OUDADVOCAAT KREYMBORG WAARBORG HET CADEAU NAAR „ZIJN" HART? Geef „hem" zoo'n mooie zakformaat doos van 50 Chief WhipExtra rookgenot en de beste sigaret voor zijn gezondheid Beverwijk draagt zijn G.E.B. over Geruchten over Kard. Innitzer HUISVESTING VAN M.H. VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 De zonne-avond BLOEMBOLLENCULTUUR Ledenvergadering der afd. Haarlem Als ik geen ad vocaat was, dan ou ik Advocaat willen zijn - Ad vocaat van QtuL VAN VehScAiL NEOERLANDSCHE EIEREN „St. Antonius" BURGERLIJKE STAND Herscholing kellners Loterij Winterhulp Herwonnen Levenskracht R.K. Dameshockey De hockeyclub Quick mert heest Al wie WAARBORG-KLEEDING kent is ei bijster mee content Nederlandsch Kunst verbond Expositie van grafisch werk KERK-CONCERT Heemsteedsch Gemengd Koor Schadeloosstelling berekend naar een contante waarde van f 306.700 Overdracht per 1 Jan. a.s. STENO- EN TYPE-EXAMENS Medaille-uitreiking Voor de werklooze onderwijzers Groote liefdadigheidsavond in Krasnapolsky te Amsterdam Van een vervanging van den Kardinaal is geen sprake Mgr. Rusch de nieuwe bisschop van Tirol SCHAKEN P.T.T.-Schaakclub „de Torens" VOETBAL EDOStormvogels STAD De huisvesting van M. H. (een kind weet tegenwoordig, dat hiermede Maatschappelijk Hulpbetoon bedoeld wordt) is allesbehalve royaal; men ga zich daarvan maar eens over tuigen in het Proveniershuis. Men zou kunnen veronderstellen, dat het gemeentebestuur dezen toestand heeft laten voortbestaan uit zeer prijzenswaardige, men- schelüke overwegingen, om nX den armlasti gen den aanblik van een min of meer verfijn de luxe te besparen, maar de hokkerige huis vesting van M. H. is niet alleen schriel, zij is ook duur; handhaving van den toestand zou dus niet verantwoord zijn. De toestand is zoo'n beetje historisch ge groeid, zou men kunnen zeggen. De tijd, dat Armenzorg door een paar leden van het burgerlijk armbestuur werd waargeno men, ligt nog niet zoo ver achter ons. Toen was één ambtenaar van het stadhuis voldoen de om de notulen der vergaderingen en de weinige administratie te verzorgen. Sindsdien echter is M. H. uitgegroeid tot een heele com pagnie zeer verdienstelijke ambtenaren, die hun salaris moeizaam verdienen met bergen paperassen vol te schrijven en op te bergen in kasten, die tientallen vierkante meters opper vlakte in beslag nemen. De heer de Haas van Dorssen vroeg niet veel ruimte voor zijn afdee- ling en hij vroeg geen fraaie ruimte, maar hij kon de steunbehoevenden toch niet op straat ontvangen en zijn ambtenaren moesten toch een stoel hebben om op te zitten. Toen werd de H. O. V. uit haar repetitielo kaal in het Proveniershuis verjaagd en M. H. daar opgeborgen. De verbouwing kostte heel wat; doch M. H leek wel een jongen van vijftien jaar. Zóó voor spoedig groeide het op en uit zijn kleeren. Ein delijk meende het gemeentebestuur de eindop lossing gevonden te hebben. De Teekenschool der St. Jozefsgezellen zou uit de voormalige Ambachtsschool aan de Kamperstraat verwij derd worden en daar zou M. H. zijn hoofdkwar tier krijgen. Zooals bekend, hebben Gedeputeerde Staten er bezwaar tegen gemaakt, dat er tot dit doe] gelden op de begrooting werden uitgetrokken en zoo is het met het plan dus eigenlijk spaak geloopen. Nu duikt intusschen het gerucht op, dat het gemeentebestuur plannen zou overwegen om het M. H. onder te brengen in het oude post kantoor aan de Zijlstraat, waar nu de Burger lijke Stand gehuisvest is. Naar de heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Sociale Zaken en waarnemend wethouder van Openbare Werken, ons echter mededeelt, is er van een dergelijk plan geen sprake. Het voormalige plan is geenszins losgelaten: de school in de Wilhelminastraat worde ver plaatst naar het Florapark; de genoemde school worde verbouwd tot huisvesting van de St. Jozesfgezellen-Teekenschool, en déze school sta haar gebouw de oude Ambachtsschool af aan de gemeente voor de huisvesting van M. H.; dit gebouw worde gerestaureerd en veranderd, zóó dat er plaats kome èn voor den dienst der „in zorg" opgenomen werkloozen, èr voor den Armenraad; hierdoor zou veel ver eenvoudiging en veel besparing worden verkre gen. Misschien, heel misschien zullen B. en W. een middel weten te vinden om tot een goed- koopere oplossing te komen, maar daarover kon de wethouder zich nog niet uitlaten. Dit het hedenmorgen geplaatste verslag van den zonne-avond is de volgende alinea uitgevallen: De avond werd geopend door den pastoor der parochie, den zeereerwaarden Pater Dr. Cas- sianus Hentzen, die de aanwezigen hartelijk welkom heette op deze min of meer huiselijke bijeenkomst. Hij prees kapelaan Louwe voor het vele werk, dat deze voor de parochie doet. Hij wekte een leder op, hard te werken aan de loterij voor het parochie-huis. Pater Louwe dankte den pastoor voor diens bemoedigende woorden. In de jongste ledenvergadering der afdeeling Haarlem van de Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur werd de heer J. M. C. Hoog, die periodiek aftrad, als voorzitter herkozen. Tot groote voldoening der aanwezigen aanvaardde hij deze herbenoeming. Als afgevaardigden naar de a.s. algemeene vergadering werden aangewezen de heeren J. van Zadel en C. J. M. Hoog en als plaatsver vangers de heeren J. Mooy Jr. en J. Kuy- per Sr. Reeds eerder waren candidaat gesteld voor de vacaturen in het hoofdbestuur de heeren M. Veldhuyzen van Zanten Rzn. en C. H. Kra mer, zoodat nog voorzien moest worden in dé vacature Th. M. van Waveren. Met overgroote meerderheid van stemmen werd gecandideerd de heer S. Verdegaal te Sassenheim. Mocht de heer Kramer de aangeboden candi- datuur niet aanvaarden (hij heeft niet geant woord op een desbetreffend schrijven der af deeling), dan zullen de afgevaardigden voor de vacature Jae. de Brabander stemmen op den heer G. A. V. van Zanten te Hillegom. In zake de agenda voor de op 12 December te houden algemeene vergadering werd in de eerste plaats adhaesie betuigd aan het voor- •tel om den duur der vereeniging te verlengen tot 1 Januari 1969. Verder werd, ingevolge een reeds eerder genomen besluit, bevestigd te «temmen voor het voorstel der afdeeling Ben- nebroek—Vogelenzang, betreffende wijzigingen in de statuten der Algern. Vereeniging en de ingediende amendementen. De begrooting gaf een der leden aanleiding te bespreken de pensioen-verzekering van het personeel der vereeniging, doch dat bracht geen wijziging in de aanhangig gemaakte becijfe ringen, zoodat daaraan goedkeuring werd ge hecht. oo Detail* du» t. 1.50 p. «l«sch «IET-maathoudende tiesch (60-65C.L. «n f.UO^y,rg,„lk hebt U met OuA s juece» ons eens. Het mmm De Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Res taurant Geëmpl. „St. Antonius" afd. Haarlem belegt een Propaganda-vergadering in gebouw St. Bavo, Smedestr. alhier in den nacht van Woensdag 7 op Donderdag 8 Dec. a.s. Sprekers zullen zijn de weleerw. heer H. de Greeve en de heer A. J. M. Angenent. De onderwerpen zullen nog nader bekend worden gemaakt. Geboren: 29 Nov. E. J. BrondsemaWild schut, d.; 30 Nov., C. C. M. v. Luijtv. d. Lee, z.; 2 Dec., E. SchildwachtIskes, z.; 2 Dec. E. SpeelmanBeurskens, z.; 2 Dec., A. M. War nerv. d. Tang, d.; 1 Dec., A. den DekkerKu- perus, z.; 1 Dec., J. C. J. Nelisv. d. Peet, z.; 1 Dec., A. E. MeerveldKleinhout, d.; 1 Dec., J. v. HalstHagtingius, d.; 1 Dec., J. A. M. v. Op- zeelandBrantjes, z.; 1 Dec., P. Strijbisde Voogd, d. Overleden: 30 Nov., H. Th. Dekeling, 56 j., Hazepaterslaan; 1 Dec., C. WaleveldLuijters, 89 j„ Zomervaart; 1 Dec., A. G. Hagelen, 66 j., Amsterdamschevaart; 1 Dec., J. H. J. Jasper, 84 j.. Tulpenstraat. Van gemeentewege wordt een cursus inge richt voor herscholing van werklooze kellners. Deze cursus wordt op Maandagochtend 4 De cember, om half tien, officieel geopend in de school aan de Haarlemmerliedestraat. Donderdagavond werd in het gebouw St. Bavo onder politietoezicht de loterij getrokken van het comité „Winterhulp-actie". De hoofdprijs, een ameublement, is gevallen op no. 3864 en de eerste prijs op 7227. Voor verdere prijzen zie men de advertentie in dit blad. Het plaatselijk comité van Herwonnen Le venskracht kan tot zijn vreugde mededeelen, dat al de loten van de jubileum-loterij van Her wonnen Levenskracht zijn uitverkocht. 14 December geschiedt de trekking. Ajs. Zondag, 4 December zal „Quick" ztjn eerste dustrum vieren. De dameshockeysport was vijf jaar geleden nog niet zoo populair als tegenwoordig, maar onder de meisjes van de Middelb. school wel. Z(j hadden inplaats van gymnastiek, hockey op het programma staan en vonden het een heer lijke sport. Toen de schooltijd voorbij was, von den ze het jammer hockey er aan te geven, en ze richtten onderling een club op, zoo ontstond „Quick Girls", zooals de naam in het begin luidde. Die eerste jaren waren er, zooals altijd bij iedere club, moeilijkheden te overwinnen, zoo wel wat training als ledenaantal betrof. On danks dat alles schreef „Quick" in voor de competities, samengesteld door den Sportraad van de Graal. Natuurlijk werden den eersten tijd niets dan verliezen geboekt. Zoo langza merhand echter kreeg men meer routine en vlugheid: begon men dus zijn naam een beetje eer aan te doen. Toen de club aan ledental won, werd er een tweede elftal gevormd het z.g. B-elftal. Dit jaar is het ledental gegroeid tot 35. Dat ook de kwa liteit vooruitgaande is, mag blijken uit het vol gende Het 1ste elftal stond aan het eind van het vorige seizoen in de a-afdeeling als derde van 12 clubs genoteerd, en het 2e zelfs als nummer één van haar afdeeling. Het laatste jaar heeft dus roem gebracht en genoemd jaar zal in de annalen van „Quick" opgeteekend staan als een waardig slot van het eerste lustrum en een goed begin voor de nu komende jaren. Het heuglijke feit van het lustrum wordt op een lumieuze wijze gevierd; een gecostumeerde wedstrijd zal er gespeeld worden tusschen het 1ste en het 2de elftal. Er zal meer gelet wor den op de orginaliteit van de leden dan op de spelcapaciteiten. Hoe zullen ze verschijnen? De leden verbergen geheimzinnig hun plannen voor elkaar. Alle ouders en belangstellenden worden hier bij uitgenoodigd om een kijkje te komen nemen en aldus zijn belangstelling voor de katholieke hockeysport te toonen. CHIEF WHIP i In de tentoonstellingzaal van het Frans Halsmuseum is thans een uitgebreide collectie gravures te bewonderen van Nederlandsche kunstenaars, die naam hebben gemaakt. Het is een selecte verzameling uit de portefeuille van het Nederlandsch Kunstverbond, die ook en met veel succes o.a. in ons Indië geëxposeerd is. Het Kunstverbond stelt zich ten doel werken aan te koopen van schilders met naam, die door bijzondere omstandigheden hun werk niet kunnen verkoopen. De vereeniging ontstond in de na-oorlogsjaren en telt thans vele afdee- lingen, o.a. te Haarlem, Amsterdam en Gronin gen. Het hoofdbestuur, die deze verzameling ter expositie afstond, is gevestigd te Den Haag. Door het sympathieke doel van het Verbond werden reeds vele kunstenaars uit maatschap- pelijken nood geholpen. De door het Verbond aangekochte werken worden zoo mogelijk in vele gevallen weer verkocht. Alle baten komen ten goede van den kunstenaars. Op deze expo sitie, die litho's, etsen, houtsneden van zeer vele Nederlanders omvat, is veel schoons te bewonderen, bovendien is zij hoogst interes sant. De verschillende visies, die verschillende kunstenaars op een bepaald object of een be paald begrip hebben, komt wel duidelijk naar voren. Ook Haarlemmers of althans Haarlemmers van oorsprong zijn op deze tentoonstelling sterk vertegenwoordigd. Men kan er werk van Heuff, Veldheer, Pieck, Jan Visser, Van Bobbenburgh en Kees van Urk bewonderen. Fijn-afgewerkte etsen, en gestyleerde litho's, houtsneden, waarin met weinige lijnen en kleurnuances zooveel gezegd wordt, wisselen elkaar af. Hedenmiddag werd de tentoonstelling ge opend door den voorzitter van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Kunstverbond, jhr. Teding van Berkhout. Met medewerking van Philip Vlessing (cello) en Albert de Klerk (orgel) en van het Dubbel Mannenkwartet „Harmonie" uit Haarlem, gaf het Heemsteedsch Gemengd Koor H.O.V. gisterenavond een concert in de Ned. Herv. Kerk aan het Wilhelminaplein te Heemstede. Den cellist Philip Vlessing kenden we reeds van vroegere gelegenheden als een uitsteken den muzikant. Zijn cello heeft een fraaien, vol len toon, en zijn voordracht is alleszins muzi kaal verantwoord en gezond. Opnieuw bewees hij dit in een uitstekend voorgedragen Cello- Sonate van Porte-Delune en een Air van J. Huré. Dit laatste deed het zoo mogelijk nog beter dan het eerste, dat we wat mat en een tonig vonden van factuur, en waarvan de Sici- lienne en het Menuet misschien een iets sneller tempo hadden kunnen verdragen. Albert de Klerk bespeelde het orgel, en wanneer men nu weet dat het manuaal hier op een geheel an dere plaats in de kerk staat opgesteld dan het orgel, terwijl de cello-solist om beter contact te hebben met het orgel op dit koor had plaats genomen, dan is het waarlijk bewonderens waardig, hoe de organist hier nog tot zulk een eenheid wist te geraken met zijn mede-concert gever, en het samenspel over het algemeen nog zoo vlot en sluitend was. Zonder calembour: de heeren konden elkaar eenvoudig niet zien! In de orgelcompositie van J. S. Bach op Zooals uit het verslag van de gisteravond gehouden vergadering van den Beverwijkschen gemeenteraad blijkt, wordt het gemeentelijk electriciteitsbedrijf van Beverwijk met ingang van 1 Jan. a.s. aan de provincie overgedragen. In de raadsvergadering van 30 Mei j.l. was reeds besloten met de provincie Noordholland rechtstreeksche onderhandelingen te openen omtrent de overdracht. Zulks op voorwaarden als nader tusschen de provincie en de gemeente zou worden overeengekomen, met deze beper king evenwel, dat mocht tusschen partijen om trent die voorwaarden vóór 1 December 1938 geen overeenstemming zijn bereikt, de over dracht geschieden zou op den grondslag van de door den minister van Waterstaat voorge stelde arbitrageregeling. Tot het voeren van deze onderhandelingen werd van de zijde der gemeente aangewezen de directeur van het gemeentelijk gas- en elec triciteitsbedrijf, in deze bijgestaan door den heer J. P. Bak, lid van het accountantsbureau Nijst en Co. te 's Gravenhage. Met de directie van het provinciaal electrici teitsbedrijf, dié van de zijde der provincie met deze onderhandelingen was belast, kon ten slotte een resultaat worden bereikt, dat wij hieronder laten volgen. De gemeente heeft het standpunt ingenomen, dat bij de overdracht van haar electriciteits bedrijf de navolgende factoren in aanmerking moeten worden genomen: a. overneming van activa en passiva; b. over neming van het overcompleet wordende tech nische en administratieve personeel; c. vergoe ding voor de verhoogde personeelslasten van het gasbedrijf; d. vergoeding voor de verhoogde onderhoudskosten- en onkostenlasten van het easbedrijf; e. vergoeding voor het prijsgeven van een gemeentelijke bron van inkomsten. De provincie heeft de billijkheid van deze aanspraken erkend en aangeboden daarvoor vergoedingen uit te keeren en regelingen te treffen, die bevredigen konden. a. Uitgaande van de boekwaarde van de ge meentelijke electriciteitswerken, die met uit zondering van de straatlantaarns, per '1 Januari 1939 aan de provincie in eigendom worden overgedragen, zal de gemeente een vergoeding ontvangen, welke berekend wordt naar f 128.147. Dit bedrag is becijferd naar die waarde op 1 Januari 1938, terwijl daarbij is uitgegaan van de levensduren dier werken, zooals de pro vincie deze pleegt aan te nemen, en van een annuïteitensysteem naar een rentevoet van 4 pet. Daarnaast zal de provincie aan de ge meente gedurende een tijdvak van 10 jaren een uitkeering doen ter tegemoetkoming in de las ten der gemeente van door haar in eigendom gehouden gebouwen van het gemeentelijk elec triciteitsbedrijf. Deze uitkeering wordt bere kend naar een contante waarde van f 6850. b. Het overcompleet wordende personeel, waaronder verstaan moet worden personeel, dat niet past in de personeelsformatie van het gas bedrijf, wordt door de provincie overgenomen. Voorts verplicht zich de provincie om de ge meente schadeloos te stellen voor door haar aan den directeur van het gemeentelijk elec triciteitsbedrijf te verleenen vergoeding wegens opheffing van zijn betrekking. Ten opzichte van den bedrijfsboekhouder en één adjunct commies le klasse, die in gemeentelijken dienst blijven, zal de provincie aan de gemeente ge durende een tijdvak van 15 jaren volgens een nader te bepalen schema uitkeeringen doen. d. Als tegemoetkoming in de meerdere las ten van het gasbedrijf tengevolge van de af scheiding van het electriciteitsbedrijf zal de provincie gedurende 10 achtereenvolgende ja ren aan de gemeente een bedrag uitkeeren van f 1369. Dit bedrag is samengesteld uit de on derhoudskosten van het gebouw enz., de kosten wegens belasting en verzekering, waterverbruik, telefoon enz. e. Vooropgesteld moet worden, dat het niet gemakkelijk was om op dit punt met de pro vincie tot overeenstemming te komen. Het ge meentebestuur is uitgegaan van de winstcapa citeit van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf, waarbij derhalve rekening is gehouden met de bestaande inkooptarieven en de huidige tech nische outillage. De provincie meende evenwel rekening te moeten houden met een hooger in kooptarief en hoogere kapitaalslasten. Dit hoo- gere inkooptarief wordt in deze provincie reeds toegepast en heeft uiteraard een dalende winst capaciteit tengevolge. Na vele besprekingen hebben de weder- zijdsche onderhandelaren tenslotte over eenstemming bereikt en wel in dier voege, dat de provincie bereid is gevonden de uit dien hoofde aan de gemeente te geven schadeloosstelling te berekenen naar een contante waarde van f 306.700, naar verkie zing aan de gemeente uit te betalen in een bepaald aantal termijnen. Over de wijze van uitbetaling der schadeloosstelling, in eens of gedeeltelijk, kan naderhand gespro ken worden. B. en W. achtten deze oplos sing bevredigend De provincie zal den laaggespannen stroom distribueeren tegen dezelfde voorwaarden en tarieven, welke door het provinciaal bestuur als algemeen geldende voor het verzorgingsge bied van het P.E.N. zijn of worden vastgesteld. De vastrechtbedragen voor licht en huishoude lijke doeleinden voor afnemers, die in het jaar 1937 in het op 1 Januari 1940 door hen bewoon de perceel een geheel jaar op normale wijze stroom hebben betrokken, zullen zoodanig wor den vastgesteld, dat de opbrengsten voor de provincie gelijk zijn aan die van de gemeente lijke exploitatie inhet jaar 1937. met inbegrip van meterhuur; op de nieuwe stroomverbrui kers en de verbruikers, die in 1938 of daarna een ander of nieuw perceel hebben betrokken of zullen betrekken, wordt in 1940 onmiddellijk de provinciale tariefberekening toegepast. „Wachet auf. ruft uns dir Stimme" moest de organist genoegen nemen met het gebruik van slechts enkele registers, waarvan er tot over maat van ramp nog één bleef hangen ook, dat eerst moest worden „weggetrapt." Gelukkig ging de paraphrase van Flor Peteres op het Uu sijt wellecome, en „Herders hij is geboren" wat vlotter en voldeed zeer, al zou op een orgel met andere klankkleur in de registers die al niet erg talrijk waren zeker een beter en passender effect verkregen zijn. Het Heemsteedsche Gemengd Koor zong niet onverdienstelijk, en op de plaats waar we za ten was de acoustiek uitstekend. Het beste qua voordracht waren ongetwijfeld Bortnianski's „Du Hirte Israëls", Beati Mortui, van v. d. Bijl, Sneeuwklokjes van Zijderlaan en de beide slot nummers van Jos de Klerk en Frederik Roes- ke. In het Ave Verum van Mozart zakte het toonpeil tegen het slot, en Gounod's „Super Flumina" is een nummer dat zoo valsch van pathos is en zoo tegen alle wetten van het la- tijnsche accent ingeschreven, dat men het maar naar den muzikalen rommelzolder moet verwijzen. Overigens was het al vroeg Lente in deze koude, onverwarmde kerk, en als om dit te onderstrepen, zweefde er zoo waar al (nóg?) een mug een Heemsteedsche dan om onze ooren gedurende den Lentezang van Roeske. De sopranen van het Gem. Koor mogen zich hoeden voor het leggen van al te zware muzi kale accenten op hooge tonen, een natuurlijke, maar daarom niet minder leelijke neiging. Het Dubbelmannenkwartet, eveneens onder leiding van N. Arisz bracht eveneens zeer ver dienstelijk enkele nummers ten gehoore, al was de intonatie niet overal en altijd even on berispelijk. De opvatting van de door hen ge zongen werkjes was over het algemeen gezond, alleen hier en daar wat langzaam. Maar Pale- strina's „Lamentatio" kan, zeer zeker bij de dringende exhortatie van het „Jerusalem convertere", een veel sneller tempo verdragen: men moet zoo'n nummer maar eens beluisteren van de Sixtijnsche kapel, of onovertroffen Nederlandsch voorbeeld van het bekende koor uit de mijnstreek. Daar zit gang in en dringend smeekende, aansporende kracht. Ook de uitspraak van Fransche en Duitsche teksten moge grondig worden herzien. Van succes blijkend uit applaus kan niet worden gesproken, maar we meenen toch wel te hebben opgevangen, dat de vrij talrijke be zoekers uiterst tevreden waren over de gehoor de muzikale prestaties, waarvoor directeur Arisz en den overigen optredenden dan ook zeker alle lof toekomt. J. S. Bij de te Amsterdam gehouden examens van den R.K. Bond van Genesius voor Stenografie „Groote" slaagden als kantoor-typiste de dames A. Peters en N. Kuypers. Als kantoor-stenograaf de dames L. Hooy, E. Reintjes, T. Hiep en L. v. Kronenburg. Allen hebben haar opleiding genoten in het Veronica-gesticht, Spaarne 89. Haarlem. Gisteren herdacht mej. Alida van Es den dag, waarop zij voor 12jaar haar diensten stelde aan de bewoners van „Rustoord", Wester- houtpark 34. Namens de Ver. v. Huisvrouwen bood mevr. Hartsuyker met een hartelijke toespraak de oorkonde aan en overhandigde haar de klein- zilveren medaille. Het was een ware feestdag voor de jubilaresse. Ten einde zooveel als mogelijk in de vele nooden van talrijke werklooze onderwijzers te hulp te kunnen komen functionneert in het diocees Haarlem een door de St. Augustinus- vereeniging gestichte Commissie voor Raad en Steun. Reeds jaren offeren maandelijks de werkende collega's hun bijdragen, doch gezien de zeer talrijke gevallen, waarin steun een dringende urgentie is en tóch slechts in een en ander niet verder kan worden voorzien dan de kas toelaat, nam de Onderwijzerstooneelclub „d'Egelantier", onderafdeeling van het Katho liek Onderwijzers Gezelschap te Amsterdam het initiatief om in samenwerking met de cor respondenten van voornoemde Commissie voor Raad en Steun van Amsterdam en omstreken 'n Grooten Liefdadigheidsavond te organiseeren ten bate van de werkloooze aktebezitters, waar. onder velen, die als „kweekeling met akte" het onderwijs voor niets of met slechts een zeer kleine vergoeding werkelijk reddende diensten bewijzen Op Maandag 2 Januari 1939 zal derhalve in „Krasnapolsky" een tooneelavond, gevolgd door een Nieuwjaarsbal, worden gegeven. Opgevoerd wordt als première voor het dilettantentooneel: „De Man in de Monnikspij", een humor-door kruide „thriller" van Edgar Wallace, terwijl het bal onder leiding staat van den dansmees ter Pierre Liebregs. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar aan de navolgende adressen f Amsterdam-Centrum: G. Schiering, Prinsen gracht 54 hs; Amsterdam-Noord: Th. v. Schaik, Leeuwerikstraat 451; Amsterdam-West J. Ver- mey, Woestduinstraat 41; J. v. Rossum, Sta ringstraat II; W. Negenborn, le Na&saustraat 4; Amsterdam-Zuid; J. de Lange, Sarphati- park 98; J. Kupers, Amstelkade 11 I; L. Bon, Agamemnonstraat 6; Amsterdam-Oost; E. Grooff, Wijtenbachsi raat 79; G. Degenhart, Laplacestraat 2; Diemen: H. Witters, Burg. van Thienenweg 5. Alsmede door bemiddeling van: C. Marjot, Luwte 27, Aalsmeer-Oost; P. van Schaick, van Nesstraat 53, Haarlem-Noord; G. Reumer, Oostzijde 2 B. Zaandam. (Van onzen Donau-correspondent) Naar men eerst thans te Weenen verneemt, werd dezer dagen in de buitenlandsche ep voor namelijk in de Berlijnsche pers het gerucht verbreid, dat Z.H. de Paus Kardinaal Innitzer, aartsbisschop van Weenen, van zijn ambt wilde ontheffen en hem opdracht had gegeven zich blijvend in Rome te vestigen. De reden daartoe zou daarin gelegen zijn, dat Kardinaal Innitzer niet voldoende krach tig tegen het nazisme stelling had genomen en nu tegenover de nazi's een nederlaag heeft moe ten boeten. Naar wij echter uit de meest bevoegde bron vernemen, zijn deze geruchten volkomen uit de lucht gegrepen. (Ook onze Romeinsche corres pondent dementeerde eenige dagen geleden deze geruchten. Red.) Misschien is het aan buitenstaanders opge vallen, dat de Kardinaal zich den laatsten tijd zoo weinig in het openbaar vertoonde en zich ook bij kerkelijke plechtigheden zoo weinig liet zien. Dit vindt echter hierin zijn oorzaak, dat men met de grootste omzichtigheid voorvallen, als die welke' zich voor het paleis van den Kar dinaal hebben voorgedaan, wil vermijden. Overigens deden deze verspreiders van looze geruchten er beter aan, eerst eens goed te in- formeeren in hoeverre een afzetting van een bisschop in de Kerk mogelijk en gebruike lijk is. Dat Zijne Eminentie het bisschopsambt als een drukkenden last beschouwt en zelfs de ge dachte heeft gekoesterd om van zijn zetel af stand te doen, kan als bekend worden veronder steld. Het is echter vanzelfsprekend, dat momen teel van een afstand door Kardinaal Innitzer geen sprake kan zijn. Of een verwisseling op den bisschoppelijken zetel in de bedoeling ligt en wanneer dit zal geschieden is een vraag, die slechts door de officieele instanties te Rome kan worden beantwoord. Te Weenen is hier omtrent echter niets bekend, ook niet in de naaste omgeving van den Kardinaal. Naar verder uit Innsbruck wordt vernomen heeft daar de wijding plaats gehad van een bisschop voor Tirol. De benoeming van den nieuwen bisschop, Z.H. Exc. Mgr. Dr. Rusch, wordt met des te meer vreugde begroet, om dat hieruit blijkt dat men bij de benoeming der bisschoppen in Oostenrijk van geheel nieuwe principen uitgaat. Mgr. Rusch, die pas 36 jaar oud is, was tot voor kort regent van het seminarie te Innsbruck. Hij is tot voor kort steeds in de praktische zielzorg werkzaam ge weest en is politiek niet op den voorgrond ge treden. Bijzonder succes oogstte hij als zielzorger voor de jeugd, waarbij hij echter een ijzeren conse quentie aan den dag legde. Men koestert ten aanzien van Dr. Rusch de hoogste verwachtingen, vooral omdat hij pelf van eenvoudige afkomst is en de behoeften van het volk kent. Voordat hij zijn priesterstudie begon was hij 5 jaar werkzaam bij een bankinstelling. Mgr. Rusch is te Innsbruck opvolger van Z.H. Exc. Mgr. Dr.. Waitz die tot nu toeAposto- lisch Administrator van Tirol was. Verder wordt nog uit Innsbriick gemeld, dat dezer dagen het Theologicum der Jezuïeten te Innsbruck, het Canisianum, door de paters moest worden ontruimd. Reeds in den zomer werd besloten dat de Jezuïeten niet langer de theologische faculteit der Universiteit van Inns bruck mochten leiden en door wereldheeren moesten worden vervangen. De Jezuïeten willen echter toch het Canisia num dat een wereldnaam heeft en dat door vele studenten, vooral ook uit Amerika, bezocht wordt, verder blijven voortzetten. Door deze jongste beslissing is echter ook aan dit beroemde college een einde gekomen. Bij den Woensdagavond gespeelden competi tiewedstrijd voor den N.H.S.B. „de Torens" de Meer (Hoofddorp) werd het volgende resul taat bereikt. J. BrugmanJ. v .d. Geer V2A. W. A. ZoonN. Ouwerkerk 10; W. de WitC.Ba- rendregt 10; J. SonnemansR. Offringa 0—1; Th. Klein—W. de Geer Vz\ X v. d. Water A. Tielmich 1—0; J. v. Raaphorst—C. Offrin ga 1—0; M. Koelman—A. Romers V-?V2'' H- Lage wegD. Korringa 10; J. Hafkenscheidt Ch, v. d. Splunter 10. Totaal 71/,,—21/2 voor „de Torens". Zondag a.s. spéélt Edo op het terrein in het Noordersportpark, om 2 uur een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen Stormvogels 1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2