SKI-KLEEDING TREKJES 20 KORTING Q IJMUIDEN KERKLIJSTEN ZONDAG 4 DECEMBER 1938 voor DAMES en HEEREN. Vraagt onze prospectus HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 - TEL. 10390 EEN KERSTTRIPTIEK Voor den beeldhouwer Jan Verdonk GEMEENTERAAD De Bakenessergracht Voorloopig nog niet in behandeling GEMEENTEZAKEN Verkoopingen Verleening voorschotten Korte Zijlweg Het uitbaggeren van de Houtvaart Ingekomen stukken II E. N. A. van MEVERDEN ACCOUNTANT LID VER. NED. ACC. AMSTERDAM 7 P. C. HOOFTSTR. TELEFOON Vil6}, (NA 6 UUR 23123) MR. MARCHANT OVER DE CONCENTRATIE VAN DE GROOTBEDRIJVEN Radio-centrale Tijdelijk op ALLE prijzen van STOGMEN VERVEN Auto in Raamsingel Autobestuurder moest voor wielrijder uitwijken BURGERLIJKE STAND De politie-uniformen COMITÉ VAN KATH. ACTIE DE VERPLICHTE DIPLOMA'S Voor schippers en stuurlieden R. K. Vrouwenbond V erkeersongeval St. Nicolaasfeest IJ.O.V. Santpoort V elsen-Driehuis Zandroort Zaandam Comedie gh. stadSBeuws Peek Cloppenburg In den kunsthandel Leffelaar aan den Wa genweg is dezer dagen gedurende enkele da gen zal het ook in de etalage worden ten toon gesteld een houten Kerst-triptiek te be zichtigen, welke de beeldhouwer Jan Verdonk maakte in opdracht van een Tilburgsch kloos ter. Ook al zou het kunstwerk op zichzelf nog geen aanleiding geven om er een meer ampele bespreking van te geven, alleen reeds het feit, dat in onze dagen van mechanisatie en fabriek matige productie van alles en nóg wat een dergelijke opdracht aan een kunstenaar werd toevertrouwd, verdient Zeer zeker vermelding. Het stelt als het ware weer opnieuw het oude snjj-handwerk, het beeld-houwen in hout, waarin zoo tal van handwerkslieden in vroeger eeuwen zulke meesterlijke, tot op heden nog bestaande en bewonderde werken schiepen, in eere. Men herinnere zich slechts de scheppingen der laat-Gothiek, van de hand van meesters als Veit-Stoss, Riemenschneider, Michael Pacher, terwijl ook in de Zuidelijke Nederlanden ware virtuozen in de houtplastiek Werden aangetroffen. Ook op heden echter wordt dit voldoening schenkende handwerk Weer door tal van kunstenaars beoefend, en ontstaan fraaie producten, die men meer dan eens in de kolommen onzer dagbladen en in de rubrieken van kunsttijdschriften besproken Ziet. Dat Jan Verdonk er in geslaagd is, een der gelijk meesterwerk uit het harde hout te bei telen, dat het de onvermengde bewondering opeischt van den toeschouwer, kunnen we, on danks onze groote waardeering voor het uit stekende vakmanschap, dat uit dit groote om vangrijke werk spreekt, niet zeggen. Er zijn tekortkomingen in van te ingrijpenden aard, vooral wat stijl en smaak betreft, dan dat onze bewondering onverdeeld zou kunnen zijn. Verschillende details zijn van een wat al te goedkoop effect, zoowel van opzet als van expressie, en springen wat sterk uit de alge- meene proportie. Daarentegen werd over het algemeen de uit drukking der figuren gunstig getroffen en is ook de houding, op een enkele wat conventio- heele na, wel juist en sprekend. In het frêle figuurtje van Maria, van den jongen gekniel- den herder met lam en in den Zwarten Koning Meichior zit lijn en expressie. De centrale groepeering met de links en rechts opgaande diagonalen der Hoppen mag daarentegen weer goed geslaagd heeten. Vooral echter de behan deling van handen en armen verraadt den uiterst bekwamen vakman, zooals die trouwens ook uit de geheele bewerking van het harde en taaie ahorn-hout, waarvan de triptiek werd gesneden, spreekt. Maar het is nu eenmaal een feit, dat het meesterschap over het materiaal flog niet altijd beantwoordt aan het volkomen meesterschap over den vorm en den stijl. Deze echter kunnen" ongetwijfeld nog altijd groeien en zich ontplooien, totdat het harmonisch ge heel bereikt is, waaruit het kunstwerk, aere perennius, wordt geboren. Intusschen, we twijfelen er niet aan, of de opdrachtgevers zullen straks met groote vol doening deze Kersttriptiek in hun klooster binnenhalen en de aanschouwing ervan zal in de komende Kerstweken hun het gebeuren in den Blijden Nacht der Geboorte levendiger voor oogen weten te stellen. Dat de Kersttrip tiek bij expositie in de etalages der firma Lef felaar tal van aandachtige kijkers moge trek ken is onze oprechte wensch. J. S. De agenda der vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 7 December 1938, des namiddags te 1.30 uur, zoo noodig Voort te zetten des avonds te 8 uur in de Statenzaal, vermeldt o.a.: Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift van F. J. Drost om eervol ont slag als leeraar aan de gem. avondschool voor N ij verheidsonderwijs. Verzoekschrift van mej. I. R. Roelofsen om eervol ontslag als onderwijzeres aan school Ho. 5. Rekening der gemeente en der gemeentebe drijven over 1937. Balans enz. over 1937 Coöp. Woningvereeni- ging „Eigen Haard" G. A. Verleenen renteloos voorschot vijf midden- Standswoningbouwvereenigingen. Aanvaarding van voor straat bestemden grond Gillis Schoolmeesterlaan. Verkoop perceel Berkenrodesteeg no. 1. Verkoop grond: a. Vollenhovenstraat (N. V. ..Vondelkwartier"): b. Jan Luyckenstraat (N.V. ..Vondelkwartier") Intrekking raadsbesluit inzake verleening bij drage baggeren gedeelte Houtvaart. Vaststelling algemeene voorwaarden voor Verkoop van grond, waarvoor nog geen ver- koopsvoorwaarden zijn vastgesteld. Wijziging verordening regelende samenstelling en werkwijze commissie inzake lichamelijke op voeding. Regeling subsidie R. K. School voor voorber. onderwijs, Korte Zijlweg. Adres samenwerkende bonden in de kleeding- industrie, inzake aanbestedingsvoorwaarden po- litiekleeding. Vergadering met gesloten deuren. Benoeming: Onderwijzeres school no. 5 en Beatrixschool. B. en W. schrijven aan den Raad: De behandeling van het voorstel d.d. 14 Sep tember 1938, om in beginsel te besluiten tot demping van de Bakenessergracht, werd in de vergadering van 16 November j.l. aangehouden, mede omdat de heer H. J. L. Klein Schiphorst, inmiddels een plan had ingediend, dat in onze banden werd gesteld om prae-advies. Intus schen is door een ander lid van uw Raad, den heer M. L. A. Klein, nog een ander plan inge diend. Beide plannen zullen derhalve moeten worden onderzocht en een doorwrocht rapport zal daarbij moeten worden opgesteld, in welk rap port wil het een volledig inzicht geven ook kostenramingen zullen moeten worden opge nomen. Voor dit omvangrijke werk heeft het bedrijf van openbare werken, in verband met verschil lende onder handen zijnde spoedopdrachten, in de eerstvolgende weken geen tijd beschikbaar. In verband hiermede zal het uitbrengen van ons advies langer op zich laten wachten dan anders het geval zou zijn. B. en W. stellen voor: aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Vondelkwartier", te Haarlem, tegen den prijs van 576.— in koop af te staan, een perceel grond, gelegen aan de noordzijde van de Vollenhovenstraat, groot pl.m- 72 M2., om te gebruiken als tuin. B. en W. stellen voor: aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. .Vondelkwartier", te Haarlem, tegen den prijs van 9.per M2. in koop af te staan een perceel grond, gelegen aan de Jan Luyckenstraat, groot pl.m. 289 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen gedeelten van drie woonhuizen. B. en W. stellen voor: voor de som van ƒ2.500 ir; koop af te staan het perceel aan de Berken rodesteeg no. 1. B. en W. stellen voor: ter aflossing van de debet-saldi in de rekening-courant bij de cen trale kas der gemeente ontstaan in verband met het nadeelig saldo op de exploitatie der woningen over 1936 tot wederopzeggens een renteloos voorschot te verleenen aan de Wo- ningbouwvereeniging „Huis ter Cleef", groot ƒ10.201.65; Woningstichting „Patrimonium" ƒ20,765.06; Woningver. „Tuinwijk Noord", groot ƒ16.437,43; Coöp. Woningvereen. „Onder Dak" ƒ7.618.98; Haarl. Stichting Voor Woningverbe tering ƒ31.454,07. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij besluit van 7 Maart 1928 werd aan het bestuur dei- bijzondere bewaarschool aan den Korte Zijlweg 9a te Bloemendaal voor elk kind, dat die in richting van onderwijs bezoekt en waarvan de ouders in Haarlem woonachtig zijn, een subsidie toegekend tot een bedrag gelijkstaande met het geen de gemeente Bloemendaal per kind en per jaar voor haar leerlingen toekent, doch tot een maximum van 27.50 per jaar. Aangezien laatstgenoemd bedrag belangrijk bleef beneden hetgeen de alhier gevestigde bij zondere scholen voor voorbereidend lager on derwijs op dat tijdstip voor haar leerlingen aan subsidie ontvingen, is bij de verschillende raads besluiten tot vermindering van dat subsidie, de bijdrage aan de school aan den Korte Zijlweg 9a ongewijzigd gebleven, ook toen krachtens het besluit van 9 Augustus 1933 het subsidie der Haarlemsche scholen werd gefixeerd naar den toestand op 1 September 1933. Hierdoor is tusschen de behandeling der Haar lemsche scholen en die der school in Overveen een ongelijkheid ontstaan. Zoolang het leerlingenaantal van de laatstge noemde school stationnair bleef, was het ver schil niet groot, doch tengevolge van de toene mende bebouwing in die omgeving valt in den laatsten tijd een belangrijke stijging van het getal Haarlemsche leerlingen te constateeren, welke het naar onze meening gewenscht maakt bovenbedoelde ongelijkheid op te heffen. WÜ achten het niet billijk, dat, terwijl ds Haarlemsche scholen praktisch niet meer leer lingen kunnen toelaten dan zij op 1 September 1933 hadden, deze school voor een ongelimiteerd aantal subsidie blijft ontvangen. Wij stellen daarom voor met ingang van 1 Januari a.s. ook dit subsidie te fixéeren naar den toestand op 1 September 1933, hetgeen neer komt op vaststelling van het subsidie op ten hoogste f 1.320 per jaar (48 leerlingen a f 27.50). Bjj het raadsbesluit van 23 Februari j.l. was besloten aan het Hoogheemraadschap Rijnland een bijdrage van 50 pCt. (tot een maximum van 500.te verleenen in de kosten van het bag geren van de Houtvaart. Inmiddiels is uit een brief van den Minister van Sociale Zaken gebleken, dat het werk in werkverschaffing zou worden uitgevoerd. Dooi het tewerkstellen van werkloozen krijgt de ge meente echter bijzondere kosten te dragen, die uitgaan boven een bedrag van 500.Dien tengevolge stellen B. en W. voor het besluit van 23 Februari in te trekken. Ingekomen is een besluit van Ged. Staten van Noordholland, waarbij voor ten hoogste zes maanden wordt verdaagd hun beslissing tot vaststelling van wijziging no. 12 in uitbreidings plan-Noord. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. om prae-advies: een voorstel van den heer M. L. A. Klein, om de Bakenessergracht te vernauwen. Voorgesteld wordt, te stellen in handen van B. en W. ter afdoening: een schrijven van J. Bouwman, inzake de bestemming van zijn win kelhuis aan de Kamperstraat 27 zw. ZZÓOl Voor de vergadering van a.s, Donderdag in „Sint Bavo", waar Mr. Marchant over b.s. onder werp komt spreken is zeer groote belangstelling. Aanvragen om deze vergadering te bezoeken komen zelfs van ver buiten de stad. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat men voorzien moet zijn van een toegangs bewijs, deze zijn af te halen bij het „Eigen Bu reau" van den R. K. Middenstand, of bij het be stuur. Ook bestaat de mogelijkheid voor niet- leden deze vergadering te bezoeken. Aanvragen bü het bestuur van de R. K. Middenstands-Ver- eeniging. MAANDAG 6 DECEMBER Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: Keulen 8.00, Radio P.T.T. Nord 9.20, Parijs Radio 10.00, Radio P.T.T. Nord 10.20, Pa rijs Radio 11.20, Droitwich 12.10, Ned. Brussel 12.20, Keulen 2.20, Radio P.T.T. Nord 2.40, Keu len 3.20, Droitwich 4.15, Ned. Brussel 5.20, Keu len 6.05, Straatsburg 7.50, Keulen 8.20, Pauze 9.20, Paris Poste Parisien of diversen, Keulen 9.55. Progr. 4: Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20, Lon don Regional 10.35, Pauze 1.15, Droitwich 1.20 London Regional 2.00, Droitwich 3.20, London Regional 3.55, Droitwich 5.20, London Regional 8.10, Droitwich 8.30, London Regional 9.20, Droit wich 11.40. Progr. 5: 8.007.00 Diversen, 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcertVroolijke Hollandsche Avond. 1. St. Nicolaas Potpourri. 2. Voorwaarts Marsch. 3. Cityland nr. 9 en 10. 4. Bij moeders pappot. 5. Zij zong zoo mooi de 2de stem. 6. Wij brengen U. 7. Kinderliedjes Potpourri. 8. Zie de maan schijnt door de boomen. Zie ginds komt de stoom,boot. 9. Eenmaal dan moet je gaan va ren. 10. Sarah de dochter van de Sergeant Ma joor. 11. Havenmuziek. 12. Een goeie zeeman. 13. Hollandsche Potpourri. 14. Ruim Baan. 8.00 12.00 Diversen. Gisterenmiddag is op den Raamsingel een ongeluk gebeurd, dat wonderwel goed is afge- loopen. Vanaf de Raambrug kwam een auto, rijdende in de richting Gr. Houtstraat. De bestuurder moest voor een tot nog toe onbekend gebleven wielrijder uitwijken en reed daardoor tegen een lantaarnpaal, die afknapte. Vervolgens schoot de auto den Raamsingel in. Gelukkig wist de bestuurder zich los te wer ken. Door voorbijgangers is hij door handreiking op het droge gebracht. De auto is eenigen tijd later opgetakeld. Geboren: 2 Dec.: H. LelouxHackel, z.; 2 Dec.: A. H. J. NieuwendijkRiepen, d.; 2 Dec.: J. de GraafBerghuis, z.; 2 Dec.: S. Duijckinck DörnerTammes, d. Overleden: 2 Dec.: F. W. Hoek, 58 j., Plataan straat; 2 Dec.: J. Zwart, 86 j., Jansstraat. B. en W. stellen voor te besluiten niet te vol doen aan een adres van de samenwerkende af- deelingen van bonden in de kleedingindustrie, waarin wordt verzocht in de aanbestedingsvoor waarden van de politiekleeding de stukloonen (urenraam) op te nemen, m.a.w. het aantal uren, benoodigd voor de vervaardiging van be paalde uniformkleedingstukken, in de aanbeste dingsvoorwaarden vast te stellen. DONDERDAG: 10.30—12 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in 't bureau der vereeniging, Bakenessergracht 2Szw. 4.15 uur: Repetite gymnastiek meisjes kleuter- af deeling der R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tempeliers straat 1. 5.15 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdee- ling R. K. Sportvereeniging .Hercules Win fried", in de school aan de Tempeliersstraat 1. 7 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. Muloschool aan de Gedempte Oudegracht voor junioren. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried", afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8 uur: Tafeltennis „Hercules Winfried" in de Muloschool aan de Gedempte Oudegracht. 8.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried", afdeeling gymnastiek voor dames in „De Doelen". 8.30: Conversatie-avond Esperantistenvereeni- ging „Abbé Richardson", in het „Hof van Hol land", ingang Jansstraat. 8.30 uur: Lezing K.J.M.V. St. Augustinus, in Gebouw St. Bavo. VRIJDAG 6.15 uur Gymnastiekrepetitie van de Kleuterafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. School, Wes tergracht, hoek Leidschevaart. 7.15 uur. Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Westergracht. 7.308.30 uur: Zwemuur van de R. K. Zwem- eeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor dames en meisjes. 8 uur: Repetitie rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8 uur: Tafeltennis „Hercules Winfried", in de Muloschool aan de Gedempte Oudegracht. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenaf dee ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. ZATERDAG: 4.15 uur: Gymnastiekrepetitie kleuterafdeeling van de Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. 5.15 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdeeling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. 6.157 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor jongens. 77.45 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor heeren. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen by het uitschrijven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen, Zooals wü reeds eerder berichtten, heeft het Bestuur der Reedersvereeniging de mede deeling ontvangen, dat het in de bedoeling der Regeering ligt om in den loop van het jaar 1933 over te gaan tot het instellen van ver plichte diploma's voor de zeevisscherij. Schip pers en stuurlieden ter trawlervisscherij en ook zij die er naar streven in de toekomst als zoodanig plaatsing te vinden, dienen te zor gen zich tijdig in het bezit te stellen van dit vereischte diploma. Voor de meeste schippers en stuurlieden, die thans in dienst zijn en voor hen, die in die functies hebben gevaren, zal het mogelijk zijn, krachtens de bepalingen der wet een dienstdiploma te' krijgen mits onder overlegging van een verklaring, dat zij be kend zijn met de bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee, welke verklaring niet ouder mag zijn dan 10 jaar, alsmede van een verklaring, dat zij in staat zijn, koersen en peilingen in de zeekaart af te teekenen. Het onderzoek omtrent het in de kaart uitzetten van koersen, zal geschieden door een door de Regeering benoemden examinator. Iedere schipper en stuurman, die niet in het bezit is van deze twee verklaringen, zal der halve in zijn eigen belang moeten zorgen, dat hy deze verklaringen zoo spoedig mogelijk be komt. Voor sommige schippers en stuurlieden zal het mogelijk zijn de noodige kennis op te doen, om deze verklaringen te bekomen, door tus schen. de reizen enkele lessen aan de Vissche- rijschool te halen. Voor anderen zal het even wel noodig zijn, dat zij een cursus van 10 14 dagen achtereen aan de school volgen. Ons bestuur heeft overleg gepleegd met den Directeur der Visscherijschool te IJmuiden, om te beraden op welke wijze hierin het beste is te voorzien en deze heeft zich bereid ver klaard, iV.de te werken om een en ander voor de opvarenden zoo soepel mogelijk te regelen. Het is daarom gewenscht, dat ieder die een dienstdiploma wenscht te ontvangen, zich zoo spoedig mogelijk persoonlijk tot den Directeur der Visscherijschool wendt, om te overleggen, wanneer en op welke tyden de noodige cursus sen kunnen worden gevolgd. Belanghebbenden worden ten ernstigste ge waarschuwd deze aangelegenheid niet tot het laatste oogenblik uit te stellen, daar dit voor hen tot groote teleurstelling en financieele schade zou leiden. Dinsdag 13 December aa. zullen een 30-tal dames van den R.K. Vrouwenbond afd. IJmuiden-Oost een excursie ondernemen naar de bekende Droste-fabrieken. Het vertrek is gesteld op 1 uur bij de Jongensschool aan den Zeeweg. Op den hoek van den Stationsweg en de Savornin Lohmanlaan, had door het niet ver leenen van voorrang een botsing plaats tus schen twee vrachtauto's die beide werden be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Winkeliersvereniging IJ. o. V. organi seert Woensdag 7 December a.s. een St. Ni colaasfeest in het patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Het feest voor de kleine kinderen zal plaats vinden van half drie tot. 5 uur en voor de grootere des avonds van 6 tot 9 uur. ZONDAG 4 Dec.: Tweede Zondag van den Advent. Stille H.H. Missen te 7 en 11 uur. De speciaal voor de retraitanten sluit de eerste re traite voor de mannen en jongens. Te half één voorbereiding voor de plechtige Doopbeloften. Te drie uur opening van de tweede retraite voor gehuwde vrouwen. De oefeningen zijn de andere dagen (behalve Maandagavond) te 7 uur 's avonds. Deze retraite duurt tot Zaterdag 10 December. De sluitngsmis met algem. H. Communie en Pauselijken Zegen. Te vijf uur Lof met Rozenhoedje. Te zeven uur opening van de tweede retraite voor man nen en jongens. Maandagavond is er geen oefe ning. De overige dagen te half 9 's avonds. Deze retraite duurt tot Zondag 11 December. On der de H. Mis van 8 uur algem. H. Communie der deelnemers en Pauselijken Zegen. DONDERDAG 8 Dec.: Feest van Maria On bevlekt Ontvangen. De eerste H. Mis te half 7; de tweede (gezongen) H. Mis te half 8. De derde te half 9. 's Avonds te half 8 Lof ter eere van Maria. VRIJDAG 9 Dec.: 's Avonds te half 8 Lof ter eere van de H.H Martelaren van Gorcum. ZATERDAG 10 Dec.: Te half 7 sluitingsmis v. d. tweede Retraite der gehuwde vrouwen, waaronder algem. H. Communie en Pauselijke Zegen, 's Namiddags van 59 uur biechtgele genheid. ZONDAG 11 Dec.: Onder de H. Mis van 8 u. sluit de tweede retraite voor mannen en jon gens. Deze H. Mis is alleen en uitsluitend voor de retraitanten. ZONDAG: Tweede Zondag van den Advent. De H.H. Missen zijn te 7 uur, half negen (Hoog mis) en half elf. Te 5 uur H. Hartlof met Ro zenhoedje en Litanie van het H. Hart. Er is in deze week één Cohgregatie-oefening voor alle afdeelingen (zie Donderdag). DONDERDAG: Feest van Maria Onbevlekt Ontvangen. Te 6.45 gezongen H. Mis. Te 8 uur Plechtig Lof met Predicatie voor alle Congre- gatie-afdeelingen, voor ieder toegankeiyk. ZATERDAG: Biechthooren van 5 tot half 9 en te half acht Marlalof. ZONDAG 4 Dec.: Tweede Zondag van den Advent. De H.H. Missen om 7 uur, 8.30 en 10 uur de Hoogmis. Algemeene H. Communie voor de Meisjes-Congregatie onder de H. Mis van 8.30. Collecte voor onze arme parochiekerk. Om 12 uur geen voorbereiding voor de plechtige ge loofsbelijdenis. Om 7 um: Maria-lof met Rozen hoedje (lied 1). DINSDAG: om 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius met Rozenhoedje (lied 130). Na het Lof worden de zelatricen van het Kruimeltjes fonds verwacht in het Patronaat, voor het af dragen van de ingezamelde gelden. WOENSDAG: van 6—8 uur gelegenheid om te biechten. DONDERDAG: Feest van Maria Onbevlekt Ontvangen. Om 7.30 gezongen H. Mis met al gemeene H. Communie voor de leden van alle Congregaties, 's Avonds om 7 uur geen Lof, maar om 8 uur de plechtige Congregatie-oefening voor de leden van alle Congregaties, met op dracht van de nieuwe leden; ook de andere pa rochianen worden hierbij verwacht. Volgorde van gebeden zie Congregatieboekje, bladz. 72 en volgende. Zij, die hun opdracht moeten doen, worden Zondag 4 December na de Hoogmis in de kerk verwacht voor repetitie en korte voor bereiding. Deze week Dinsdag- en Woensdag avond geen Congregatie. VRIJDAG: om 8.30 conferentie voor de niet- Katholieken boven de 18 jaar. ZATERDAG: van 59 uur gelegenheid om te biechten. ZONDAG: Algem. H. Communie voor de Heeren-Congregatie onder de H. Mis van 8.30 uur. Ook de St. Joseph-gezellen worden daarbij verwacht. ZONDAG eerste Zondag van dè maand, twee de Zondag van den Advent. Feest van de H. Barbara, Patrones van een zalige dood. De stille H.H. Missen om 6 uur, 7 uur, half 9 de Hoogmis, 10 uur de Kindermis, uitsluitend voor kinderen toegankelijk, de laatste H. Mis om 11 uur. Om 4 uur oefening van de Derde Orde. 's Avonds 7 uur Lof en Adventsconferentie over het nationaal-socialisme II. Zuiver geloof in Christus. In de week de H.H. Missen om 6.45, 7.30, 8 en 9 uur. MAANDAG geen H. Mis om half 8. Om 8 uur gezongen Requiem voor de Eeuwige Memorie, 's Avonds geen H. Familie afd. mannen. DINSDAG feest van St. Nicolaas. WOENSDAG-avond om 8.30 uur verplichte vergadering der St. Jozefsgezellenvereeniging. Om 8.30 uur Mariacongregatie afd. gehuwde dames. DONDERDAG feest van de Onbevlekte Ont vangenis van Maria. Om 6 uur en half 7 wordt de H. Communie uitgereikt. Kwart voor 7 alg. K. Communie voor de Mariacongregatie. Kwart voor 8 gez. H. Mis. 's Avonds om 7 uur plechtig Lof, te zingen door de meisjes, met preek. VRlJDAG-middag om 11.30 en 4 uur biecht gelegenheid voor de kinderen van de hoogere klassen van de meisjesschool. Om 7.30 uur Re collectie voor oud-retraitanten. ZATERDAG-morgen onder de H. Mis van 8 uur algemeene H. Communie voor de kinderen, 's Namiddags van 4 tot 8.30 uur gelegenheid om te biechten, 's Avonds om 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeering van de zondaars. ZONDAG a.s. tweede Zondag van de maand. Collecte voor onze eigen kerk. Meneer Vinkelaars had hevige ruzie met z'n derde pijp, die niet wou trekken en misselijk smaakte Dat met die pijp was eigenlijk maar 'n kleinig heidje tusschen 'n lange reeks onaangenaam heden, want de laatste drie maanden had meneer Vinkelaars, rustend juwelier en vrügezel, ruzie met alles en iedereen. De oorzaak daarvan hoef ik u niet meer uiteen te zetten als u geluisterd heeft naar het nu volgende dialoogje tusschen hem en zyn oude huishoudster., dienatuurhjk Mina heette en de pijp-ruzie onderbrak met een nogal vinnig klopjezelfde oorzaak. „As u soms nog thee blieft....?" Meneer Vinkelaars liet 'n soort knor hooren, die „nee" moest beteekenen. „Hartelijkheid is maar alles" bromde Mina met 'n gezicht van ,,'t is weer zoo".en uit de mimiek, die daarop volgde, zou de aandach tige toeschouwer als die er geweest was hebben opgemaakt, dat Mina van plan was, het .,hem" nou es goed te zeggen. En die toeschou wer zou dat goed geraden hebben. Want ze maakte absoluut geen aanstalten, om de kamer te verlaten. Haar patroon gaf zich 'n houding door op hieuw z'n pup te benydigen, waarop hy dit rook genot-voorwerp in de aschbak smakte. „Toe maartoe maar'k wordt er hier alsmaar gezelliger op „Ik vraag je toch niet hier te blijven? Ga naar de keuken of je kamer als je 't hier niet gezellig vindt." „Ik zal u wat anders vertellen, meheer, u most maar 'n advertensje zetten voor 'n andere huis houdsterik ben niet van plan hier me laas- te levensjaren te versjagrineeren." „Mooi zooook dat noglaat ju me nou óók nog maar in de steekdan zal ik wel in een of ander gesticht gaan sterven." ,,'t Is de vraag of er 'n gesticht is waar ze u willen hebbenEn wat dat in de steek laten betreftheeft juffrouw Irene u in de steek gelaten?" „Natuurlijk! ze is toch weggeloopen!" „Weggejaagd mot u zegge „Wat? Heb ik m'n nicht weggejaagd?" „Mot je dat verbaasde gezicht zienNee, u heeft haar niet de deur uit gezetmaar d'r wél net zoo lang getreiterd tot ze van de narigheid in 'n pension is gegaanEn waar om? Omdat u 'n egoïst bentja zeker, 'n echte, akelige egoïst, die haar niet gunde, dat ze an 'n tooneelclub ging, omdat ze dan 'n paar avonden per week naar de rippetisie most „Ik heb alléén gezegd, dat ze geen talent haden dat 't groote onzin was, om dan aan 'n tooneelclub te gaan.... alleen om uitge lachen te worden „Hij heb gezegd, dat ze geen talent had!" - smaalde Mina met haar handen in haar zij den.... „Ja/dat heb u nèt gezegden op z'n minst zestig maalen wat u daar dan allegaar nog bü heb gezegdnet zoo lang tot 't uw nichtje tot hier zaten ze d'r tus- schenuit is getrokken. Maar ik heb dan toch meerdere malen gezien, dat ze wél talent had. en 'n pracht van 'n gelaats-explosie De heer Vinkelaars schoot in 'n lach en Mina riep: „Goeie genade, wat overkomt me! Meneer lacht! Dat ga ik an de krant vertellen! U be grijpt best wat ik bedoel „Jagelaats-expressieje hebt alleen verkeerd onthouden wat Irene je heeft voorge kauwd." „Ja, u denkt natuuriyk weer van de ongun stige kantmaar u heb 'r nooit zien spelen... ik wèl, enne „Zoo? Wanneer?" ,,'n Week of drie geledenop die avond van D.V.Sen d'r sting toch maar in de krant, dat zij 't leeuwenaandeel van 't succes had." „Hm.heb je d'r. nog. gesproken. „Natuurlijkik moest haar ook nog be danken voor 't vrijkaartje „Zei ze nog watoverover hier „Nee, wel over daardat ze 't heel best had bij mevrouw Ccrnelissenen dat 't haast 'n moeder voor d'r was „Hmdat zal wel „O, dat is zeker óók weer niet waaru kén 't mensch niet eens. Maar ik begrijp 't best. u schaamt u eigenomdat u voor 't kind n vader had motte wezenen inwending zit de wroeging an u te vreten, dat heb ik al lang geschotenen ik zal 't u meteen maar zeg gen óók't kind kwijnt weg as sneeuw voor de zondat heb ik met één oogopslag be kekenDaar hoeft u niet zoo van op te kij ken, want ze hield van uanders had ze zoo veel niet van u verdragenik heb haar de koffer helpen inpakken toen ze hier vandaan gingen ze huildeik werd 'r beroerd van Toen Mina aan 'n derde snik wou beginnen, werd er gescheld. En toen ze terug kwam kreeg de deur 'n zenuwachtig bibber-klopje „Meheer..,. daar is die mevrouw Cornelis- senwaar juffrouw Irene in de kost is.... ze mot u dringend sprekenen ze doet zoo zenuwachtiggunst, meheeras er maar niks met uw nichie...." „Laat direct binnenkomen" schuurde vreemd-hoog de stem van meneer Vinkelaars. En Mina liet 'n dame binnen van ongeveer 60 jaar, die meneer Vinkelaars over haar brille- glazen eenige oogenblikken ernstig stond aan te kijken. „Is u de oom van juffrouw Irene? Dan wil ik u graag even onder vier oogen spreken." Mina schoof de kamer uit en de dame nam plaats op de aangeboden fauteuil. Weer keek ze de verbouwereerde Vinkelaars 'n poos zwü- gend aan en zei toen somber: „Uw nichtje is ziek „Is IreneO, maardandan moet ik direct naar haar toe...." „Dat gaat nietze mag beslist geen bezoek hebbenwant 't is heel ernstigdat wil zeggener is geen onmiddellijk gevaar.... maar ze moet absolute rust hebbenhaar zenuwenenfinals u misschien 'n bood schap voor haar heeft „Tjaikmaar eh „Misschien begrijp ik uw aarzelingik wil niet indiscreet zynu kunt mij 'n gesloten briefje meegeven, waarin u schrijft wat u uw nichtje te zeggen heeft „Ojuist.!.', ja, graagik zal even Meneer Vinkelaars schreef haastig eenige re gels en sloot die in een enveloppe „Kijk u es, mevrouwals u zoo vriendelijk zou willen zijnditaan m'n nichtje te gevenEn als ik vragen maghaar ziek teis dat „Dat is.... uw schuld!" stond de dame toornig recht nu.... en meneer Vinkelaars schokte twee decimeter met z'n stoel achteruit.. „Uw schuld ja!" klonk haar stem weer als die van 'n man „En 't heeft maar weinig ge scheeld, ofMaar needat zeg ik niet „Zegt u me alles" smeekte meneer Vinke laars heel kleintjes„Ik beken, dat ik dat iknou jamaar wat wilde u vertel len, mevrouw?" Met donkere stem en somber gelaat sprak de dame: „Irene kwijndeze ging gebukt als onder 'n looden lastik deed alleshet onmogelijke, om haar 't leven te veraangena men niets hielpik wilde een dokter halen, maar ze weigerde en sprak: Ik heb geen dokter noodigde beste dokter kan mij niet helpenmijn leven is geknaktik mis het huis, waarin ik na het te vroege verlies van mijn ouders werd grootgebrachtZoo sprak ze en iedere dag zag ze er slechter uitze zat maar wezenloos te staren.... te staren.... te staren met van die groote, in-droeve oogen „Lieve hemel, ik „Laat me uitspreken, meneerHet was op 'n donkere, stormachtige avondtoen ze als 'n slaapwandelaarster de deur uit gingals 'n schim mag ik wel zeggen „O, God.... wat...." „Zwijg toch, meneer.... Ik volgde haar uren liep ze te dwalenen 't werd nacht.... 'n nacht, die ik nooit, nooit, nooit zal ver geten.... Ik zie u beven, meneermaar ik moet verder gaan.... zoo kwam ze op een van de singelsals 'n beschonkene ging ze naar de waterkantbleef staanstaarde in de diepte.... slaakte 'n zucht.... enmet één sprong De heer Vinkelaars gaf 'n schreeuwliet z'n gezicht in de handen zakken.... en snikte onbedaariyk. „Maar, meneerik wilde zeggen: met één sprong was ik bij haar en hield haar tegen „Dat kan wel zijn" bleef Vinkelaars huilen „maar ze wilde tochze was toch van plandoor mijn schulddoor mijn sch.." De dame veegde nu snel de rimpels van haar gelaat, legde de bril met de dikke glazen op tafel, trok hoed en grijze pruik tegeiyk af, deed haar zwarte mantel uiten lachte hoog en helder Vinkelaars vloog opgaf 'n jubel-gil spreidde zijn armen uit en riep: „Irene! Irene! Dus jyjy was 't! O, kindkind Tijdens de innige omhelzing kwam Mina bin nen, tikte hem op de schouder en vroeg: „Ta lent, of geen talent?" ,,'t Is kolossaal, Mina! Dus jy wist er van?" „Tuurlekik heb 't vóór-werk gedaan.... ik was feitelijk nog niet heelemaal klaar toen de bel ging „Mag ik nog weten, oompje, wat u daarstraks op dat briefje heeft geschreven?" vroeg 't nichtje guitig. „O, zeker, kindjelees 't gerust, hoor!" Ze scheurde de enveloppe open, las en uitte 'n kreetWant op het briefje stond het vol gende.... „Lieve nicht. Je vermomming is heel goed en je veranderde stem is uitstekend, maar je hebt vergeten de diamanten driehoekjes uit je ooren te doen, die ik je zelf voor je verjaar dag heb gegeven. Je oom, die alles weer goed wil maken." „Goeie genade!" liet Irene het briefje aan Mina lezen „Dus u heeft met my al die tydóók comedie gespeeld?" Oom knikte grynzend. Mina zei: „Hy is van jongsaf heel geestig ge weest.... alleen jammer, dat ie er zoo zelden gebruik van maakt."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3