UIT DEN OMTREK STOFZUIGERS Het Wegenfonds OOSTEN SHELL-SERVICE Soede boter kost meer Van der Linden's Bakkerijen NUTTIGE GESCHENKEN I den tijd. DONDERDAG 1 DECEMBER 1938 BEVERWIJK NAZORG VOOR GEESTES ZIEKEN Nieuw winkelpand aan de Breestraat BLOEMEND AAL HEEMSTEDE dan margarine. Maar goed brood (van VAN DER LINDEN) kost niet meer dan gewoon brood. BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TEL. 15832 Stofzuiger-Centr. Hageman van den weg staande autoi mogen wanneer licht op ver- E licht is - géén andere ver- chting voeren dan 'n recht* geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. OVERVEEN SANTPOORT HILLEGOM WIE SLIPPEN WIL WEREN, Laat zijn banden ADERISEEREN ABSOLUUT SLIP-VRIJ Amsterdamschevaart322-Tel. 16773-Haarlem De tol te Wormerveer in het brand punt der belangstelling van de Statenleden Weinig critiek op ziekenhuizen Het Wegenfonds De bedrijven VELSEN ST. NICOLAASFEEST VOOR 1800 KINDEREN A CONTAT PRIJZEN De Kleeding^rkoopcentrale SCHAGCHESTRAAT 19 C OMZET VISC1VERKOOP OP DEN RIJISAFSLAG R. K. Tooneelver. Kunstkring" Hooge visch- en haringprijzen Postpakketverzending op 3 December R. K. Dam- en Schaakvereeniging „G. S." BURGERLIJKE STAND Hinderwet Ongeval aan boord IJMUIDEN ST. NICOLAASAVOND R.K.V.U. en Nova-Vivo Nieuwe regisseur bij de IJ.O.V. ZANDVOORT ZAANDAM Op de begrooting 1939 is een bedrag van 500 geraamd ten behoeve van de aansluiting der ge meente by den door de gewestelijke commissie, uitgaande van de Afdeeling Noordholland der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, te organiseeren voor- en nazorgdienst van geestes zieken. Bij andere overweging komt het B. en W. juister voor om voor dit doel aansluiting te zoeken by den op te richten psychiatrischen dienst der gemeente Haarlem; nadat B. en W. besloten hadden om den raad een voorstel te doen inzake toetreding tot den gewestelijken dienst heeft het gemeentebestuur van Haarlem ook voor onze gemeente de gelegenheid open gesteld om van den aldaar op te richten ge- meentelyken dienst gebruik te maken. B. en W. meenen hieraan om velerlei redenen de voorkeur te moeten geven, temeer omdat van laatstbedoelden dienst een ruimere ver zorging verwacht mag worden. Weliswaar wordt de bijdrage aan de gemeente Haarlem op 4 cent per inwoner berekend (de commissie vraagt 2% cent) doch hier moet niet alleen een betere verzorging worden tegenover gesteld, maar bovendien zal de-gemeente Haar lem voor dit doel naar alle waarschijnlijkheid in aanmerking kunnen komen voor een provinciaal subsidie, waardoor de bydrage kan worden ver laagd en het bedrag der gewestelijke commissie benaderd zal worden. Gebleken is, dat de gewestelyke commissie kan instemmen met de vorming van een af zonderlijk rayon Haarlem, waarover zy haar bemoeiingen niet behoeft uit te strekken. B. en W. stellen voor overeenkomstig het bo venstaande te besluiten. Een der weinige overgebleven woonhuizen aan de Breestraat, n.l. dat, waarin voorheen de fa milie Moens woonde, zal thans ook tot winkel pand worden bestemd. De heer Slecht, die reeds aan de Breestraat een winkel heeft, zal er zijn meubelzaak in vestigen. Het perceel wordt verbouwd en zoodanig uit gebreid, dat ook aan de Begijnestraat étalages kunnen worden ingericht. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen by: Dames, Boschlaan 47 een porie monnaie met inhoud; Exel, Verbindingsweg 6, een blauwe sok; Van Wijk, Madelievenlaan 9b, een witte keeshond; Snoeks, Oranje Nassaulaan 25, een bouvier; Lestrieux Hendrichs, Vijverweg 12, een zwart poesje; Wenstroom, Kleverlaan 49, een vulpenhouder; Moerkerk, Zijlstraat 39 Haar lem, een bruine pantalon en een schoen; Van de Pavert, Bleekerspad 5, een passer en een re genpijp; Bykerk, Kleverlaan 85, een huissleutel; Van Oyen, Lage Duin en Daalscheweg 15, een paat wollen- handschoenen; Verbeek, Schaep- manlaan 27 een im. paarlen collier; Schaap, Prof. Van Vlotenwcg 9c, 'n paar wanten en 'n porte- monnaie; Boorsma, Zandvoorterweg 27, een pas ser: Goes, Bentveldsweg 120, een bontmantel- ceintuur; Proper, Julianalaan 138, een armband met steentjes, Mej. Veldhuis, Bentveldsweg 104, een poesje. Politiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur voormiddags)hand schoenen, portemonnaie, belastingmerk in étui. Joodsche vluchtelingen In het Bloemen- daalsch comité voor de collecte ten bate van Joodsche vluchtelingen op Zaterdag 3 Decem ber 1938 hebben o.a. zitting: Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. burgemeester van Bloemendaal, eere-voor- zitter; Ds. J. C. van Dijk, Bloemendaal, voorzit ter; de heer W. P. G. Dankbaar, Bloemendaal, secretaris-penningmeester, Giro 72686. Telefoon 22963; de heer D. Kuiper, Bloemendaal, 2de se cretaris, telefoon 22378; Pastoor L. J. Willenborg, Bloemendaal; Ds. Ch. de Beus, Overveen; Pas toor G. van Niefcerk, Overveen; Pastoor W. M. Bosch, Aerdenhout; Kapelaan S. C. Verheul, ^Vogelenzang. Burgerlijke Stand Geboren: C. M. van Al- tena—van Tilburg, d; L. van der Schoor—Dek ker, z; P. J. van de VenRooijakkers, d. Ondertrouwd. T. Verkade en W. J. Mulder; M. J. van der Wilde en w. G. Volkers. Getrouwd: W. R. Ferwerda en J. M Maks- W. P. van Tent en A. L. Terwey. Overleden: G. J. Beliën, i maand, overleden te Haarlem; J. Hbogergeyde, 79 j., wed. van H. A. J. L. Beck; H. W. van Laar, 81 j., wed. van G. H. Prot; A. Alblas, 81 j., wed. van G. Schip- Per, wonende te Zaandam; M. E. C. Krulder, 71 J., wed. van F. H. L. Süssmann. Jubileum N. Vos gemeentesecretaris Van daag staat ons mooie raadhuis in het teeken der feestvreugde. De rood-gele vlag wappert van den toren, de monumentale hal Is versierd met palmen en in de raadzaal is een planten- en bloemenver siering aangebracht. Dit alles betreft den ons allen bekenden en grw aardeerden gemeentesecretaris, den heer N. Vos, die heden den dag herdenkt dat hij vóór 25 jaar als ambtenaar in Heemstede kwam. Tegen half 11 zyn in de Raadzaal aanwezig burgemeester jhr. J. P. W. v. Doom, de beide wethouders dr. E. A. M. Droog en jhr. A. v. d. Pol, alle raadsleden, de gemeente-ontvanger Jhr. R. W. P. von Muhlen, de hoofden van alle takken van dienst, o.a. van openbare werken de heer J. Schelling, directeur, de heer R. M. Spyksma namens de ambtenaren en de heer P. Zegwaart namens de werklieden. Van het gas- en electriciteitsbedryf zyn aan wezig de directeur, ir. W. J. A. Duynstee, de heer R. G. de Winter namens de ambtenaren en de heer R. Kat namens de werklieden. Van do Politie merken wy op insp. A. Berentsen, cien hoofdagent-rechercheur B. Silvis, den hoofdagent H. Mulder en den agent W. Uitten- bogaard. Verder zyn de drie onderwysgroepen verte- genwoordigd; het R.K. Onderwys door Broeder Willibrord en mej. H. Konst; het openbaar on derwijs door de heeren J. de Jong en T. Sta- venga; het christelijk onderwys door de heeren D. J. v. d. Stam en S. de Jong. Verder was aanwezig het geheele corps ambtenaren van de secretarie en de belastin gen. Nadat de jubilaris met zyn eehtgenoote, kin deren en familieleden in de ruk met bloemen versierde raadszaal hebben plaats genomen, wordt door den burgemeester aan mevr. Vos bloemen aangeboden. De burgemeester, hierna de groote rij der prekers openend, sprak ongeveer als volgt: Het is u bekend, dat als er een ambtenaar 25 jaar aan de gemeente verbonden is, dit niet onopgemerkt voorbij kan gaan. Maar voor u, die meer dan iemand anders in de gemeente geheimen is ingewyd, is er reden temeer, om dezen dag een feestelijke te doen zyn. U kunt denken dat het is een waardeering van uw positie. Zeker, die is hoog, want in vroeger tijden werd deze functie zelfs door den Koning toegewezen. Deze samenkomst heeft een diepere grond. Wij willen onze waardeering uitspreken ook óm uw persoon. 25 jaar geleden begon u uw werk als in de keuken van het gemeentehuis houden. Als Commies-erdacteur ging alles door uw hand en zoo leerd u alle recepten. Al spoedig kreeg u een zware taak en u stond op de bres toen onze gemeente werd aangeval len. Helaas is het u en anderen niet gelukt de annexatie te voorkomen, maar wel heeft u na de afbraak, en vooral na uw benoeming tot secre taris in 1928, onze gemeente helpen opbouwen. Toen kwam vooral tot uiting uw goed koop- mansgave. Gij vooral hetf veel gedaan om wei nig in het oog vallende huizenrijen in mooie woonwijken te veranderen. Er zijn nog zooveel dingen in u te roemen, één wil ik echter op den voorgrond stellen, in uw functie als ambtenaar van den burgerlijken stand. In deze zaal hebt u vele jonge paartjes toegesproken, hen door uw vele goede raadgevingen, levenswijsheid meegegeven. Dit alles is voor ons aanleiding u in bijzijn van uw familieleden en het geheele corps van ambtenaren uit alle bedreven, geluk te wenschen. Tenslotte overhandigde de burgemeester hem de gebruikeiyke envelppe. Vervolgens voerde het woord de heer Au- dretsch, de nestor van den raad namens de raadsleden. Rede van den heer Audretseh, nestor van den Raad Het is my een zeer aangename taak U na mens den Raad hartelyke gelukwenschen aan te bieden met uw jubileum. Het is algemeen bekend van welk een groot belang het is voor de gemeente om de posten van hoofdambtena ren in handen te leggen van the right man on the right place, en dat geldt vooral voor de positie van secretaris eener gemeente als Heem stede. Nu is het myn bedoeling niet om in lofrede nen te vervallen, doch stel het op hoogen prys, thans ook het gemeentebestuur myn gelukwen schen aan te bieden met de byzonder goede keuze die het deed toen het U, mynheer Vos, indertyd tot secretaris onzer gemeente aan stelde. U was toen een zeer actief en energiek ambtenaar, die door uw werk de aandacht van het gemeentebestuur op zich wist te vestigen en daardoor uw benoeming als secretaris kreeg, was en zijn nog een sieraad voor ons mooie ambtenarencorps en ik ben stellig de tolk van den geheelen Raad en van allen die het genoe gen hadden kennis met U te maken, als ik U toewensch, dat het U gegeven moge zijn uw taak nog veie jaren te blyven vervullen óp dezelfde onbaatzuchtige en energieke wyze als wij dit van U gewend zyn. Namens de raadsleden overhandigde spr. daarna den jubilaris een Parker Vulpen en een verzameling van de handteekeningen der raadsleden, een en ander geteekend en gecalli- grafeerd door den heer N. H. Vooges. Vervolgens sprak de burgemeester namens B. en W., pryzend de prettige samenwerking tus- schen dit college en den jubilaris. Hierna overhandigde de burgemeester hem, namens B. en W. en mede namens het politie corps en de personeelen van Openbare Werken en Gas-, Water- en Electriciteitsbedrijven, een zilveren theeservies, waarin het wapen van Heemstede en de datum van het jubileum is gegraveerd. Hierna volgde de rij van sprekers. Allereerst voerde het woord de gemeente ontvanger, jhr. van Muhlen. 45 bekende merken Ook in huurkoop Ged. Oude Gracht 52, Tel. 12762, Haarlem Het onderwijzerscorps van alle scholen boden darbij aan een schemerlamp en 3 boeken in standaard. Zeer uitvoerig richtte de jubilaris zich ten slotte tot allen, die hem dezen dag tot een on- vergetelüke maken. „De gelukkigste dag van mijn leven," zoo begon hij. In dezen dank betrok spr. ook zijn eehtgenoote en kinderen, en besloot met den wensch nog lang te mogen arbeiden voor het schoone Heemstede. Hierna werd het woord gevoerd door den heer P. Westra, controleur der gemeente-finan- ciën, die namens het secretarie- en het belas- tingpersoneel een prismakyker aanbood; door den heer J. Schelling namens ambtenaren en werklieden van Openbare Werken; door ir. W J. A. Duynstee namens die van het Gas-, Wa ter- en Electriciteitsbedryf en inspecteur A Berentsen namens het Politiecorps. Van deze laatste drie' bedrijven werd den jubilaris ook een schriftuur aangeboden met de namen dezer personeelen; het schriftuur was vervaardigd door den heer J. Waldkötter, as sistent van het gasbedrijf. Om half 12 is de raadzaal wederom gevuld met belangstellenden, nu echter uit de burgery. O.m. merkten wy op; burgemeester jhr. J. P. W. v. Doorn als eere-voorzitter van het huldi gingscomité; notaris mr. J. A. de ia Hayse, ds. G A. Barger, ds. A. Dondorp, pastoor C. W. v. Mierlo, pastoor A. P. C. van Noort, de doctoren M. Colenbrander, J. Laeyendecker, B. Ch. Le- deboer, J. J. v. Luin, J. L. Tombroek, J. G. M. v. Walsum, ir. W. J. Burgersdijk, mr. A. J. Backer, jhr. S. v. Lennep en jhr. H. v. Lennep, benevens vele ingezetenen. Weer was het de heer A. P. Audretseh die 't woord i voerde, maar nu in de kwaliteit van voorzitter van het comité. Hij sprak ongeveer als volgt: „De ingezetenen zyn op de hoogte met het feit, dat wy een byzonder goede kracht op het Raadhuis hebben in den persoon van secretaris Vos. Toen de datum van uw jubileum dan ook bekend was, vormde zich een comité, waarvan de burgemeester het eere-voorzitterschap wilde aanvaarden. Spontane medewerking werd ver leend door den heer C. Preyde als secretaris en mr. J. A. de la Hayse als penningmeester. Er werd een bedrag byeengebracht om U op dezen dag een waardig huldebiyk aan te bieden. De keuze viel op een fraaie oud-Hoilandsche klok. (Deze, in een hoek van de zaal opgesteld, werd door den bode van haar omhulsel ontdaan en den jubilaris getoond). Het is my een groot voorrecht en een waar genoegen, zoo vervolgde de heer Audretseh, U deze mooie klok aan te bieden namens de Heemsteedsche burgerij. U waart steeds een man, die op de hoogte was van zyn tijd en moge dit altyd zoo biyven. Hopeiyk zult U in lengte van dagen kunnen zien, hoe laat het is. Ver volgens overhandigde spr. den jubilaris een le deren album, waarvan de eerste bladzüde be werkt was door den heer J. Wiegman, en dat verder keurig door den heer N. H. Vooges ge- calligrafeerd de namen van allen, die voor het geschenk hebben bijgedragen, bevatte. Hierin zult U zien, aldus spr., hoe door ryk en arm, uit alle klassen onzer burgerij, werd bijgedragen om u te huldigen. Mede namens de burgery bood de heer Au dretseh mevr. Vos een fraai bloemstuk aan. Na overhandiging van het fraaie cadeau. In de hulde welke de jubilaris ETASHET dankte de jubilaris, zichtbaar bewogen. In de hulde wilde de jubilaris echter betrek ken het heele ambtenaarscorps. Spr. hoopte dat het fraaie geschenk nog lang een sieraad in zyn huis moge zyn en dat men over mijn arbeid ook in de toekomst tevreden zal kunnen zyn. Rest ons nog te melden dat talrijke bloem stukken, telegrammen en schriftelijke felici taties werden ontvangen. heeft BARTELJORIS STRAAT 13—17 IN GROOTE KEUZE VOORHANDEN Muziekuitvoering fanfarecorps „Excelsior" Zaterdag 10 Dec. a.s. zal het fanfarecorps „Ex celsior", directeur F. Torenbeek, een uitvoering geven in restaurant Dreefzdcht. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Mandora, marsch S. W. Ord Hume 2. Louise de Bettignies, ouv. dram. A. L. Doyen. 3. La Fiancee du Korrigan, fant. par O. Coquellet 4. Espana suite de Valses, par. E. Waldteufel 5. Doornroosje's Bruidsvaart, Max Rhode 6. Steadfast and True, marsch G. Teike Het humoristische gedeelte zal worden ver zorgd door Paul Collin en Tine Labrée, voor drachtkunstenaars. De dansmuziek wordt ver zorgd door The Black Jokers, geleid door den heer J. Bos. (Gedeeltelyk gecorrigeerd.) Rechts van den weg staande, moogt In zoo'n gevai kiezen tusschen de nor male autoverlichting óf één links- zittend larr^e, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeft. teravond ten raadhuize een vergadering gehou den van afgevaardigden van alle jeugdvereeni- gmgen hier ter plaatse, zulks ter voorbereiding van de Nationale collecte voor de Joodsche vluchtelingen op Zaterdag 3 Dec. In het uitvoerend comité werden gekozen de heeren J. Stouten, voorzitter; dr. J. Sprey, se cretaris-penningmeester; J. Stevens Jr., G. van Engelen, A. van Wonderen en W. Ruigrok. De leden der meisjesvereenigingen hoven 16 jaar zullen worden aangezocht Zaterdag as, van des morgens half negen tot des namiddags pl.m 4 uur de speldjes te verkoopen, terwyl bij de verschillende winkeliers busjes worden geplaatst; niet aan hen het vriendelyk verzoek een klein percentage van hun omzet eveneens daarin te storten. Dames-collectanten kunnen zich bij bovenstaande heeren aanmelden en tevens bij den concierge van het raadhuis. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gerichte verzoek om de bevolking op te wekken zooveel en mild mogelijk te geven als in hun vermogen is. Laat men toch bedenken hoe het hart der Nederlandsche kinderen „vol verwachting klopt" voor het a.s. St. Nicolaasfeest, terwijl daargin der duizenden kinderen rondzwerven, niet we tend waar zy het moede hoofd kunnen neder- leggen of iets te eten bekomen. Geeft daarom geeft veel en geeft allen, laat Hillegom een schitterend figuur slaan. Comité „Katholiek Overveen" Op de derde byeenkomst van „Katholiek Overveen", die ge houden wordt op Woensdag 7 December, des avonds om kwart over acht in „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen, zal de bekende priester-redenaar H. de - Greeve spreken over het onderwerp: „Een monstrueuze vergissing" De toegang op dezen avond is voor een ieder gratis. Ongetwijfeld zal op 7 December de zaal van ,Domi" te klein blyken te zyn. Ter voorkoming van teleurstelling kan men zich vooraf van een besproken plaats voorzien. Hiertoe is gelegen heid dagelijks, des morgens van 912 en des avonds van 810 uur (behalve Zaterdag) in gebouw „Domi". Herijk van maten en gewichten De zittin gen voor den heryk van maten en gewichten zullen in 1939 voor Overveen aldaar worden gehouden op 20 April. De nationale collecte. Onder leiding van burgemeester van Nispen tot Pannerden is gis- R. K. Kiesvereeniging. De afdeeling Drie huisSantpoort hield Maandag een algemeene vergadering in 't Huis te Velsen. In de vacature wegens bedanken van den heer de Jong, werd voorzien door het verkiezen van d<en heer Pon- cin. Ook tot voorzitter werd deze benoemd. Voor de Prov. Staten werden candidaat gesteld De heer v. KESSEL (RJC.) juichte het toe, dat de patiënten worden bezig gehouden en werkstukken maken. Maar spr. maakte bezwaar tegen den verkoop dezer artikelen via een winkel in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. De opbrengst van de 3 ziekenhuizen is zelfs 31.000. De normale handel wordt door dezen verkoop geschaad en den middenstander, die het al zoo zwaar heeft, wordt weer een deel van zyn be staan ontnomen. Het zou goed zyn, dat de werk stukken aan den tusschenhandel werden ver kocht, of by partijen geveild. De heer J. HONIG (C.K.) meende, dat de af- schryvingspolitiek voor de 3 ziekenhuizen nog steeds niet uniform is. In Medemblik zijn de verschillende afschrijvingen grooter dan elders, maar over het algemeen komen verschillende activa voor hoogere afschryvingspercentages in aanmerking. De heer CLYNK (R.K.) achtte de personeels bezetting te eng. Herhaaldelyk moeten oud-ver pleegsters, die gehuwd zijn, opgeroepen worden. Er zyn toch nog veel werklooze verpleegsters, waarom geeft men die niet een kans? De heer SAJET (S.D.) gaf zyn tevredenheid te kennen over de w'yze, waarop de ziekenhui zen met den tyd meegaan. De behandeling der patiënten is goed, medisch voldoet ze aan alle eischen. Er zyn wel enkele gevallen van ont vluchting en zelfmoord voorgekomen, maar dat is overal het geval, waar de moderne methoden van vrijheid worden toegepast. Men zou toch niet graag teruggaan naar de oude opsluitings methoden. Spr. zou ook gaarne een aparte afdeeling voor t.b.c.-patiënten zien. De heer v. LEUSEN (V.D.) wenschte een open afdeeling te Medemblik of te Santpoort. De heer MICHELS (S.D.) lid van Ged. Staten, beantwoordde de verschillende vragen. Er is in de ziekenhuizen goed bezuinigd en de ver- pleegprys is dientengevolge flink omlaag ge gaan. Maar de behandeling voldoet aan alle moderne eischen. Het is voor vele artikelen on- mogelyk om den tusschenhandel in te schake len, maar waar het eenigszins gaat, zal aan den wensch van den heer v. Kessel worden voldaan. Het is inderdaad de bedoeling om uniforme afschrijvingspercentages te verkrygen, maar er zijn moeilijkheden op te lossen. Vacantie-zusters worden alleen in de spits- maanden opgeroepen. Aanvulling door een vasten staf zou veel te duur zyn. De gevolgde methode is het voordeeligste en gemakkelykste gebleken. De vraag van den heer Clynk zal echter aan de directie der gestichten worden voorgelegd. Een speciale open afdeeling achtte spr. niet noodzakelyk. De verschillende begrootingen werden daarna goedgekeurd. Dan kwam aan de orde de begrooting van het provinciaal Wegenfonds. De heer A. DE VRIES (S.D.) constateerde, dat er een groeiend verzet is tegen den tol bij de Zaanbrug te Wormerveer. De overschotten worden steeds grooter en er is zelfs van winst camouflage sprake. Verleden jaar erkende Ge deputeerde Bomans, dat de winst ad 16.000 te hoog was, maar dat de brug vernieuwd zou moe ten worden. Deze vernieuwing zal nu echter pas beginnen, zoodat de winst weer gestegen is tot 16.634. De nieuwe brug zal de winst maar terugbrengen tot 11.000, zoodat er nog een onrechtvaardige belasting op de bevolking wordt gelegd. Vooral arbeiders zouden de tolgelden opbrengen. Zelfs schoolkinderen moeten beta len! Spr. weet echter, dat gedeputeerde Bomans een tollenbestrljder is en rekende op zyn door tastendheid. De betrokken gemeenten zyn be reid te onderhandelen, maar de provincie zal een offer moeten brengen. J De heer v. d. VALL (S.D.) weer op de aar dige raadhuizen, die aan den weg de Rijp GraftGroot Schermer gebouwd zijn of zullen verrijzen. Wordt het niet hoog tyd, dat ook hier de tol verdwijnt? Ged. Staten moeten als arbi ter optreden. Spr. uitte zyn waardeering over de goede provinciale wegen. Er blijven alleen nog verlan gens ten aanzien van de bruggen over. De heer THOMASSEN (S.D.) pleitte voor een fietspad langs de plassen van Ankeveen naar Nederhorst den Berg. Hier ligt een mooi wferk- object. Verder betreurde spi\ het, dat de provincie Utrecht nog steeds geen brug bij Vreeland bouwt. De heer SAAL (N.S.B.) vroeg de aandacht voor den nieuwen weg bij Schagen, die dood loopt, omdat de Ned. Spoorwegen niet willen medewerken. Dan was het woord aan den heer BOMANS (R.K.), lid van Gedeputeerde Staten. „Ik veraf schuw den tol te Wormerveer," aldus spr., „maar we hebben er niets mee te maken, omdat de ge meentelijke verordening door de Kroon is goed gekeurd. We staan machteloos. Er is wel door aanleg van een nieuwen weg een oplossing te verkrijgen, maar daar zit iets scheefs in er. liever zou spr. een accoord willen sluiten met de betrokken gemeente. De provincie wil dan ook wel wiat doen! Er is bovendien een wetsontwerp in wording tot herziening van dergelijke ge meentelijke verordeningen. Ged. Staten zijn dus waakzaam. Spr. heeft goede hoop, dat de tol bij de Rijp spoedig verdwenen zal zijn. De schakel N.-Holland—Utrecht geeft moei lijkheden, maar binnenkort zal geconfereerd worden teneinde ze zoo goed mogelyk op te los sen. Aan de vragen van den heer Thomassen zal aandacht geschonken worden. De begrooting van het Wegenfonds werd daarna goedgekeurd. De voorzitter stelde dan aan de orde de be grooting van het electriciteit- en waterbedrijf. De heer THOMASSEN (S.D.) zou het IJsel- water alleen willen gebruiken, als alle andere bronnen zyn uitgeput. Daarna werd gepauzeerd. de heeren mr. Rohling, Heilker, Nijssen, Meyer en Stevens. Vervolgens werd door mr. Rohling een viertal onderwerpen behandeld: werkloos heid, het vraagstuk der jeugdigen, verhouding tusschen werkgever en werknemer en de nieuwe orde. De werkloosheid beschouwde spreker als een der ernstigste rampen die. een volk kunnen treffen. Hij gaf een somber beeld van dit leger werkloozen, dat in aantal de 300.000 benadert en waarvan men over het algemeen den vollen omvang niet inziet. Verbeeldingskracht is noo- aig om de gevolgen te zien, zulks m tegen stelling met oorlog en gevolgen. Afdoende be strijding is noodzakelijk en daarna pas een sluitend budget. Spreker is ten volle overtuigd, dat Nederland werk en geld heeft, om ait ideaal te bereiken. Spr. dacht zich hiervoor een func tionaris of commissie met volledige bevoegdheid om dit ten spoedgiste te bereiken. Over dejongeren sprekend, zeide spr., dat de toekomst in hun handen ligt. De ouderen hebben hun te leeren de nieuwe ideeën op katholieken grondslag te bouwen. De ouderen moeten hen ervan over tuigen, dat de hoop op hen alleen gevestigd is. Dit niet in vergaderingen, maar in bijeenkom sten met een lied en een vlag; bespreking van de groote lijnen van sociale rechtvaardigheid en naastenliefde. Ook de werkloosheid onder hen is 'n groote ramp. Het vraagstuk der jon geren is belangrijker dan de kwesties Oss en wilde autobusdiensten. De verhouding tusschen werkgever en werknemer is nog zeer verre van ideaal door egoïsme, individualisme; gemeen schapszin en liefde ontbreken. Met groote voldoening begroette spr. de actie die het Katholiek Werkliedenverbond op 29 Nov. inzette en waarvoor dit verbond over drie jaar een bedrag van f 150.000 heeft uitgetrokken. Dit initiatief moet worden gesteund om een omwenteling te krijgen in de hoofden en harten der menschen; het tot nu toe op de eerste plaats komende „ik" moet verdwijnen. De leus: Wy bouwen aan een nieuwe orde, is de uit drukking van het programma der katholieke, sociale en politieke organisaties, die thans daadwerkelijk overgaan tot omwenteling der geesten en harten. Rechtvaardigheid en naas tenliefde zyn daartoe de twee grondpijlers. Een heid is onze kracht. Een zeer interessante ge- dachtenwisseling sloot deze leerzame vergade ring. Tijdelijke afsluiting van wegen. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat de Midden- duinerweg en de Velserenderlaan te Santpoort, van den Duin- en Kruidbergerweg tot den Bre- deroodscheweg, van Vrijdag 2 December a.s. af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zullen zijn afgesloten. In deze gemeente heeft zich een comité ge vormd dat maatregelen treft om aan kinderen van werkloozen en door Maatschappelijk Hulp betoon gesteunden op Zaterdag 3 December a.s. een groot St. Nicolaasfeest te geven. Aan dit feest mogen de kinderen van 5 tot en met 10 jaar deelnemen. Voor de kinderen beneden de 5 jaar uit dezelfde gezinnen worden Sint Nico- laaspakketjes beschikbaar gesteld. Het feost heeft plaats in de tentoonstellingszaal, gelegen op de terreinen van Van Leer's Walsfabrieken. Hoofden en onderwijzend personeel der scholen hebben hun volle medewerking toegezegd. Per extra trein zullen de kinderen naar het terrein vervoerd worden. Ongeveer .1800 kinderen komen voor dit feest in aanmerking. en toch vanaf ƒ1.- p. \ek. Dat vindt U alléén btf naast Slager's Verfhaiel TELEF. 17273 De omzet van den visiverkoop op den rijks- afslag te IJmuiden tdroeg in November f 900.820.51, November 1937 f 1031.192,35. Totaal elf maanden 195 6.595.243,48; totaal elf maanden 1937 ƒ6.793J) 1,95. In een dezer dagen gehoucsn vergadering van de R.K. Tooneelvereeniging .Kunstkring" wer den de navolgende heeren in het bestuur ge kozen: Voorzitter, A. Koene, teiwyl P. Lieshout, J. Smit en Jac. Gorter de overblijvende functies Onderling zullen verdeelen. Door het slechte weer der laatste dagen heb ben de visschers op zee by na niet kunnen vis - schen. Als gevolg hiervan zijn de aanvoeren zeer gering en de prijzen daardoor hoog. Ook met den haringaanvoer is het de laatste weken suk- en brengen hun vangst in de meer nabij gelegen Fransche visschersplaats Dieppe. De directeur van het post- en telegraafkan toor te IJmuiden maakt bekend dat op Zater dag 3 Dec. a.s. de hulpkantoren Velsen en IJmuiden-Oost en de agentschappen Zeeweg, Kennemerlaan en Driehuis van 15 tot 18 uur extra zullen zijn opengesteld voor de aanneming ter verzending' van postpakketten Ook ten hoofd- kantore zal dien dag tot 18 uur gelegenheid zijn pakketten ter verzending aan te bieden. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat stevige verpakking der pakketten tijdens de St. Nicolaasdrukte zeer gewenscht is. Aanbevolen wordt niet alleen het adres op de postpakketten te zetten of daar aan vast te hechten, doch ook een tweede adres in te sluiten. Adressen op den omslag vastgehecht door middel van lak zijn niet toegelaten. Het damtiental van G. S. Is er Dinsdagavond in geslaagd de overwinningenreeks voort te zet ten ten koste van „Ontwikkeling" uit Lisse, die met 155 verloor. De IJmuidenaren waren uitstékend op dreef en wisten een eclatante overwinning te behalen op de club, die den kampioen van het vorig jaar, St, Bavo; een 1010 gelyk spel afdwong. Het schijnt dus een nek-aan-nek-race te zullen wor den tusschen G. S. en St. Bavo, welke waar- schynlyk beslist wordt in de ontmoeting G. S. St. Bavo op 20 December a.s. Geboren: B. v. d. Vlerkde Boer, z.; C. v. d. LindeRobijn, z.; E. J. GlysteenBijster, z.; G. A. P. UytendaalOostveen, z.; M. H. van DijkStuvel, z. Overleden: P. Fluyt, 81 j., weduwe van J. Bie- nefp't, IJmuiderstraatweg 17; J. H. v. d. Meij, 2 d., dochter van F. J. v. d. Mey, Beverwijk. Ondertrouwd: G. v. d. Velden en A. Heiloo; H. Schaafsma en E. M. Gomes; J. Meijboom en A. Meijer; G. van Heyst en J. L. Goos. Gehuwd: A. van Haaren en K. J. de Vroome; M. J. A. Duyker en H. Dekens; J. C. van der Zwet, Slotemaker en B. van den Bos; S. Stam- mis en W. Otte; J. van den Brink en G. J. Pel; J, Asjes en C. M. Duffelen. Ter gemeentesecretarie ligt ter inzage een verzoek van de N.V. Maatschappij tot Exploita tie van Kooksovengassen te IJmuiden, om ver gunning tot het uitbreiden harer inrichting door uitbreiding van de salpeterzuur- en van de kalksalpeterfabriek, met bijplaatsing o. a. van 22 electromotoren met een totaal vermogen van 819.1 K.W., op het fabrieksterrein. Op Woensdag 14 December, des voormiddags 11 uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zy, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tydstip op de secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Aan boord van den motorlogg'er Kw. 65 heeft zich in den jongsten storm een ernstig ongeval voorgedaan. De motordrijver Ouwenhand liep hierbij een gebroken sleutelbeen op. Na voor- loopig verbonden te zijn werd het slachtoffer met de KW. 173 naar IJmuiden meegenomen. Coöp. De Eendracht Vrijdag 9 December a.s. houdt de Coöperatie „De Eendracht" in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg een St. Nicolaasfeest, waarbij o. m. het bekende ensemble Tholen en Van Lier zal optreden. In gebouw „De Griffioen" aan de Trompstraat hield de R.K. Volksuniversiteit samen met de R.K. Esperantovereeniging „Novo Vivo" een St. Nicolaasfeestavond. Te ca. 9 uur heette de voorzitter, de heer C. Beemster, in een korte doch hartelijke toe spraak allen welkom, waarna St. Nicolaas, met een welkomstlied begroet, de zaal binnenkwam. Na een kort woord deelde de Sint met gulle hand aan de talrijke aanwezigen zyn gaven uit. Na het officieele gedeelte, welke door Klavers Band met toepasselyke entre actemuziek werd opgeluisterd, werd de avond in gepaste vroolijk- heid doorgebracht. Tot regisseur bij de IJmuider Operette Ver eeniging is benoemd de heer Jean Jeanssens te Amsterdam. De heer R. Ryke, die de vorige operettes der IJ. O. V. geregisseerd heeft, moest door bijzondere omstandigheden voor deze func tie bedanken. De heer Jeanssens is voor het operette bezoekende publiek geen onbekende. Ongetwyfeld heeft het bestuur der IJ.O.V. goed gezien zich tot een vakman op dit gebied te wenden dat is het aan de reputatie van de vereeniging verplicht. De nieuwe regisseur zal het in hem gestelde vertrouwen zeker wel rechtvaardigen, zoodat IJmuiden een opvoering van „Het Witte Paard" in April a.s. mag ver wachten, welke zal klinken als een klok. Verbouwing en uitbreiding van het postkan toor Het is bekend, dat vooral in de zomer maanden tijdens de drukte van het hoogseizoen het postkantoor veel te klein is t>m alle Inwo ners en badgasten behoorlijk gelegenheid te ge ven zich op te houden in de ruimte voor het publiek, In 1939 zal echter het bestaande post kantoor dermate worden verbouwd en vergroot, dat ook aan dit euvel een einde zal komen. Door de automatiseering van de telefoon alhier zyn enkele lokaliteiten wel vrij gekomen, dóch deze liggen achter de bekende loketten. De geheele inwendige ruimte zal worden veranderd en ge moderniseerd, waarbij tevens het by dit kantoor behoorende gedeelte tuin alsook een bergplaats zal worden betrokken. Hierdoor zal ook de outillage van het kantoor voor het dienstper soneel veel geriefelijker worden en doelmatiger gemaakt worden voor de te verrichten taak van ait personeel. Ook de gedeeltelyk boven het kantoorgebouw gelegen ambtswoning van den directeur, wiens vacature nog niet is vervuld, zal geheel worden gemoderniseerd. Het is te hopen, dat een en ander voor het begin van het seizoen zijn beslag zal hebben omwille van de daarna hier vertoevende gasten. R.K. voetbal. Voor de V.V.Z.-elftallen is voor Zondag a.s. het volgende programma vast gesteld VVZ 1De Meer 1, 2 uur, scheidsrechter J. Holterhues; AFC 2VVZ 2, 2 uur, vertrek 12.30 uur auto kerk; Wilskracht 3WZ 3, 2 uur, vertrekt per boot 12 uur; Wilskracht 4— VVZ 4, 12 uur, vertrek per boot 10 uur; VVZ 5 Meervogels 2, 12 uur; VVZ jun. aSDE jun. a, 12.15 uur, scheidsrechter B. Kok; ADO jun. aVVZ jun. b, 1 uur, vertrek per' auto v. d. kerk 11.30 uur; VVZ jun. 'cADO jun. b, 1.30 uur, W. Wybenga, scheidsrechter; DEM jun. c WZ jun. d, 12.45 uur, vertrek per auto v. d. kerk 11.30 uur; VVZ jun. e—ADO jun. c, 2.30 uur, scheidsrechter J. v. Breukelen. Als u soms eens teveel hoost hebt om uw beurt of te wach ten bij een kruispunt, dan is t een prettige zekerheid, dat er een indere wagen voor u klaar staat, die steeds den tijd beeft en altijd rustig z ij Murt afwacht..,..—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2