Von Ribbentrop's reis en de kwestie-Tunis MET DEN WIJSVINGER VERD00VINGSMIDDEL VOOR FRANKRIJK? Italië verlangt een „belooning" Kou op de borst Kerkelijk leven MAANDAG 5 DECEMBER 1938 Kardinaal Innitzer weer op den kansel Beteekent dit een démenti van de geruchten over zijn aftreden? liiSIill Japanners beheerschen de delta bij Kanton Hevige brand richtte te Sjanghai groote verwoestingen aan GEZIN DOOR KOLENDAMP BEDWELMD Moeder aan de gevolgen bezweken Gezin vlucht uit brandend huis NIEUWE BRUG TE MAARSSEN In naaste toekomst van belang voor doorgaand verkeer DE VLIEGRAMP IN INDIË Begrafenis der slachtoffers SPORTVLIEGTUIG BIJ BAN- DOENG VERONGELUKT Opbrengst van 400.000 gulden verwacht Alle records op gebied van collecte Vrijdag en Zaterdag geslagen WEER ZES WILDE BUSSEN VERBODEN Van Amsterdamsche houders GRONINGSCHE KUSTVAAR DER IN MOEILIJKHEDEN Veilig te Kopenhagen binnengebracht Academische examens BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM PASTOOR J. N. LUCASSEN Wm Het Jodenvraagstuk ls een schier onop losbaar probleem geworden, zoo Wordt het dag in dag uit van de daken ge schreeuwd. Waardoor is het Jodenvraagstuk in onze dagen een probleem en nog wel een schier onoplosbaar probleem geworden? Doordat enkele staten, bezeten van anti semitisme en rassenwaan, weigeren den meest elementairen plicht van menschelijkheid te betrachten en de Joden als lastig en besmet tend ongedierte zoeken te verdelgen en te verdrijven. De meest voor de hand liggende oplossing van het daardoor ontstane vraag stuk zou dus zijn deze staten te pressen om hun elementairen plicht van menschelijkheid, ook ten aanzien van de Joden, na te komen, maar dat kan niet, omdat deze staten souve- rein en te machtig zijn, om tot het beoefenen van recht en rechtvaardigheid, menschelijk heid en beschaving te worden gedwongen. Waren deze staten alleen maar souverein en niet machtig dan zou de kwestie gemakkelijk zijn op te lossen, want waartoe men een alleen maar souvereinen en niet machtigen staat^fcan dwingen, heeft de jongste geschie denis van Tsjecho-Slowakije bewezen. De meest voor de hand liggende oplossing kan dus niet worden toegepast en er moet der halve een andere oplossing worden gezocht. Gelukkig voor de arme, vervolgde, berooide en mishandelde Joden hebben zij nog één trouwten en genialen vriend, die hun een bijzonder warm hart toedraagt en een voor treffelijke oplossing heeft bedacht. Deze trouwe en geniale, ja bewonderenswaardige jodenvriend isir. Anton Mussert, Alge meen Leider van de Nationaal-socialistische Beweging. Als een echte Napoleon of liever als een overwinnaar van Versailles heeft hij den aardbol bestudeerd en tengevolge van deze studie met wereldomvattenden blik is hij in staat met de argeloosheid van een kind, dat voor de étalage van een speelgoed winkel met zijn vinger aanwijst, wat het hebben wil: „Dat en d&t en dót", de plaats aan te wijzen voor een geschikt Nationaal Joodsch Tehuis, waarheen alle Joodsche vluchtelingen en verdrevenen zullen moeten worden overgebracht. Zijn bij voorbaat door hem zelf in „Volk en Vaderland" voortreffelijk genoemde oplossing van het Jodenvraagstuk komt in hoofdzaak neer op het volgende: „Engeland, Frankrijk en Nederland, als de drie belangrijkste koloniale mogendheden, staan een aaneengesloten gebied af als Het Joodsch Nationaal Tehuis en wel door voor dat doel afstand te doen van Britsch Guya na door Engeland, van Suriname door Nederland, van Fransch Guyana door Frank rijk. Het geheel, groot plm. 500.000 K.M2., waarvan Suriname 160.000 K.M2. met 150.000 V bewPners uitmaakt, heeft, volgens den heer Mussert, ruimte genoeg, en is vruchtbaar genoeg en bezit een voldoende goed klimaat om alle Joden te huisvesten, die de Euro- peesche volkeren niet meer wenschen te her bergen. Daar Britsch Guyana veel belang rijker is dan Fransch Guyana ls de verhou ding tusschen deze twee gebieden ongeveer in verhouding met de belangrijkheid van het koloniale imperium van Frankrijk tot die van het koloniale imperium van Engeland. Het zware offer dat Nederland zou hebben te brengen door den afstand van Suriname, zou door Portugal en België, twee koloniale mogendheden, die ook hun steentje zouden moeten bijdragen, eenigszins verminderd moeten worden door afstand van het Zuidelijk deel van Mozam bique (Portugeesch Oost-Afrika) grenzend aan Transvaal aan Nederland, terwijl ter verlichting van het Portugeesche offer Bel gië een stuk van den Congo bij Portugeesch Angola zou moeten voegen." Uitgaande van de als een axioma verkon digde stelling, dat uitsluitend de koloniale mogendheden offers en nog wel territoriale offers hebben te brengen voor de stichting van een Nationaal Joodsch Tehuis, is Mus sert in zijn offervaardige liefde voor de Joden bereid zelfs een deel van het Nederlandsche rijksgebied prijs te geven, zij het dan ook tegen een prijs, die ten deele met medewer king van Portugal en België vergoed zou moeten worden. Waarom volstaat hij niet met voor een vrije immigratie van Joden in Suriname te pleiten? Door zulk een immigra tie zou de territoriale integriteit van het Koninkrijk der Nederlanden niet worden aangetast. Iedere suggestie, dat Nederland om welke reden dan ook ooit bereid zou kunnen worden gevonden vrijwillig gebieds- deelen af te staan, moet in de huidige poli tieke wereldconjunctuur levensgevaarlijk voor ons land Worden geacht. Maar de heer Mussert blijkt niet bang voor voor ons land levensgevaarlijke denkbeelden. Indien hij zoo goedgeefsch wil zijn met Nederlandsch grondgebied ten behoeve van de vervolgde Joden, hoe goedgeefsch zal hij dan daarmee wel willen zijn tën behoeve van zijn nóg grootere vrienden, n.l. de koloniën eischende, Joden vervolgende Nazi's? Het is maar ge lukkig, dat deze patent-vaderlander niet de vrije beschikking heeft over den vaderland- schen bodem, want anders zou ons land een bedenkelijke toekomst tegemoet gaan. Als Mussert zijn wijsvinger niet kan thuis houden laat hij dan daarmee naar zijn voorhoofd wijzen, want de aandacht van heel de wereld dient er op gevestigd te wor den, dat, wat daar wordt uitgebroed, nóch met den wil, nóch met den geest, nóch met den aard van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk overeenkomt. Alleen een voortgezet offer kan het werk onzer Universiteit in stand en op peil houden. Ik spreek de hoop uit, dat Katholiek Nederland niet zal na laten om wat heden ls begonnen zoo spoedig mogelijk te voltooien. Henricus van de Wetering, bij de Opening der Kath. Universiteit. ZWANENBERG (Van onzen Parijschen correspondent) B Vanavond onderneemt Herr Joachim von Ribbentrop de reis naar Parijs, voor een verblijf van eenige dagen, tijdens hetwelk hü met zijn Franschen collega, M. Georges Bonnet, ter Quai d'Orsay 'n „gemeenschap pelijke Fransch-Duitsche verklaring" zal onderteekenen. Het evenement is zeker be langwekkend en zelfs pikant; wanneer het inderdaad de begrafenis is van de weder- keerige „erfvijandsehap", zal het bovendien onbetwist het praedicaat .historisch" ver dienen, zelfs zooals van linksch en rechts wel geschamperd wordt indien het de laatste historische gebeurtenis zou zijn, welke zich op den Quai d'Orsay afspeelt. Het Parijsche bezoek van Joachim von Rib bentrop was reeds aangekondigd voor j.l. Woens dag, maar toen de C.G.T. voor dien dag de al- gemeene proteststaking tegen de „misère decreten" van Reynaud aankondigde, werd dit bezoek uitgesteld. Van dit uitstel had afstel kunnen komen, indien Woensdag j.l. de regee- ring-Daladier de nederlaag had geleden tegen de C.G.T. en de uiterst linksche partijen. Men weet nog niet precies hoe de Fransch- Duitsche verklaring, welke op het punt staat onderteekend te worden, luidt, zoodat haar pu blicatie misschien nog een aangename surprise zal bezorgen. Maar het een tiental dagen gele den officieel gegeven nieuws, dat de verklaring reeds netjes op papier was gesteld is door de Parijsche pers en de Fransche politici ontvangen met „genuanceerde" gevoelens, waarvan het ge middelde neerkomt op dat wat onze vaderland- sche formule heel flegmatiek zegt: „baat het niet, schaden doet het ook niet." Men is er in Frankrijk namelijk volkomen gerust op, dat de verklaring, althans voor wat Frankrijk betreft, verplicht tot niets, waartoe dit land, dat geen andere aspiraties meer heeft dan met rust te worden gelaten om zijn herstel te kunnen zoeken, niet reeds gretig bereid was; dat zij ook geenerlei wezenlijke concessie be helst. En daar men nu eenmaal altijd ook met het ongunstigste rekening moet houden, was men van oordeel, dat in het ongunstigste geval de Duitsche bedoeling minder nobel dan de Fransche was door middel van deze verkla ring de Fransche openbare meening en de op lettendheid der Fransche regeering te „ehloro- formeeren." Daarbij nu hangt het van Frankrijk zelf af, of het zich wil laten chloroformeeren. Maar zelfs in het ongunstigste geval biedt de onderteekening van de Fransch-Duitsche ver klaring, welke in ieder geval als een weder- zjjdsche betuiging van vredelievende gezind heid zal klinken, Frankrijk ook nog eenig voor deel. Wanneer namelijk Duitschland in een min of meer nabije toekomst, ondanks de te onderteekenen verklaring, op een of anderen grond of voorwendsel gewapende ruzie met Frankrijk zoekt, dan zal het bovenop zooveel andere odia ook nog het odium moeten laden van dit met een Duitsche handteekening opge luisterd papier. In het conflict zou Frankrijks positie in de oogen der wereldopinie nog vlek- keloozer zijn. Wanneer men eenmaal het ongunstigste ver ondersteld heeft, is er alleen nog maar ruimte over voor het gunstigere. Aan den top van dien opkiimmenden trap staat, dat Frankrijk door de onderteekening van de Fransch-Duitsche ver klaringen niet slechts geen nieuwe vijandschap maakt, maar misschien zelfs een eersten stap doet tot het verkrijgen van een nieuwe vriend schap. Daar de ontwikkeling der internatio nale situatie zich er al aanstonds mee zal be lasten, de waarde der verklaring op de proef te stellen, doet men natuurlijk het beste zonder ongeduld af te wachten, wat deze proef zal op leveren. Maar niet allen beschikken over zoo veel geduld. Er zijn er, die reeds nu het fijne van de zaak willen weten. Onder de vragen, die in dat verband gesteld zijn, komen vooral deze voor. Is het initiatief tot de onderteekening van deze verklaring meer uitgegaan van de Fransche regeering, dan wel van de Duitsche? Zoo het is uitgegaan van den Quai d'Orsay, is dat dan op aandrang van Londen geschied, of enkel om met Londen, dat reeds een soortgelijke verklaring met Berlijn heeft, in den pas te ko men, of misschien zelfs om Londen een wenk te geven, dat de buitenlandsche politiek van Parijs niet alleen nog maar de mogelijkheden heeft, welke Londen haar toestaat te hebben. Was deze wenk werkelijk nuttig? Of, zoo het initiatief van Parijs is uitgegaan, heeft de Quai d'Orsay dan in de Fransch-Duitsche ver klaring een troef gezien voor de partij die Rome met haar wil spelen? En, zoo het initiatief meer is uitgegaan van Berlijn, wat heeft Berlijn dan daarmede beoogd? Zelf de handen nog vrijer te krijgen in Oost-Europa ook door de kolo niale kwestie achterop te stellen bij zijn Oost- Europeesche penetratiepolitiek Frankrijk en Engeland van elkaar te verwijderen; Frankrijk inderdaad een troef in handen te spelen tegen Italië? Hierbij laten wij de opsomming volgen der vragen, welke te Parijs in verband met de on derteekening van de Fransch-Duitsche verkla ring gesteld worden, en waaraan men den ge- heclen omvang kan afmeten van de reserve, waarmede deze verklaring ontvangen wordt. De laatste vraag legt echter een verband tusschen de Fransch-Duitsche aangelegenheid en de Fransch-Italiaansche aangelegenheid, welke door de gedenkwaardige zitting van de Italiaansche kamer van „afgevaardigden" in eens acuut is geworden: de kwestie van Tunis en in daarachter liggend verschiet van Nice, Savoye, Corsica en Djibouti een oud zeer, dat Laval met zijn accoord van 1935 genezen meende te hebben. De „Temps" van Zaterdagavond waagde in zijn „Bulletin", waarvan de inspiratie menig maal van den Quai d'Orsay heet te komen, de veronderstelling, dat aan de hevigheid van en de wijze waarop van deze uitbarsting zekere ongerustheid, welke Italiaansche regeerings- kringen zouden voelen vanwege de aangekon digde onderteekening der Fransch-Duitsche ver klaring, niet geheel vreemd zou wezen. Men zou in die kringen een verbetering der Fransch- Duitsche betrekkingen inopportuun achten, zoolang de prachtige Duitsch-Italiaansche be trekkingen, de „as", voor Italië nog niet soort gelijke rijke vruchten heeft afgeworpen als voor zijn Noordelijken partner; vandaar de poging om de situatie voor de Duitsche regeering te forceeren en te beletten, dat zij de Fransche regeering verder tegemoet zou komen, dan voor de verwezenlijkingskansen der Italiaansche as piraties gunstig is. Het blad schrijft: „Ook is het niet uitgeslo ten, dat men dit plotseling offensief moet ver klaren uit het feit, dat de gemeenschappelijke Fransch-Duitsche verklaring niet is uitgesteld totdat Italië verzekerd is van een tastbare be looning voor de offers, welke het tot dus verre aan de Duitsche vriendschap heeft moeten brengen. Men is er wel van op de hoogte, dat zekere Italiaansche kringen een gemeenschap pelijke Fransch-Duitsche verklaring, vervat in denzelfden geest als de Duitsch-Britsche, ter zijde geschoven wenschten te zien, of dat deze Fransch-Duitsche akte, die Von Ribbentrop Dinsdag te Parijs komt onderteekenen, tenmin ste zekere prealabele voorwaarden zou stipulee- ren met betrekking tot 'het koloniale probleem en de Spaansche regeling Natuurlijk is niet geheel en al bij voorbaat uit te sluiten de mogelijkheid, dat ondanks het hechte smeedsel, het benedeneinde van de as toch niet zoo heel nauwkeurig zou weten, wat het boveneinde doet en dat het gedrag van de Italiaansche kamer de „Temps" kwalificeert het als „schandalig" te verklaren is als een manier om aan een Berlijn, dat hiervan eigener beweging niet genoegzaam doordrongen zou zijn gebleken, te doen weten, dat Rome met een nog niet geïnde cheque zit. Maar om de woorden van de „Temps" te gebruiken het is evenmin uitgesloten, dat het boven geciteerde door het officieuze blad is geschreven met de bedoeling aan den voor avond van Ribbentrop's reis nog eens een rechtvaardiging te leveren van de Duitschland- politiek der regeering. Het gebeurde in de Ita liaansche kamer heeft, als niet anders te ver wachten was, hier onmiddellijk de vraag doen rijzen, of, zooals de Italiaansche pers beweerde, Duitschland inderdaad ten volle achter deze anti-Fransche politiek stond. En aoo ja, wat voor zin kon de onderteekening van een Fransch-Duitsche verzoeningsverklaring dan nog hebben? In alle persorganen is geschreven, dat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken morgen aleer tot de onderteekening van de ver klaring over te gaan, niet mag nalaten zijn Duitschen collega om ondubbelzinnige, gerust stellende opheldering te vragen. Het i.s echter altijd een heel pijnlijk geval, wanneer de bruid voor het altaar den bruide gom het beslissende ja-woord weigert. Het is dan toch altijd nog beter, den bruidegom een wenk te geven, dat hij maar liever niet moet komen. Rest dan ook slechts dit drievoudig al ternatief: óf de Fransche regeering heeft reeds opheldering gekregen, óf zij acht het niet nöo- dig deze te vragen, óf zij heeft erin berust zich met een kluitje in het riet te laten sturen. Dit laatste lijkt een absurde theorie. Overigens scheen Zaterdagavond de Tunisische kwestie voor het oogenblik al weer een ietsje van haar scherpte te hebben verloren, dank zij de snelle en ferme Fransche reactie, waarbij aan Italië en aan Italië niet alléén te verstaan werd gegeven, dat er voor Frankrijk geen Tunisische kwestie bestond, althans niet in den zin, dien Italië er aan schijnt te wil len geven, en a fortiori, geen Corsicaansche kwestie, of een kwestie van Nice, Savoye en Djibouti. De Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken heeft n.l. den protesteerenden Franschen ambassadeur geantwoord, dat de be toogingen in de Italiaansche Kamer niet be schouwd moesten worden als de uitdrukking van de politiek der Italiaansche regeering. Hoewel de Italiaansche minister met zulk antwoord eigenlijk alleen maar doet, alsof zijn neus bloedt, kan men er toch ook eenigs zins een inbinden in zien. Men heeft hier den indruk, dat de Italiaansche regeering heeft wil len polsen, of er kans was, dat zij voor de Tunisische kwestie op dezelfde wijze een haar maximaal voldoening gevende oplossing zou kunnen afdwingen als Duitschland voor het Su- detengebied heeft gedaan. Het bezoek, dat Chamberlain medio Januari aan Mussolini gaat brengen, zou dan een tweede Berchtesga- den hebben moeten worden, waarbij Chamber lain om een snel klaar gestoomd Fransch- Italiaansch oorlogsgevaar te bezweren, zijn in vloed op Frankrijk zou aanwenden om dit tot toegeven te bewegen. Italië zou daarbij zeker zijn geweest van de „as" en gespeculeerd heb ben op Chamberlain's ontembaar verlangen den vrede te handhaven tegen iederen prijs dien hij zelf niet direct behoefde te betalen. Maar ook zou hij gespeculeerd hebben op de verdeeldheid van een „oud vermolmd" Frank rijk, dat, een minder begeerenswaardige bond genoot zou zijn dan een „jong, krachtig, eens gezind" Italië. Wat daarvan ook zij: de Fransche regeering heeft reeds op twee plaatsen te verstaan gege ven, dat Frankrijk niet Tsjecho-Slowakije is, te Rome en te Londen. Te Londen ook, want de stap dien Corbin op 't Foreign Office heeft ondernomen, heeft zeer zeker ook ten doel ge had de Engelsche regeering bij voorbaat te doen verstaan, dat het een illusie zou zijn te meenen, dat een eventueele Middellandsche Zee-oorlog afgekocht zou kunnen worden op territoriale kosten van Frankrijk. Het bezit van Tunis is een „kwestie van de vlag", schreef de geheele Fransche pers. Voor Corsica, waar pro-Fransche en anti-Italiaan- sche betoogingen georganiseerd worden er is daar geen Sudetengebiedgeldt zulks nog veel meer. Mocht van de Fransch-Duitsche verklaring op de Fransche openbare meening een verdoo- vende werking kunnen uitgaan, dan is het ge beurde in Italië ruimschoots genoeg om deze werking geheel op te heffen. Wat er ook gebeure, Frankrijk zal moeten vasthouden aan de Entente met Engeland; 't zal moeten bewapenen en hiertoe probeeren tijd te winnen. Dit laatste verklaart misschien veel, zoo niet alles, in zijn duister lijkende buiten landsche politiek. WEENEN, 4 Dec. Zooals United Press aan haar bladen meldt, heeft voor het eerst sinds de bestorming van het aartsbisschoppelijk pa leis te Weenen kardinaal Innitzer Zondag weer den kansel bestegen en de geloovigen toege sproken. De preek werd gehouden bij de instal latie van een nieuwen pastoor. Kardinaal Innit zer wees er op, dat het in de huidige omstan digheden noodig is, zich met nog grootere energie dan vroeger aan de zielzorg te wijden en vooral te werken voor het behoud van den godsdienst in de gezinnen. In weerwil van het feit, dat de preek van den kardinaal niet te voren was aangekondigd, was het kerkgebouw tot in alle hoeken gevuld. Na afloop van den dienst begaven velen zich naar den auto van den Kardinaal om hem te begroeten. Voor en tijdens den dienst stonden twee rechercheurs voor de kerk. Naar. verluidt, heeft Kardinaal Innitzer door dit officieele optreden een eind wilien maken aan de geruchten, dat hij als Aartsbisschop van Weenen door een anderen bisschop vervangen zou worden. Burgemeester van Lanschot opende de ex positie van werken van den bekenden Parijschen schilder Nicolaas Ekkman welke in de Bossche Openbare Leeszaal te Den Bosch tot 14 December gehouden w ordt. Ekkman geejt uitleg van zijn werken. In 't midden J. Dony, consul-generaal van België. Op den achtergrond burge meester van Lanschot worden afgesneden en een poging tot een tegenaanval op Kanton wordt verijdeld. De Japanners hebben de bezetting voltooid van. het schiereiland Kwekoeng. Zij hebben de toegangswegen naar de West-Rivier volledig „gezuiverd". Volgens hier ontvangen berichten uit het Chineesche leger hebben de Chineesche strijd krachten langs den spoorweg KantonHankau aanzienlijke winst behaald bij een offensief te gen de Japansche stellingen ten zuiden van Tsjoengsjoea. Het offensief werd Donderdag ingezet. Te Sjanghai heeft een hevige brand in het Westelijk deel der internationale nederzetting 600 woningen van arme Chineezen in de asch gelegd. Er zijn twaalf gewonden en 3000 per sonen zijn dakloos geraakt. TOKIO, 4 Dec. (Domei). Medegedeeld wordt, dat het Japansche expeditieleger in Zuid-China Kaukong (Tsjoetsjiang) in de deltastreek ten zuiden van Kanton geheel bezet heeft. Kaukong is strategisch een belangrijk punt, met de bezetting waarvan munitie-leveringen aan Tsjang Kai Sjek Zondagmiddag om half 12 kregen bezoekers aan het woonhuis van den huisschilder M. Vos- selman aan de Stoomwezenstraat 17 te Apel doorn geen gehoor. Zij riepen de hulp der po litie in, die zich door het vernielen van een ruit toegang tot de woning verschafte. Zij trof op de bovenverdieping het echtpaar Vosselman en zijn tweejarig kindje bewusteloos op bed aanj zij bleken door kolendamp van een ka chel, die beneden in een kamer stond, vergif tigd te zijn. Zij zijn dadelijk per ziekenauto naar het Juliana-ziekenhuis gebracht, waar de vrouw in den loop van den dag is overleden. De man en het kind zijn hersteld. Zondagavond om half negen is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van de familie J. Zwink, eigenaar de heer P. Cazemier, te Lettelberd, gemeente Leek. (Gr.) De bewoners, man, vrouw en zes kinderen, die reeds allen te bed lagen, moesten in allerijl het perceel verlaten. Van den inboedel kon niets gered worden. De brandweer uit Leek, die spoe dig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat de woning tot den grond afbrandde. De schade wordt door verzekering gedekt De Zuider Hoenderclub te Tilburg organiseerde een nationale pluimveetentoonstel ling ter gelegenheid van haar 12V2-jarig bestaan. Mevr. v. d- Mortel Houben, echt- genoote van den wethouder, toont een van haar fraaie inzendingen aan het bestuur Te Maarssen is thans de niéuwe hooge brug over het Merwedekanaal voor het verkeer open gesteld, waarmede de nabij gelegen lage draai brug alsmede de draaibrug te Zuilen haar taak beëindigd zien en binnenkort zullen worden weggenomen, schrijft de K.N.A.C. De bouw der nieuwe brug vloeit voort uit de werken tot verbetering van den vaarweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn, ten behoeve waarvan het Merwedekanaal aanzienlijk wordt verbreed. Behalve voor het scheepvaartverkeer, dat lastige obstakels ziet verdwijnen en voor het plaatselijk verkeer, dat geen gesloten brug meer zal vinden, doch daartegenover zich nu de hooge opritten moet getroosten, is de nieuwe brug echter in de naaste toekomst tijdelijk van groot belang voor het doorgaande verkeer van Am sterdam naar 's Hertogenbosch en verder. Zooals bekend zal een geheel nieuwe weg Am sterdam—Oudenrijn worden aangelegd, aanslui tende aan den reeds gereed zijnden weg Ouden rijnVianenZaltbommel'sHertogenbosch. Met het gereedkomen van dezen nieuwen weg zullen echter nog enkele jaren gemoeid zijn. Groote spoed wordt echter betracht met het zuidelijke gedeelte. O.m. zal op 27 December as. worden aanbesteed het bouwen van een betonnen brug over den Leidschen Rijn onder de gemeenten Oudenrijn en Utrecht. Zoodra deze meest zui delijke 7 kilometers van den nieuwen weg Am sterdamOudenrijn zullen zijn voltooid kan al het verkeer van Amsterdam naar het zuiden via de nieuwe brug te Maarssen worden^afgeleid en kan het dus de moeilijke traverse door de be bouwde kom van Utrecht ontgaan. De nieuwe brug, die een rjjbaanbreedte van 6 m. en vrijliggende rijwielpaden heeft, zal dus tijdelijk een allerbelangrijkste functie gaan be- kleeden voor het doorgaande verkeer. i AMSTERDAM ROUTE AM5TERDAM-UTR£EHT M£RW£DE KANAAL L0ENERS100T BISTAANDf WEG adam-uzrecht ro£xonsv6t wie ADAM-UTBICHT MAARS5CN UTRECHT roetortJT&t w& NAAR ARNHEM NIEUW KANAAL VIANEN I TOEKOMSTIGE WEG jf NAAR HILVERSUM BOVEN-RUN BANDOENG, 5 December. (Aneta-A. N. P.) De vier slachtoffers van de vliegramp van Zater dag op het vliegveld Ander, werden des middags in een gemeenschappelijk graf ter aarde besteld. De plechtigheid, die met militaire eer geschiedde, werd bijgewoond door den commandant 'van het leger en vele andere militaire autoriteiten. Verschillende sprekers voerden het woord, waarbij ook de commandant der luchtvaartaf- deeling, luitenant-koloneel van Oijen. BANDOENG, 5 Dember. (Aneta-A. N. P.) Het sportvliegtuig PK-SAD, een de Havilland Moth, bestuurd door den chef van de afdeeling propa ganda van de generaal motors te Batavia, den heer J. Th. van Buuren, raakte boven Pengalen- gan een hoogspanningskabel. De kabel brak hier door, terwijl het vliegtuig neerstortte in het Tjipanoendjang-meer. De heer van Buuren werd gered door leden van de Bandoengsche Yacht Club. Hij bleef ongedeerd. Het verongelukte toestel was het eigendom van de Bandoengsche vliegclub. Door het Luchtvaartbureau van het departe ment van Verkeer en Waterstat wordt een on derzoek naar de toedracht van het gebeurde in gesteld. Wrijf dezé krachtige zalf op keel, borst en rug. Ze werkt als pappleister en door de genees krachtige dampen, die U inademt. Verwijdert congestie, vergemakkelijkt ademhaling en helpt de meeste kou in één nacht. De opbrengst van de collecte, welke Vrijdag en Zaterdag in ons land is gehouden, zal naar vandaag mocht worden verwacht de 400.000 gulden overschrijden. Met het vast stellen van het juiste bedrag moet men tot het einde van deze week geduld hebben. Tot vanmorgen elf uur waren van 100 ge meenten de opbrengsten bekend. Zij overschre den een bedrag van 200.000 gulden en al zijn hierbij ook de resultaten der collecte in de vijf grootste steden, het feit, dat van nog 800 ge meenten de resultaten moeten binnenkomen, mag doen verwachten zoo deelde men ons mede, dat er nog wel 200.000 zal bijkomen. Daar althans wordt op gerekend. Amsterdam offerde afgerond 50.000 (het record tot op heden was de crisiscollecte in 1931 ƒ38.000), Rotterdam ƒ35.000, Den Haag ƒ25.000, Utrecht ƒ12.000, Groningen ƒ10.000, Haarlem 7000, Arnhem 5000, kleinere plaatsen als b.v. Hoogezand 1700, Enkhuizen ƒ1100, Baarn 1000, Middelburg 1400, Zierikzee 1600, Zeist 7 3300, Delft ƒ3500 enz. De president van de arrondissements-recht- bank te Amsterdam, mr. A. J. van Royen, heeft uitspraak gedaan in zes korte gedingen, door de spoorwegen en de Gooische Tram aanhangig gemaakt tegen wilde autobusdjensten. Verboden werden de dienst Amsterdam—Bussum van Koch, de Grono-express (Amsterdam—Gronin gen vv.), Stormvogels (AmsterdamIJmuiden), N.V. Brilman (Amsterdam—Enschede), N.V. van de Berge-Tielerrtan (Amsterdam—Apeldoorn) en Avanti, (AmsterdamHaarlem). Visschers uit Gilleleje (Nordseeland in Dene marken) troffen Zondagmiddag ter hoogte van Raagelejke een kleine, van een zeil voorziene roeiboot aan, waarin zich twee Nederlandsche zeelieden bevonden, die mededeelden, dat het motorschip „Europa" uit Groningen vier mijlen ten noorden van Kullen een krukas had ge broken, waardoor het schip onbestuurbaar was geworden. Beide mannen, die proviand bij zich hadden, hadden getracht de kust te bereiken om assistentie in te roepen. Zij hadden van des nachts twee uur af geroeid en waren doodop van vermoeidheid. De visschers brachten hen naar Gelleleje, in den loop van den dag is de „Europa" door eenige kotters uit laatstge noemde plaats naar Kopenhagen gesleept en daar veilig in de haven binnengebracht. De „Europa" is een kustvaarder met een bruto inhoud van 339 ton en behoort toe aan de reederij T. Tammes te Groningen. Het schip, dat zes opvarenden aan boord heeft en onder commando staat van kapitein E. Smit, was op weg van Liverpool naar Riga. GRONINGEN. Geslaagd voor het doet. exa men Nederlandsche taal en Letteren Mej. M. Lauwers te Winschoten. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be- noemd tot pastoor te Schipluiden den weleerw. heer H. J. A. Theissen; tot rector te Noordwij- kerhout (St. Mariagesticht) den weleerw. heer Th. Lampe, thans kapelaan te Overveen. Naar wij vernemen zal de zeereerw. heer J. M. Lucassen, pastoor der St. Willibrordus buiten de Veste te Amsterdam, zich na 1 Januari a.s. om gezondheidsredenen in een rusthuis terug- teekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6