Een diplomatiek steekspel tusschen Parijs en Rome „Jodenban"wordt afgekondigd Zal Janssen Gérard opvolgen? Groot bloedbad te Kweilin Het nieuws van heden I CIAN0 SCHUIFT NU ALLES VAN ZICH AF DE BAROMETER WÊÊÊmM VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 4 DECEMBER 1938 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21516 Bepaalde straten en wijken van Berlijn zijn alleen nog voor de Ariërs Rijbewijzen aan Joden ontnomen i Goede gezondheid van den Heiligen Vader De Paus is na de geestelijke oefe ningen weer volop aan het werk De Normandie" kan niet vertrekken Eden heeft zich daarom op de Aquitania voor Amerika ingescheept De Romeinsche reis van Chamberlain Het Weer Hedenochtend zal Albert Janssen aan Spaak zijn besluit mededeelen Spaak bij den Koning Belgische socialisten zullen Maandag de Spaansche kwestie bespreken De geruchten rond Kard. Innitzer Daders van aanslag te Cluj doodgeschoten Ife f 'm ÜS Nabij Lagrange (Amerika) stortte een bombardementsvliegtuig neer, waarbij zeven personen werden gedood en één zwaar gewond Parijs meent dat er geen ltaliaansch probleem te Tunis bestaat Romeinsch blad over het verdrag van 1935 Verwondering te Rome De Parijsche reis van Von Ribbentrop Japansche luchtaanval verwoestte de stad en maakte vijfduizend slachtoffers Chineesche aanvallen afgeslagen Naar een nieuwe gemeenschap Verslag van de vergadering te Amsterdam in de Osser- vatore Romano In de metaal-industrie wordt weer gewerkt Veroordeelingen en sancties na de Fransche stakingen Ernstige val van den hertog van Gloucester Journalisten krijgen verbod te hooren DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Verlangen Minister Pirow vertrokken Met de nachtboot naar Harwich en vandaar naar Londen vertrokken De afbakening van de grens met Polen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroepers" rle de rubriek BERLIJN, 3 Dec. (D.N.B.) De politiepre- sident van Berlijn heeft een verordening uitgevaardigd, inzake het instellen van „Jo- dendistricten" in de rijkshoofdstad, welke op 6 dezer van kracht wordt. Straten, pleinen, inrichtingen en gebouwen, waarover de Jodenban wordt afgekondigd, mogen krachtens deze verordening door Joden van Duitsche nationaliteit en staatlooze Joden niet worden betreden. Voorzoover Joden bij het van kracht worden van de verordening nog binnen een district wonen, waarover de Jodenban is afgekondigd, hebben zij voor het passeeren van de bangrens een vergunning van de politie noo- dig. Tot bandistricten worden verklaard: alle schouwburgen, bioscopen, concertzalen, musea, de Deutschlandhalle, het Sportpaleis, het Rijks sportveld, alle sportvelden en alle openbare en particuliere badinrichtingen. Verder de Wilhelm- strasse van de Leipzigerstrasse tot de Linden, en het plein van het Reichsehrenmal. De chef der Duitsche politie, Himmler, heeft een verordening uitgevaardigd over de onttrek king van rijbewijzen aan Joden. De verordening luidt o.a.: De laffe moord van den Jood Grynsz- pan, welke gericht was tegen het geheele Duit sche volk, laat zien dat Joden onbetrouwbaar en ongeschikt zijn om auto's te bezitten en te besturen. Daarom wordt voorloopig bepaald, dat aan alle in Duitschland wonende Joden van Duitsche nationaliteit het besturen van motorvoertuigen van elk soort verboden is en het rijbewijs inge trokken wordt. Den in Duitschland wonenden Joden van Duitsche nationaliteit is het houden van personen-auto's en motorrijwielen, met en zonder zijspan, verboden. Voor vrachtauto's zal nog een speciale verordening verschijnen. De in Duitschland wonende Joden van Duitsche natio naliteit moeten hun rijbewijzen, alsmede hun andere betreffende papieren voor personen auto's en motorrijwielen onverwijld, uiterlijk tot 31 December 1938, te bevoegder plaatse inleve ren. VATICAANSTAD, 3 Dec. (Stefani) Na de geestelijke oefeningen, heeft de Paus van morgen eenige kardinalen en prelaten ontvan gen. Daarna heeft Z. H. eenige particuliere audiënties verleend, om vervolgens een speciale audiëntie te geven aan 150 echtparen en aan een Italiaansche groep bedevaarders, tot wie hij een rede hield. De gezondheidstoestand van den H. Vader komt elkeen zoo bevredigend voor als maar mogelijk is. Onze Romeinsche correspondent seinde ons dd. 3 December: De Heilige Vader heeft, nadat de geestelijke oefeningen in de afgeloopen week in het Vati- caan ter voorbereiding van Kerstmis gehouden, beëindigd waren, de deelnemers aan deze oefe ningen en den geestelijken leider, pater De Giovanni S. J., bij Zich in audiëntie ontvangen. In de openbare audiënties van heden ont- ting de Heilige Vader een groep van 850 pel grims uit Viterbo, onder wie vele priesters en seminaristen, en voorts 130 jonggehuwde paren. LE HAVRE, 3 Dec. (Havas). Nadat de kapi teins van de mailbooten „Paris" en ,11e de Pran ce" op 30 Nov. j.l. den toegang aan boord ge weigerd hadden aan Chedeville, secretaris der vakvereeniging van dienstpersoneel bij de Com pagnie Générale Transatlantique, te Le Havre, als gevolg waarvan de bemanning van déze boo ten van boord ging, is thans het geheele dienst personeel bij deze maatschappij in staking ge gaan. Dientengevolge zal de „Normandie" niet tiaar New-York kunnen vertrekken. Chedeville is dezqjfde vakvereenigingsleider, die na een woordenwisseling met den kapitein van de „Champlain" aan boord van dit- schip een sta king veroorzaakte. De staking op de Normandie had ten gevolge dat het vertrek van het schip geannuleerd is. Een aantal passagiers heeft zich te Cherbourg op de „Aquitania" ingescheept. Eden en zijn echtgenoote, die plaatsen had den besproken op de „Normandie", hebben deze op het laatste oogenblik geannuleerd. Zij zijn vanmiddag met de „Aquitania" van Southamp ton vertrokken. LONDEN, 3 Dec. f Reu ter). De Britsche regee ring is met de Italiaansche overeengekomen, dat Chamberlain en Halifax op 11 Januari te Rome zullen aankomen en tot den léden zullen blijven. VOOR BE NOORDELIJKE PROVINCIES Zwakke tot matigen Noordelijke tot Noord- westelijken wind, later verder krimpend ij tot Zuidwestelijk. Aanvankelijk nog be- trokken. Op den dag geleidelijk opèdarend, weinig of geen regen. i VOOR HET MIDDEN EN ZUIDEN: Meest matige Noordwestelijke tot Westelijken, EE later Zuidwestelijken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde —Ti temperatuur. 1 ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: Na tijdelijke opklaring weer toenemende de- pressie-activiteit. BRUSSEL, 3 Dec. (Belga). Het Kabinet van den eersten minister deelt mede: Minister-president Spaak heeft de porte feuille van Financiën aangeboden aan Al- bert Eduard Janssen. Deze heeft zijn ant woord uitgesteld tot morgenochtend. Verder wordt medegedeeld: Volgens sommige bladen zou het terugroepen door de regeering te Barcelona van den gezant te Brussel te wijten zijn aan het feit, dat de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken systematisch geweigerd zou hebben om den Spaanschen diplomaat te ontvangen. Dit bericht mist allen grondslag. Wel heeft Ruy Funes enkele dagen vóór zijn vertrek een audiëntie bij den premier aange vraagd, om een nieuwen handelsattaché te kun nen voorstellen. Maar naderhand heeft de Spaansche gezant zelf zich laten verontschuldi gen dat hij op de audiëntie, waarvoor de datum reeds vaststond, niet kon verschijnen. BRUSSEL, 3 Dec. (Havas). De Koning heeft vanochtend Spaak ontvangen. De minister-president bracht den Koning op de hoogte van den politieken toestand. Het bestuur der Belgische werkliedenpartij is vandaag bijeengekomen om voorbereidselen re treffen voor het congres, dat Maandag zal be ginnen en zich bezig zal houden met de kwestie der benoeming van een handelsagent te Burgos. Het bestuur heeft besloten alles in het werk te stellen om de normale betrekkingen tusschen de regeeringen van België en Spanje zoo spoe dig mogelijk te herstellen. Onze Romeinsche correspondent seinde ons d.d. 3 December: Nog altijd houden hier de geruchten omtrent het aftreden van Kardinaal Innitzer als Aarts bisschop van Weenen aan. Reeds eenige dagen verluidt het, dat de Kardinaal in verband met zijn aftreden spoedig in Rome zou arriveeren. Wij laten deze geruchten voor wat zij zijn. Tot nog toe konden wij er nergens bevestiging van krijgen. BOEKAREST, 3 Dec. (Reuter) De drie mannen, die den aanslag op den rector van de universiteit van Cluj hebben gepleegd, zijn van daag, volgens een officieele lezing, doodgescho ten, toen zfj trachtten te ontsnappen. PARIJS, 3 Dec, (Havas.) Uit diplomatie ke kringen wordt vernomen, dat de Fran- sche ambassadeur te Rome, Fran^ois-Pon- cet, gisteravond een onderhoud gehad heeft met minister Ciano, en uiting heeft gege ven aan de verwondering van de Fransche legeering over de betoogingen in de Ita liaansche Kamer, waar, zooals gemeld is, na de rede van den minister van Buitenland sche Zaken „Tunis" werd geroepen. Foncet heeft jegens Ciano te kennen gege ven, dat, aangezien deze betoogingen geen en kele reactie hebben teweeg gebracht bij de aanwezige leden der Italiaansche regeering, de Fransche regeering verplicht is zich af te vra gen of de Italiaansche regeering deze betoo gingen goedkeurt. Tevens heeft de ambassa deur Ciano herinnerd aan den oprechten wensch der Fransche regeering, om in goede verstand houding met Italië te leven. Hierop heeft Ciano geantwoord, dat de Ita liaansche regeering niet de verantwoordelijk heid voor deze betoogingen aanvaardt. Hij merkte op, dat de rede, welke hij in de Kamer had uitgesproken, niets bevatte, waarover de Fransche regeering verstoord kon zijn. Tevens wees hij erop, dat in de zaken van buitenland sche politiek alleen de diplomatieke actie der Italiaansche regeering iets te beteekenen heeft. Het Fransche bureau Havas geeft hierop het volgende commentaar: Hoewel de Italiaansche regeering niet de verantwoordelijkheid voor de incidenten op zich wenscht te nemen, kan men zich toch afvragen, gezien de jongste uitingen in de Italiaansche pers en bij de openbare mee ning, of deze betoogingen niet den wensch van Italiaansche zijde vertolken, om een herzie ning te verkrijgen der accoorden van Laval en Mussolini van 7 Januari 1935, waarbij het sta tuut der Italianen in Tunis werd vastgesteld. In welingelichte Fransche kringen meent men, dat deze accoorden, welke door het Italiaan sche en het Fransche parlement geratificeerd zijn, geldig blijven, hoewel zijniet. in werking zijn gesteld. Naar de meening van deze krin gen beteekenen deze accoorden in zekeren zin de liquidatie van deItaliaansche eischen, en vormen zij een definitieve regeling voor de B'ransch-Italiaansche betrekkingen. Deze rege ling behoudt haar huidige waarde en aan Fran sche zijde zist men niet, wat hieraan valt toe te voegen. Minister Bonnet heeft den Britschen am bassadeur Phipps en den Joego-Slavischen gezant Poeritsj ontvangen en hen op de hoogte gesteld van den stap, dien Fran- cois-Poncet gisteren te Rome ondernomen heeft. Bonnet ontving eveneens de Fransche gezanten te Belgrado, Boedapest en Bern, alsmede de Vitrolles, den oud-gezant te Den Haag. De Britsche ambassadeur, Lord Perth, heeft vanmorgen een onderhoud gehad met minis ter Ciano. De besprekingen liepen over het a.s. lezoek van Chamberlain. De kwestie „Tunis" is niet aan de orde geweest. Men meent te weten, dat de Britsche regee ring aan haar gezant in Rome, Lord Perth, heeft opgedragen een vertoog tot minister Ciano te richten betreffende de betoogingen in de Italiaansche Kamer. Het incident, zoo voegt Havas hieraan toe, heeft in Britsche regeerings- kringen levendige bezorgdheid gewekt, en lord Perth zal hiervan de vertolker zijn. Te Rome heeft de diplomatieke belangstel ling van Engeland voor de Italiaansche verlan gens ten aanzien van Tunis, Corsica en Dji- boeti, zooals die tot uiting is gekomen in de pers, groot? verbazing gewekt. Men meende, dat Engeland, zoo het al niet de Italiaansche verlangens zou steunen, ten minste een onzij dige houding zou aannemen. De fascistische 'pers had zelfs verzekerd, dat de Engelsche publieke meening de „natuurlijke verlangens" van het Italiaansche volk goedkeurde. Men had dus niet verwacht, dat Engeland de aandacht zou vestigen op de tegenspraak tusschen de nieuwe perscampagne en de Britsch-Italiaan- sche overeenkomsten betreffende handhaving van den status quo in het Middellandsche Zee gebied. De reactie in de Fransche en Britsche pers op de Italiaansche uitlatingen wordt door de „Giomale d'Italia" ondoordacht genoemd. Men keert volgens het blad terug tot de mentaliteit van 1918 door een duidelijke wei gering te laten hooren, terwijl de Italiaansche verlangens niet eens door den minister in zijn rede zijn uiteengezet. Er bestaan inderdaad verlangens van het Italiaansche volk tegenover Frankrijk. De be trekkingen tusschen beide landen zijn niet op gehelderd. Het accoord van 1935 heeft slechts kortstondige resultaten gehad en men kan het voortaan als niet-bestaande beschouwen. Daarom kan Italië van meening zijn, dat het ten aanzien van Frankrijk niet bevredigd is. Sedert 1935 heeft Frankrijk zich overgegeven aan ware oorlogszuchtige gebaren jegens Ita lië. Frankrijk heeft de sancties toegepast met een hartstocht, die de passie van Engeland nog overtrof. Deze oorlog heeft het verdrag van 1935 geannuleerd en beteekende een verraad aan de Afrikaansche regeling, die uit dat ver drag moest voortvloeien. „En verder aldus het Italiaansche blad heeft Frankrijk se dert Juli 1936 rechtstreeks deelgenomen aan den burgeroorlog in Spanje." De nieuwe president van Tsjecho- Slowakije, Hacha. Achter hem rechts generaal Sirovii, links de voorzitter van het Parlement, Malypetr, PARUS, 3 Dec. (Havas). Minister Bonnet heeft den Duitschen.ambassadeur Welczeck ont vangen, met wien hij het programma van het komende bezoek van Von Ribbentrop heeft be sproken. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Von Ribbentrop, die Maandagavond naar Parijs vertrekt, door enkele ambtenaren van zijn bijzonderen staf zal worden vergezeld. Enkelen hunner zijn reeds van Berlijn vanochtend te Parijs aangekomen om het programma van het bezoek van Von Ribbentrop op te stellen. De Fransche ambassadeur ie Berlijn, Coulon- dre, zal eveneens eerder dan Von Ribbentrop naar Parijs vertrekken. LONDEN, 3 Dec. (Reuter.) De Chineesche ambassade alhier deelt mede een telegram uit Tsjoengking te hebben ontvangen, vol gens hetwelk bij een Japanschen luchtaan val op Kweilin, in Noordelijk Kwangsi, 5000 burgers zijn gedood of gewond. De Japansche vliegtuigen hebben ruim drie honderd bommen laten neerkomen op Kweilin in twee luchtaanvallen. Behalve de geraamde 5000 slachtoffers, zijn zeshonderd huizen ver woest en liggen de hoofdstraten der stad in puin. De brandbommen hebben enorme branden veroorzaakt. Wegens de mogelijkheid, dat de Japanners Kwangsi binnentrekken, hebben de generaals Lit Soeng Yen, opperbevelhebber der Chinee sche troepen aan den Noordelijken oever van den Jangtse, en Pai Tsjoeng Hsi, afgevaardigde van den Chineeschen generalen staf, een be- ir.ep gedaan op het volk, zich als één man te verheffen om hun grond te verdedigen. Op een groote militaire conferentie, welke „ergens in Suid-China" is gehouden, zijn maatregelen be sproken om den Japanschen opmarsch te stuiten. Tweeduizend met houwitzers gewapende Chi neesche soldaten hebben een aanval gedaan op Toengsjan in Hcepeh, doch zijn door de Ja panners afgeslagen met achterlating van 700 dooden. Ook deden de Chineezen een aanval op Kingfcjan, 120 K.M. ten Noord-Westen van Han- kau, maar ook daar werden zij door het Ja pansche garnizoen verdreven. In hun opmarsch naar Kaukoeng, aan den linkeroever van de Westrivier, hebben de Ja pansche troepen met succes Loengkong bestormd en Kantsjoek bezet. TOKIO, 3 Dec. (Domei). Volgens een offi cieele mededeeling hebben de Japansche strijd krachten in Zuid-China Vrijdag een krachtig offensief ontketend nabij Tantsjau bij Kanton. Het doel van deze operatie is de zuivering van de gebieden in de Sikiang-delta ten Zuiden van Kanton, waar het op het oogenblik wemelt van Chineesche troepen. Onze Romeinsche correspondent seinde ons d.d. 3 December: De „Osservatore Romano" van hedenavond brengt onder den titel: „Het werk der Neder- ipndsche katholieken" en den ondertitel: „Naar een nieuwe gemeenschap" op haar voorpagina een zeer uitvoerig verslag over de vergadering van Woensdag j.l. door het Roomsch Katholiek Werklieden-Verbond in Beilevue te Amsterdam gehouden. VALENCIENNES, 3 Dec. (Havas). Het con flict in de metaalindustrie kan practisch als opgelost beschouwd worden. Hedenmorgen zijn weer in versterkten omvang arbeiders in dienst genomen. Bij de spoorwegen en de mijnen van Anzin is het werk weer normaal. Tien betoogers, die bij de bezetting van de Renaultfabrieken waren gearresteerd, zijn van ochtend veroordeeld tot straffen varieerende van acht dagen tot een maand gevangenis. Voortdurend worden nog sancties toegepast tegen de vakvereenigingsseeretarissen, die voor de stakingsbewegingen verantwoordelijk worden geacht. LONDEN, 3 Dec. (.Reuter). Tijdens een jacht partij is de hertog van Gloucester heden van zijn paard gevallen. Men vreest, dat zijn sleutel been gebroken is. Waarschijnlijk zal de hertog van Kent in zijn plaats naar Noorwegen gaan om de uitvaart van Koningin Maud bij te wonen. Hij heeft de reis, die hij de volgende week in de Midlands zou maken, afgezegd. ROME, 3 Dec. (Stefani) De minister van Cultureele Zaken, Alfieri, heeft beslist, dat met ingang van 1 Jan. a.s. de Italiaansche journa listen geen diensten meer mogen verrichten als correspondenten van buitenlandsche bladen en persbureaux. Voor bepaalde wijken van Berlijn werd een „Jodenban" afgekondigd. Een Japansche luchtaanval op Kweilin maakte vijfduizend slachtoffers. De Zuid-Afrikaansche minister Pirow is naar Londen vertrokken. De Zuid-Afrikaansche professor dr. C. M. v. d. Heever zal deze maand ons land bezoeken. Tot hoogleeraar aan de Technische" Hoogeschool is benoemd ir. H. T. Zwiers, architect te Haarlem. Motorschip „Japara" van den Rotter- damschen Lloyd te water gelaten. Voorstellen tot kapitaalreorganisatie van de Haagsche Tramweg Mij. Initiatiefnemers tot oprichting der Bur gerwachten gehuldigd. De Veiligheidswet-1 934 treedt 1 Januari 1939 gedeeltelijk in werking. New-Yorksche beurs: stemming prijs houdend. O Dit is de tijd van het verlangen. De kinders zien reikhalzend uit naar de komst van den Sint en de ouderen verlangen naar het oogenblik waarop de kinderwenschen worden vervuld. Dit hunkerend uitzien naar het ko mende is misschien nog grooter ge noegen dan de eindelijke vervulling der verlangens. Verlangen. Wélk een bevrediging ligt daarin. In deze dagen van den advent, nu de aarde als 't ware op nieuw de komst afwacht van den Ver losser, voélen we een hooger verlangen in ons branden als een reinigend vuur dat ons zuivert. Zooals het kinder verlangen in den Sinterklaastijd, zoo als het adventbegeeren in deze weken vóór Kerstmis, zoo moet heel ons le vensverlangen wezen: ideëel, zuiver, door hoogere motieven geleid, naar het hoogere gerichtWe verbeiden de komst van een Heiligen Bisschop we verbeiden de nederdaling van den God-Mensch zelf. Minister Pirow en zijn secretaris zijn Zater dagavond met dr. H. D. van Broekhuizen per auto naar Hoek van Holland gereden, waar de Zuid-Afrikaansche gezant afscheid van hen heeft genomen. Met de nachtboot zijn de beide heeren naar Harwich overgestoken, om vandaar naar Lon den te reizen. PRAAG, 3 Dec. (Kavas.) De „Narodny Po- litika" bericht, dat de werkzaamheid van de commissie tot het afbakenen van de grens tus schen Polen en Tsjecho-Slowakije ten einde is. Eerst eischte Polen een gebied van 6000 inwo ners. De commissie heeft Polen evenwel een ge bied met slechts duizend inwoners toegekend. De gemeenten Hladovka en Suchatora blijven aan Tsjecho-Slowakije. De spoorweg door deze gebieden zal door beide landen gemeenschap pelijk worden beheerd, totdat Polen een station zal hebben gebouwd te Cadca. k L(,VVV\(((Ull![![lini) i j t j i r f i/V Staand op Zondag 1 uur v.m.: 755.7 Vorige stand: 753.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1