De zwijgenden overwinnen DE DUITSCHE HELD KWEEKELINGEN MET ACTE VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 OVERZICHT TWEEDE KAMER Jammer van het amen dement-Til anus LANDBOUWCRISISFONDS VOOR 1937 Voordeelig slot over 1937 van f 21 millioen OP DOORREIS NAAR ENGELAND 240 Joodsche vluchtelingetjes te Oldenzaal Kamp te Hoek van Holland NATIONAAL CENTRUM Nieuwe voorzitter benoemd DOOR VALLEND GESTEENTE GEDOOD De R.K. Staatspartij Prachtige resultaten van de leden- wervingsactie DE KONINGIN IN HAAR RESIDENTIE NIEUW SCHIP VOOR DEN ROTTERDAMSCHEN LLOYD Tewaterlating van de „Japara" WEGENBELASTING OF BENZINEBELASTING? Adres aan de regeering FINANCIËN-BEGROOTING OVER 1937 ASYLRECHT VOOR SPAN- JAARDEN Gelden kunnen wellicht eens teruggevorderd worden P.T.T.-BATEN BOVEN DE RAMING BOERDERIJEN UITGEBRAND Blikseminslag de oorzaak Boerderij in asch gelegd Graumans-hulde (d'n Dré) Clearingkoersen Koolhoven-verkenner maakt noodlanding Militair toestel te Zeist zwaar beschadigd GEEN KOUDE WINTER UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Onderscheidingen Controleur van den arbeid Bureau voor de Statistiek Georganiseerd Overleg Directe belastingen Rijkslandbouwwinterschool P.T.T. Opheffing belastingkantoor n (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 1 December 1938 Hardi tegen hard ging hst om de eerste mo tie van dr. Moller. zoowel ter linker als ter rechter zijde waren vrijwel alle banken bezet. Op de vraag of het rechtvaardig is, dat de ééne bijzondere Handelshoogeschool wél en de andere niet wordt gesubsidieerd, ging het over en weer: vóór, tégen, vóór, tegen.... Met het resultaat, dat de zwijgenden overwonnen: met 47 tegen 46 stemmen werd het amendement aangenomen. Net op het kantje. En op het nippertje. Want toen even later het voorstel om ten behoeve van Tilburg den post Onvoorzien met een gulden te verlagen het complement van het aangenomen amen dement in stemming kwam, deed een laat komer aan de linkerzijde de stemmen staken op 47 tegen 47, zoodat daarover morgen wordt overgestemd. Deze principieele overwinning van „de zwij genden" werd bereikt met medewerking van de Anti-revolutionnairen en de beide Christen democraten, de heeren Van Houten en Posthu- ma. De Christelijk-Historischen, die altijd nog met zichzelf in tweestrijd leven of de gelijk stelling van het Lager Onderwijs niet reeds te veel splitsing in ons vaderlandsch schoolwezen bracht en die in geen geval dezen weg verder willen bewandelen, stemden tegen. Hun goed recht! Maar het was een beetje aan den kleinen kant, dat zij daarna ook hun stem onthielden aan het voorstel om den éénen gul den, die door de aanneming van het eerste amendement aan Tilburg toeviel, van Onvoor zien af te trekken. Dat had met de principieele beslissing, die eenmaal was gevallen, niets meer te maken. Dr. Moller's tweede amendement strekkend tot afkeuring van de oprichting eener A-af- deeling aan de Rijks-H. B. S. te Leeuwarden, zulks terwijl reeds aan de gemeente-H. B. S. daar ter plaatse zulk een A-afdeeling bestond, werd, ditmaal met den steun der Christelijk- Historischen, aangenomen met 58 tegen 36 stemmen. Ten slotte werd nog een begrooting,spost, ten behoeve van een technisch laboratorium voor Delft, waarover gisterenmiddag de stemmen staakten, met 52 tegen 42 verworpen. Zoodat al met al de inzet van den dag den heer Minister weinig aangenaams bracht. Niettemin blijft hij spijts alle critiek rustig op z(jn zetel zitten. Of 't hem niets kan .schelen I Daar hing nog meer onprettigs in de lucht: de motie van den heer Thijssen, uitsprekend, dat de Kamer een verbetering van de leerlin- genschaal urgent acht en het amendement- Tilanus, vasten vorm gevend aan het instituut der „kweekelingen met acte". Dat de motie-Thij.ssen niets zou uithalen stond vast. De Minister liet daaraan in zijn antwoord op de beschouwingen, door de Ka mer aan Lager Onderwijs gewijd, niet den ge- ringsten twijfel bestaan. De leerlingenschaal werd indertijd gewijzigd omdat de kosten van het onderwijs naar beneden moesten in ver band met den financieelen toestand des lands. Vijf millioen werd daardoor bezuinigd. De fi- nancieele toestand verbeterde sindsdien geen haar, hij werd eer slechter. De Regeering heeft de overtuiging, dat onder deze omstandigheden die vijf millioen niet kunnen worden gemist. En of die motie nu aangenomen wordt of niet, die overtuiging blijft onveranderd. Met andere woorden de Regeering zal die motie naast zich neerleggen. Het had dus weinig zin de motie-Thijssen te steunen. Het zal der Regeering ook zonde: deze motie wel duidelijk zijn, meende dr. Mol ler, dat de heele Kamer een verbetering van de leerlingenschaal urgent acht. De motie werd linksch tegen rechtsch verworpen. Resteerde: het amendement-Tilanus. Dat liet aan de Regeering, aan dezen Minister, in wien men nu eenmaal zacht gezagd weinig vertrouwen heeft, zoo weinig mogelijk te be slissen over, geeft hem de normen in de hand, die hij moet toepassen en daarmee uit. De Onderwijswet laat den Minister de be voegdheid om wanneer een of andere school in uitzonderlijken nood verkeert daar eigen machtig een onderwijzer extra, buiten de be palingen van de leerlingenschaal om, te be noemen. Op deze benoemingen bestaat niet de minste contröle: dat doet het departement volgens de allengs beproefde „methode", die daar sinds enkele jaren wordt gevolgd: steek een kaarsje op bij den directeur-generaal en hij zal genadiglijk uw verzoek overwegen. In bijna zeshonderd gevallen hééft deze hoog mogende een gunstige beslissing genomen. Voor zeshonderd onderwijzers-benoemingen bestaat dus niet de geringste garantie, dat de gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs wordt in acht genomen; die geschie den zóó maar, onder de hand 'door! Dat „systeem" van twee „noodbeslissingen" per dag wilde de heer Tilanus zooveel mogelijk inper ken. Hij stelde voor den scholen, met overbe zette klassen naar vaste regels een „surnume rair onderwijzer" met een salaris van 720 gul den per jaar te gunnen. Dan zou tevens in datgene, waar de Minister van middag op wees. in de omstandigheid, dat tal van kweekelin gen met acte niet op de juiste plaats zitten, verbetering, althans lijn worden gebracht. Wanneer het waar is, dat in de inspectie- Sneek by verbetering van de leerlingenschaal 23 onderwijzers méér aan het werk kunnen, terwijl er thans 76 kweekelingen met acte werken, zoodat er dus veel te veel zijn, dan moet de Minister het amendement-Tilanus dat hem in staat stelt de kweekelingen naar objectieve normen daar te brengen waar zij wél noodzakelijk zijn, overnemen. Maar „objectieve normen" oeh, de direc teur-generaal krijgt kippenvel als hij eraan denkt! „Lekken" noemt hij zulke dingen. Neen: de minister voelde niets voor het amendement. Wacht maar eens, tot ik over de brug kom, verklaarde hij. Ik heb mijn ambt genoot van Sociale Zaken gevraagd mij te hel pen bij het te werk stellen van een aantal actebezitters als „kweekelingen" bóven de nor maal door de leerlingenschaal geëischte en boven de zeshonderd door mij eigenmachtig benoemde extra-krachten, aan de scholen te verbinden. En hij zal het doen. Dus wéér: geen enkele garantie? Zullen voor het aanwijzen van de scholen, die zulk een kweekeling krijgen toegewezen objectieve nor men gelden? Indien daarop éénig vertrouwen mag bestaan, dan is het omdat de minister van Sociale Zaken er mede achter zit. Als het van dezen bewindsman en zijn departement alléén moest komen, hadden wij de verwerping van het amendement-Tilanus, dat alleen door de Katholieken en de Christelijk-Historischen werd gesteund, ernstig betreurd. Bewondering kunnen wij overigens niet koes teren voor de linker-groepen, die wél een groo- ten mond opzetten over autoritaire methoden en bescherming van den rechtsstaat, maar die uitgerekend dezen bewindsman met „nood gevallen" twee per dag! laten regeeren! Het antwoord van Minister SLOTEMAKER op „Lager Onderwijs" was in zooverre belang wekkend, dat het een beeld gaf van wat er werd gedaan ten behoeve van wat de Minister met een bij de gelegenheid allesbehalve pas senden feestelijken term de „van werk versto ken acte-bezitters" doopte en wat een gewoon mensch de „werklooze onderwijzers" zou noe men. Daarbij stelde Zijne Excellentie voorop, dat de werklooze onderwijzers geenerlei recht kun nen doen gelden op een bijzonderen steun van de overheid. Zij hebben eenmaal zelf hun be roep gekozen, ze moeten daar zélf maar de verantwoordelijkheid voor dragen. Zij hebben héél goed geweten, dat de uitzichten voor den onderwijzer slecht waren. De Overheid heeft te hunnen aanzien een taak, maar eenigen plicht bekent zij niet. Tweeërlei maatregelen heeft zij intusschen genomen: inperking van de opleiding en ope ning van mogelijkheden tot het vinden van emplooi. De inperking van de opleiding kon niet a! te hard van stapel loopen. Stopzetting van het Staatsexamen, stopzetting van alle Kweek scholen en invoering van een numerus clausus voerde tot te groote moeilijkheden, maar wél werden door Terpstra reeds geen supplement klassen meer gesubsidieerd en werden door dezen minister 18 kweekscholen opgeheven met het resultaat, dat, terwijl in 1935: 2563 versche onderwijzers werden afgeleverd, dit getal in 1938 tot 1545, dat is beneden de behoefte, slonk. Ter opening van emplooi-mogelijkheden werden de onderwijzers geplaatst door het ca- pitulantenbureau 459 profiteerden daarvan terwijl ten behoeve van degenen, die in technische vakken verder wilden studeeren reeds 53 beurzen werden vergeven. Al blijven deze cijfers dan ver beneden die der in nood verkeerenden Dr. Vos sprak gisteren van ruim 4000 kweekelingen met acte en al laten zich over de maatregelen ter in perking van de opleiding wel enkele opmerkin gen maken, al blijft het slap, er blijkt toch uit, wat nooit werd ontkend, dat de goede wil er is. Dat is ten minste iets. Verschenen is een wetsontwerp tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Landbouwcrisisfonds voor 1937. Aan de Memorie van Toelichting wordt om. ontleend: De sedert medio 1936 ingetreden prijsstijging op de wereldmarkten, voor Nederland nog ge accentueerd door de gevolgen van het loslaten van den gouden standaard, heeft een zeer grooten invloed op de financiën van het Land bouwcrisisfonds uitgeoefend en heeft tot een algemeen vrij belangrijke vermindering der steunuitkeeringen kunnen leiden Slechts in enkele gevallen waar de produc tie veel grooter bleek dan aanvankelijk was geraamd, is het noodzakelijk de uitgetrokken steunbedragen te verhoogen; in verreweg de meeste gevallen kan het oorspronkelijk uitge trokken bedrag aanzienlijk verminderd worden De gewone dienst voor het jaar 1937 zal uiteindelijk sluiten met een voordeelig slot van circa 21.000.000. Hierbij dient echter in aan merking te worden genomen, dat -in de jaren 1938 en 1939 nog steunuitkeeringen moeten worden gedaan, welke op vorige dienstjaren betrekking hebben en waarvan de comptabele afwikkeling ten laste van den dienst 1937 niet meer mogelijk zal zijn Hiervoor zal naar schat ting circa 5.000.000 benoodigd zijn. Voorts dient er rekening mee te worden ge houden, dat uit dit saldo nog steunuitkee: in- gen voor de melkveehouders in 1938 en 1939 moeten worden gefinancierd, waarvoor even eens circa 5.000.000 vereischt is, terwijl het obligo, dat de regeering in verband met de voorraadovereenkomst met den graanhandel op zich genomen heeft, op 31 December 1937 op ca. 4.500.000 gewaardeerd moet worden. Met den D-trein uit Berlijn zijn Donderdag middag tegen vier uur 240 Joodsche kinderen uit Duitschland, o.a. afkomstig uit verwoeste weesinrichtingen, te Oldenzaal aangekomen, op doorreis naar Engeland. Dit kindertransport geschiedt onder leiding van het Centrale co mité tot hulp aan buitenlandsche kinderen te Amsterdam. Vele dames uit Oldenzaal en En schede waren naar het station gekomen om de kinderen te ontvangen. Men had een maal tijd voor de vluchtelingetjes bereid, welken zij zich goed lieten smaken. Bovendien kregen zij voor de verdere reis enkele versnaperingen mee. De kinderen toonden zich dankbaar voor het hartelijk onthaal. Om bij half vijf vertrok de trein naar Hoek van Holland, vanwaar de kinderen den over tocht naar Engeland zullen aanvaarden. In' den loop van de volgende week worden nog ongeveer acht honderd kinderen verwacht, waarvan ongeveer drie honderd uit Weenen. Honderd van deze kinderen zullen in ons land worden ondergebracht. De overigen zullen eveneens naar Engeland doorreizen. In opdracht van de regeering wordt het kamp van de Rotterdamsche vacantieschool te Hoek van Holland gereed gemaakt voor de ontvangst van Joodsche vluchtelingen. Hoewel het kamp aanstaanden Maandag ge reed moet zijn voor deze ontvangst, kan nog niet worden opgegeven wanneer de eerste vluch telingen arriveeren. De heer R. F. C. baron Bentinck, opperstal meester van H. M. de Koningin, heeft zich tot zijn leedwezen genoodzaakt gezien om gezond heidsredenen zijn functie als voorzitter van de stichting „Nationaal Centrum" te Zeist ter be schikking te stellen. Op de Woensdag gehouden vergadering zijn woorden van warmen dank gesproken voor al les wat de scheidende voorzitter in het belang van de stichting heeft gedaan, terwijl Jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford, subst.-of- ficier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Utrecht werd benoemd als op volger. In de Domaniale mijn te Kerkrade is de ne gentienjarige mijnwerker J. Jonkerman onder vallend gesteente bedolven en op slag gedood. Met groote geestdrift hebben tal van afdee- lingen der R. K. Staatspartij de groote najaars actie ingezet: de werving van *50.000 nieuwe leden. Vooral Limburg meldt prachtige resul taten: nieuwe afdeelingen zijn opgericht te Cadier en Keer (153 leden), te Meyel, Leenhof, Heer, Heksenberg en Mesch. Vele afdeelingen melden een sterken groei van het ledental, o. a. Afferden 70, Rumpen 122, Mechelen 63 nieuwe leden, enz. enz. Dit alles is nog slechts een begin, want in de Limburgsche propaganda is de maand Decem ber gereserveerd als d e ledenwervingsmaand. Ook uit andere provinciën komen berichten bij den Centralen Propaganda Dienst binnen over zeer gunstige resultaten van de ledenwer vingsactie. H. M. de Koningin is Donderdagochtend om kwart voor 12 op het paleis Noordeinde te Den Haag aangekomen. Zaterdag zal het in opdracht van de N. V. Rotterdamsche Lloyd op de werf van de N. V. Machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr., te Rotterdam gebouwde dubbelschroef-mo- torschip Japara" te water gelaten worden. De doopplechtigheid zal worden verricht door mevrouw Oud, de echtgenoote van den burge meester van Rotterdam. De „Japara" is een zusterschip van de ver leden jaar op dezelfde werf gebouwde „Welte vreden" en van de .Brastagi", die in 1937 door de N. V. Kon. Maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen voor de N. V. Rotterdamsche Lloyd is gebouwd. Over twee weken zal de stapelloop plaats vinden van het vierde schip van deze nieuwe serie de „Bantam", op het oogenblik nog bij ,,De Schelde" te Vlissingen in aan bouw. De „Japara" is een motorvrachtschip met accommodatie voor 12 passagiers, die zullen worden ondergebracht in vier tweepersoons hutten en vier eenpersoonshutten. Het schip zal in Mei 1939 zijn proeftocht houden en is bestemd om zoo mogelijk 3 Junj 1939 de eerste reis naar Nederlandsch-Indië aan te vangen. Het in aanbouw zijnde zusterschip „Bantam" zal op 17 December te water loopen en is be stemd om op 15 April 1939 de eerste reis naar Nederlandsch-Indië te beginnen. De Amsterdamsche Vereenjging van Werk gevers in het Autotransportbedrijf en de Ver- eeniging van Transportondernemers „Door Eendacht verbonden" hebben zich met een adres tot de Ministers van Financiën en Wa terstaat gewend, om de aandacht te vestigen op den noodtoestand, waarin zich de vracht autohouders en in het bijzonder de expediteurs bevinden, door de onredelijk zwaar op hun be drijven drukkende wegenbelasting. Met nadruk verzoeken zij stappen te doen, ten einde te geraken tot een algeheele opheffing der wegenbelasting en vervanging hiervan door een benzinebelasting, waardoor een euvel als: belasting betalen tijdens het stilstaan van een auto, niet meer kan voorkomen. De nieuwe benzinebelasting zal een bestem mingsbelasting moeten zijn, m.a.w. er zullen uit de opbrengst dezer belasting geen andere uitgaven gedaan behoeven te worden, dan bou wen en onderhoud van bruggen en wegen en niet, zooals thans, subsidies verstrekt aan con currente instellingen, als: spoorwegen, lucht vaart, scheepvaart. Een bescheiden benzinebe lasting van bijv. 6 a 7 ct. per liter zal ruim voldoende zijn, om de kosten, verbonden aan bouwen en onderhoud der genoemde installa ties, te bestrijden. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp tot wijziging en verhooging van de be grooting van Financiën over 1937. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend Aan de Maatschappij tot behartiging van de Nationale Scheepvaartbelangen N.V, is in 1937 machtiging verleend het aan een tweetal Neder- landsche scheepvaartondememingen verleende crediet te verhoogen in verband met vlootver- nieuwing, zulks tot een totaal bedrag van f 1.300.000, welk bedrag hierbij wordt aange vraagd. De begrooting van inkomsten en uitgaven van het Werkloosheidssubsidiefonds voor het dienst jaar 1937 dient te worden verhoogd met f 7.852.000, in verband met de omstandigheid, dat voor het dienstjaar 1937 de splitsing van den bijzonderen steun uit het werkloosheids subsidiefonds in extra-bijdragen, belastingbij- dragen en rentelooze voorschotten niet zoo tij dig kon plaats vinden, dat hiermede bij het opmaken der begrooting kon worden rekening gehouden. Thans is gebleken, dat, voor zoover de bijzondere steun in den vorm van rentelooze voorschotten wordt verleend, met het aange vraagde kan worden volstaan. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer inzake de begrooting van Buitenlandsche Zaken over 1937 wordt ontleend: Met betrekking tot de som van ƒ67.000, uit getrokken wegens kosten van transport en onderhoud van Spanjaarden, die in het Ne- derlandsche gezantschap te Madrid asyl heb ben gezocht, werd door een aantal leden opge merkt, dat wellicht te eeniger tijd de moge lijkheid van terugvordering van dat betoog zich zal voordoen. Deze leden zouden het nut tig achten, dat bij het gadeslaan van de ont wikkeling der verhoudingen in Spanje ook deze aangelegenheid in het oog wordt ge houden. Verschenen is een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1937. Aan de memorie van toelichting wordt o.m. ontleend Tengevolge van de belangrijke verkeerstoe- neming, welke eind 1936 begonnen, zich het ge- heele jaar 1937 voortzette en waarmede uiter aard bij het opmaken der begrooting 1937 in het 2e kwartaal 1936 geen rekening kon worden gehouden, hebben de baten over 1937, ondanks de in den loop van dat jaar getroffen ingrij pende tariefsmaatregelen, de raming belangrijk overtroffen. Door de ruime baten is het mogelijk geworden niet alleen de afschrijvingen, welke in de be grooting 1937 ter verkrijging van een winstuit- keering van ƒ8.500.000 tot een te laag bedrag moesten worden uitgetrokken, tot de voorge schreven hoogte op te voeren, doch bovendien een bedrag van rond 5.600.000 voor verhoogde afschrijvingen op bedrijfsmiddelen, wejke voor een te hooge boekwaarde op de balans per 31 December 1936 voorkwamen, aan te wenden. Het wordt voorts wenschelijk geoordeeld, dat een bedrag van 1.500.000 wegens conversiewinst uit de belegging van den postchèque- en giro dienst wordt bestemd voor verhooging van de reserve voor koersverliezen op deze belegging. De verkeerstoeneming, alsmede de prijsstijging als gevolg der depreciatie van den gulden, heb ben voorts een onvoorziene stijging van lasten veroorzaakt. Donderdagochtend tegen tien uur brak brand uit in de gemeenteboerderij aan den Kerkedijk te Bergen (N.-H.), bewoond door het gezin Jonker. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was en onmiddellijk met drie stralen water had gegeven, kon niets behouden blijven Het dak stortte in. Alleen de muren bleven staan. De oorzaak van den brand, welke in de huiskamer ontstond, is vermoedelijk explosie in een kachel. Verzekering dekt de schade. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Sidderburen, gemeente Slochteren, de bliksem geslagen in de boerderij van den heer J. Dijk. De boerderij brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Donderdagnacht omstreeks half vier is tij dens een kort, doch hevig onweer de bliksem geslagen in de boerderij van de familie J. van Dijk te Siddebuursterzande. De bewoners moesten in allerijl het perceel, dat binnen een minimum van tijd in lichter laaie stond, verlaten. Van den inboedel kon niets worden gered. De brandweer uit Slochteren bestreed het vuur, doch kon niet verhinderen, dat de boer derij een. prooi der vlammen werd. De aangren zende schuur kon behouden blijven. Een koe kwam echter in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. Door onvoorziene omstandigheden is eenige vertraging ontstaan in de medewerking tot de Graumanshulde. Het opgeven van het Gemeente- Gironummer van de penningmeesteresse heeft verwarring doen ontstaan, waardoor de Post- Giro de overschrijvingen niet kon doen ge schieden. Zy, die hiervan de moeilijkheid ondervonden, worden vriendelijk verzocht hunne bijdragen alsnog te willen storten op Postgiro 342504 Bus- sum: mevr. J. SloosDorré, penningmeesteresse Graumans-Hulde. Koersen voor stortingen op 2 December 1938 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 73.75; Lires 9.66. Omstreeks drie uur geraakte Donderdagmid dag van een Koolhoven-verkenner, welke op weg was van Haamstede naar Soesterberg, de ben zinetoevoer verstopt, ten gevolge waarvan de motor afsloeg. De vlieger, een 23-jarige sergeant-vlieger, zag zich genoodzaakt een nood landing te maken. Hij koos hiervoor het groote weiland van den veehouder Meethurst te Zeist uit. Alles zou zonder schade zijn verloopen, in dien zich niet midden in het weiland een prik keldraadversperring had bevonden. Het vliegtuig botste tegen de versperring en sloeg over den kop, waarbij de neus en de vleu gels zwaar beschadigd werden. De vlieger bleef ongedeerd. Het toestel is voorloopig onder politiebewaking gesteld. Het zal heden worden gedemonteerd en naar Soesterberg overgebracht. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt mede: Betreffende het karakter van den komenden winter, December-Februari, kan worden me degedeeld, dat de becijferingen met een waar schijnlijkheid van 2 op 3 aangeven, dat de tem peratuur hooger zal zijn dan normaal, de neerslag ongeveer normaal. By K. B. is met ingang van 15 December 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Oude-Niedorp: S. H. J. Bosma. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in zilver: aan mejuffrouw P. M. Willems, huishoudster op de R. K. pastorie te Rijkevoort, gemeente Beugen; aan A. H. Wijkamp, afdeelingschef by de fir ma G. W. van der Wiel en Co., te Arnhem en in brons aan Th. Gerritsen, jamkoker bij de firma J. F. Baltussen, te Driel, gemeente He- teren. Met ingang van 1 December 1938 benoemd tot controleur van den arbeid H. J. J. Janssen te Badhoevedorp, gemeente Haarlemmermeer. De benoemde controleur van den arbeid H. J. J. Janssen is met ingang van 1 December 1938 toegevoegd aan den directeur-generaal van den arbeid, ter standplaats Amsterdam. Benoemd tot hoofdcommies in vasten dienst bij het Centraal Bureau voor de Statistiek dr, J. B. D. Derksen, thans commies in tydelijken dienst. By beschikking van den minister van Finan ciën is aan P. C. Ligtenberg, directeur der di recte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Breda, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid, tevens onder-voorzitter, van de bijzon dere commissie voor Georganiseerd Overleg voor de ambtenaren der directe belastingen, enz. en der registratie, enz., met dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. Benoemd tot lid (ambtshalve voorzitter) van den Raad van Beroep voor de directe belastin gen te Zwoile: mr. W. A. Vos, rechter in de arrondissements-rechtbank te Zwolle, thans plaatsvervangend lid (ambtshalve plaatsvervan gend voorzitter) van gemelden raad. Voor het tijdvak 1 December 1938 tot 1 De cember 1939 weder benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht ir. C. S. Knottnerus, aldaar. Met ingang van 1 Januari 1939 is aan den referendaris bij het hoofdbestuur der poste rijen, telegrafie en telefonie J. Lorié op zijn verzoek eervol ontslag verleend met dankbe tuiging voor de aan den lande bewezen diensten. Met ingang van 1 Februari 1939 is aan den referendaris der posterijen, telegrafie en tele fonie J. W. Bosch als zoodanig eervol ontslag verleend. De minister van Financiën heeft besloten met ingang van 1 Januari 1939 op te heffen het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Beek (L.) en de thans onder dat kantoor res- sorteerende gemeenten in te deelen bij het kan toor der directe belastingen en accijnaen te Geleen. Dit laatste kantoor zal worden gerang schikt in de 4e klasse. Een roman van Enrica von Handel-Mazzeiti „Je zult nu wel aanvoeren: mijn God, als ik von Tessenburg zoo lief heb en hij de vader van mijn kinderen is, moet ik hem dan laten sterven M'n hartediefje! Wees niet boos op me! Ik, je vader, kan niet begrijpen, waarom je van dien Tessenburg zooveel houdt, jij, het mooiste meis je van Linz, had uit honderden kunnen kiezen, en waarom nam je juist hem? Want buiten zijn statige verschijning en zijn dapperheid bezit hij niets, hij heeft een slechte inborst en jij hebt ontzettend veel van hem verdragen. Zeg niet: neen, ik weet 't beter. Overste Paulich heeft mij alles geschreven. Jij, arm kind, hebt je zelf opgeofferd voor dien harteloozen man en hem als 'n dienstmeid gediend; tot dank heeft hij je getyranniseerd en twaalf duizend gulden van jou er door gejaagd. Ja, de vader van je kinde ren is hij: moeten we daarom soms met hem begaan zijn? Jij bent 't met wie ik te doen heb, jij arm kind, die smart en leed om je kinderen lijdt en hen met liefde en zorg hebt opgevoed, maar hij? Jij bent schoon en lief als een engel, hij genoot je jeugd en je schoonheid, je werd moeder door hem. Hij had de lust en jij de vele, bittere smarten. Met jou heb ik medelijden, met hem niet! Maar, zul je antwoorden: ik mag toch smeeken! Smeeken mag iedereen! De keizer of de aartshertog kan mij verhooren of niet, dat ligt aan hen zelf. Neen Sophie! Als jij hen smeekt, dan niet, Jou weerstaan, mijn mooi lief, goed kind? Als jij, op je knieën, vol ontroering smeekt? Dan vertrouw ik geen keizer en geen aartshertog Karl! Al zijn zij ook beiden deug- zame en rechtvaardige mannen en Karl boven dien de grootste held van Duitschland, Sophie! En als zij het zouden bestaan hem gratie te ver- leenen, zouden zij voor eeuwig geschandvlekt zijn, omdat zij dan ter wille van een vrouw het recht verdraaid en verkracht hebben. Bedenk dat goed! Daarom, nog eens. Ik smeek je, Sophie, So phie! Breng het offer, hoe zwaar het ook is, voor je geboortestad, voor je vaderland, voor je ouden vader en laat recht geschieden aan dien sluipmoordenaar. Overwin je liefde; wees dezen eenen keer doof voor je dwaze hart. God de Heer van allen, zal je weten te beloonen. De brave kerel, die je dezen brief brengt, de goede Faltl, zal je helpen. In Linz, in je ouder lijk huis, waar je gelukkige levens-Mei vervlood, tptdat die man je betooverde, is een woning be reid, om jou en je kinderen te huisvesten. Mama en ik hebben alles met de grootste liefde in orde gebracht, er ontbreekt niets, zelfs geen luxe, voor jou en je kinderen. Wilhelm kan on middellijk naar 't gymnasium gaan en Marianne naar de Ursulinen, die nog de prettigste herin neringen aan jou bewaren. Kom, mijn kind, draal niet, wij wachten. De dag van Tessenburg's terechtstelling moet je niet afwachten, het dient tot niets, tenzij om je nog meer te olteren. En als 't dan moet, schrijf hem ten afscheid enkele woorden, maar laat hem verder over aan de ge rechtigheid. Kom, Sophie! Kom toch, je zult goede dagen hebben bij ons en de ellende, die je met Tessenburg hebt doorstaan, vergeten. Ik, je oude vader, je goede stiefmoeder, alle vrien den zullen je op de handen dragen, terwijl Tes senburg je met voeten trad. Mijn kind, ik ben niet hard, bij God, neen! Ik moet 't echter zeggen: als jij na deze diep gemeende smeekbede van je vader volhardt en toch een verzoek om gratie doet voor dien moor denaar, en gratie voor hem krijgt, dan keert je oude vader zich in gerechtvaardigde teleurstel ling en bittere droefheid van je af. Bedenk dit, en neem een besluit. Je vindt in dezen brief honderd gulden, de plaatsen in de diligence heeft Faltl, volgens mijn opdracht, onmiddellijk na aankomst van zijn bot besteld. Wanneer 't je teveel vermoeit, kunnen jullie een nacht in St. Pölten overblijven en met een volgenden wa gen den anderen dag verder reizen. Faltl blijft bij je. Alles wat voor de reis noodig is, zal hij jullie bezorgen. Overdenk alles en volg mijn raad. God behoede je mijn kind. Je liefhebbende, diepbedroefde vader, FRANS DE PAULA SCHMELZING. Magister Pharmaciae. Apotheek „de Zwarte Adelaar", Linz. Den negentienden dezer." Toen Sophie den brief ten einde toe gelezen had, kromp zij, als door een onzichtbare vuist neergebeukt, geheel ineen. De brief fladderde uit haar handen en viel aan haar voeten. Zoo ziet de troost zoo ziet het medelijden van haar vader er uit. Wat heeft Georg met moorde naars en misdadigers gemeen, wat kan hij er aan doen, als slechte menschen hun valschheid door drijven? Was dat niet nu en altijd zoo? Toen zy nog kind was, huisde bij Wildriss een heele rooversbende. Maar van alles wil vader hem be tichten en ten laatste hem de liefde van zijn Sophie met geweld ontrooven: is dat rechtvaar dig? Maar hij kan motieven aanvoeren, zoo veel hij wil, en zijn arm kind daarmee kwellen; van haar liefste kan hij haar niet scheiden, in eeu wigheid niet. Hoe kan hij zoo verschrikkelijk hard zijn, en hij is toch haar goede vader! In vertwijfeling wrong zij haar handen, en met van koorts klapperende tanden fluisterde zij; „Papa, papa, waarom bent u toch zoo wreed?" Plotseling richtte zij zich op en luisterde. Zij hoorde den ouden Faltl praten in dat vertrouw de Linzer dialect; hij beschrijft voor de kinderen de hofapotheek, zij hoort hem vertellen over het ijzeren hekje voor de deur, over het schilderij van de Heilige Drievuldigheid boven den winkel, over de vensterbanken vol bloemenhaar hart krimpt ineen, het ouderlijk huis zul je niet meer zien, vader wendt zich van je af, omdat je je geliefde trouw blijft tot in den dood.... Een ijzeren hand lag op haar borst, perste haar hart samen, zoodat zij nauwelijks kon ade men; maar er moest nu zonder aarzelen gehan deld worden, ejaagd raapte zij den brief en de bankbiljetten van den vloer op en trad de groote kamer binnen. De bode stond eerbiedig op met een verlegen uitdrukking op de stoere trekken van zijn gelaat; de beide kinderen verstomden schuw, de glimlach, die nog om hun mondje speelde, verstarde. Moeder was zoo ontsteld en bleek. „Beste Faltl," sprak zij, tevergeefs pogende haar trillende stem vastheid te geven, „u bent van zoo ver hierheen gekomen entevergeefs. Het spijt mij voor uw groote moeite. Ik neem nu afscheid van u en moet u slechts vragen, voor mijn vader een brief mee te willen nemen. Willy, toe, breng mij een enveloppe uit de schrijftafel." De knaap bracht haar de envelop pe, zij stopte er de bankbiljetten in. De kinderen keken met .groote oogen toe. „Dushier hebt u het," zei Sophie en gaf de enveloppe aan den bode, „geef dit aan mijn vader terugik heb 't niet noodig. Wij ko men niet!" De man verroerde geen vinger. ,En verder geen antwoord?" „Neen." „Juffer Sophie," zei hij met nadruk. „Doe toch niet zoo, ik smeek u, denk er toch nog eens over na." Beiden keken elkaar in de oogen. Sophie voel de aan zijn blik dat hij nauwkeurig op de hoog te was van wat de brief inhield. Schaamte en smart boorden dieper in haar gemarteld hart. Heftig herhaalde zij: „Wij komen niet! Alles is overdacht!" Zij duwde hem het couvert in de hand: „Toe, neemt u 't toch!" Faltl legde het couvert op tafel en schudde het hoofd. „Vergeef me, mevrouw, nog één woord. Ik heb de plaatsen in de diligence voor morgen al genomen, uw vader heeft 't mij be volen, ik moest er onmiddellijk na aankomst voor zorgen. Op Zondag reizen veel menschen. 'n Diepe blos brandde op Sophie's wangen. ,A1 genomenheel goed!" zei zij, moeizaam lachend. ,3en ik een kind of een ontoereken bare, die alleen geen voet verzetten kan?" Plotseling schokten hevige snikken haar borst. „Zoo'n behandelingvan mijn eigen.... dat....'heb ik niet verdiend." „Mama! mama!" De kinderen klampten zich vast aan de schreiende moeder. De jongen legde zijn arm om haar middel, als moest hij haar tegen een vijand beschermen. Zjj drukte zyn kleine, harde hand; geen vriend had zij nu, niemand dan dit jonge kind hier. „Willy! Marianne!" vroeg zij, verwezen lachend in de oogen van de kleinen schouwend. „Luistert, wat men van mama wil. Dat ze mor gen uit Weenen weg zal gaan, samen met jullie. Weg van papa, niet naar den aartshertog gaan, maar papa verlaten, hem weerloos overlaten aan die wreedaards.... en mama zou moeten zeg gen.... 't gaat mij niets aan! Kinderen! Willy! moet ik dat doen? Zou Onze Lieve Heer dat goedvinden?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3