y y y öHot ideale geschenkD jEau de Cologne Chamberlain's wedloop om den vrede b NAAR EEN NIEUWE GEMEENSCHAP Baranowsky thans vrijgesproken IJ Parfum Eau de Cologne ZIJN A.S. REIS NAAR ITALIË De Britsche hulp aan Frankrijk KOU VICKS Lucht Verdedipinas Fonds C (iaLtfAlacifpi Ucu2/i WOENSDAG 30 NOVEMBER 1938 Ook Uw steun! Buitenlandsch Overzicht R.K. MIDDENSTANDSBOND Het Luchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw aan het bijdrage BEGROOTING VAN KOLONIËN Curagao dient in de gewijzigde verdeeling der vlootkosten betrokken te worden Origfn ftesschen Kistjes 3 Geschenk- vanaf-.75' tot 10.- vanaf-. 45 tot 1<).- Qeschentefooeen vanaf 1.2S tot 10. - li millioen speldjes Voor de groote collecte ten bate van vervolgden om geloof en ras Voor- en nazorg van geesteszieken Waar in Noordholland consultatie- bureaux worden opgericht PHILIPS-LAMPENOCTROOIEN Pleegden twee kooplieden uit Nijmegen inbreuk? Het R. K. Werkliedenverbond, dat reeds zoo menig gelukkig initiatief op veler lei gebied ram, heeft thans besloten in een drie-jaren-plan een welgeorgani- seerde actie te voeren voor een noodzakelijke en diepingrijpende omwenteling der geesten met. het doel te komen tot een nieuwe en betere gemeenschap, waarin sociale recht vaardigheid en naastenliefde overeenkomstig de richtlijnen, aangegeven in de vermaarde encycliek „Quadragesimo Anno", zullen heer tenen. Het heeft deze actie, waarvoor het anderhalve ton offerde daarmede bewij zend, dat het niet van zins is het bij schoone wPordei. en opwekkingen te laten, maar ook berelc. is een edelmoedig voorbeeld en een daad van beteekenis te stellen ingezet met een massale bijeenkomst in de hoofdstad. Op deze bijeenkomst waren de hoogste kerkelijke en wereldlijke autoriteiten uit £et openbare leven van Katholiek Nederland aanwezig en een drietal sprekers van naam ontvouwden de schoone gedachten, beginselen en overwe gingen, waaraan dit grootsche initiatief is ontsprongen. Evenals aan het streven van de Oxfordgroep, de geestelijke en moreele her bewapening, den Bond zonder naam hebben de geestelijke ontreddering en verwording der wereld, waaruit een materieele verwarring zonder weerga is voortgevloeid, den stoot ge geven aan het Werkliedenverbond om deze groot en grootsch opgezette actie te beginnen. De bij velen van allerlei slag en richting, denkwijze en gevoelen gevestigde overtuiging, dat men niet langer werkeloos mag blijven toezien en berusten in den deplorabelen toe stand op zoovelerlei gebied, maar beginnend bij zichzelf het aanschijn der zieke wereld moet vernieuwen door een algeheele omvor ming der geesten, Waaruit een nieuwe maat schappelijke ordening natuurnoodzakelijk moet voortkomen, heeft bü het R. K. Werk liedenverbond geleid tot dezen georganiseer- den aanval, waartoe het alle goedwillende krachten niet alleen van Katholiek, maar van geheel Nederland heeft opgeroepen. Al gaat het R. K. Werkliedenverbond ook uit van de gedachten en richtlijnen van de groote sociale Encycliek „Quadragesimo Anno", het richt zich evenmin trouwens als Z. H. de Paus in dien vermaarden zend brief deed niet uitsluitend tot de geloofs- genooten. Het wil de principen van recht vaardigheid en liefde, die natuurlijke, voor alle menschen gelijkelijk geldende principen zijn, maar door het Christendom tot boven natuurlijke hoogte geadeld worden, ook door allen laten beleven in de practijk van een hecht gefundeerde maatschappelijke, geeste lijke en cultureele solidariteit. Door zijn cam pagne zoo breed-menschelijk op te zetten heeft het zelfs den schijn van sectarisme ver meden en een groote expansie mogelijk ge maakt. Dat het juist de katholieke arbeidersorga nisatie in ons land is, die dit drie-jaren-plan, dat door meerderen gevolgd zal moeten wor den omdat een algeheele omvorming der geesten en der maatschappij zich alleen maar geleidelijk en in een duurzaamheid waar borgend tempo kan worden bewerkt, is ken merkend voor haar zelf en voor den karak teristieken organisatie-zin van ons volk. Meer individualistische intellectueelen vinden hier een beweging, waarbij zij zich met hun gaven van hoofd en hart kunnen en moeten aan sluiten om hun werken in gelijke richting vruchtbaarder en doeltreffender te maken. Hoe geestdriftig en vol overtuiging wij dit hoogst lofwaardige en edelmoedige initiatief van het R. K. Werklieden verbond ook aanbevelen en zullen steunen, wy moeten niet meenen, dat wij enkel met dit initiatief er al zijn of er zullen komen. Op massale vergaderingen en in organisato risch verband kunnen w'ij wel-is-waar opge wekt en voor een oogenblik meegesleurd worden in den stroom, maar wil deze actie slagen en blijvend nut afwerpen dan moeten wij in den stroom niet enkel drijven, of worden gedreven, maar zelf zwem men. De edele bedoelingen van Doll- fuss en Schuschnigg in Oostenrijk, die op papier een Christelijken standenstaat, geba seerd op de stellingen van „Quadragesimo Anno", hadden gesticht, hebben jammerlijk schipbreuk geleden, niet door gebrek aan schoone woorden en hooge aanmoediging, maar door gebrek aan innerlijken weerklank en medewerking en bij gebrek aan een vruchtbaren geestelijken bodem, waarin het door hen uitgestrooide zaad ontkiemen kon. Wij moeten eerst hef egoïsme en liberalisme, de baatzucht en het materialisme, de afgunst en de ongeregelde hartstocht naar geld en goed, naar lust en overdreven luxe, in ons zelf overwinnen, vóór wij met kans op succes deze zielen aanvretende kwalen buiten en om ons in de wereld kunnen bestrijden. De actie van het Werkliedenverbond mag geen hcogoplaaiend stroovuur worden, maar moet steeds opnieuw gevoed als een helder en standvastig licht leiding en richting blijven geven en steeds meer zoekenden binnen zijn ban vangen, opdat de duisternissen in de geesten, in de maatschappij zoowtel op eco nomisch, politiek, sociaal en cultureel gebied wijken en een nieuwe gemeenschap worde gebouwd op de oude waarden en waarheden, welke verwaarloosd of verloochend werden, zoddat nieuwe en heillooze dwalingen een kans kregen om het menschdom te verbijste ren en te verblinden. De aarde moet diep worden omgeploegd, opdat een nieuw geslacht er een beter leven kan vinden en de idealen van tweeduizend jaren Christendom dichter benaderd wor den. Het Werkliedenverbond heeft de hand aan den ploeg geslagen. Welnu dan, laten wij allen zonder onderscheid naar kracht en vermogen medewerken aan de voorbereiding van een nieuw en milder sei zoen, waarin Gods licht helder en zuiver over een rijpen en rijken oogst zal spelen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de strafzaak tegen Ladis- law Baranowsky, vriend en partijgenoot van den bij den bom-aanslag te Rotterdam om het leven gekomen Oekrainer Eugen Konovalec. De politie-rechter te Rotterdam had Bara nowsky wegens het gebruik maken van een valschen reispas tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld. Bij de behandeling in hooger beroep kwam vast te staan, dat Baranowsky Nederland was binnengekomen op een Tsjecho-Slowaakschen pas ten name van zekeren Bora. Na een uit gebreid politie-onderzoek is echter niet geble ken, dab deze pas vervalscht was, maar dateer der de mogelijkheid bestond, dat Baranowsky op een echten pas van een ander had gereisd. De advocaat-generaal had vrijspraak ge vraagd, nu de valschheid van den pas niet is gebleken, zoodat geen overtreding van art. 231 Wetboek v. strafrecht kon worden aangetoond. Conform dit requisitoir heeft het Hof thans het vonnis van den politie-rechter vernietigd en Baranowsky vrijgesproken. Een dezer dagen kwam te Utrecht het Cen traal Bestuur van den Ned. R.K. Middenstands bond in vergadering bijeen. Ten behoeve van de aangesloten vakbonden Postgiro 287177 Den Haag, ten name van da Vcteeniging TQQt Nationale Veiligheid. worden mededeelingen gedaan over de voor hen van belang zijnde elementen in de tot stand gekomen technische herzieningen van de wet op de Omzetbelasting. De financieele jaarstukken werden vastge steld. De begrooting 1939 sluit op een totaal van ƒ43120.—. Ingeleid door den adjunct-directeur van het Bondsbureau werd een uitvoerige bespreking gewijd aan de diverse kanten van het werkloos heidsvraagstuk, welke speciaal het kleinbedrijf raken. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Koloniën is het volgende ontleend: Algemeen had men met waardeering kennis genomen van de mededeeling dat op de be grooting van Curagao een bedrag van 100.000 is uitgetrokken als bijdrage aan de rijksbegroo- ting 'in de kosten van de defensie van <}it ge biedsdeel. Hoezeer zij deze bijdrage als blijk van ver bondenheid met Nederland ook op prijs stelden, toch meenden vele leden, dat langs den weg van vrijwillige bijdragen een bevredigende verhouding in de defensie-uitgaven van het moederland, Nederlandsch-Indië, Curagao en Suriname niet kan worden verkregen. Deze leden achtten het niet billijk, dat de West-Indische gebiedsdeelen geenerlei verplichting hebpen tot het verleenen van bijdragen in de kosten der defensie, hoewel de druk der defensie-uitgaven op Nederland en Nederlandsch-Indië buitengewoon verzwaard is en deze verzwaring ten deele een gevolg is van het feit, dat ook de kosten van land- en zee macht tot bescherming van Suriname en Cura gao, welke ten laste van het Rijk komen, aan zienlek zijn gestegen. Men denke hier niet al leen aan de op deze begrooting voorkomende bedragen van rond 625.000 voor Suriname en 665.000 voor Curagao, maar ook aan de kos ten, verbonden aan de aanwezigheid van een zeemacht in de West-Indische wateren. Nu Curagao geacht kan worden het meest welvarende deel van het Koninkrijk te zijn, ge voelden deze leden het als een onbillijkheid, dat Curagao tot dusverre niets bijdroeg in de defensiekosten en nu slechts 100.000 bijdraagt, d.i. 1 pCt. van de totale begrooting. Met dit alles voor oogen meenden deze le den, dat de regeering Curagao wellicht ook Suriname in de gewijzigde verdeeling van de vlootkosten had moeten betrekken. Met eenige verwondering hadden verscheidene leden er kennis van genomen, dat de Gouver neur van Suriname voor de tweede maal tijdens zjjn ambtsperiode een reis naar Nederland heeft ondernomen Gaarne zouden zij vernemen, welk nut deze reizen naar het oordeel van den minister heb ben. Vele leden juichten het toe, dat de gouver neur van Curagao reeds zoo spoedig een ont werp tot wijziging van het kiesreglement bij de Staten heeft ingediend, waardoor het kiesrecht aanmerkelijk zal worden uitgebreid. <8#W doozen IB110 Chamberlain bouwt onverstoorbaar en hard nekkig voort aan zijn vredesconstructie; hoe wel hem niet alles meeloopt. Daar is bijvoor beeld de innige samenwerking met Parijs vorig» wéék nog tot uiting gekomen in de vol ledige overeenstemming, die na het Britsche bezoek aan de Fransche hoofdstad geconsta teerd werd. Achteraf schijnt die overeenstem ming hoofdzakelijk bereikt te zijn tusschen den Franschen premier en Neville Chamberlain. Im mers, de Franschen hadden zich ernstig be zorgd gemaakt over het feit, dat zij bij een eventueelen aanval dank zij de Britsche po litiek in September j.l. alleen zouden komen te staan tegenover een mogelijk gecombineerden aanval uit Noord en Zuid, waarbij zij den steun van een Tsjechische afleidingsmanoeuvre voor goed zullen missen. Daladier moet zijn Fjrit- schen vriend dan ook om hulp gevraagd heb ben in het voorkomende geval; die hulp zal hem evenwel niet verleend worden. De Britten zijn niet van zins tot een dienstplicht, zelfs niet in een verkapten vorm, over te gaan, en Cham berlain deelde in het Britsche Lagerhuis mede, dat hij geen beloften heeft afgelegd ten aan zien van de zending van een Britsch leger naar Frankrijk, indien dit aangevallen wordt. Mogelijk blijft, dat Engeland de toezegging heeft ge daan, dat zijn luchtmacht de Franschen zal bijspringen, doch zoolang Chamberlain vast houdt aan zijn defensieve militaire politiek, kunnen de Britsche jagers beter in Engeland dan in Frankrijk opstijgen, willen zij hun land effectief tegen een zending bommenwerpers be schermen. In dezen zin was het ook, dat de Britsche bladen den Franschen voorhielden, dat zij beter deden hun volle aandacht te wijden aan de productie van vliegtuigen. Met die productie vlot het inmiddels niet erg. Jouhaux is zijn stakings-campagne tegen Daladier begonnen en zelfs wanneer het dezen laatste gelukt het drijven van den rooden vak bond door zijn krachtige maatregelen te bre ken hetgeen hem vandaag reeds blijkens de eerste berichten gedeeltelijk gelukt schijnt dan heeft de Fransche premier nog een appeltje te schillen met het parlement, waar bij nog allerlei mogelijkheden zich voordoen. In elk geval zal Daladier nog bergen politiek werk moeten verzetten, alvorens hij zich aan het allernoodzakelijkste voor Frankrijk zal kunnen wijden. De conservatieve Britsche bladen heb ben reeds blijk gegeven van hun hooge onte vredenheid over de ondoeltreffendheid van Frankrljks werkmethode en zij maken zich er ernstig bezorgd over, dat de Franschen bij ge brek aan materiaal Engeland in een voorko mend, geval niet afdoende zullen kunnen be schermen. Intusschen maakt Chamberlain haast met zijn plannen, onbevreesd voor Franschen onwil, daar hy zich ervan bewust is, dat het vrijwel geïsoleerde Frankrijk wel op Engeland aange wezen is. Thans liet hy zyn reis naar Rome in Januari a.s. aankondigen, in een periode, waarin het parlement hem gefn moeiiykheden in den weg kan leggen. Nu hy terwille van de publieke opinie niet rechtstreeks met Hitier in contact kan treden en deze laatste weinig ge negenheid heeft getoond om het met Londen op een accoprdje te gooien, zal hij ongetwyfeld de bemiddeling van Mussolini inroepen om toelating te verkrijgen tot de „as". Gemakkeiyk is dit niet, want Rome en Pterlijn verlangen niet alleen, dat die as de algemeene bewonde ring zal wekken, doch men moet nog entrée Men schrijft ons namens het Nederlandsch Jeugdleiders-instituut, datde inzameling voor uitgewekenen om geloof en ras organiseert: Wat snel georganiseerd wordt, biedt de grootste kans van slagen. De nationale inza meling op 3 December a.s. zal dan ook alleen reeds om deze reden een succes worden. In koortsachtig tempo werken honderden vrywil- ligers aan de omvangrijke voorbereidingen van de grootste collecte, die ooit in Nederland ge houden is. Deze voorbereidende maatregelen moeten op zeer korten termyn getroffen wor den. Meer dan VA millioen speldjes 40.000 collectebussen, 40.000 propaganda-affiches, tien duizenden kussens, dit alles moest niet alleen grootendeels vervaardigd, maar ook gedistri bueerd worden. Voeg hierby de noodzakeiyke administratie voor een inzameling, die naar schatting in 800 gemeenten plaats vindt, dan krygt men eenigen indruk van het werk,'dat in de hoofdcentrale van het Nederlandsch Jeugd leiders-instituut, Vondelstraat 11 te Amsterdam, verzet moet worden. Wanneer men niet van alle kanten de spon tane medewerking der bevolking genoot, dan zou deze monstercollecte ten bate van hen, die om hun geloof of ras vervolgd worden, tot mislukking zyn gedoemd. Die medewerking ge niet het organiseerende comité echter in ver- biydende mate. Het is of duizenden in den lande zaten te wachten op de gelegenheid om eindelijk iets te kunnen doen, dat hun mee gevoel met de verdrukten omzet in een har- telyke daad. Van de duizend aangeschreven gemeentebesturen hebben er 800 onmiddeliyk bevestigend geantwoord. Men is nog met een honderdtal in onderhandeling. Spontaan ver klaarden de burgemeesters zich bereid om het welslagen van de inzameling in hun gemeente zoo veel mogeiyk te bevorderen. Meer dan honderd bioscoop-eigenaren stem den gretig toe om het propagandafilmpje „Godshuizen branden" niet alleen gratis te doen draaien, doch zelf de copie te betalen. De spoorwegen, het P.T.T.-bedrijf en tal van organisaties en particulieren verrichtten byna het onmogeiyke om zonder tüdvèrlies de orga nisatie te doen marcheeren. De centrale orga nisaties en coöperaties van winkeliers en waren huishouders bleken geen enkel bezwaar te hebben om tydens de Sinterklaas-drukte een collecte-bus in de winkels te deponeeren, en aldaar voor de propaganda zorg te dragen. Ja Sinterklaas zelf helpt ook mee. Het is z ij n bydrage, die in die winkelbusjes terecht komt. Geeft hy een duur geschenk, dan is het hem onverschillig of dit f 25 of f 26 kost en een pop van 50 cent brengt misschien een stuiver extra op voor de kinderen, wier speel goed daarginds aan gruzels is geslagen. De Sint is mild naar draagkracht. Nederland maakt zich op tot een daad van diep mede- aoogen. Ons kleine land wil zyn goede traditie hoog houden. Wanneer onschuldigen wreed en onverdiend door een schier onbegrijpelyk noodlot worden getroffen, heeft ons volk zich immer van zyn nobelsten kant doen kennen. En die noblesse wordt Zaterdag 3 December as. ,in klinkende munt omgezet. Eén duidelyk symptoom van echt Neder- landsche offervaardigheid drong reeds tot de organisatoren door: Drachten had reeds op eigen gelegenheid een inzameling gehouden. Als voorloopig deel van de opbrengst uit deze Friesche gemeente kreeg het comité f 1667 toegezonden. Friesland kwam dus het eerst over de brug. Anderen zullen vol- genj De commissie voor vóór- en nazorg van geesteszieken in N.-Holland, waarvan burgem. J. M. J. H. Lambooy van Hilversum voorzitter is heeft aan de daarvoor in aanmerking komen de gemeentebesturen medegedeeld, welk resul taat het eerder tot de gemeentebesturen ge richte verzoek tot medewerking aan de stich ting van een gewestelijken dienst ten behoeve van het vorenbedoelde werk tot nu toe heeft gehad. Op grond van de tot dusver ingekomen ant woorden en indien alsnog een voldoende getal gemeenten toetreedt, mag worden aangenomen, dat in 1939 tot stichting van consultatiebureaux kan worden overgegaan in de districten I (Alk maar), III (Hilversum) en IV (Zaandam- Hoorn). De noodige voorbereidingen worden daartoe reeds getroffen. *De* commissie heeft hare bemoeiing met de gemeenten, behoorende tot district II (Haarlem), voorloopig onderbro ken, daar de gemeente Haarlem overweegt, een psychiater aan te stellen, die tevens de voor- en nazorg in de gemeenten, behoorende tot dis trict II, zal uitoefenen. Daar het voor de toegetreden gemeenten van belang is, dat, zoo eenigszins mogeiyk, de con sultatiebureaux I, II en IV volledig worden in gericht, heeft de commissie verzocht, uiterlijk, 1 Januari 1939 over de noodige gegevens te mogen beschikken, betreffende de gemeenten, die in elk district toetreden. Daartoe heeft de commissie de medewerking gevraagd van de besturen der gemeenten, die nog geen definitief besluit hebben genomen en aan die gemeente besturen, die niet toegetreden zyn, verzocht, na der te willen overwegen, of er, mede na ken nisneming van de reeds bereikte resultaten, aanleiding is, deze aangelegenheid opnieuw onder de oogen te zien. betalen ook. Heel voorzichtig heeft Berlyn la ten weten, dat het in het as. voorjaar bereid is zyn bewapening als een plafond te beschou wen, waartoe ook de anderen genadigiyk zullen worden toegelaten mits men een koloniale - aanbieding doet. De recente verklaringen van Londen en Pa- rys mogen dienaangaande dan al krachtig-af- wyzend geweest zyn, indien Chamberlain zich op deze wyze de eenige kans geboden ziet om zyn plan te volvoeren, dan zal hy vrijwel zeker den weg onder dit Caudynsche juk gaan zoo mogeiyk natuuriyk 'op kosten van anderen. Daarnaast zal Chamberlain nog het een en ander te bespreken hebben met den' duce zelf. Het eindeiyk in werking getreden Paasch-ac- coord immers regelt wel de verhoudingen in het Oosten van de Middellandsche Zee, doch het Westen bleef buiten beschouwing. Voor de Britten is dit deel minstens even belangrijk en voor de Franschen niet minder. Het staat trouwens buiten twijfel, dat Chamberlain een kans zal wagen om te bemiddelen tusschen Rome en Parijs, welker betrekkingen nog immer verre van hartelijk zijn. De Italiaansche bladen zijn evenwel niet zeer hoopgevend voor den Britschen premier; deze kwestie, zeggen zij, staat er geheel buiten. Nu de as gebleken Is van meer dan demonstratieve beteekenis te zyn, is het de beurt van Rome, om de Fransch- Britsche betrekkingen aan een duurzaamheids- proef te onderwerpen, al was het alleen maar uit revanche. Zal Mussolini inmiddels bereid zijn tegen invloed in de Suez-kanaal-maat- schappij, waarbij Italië steeds grootere belan gen heeft, water in zyn Spaanschen wijn te doen? Vooralsnog ïykt het, dat Chamberlain's hindernis-wedloop om den vrede gelukt. Op korten termijn althans. Want hoezeer de Brit ten ook mogen beweren, dat Duitschland hun niet in den weg komt, straks ontmoeten beide partyen elkaar in het Oosten weer. In Iran by- voorbeeld, welks Shaj dezer dagen tot» een be zoek aan Hitier werd uitgenoodigd. dank zij de 3-minuten VapoRub-Massaae Geen inwendig middel, dat de maag van streek brengt. Om verkoudheid te bestrijden, doe tegen bedtijd als volgt: (1) Wrij f flink Vicks VapoRub op keel en borst. (2) Daarna ook op den rug. (3) Om de befaamde, dubbele werking te ver sterken en te verlengen, nog eens dik een laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Geen wachttijd—Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaamswarmte de heilzame VapoRub-dampen, die 18 x per minuut naar de' ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlang aanhou dende, dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op. vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Baby slaapt rustig en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij. Verlaagde Prijs 90 ets. W VapoRub Voor de Arnhemsche Rechtbank had zich gisterenmiddag te verantwoorden de 45-jarige koopman J. C. van B. uit Nijmegen, wien ten laste was gelegd, lampen te hebben vervaar digd, waarvan de N.V. Philips Gloeilampen fabriek te Eindhoven het octrooi had. Deze zaak is een gevolg van een in het jaar 1935 door de Rechtbank en het Gerechtshof be handelde strafzaak tegen verdachte, waarbij deze echter werd vrijgesproken en de party lampen werd vrijgegeven. Deze partij lampen zou verd. getracht hebben te verkoopen. Verd.'s raadsman, mr. Terheggen uit Nijme gen, vroeg op grond van art. 261 Wetboek van Strafrecht nietigverklaring van de dagvaarding, daar hierin niet gesteld was, waarom verd. in breuk op de octrooien van Philips had ge pleegd. De Officier van Justitie verzette zich tegen de conclusie van den raadsman, van meening zijnde, dat de desbetreffende octrooien in de dagvaarding waren vermeld en dat deze in de reeds uitvoerige dagvaarding telkens geen her haling behoeven. De raadsman van verd. persisteerde by zijn vordering tot nietigverklaring. De rechtbank verwierp echter deze vordering. Gehoord werden enkele deskundigen, onder wie prof. Idenburg uit Delft, die verklaringen aflegden omtrent vervaardiging en herkomst der lampen. De lampen zouden in België ver vaardigd zijn en droegen niet de licentie van het Philipsmerk. De Officier van Justitie zeide in zijn requisi toir het te betreuren, dat verd. door rechtbank en hof op een klein onderdeel was vrijgespro ken. Uit de behandeling heeft verd. echter kun nen leeren, niet met den verkoop van de lam pen door te gaan. Nu hij dit wel heeft gedaan, heeft hy een gevoelige les noodig. Spr. vorder de drie maanden gevangenisstraf met verbeurd verklaring van de lampen, ongeveer 10.00" stuks. Eenzelfde feit was ten laste gelegd aan den 41-jarigen koopman P. E. R., eveneens uit Nij megen. In plaats van In Driinen, zooals den vo- rigen verd. ten laste was gelegd, zou de ver vaardiging in Nijmegen geschied zijn. In dez® zaak werden dezelfde getuigen gehoord, tcrwi)1 de Officier van Justitie een gelijke straf vor derde als in de vorige zaak. De pleidooien van Mr. Terheggen werden uit gesteld tot den derden Woensdag in Februari- Alsdan zal ook een deskundige a décharge wor den gehoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2