Gemeenteraad van Beverwijk EERSTE NEDERLANDSCHE QUo IHIOyTSm G€. VEERSTR. HAARLEM BEHANDELING VAN DE BEGROOTING MAANDAG 5 DECEMBER 1938 Gelijke heffing der straatbelasting onrechtvaardig? De feesten Uitbreiding politiecorps Luchtbescherming Stemmen staakten Straatbelasting De feesten CONFERENTIES VOOR NIET-KATHOLIEKEN De Katholieke Kerk en de Oxford-groep-beweging Kerstcollecte Fonds Armen goederen Steun kleine boeren Sociaal werkster En waar de ster bleef stille staan BLOEMENDAAL De werkloosheid HEEMSTEDE VOOR KATHOLIEKE JONGE TUINDERS Stichting van een afdeeling OPBOUW-POLIS HILLEGOM IJMUIDEN St. Nicolaasfeest „Jong Geluk" SANTPOORT OVERVEEN is ons magazijn GEOPEND tot 630 uur n.m. s ZATERDAGS tot 10 uur n.m. is ons magazijn GEOPEND tot 8 uur n. m. 's ZATERDAGS tot 10 uur n.rru \M1 OOM Tn de Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad werd voortgegaan met de behandeling van de begrooting voor 1939. De begrootingen der bedrijven werden zonder discussie vastgesteld. Bij het hoofdstuk Algemeen beheer vroeg mevr. KEMPHAAN of er een voorstel te ver wachten is tot verhooging der jaarwedden van de wethouders. De VOORZITTER antwoordde dat Zij de noodige stappen in deze richting zou willen doen. Hij vroeg daarvoor machtiging van den raad, welke dan ook werd verleend. De heer STEIJN herinnerde er aan, dat Ged. Staten het vorige jaar een verhooging gewei gerd hebben. Overigens vond hij het in strijd met de, bij de algemeene beschouwingen geuite gedachte, dat er offers gebracht moesten wor den. De heer VISSER drong aan op een serieus onderzoek naar de kosten van verwarming door middel van gas en kolen. Hij was van oordeel, dat met laatstgenoemde brandstof een aan zienlijke besparing zou worden verkregen. Hij deed een voorstel in die richting, waarna wethouder VAN DOK opmerkte, dat B. en W. voor een dergelijk onderzoek weinig voelen. Het zal een dure geschiedenis worden, bovendien blijkt het hier, dat we met gas niet duur uit zijn. Een enquête heeft uitgewezen, dat Bever wijk, wat de kosten der schoolverwarming be treft, een der laagste was. In elk geval is een uitgebreid en duur onderzoek onnoodig. De VOORZITTER wees er nog op, dat de kosfen van verwarming hier niet hoog zijn, want anders had de rijkscontrole daarop wel de aandacht gevestigd. Het voorstel-Visser werd verworpen. Alleen de heeren Rollenberg en Visser stemden voor. Bij het hoofdstuk openbare veiligheid maakte de heer RIJKENS bezwaar tegen uitbreiding van het politiecorps met een agent 2e klasse. De VOORZITTER antwoordde dat de bezet ting van het politiecorps in Beverwijk verhou dingsgewijs het laagst is. Er zijn maar juist genoeg agenten om den nachtdienst te onder houden. Gebeurt er wat, dan stagneert deze dienst dadelijk. Verder is het broodnoodig om toezicht uit te oefenen op het verkeer. Daarop is hier ter plaatse een speciaal toezicht noodig, vooral om het publiek in dit opzicht op te voe den, want er worden hier ontzettend veel ver- keersfouten gemaakt. Ook justitieel is het werk zeer uitgebreid. In 1936 werden terzake van misdrijven 301 pro cessen-verbaal opgemaakt; dit jaar bedroeg het aantal 368. De post werd hierna goedgekeurd. De heer Rijkens stemde uit bezuinigingsoverwegingen tegen. De heer STEIJN verzette zich tegen den post voor de luchtbescherming om de angstpsychose, welke aan al die olfeningen ten grondslag ligt. Men suggereert gevaar, zoo ook dat men zich beveiligen kan. Spr. achtte dit onmogelijk. De heer PASSCHIER wees er op, dat het de plicht is van overheid en volk om zich te be schermen. We moeten alles in het werk stellen, wat redelijkerwijs verantwoord is. Niet omdat we oorlogszuchtig zijn, maar omdat we door de internationale omstandigheden er toe gedwon gen worden. De heer VINK onderschreef dit, terwijl an dere leden het uitgetrokken bedrag (f300) te laag vonden. De VOORZITTER antwoordde, dat de ge meente voor dit doel niet meer mag uittrek ken, mede in verband met de gevarenklasse (3e) waarin Beverwijk is ingedeeld. Het is niet bestemd voor kostbare werken, zooals schuil plaatsen. Die kan ieder hier trouwens zelf ge makkelijk maken. De bevolking zal, wanneer het noodig is, voldoende worden voorgelicht. Zij moet zich de gedachte aan zelfbescherming eigen maken. Na breedvoerige discussie werd de post goed gekeurd. Tegen stemden mevr. KempHaan en de heeren Steijn en Muntjewerf. Over den post: subsidie aan den Vrijwilligen Landstorm, staakten de stemmen, zoodat hier over in de volgende vergadering opnieuw moet worden gestemd. Teneinde de begrooting niet op te houden, werd het college gemachtigd voorloopig over dezen post te beschikken, totdat de herstemming heeft plaats gehad. Bij het hoofdstuk openbare werken liet de heer VAN DOORN een klacht hooren over dep toestand der straten, waarvan er verschillende dikwijls in staat van vervuiling verkeeren. De heer RIJKENS was het hiermee niet eens. Hij vond de straten keurig in orde. De heer PASSCHIER vroeg verbetering van den Narcissenweg, waar een eenvoudige af voer reeds veel ongerief zou verhelpen. Mevr. KEMP—HAAN betreurde het, dat de plantsoentjes in de Strik van Linschotenstraat er zoo verwaarloosd uitzien. Wanneer de ouders hun kinderen niet zóó kunnen opvoeden, dat zij de beplantingen met rust laten, zag spr. maar liever tegels aangebracht. De heer STEIJN merkte op, dat hier een taak ligt voor een buurtcommissie. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat de heer Van Doom het wel wat te sterk heeft uit gedrukt. Wat er aan de straten te weinig ge daan wordt is een kwestie van geld en van de bezetting van den dienst. Wat den Narcissenweg betreft, verwees spr. naar de komende rioleeringswerken. Binnen enkele weken kan de aanbesteding van het tweede deel der rioleeringswerken tegemoet worden gezien, waarbij o.m. ook de Zeeweg en het gedeelte Bloksteeg-Velserweg behooren. Aan de' plantsoentjes zal aandacht worden geschonken. De VOORZITTER had de wegen o.a. in Am sterdam bekeken en daarbij geconstateerd, dat« de wegen van Beverwijk „biljartlakens" waren, in vergelijking met verschillende gedeelten, ook van belangrijke verkeerswegen," in de hoofdstad. De heer VINK verzette zich tegen de gelijke heffing van 5 pet. voor de straatbelasting. Dat ls niet rechtvaardig tegenover de bewoners van landwegen, die alle comfort missen en die, wan neer zij straks straat en rioleering krijgen, daar voor nog eens extra moeten betalen. Spr. drong er op aan, dat deze ernstige kwestie t.z.t. eens terdege onder de oogen zal worden gezien. Er wordt veel meer geld be steed aan de straten, dan aan de landwegen. De VOORZITTER vond het niet juist, om nu reeds op de betrokken belastingverordenin gen, die onlangs zijn vastgesteld, terug te ko men. Dat kan gebeuren, wanneer straks de noodig gebleken wijzigingen aan de orde komen. Intusschen wilde spr. reeds opmerken, dat de argumenten van den heer Vink niet deugdelijk zijn. De baatbelasting, zooals die geheven wordt, is billijk en kan bovendien niet gemist worden bij den opzet der verdere plannen. Zou de raad tegen die financieele zijde van de zaak bezwaar maken, dan moet het lijstje van plan nen onvermijdelijk gehalveerd worden. De discussie hierover werd dus tot nader or der verschoven. De heer VISSER drong hierna aan op ver hooging van den post voor de schoolvoeding. Deze post van f3500 had eigenlijk f1000 hoo- ger moeten zijn, want het was spr. gebleken, dat de samenwerkende vereenigingen, die de herdenkingsfeesten organiseerden, van de op brengst van het Lunapark f 1000 beschikbaar hadden willen stellen voor de schoolvoeding. B. en W. echter bepaalden, dat dit bedrag ter beschikking van den burgemeester moest wor den gesteld voor bijzondere doeleinden. De ver eenigingen zijn hierover niet te spreken na tuurlijk. Spr. las een brief van de Harddravery- vereeniging voor, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van deze zaak. Spr. stelde voor dezen post alsnog met f1000 te verhoogen. Mevr. KEMPHAAN vreesde, dat daardoor de geheele post in gevaar zal komen, gezien de ervaringen in andere plaatsen. De VOORZITTER antwoordde dat dit laat ste volkomen juist is. Velsen b.v. mag heele- maal geen post hiervoor op de begrooting bren gen. Wat de overeenkomst met de vereenigingen betreft, om hen in staat te stellen feesten van eenigen omvang te organiseeren, heeft de ge meente een terrein tegen geringen prijs be schikbaar gesteld voor een Lunapark; uit de opbrengst daarvan zou dan een en ander be kostigd kunnen worden. De gemeente had het ook zelf kunnen doen. De gemeente heeft daar bij nog verschillende faciliteiten verleend. Van begin af aan is het beding gemaakt, dat een bedrag van f 1000 voor bijzondere doel einden beschikbaar moest worden gesteld. De gemeente had ook verschillende extra-kosten te maken (verlichting raadhuis, boottocht, enz.) waarmede een bedrag van f 600 gemoeid was. De resteerende f 400 zijn voor de meerdere kosten voor schoolvoeding. Wat in den boezem der vereenigingen (waar de Harddraverijver- eeniging den toon aangaf) voor de schoolvoe ding is bestemd, gaat buiten het gemeentebe stuur om. Als de heer VISSER dan nog iets hierover wil zeggen, antwoordt de VOORZITTER dat hij met den heer Visser over deze zaak niet verder wenscht te discussieeren, omdat hij zijn licht niet by de officieele instanties, waar het behoorde, had opgestoken. Wethouder VAN DOK protesteerde tegen de houding van den heer Visser. Het gemeente bestuur heeft de vereenigingen in staat gesteld, de feesten te organiseeren. De VOORZITTER: tot den laatsten cent! Wethouder VAN DOK: en als eerste blijk van dankbaarheid werd op een avond de verlich ting van de Breestraat gedoofd, terwijl thans een lange brief vol onjuistheden te berde werd gebracht. Verschillende leden onderschreven het stand punt van den Voorzitter. De heer PASSCHIER hoopte, dat het volgen de jaar de nationale feesten op andere wijze zullen worden georganiseerd. De heer VINK had groote waardeering voor het werk van Koninginnedag; over het andere deel der feesten zou spr. liever zwijgen. De discussie werd hierna gesloten. Verschillende leden drongen aan op spoedi ger uitkeering van den B-steun. Wethouder OUT antwoordde, dat deze zaak in voorbereiding is. De heer VISSER besprak de steunregeling voor kleine tuinders. Hij achtte het noodzake lijk, dat de gemeente de tuinders, die soms veel te weinig krijgen, helpt. De heer AARDENBURG zeide, dat het de taak van de standsorganisaties is om de noodige wijzigingen in de regeling te verkrijgen. En spr. kon de verzekering geven, dat er ook aan ge werkt wordt. Zij zullen daarbij de hulp van het gemeentebestuur natuurlijk gaarne aanvaarden. Intusschen herinnerde spr. eraan, dat in 1937 door de gemeente f 20.000 is uitgegeven voor steun aan de tuinders. Momenteel wordt volgens de rijksregeling f 400 per week uitge keerd. Dat is al meer dan f 20.000 per jaar. En wanneer straks de toeslag, welke in uitzicht is gesteld, er bij komt, wordt het f 30.000 per jaar. Spr. geloofde dan ook, dat de tuinders bij de rijksregeling zeer gebaat zijn en bovendien is het een waardiger steun. Wethouder VAN DOK zeide nog, dat de ge meente tracht voor enkele gevallen iets bij te mogen passen, hetgeen dan geschieden zai in overleg met de commissie uit de organisaties. De overige posten werden goedgekeurd. De begrooting werd hierna vastgesteld. De heer Rollenberg (Comm.) stemde tegen. Vastgesteld werd nog de begrooting van het Fonds Armengoederen. De heer VINK hoopte, dat de uitdeeling op dezelfde uitstekende wijze zal geschieden als 't vorige jaar. Aan het slot der vergadering bracht de heer RIJKENS hulde aan den burgemeester voor zijn prettige leiding en aan de wethouders en de ambtenaren voor hun arbeid. Pater Lector Winkel heeft in de vierde con ferentie voor niet-katholieken in de St. Agatha- kerk gesproken over de Oxford-groep en de kerken; dan het „deelen" als getuigenis. L Het „deelen" heeft nog een andere be- teekenis als „wederzijdsche schuldbelijdenis", het is n.l. ook een „getuigen" voor het Groeps- ideaal, voor de levensverandering, de overgave aan God. Bovendien wordt het ook nog genomen als een getuigen van bedreven zonden coram omni populo, d.w.z. ten aanhoore en ten aanschouw© van velen. Wat dit laatste betreft: al is het waar, dat dit getuigen waarde kan hebben èn voor dengene, die getuigt, voor wien het als een bevrijding en een bevestiging van het goede voornemen kan werken, èn voor dengene, die het aanhoort, voor wien het een steun en versterking kan zijn van eigen goede voornemens toen zijn er ernstige bezwaren aan verbon den. Op de le plaats: niet ieder bezit de gave des onderscheids, wat hij zeggen enwat hij verzwijgen moet. En dit bezwaar weegt wel zoo zwaar, dat prof. E. Brunner zelf erkent: „er zijn zonder twijfel aan het openlijk getuigenis afleggen groote gevaren verbonden: menschelijke ijdel- heid, bppervlakkigheid, tactloosheid en onwaar achtigheid kunnen het vervalschen." Bovendien ontbreekt iedere toetsing aan de ware leer van Christus; men wil immers geen dogmatiek, men beperkt Christus' leer tot een enkele liefdebondschap, terwijl de vaste grond wordt gemist voor een voor allen gelden de moraal, die gegrondvest moet zijn in dat wat Christus gepredikt heeft. De Kath. Kerk kent en waardeert ook het getuigen: op zijn tijd door het woord, maar in den regel door de daad van trouwe plichts betrachting in en ondanks de grauwe eento nigheid van het alledaagsche leven. En tenslotte: ook de toon bij het getuigen is dikwijls in strijd met den noodzakelijken ernst van het christelijke leven. II. Wat de verhouding tot de kerken be treft: De Oxford-groep wil geen nieuwe kerk vor men, doch enkel den mensch terugvoeren naar de kerk, waarvan hij vervreemd was. Ondanks dezen opzet, zal er ook in de Gxford- Groep-Beweging een ontwikkeling moeten zijn: de historie getuigt het, de psychologie geeft er de verklaring van: alle dynamisme leidt tot een stabilisatie. De vraag is maar: hoe zal de beweging zich ontwikkelen. En dan zal zij, naar onze overtuiging, den mensch moeten leiden naar het maximum d.w.z. naar de ware leer van Cb#istus, naar Christus' kerk, zooals Hij haar gewild heeft: met haar bestuursmacht en haar onfeilbaar leergezag, haar sacramenten als genademiddelen, haar eeredienst. Als de Oxford-Groep aanvaardt: dat God zich in zijn eigen Zoon, Jezus Chris tus ten volle geopenbaard heeft; dat wij Christus dus moeten „aandoen" in ons leven; dat Christus' Wil en Christus' Wet dus onze weg is ter zaligheid; dat Christus een zichtbare gemeenschap dei- zijnen heeft gewild, een kerk met een gezag hebbend bestuur vanaf de apostelen tot aan den dag van vandaag toe en het einde der tijden; en dat alles ligt voor ieder, die onbe vangen oordeelt, duidelijk uitgedrukt in Gods Woord, in de H. Schrift. dan zal de Groep ook de consequentie moe ten aanvaarden en op de eerste plaats de ééne, ware Kerk van Christus moeten zoeken, om den mensch daarheen te leiden. Dat i? de Kerk, de gemeenschap der geloo- vigen onder een zichtbaar gezaghebbend be stuur, dat de gave ontving en moest ontvangen om de openbaring van Christus ongeschon den te bewaren van het onfeilbaar leergezag. En daarin ligt tenslotte voor den mensch de kembron van Gods Wil; daarin vindt de mensch een absoluut veiligen waarborg, dat hij Gods plan leert kennen. Want Christus' kerk heeft de belofte van dienzelfden H. Geest, die ook den mensch per soonlijk bestuurt. Hierin ligt nu ook het antwoord op de vraag: hoe kunnen wij Gods Wil onfeilbaar zeker kennen? Dit alles nu vindt men in de Kath. Kerk, waarin dan ook het religieuze zoeken en stre ven van den mensch een harmonische oplossing vindt. Donderdag 8 December wordt de laatste con ferentie gehouden, waarbij de ingekomen vra gen zullen werden beantwoord. Het werkt in alle stilte, het Fonds Armengoe deren, maar vorig jaar met Kerstmis hebben velen, die in nood verkeeren, het bestaan daarvan bemerkt: ook deze instelling heeft toen van de door de regeering geboden gelegenheid om accijnsvrij vet ter beschikking te stellen gebruik gemaakt. Ruim 300 gezinnen konden op deze wijze geholpen worden. De oorsprong van dit fonds is bekend. Bij de opheffing der beide burgerlijke instellingen in deze gemeente wenschten Gedeputeerde Staten, dat de bezittingen der instellingen in een afzon derlijk fonds zouden worden ondergebracht. Op deze wijze is het mogelijk, dat de behoeftigen tengevolge van de milddadigheid van het voor- gelacht nog eens extra bedacht worden. Wanneer echter het huidige geslacht ook nog zijn penningske offert, zal meer nog gedaan kunnen worden, daar de middelen van het fonds uiteraard slechts beperkt zijn. Het fonds timmert niet aan den weg, het doet in stilte zijn werk, maar nu treedt het naar buiten om aller hulp te vragen voor deze extra hulp aan de hulpbehoevenden van alle ge zindten. Daartoe zal nog vóór Kerstmis een collecte worden gehouden. Het bestuur van het fonds vertrouwt op een mooie opbrengst. Vanaf heden tot en met 11 December a.s. wordt nogmaals gelegenheid gegeven tot het in dienen van een aanvrage om steun ingevolge de steunregeling van kleine boeren. De aanvragen worden schriftelijk ingewacht bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, Zeestraat 159 alhier. Aanvragen, na bovengenoemden datum inge diend, kunnen niet meer in behandeling wor den genomen. Als sociaal werkster bij den gemeentelijken Dienst van Sociale Zaken is door B. en W. be noemd mej. E. Roes uit Arnhem. De Vereenigde Haagsche Spelers, onder lei ding van Pierre Balledux, zullen op 13 December a.s. in het K. S. A.-gebouw het Kerstspel op voeren van Timmermans en Velterman „En waar de ster bleef stille staan". De collecte De collecte, welke Zaterdag in onze gemeente is gehouden voor de vluchtelin gen, heeft ƒ2701.49 opgebracht. Hiervan gaat een klein bedrag af voor gemaakte onkosten. In de vier wijken was de opbrengst: Bloemen - daal 1175.54%; Overveen ƒ584.83; Aerdenhout 840.34; Vogelenzang 100.77 y„. Twee bedragen a 100 werden per giro overgemaakt en ƒ50 werd thuis bezorgd. De heer J. N. Nïenhuijs heeft de telling ge controleerd en in orde bevonden. Hedenmorgen stonden bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs 1147 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 164 uit de gemeente Heemskerk. St. Nicolaas bij den R. K. Volksbond Steeds grooter wordt het aantal kinderen van de leden der afd. Heemstede van den R. K. Volksbond dat in aanmerking komt om aan wezig te zijn bij de komst van St. Nicolaas. Nu al is dit aantal gestegen tot ruim 350, allen kinderen van 310 jaar. Een gelukkig verschijnsel, ja, maar een steeds grootere zorg van het St. Nicolaascomité. Eerstens,- omdat de kosten om dit te financie ren steeds grooter worden en ten tweede omdat dit aantal met een der ouders te groot wordt voor de toch zeker niet kleine zaal van het ver- eenigingsgebouw. Dank zij de milde gave van diverse instanties en particulieren kon ook over de eerste zorg heengestapt worden, terwijl ons mooie R. K. Vereenigingsgebouw gaarne voor een tweeden middag werd beschikbaar gesteld, om ook het tweede bezwaar op te heffen. En zoo was zoowel Zaterdagmiddag als Zon dagmiddag de groote zaal vrijwel geheel ge vuld met kinderen en ouders. Voor de komst van St. Nicolaas en zijn knecht zorgde de pianist Jaap Snijders voor de echte St. Nicolaasstemming. Toen St. Nicolaas in de zaal verscheen werd hij met gejuich en gezang ontvangen, waarna een 15-tal meisjes een speciaal ingestudeerd welkomstlied zongen. De heer H A. Meeuwenoord, de voorzitter zegde in zijn openingswoord den milden gevers dank. St. Nicolaas zelf hield een passende toe spraak, waarna de goochelaar Prof. Iloua de kinderen op een uitstekende wijze wist te amu seeren. Versnaperingen werden uitgedeeld, ter wijl aan het slot alle kinderen van St. Nicolaas een passend cadeau ontvingen. Voor zijn vertrek werd St. Nicolaas door de 15 meisjes een afscheidslied toegezongen. De heer H. Drayer was zeker den tolk van alle ouders als hij het comité dank bracht voor de groote zorgen die het weer aan den dag ge legd had om dit feest zoo schitterend te doen slagen. Personalia. De heer N. v. Wees alhier heeft met goed gevolg examen afgelegd als monteur, welk examen, gehouden te Amsterdam, geor ganiseerd werd door de Fordfabrieken. Opbrengst collecte. De nationale inzame ling, hier Zaterdag gehouden, heeft na voorloo- pige telling de niet-onbelangrijke scm van circa f 1300 opgebracht. Gezien den korten tijd van voorbereiding en het minder gunstige weer mag dit een succes genoemd worden. Het plaatselijk comité verzoekt ons hier dank over te brengen aan de verkoopsters en verkoo- pers, die zoo vol energie dit werk hebben ver richt, alsook de milde gevers voor hun bijdrage. Konynendieven. Den laatsten tijd werden hier regelmatig konijnen uit hokken vermist. Het is de politie van Heemstede thans gelukt, den dader, een inwoner dezer gemeente, terzake diefstal van die konijnen aan te houden. Hij heeft inmiddels bekend op twee plaatsen in deze gemeente konijnen te hebben ontvreenvC. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor het eerste gedeelte arts-examen, de heer J. A. Oosterbaan, alhier. Het bestuur van de afdeeling Beverwijk van den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond ver zoekt ons opname van het volgende: R. K. Land- en Tuinbouwers! U zijt wellicht allen reeds lid uwer eigen or ganisatie, dus lid van den L.T.B. Gij hebt inge zien, dat het voor u zoowel geestelijk als mate rieel van belang is R. K. georganiseerd te zijn. Maar uw jongens? Die loopen deels onge organiseerd rond of zijn deels ingedeeld bij een organisatie, die hoewel zeer nuttig en zelfs on ontbeerlijk, toch dient te worden aangevuld door een organisatie, die geheel en al is inge richt vóór en afgestemd op de belangen der R. K. Land- en Tuinbouwers. Zoo'n organisatie, zoo'n eigen aanvullende afdeeling komt er! Komt u maar eens luisteren Woensdag 14 December a.s. in de groote zaal van de veiling „Kennemerland", 's avonds om 8 uur. Rector Beune, de alg. adviseur der Kath. Jon ge Mannen Vereeniging in het Bisdom Haar lem, spreekt over het nut en de inrichting van deze uw eigen organisatie. Tot afwisseling op dien avond nog iets extra's. Wat wil de L. T., de bond voor jonge Land en Tuinbouwers? 1. Godsdienstige vorming (onder verband met de St. Josephsgezellen). 2. Cultureele vorming, waartoe lezingen van allerlei aard gehouden zullen worden vóór, maar ook dóór de L. T.'ers zelf. (Onder leiding der adviseurs) 3. Algemeene ontwikkeling, waartoe lesclubs naar keuze worden gevormd: Taal met voor dracht en debatteerafd., economie, staatshuis houdkunde, boekhouden voor het bedrijf, En- gelsch, in verband met het bollenexportvak, en wat verder gewenscht en nuttig kan zijn. 4. Vakontwikkeling, waartoe naast de be staande officieele rijkscursussen, diverse vak kundige onderwerpen zullen behandeld worden met toelichting van films en filmstrooken. 5. Zelfwerkzaamheid en initiatief bevorderen: proefvelden, onderlinge wedstrijden, keuringen, excursies enz. 6. Ontspanning (onder verband met de St. Josephsgezellen) Het zwaartepunt zal dus niet liggen in ont spanning, niet in het „van de straat" houden, maar in positieve veelzijdige vorming tot gods dienstige, daadkrachtige en ontwikkelde man nen, die eenmaal de rangen van den grooten L.T.B. zullen bezetten. Om het goede te behouden en versnippering van krachten te voorkomen, alsmede de eenheid en veelzijdigheid te bevorderen zal een zeer nauw contact met de parochieel© St. Josephs gezellen bewaard blijven. Daarom ouders en jongelui op naar de voor dracht van Rector Beune. Als de L.T.B. gesticht zal zijn, is: 1. Een ontbrekende schakel in het organisatie leven hier te plaatse aangevuld. 2. Is de toekomst van den L. T. B. hier te plaatse verzekerd. 3. Worden de jongelui op practische en aan gename wijze gevormd tot de strijders van mor gen. Verzuimt uw kans niet! Woensdag 14 Decem ber, Ver. Veilingen „Kennemerland": Rector Beune en.... iets extra's. ^0* ONZE OPBOUW-POLIS DEKT OVERLIJDEN! RISICO. BIEDT GELEGENHEID TOT SPAREN Voor 140.40 't jaan verzekert man 30 jaar Ie f10.000,— uit tekeeren bij overlijden binnen 3D jaar le 1.000,— uit te keeren bij in leven zijn na 30 jaar De uitkeering bij léven kan tegen betaling van een lage aanvullingspremie op ieder tijdstip verhoogd worden (ten hoogste evenwel tót het bedrag, hetwelk bij overlijden is Verzekerd) P R I N S ESS E G R A C HT 1 3, 's G R A V E N H A G E Huize „de Meerlhorst" in gebruik genomen. Met ingang van heden is huize „de Meerlhorst" v. Merlenlaan 2 in gebruik genomen. Daarheen zijn verhuisd de gemeente-ontvanger, de con troleur der gemeente belasting en de afd. be lastingzaken. Mede is hier ondergebracht de afd. Maatschappelijk Hulpbetoon. Speldjesdag ten bate der Joodsche vluchtelin gen. De deelname aan den verkoop van boven genoemde speldjes is, zoo vernemen wij van net plaatselijk comité, te gering, om een werkelijk succes te oogsten. Gaarne doen wij een beroep op hen die in de gelegenheid zijn, heden aan den verkoop deel te nemen, om zich alsnog op te geven. Om 9 uur zullen de verkoopsters en verkoopers beginnen met de aanvallen op uw beurs. Veel wordt ook van Heemstede verwacht en dat kan. als een ieder die iets meer kan missen, zich niet bepaalt tot het traditioneele dubbeltje en als er nog wat verkoopsters en verkoopers bijkomen, kan de geheele gemeente „afgewerkt" worden. St. Nicolaas bij de Indische buurtvereeniging. Maken in den zomer de grootere kinderen der Indische buurtvereeniging een uitstapje, ook de kleintjes zoo van 4 tot 6 jaar worden niet vergeten. En zoo waren Vrijdagavond een 40-tal van die kleintjes in de zaal van „Het Wapen van Heemstede" met hun ouders bijeen, om de komst van den goeden Sint af te wachten. Onder het zingen van de traditioneele lied jes met piano-begeleiding van den heer S. M. Mica kwamen Sint en Pieter de zaal in en wer den, daar de voorzitter wegens familieomstan digheden verhinderd is, door den penningmees ter den heer J. Loerakker ontvangen. Verder werden de kleintjes volop getrakteerd, Sint en Pieter hielden hun gebruikelijk praat je met de ouders, en kinderen, deed aardige vertellingen en deelde als slot fraaie cadeaux Uit. Het was een gezellige avond, en de heer J. V. d. Linden was zeker de tolk van alle ouders, toen hij het bestuur dank zegde voor het werk dat het ook dit jaar weer gepresteerd heeft. Ouders en kinderen namen dankbaar af scheid van Sint, Pieter en bestuur. Gaande en komende man Gevestigde per sonen: A. van den Berg, Moerstraat 202; M. den Dekker, 2e Amerikadwarsstraat 4; G. J. Jan sen, Burg. Pontstraat 57; V. Krans, van den Endelaan 57; J. van der Boon, Hoofdstraat 156; G. van Kooten, Hofstraat 32; Joh. Kunst en gezin, Leidschestraat 43. Vertrokken personen: P. Remmerswaal van Mariastraat 20 naar Wassenaar, Gracestraat 12; F. van der Ploeg van Leidschestraat 101 naar Lisse, Narcissenstraat 32; C. A. van Moorsel van Weerest. straat 125 naar Haarlem, Veen- bergplein 23; W. A. Houthuijzen van Meerstraat 122 naar Amsterdam, Ceintuurbaan 169 III; D. Schoonveld van Emmastraat 17 naar Heemste de, Glipperweg 50; H. Klinkhamer van Amerika- straat 3 naar Leeuwarderadeel Huizum le To rendwarsstraat 16; M. Tonin van Hofstraat 10 naar Alkmaar, Stationsstraat 55. Concordia—Geel-Wit 2—2. Het moge dan te loven zijn dat de spelers zich te elfder ure nog beschikbaar stelden op een vrijwel onbe speelbaar terrein te spelen, feit is ook dat de meeste spelers zich moeilijk aan een dergelijke vettige puddingsubstantie aanpassen. Beide partijen hebben ©enige invallers, boven dien heeft Concordia een nieuweling, waar ze mogelijk nog pleizier van kunnen beleven. Geel- Wit is een hard werkende ploeg met de ver dediging als sterkste deel, welke zich o. i. fatale aanvallen wel van het lijf zal houden. De aan val is voor G. W. en daar C. verder niet direct er in is, leidt G. W. spoedig', waardoor er bij C. meer spirit in komt. Bij een feilen aanval maakt van Lierop gelijk. Tot de rust zakt het spel aanmerkelijk. Daarna is het iets beter. Beide partijen maken nog een doelpunt en de gelijke stand geeft de verhouding goed weer. De Junioren wonnen met 101 van Tybb. Gevonden en verloren. Aanwezig op het politiebureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur, de navolgende als Het bestuur van de stichting voor kinderen van werkloozen „Jong Geluk" verzoekt ons te melden dat het St. Nicolaasfeest zal worden ge houden op Donderdag 8 December en wel in 't Patronaatsgebouw. Ook de ouders van de kinde ren x de nonateurs zijn welkom. gevonden aangegeven voorwerpen: autowieldop, blauw jongensjasje, brief van schoolarts adres Beutinck 2 Loosterweg no. 4, rood-zwart geblokte das. Te bevragen aan onderstaande adressen: Lu pineburgstraat 12, i/2 rnuds bollenmand (blauw gemerkt); 2 Loosterweg no. 122, electr. zaklan taarn; Meerstraat 22, blauwe rozenkrans in étui; 2 Loosterweg no. 64, paar dames hand schoenen (bl. grijs); Molenlaan 2a, padvinders- fluit. Als verloren zijn aangegeven de navolgende voorwerpen: 3 geldige rijw.bel. merken, bruine glacé handschoen en donker grijze dames hand schoen. Sint Nicolaasfeest De kring Santpoort van den R. K. Volksbond gaf Zondagmiddag voor de kinderen der leden een St. Nicolaasfeest. We kunnen direct hier aan toevoegen dat het uit stekend geslaagd is. Aan ruim 140 kinderen werd een onvergete lijke middag bereid, niet alleen door de vele versnapering en cadeaux, maar ook door de vertooning van een poppenkast met opvoed kundige waarde. De heeren Reek en Ouwerkerk die dit spel verzorgden, kunnen ook terugzien op een op voering die in den smaak viel. De voorzitter besprak nog in 't kort de actie van het R. K Werkliedenverbond: Naar de nieuwe gemeenschap. Hij spoorde de aanwezigen ouders aan dit' driejarenplan te steunen, door trouw alle ver gaderingen te bezoeken. Het was een onvergetelijke middag en het comité verdient allen lof voor hun arbeid. Sint Nicolaas in 't Ramplaankwartier Wel plaste Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur de regen, maar half Ramplaankwartier was op de Ramplaan bij de winkelgalerij op de been om getuige te zijn van de aankomst van Sin terklaas. Veel te lang liet hij op zich wachten, maar daar was hij, gezeten in een open landauer, in weerwil van zijn hoogen ouder dom regen en wind trotseerend. De beide zwarte paarden waren fraai opgetuigd. Twee Pieten waren bij den Sint in het rijtuig gezeten. Bij de winkelgalerij werd een stoet gefor meerd. Voorop de R. K. Harmonievereeniging Euphonia, daarachter het rijtuig met den hoogen gast en vervolgens en lange rij van kinderen en moeders. Onder vroolijke marschen ging 't nu naar 't gebouw Domi. Toen allen hadden plaats genomen, trad de Sint met zijn knechten de zaal binnen, vriendelijk knikkend en wuivend de welkomstliederen in ontvangst nemend. Vervolgens hield Sinterklaas een toe spraak, waarna een zangkoortje onder leiding van mej. Valk eenige aardige liedjes zong. Met zingen, tractaties en filmvertooning werd de middag op zeer gezellige wijze doorgebracht. Na afloop ontving elk kind nog een verrassing. De Buurtvereeniging Ramplaankwartier kan op een prachtig geslaagd Sinterklaas-kinder feest terugzien. St. Nicolaasfeest in Domi. Voor de leer lingen der beide R. K. Scholen zal Maandag a.s. in „Domi" het Sint Nicolaasfeest gevierd worden. Om 's middags 1 uur zal de Sint vanuit het Zusterhuis a.d. Korte Zijlweg vertrekken en per auto een rondrit door het dorp maken met als einddoel het bezoek aan „Domi".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2