Reorganisatie H'.T.M.-kapitaal CHELSEA ZAKT STEEDS VERDÉK AF ZONDAG 4 DECEMBER 1938 B. en W. van Den Haag hebben voorstellen ingediend DE ENGELSCHE VAKPERS' OVER DE FOKKER D. 23 Meest origineele en belang» wekkende ontwerp JUNKERS WIL AAN K.L.M. LEVEREN Komt de Ju-90 voor de Indië-route in aanmerking? DE ACTIE DER WILDE BUSSEN Koch dagvaardt den Staat tot betaling van schadevergoeding Vrijstelling motorrijtuigenbelasting voor Fransche automobilisten Prof. Roland Holst Hij herdenkt vandaag zijn 70sten verjaardag ZIEKELIJKE STORINGEN BIJ STRAFBARE FEITEN In 1941 definitieve regeling der ter beschikkingstelling? HEMBRUG WILDE NIET OPEN Automatische inrichting gestoord Kortsluiting de oorzaak Trein en autobus Abonnementhouders krijgen reductie op bepaalde busdiensten Te-water-lating van de Japara" Echtgenoote van Rotterdams burgemeester verricht den doop EEN DROEVIG GEVAL Alleenwonende oude vrouw lag doodziek op den vloer BIJZONDERE VLUCHT NAAR ZUID-AFRIKA Wie er mee gaan Ir. H. T. Zwiers Tot hoogleer aar aan de Technische Hoogeschool benoemd CULTUREELE BETREKKINGEN NEDERLAND—ZUID-AFRIKA Prof. v. d. Heever deze maand in ons land LANDVERHUIZERSWET Hoe voorlichting aan aspirant- emigranten moet geschieden Feest der Burgerwacht Initiatiefnemers tot de oprichting van de Burgerwachten gehuldigd Kind bij botsing gedood Huurwagen reed tegen een bestel auto en daarna tegen een huis V eiligheids wet In-werking-treding 1 Januari 1939 Brutale inbrekers Dienstbode voor een verzonnen ongeluk uit huis gelokt LUCHTVERBINDINGEN OP HET NOORDEN Tijdelijke staking van den dienst op Groningen en Leeuwarden MINISTER PIROW Register in paleis Noordeinde geteekend Prof. Dr. H. J. JORDAN Koninklijke onderscheiding UIT DE STAATSCOURANT Leerares VOETBAL IN ENGELAND De Londenaars verliezen van Everton, dat een punt op Derby County terug haalde Fulham wint weer SCHAKEN Twaalf kampen van V.V.G.A. Landsmiddelen in Indië Over de eerste 10 maanden eenige vooruitgang, vergeleken bij 1937 De zaak-Margadant Verdediger concludeert tot vrij' spraak der beschuldigden Invoercontingenteering confectiegoederen ■BHHsaiia. B. en W. van 'sGravenhage hebben den gemeenteraad een voorstel tot kapitaal- reorganisatie der N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg Maatschappij doen toe komen, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1938. Volgens de ontwerp-overeenkomst vermin dert de gemeente per 1 Januari 1938 haar schuldvordering op de H.T.M. met 4.776.750, terwijl de N.V. Haagsche Buurtspoorwegen per 1 Januari 1938 haar schuldvordering op de H.TM. met 723.250 vermindert, zulks ten einde de H.TM. in staat te stellen op de boekwaarde van haar bezittingen af te schrij ven 4.685.000, aan het vernieuwingsfonds toe te voegen 129.000, aan het fonds rollend materieel toe' te voegen ƒ545.000 en een reservefonds te vormen met 141.000. De rente van alle op 1 Januari 1938 resteerende schuldvorderingen van de ge meente en de Haagsche Buurtspoorwegen op de H.TM. wordt bij aanvaarding van deze ontwerp-overeenkomst verlaagd tot 3!4 pet. De beide Engelsche luchtvaartbladen „Plight" en „the Aeroplane" laten zich in him afleverin gen, gewijd aan de Parijsche luchtvaarttentoon stelling, zeer gunstig uit over de fokker D. 23, het nieuwste jachtvliegtuig dat geëxposeerd is op de zestiende luchtvaartsalon te Parijs. •Plight" zoowel als „the Aeroplane" zijn van meening, dat Fokker de eenige nieuwigheid op de tentoonstelling heeft, namelijk een twee- motorig jachtvliegtuig. Van alle eenpersoons jagers achten zij de Fokker D. 23 wel het meest origineele en belangwekkende ontwerp. „Flight" vergelijkt vervolgens dit type met een eenmotorig jachtvliegtuig en komt tot de conclusie, dat het zicht bij de D. 23 veel gunstiger is dan bij de bestaande jagers en dat door de tandem—opstelling der motoren de ver schillende manoeuvres sneller kunnen worden uitgevoerd dan bij een-motorige jagers. Zooals bekend, was de vlucht Berlijn—Tokio van de Focke-Wulf Condor niet alleen bedoeld als een beleefdheidsbezoek aan Japan, doch te vens een demonstratie Om de K.L.M. van de bruikbaarheid van dit type voor de Indiëroute te overtuigen. I.A.P. verneemt van de zijde der Junkers- fabriek, dat ook zij de bedoeling gehad heeft een dergelijke demonstratie voor de KIM. te geven. Het was om deze reden, dat de 40-per- soons Junkers Ju-90 „Preussen" naar Afrika ging om het toestel in tropisch klimaat te be proeven, dbch aan het begin dezer proefnemin gen kwam het catastrophale einde van de „Preussen", waarvan de oorzaak nog niet vol ledig is opgehelderd. Indien alles goed gegaan ware, zou ook de „Preussen" na afloop dezer proeven een lange-afstandvlucht ondernomen hebben. Bovendien was de .Preussen" vóór de reis naar Afrika voorzien van een luchtdichte ca bine. welke het toestel geschikt maakte vtior vluchten op zeer groote hoogte. Zooals bekend, heeft ook de Douglas DC4 een dergelijke cabine. De Ju-90 is momenteel voorzien van dezelfde motoren als de Condor. Het ligt echter- in de bedoeling, het type Ju-90 uit te rusten met nt>g zwaardere motoren, zooals de nieuwe 1200 pk Jumo-benzinemotor, of eventueel met ruwolie- motoren van groote sterkte, welke op het oogen- blik ontwikkeld worden. De prestaties van het toestel zullen daardoor nog aanzienlijk verbeterd worden. Ondanks het ongeval in Afrika, is Junkers vast besloten op den ingeslagen weg voort te gaan. De plannen zijn op het oogenblik nog niet definitief, doch het is zeker, dat ook van de zijde van Junkers niets onbeproefd gelaten zal worden om te trachten de K.L.M. te overtuigen van de bruikbaarheid der Ju-90 voor de Indiëlijn. Naar wij vernemen heeft mr. R. Heeg namens den autobusdienst van A. Koch, die een dienst AmsterdamBussum v.v. onderhoudt en die eenigen tijd geleden door de politie is verhin derd den dienst uit te oefenen, den Staat thans aangesproken tot vergoeding van de door de stopzetting geleden en nog te lijden schade. Óp 29 en 30 October waren de autobusdiensten van Koch door de politie te Bussum op bevel van den minister van Justitie belemmerd, zoo dat deze diensten niet gereden konden worden. Vervolgens heeft de ondernemer den Staat in kort geding gedagvaard voor den president te Den Haag, in welk geding geëischt werd de be lemmering te doen staken. Deze eisch werd des tijds toegewezen, zoodat Koch zijn busdienst weer kon uitoefenen. Betreffende de schade heeft mr. Heeg in de dagvaarding gesteld dat tal van cliënten nog niet weten dat de bus na stopgezet te zijn thans weer rijdt. Bovendien zijn er vele menschen, die niet met den bus rijden, omdat zij bevreesd zijn wederom optreden van de politie te moeten duchten. Een ander deel van het publiek maakt niet van eischers bus gebruik, omdat het uit het optreden van de politie afleidt, dat het onder houden van den busdienst onrechtmatig ge schiedde. Dat deel van het publiek inimers kon niet bevroeden, dat de Nederlandsche politie autoriteiten onrechtmatig zouden ingrijpen. Aan in Frankrijk wonende of gevestigde hou ders van motorrijtuigen wordt ingevolge een K.B. van 19 November 1938 voor de aldaar thuis behoorende automobielen en motorrijwielen, waarmede zij op openbare wegen in Nederland rijden of doen rijden, te dier zake geheele vrij stelling van motorrijtuigenbelasting verleend, zoolang in Nederland wonende of gevestigde houders van motorrijtuigen voor de in Neder land thuisbehoorende automobielen en motor rijwielen in Frankrijk aan geenerlei belasting wegens het rijden met motorrijtuigen zijn on derworpen. Deze vrijstelling wordt slechts verleend voor de motorrijtuigen, waarmede tijdelijk en niet langer dan een jaar hier te lande wordt verble ven en die in Frankrijk zijn ingeschreven als toebehoorende aan houders, die daar te lande wonen of gevestigd zijn. Professor Roland Holst viert vandaag zijn zeventigsten verjaardag. Hij werd in Amsterdam geboren en bezocht er de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. Dan begint hij te werken aan de verwezenlijking van zijn ideaal: de ver nieuwing der monumentale en decoratieve kun sten. Voor dat ideaal heeft hij onvermoeid ge werkt en onversaagd gestreden en vol geest drift aanvaardde hij in 1918 het voorstel van prof. DerKinderen, deel te nemen aan de vor ming onzer jonge kunstenaars. Zijn onderwijs in de decoratieve en monumentale compositie streefde eenheid na met de architectuur. De vrije schilderkunst heeft in hem een vijand ge zien. Ten onrechte. Hij deed niet dan enkel con- stateeren, dat de vrije schilderkunst haar tijd had gehad. Zooals hij in 1923 te Parijs in een lezing over de stroomingen in de hedendaagsche Nederlandsche kunst verklaarde, was, volgens hem, de rol van het ezel-schilderij uitgespeeld. Het fresco der middeleeuwen, eigendom der massa, had plaats moeten maken voor het schil derij, het verhandelbaar bezit der bourgeoisie. Hij werd de opvolger van DerKinderen op de Stadhouderskade. Hij werd als directeur verwel komd in dezelfde zaal waar hij eens uit den mond van Allebé zijn afwijzing na het toela tingsexamen had vernomen. Nu wenschte de grijze Allebé hem het eerste met zijn benoeming geluk. In zijn antwoord op de welkomstrede van mr. Westendorp heeft hij toen zijn ideeën ont wikkeld en zijn program ontvouwd. Het ideaal der onbeperkte vrijheid zag hij tot een bedrei ging geworden. De sterke kentering van de vrij heid terug naar de gebondenheid werd hij over al gewaar. De ongebonden vrijheid der burger lijke cultuur stelde hij verantwoordelijk dat die de kunst had vervreemd van godsdienst en levensblijheid, van de zielsvervoeringen der mas sa en van hare dwaze vreugden. Met deze inzichten in zijn taak als kunste naar begon Roland Holst zijn directeurschap op de Stadhouderskade. Het oude ideaal van Der- Kinderen heeft hij niet verwezenlijkt gezien. Een nieuw gebouw voor de Academie is er niet ge komen, maar Roland Holst wist te bereiken, dat er door aan- en verbouw verbetering van vele misstanden verkregen werd. Op 1 Januari 1934 kreeg hij eervol ontslag, eerder dan zijn voorgangers, Allebé en Derkin deren. Het werk in den Utrechtschen Dom kwam al zijn krachten opeischen. Het Noordelijke raam moest voltooid zijn voor het feest der Academie in 1936. Roland Holst kon dit groote werk, dat physiek en geestelijk zoo veel van hem zou eischen, niet volbrengen en. tegelijkertijd het hoogleeraar-directeurschap der academie blij ven waarnemen. Met Toorop en DerKinderen heeft Roland Holst in den aanvang dezer eeuw de schilder kunst in dienst gesteld van die bij uitstek so ciale kunst: de architectuur. Van hem zijn de muurschilderingen in de Beurs en het A.N.D.B.- gebouw; de glas in loodramen in de postkanto ren van Haarlem en Utrecht en in het Amster- damsche stadhuis, het geschenk van Rotterdam aan de hoofdstad. Overbekend zijn de fraaie en zinrijke affiches van zoo vele klassieke drama's. Twee publicaties van zijn hand zagen het licht: „Over kunst" en „Overpeinzingen van een bra menzoeker". Moge prof. Roland Holst zijn kunstenaar schap nog vele gelukkige jaren aan de ge meenschap wijden. J. K. Het verslag van de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor privaat- en strafrecht over het ontwerp tot wijziging van de wet van 21 April 1933, houdende tijdelijke voorziening met betrekking tot het ter beschikking van de regee ring stellen van personen, bij wie tijdens het begaan van een strafbaar feit gebrekkige ont wikkeling of ziekelijke storing der geestvermo gens bestond, geeft den minister van Justitie aanleiding tot de navolgende beantwoording: Met de vaste commissie is de minister van oordeel, dat het andermaal verlengen van de tijdelijke regeling, vervat in de wet van 21 April 1933, zonder twijfel bezwaren oplevert. Dat zoo danige verlenging desniettegenstaande wordt voorgesteld, hangt alleen samen met de over weging, dat, indien eenigszins mogelijk, verme den moet worden, dat tijdelijke financieele om standigheden vap invloed zijn op den vorm van de uiteindelijke voorschriften ten deze, Intusschen meent de minister, met de com missie, dat dit laatste motief niet tot een per manent verlengen van een enkel tijdelijke op lossing mag leiden. Gezien mede het door de commissie thans uit gesproken verlangen, heeft hij geen bezwaar toe te zeggen, dat voor zooveel van hem afhangt zijnerzijds uiterlijk in den loop van het jaar 1941 het initiatief tot een definitieve regeling zal worden genomen. Zaterdagmiddag ongeveer één uur bemerkte personeel van de Hembrug, dat de motoren plotseling weigerden. Een onderzoek wees uit, dat de automaat was gestoord. De brug, die op dat moment opengednaaid moest worden voor het doorlaten van enkele schepen, zal nu ge durende de storing door handkracht worden geopend. In allerijl is men begonnen de oorzaak van de storing op te sporen en op te heffen. Het treinverkeer ondervond geen stagnatie, omdat de brug gesloten was, toen de stagnatie werd ontdekt. Later werd gemeld, dat de storing des middags ongeveer vijf uur is opgeheven. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat zij is ontstaan door kort sluiting. Behalve de scheepvaart er lagen te gen vijf uur acht uitgaande schepen voor de brug te wachten heeft ook het treinverkeer eenige stagnatie gehad. Zoo moesten vier trei nen, twee opgaande en twee afgaande, over Haarlem worden geleid. Naar de N. Rott. C. verneemt, is overeenstem ming bereikt tusschen de Nederlandsche Spoor wegen en den Nederlandschen Bond van Auto- busdienstondernemers, betreffende een vorm van reductie voor houders van abonnementskaarten der Spoorwegen ten aanzien van de tarieven der voornaamste aansluitende autobusdiensten. Deze overeenkomst is tot stand gekomen na langdurig overleg tusschen de spoorwegdirectie en het bestuur van bovenvermelden bond, waar bij ook de rijksverkeersinspectie was betrokken. Door de hieruit voortvloeiende maatregelen zal een belangrijk deel kunnen worden weggenomen van de nadeelige gevolgen, die speciaal de hou ders van spoorwegabonnementen ondervonden door de onheffing van verschillende halte plaatsen, die aldus voor hen per spoor onbereik baar werden. Er heerschte Zaterdagmorgen tegen 12 uur op de terreinen van de N.V. Scheepswerf en Machine-fabrieken van P. Smit Jr. aan den Kreegweg te Rotterdam een gezellige drukte, waarvan de Insider reeds weet: er loopt een schip van stapel. Inderdaad betrof het hier het motorvracht schip „Japara", op deze werf gebouwd voor re kening van den Rotterdamschen Lloyd, dat stipt op het vastgestelde uur, kwart over twaalf, zonder eenige hapering van stapel is geloopen, na den doop te hebben ontvangen van me- uouw J. Oud—Fischer, de echtgenoote van den burgemeester van Rotterdam, die eveneens van zijn belangstelling blijk gaf. Voor de doopplechtigheid was naast het bijna afgebouwde casco van de „Klipfontein", die eveneens hier gebouwd wordt, een hoog plat form opgericht, gedrapeerd met de Nederland sche kleuren, waarop zich de talrijke genoodig- den, onder wie o. m. directie-leden van de werf, van den Rotterdamschen Lloyd en andere uit- genoodigde scheepvaartmaatschappijen te Rot terdam, bevonden. De „Japara" was getooid met de Rotterdam- sche en Nederlandsche kleuren, evenals de. hoo- ge walkranen erlangs. Het geheel gaf den re- genachtigen Decembermiddag wat kleur en fleur. Zoo liep de „Japara" van stapel, al gauw geremd door sleepbooten, die het reeds in de Lloyd-kleuren, grijs-Wit, geschilderde schip langs den wal brachten. Na de plechtigheid vereenigde men zich in de directie-kamer, waar een lid van de werf-direc- tie mevrouw OudFjfcher in hartelijke bewoor dingen toesprak en haar dank zegde voor de verrichte doopplechtigheid. Vrijdagmiddag werd de Amersfoortsche politie door buurtbewoners gewaarschuwd, dat in het huisje van een alleenwonende bejaarde vrouw iets vreemds aan de hand was. Er werd onmid dellijk een onderzoek ingesteld, waarbij het noo- dig was een raam te forceeren om binnen te komen. Men vond de vrouw zwaar ziek op den vloer liggen. De oude vrouw, de 75-jarige we duwe Van der B., werd naar een ziekenhuis ver voerd, waar zij Zaterdag is overleden. Aan de bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika. welke op 6 December op Schiphol begint en op 31 December aldaar eindigt, en welke door de K.L.M. ondernomen wordt in verband met het eeuwfeest van Dingaansdag, zal op heen zoowel als terugreis door de volgende passagiers, vermeld in alfabetische volgorde, worden deel genomen: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Den Haag; jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, Den Haag; mej. E. de Clercq. Utrecht; de heeren J. W. van Doominck, Putten; ir. J. D. Dresselhuys, Wassenaar; L. C. Feekes, Batavia; J. Laboyrie, Amsterdam; A. van Lokhorst, Zwolle en N. Pliester, Den Haag. Ir. W. A. den Bakker, uit Vlaardingen, zal alleen de heenreis medemaken, terwijl mevrouw R. de BerghMarggraff en de heer Joh. de Bergh, beiden uit Italië, uitsluitend voor de thuisreis hebben geboekt. Als vertegenwoordiger van de K.L.M. zal de heer G. J. Reijers de reis medemaken. De bemanning van het vliegtuig bestaat uit: J. B. Scholten, gezagvoerder, A. Viruly, tweede bestuurder; J. H. Pestman, radiotelegrafist; P. Dunk, werktuigkundige en Th. Chr. H. Eggen- huifen, steward. In hotel Oude Doelen te Den Haag heeft de directie van de K.L.M. Zaterdagmiddag een lunch aan de passagiers aangeboden, waaraan ook deel hebben genomen de gezagvoerder en de tweede bestuurder, Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de af- deelirig der bouwkunde aan de Technische Hoo geschool te Delft, om onderwijs te geven in de architectuur, ir. H. T. Zwiers te Haarlem. Men zal zich herinneren, dat de Nederland sche regeering er voor eenige maanden toe overging, een commissie in het leven te roe pen, welke haar van advies zal hebben te dienen inzake de bevordering van de cultureele betrekkingen tusschen Nederland en Zuid- Afrika. Kort daarop kon in de Nederlandsche dag bladen worden medegedeeld, dat in Zuid- Afrika een soortgelijke commissie in het leven geroepen was door de regeering van de Unie van Zuid-Afrika, welke onder voorzitterschap staat van prof dr. M. C. Botha te Pretoria. Aan de instelling dezer lichamen heeft mede ten grondslag gelegen de gedachte, dat het in het belang van de betrekkingen tusschen de beide landen zeer toe te juichen zou zijn, indien kon worden overgegaan tot het uitwisselen van geleerden, ten einde op die wijze een levende aanraking in stand te houden tusschen de we tenschappelijke kringen van de twee landen, het geen algemeen is erkend als de meest werk zame methode tot het versterken van de cultu reele banden, die de twee verwante volken samenbinden. Teneinde dit doel met voortvarendheid te verwezenlijken, heeft de Zuid-Afrikaansche re geering op de staatsbegrooting van de Unie voor 1938/1939 een bedrag uitgetrokken, dat voor de uitzending van een tweetal Afrikaan- sche geleerden zal worden aangewend. Reeds medio December zal hier te lande de komst van prof. dr. C. M. van den Heever uit Johannes burg kunnen worden tegemoet gezien, die als eerste door de regeering der Unie naar Neder land is uitgezonden. Met prof. Van den Heever zal een litterator van naam te begroeten zijn, wiens persoonlijk contact met Nederland in verschillend opzicht hartelijk welkom mag wor den geacht. Ofschoon de uitzending van Nederlandsche zijde van geleerden naar Zuid-Afrika voorshands niet zal kunnen worden bestreden uit de daar toe op de rijksbegrooting ter beschikking ge stelde gelden, bestaat nochtans gegronde hoop, dat in den aanvang van 1939 zal kunnen wor den over gegaan tot het zenden van een Neder landschen geleerde naar de Unie, waartoe de benoodigde fondsen van verschillende zijden mogen worden verwacht. Ingevolge art. 22 der Landverhuizerswet is een algemeene maatregel van bestuur afgekon digd, waarbij bepaald wordt, dat de voorlichting aan aspirant-emigranten slechts geschieden mag door instellingen, werkzaam op het gebied der emigratie, welke door den minister van Sociale Zaken zijn toegelaten. De voorlichting geschiedt door cursussen, ge schriften, of op andere door den minister goed gekeurde wijze. Omtrent de cursussen en de ge schriften bepaalt het K. B., dat de minister de cursussen kan doen wijzigen en dat hij de cur sussen en de verspreiding van geschriften kan stop zetten. Voorts bevat het K. B. voorschriften over het geneeskundig onderzoek van landver huizers. A Aan een maaltijd, waaraan een uitgelezen gezelschap aanzat, onder hetwelk zich vele militaire autoriteiten bevonden, zijn Zater dag in de sociëteitslokalen der Amsterdam- sche Vrijwillige Burgerwacht de drie man nen gehuldigd, die in den nacht van 12 op 13 November 1918 het initiatief namen tot de oprichting van burgerwachten in vele gemeenten van ons land. Het huldebetoon gold in de eerste plaats Z. Exc. Luit. Gen. b.d. R. G. Doorman, evenals Z. Exc. Luit.-Gen. b.d. Ridder van Rappard en kolonel b.d. H. R. Boeree, den tegenwoordigen commandant der V.B.A. In de hulde werd echter mede betrokken het lid der Gedepu teerde Staten van Noordholland, Mr. J. B. Bo- mans, die in de vergadering van de Tweede Kamer van 12 November 1918 den moed be toonde, ernstigs critiek te oefenen op de op hitsing van het Nederlandsche volk van zekere zijde. Hij werd door den Kamervoorzitter tot de ordeg eroepen en sprak vervolgens van „on waarheden als klompen zoo groot" en van een rede van den heer Troelstra welke hij „niet vrij van pedanterie en den indruk wek kend alsof er een ongekroonde koning tot zijn minderen sprak" noemde. Het initiatief tot den maaltijd was uitgegaan van een commissie onder voorzitterschap van den heer H. M. van Bemmelen en met mede werking van den Overste C. L. Becking, com mandant der B.W. Haarlem. Aan de hoofdtafel hadden behalve de voor zitter plaats genomen mevr. A. P. Boereevan Lennep, de kolonel Rost van Tonningen, Jhr. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, Over ste Boellaard, commandant der B.W. Rotter dam, de Vice-Admiraal Furstner, Chef van den Marinestaf, Kolonel b.d. W. Froger, Inspecteur der Burgerwachten en de onder-commandant der V.B.A.de heer E. Fuld. Behalve de eeregasten van den avond be vonden zich voorts in dit illustere gezelschap o.a. de generaals Luchsinger, Diemont, Bakker en de Garnizoenscommandant van Amsterdam, Overste Boswijk, Kapitein-Luitenant ter Zee Hetterschij, de Rector-Magnificus der Vrije Universiteit Prof. Dr. R. M. Koksma, de bur gemeesters van Purmerend en Heer-Hugowaard, de Hoofdaalmoezenier der V.B.A. pater J. Cor- ver S.C.J., mr. J. N. J. E. Heerkens Thijsen uit Haarlem en vele vertegenwoordigers van bur gerwachten uit alle deelen van het land, leden van het hoofdbestuur en van den staf der V.B.A. Nadat bij den aanvang van den maaltijd op voorstel van den tafel-president een telegram van hulde aan H. M. de Koningin was verzon den, sprak de heer Van Bemmelen, oud-voor zitter der B.W. Haarlem, en bracht in herin nering het schitterend werk verricht door de heeren Doorman, Ridder van Rappard, Boeree, Van Essen en jhr. Von Weiier, waardoor het dreigend revolutiegevaar bezworen werd. Spr. herinnerde daarbij aan het oproer in de Hars kamp, de oprichting van soldatenraden, de ernstige onlusten in verschillende steden en den aanval op de cavaleriekazerne te Amster dam, onder aanmoediging van Wijnkoop, waar bij dooden zijn gevallen. Va de vijf genoemde heeren zij de beide laat- sten overleden. Evenals eenige andere deelnemers aan dezen disch, voerde ook mr. Bomans het woord, die er op wees, dat indien H. M. de Koningin on getwijfeld andere goede onderdanen bezit, Zij, ook in 1918 heeft kunnen vaststellen, dat die zich zeker bevinden onder het katholieke volks deel. Aan het slot van zijn rede overhandigde de heer Van Bemmelen aan ieder der vier genoem de heeren een fraai herinneringsbord, speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd door „De Porceleyne Fles" te Delft. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur heeft zich op den rijksweg tusschen Best en Boxtel een ernstige autobotsing voorgedaan, welke aan een vijfjarig kind het leven heeft gekost. Ver moedelijk doordat met te groote snelheid ge reden werd, is een huurauto uit Eindhoven aan 't slippen geraakt en daarbij in botsing geko men met een bestelauto uit Eindhoven, waar na de huurauto tot staan kwam tegen de pui van een huis. Bij de botsing werd een 5-jarig kind, gezeten in één der auto's, vrijwel op slag gedood. Verscheidene andere inzittenden wer den gewond en zijn overgebracht naar het zie kenhuis te Best. Beide auto's werden zwaar be schadigd, terwijl ook het huis, waartegen de huurauto terecht gekomen was, eenige schade had opgeloopen. Verschenen is een Koninklijk Besluit van 19 November 1938, waarbij bepaald wordt dat de Veiligheidswet 1934 met ingang van 1 Januari 1939 in werking treedt met uitzondering van de artikelen 9, 10, 12 tot en met 19, 21 tweede en derde lid en 22 en van artikel 11, voorzoover dit artikel betrekking heeft op arbeid in een onderneming van landbouw, tuinbouw, bosch- bouw of veehouderij. Daarnaast is verschenen een Algemeene Maat regel van Bestuur, waarbij de soorten van ar beid worden aangewezen, welke bedoeld zijn in artikel 24 lid 2. Ook zijn verschenen een „Veiligheidsbesluit voor veenderijen 1938", een „Electrotechnisch veiligheidsbesluit 1938" en een „Veiligheidsbe sluit voor fabrieken of werkplaatsen 1938". Ook deze besluiten, waarin op grond van de Veiligheidswet voorschriften ter bevordering van de veiligheid worden gegeven twee laatstge noemde besluiten zijn boekdeeltjes treden in werking op 1 Januari 1939. Derby County 18 12 3 3 27 36—17 Everton 17 12 1 4 25 37- -16 Liverpool 17 7 6 4 20 29—22 Charlton Athl. 17 8 4 5 20 24 20 Leeds United 17 9 2 6 20 31- -30 Wolv. Wanderers 17 7 5 5 19 2414 Bolt. Wanderers 17 6 6 5 18 27- -24 Middlesbrough 17 7 4 6 18 29—28 Grimsby Town 17 6 6 5 18 20—23 Arsenal 17 5 7 5 17 20—18 Leic. City 17 5 7 5 17 25- -27 Blackpool 17 5 6 6 16 23- -20 Preston North End 17 6 4 7 16 23—26 Sunderland 17 6 4 7 16 20—23 Stoke City 17 5 6 6 16 25—32 Aston Villa 17 6 3 8 15 27- -27 Portsmouth 16 5 5 7 15 18- -28 Huddersfield Town 18 5 4 9 14 23—30 Ekentford 17 5 4 8 14 21- -31 Chelsea 17 5 3 9 13 28—37 Birmingham 18 5 2 11 12 25- -33 Maanch. United 17 3 5 9 11 19- -26 De residentie wordt den laatsten tijd onvei lig gemaakt door een inbrekersbende of door verschillende inbrekers, die het terrein van hun werkzaamheid in alle deelen van de stad vinden. Vrijdagavond hebben zij wel zeer brutaal een inbraak voorbereid en uitgevoerd. Om ongeveer 8 uur was de familie G. uit de De Moucheronstraat uitgegaan. Sjlechts de 24- jarige dienstbode bleef thuis om op een kindje te passen. Na een half uur werd het dienst meisje opgebeld. Een man vroeg haar, of me neer thuis was". Hierop antwoordde zij ontken nend. Tien minuten later ging de telefoon op nieuw, waarop het meisje hoorde, dat de fa milie een aanrijding had gehad en was over gebracht naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal. De komst van de dienstbode was dringend gewenscht. Zij verliet daarop de woning en begaf zich op de fiets naar het ziekenhuis. Daar waws van een ongeluk evenwel niets bekend. Toen zij een uur later thuiskwam, ontdekte zij. dat er i'n de woning was ingebroken. De inbrekers hadden de straatdeur met een looper geopend en hadden de achterkamer doorzocht. Uit een linnenkast ontvreemden zij f 1200.en f 1000.aan sieraden. De zomerdienst van de Groningsche en Frie- sche luchtverbindingen is een onverdeeld succes geweest. Tusschen Groningen en Amsterdam maakten 3835 personen van het vliegtuig gebruik tegen 1533 in den zomer van 1937, zoodat een stijging van 150 pCt. verkregen is. De eerste cxploitatieperiode van de verbinding met Fries land heeft deze cijfers nog overtroffen, daar in het tijdvak van 26 Juni tot 1 October niet mmder dan 4495 personen den luchtweg kozen. Op grond dezer resultaten besloot de K.L.M. als een geleidelijke verwezenlijking van onafge broken zomer- en winterverkeer, de diensten zoo lang mogelijk voort te zetten. Echter nopen materieelvoorziening als ook financieele omstan digheden haar tot stopzetting met ingang van 15 December a.s. onder voorbehoud van de goed keuring van den minister van Waterstaat. De exploitatie zal in het begin van den volgenden zomer worden hervat. De Zeeuwsche Hjn ondergaat geenerlei wijzi ging en zal, zooals gebruikelijk, den geheelen winter gehandhaafd worden. De Zuid-Afrikaansche minister Pirow heeft zich Zaterdagochtend om half twaalf met gezant Van Broekhuyzen naar het paleis Noordeinde te Den Haag begeven om het register van H. M. de Koningin te teekenen. Onder een aantal voor naturalisatie voorge dragen personen bevindt zich o.m. prof. dr. H. J. Jordan, hoogleeraar aan de Utrechtsche Uni versiteit. H. M. de Koningin heeft den heer Ch. v. Eys- bergen, koetsier-majoor in dienst van H. M., bij gelegenheid van diens 50-jarigen koninklijken diensttijd, toegekend het gouden kruis van ver dienste van de Huisorde van Oranje, welke on derscheiding door H. M. persoonlijk werd uitge reikt. Tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijks Hocgere Burgerschool te Winterswijk: mejuf frouw H. C. Nienhuis, wonende te Bussum. De uitslagen van de Zaterdag in de Engel sche league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste af deeling: Arsenal—Birmingham 31 Aston Villa—Charlton Athletic 2—0 BlackpoolLeicester City 11 Brentford—Middlesbrough 2—1 Derby County—Liverpool 22 EvertonChelsea 41 Grimsby Town—Leeds United 32 Huddersfield TownStoke City 14 PortsmouthManchester United 00 SunderlandHolton Wanderers 22 Wolverhampton Wanderers Preston North 'End 30 Tweede af deeling: Blackburn RoversNorwich City 60 BradfordNottingham Forest 12 E'urySheffield United 2—2 Chesterfield—Southampton 61 FulhamLuton Town 21 Manchester CityNewcastle United 41 MjllwallWest Bromwich Albion 15 Sheffield WednesdayPlymouth Argyle 12 Swansea TownCoventry City 24 Tranmere RoversTottenham Hotspur 02 West Ham UnitedBurnley 10 Fulham 18 9 6 3 24 32—19 W. Bromw. Alb. 18 11 1 6 23 47—33 Blackb. Rov. 18 10 2 6 22 41—26 Sheffield Un. 17 8 6 3 22 28—18 New Castl. Un. 18 9 3 6 21 32—25 Met onderstaande resultaten werden Vrijdag avond de twaalfkampen voortgezet: Groep A: J. G. KarperT. D. van Scheltinga 01; G. H. Loman Jr.mej. F. Heemskerk 0—1; J. Op 't EjjndeH. W. Felderhof 0—1; H. L. Verhefjen—H. Adema (afgebr.)J. A. J. PolakE. D de Waal 1—0. Groep B: D. J. S. de LangeJ. Koopmans (afgebr.); W. Koomen—G. W. Spittuler (af gebr.); H. KleefstraJ. Veerkamp 10. De volgende hangpartijen zijn alsnog ge speeld: C. StruijlaartT. Cnossen 0—1; L. Prins N. Cortlever V2—V2] J. Op 't Eijnde—J. A. J. Polak 0—1. BATAVIA, 3 Dec. (Aneta.) De opbrengst der landsmiddelen bedroeg over October 1938 40.800.000 tegenover in het vorige jaar 41.200.000. De totale opbrengst over de eerste tien maanden van dit jaar beliep ƒ423.200.000 tegenover ƒ418.000.000 in het vorige jaar. MAKASSAR, 3 Dec. (Aneta.) Mr. Scholtens, verdediger van K. jr. en den chauffeur B„ be schuldigden in de zaak, welke de Raad van Justitie te Makassar thans behandelt, hield heden een zeer uitvoerig pleidooi. Mr. Scholtens ving dit aan met de regeering lof te brengen voor de wijze, waarop zij meende allen twijfel omtrent de juistheid van het von nis tegen wijlen Margadant te kunnen weg nemen door aan den Officier van Justitie op te dragen rechtsingang met verwijzing te vragen. Hij ging in op de voorgeschiedenis van dit proces en ging dan na in hoeverre de publieke opinie werd beïnvloed door diverse artikelen in dagbladen. Pleiter oefende critiek uit op de wijze van onderzoek, door den rechter-commissaris ge volgd, waarbij straffeloosheid aan getuigen is toegekend. Hij ontkende, dat het geoorloofd is om de verklaringen, welke afgelegd zijn tegen wijlen K. sr., die zich niet meer kan verweren, te gebruiken ten nadeele van beklaagden. Ver der zette hij de omstandigheden uiteen, welke vcor wijlen Margadant bezwarend moeten wor den geacht. Hij noemde de verklaringen van de vrouw Bedja (die den diefstal door K. jr. en B. vrijwel zou hebben bijgewoond), gefanta seerd, terwijl hij de verklaring van andere ge tuigen op betrouwbaarheid aantastte. Spreker meende, dat uit de afgelegde verkla ringen tegen beide beklaagden geen bewijs te putten is en concludeerde tot vrijspraak. BATAVIA, 3 Dec. (Aneta)De contingenteering van den invoer van confectiegoederen is met ingang van 9 December voor den tijd van twaalf maanden verlengd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6