zijn schokbrekertjes tusschen de glazen en het montuur, 't Zijn praktische, onopvallende brillen, waarbij U 100 nuttig effect van Uw glazen hebt. KEIP, de brillenspecialist, Groote Houtstraat, naast Luxor, toont ze U gaarne. Maandagavond vergaderde de raad der ge meente Zandvoort onder voorzitterschap van burgemeester H. van Alphen. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de agenda, wijdde de Voorzitter eenige woor- dervan piëteit aan het pas overleden raadslid, den heer J. Koning, en wenschte de weduwe en de kinderen van den overledene sterkte in deze moeilijke omstandigheden. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, dat zij de beslissing omtrent het uitbreidingsplan van deze gemeente hebben verdaagd voor ten hoogste zes maanden. Naar aanleiding van een verzoek om op schriften in vreemde talen aan belasting te on derwerpen, werd door het college voorgesteld af wijzend te beschikken omdat het aantal in vreemde talen gestelde opschriften in deze ge meente zeer miniem is. Aldus besloten. Op 10 Augustus j.l. des morgens te half zes was een bezorgster van kranten in de School straat van de fiets gevallen en had daardoor haar enkel gebroken. Dit was het gevolg van een sliblaag in die straat na een des nachts plaats gehad hebbende regenbui. Naar de over tuiging van B. en W. was het ongeval niet het gevolg van een onrechtmatige overheidsdaad en kon adressant de gemeente niet aanspreken voor de geleden schade. De heeren Molenaar en Joustra zijn van meening, dat de gemeen te hier een gratificatie behoort te geven, daar door de gemeente verwaarloosd is verbeterin gen aan te brengen in de rioleering ter plaatse. Wethouder SLEGERS bestrijdt dit, daar de gemeentereiniging onmiddellijk na den aan vang van den dienst alles heeft opgeruimd en men dit niet 's nachts kan doen, temeer, daar de regen des nachts was gevallen. De heeren Joustra en Molenaar stemden tegen. Bij het punt financieele controle der ge meente wil de heer VAN RIJNBERK nog een punt toegevoegd zien, n.l. ook controle op de financiën van de V.V.V., daar dit nu een semi- officieel lichaam is geworden. De VOORZITTER adviseert hierover te spre ken bij het betreffende punt (subsidie) op de begrooting voor 1939. De heer JOUSTRA is voor particuliere con trole en stemt tegen. De overige raadsleden stemmen voor. Bij het reeds meermalen besproken punt van ruiling van gemeentegrond aan de Oosterpark straat met grond van particulieren aan de Brederodestraat, oordeelt de heer MOLENAAR, dat dit gewijzigde voorstel hem meer bevalt, doch vindt de verhouding van den grondprijs niet goed. Wethouder SLEGERS vindt, dat het bouwrijp zijn van den grond hier niet in geding moet worden gebracht, aangezien van meer belang is, dat door de ruiling grond wordt verkregen, noodig om het uitbreidingsplan uit te kunnen voeren. Dit voorstel wordt met 93 st. aange- r.i men. Het voorstel tot het wijzigen en opnieuw vast stellen van de verordening op de heffing van belasting op honden wordt z. h. s. goedgekeurd, evenals die op de heffing van precariorechten. Bij de bepreking op de heffing van begrafenis rechten wenscht de heer ELFFERS, alsook de heer GROEN, enkele wijzigingen in het voor stel, waarna dit wordt aangehouden. Tot lid van het bestuur voor maatschappelijk i hulpbetoon wordt benoemd de heer P. D. de Jong. De heer H. A. Klein alhier had verzocht om de pachtovereenkomst van het restaurant van de gem. zee- en zonnebadinrichting het Zui- derbad per 31 December 1938 te doen eindigen, hetgeen wordt besloten z. h. s. Na enkele hamerstukken wordt de gemeente begrooting voor 1939 aangeboden. Hieraan ont- leenen wij het volgende: In de raadsvergadering van 28 November werd. zooals men weet, de gemeentebegrooting voor het jaar 1939 aangeboden. B. en W. deelen mede, dat deze begrooting nog geen definitief beeld van de gemeentefinanciën kan geven in verband met aangekondigde wetten en daar om zullen te zijner tijd de noodige voorstellen tot wijziging bij suppletoire begrooting worden gedaan. Voor het sluitend maken was noodig te ramen een extra-bijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds tot een bedrag van f50.400, dit is bijna f23.000 meer dan het vorig jaar. Verschillende posten hebben het begrootings- beeld tot een bedrag van f 49.000 ongunstig be ïnvloed. Hierin zijn o.m. begrepen een jaarlijks terugkeerende tegenvaller van f 10.000 door ver mindering van de garantie-uitkeering uit het gemeentefonds. Verder is ten laste van den ge wonen dienst aan den kapitaaldienst gebracht een bijdrage van f 5.000. De verkiezingen in 1939 worden geraamd op f 850. Aan aflossing van geldleeningen zal f 4000 meer moeten worden uitgegeven. De op 1 Januari a.s. ingaande wij ziging op de verificatie der gemeentefinanciën vergt een meerdere uitgave van f 100. De re organisatie der politie vermeerdert de gewone uitgaven met f 1800. De verlaging van de schoolgelden komt op f 2200. De kosten van de strandexploitatie worden f 2250 hooger. De dienst voor maatschappelijk hulpbetoon vraagt f 5000 meer, terwijl de bouw van drie arbeiders woningen door jeugdige werkzoekenden een uitgave vergt van f3000; de subsidie aan de V.V.V. wordt met f 1100 verhoogd tot f 3500 en tenslotte werd de begrooting ongunstiger door een noodzakelijk hooger te ramen bedrag op den post rente kasgeldleeningen van f2100. Tegenover deze tegenvallers staan echter eenige lichtpuntjes, waarvan we noemen de conversietransactie waarbij de geheele ge meenteschuld in leeningen van een lager rente type is omgezet. Het voordeel hiervan is f 15.000. Contractswijziging met het P.E.N. brengt een mindere uitgave van f2000; de opheffing van boventallige onderwijzers aan de ULO-school geeft een besparing van f 3000 en idem voor boventallig personeel aan de bijzondere lagere scholen f2250. Tenslotte kan de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting op f 2000 hooger werden geraamd en gesteld worden op f 12000. Omtrent de schuldpositie der gemeente wordt medegedeeld, dat op 1 Jan. 1929 een totale schuld was van f 2.842.933,17 en op 1 Jan. 1939 f2.816.671,92 zoodat een vermindering is tot stand gebracht van plm. f 26.260. Duidelijk blijkt, dat het zeer bijzondere ka rakter van Zandvoort als seizoenplaats invloed uitoefent op de schuld per hoofd der bevolking, aangezien deze overeenkomt met het gemid delde voor gemeenten met 20.001/50.000 inwo ners. Daardoor houdt de leeningsschuld der ge meente over het algemeen geen direct verband met het aantal inwoners, dat plm. 9200 be draagt. Een toenemend zielenaantal zal dan ook geen evenredige vermeerdering van de gemeen teschuld ten gevolge hebben, doch er wel toe leiden, dat de druk op de ingezetenen wordt verlicht. Tenslotte hopen B. en W. dat de door de regeering ingediende belastingvoorstel len onder meer een nivelleering van den belas tingdruk in de verschillende gemeenten zullen bevorderen, waardoor verwacht wordt, dat Zandvoort als forensenplaats meer in trek zal komen. De begrooting sluit met een totaal bedrag in ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst van f 1.009.545,63. Verbreeding en asphalteering van de Zand- voortschelaan. Zooals wij deze maand publi ceerden, wordt thans door B. en W. in verband met een goedkoopere en even deugdelijke uit voering van de overbrugging van het spoor wegemplacement en aanleggen van wegen in Plan Noord, een voorstel bij den Raad inge diend, dat geheel o vereenkomt met het on langs door ons gemelde bericht. Thans zijn wij in staat als nadere bijzonderheid te vermelden, dat de verbetering van de Zandvoortschelaan is begroot op f 62000, waar bij inbegrepen is de verlenging van de dr. Ger- kestraat over een lengte van 425 meter. De ver breeding met de asphalteering van de Zand voortschelaan zal betreffen een lengte van 2400 meter. De asphalteering zal geschieden met een nieuw procédé van asphaltbedekking, hetwelk in stroefheid niet onderdoet voor een klinker wegdek en derhalve geen grooter slipgevaar met Een koker "akkertjes" van 12 stuivers bevat thans 13 "AKKERTJES". Als U een origineele glazen buis koopt, heeft U twéé voordeelen U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumriische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Per koker met glazen buis van 13 zich brengt, terwijl de onderhoudskosten veel geringer zullen zijn. Een gedeelte van het oor spronkelijke plan in de omgeving van de te maken spoorwegoverbrugging, namelijk 't aan leggen van verschillende binnenwegen, komt hierdoor te vervallen. Hierdoor wordt een be sparing verkregen van totaal f 70.326.zoo dat thans de calculatie is als volgt; Het maken van de overbrugging met het aan leggen en verbeteren van aansluitende wegen komt op f 100.000; het verbreeden en asphal- teeren van de Zandvoortschelaan op f 44.000; het verlengen van de dr. Gerkestraat op f 18000. De kosten van transactie met de N.V. Zand- voortsch Duin omtrent aankoop grond en no- tarisonkosten. worden geschat op f 8000..wel ke laatste post kan worden gefinancierd met de opbrengst van een geldleening. De heer VAN RIJNBERK merkt naar aan leiding van een voorstel tot het verbreeden en asphalteeren van de Zandvoortschelaan op, dat de Trompstraat nog een nieuw wegdek bezit en vraagt of het de bedoeling is, dat dit er uit gaat, wanneer deze straat wordt geasphalteerd. Hij vermoedt, dat de asphalteering van de om geving van de overbrugging verband houdt met plannen van de V.V.V. Wethouder SLEGERS deelt mede, dat de be strating van thans gehandhaafd blijft en de asphaltlaag er op komt. Na nog enkele opmer kingen van dezen wethouder wordt het voor stel z. h. s. aangenomen. Beschikbaarstelling van gemeente-eigendom- men voor Joodsche vluchtelingen. Naar aan leiding van het voorstel der raadsleden Elffers en Bolwidt om een of meerdere leegstaande ge meentewoningen beschikbaar te stellen voor t comité, dat is ingesteld voor de Joodsche vluch telingen teneinde deze personen te huisvesten, stellen B. en W. voor allereerst eventueel be schikbaar te stellen de ziekenbarak aan den Noorderduinweg, welke voldoende geoutilleerd is om 30 a 40 kinderen te kunnen huisvesten. Indien zich de behoefte aan meerdere gelegen heid tot huisvesting zou voordoen, bijv. voor gezinnen, dan hebben B. en W. er geen bezwaar tegen enkele minder courante gemeentewonin gen beschikbaar te stellen, waarbij het de be doeling is, dat het plaatselijk comité de be schikking krijgt over de gebouwen en voor eigen rekening zorgt voor het inrichten en schoon houden daarvan, alsmede voor de verzorging van de personen aan wie onderdak wordt ver schaft. De heer ELFFERS brengt dank aan B. en W. voor het spoedige prae-advies. Niet alleen om de deernis van het geval heeft spr. dit voorstel gedaan, maar het is een daad van mensche- lijkheid. Hij acht het van belang, dat de raad zich uitspreekt en zich bereid verklaart te helpen, wanneer het noodig zou zijn. De heer MOLENAAR vindt het voorstel in strijd met de wet en wil zijn stem daaraan niet geven. De raad moet z. i. niet verder gaan dan de regeering. Er staan hier 600 woningen leeg, die verhuurd kunnen worden. Hei is volgens hem het geven van een subsidie. De heer ELFFERS vindt deze manier van spreken een oud lied op de bekende wijs: ik ben er niet tegen, doch ik doe niets. De heer VAN RIJNBERK meent, dat de heer Molenaar de inwoners er nog wat aan wil laten verdienen. Zelfs de barak wil de heer Mo lenaar niet beschikbaar stellen. Wethouder SLEGERS betreurt het eveneens, dat een dergelijk geluid als van den heer Mo lenaar in den raad wordt gehoord. Er is geen verlossing mogelijk voor die menschen, wanneer er niet geholpen wordt. Ook de heer SUERINK betreurt de woorden van den heer Molenaar en stelt voor onmid dellijk tot stemming over te gaan. De heer VALLO ondersteunt dit voorstel om daardoor uit deze onverkwikkelijke situatie te komen. Hij acht zich ook voor de toekomst ge heel verantwoord door het geven van zijn stem aan dit voorstel. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Molenaar en Van Toombergen tegen. Hierna gaat de raad in besloten zitting over. en toch vanaf 1.- p. week. Dat vindt U alléén by naast Slager's Verfhandel TELEF. 17273 Inzameling voor Duitsche vluchtelingen Op verzoek van den burgemeester dezer ge meente hebben de jeugdorganisaties zich be reid verklaard op Zaterdag 3 December een in zameling te houden voor de Duitsche vluchte lingen. Gecollecteerd zal worden door de leden van de Christelijke Meisjesvereeniging, van de R.K. Meisjescongregaties en door de Zusters van de Stichting „Vogelenzang", begestaan door enkele particulieren. De collecte wordt gehouden met instemming van de regeering, onder auspiciën van de jeugdvereenigingen van alle gezindten hier te lande. De koning zette zijn wandeling voort en kwam bij het ma troosje, dat nog altijd in de laan als standbeeld stand. De koning keek hem aan en begreep er niets van. Toen hij het been van het matroosje betastte, kon deze het niet uithouden mi riep: „U kietelt me, koning" en de koninfc lachte. Nu de koning alles wist, nam hij het matroosje mede naar zijn paleis, omringd door een mooi bosch. Voor het paleis was een groote vijver. Toen ze by het paleis aankwamen, stond daar Keesie op Wacht op <fe hoogste trede van de pateisferap. Voor de eerste maal na de samenvoeging der beide afdeelingen kwam de R.K. Staatsparty Beverwijk I gisterenavond in vergadering bij een onder voorzitterschap van den heer Th. v. Lent. Deze bracht in zijn openingswoord dank aan de beide afgetreden afdeelingsbesturen, die veel voor de goede zaak hebben gedaan. Vervolgens deed spr. mededeeling van het standpunt, waarop het bestuur zich bij den aanvang zijner werkzaamheden. geplaatst heeft. Het bestuur acht het in de eerste plaats noodzakelijk, dat aandacht geschonken wordt aan alle wetten en besluiten, en dat op de sa menstelling daarvan invloed wordt uitgeoefend; vervolgens moet de aandacht uitgaan naar de afvaardiging in onze vertegenwoordigende li chamen, opdat de plaatsen daarin juist en goed bezet worden. Er zal verder een degelijke propaganda ge voerd moeten worden. Wij moeten de menschen met goede ideeën wapenen tegen het gevaar, om naar een andere richting te worden over gehaald. Maar in de propaganda ligt vooral groote waarde door de bekendmaking van onze katholieke beginselen. Tenslotte zullen vergaderingen gehouden wor den, waar de onderwerpen juist en grondig be licht zullen worden en waar elke eerlijke mee- ningsuiting recht zal wedervaren. Op deze wijze verwacht het bestuur meer ambitie voor vergaderingbezoek. De voorzitter deed een beroep op alle leden, om aan een en ander medewerking te ver- leenen. Medegedeeld werd, dat de afdeeling Bever wijk I thans ongeveer 800 leden telt. Door de voormalige afdeeling O. L. Vr. van Goeden Raad is een batig saldo van f 125.07 in de kas gestort. De rekening van de voormalige afdee ling St. Agatha moet nog ontvangen worden. De lezing over trustvorming kan niet door gaan, wegens den gezondheidstoestand van pa ter Cavagino. Voorts werd een beroep gedaan op hen, die zich voor de propaganda beschikbaar willen stellen. Deze dient zoo spoedig mogeiyk te worden gevoerd, daar slechts zy invloed op de eandidaatstelling bunnen doen gelden, die vóór 1 Januari 1939 lid van de Staatsparty zijn. De voorzitter beval tenslotte de kernvergade ringen in de belangstelling der leden aan. Déze zijn er op ingesteld om een juist inzicht in be langrijke zaken te vormen. Men stelde zich voor om op de kernvergaderingen onderwerpen aan de orde te stellen als bestryding der open bare onzedelijkheid, onderwyspolitiek, gezins politiek, werkloosheidspolitiek en Provinciaal bestuur. Belangstellenden kunnen zich aanmel den bij het bestuur. Hierna vond de verkiezing plaats van negen toegevoegde leden voor de centrale vergadering. Gekozen werden de heeren A. v. d. Plas, F. Sehols, N. Zuurbier, A. B. Machielsen, Jac. Slotemaker, Jac. Weterings, Blokker, Sneekers en J. Snijders. Als candidaten voor de Provinciale Staten werden voorgedragen de heeren P. Heilker (aftr.), dr. Koot, Haarlem, M. Vink, Beverwijk en Heeselaar, Amsterdam. Dan was het woord aan den heer P. Heilker, lid van de Provinciale Staten, die allereerst dankte voor het vertrouwen, dat deze verga dering in hem had gesteld. Hy hoopte slechts dat zijn hercandideering niet gebaseerd was op het simpele feit, dat hij aftredend was, doch op zyn werk als Statenlid. In het eerste deel van zijn rede gaf de heer Heilker een overzicht van de samenstelling er. de taak der Provinciale Staten, waarin de Ka tholieken, met hun zestien zetels, op één na de grootste fractie vormen. Van de verschillen de partijen noemde spr. o.a. de Katholieke De mocraten, die één zetel bezetten. Hun vertegen woordiger heeft echter getoond, dat hij abso luut gebroken heeft met alles wat Katholiek is in de Staten; zelfs heeft hij aansluiting gezocht bij het communistische deel der Staten; een aanwijzing dat de Katholieke democraten op 't verkeerde pad zyn. De N.S.B.-fractie is het gevaarlijkst en het is daartegen, dat spr. steeds van leer trekt. Al is de macht van de Prov. Staten niet bijster groot, haar werkzaamheden zijn zeer omvang- ryk. In dit verband wees spr. op het omvang- ryk materiaal, dat in de vergaderingen ter ta fel komt en waarbij ditmaal ook een voorstel is, om een subsidie te verleenen voor onderzoek naar ziekten by aardbeienplanten. Over een der groote provinciale bedrijven is in de Staten al menig hartig woordje gespro ken. Het is een veel omstreden instituut en te recht. Men wil nu eenmaal goedkoop licht heb ben. Bij de stichting der bedrijven (P.E.N. en Wa terleiding) is uitgegaan van het beginsel, dat POPPENKAMER-PAPIER U vindt bij ons de grootste sorteering vanaf 15 ct. per meter Komt U ons poppenhuis zien? Woensdagmiddag arriveert St. Nicolaas met de boot aan de Turfmarkt om ongeveer 3 uur HART'S BEHANGSELPAPIERHANDEL Kleine Houtstraat 49, Tel. 11279, HaarUnm geen winst gemaakt mag worden. Elke winst zal ten goede moeten komen aan de verbrui kers. Niet te ontkennen valt, dat de prijs in beduidende mate omlaag gegaan is. En de Sta tenleden k.ijken met Argusoogen uit, of de prijs nog niet verder omlaag kan. Intusschen sloot de provincie Noord Holland met een gemiddelden prijs van 12 ct. per KWU geen slecht figuur tegenover de andere honderd electriciteitsbedrijven in ons land. Er zyn er met een gemiddelden prys van 7 cent maar ook met meer dan 30 cent. In elk geval kan men er zeker van zijn dat, als de prijs naar beneden kan, dit ook zal gebeuren. Wat de waterwinning door het Waterleiding bedrijf betreft, spr. heeft steeds op de bres ge staan voor de tuinders, vooral in Heemskerk, om te trachten de bezwaren tot de kleinst mo gelijke proporties terug te brengen. Trouwens, de geheele Katholieke Fractie is daarvoor in de weer geweest, doch de politieke constellatie in de Staten maakt het onmogeiyk iets te doen. We zullen echter blijven vechten, aldus spr. Komende op den Statenkieskring Velsen, wees spr. erop, dat dit een geografisch wan gedrocht is. Deze kring, die zich uitstrekt van Beverwijk tot Uithoorn, is zoo vreemdsoortig ingedeeld, dat het gewenscht is op herziening aan te dringen, opdat deze kieskring inderdaad in de buurt van Velsen gesitueerd zal zyn. Tenslotte wees spr. nog op de financiën der provincie. Het is een verblijdend feit, dat, on danks de benarde tijdsomstandigheden, Ged. Staten in staat geweest zijn om het aantal op centen met 2 te verlagen. Het mag dan niet veel zijn, het psychologisch effect zal zijn uit werking niet missen. En tenslotte is elke cent verlaging van harte welkom. In dit verband wees spr. ook op de groote uitgaven, die de provincie doet voor bestrijding der werkloos heid en subsidies. Hierna sprak de heer Heilker over de poli tiek in algemeenen zin, waarvoor hij als slag zin had gekozen: „Het schip van staat geen averij; ons vrije volk geen slavernij". Spr. betoogde, dat het Nederlandsche schip van staat in het juiste vaarwater is; in tegen stelling met dat van Frankrijk en Duitschland, waar men kan zien hoe het niet moet. Wij kun nen dankbaar zijn met ons democratisch schip van staat, waarvan het kiezerscorps de talrijke bemanning vormt en waarvan de stuurlui, reke ning houdend met het gezonde inzicht der be manning, het roer vast in handen houdt. Spr. toetste zijn ervaringen in andere landen met den toestand in ons land en wees op het groote gevaar, dat van het nationaal-socialis- me ook voor ons land dreigt, zoodat hij allen zou willen oproepen om het te bestrijden. Gelukkig heeft ons volk onder zijn vele goede eigenschappen nog die van verstandige nuch terheid. Het zal niet bukken onder een slaven zweep. Maar straks, bij de verkiezingen, hebben wy een machtig wapen in de hand, dat is onze stem. Daarmede zullen we verhinderen, dat ons volk ooit aan slavernij ten prooi valt. De rede lokte grooten bijval uit. Aan het slot dankte de voorzitter den heer Heilker met enkele hartelijke woorden. Na een korte gedachtenwisseling werd de vergadering gesloten. O.D.-nieuws Hedenavond gaat onze Damclub naar Heemstede om daar te spelen tegen St. Bavo II. De vorige week werd met 137 gewonnen van Ontwikkeling te Lisse. Nu hedenavond opnieuw met winst naar huis O. D. Pater Peters komt Woensdagavond zal de bekende redenaar, Pater Peters, voor de R. K. Kiesvereeniging een rede houden over „Kerk en Politiek". Om half 8 vangt deze propaganda- vergadering aan in de zaal van Van Dril. Tot Ons Vermaak De tooneelclub van het personeel van de Zandsteenfabriek heeft Zaterdagavond een uitvoering gegeven, en tevens het vyfjarig bestaan van de vereeniging herdacht. Ter gelegenheid van dit lustrum stonden er vele bloemen in de zaal. Opgevoerd is het blijspel in drie bedrijven „De Firma Adam en Eva" van Guy Balton en George Middleton. Het stuk is goed vertolkt ofschoon er te weinig tempo in het spel zat. Aan de dames werden aan het einde bloemen aange boden. Mede ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan heeft de vereeniging haar voorzitter en echtgenoote, benevens den regisseur en echtgenoote gehuldigd met bloemen en een ge schenk. Het was een goede avond voor T.O.V. Gearmd slenterden zy langs heti Strand op zoek naar het passagebureau. Was iJit nu het zelfde Londen waar hij vroeger zoo dikwijls had geloopen? Dezelfde stad waar hy zooveel treurigs had beleefd? Was hij trouwens wel dezelfde persoon, die hij gisteren nog geweest Was? Leefde hij in een sprookjeswereld? Een ge voel van geluk doorstroomde hem, hy voelde Iracema's arm in den zyne. Plotseling waren zijn stoutste wenschen in vervulling gegaan, maar niettegenstaande dat kon hy een gevoel Van angst niet overwinnen. Zé stonden op het passagebureau. „Juffrouw Iracema Severing? De boot ver trekt door bijzondere omstandigheden twee dagen later dan op de dienstregeling staat opgegeven, maar hier is een telegram voor u," zei de beambte. Ze opende het, las het en gaf het aan Robert door. „Duizendmaal dank ben overgelukkig dat je mijn wenschen vervuld hebt in elk geval zal je Robert op Madeira ontmoeten veel fiefs papa." een bevestiging van zyn geluk in handen ge had. Ook hij nam passage op dezelfde boot. Daarna liepen zy samen langs den Theems- oever. Zij stonden bij de Towerbrug en het leek hun alsof de duizenden die hen daar voorbij stroomden, allen gelukkige menschen waren. Iracema liep dicht tegen hem aangedrongen. „Hoe gelukkig zou papa zijn, wanneer hij wist hoeveel wij van elkaar houden." Lang liepen zij nog door de straten, totdat Iracema zei: „Ik geloof dat je mij naar mijn hotel terug moet brengen." Voor de deur namen zij afscheid. „Mag ik morgen terug komen?" „Ik wacht je om negen uur. Ik zou graag nog menig plekje, dat ik mij uit mijn kinderjaren zoo goed herinner, terugzien." Den volgenden morgen was hij precies op tijd in het hotel en ging met de lift naar boven. Voor de deur bleef hij even staan. Hij hoorde een kyvende stem zeggen: „Dan heeft 't heelemaal geen doel meer dat ik nog verder meereis. Dan ga ik liever direct." Robert deed de deur open, hy had een ge voel alsof hij Iracema te hulp moest komen. „Robert, gelukkig dat je er bent. Dit mensch schynt haar verstand te hebben verloren." En toen tot juffrouw Merrem: „Pak direct uw kof fers en ga uw eigen weg. Hier is uw salaris." Eliza Merrem keek haar hoonend aan, ging even in de zijkamer om gepakt en gezakt terug te komen, riste het geld van tafel en zei: „Alles was allang gepakt. Mijn koffer is al beneden. Veel geluk, toekomstige mevrouw Ben Hiaxles." Toen sloeg ze de deur hart achter zich dicht. Ontsteld en hevig geschrokken door de laatste woorden vroeg Robert: „Om 's hemelswil, Ira, wat is er gebeurd?" Deze was doodop in een stoel gevallen. „Ik weet het zelf niet. Sedert gisterenavond is dat mensch volkomen veranderd. Tot op dat oogenblik was ze de onderdanigheid zelve, zoo dat het mij stuitte en toen opeens het andere uiterste. Den heelen avond door heeft ze niets dan giftige opmerkingen gemaakt. Zij kent je heel goed. Ze deed bijna als had ze van vroeger zekere rechten op je en je zou Benjamin Huxley zijn, een Australische misdadiger, die overal ge zocht wordt." Robert streek haar over het hoofdje om haar gerust te stellen. „Nu begrijp ik alles. Zeker heb ik dat mensch gekend. Indertijd toen ik als krygsgevangene, na uit het hospitaal te zijn ontslagen, uit het kamp naar Duitschland vluchtte. Zij was een van die meisjes, die niet uit het kamp te slaan waren en ze heeft het mij lastig genoeg ge maakt. Waarschijnlijk is zij nu nog boos, dat ik haar toen wel zeer duidelijk gemaakt heb, dat ik niets van haar moest hebben." „Maar wat bedoelt ze met jou Benjamin Hux ley te noemen?" „Die ben ik inderdaad veertien dagen ge weest. Als Robert Severing had ik natuurlijk onmogelijk kunnen vluchten. Het was vanzelf sprekend noodzakelijk mij voor de vlucht een valsch paspoort te verschaffen en men slaagde «er in een te koopen. Ik heb dien. Benjamin Huxley, wiens paspoort door een tusschenper- soon voor honderd pond gekocht werd, nooit ge zien. Het is mogelijk, dat hy een Australische misdadiger is. Mannen van eer zijn in het alge meen niet gewoon hun passen te verkoopen." In Duitschland terug ben ik weer Robert Severing geworden. Samen wandelden ze door de Oxfordstraat. „Ira, wat is er? Je lijkt me gedrukt. Twijfel je misschien toch aan me?" Ze zag hem diep in de oogen. „Aan jou zeker niet! Maar ik begrijp niet precies wat er met papa aan de hand is." „Hoe zoo?" „Gisterenavond kreeg ik weer een lang tele gram. Bijna een brief en geadresseerd aan het hotel. Wonderlijk ik kan maar niet begry- pen, hoe papa wist dat ik daar logeerde." „Je zegt toch zelf, dat hy ons overal laat nagaan. „Ze bleven voor een winkelraam staan en Robert las het telegram: „Blijf alsblieft een paar dagen bij oom Figueira in Lissabon." Ik wil eerst met Robert alles zakelyk regelen veel liefs papa. Robert antwoordde niet dadelijk en zwygend liepen ze een wijle naast elkaar. Het was alsof er een of ander gevaar dreigde. In Hydepark aangekomen gingen zij op een bank zitten. „Ira, wanneer je vader nu eens zijn besluit veranderd had! Misschien wist hij nog niet, toen hy besloot my in de firma op te nemen hoe weinig er van mij trots mijn harde wer- ken was terecht gekomen," Iracema antwoordde: „Ik heb een angstig voorgevoel zij het van anderen aard. Misschien heeft juffrouw Merrem me zenuwachtig gemaakt, maar ook het tweede telegram van vader heeft mij doen schrikken. Oom Figueira is een Brazi liaan en vaders compagnon. Ik weet niet maar tegen hem heb ik altijd een zeker wan trouwen gehad. Dan was er bij papa in de zaak nog een jongmensch, een zekere Jenkins, dien Figueira had aangesteld en die ongetwijfeld een prima kracht was. Deze Jenkins heeft opvallend veel moeite voor mij gedaan. Vader, die sedert hij ziek was zich gemakkelijk door Jenkins liet beïnvloeden, had bijna zijn toestemming gege ven. Openhartig gezegd de moeite, die Jen kins zich voor mij gaf, was juist de reden, dat ik naar New-York ging. Robert greep haar handje. „Maar wat heeft dat met...." „Ik weet niet. Maar het komt mü zoo vreemd voor, dat ik nu opeens in Lissabon moet bly ven." „Misschien heeft je vader zijn plannen ge wijzigd." „Het blijft altyd mogelyk, dat Figueira by papa op Madeira geweest is. Misschien ook Jenkins. Figueira heeft papa misschien omge praat, heeft hem wellicht ongunstige dingen aangaande je meegedeeld." Robert hield haar handje vast in zyn sterke hand gedrukt. „Iracema jaren lang ben ik je ontvlucht, trachtend mijn liefde voor je te vergeten. Maar als ik je nu weer moest (Terliezen, hoe zou ik «dat te boven moeten komen?" antwoordde* niet, maar bleef zwijgend in gepeins verzonken. Maar haar handje had zy niet terug getrokken. Opeens stond ze op, met een vastberaden trek op haar gezicht. „Je hebt gelijk, ook ik ben on gerust, maar het is vanzelfsprekend, dat wy el kaar niet meer loslaten en al was je kolentrem- mer op het schip geweest niets kan mijn vertrouwen in je aan het wankelen brengen. Wij houden van elkaar; wij hebben elkaar ja renlang niet gezien en we houden nog van el kaar. Dus hooren wij blijkbaar bij elkaar." Hij wilde haar in de rede vallen: haar woor den maakten hem zoo gelukkig al was er iets zakelijks en hards in. Zij dwong er blijkbaar zichzelf toe om over haar gevoelens streng lo gisch en nuchter na te denken. „Er is geen twijfel mogelijk of papa heeft den wensch en het plan om ons een paar te zien worden. Voor moeder stierf heb ik met haar over mijn liefde voor jou gesproken. Papa zal het van haar gehoord hebben en in zyn ziekte er over hebben nagedacht. Hij heeft waarschijn- lyk mijn wensch werkelijkheid willen maken en zoowel Figueira als Jenkins met een voldongen feit willen verrassen. Nu doet het mij niet prettig aan, dat ik bij Figueira zou moet&i blyven. Dat lijkt er wel een beetje op alsof deze en Jenkins papa weer hebben omgepraat." „Maar wat moeten wij dan doen?" Hoe Iracema zich ook dwong om kalm en nuchter te schijnen, ze kon nu een blos niet onderdrukken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9