Gevaren uit en in de lucht Minder Verkoudheden! 'n Pracht-surprise: Uiltjes f eestdoos DE TOESTAND DER GEMEENTEN VlCKS Va-tro-nol VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 SIGAREN Iff! OVERZICHT TWEEDE KAMER MECHANISATIE IN DE SIGARENINDUSTRIE Verlenging van den werkingsduur van de wet van 5 November 1936 JOODSCHE VLUCHTELINGEN Na 10 November zijn velen in ons land toegelaten Nationale inzameling Voor uitgewekenen om geloof en ras KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 73e jaargang no. 9 WSmm WmÊ ALG. REGLEMENT VERVOER GEWIJZIGD Nieuwe voorschriften inzake vrachtbrieven Spoorweg-ambtenaar stal goederen Op heeterdaad betrapt VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Een vondst aan het strand te Egmond aan Zee NA 3V2 MAAND GE ARRESTEERD Uitwijking naar Duitschland baatte niet MAN VAN TRAP GEVALLEN Op het hoofd terecht gekomen en aan de gevolgen overleden Hotel Dalzicht te Nijverdal afgebrand Kon. Conservatorium voor muziek Boterheffing Weinig zonneschijn in November De temperatuur was boven normaal DE WEERSVERWACHTINGEN Wijzigingen gebracht in de over zichten van het N.M.I. Uitstel sluiting mail Dingaans- vlucht Een aardig, héél nieuw Uiltje-idee: de speciale „feestdoos mooi gedecoreerd met een Oud-Hollandsch Wintertafereel en inhoudende: 3 blikken Uiltje-doozen, handig bij elkaar gepakt! Men behoeft dus niet den inhoud van 30 sigaren ineens aan- te breken, maar men neemt telkens een blik van 10. U ontvangt aldus een smakelijke 3-voudige Uiltje collectie, in feestgewaad gestoken! Vraag Uw leverancier. UILTJE-SUBLIEM 1.50 UILTJE-PENAAL i 1.80 NU IN SURPRISE OOOZEN VAN 3 10 STUKS N.V. SIGARENFABRIEK „LA BOLSA", KAMPEN (Van onzen parlementairen redacteur! DEN HAAG, 1 December 1938 Ten minste even belangrijk als de actieve afweer van aanvallen uit de lucht, is de pas sieve bescherming der burgerbevolking tegen de gevaren, die uit zulke aanvallen voort vloeien. Terwijl de Staatsoverheid echter het ééne met kracht ter hand neemt, laat zij het andere vrijwel geheel ter uitvoering over aan het particulier initiatief en aan de activiteit der gemeenten. Terwijl zij t ééne toevertrouwt aan het sterkst gecentraliseerde orgaan, waar over zij beschikt, het leger, laat zij ten aan zien van het andere allerlei twijfels voortbe staan omtrent wat den particulieren en den gemeenten blijft overgelaten en wat zij aan zich wenscht te houden. Is die toestand ge- wenscht? Verscheidene afgevaardigden spraken er bij ee behandeling van „Elinnenlandsche Zaken" in deze range, lange avondvergadering ernstigen twijfel over uit. Vrijwel allen drongen zij aan op beter behartiging en sterker centralisatie van dezen dienst. Mevrouw Mackay-Katz (CH) bijvoorbeeld had den indruk, dat de sombere September dagen wel duidelijk hadden aangetoond, dat er aan de luchtbescherming nog heel wat ont breekt. Zij achtte het niet verantwoord deze zoo gewichtige aangelegenheid in de handen van particulieren en gemeenten te leggen om dat langs dien weg nooit het ideaal kan wor den bereikt, dat de passieve luchtbescherming m tijd van gevaar tenminste even snel mobiel kan worden gemaakt als de actieve. Bovendien kan door een dergelijke decentrale uitvoering veel minder druk worden uitgeoefend op de in dustrie. Met alle respect dus voor wat reeds door particulieren fen gemeenten werd verricht, maar de staatsoverheid moet heusch méér lei ding geven. De heer Diepenhorst (AR) vond dat ook Luch.bescherming is primair een taak van de staatsoverheid, niet slechts secundair, gelijk ir. de practijk van thans. De heer Drees (SD AP) was van dezelfde, meening en zelfs de man bij uitstek van het particulier initiatief de heer Wendeiaar (Lib.) viel in dezen den pleiters voor mee staats-bemoeiing bij. Als het volk aan de activiteit der Regeering ten dezen ook maar zóóveel twijfelt, wat zal het dan zélf er aan doen! En dan haperde naar het oordeel van den heer \\endelaar ook veel aan de instructies te dezer zake aan de verschil lende uitvoerende instanties verstrekt, 'faat moet een gemeente doen? Wat een particu lier? Het is zoo moeilijk voor deze instanties dit aan de weet te komen. Kortom er moet meer organisatie komen in dezen dienst en meer voortvarendheid. Daar is een even natio naal belang mee gemoeid als met de weer macht. Hoort het tot de taak der gemeenten hun bevolking tegen luchtaanvallen te beschermen, zij kunnen zichzelf niet beschermen tegen de gevaren, die voor hen zelf in de lucht hangen. In de financieele lucht wel te verstaan. De bescherming tegen die gevaren, deze „luchtbescherming" als men het zoo noemen wil, werd door afgevaardigden van alle rich tingen ter hand genomen. Reeds bij de begroo ting van minister De Wilde vroegen zjjwat de Regeering nu eigenlijk wil en spraken zi; hun bezorgdheid uit over het lot der gemeen telijke zelfstandigheid op financieel terrein. Thans worden deze klachten herhaald. De heer Sweens (RE.) tot zekere hoogte gesteund door de heeren Wagenaar (AR.). Drees (S.D.A.P.), Wendeiaar (Lib.), èrijger (C.H.) en Cohen (V.D.) bezwoer de Regeering de klok niet terug te zetten, niet terug te kee- ren naar den toestand van vóór 1929, toen de gemeenten elkaar onderling door belastingver schillen ongezond en oneerlijk beconcurreerden. Zij moet hun thans niet weer opnieuw de ge legenheid schenken een zelfstandige inkom stenbelasting te heffen naar de mate waarin zij in nood verkeeren. Dat zij het Werkloos heids-subsidie-fonds niet meer wenscht te ge bruiken voor doeleinden, waartoe het niet be stemd was, dat zij orde op de zaken wenscht te stellen, valt toe te juichen, doch laat zij dan den eenmaal in 1929 ingeslagen weg der nivel leering van de gemeentelijke lasten en van een centrale heffing ten behoeve van het gemeente fonds voortgaan. Moeten de gemeentelijke in komsten worden vermeerderd, dan moet er een algemeene uitbreiding aan worden gegeven. Dan alleen kan zij tot herstel der gemeentelijke zelfstandigheid leiden. Wat zij thans van plan is moge den schijn dragen de zelfstandigheid der gemeenten te dienen, in werkelijkheid be vordert het den geest van onverschilligheid en verslapt het de werkkracht en het besef van verantwoordelijkheid voor eigen gezond finan cieel beheer, omdat het de Kroon is, die zal uitmaken welke gemeente in zoodanigen nood verkeert, dat zij een eigen belasting mag hef fen. Wat wordt Amsterdam niet nu reeds ge knepen, zei de heer Steinmetz (R.K.). Onder het thans gevolgde stelsel gebeurt het al, dat de begrooting van 1937 voor de hoofdstad nog niet is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten en Kroon. Hier moet de Regeering óók gevaren bezweren, die in de lucht hangen gevaren echter, die zij in het leven dreigt te roepen. En dan de moreele lucht. Daar zweven ook heel wat gevaren. Gevaren, waartegen óók het Rijk en de gemeenten samen den strijd moeten aanbinden. Er moet bijvoorbeeld sterker de hand Worden gehouden aan de Zondagswet, meende generaal Duymaer en de heer Post- iiuma (C.D.U.) viel hem bij bien étonnés de se trouver ensemble, de generaal en een der twee pacifisten a outrance die er nog in de Kamer zitten. Ook de heer Krol (C.H.) pleitte voor scherper toezicht in die richting. De heer Diepenhorst (A.R.) wees op de gevaren, die de zedelijkheid van den automobilist langs som mige wegen bedreigen en vroeg om scherper toezicht op de bioscopen. Zouden de gemeenten niet de bevoegdheid kunnen krijgen de films te herkeuren? Daar voelde mevrouw De Vries— Bruins (S.D.A.P.) weer niets voor. De burge meesters matigen zich al veel 'te veel aan om over den inhoud der films te oordeelen. Dat moet maar eens uit zijn! En alle bioscopen waren al lang dicht, toen zij had uitgesproken en de hamer viel. Deze druppels voorkomen vele verkoudheden, omdat zij de natuurlijke be scherming in den neus, waar de meeste verkoud heden ontstaan, versterken. Zoodra gij niest— doe vlug een paar druppels in ieder neusgat. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp, hou dende tijdelijke maatregelen, betreffende de mechanisatie in de sigarenindustrie, is het vol gende ontleend; De bezwaren tegen het verbod van het ma chinaal vervaardigen van sigaren boven een bepaalden kostprijs, zooals dit destijds in het amendement-Van der Waerden werd geformu leerd, gelden ook thans nog onverminderd. De ministers meenen, dat het geen onbillijke eisch is, dat aan fabrikanten, wier fabrieken bij inwerkingtreding der wet reeds voor 100 pet. gemechaniseerd waren, eenige beperking in de mechanisatie wordt opgelegd. De ministers kunnen zich moeilijk onttrekken aan den indruk, dat sommige fabrikanten, die in de omstandigheden, als die, welke deze leden schetsten, verkeerden, de herscholing niet met voldoende voortvarendheid ter hand plegen te nemen. Ook de ministers zijn van meening, dat de verplaatsing van werklooze sigarenmakers naar plaatsen, waar aan hun arbeid behoefte be staat, wel degelijk mogelijk is. Zij zijn van meening, dat het zeer zeker op den weg van de regeering ligt, deze verhuizing, welke h. i. zoowel voor de werkloozen als voor sommige fabrikanten van groot voordeel kan zijn, te bevorderen. Met betrekking tot den uitgesproken wensch, in eenigerlei vorm enkele algemeene richtlijnen aan de bij de sigarenindustrie betrokkenen be kend te maken, wijzen de ministers er op, dat bij de toepassing der wet is gebleken, dat het stellen van algemeen geldende richtlijnen uiter mate be^vaarlijk is. Verzetten de -ministers zich met vele andere leden tegen het denkbeeld, den bedrijfsraad uit te schakelen, toch kunnen zij deze leden niet volgen, waar zij bezwaar maken tegen de thans gevolgde practijk, dat naast de arbeidsinspectie en den bedrijfsraad nog andere organisaties in de gelegenheid worden gesteld advies uit te brengen. Zij achten dit, gezien de verhoudingen in de sigarenindustrie, gewenscht. Op de vragen van mevr. Mackay-Katz betref fende de practijk der toelating van Duitsch- Joodsche vluchtelingen hier te lande, heeft de minister van Justitie medegedeeld, dat geen in structies aan grensautoriteiten zijn gegeven, dat allen, die niet het officieele bewijs van hun recht tot blijvende vestiging in een ander land kunnen overleggen, zonder verwijl moeten wor den teruggezonden, zelfs indien met groote waarschijnlijkheid moet worden verwacht, dat zij als'gevolg daarvan in levensgevaar zullen komen te verkeeren. Wel geldt, dat met uitzondering van drin gende noodgevallen en uiteraard ook van ge vallen, waarin uit genoegzame bewijzen aan stonds de mogelijkheid van doorreis naar en toelating tot een ander land blijkt slechts op voorafgaande vergunning, door of vanwege den minister verleend, vluchtelingen worden toegelaten. Ongeacht de belangrijke aantallen, aan welke vóór 10 November tijdelijk verblijf hier te lande is toegestaan, zijn na dien datum zeer vele vluchtelingen in ons land toegelaten. Wij staan aan den vooravond van de nationale inzameling voor uitgewekenen om geloof en ras. De voorbereidende werkzaamheden loopen ten einde en het woord is nu aan de collec tanten en het offerende publiek. Vele giften, vaak van de minst draagkrach- tigen, toezeggingen voor een percentage van het weekloon van heele groepen arbeiders of amb tenaren in overheidsdienst en vele andere milde, royale gebaren zijn het onmiskenbare voortee ken van het succes, dat deze collecte zal hebben. Aan het ernstige woord van opwekking van onzen minister-president dr. H. Colijn, die in zijn radiorede van Donderdag wees op de groote nood van hen, waarvoor de collecte zal worden gehouden en de groote sommen gelds, welke noodig zijn en wiens rede culmineerde in het Koninklijke woord van Wijlen Koningin Emma: „Laat een klein volk groot zijn in alles, waarin een klein volk groot kan zijn," behoeven wij niets meer toe te voegen. Dit nieuwe nummer brengt Sint Nicolaas in het land. Hij verschijnt als de groote Kinder vriend op den omslag, krijgt gezelschap van Zwarte Piet in een vroolijke kleurenprent van Herman Moerkerk, laat een berijmde vertelling geven, waarop een meisjeskopje in een aardige foto-serie levendig reageert en ziet zich gevierd in een paar prettige Sinterklaasvertellingen van Pr. Harelheim en Charles Banning. In de damesafdeeling toont hij geschenken en in de Narrenkap brengt hij aparten humor naast een verhaal van Gruut van Ooijen. Natuurlijk is hij ook aanwezig in Okki, zoodat de K. I. van deze week in zekere mate een Sinterklaas nummer mag heeten. Dat belet echter niet, dat er nog een menigte andere onderwerpen wordt behandeld. Zoo vinden we een interessant artikel over de dou anecontrole aan de grens, een rijk geïllustreer- Z- K. H. Prins Bernhard stapte Donderdag te Hoek van Holland aan boord van de ,,Berghaven", om deel te nemen aan de jacht, op weg waarheen Z. K. H. het vorig jaar het ernstig auto-ongeluk overkwam Het Algemeen Reglement Vervoer is blijkens het in Stsbl. 579 H afgekondigd Kon. Besl. op tal van punten gewijzigd. Zoo is bepaald, dat „de Spoorweg, onder gelijke aansprakelijkheid als een expediteur, verantwoordelijk is voor de gevolgen, voortvloeiende uit het verlies of een onjuist gebruik van de op den vrachtbrief vermelde stukken, welke daar bijgevoegd zijn om hem ter hand zijn gesteld; echter zal de vergoeding, welke hij verschuldigd zal zijn, nooit hooger zijn dan die, welke verschuldigd zou zijn geweest bij verlies van het goed." Voorts is nieuw de bepaling, dat, indien de afzender de goederen niet overeenkomstig de douane-voorschriften heeft verpakt of met dekkleeden heeft bedekt, de Spoorweg dit kan doen. De kosten komen dan ten laste van de zending. Het belangrijk gewijzigde derde lid van par- 5, art. 67, luidt thans: „Indien de afzender voor de vervulling van de douane-, belasting-, politie- en andere wettelijke of ambtelijke formaliteiten een sta tion heeft aangewezen, waar, in verband met de ter zake bestaande voorschriften de ver vulling van de formaliteiten niet is toegelaten of wel eenig ander voorschrift heeft gegeven, welks uitvoering in strijd zou zijn met be staande wetten of verordeningen of dat uit anderen hoofde niet uitvoerbaar is,-dan han delt de Spoorweg op de wijze, welke hem voor den belanghebbende het voordeeligst dunkt en stelt den afzender met de getroffen maatre gelen in kennis." De gewijzigde tekst van art. 53 par. 4, 1ste lid zegt, dat de afzender van goederen, welke, volgens het oordeel van den Spoorweg een verpakking of een bijzondere wijze van ver pakking vereischen, jegens den SpQorweg ver antwoordelijk is voor alle schade, welke wordt veroorzaakt door afwezigheid van verpakking of door gebrekkige verpakking. Hij is in het bijzonder gehouden, de schade te vergoeden, welke de Spoorweg uit dien hoofde heeft gele den. Indien in den vrachtbrief de afwezigheid van de verpakking niet is erkend, moet het bewijs van deze onvolkomenheden door den Spoorweg worden geleverd. Van de verdere wijzigingen stippen wij nog aan, dat: bij onjuiste, onnauwkeurige of on volledige aangifte van den inhoud eener zen ding, de boete gelijk is aan het dubbele van het verschil tusschen de vracht voor de onjuist, onnauwkeurig of onvolledig aangegeven goe deren soort en de vracht, welke in rekening zou zijn gebracht, indien de aangifte juist, nauwkeurig en volledig ware geweest; een en ander berekend van het station van afzending tot dat van bestemming. Indien van een zen ding, bestaande uit verschillend getarifeerde goederen, het gewicht van iedere goederen soort zonder bezwaar kan worden vastgesteld, moet de boete worden berekend volgens den vrachtprijs, welke van toepassing is voor elk der goederensoorten, voor zoover door deze wijze van berekenen een lagere boete wordt verkregen. Volgens het bepaalde in par. 1 van art. 68 sub e en fheeft de afzender liet recht, nadere aanwijzing te geven in dien zin, dat de zending op een ander dan het oorspronkelijke station van bestemming worde afgeleverd, ofwel naar het station van vertrek worde teruggezonden. Een nieuw voorschrift bepaalt thans, dat in de vorenbedoelde gevallen de afzender kan voorschrijven, dat een zending, welke oor spronkelijk als vrachtgoed ten vervoer is aan geboden, van het station af waar de Sending wordt opgehouden als snelgoed of expresgoed wordt bevracht, of omgekeerd, mits het sta tion, waar de zending wordt opgehouden, voor beide soorten van vervoer is opengesteld. Nieuw zijn ook de volgende bepalingen; de afzender kan in den vrachtbrief instructies geven omtrent de wijze van handelen voor het geval, dat zich stoornis in het vervoer zou voordoen. Indien naar het oordeel van den Spoorweg, aan deze instructies geen gevolg kan worden gegeven, verzoekt de Spoorweg nadere instructies aan den afzender. De Spoorweg moet de oorzaak en den duur van het oponthoud in den vrachtbrief ver melden. De schadevergoeding, welke door den Spoor weg moet worden uitgekeerd, bij geheel of ge deeltelijk verlies van goederen, was tot nu toe gesteld op een maximum van 25 voor elk ontbrekend kilogram bruto gewicht, doch is thans bepaald op een maximum van 50 voor elk ontbrekend kilogram bruto gewicht. In art. 82 2e lid was bepaald, dat de recht hebbende, bij het ontvangen van de schade vergoeding over het vermiste goed, in de kwi tantie het beding kan opnemen, dat hem, in geval het goed binnen 4 maanden na betaling van de schadevergoeding mocht worden te ruggevonden, daarvan onmiddellijk kennis wordt gegeven. Thans is de vorengenoemde termijn van vier maanden gewijzigd in een jaar. de tooneelbeschouwing over detectivestukken, een frissche beschrijving van Tilburg, de preek van H. de Greeve pr., het leven van vier De- cember-heiligen, een historisch geval; De der tien duivels van Baszrock, een gedegen ver handeling van dr. Th. H. Schlichting over de longen, en daarbij de reportage van vele actu aliteiten. Zelfs met de?e lange opsomming zijn we nog niet volledig. Het is nu eenmaal zoo, dat de K. I. de wenschen van uiteenloopende groepen tracht te bevredigen door een rijke verschei denheid van onderwerpen, die alle aantrekkelijk worden opgedischt. Men begint met het blad door te bladeren en men eindigtna uren. omdat er zooveel lezens- en bezienswaardigs in staat! De 27-jarige ambtenaar der Nederlandsche Spoorwegen P. C. M., te Groningen, die ge durende zeven jaar dienst verricht in de goe derenloods der Spoorwegen te Groningen werd Donderdagmiddag betrapt op diefstal uit di verse zendingen, welke in die loods waren op geslagen. Een onderzoek door de recherche leidde tot ontdekking van een aantal goederen, die M. in een hoek had geplaatst, om zich die toe te eigenen. In afwachting van zijn ter be schikking stelling van den officier van Justitie, is hij in arrest gesteld. Het vermoeden, dat enkele maanden geleden ter hoogte van Egmond aan Zee een vliegtuig van de Royal Air Force is vergaan en dat de aangespoelde vliegenier Hamilton behoorde tot de 5 inzittenden die daarbij om het leven ge komen zijn, is nu versterkt doordat twee Alk- maarsche jongelui op het Egmondsche strand in een flesch een briefje hebben gevonden. Dit briefje is bij den burgemeester van Egmond aan Zee gedeponeerd en bevat, in potlood, het volgende .Hamilton hoogteroer defect kust Nederland". Tenzij men hier met een dan wel zeer mis plaatste grap te maken zou hebben is door het vinden van dit briefje wel een uitgemaakte zaak. dat inderdaad eenige maanden geleden een vliegtuig van de Royal Air Force, waarvan toen ook werkelijk noodseinen opgevangen zijn, voor de kust bij Egmond aan Zee in zee ge stort is en in de diepte verdwenen is, voorda; hulp kwam opdagen, zonder dat iemand van de 5 inzittenden zich heeft kunnen redden. 15 Augustus j.l. verdween de chauffeur S. J. B., uit Groningen, met een bedrag van ƒ10», toebehoorend aan zijn patroon en nam de wijk naar Duitschland. Teneinde aan een arrestatie te ontkomen, veranderde hij den naam in zijn Nederlandsch paspoort, maar het duurde niet lang of de Duitsche politie ontdekte het be drog. B. werd daarop over de grens gezet bij Nieuweschans en aldaar aan de Nederlandsche politie overgegeven. Hij is naar Groningen overgebracht en ter beschikking van de justi tie gesteld. Door een misstap viel dezer dagen de 45-jarige Th. de Br. in zijn woning te Boxmeer van de trap en kwam daarbij op zijn hoofd terecht. De ongelukkige liep hierbij een ernstige hersen schudding op. Ofschoon de verwondingen zich aanvankelijk niet ernstig lieten aanzien, ver- c.-gerde de toestand dermate, dat de Br. Don derdagmiddag in het ziekenhuis aan de gevol gen is overleden. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. Gisternacht ontstond vermoedelijk tengevolge van kortsluiting brand in het op den Nijver- dalschen berg gelegen hotel „Dalzicht" te Nij verdal. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat het de bewoners niet mogelijk was iets van den inventaris te redden. De brandweer uit Nijverdal. die spoedig ter plaatse was, kon we gens den geringen druk op de waterleiding weinig uitrichten. Het geheele gebouw ging in vlammen op. Het hotel was eigendom van Mej. Kobes, te vens bewoonster van het pand. Het blusschings- werk geschiedde onder leiding van den burge meester. Verzekering dekt de schade. 's GRAVENHAGE. Aan het Koninklijk Con servatorium voor muziek, voor de diploma's als onder vermeld, zijn geslaagd: J. S. Walther Boer, viool (onderwijskunst), Den Haag; mej. S. Keemink, viool (onderwijskunst), Wasse naar; mej. J. Hoogewerff, viool (solospel) Rot terdam; mevr. A. M. Goethalsv. d. Heyden, viool (solospel) Rotterdam; mej. J. D. Naayen, solozang (solo-diploma) Rotterdam; D. v. d. Tuin, clarinet (orkestspel)Leiden; L. W. Kiehl, fluit (orkestspel), 'sGravenhage; C. H. Ver- sney, hoorn (orkestspel), Leiden; P. W. Schijf, hoorn (orkestspel) met onderscheiding voor virtuositeit en toonvorming. Het bedrag van de heffing en de steunuitkee- ring op boter is behoudens tusschentijdsche wij ziging voor de week van 1 tot 8 December vast gesteld op 70 cent per K.G. van de bekende CARRO-kwaliteit in elegante doosjes, iets speciaals Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt geeft het volgende voorloopig overzicht van het weer in November: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in November de ochtendtempera tuur 3 lA graad boven normaal, in de drie decaden resp. 4, 4 en 2 graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den tweeden en den veertienden, resp. normaal en 814 graad boven normaal. Dagen met tempe raturen beneden normaal kwamen niet voor. De gemiddelde dagelijksche maximumtempe ratuur en het gemiddelde dagelijksche mini mum waren resp. 3 en 4 graden boven normaal. Te De Bilt werd geen enkele vorstdag waarge nomen. De neerslag was in Utrecht, Gronin gen, Drente, Overijssel, en Gelderland 15 tot 30 procent boven normaal, overigens normaal tot 15 procent er boven en beneden. Te De Bilt werden 22 uren zonneschijn waar genomen tegen 59 uren normaal. Sedert het begin der waarnemingen in 1899 is zulk een gering aantal uren niet voorgeko men. Met ingang van heden zullen eenige ver anderingen gebracht worden in de overzichten van het weer en in de verwachtingen, die dagelijks op verschillende wijze vanwege het K.N.M.I. worden bekend gemaakt. De berichten, die op eiken werkdag te 10.50 uur, 12.55 en 17.55 uur met den eigen zender van het K.N.M.I. radio-telefonisch worden uit- geseind en die men aangeplakt vindt op ver schillende plaats in ons land op de daarvoor bestemde publicatie-borden en ook aan de telegraafkantoren, blijven onveranderd. In plaats echter van het traditioneele uur van ingang der geldigheid der verwachting van 19 uur zal de te 10.50 en 12.55 geseinde ver wachting geacht worden in te gaan te om streeks 16 uur, d.w.z. op het uur van het ver schijnen der avondbladen. De geldigheidsduur blijft 24 uur. De avondverwachting, die men des morgens in de bladen vindt, gaat echter eerst den vol genden morgen vroeg in en heeft een geldig heidsduur tot den volgenden avond. Aan het overzicht van het weer in het bui tenland zal een kort overzicht van den weers- toestand in het binnenland te 7.20 's morgens worden toegevoegd. Naast deze min of meer in officieelen vorm gestelde berichten, staan de door den algff- meenen omroep verspreide berichten. Deze zul len van heden af op werkdagen vijf, op Zondag twee bedragen. Zij zullen worden uitgesproken omstreeks 8.20, 12.15, 18.30 en verder te 20 uur en tusschen 22 en 23 uur, met de laatste serie nieuwsberichten van het A.N.P. In de berichten van 8.20, 12.15 en 17.30 uur wordt een verwachting gegeven, voorafgegaan door een korte schets van de algemeene lucht- drukverdeeling, terwijl in het tweede bericht enkele bijzonderheden omtrent het weer in Nederland in den vroegen morgen zullen wor den medegedeeld. De verwachting in alle be richten wordt gerekend in te gaan op het uur, waarop men ze hoort en geven, eventueel dis- trictsgewijze gesplitst, respectievelijk net weer van den dag tot den avond, het weer van den middag, avond en nacht tot aan den volgen den dag omtrent den middag en het weer van den avond, den nacht en den geheelen volgen den dag tot omsreeks 18 uur. In alle oerichten zullen, indien daartoe aanleiding bestaat, waar schuwingen worden gegeven voor het verkeer (gladde wegen en ijzelvorming) en in het voor- en najaar waarschuwingen voor nachtvorst. De verwachting in het bericht van 20 uur zal in den regel gelijkluidend zijn aan die van 18.30. Het bericht geeft echter gelegenheid voor nadere waarschuwingen voor ineidenteele ge varen, op grond van later ontvangen weerbe richten. De reeks wordt gesloten met de verwachting voor den volgenden dag, die deel uitmaakt van de nieuwsberichten van het A.N.P. en die men den volgenden morgen in de ochtendbladen vindt. Op Zondag blijft de berichtgeving beperkt tot het bericht via den algemeenen omroep te 12.15 en de avondberichten te 20 uur en het late avondbericht van 22 uur. Bij voorkomende gevaren voor het verkeer zal getracht worden een incidenteel bericht te geven via den algemeenen omroep, zoo mogelijk op liet gewone uur van 18.30. Als laatste dag van ter post bezorging van poststukken, welke moeten worden verzonden met het bijzondere K.L.M.-vliegtuig, dat Dins dag van Schiphol naar Pretoria vertrekt met het oog op het eeuwfeest van Dingaansdag, had de Nederlandsche postdienst 1 December aangewezen. Op speciaal verzoek van eenige belangheb benden is nader bepaald, dat ook nog met het vliegtuig zullen worden medegegeven poststuk ken, bestemd voor adressen in de Unie van Zuid-Afrika, welke het postexpeditie-bureel Amsterdam C.S. uiterlijk 5 December, 's mid dags 12 uur, bereiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 14