De „Reiger" in het spoor van Van Riebeek Twee kinderen bij brand omgekomen A 1 De „Condor" op zee verongelukt Sombere woorden van Pirow 7% ZUID-AFRIKA VLUCHT BEGONNEN Het nieuws van heden DE BAROMETER ÉSsi VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DINSDAG 6 DECEMBER 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21519 Z. K. H. Prins Bernhard heden morgen bij start op Schiphol aanwezig De hoop gevestigd op regelmatigen dienst Het vliegtuig zonk na noodlanding, maar bemanning werd gered Naar gastvrij Nederland Pf Hl 1w, T 1| II SSt - - - -- mmmm FM# 1 F IE j Het vertrek van het K.L.M.-vliegtuig Reiger" van Schiphol voor een speciale vlucht naar Zuid-Afrika ter gelegenheid van lOOsten Dingaansdag. De ouders wisten twee kinderen te redden, doch een 5-jarig zoontje en een jeugdig familielid kwamen om het leven Het Weer Ernstige schade aan Kanaal van Corinthe Tengevolge van grond verschuivingen „Geen enkele natie wenscht oorlog, maar elke regeering bereidt zich daarop voor" DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN TAC K Mr O'S TERD I OVI\> en AZIJN Daranyi voorzitter van Lagerhuis Hongaarsche regeering wil den militairen dienstplicht invoeren Savoye betuigt trouw aan Frankrijk De Italiaansche pers geeft op hef- tigen toon annexionistische eischen te kennen ARRESTATIE VAN CED1LLO \VTTÏÏT7ÏÏT7777 h=> SS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO ctIrget. mededeetlngen 50 cent: Idem op ,pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annexes „Omroeoers" *!e de rubriek „Passagiers voor Zuid-Afrika, in stappen Een nieuw geluid, hedenmorgen op Schiphol, een roep nochtans, waar van allen, die hem méé voor het eerst beluisterden, vurig hoopten, dat het spoedig even vertrouwd mag klinken als de waarschuwing voor het vertrek van het vliegtuig naar de Oost. Zoo is vanmorgen te ruim acht uur het K. L. M.-vliegtuig „Reiger" van Schiphol gestart voor zijn vlucht naar Zuid-Afrika. Er bestond voor dit vertrek bui tengewoon veel belangstelling; ook Prins Bernhard, vergezeld van zijn adjudant, kapitein de Roo van Alder- werelt, was per auto van Soestdijk naar Schiphol gekomen, om van het vertrek van de „Reiger getuige te kunnen zijn. Verder waren aanwezig de gezant van Zuid- Afrika, dr. H. D. van Broekhuizen, de Minis ter-President, dr. H. Colijn en de Minister van Euitenlandschc Zaken, mr. J. A. N. Patijn, de oud-minister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. A. C. de Graaf, de wethouder var. de Handelsinrichtingen mr. G. C. J. D. Kropman, de directeur der Gem. Handelsinrichtingen, ir. L. Boogerd en de heer U. F. M. Dellaert-, ha venmeester van Schiphol. Het vertrek van het vliegtuig was be paald om acht uur, doch reeds lang voor dien tijd heerschte in de stationswacht kamer van Schiphol de traditioneele drukte en bedrijvigheid, waarvan ae reizigers, die deze eerste HollandZuid-Afrika vlucht zouden meemaken, natuurlijk het middel punt vormden. Tot hen behoort jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, die de Nederlandsche Regeering op den honderdsten Dingaansdag, 16 December a.s., zal vertegenwoordigen. De bemanning van de „Reiger" bestaat, zooals bekend, uit de piloten Scholte en Viruly, den mecanicien Dunk, den radio-te legrafist Putman en den steward Eggenhui- zen. Familieleden, vrienden en bekenden de den hun uitgeleide. Ter ontvangst van de nooge gasten waren Van de zijde der K. L. M. aanwezig de di recteur, de heer A. Plesman en de onderdirec teuren, de heeren P. Guillonard en H. Martin, kolonel van Hoogenhuyzen en de stationschef Van Schiphol, de heer Thomson. Op ongedwongen wijze bewoog Prins Bernhard zich tusschen het publiek in de Wachtkamer en onderhield zich met verschil lenden der daar aanwezigen, o.a. met jhr. Bee laerts van Blokland en dr. van Broekhuizen. Tegen acht uur begaven alle aanwezigen zich naar het platform voor het stations gebouw, waar dr. v. Broekhuizen een kort afscheidswoord sprak. Hij noemde dezen dag, waarop de eerste HollandZuid- Afrika vlucht begint, een historischen dag en wees op de sterke banden, die steeds Nederland en Zuid-Afrika hebben verbon den, niet alleen in blijde, doch ook in moei lijke dagen. Met name herinnerde hij aan het zenden door H. M. de Koningin van de „Gelderland" om den grijzen president Paul Kruger af te halen en hij sprak er zijn dankbaarheid en voldoening over uit, dat jhr. Beelaerts van Biokland de Neder- landsche Regeering op den grooten Zuid- Afrikaanschen herdenkingsdag van 16 De cember a.s. zal vertegenwoordigen. In 1652 aldus spr. maakte Jan van Riebeek per zeilschip de eerste reis naar Zuid-Afrika, thans zal de „Reiger" daarheen koers Zetten over bergen en dalen, over wou den en woestijnen. Spr. wenschte de „Reiger", baar bemanning en passagiers een voorspoedige veis. Dr. J. Gajentaan sprak namens de afd. Am sterdam van het Alg. Ned. Verbond en wensch te de „Reiger" eveneens een goede reis. Aan jhr. Beelaerts overhandigde spr. een oor konde van de Amsterdamsche A. N. V.-afdee- ling voor haai zuster-afdeeling te Kaapstad. De directeur van de K. L. M., de heer A. Plesman, was verheugd, dat de K. L. M. dank zij medewerking der Zuid-Afrikaansche Re geering een medewerking waarvoor de K. L. M. zeer dankbaar is in staat is deze extra vlucht naar Zuid-Afrika te maken. Tegen het exploiteeren van een geregel de luchtverbinding schijnen nog bezwaren te bestaan, doch spr. hoopte, dat deze op den duur met medewerkingy der Zuid- Afrikaansche Regeering en de Britsche Luchtvaart zullen worden overwonnen. De afstand AmsterdamBatavia is de helft grooter dan die van Nederland naar Zuid-Afrika en daar de geregelde verbin ding met Flatavia er reeds lang is, mag worden verwacht, dat die met Zuid-Afrika nu ook spoedig tot stand zal komen. Ook de heer Plesman wenscht ten slotte al len een goede reis en Jhr. Beelaerts in het bijzonder een zegenrijken arbeid. Het oogenblik van vertrek was nu aangebro ken. Passagiers en bemanning begaven zich aan boord, waar inmiddels ook de post 23.084 stuks (138 kg.) en het vrachtgoed waren inge laden. Een laatste groet werd gewisseld. Prins Bernhard drukte den vertrekkenden de hand Dan klapt de deur der cabine dicht, de moto ren trekken aan en de Reiger taxi'de naar het startpunt. In een helderen winterschen morgen verhief 't. toestel zich in de lucht, nog eenmaal beschreef het een bocht over het platform, waar men juicht en wuift, om dan snel in Zuidelijke rich ting te verdwijnen. Een nieuwe groote luchtweg wordt gebaand. Na het Rijk in Oost en het Rijk in West wordt Hians ook het zoo nauw verwant Zuid-Afrika door een Nederlandschen vogel van huis tot huis bevlogen. Het is de eerste, moge het ook, al thans binnen afzienbaren tijd, niet de laatste zijn. MANILA, 6 Dcc. (Reuter)Het Duitsche vliegtuig „Condor", dat op de thuisreis was van Tokio naar Duitschland, heeft wegens een defect op zee moeten dalen en is daar bij gezonken. Het toestel kwam op nog geen tweehonderd meter van de kust ter hoogte van Kaap Rosa- rio in de baai van Manila terecht. In de nabij heid zijnde visschers schoten toe en brachten de bemanning in veiligheid. Een amphibievlieg- tuig van de Amerikaansche marine is naar de plaats van het ongeluk gezonden om de be manning op te pikken. De visschers redden drie leden der beman ning en den eenigen passagier, en de twee andere leden van de bemanning werden door t amphibie-vliegtuig aan boord genomen. Men verneemt thans dat de noodlanding te wijten was aan een lek in de olieleiding. De Condor ligt in ondiep water en men hoopt de machine te kunnen redden. Het vliegtuig streek neer bij een bekende badplaats, met name Sunset Beach, die op vijftien mijl ligt van Manila, waar een groot aantal Duitsche inwoners tevergeefs wachtte op de aankomst der vliegers. Een later bericht meldt, dat de maohine vlak op het water werd neergezet. Alle inzittenden zijn ongedeerd. De bovenste vleugeldeelen zijn vanaf de kust nog zichtbaar, en hierop bevond zich de bemanning toen zij werd gered. WEENEN, 6 Dec. (Reuier). Donderdag vertrekken van Weenen drieduizend Jood- sche kinderen onder de zestien jaar. Hiervan gaan er tweeduizend naar Nederland en duizend naar Engeland. Omstreeks zeven uur vanmorgen heeft te V^ychen (Gelderland) een hevige brand gewoed, waardoor twee kinderen om het leven zijn ge komen. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak op genoemd tijdstip brand uit in de bak- berij van den heer J. Berben, gevestigd in de Spoorstraat te Wychen. Toen de heer B. den brand ontdekte, had het vuur reeds een grooten omvang aangenomen. Het was reeds overgeslagen naar de woning, zoodat de bewoners ern stig gevaar liepen. De familie B. bestond uit man, vrouw en drie kinderen, in verband met de St. Nicolaas-drukte was er nog een zusje van de vrouw in huis om in den winkel te hel pen. Alle kinderen lagen nog te bed, toen de heer B, den brand ontdekte. Hij en zijn vrouw trachtten onmid dellijk de kinderen in veiligheid te brengen. Twee van hen kon men nog naar buiten brengen. Het derde kind der familie, de vijf-jarige Jantje, had echter reeds zoo ernstige brand wonden opgeloopen, dat het kind spoedig daarop overleed. Helaas was het ook niet meer mo gelijk, de slaapkamer van het zusje van de vrouw des huizes, de zestien jarige Annie Hendriks, te bereiken. Het meisje kwam in de vlammen om. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, kon niets worden gered. Van het huis is alleen de voorgevel blijven staan. De heer B. en zijn vrouw en de twee ge redde kinderen zijn voorloopig bij buren onder dak gebracht. Korten tijd nadat de brand in de bakkerij van den heer B. was ontdekt, was de brandweer van de gemeente Wychen ter plaatse. Ook de burgemeester der gemeente, de heer M. J. Mul ders, verscheen spoedig op het terrein van den brand om persoonlijk het blusschingswerk te leiden. Zijn grootste zorg was te onderzoeken of zich nog menschen in het brandende perceel bevon den. Toen de brandweer ter plaatse kwam, had het vuur reeds zoo'n grooten omvang aange nomen, dat aan blusschen niet meer te denken viel en helaas ook de beide slachtoffers, van den brand niet meer konden worden gered. Het vijfjarig kind van den heer B., dat, met Het record-vliegtuig Condor, dat heden bij Manila in zee is gestort, bij zijn start naar Berlijn op 28 November jM Tokio vanaf het vliegveld Tempelhof bij Onder groote belangstelling vertrok de „Peiger" naar Zuid-Afrika. Tijdens de rede van den Zuid-Afrikaanschen gézant, Z.Exc. dr. H. D. van Broekhuizen, Daarachter v. I. n. r.:!wethouder Kropman, minister' mr. J. A. N. Patijn, Z.K.H. Prins Berhard, minister-president dr. H. Colijn- en mr. F. Beelaerts van Blokland, die als 'verte genwoordiger der Nederlandsche regeering de reis naar Zuid-Afrika meemaakt. VERWACHTING geldig van hedenavond EE tot morgenavond 19 uiir: EE VOOR HET GEHEELE LAND: EE Meest matige, Zuidwestelijke tot Zuide- EE lijken wind, half tot zwaar bewolkt of be- EE trokken, weinig of geen regen, weinig ver- EE andering in temperatuur. EE E Zon op 7.55 - onder 3.47 - Licht op 4.17 EEE EE Maan op nam. 3.20 onder v.m. 6.26 EE EE 7 December V. M. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiii ernstige brandwonden overdekt, uit het bran dende huis werd gehaald, werd voorloopig bij buren ondergebracht. Het kind overleed echter spoedig. Het andere meisje, dat het leven heeft ver loren, is waarschijnlijk reeds gestikt, voordat het vuur haar heeft bereikt. Beide lijken zijn in den loop van den och tend naar het in de nabijheid gelegen Sint Jozef gesticht vervoerd. De brandweer, moest zich beperken tot het baschermen van. de aangrenzende perceelén. De heer B. heeft behalve zijn bakkerij en daar bij behoorenden'winkel ook nog een sigarenwin kel; deze bleef behouden. De verslagenheid in het dorp is zeer groot. Van alle kanten werd hulp geboden, toen de brand werd ontdekt. De drie gemeente-veld wachters en de rijksveldwachter, die in Wychen gestationneerd is, hadden echter geen moeite om de nieuwsgierigen, die in grooten getale op het gerucht van den brand afkwamen, op vol doenden afstand te houden. Het totaal afgebrande huis bestond uit een beneden- en bovenverdieping. De omgekomen kinderen sliepen met twee andere kinderen op de bovenverdieping. Twee konden, zooals ge- zegd, worden gered. De overige leden der familie en een knecht sliepen in het achterhuis. ATHENE, 6 Dec. (Reuter) De verbinding ter zee met West-Griekenland en het Westelijk deel der Middellandsche Zee wordt ernstig be lemmerd, doordat het kanaal van Corinthe in verband met de door de grondverschuivingen aangerichte schade is gesloten. Deze grondverschuivingen zijn een gevolg van den ongekend hevigen regenval in het betref fende gebied. Aan de oevers van het kanaal ver- toonen zich groote scheuren, en een grondig on derzoek zal noodig zijn om vast te stellen of zij van ernstigen aard zijn. LONDEN, 6 Dec. (Reuter). Pirow, de mi nister van Oorlog der Unie van Zuid-Afrika, die teruggekeerd is van een reis naar Duitschland, Nederland, België en Italië, heeft gisterenavond een verklaring afgelegd over den Europeeschen toestand. Hij zeide, dat Europa in de richting van een oorlog drijft, een oorlog, welken geen enkele na tie wenscht, doch waarop iedere regeering zich voorbereidt. Tenzij er in de volgende maanden een volledige wijziging in de vooruitzichten komt, zal de internationale spanning volgens Pirow in het a.s. voorjaar haar hoogtepunt De reiken. Het tragische van den toestand is, dat sinds de regeling der Tsjecho-Slowaaksche kwes tie geen vraagstuk aan de orde is, dat een oorlog zou verontschuldigen, laat staan onvermijdelijk maken. Het drijven naar oorlog wordt volgens Pirow veroorzaakt door zuiver psychologische factoren. Zelfs het vluchtelingenvraagstuk is volgens den minister op betrekkelijk gemakkelijke wijze te regelen. Voor zijn oplossing zijn twee dingen noodig Vooreerst geld om in de plaats te komen 'van het bezit, dat de vluchtelingen niet mede mogen nemen. Dit zou kunnen worden geregeld door een internationale leening, waarvoor de landen, die zich van hun vluchtelingen wenschen te ontdoen verantwoordelijk moeten zijn, doch wel ke gewaarborgd zal moeten worden door de an dere groote mogendheden. Vervolgens het land, waarheen de vluchtelin gen, die geen geld hebben of door immigratie- wetten worden belemmerd, kunnen gaan. Er is volgens Pirow meer dan voldoende on bewoond geschikt gebied, waar tweemaal zoo veel vluchtelingen zullen kunnen koloniseeren als er in aanmerking voor zullen komen. Wat ontbreekt is evenwel de bereidheid eenige wer kelijke opoffering te doen. Dit is zoowel aan de zijde der landen, die hun vluchtelingen kwijt willen als aan de zijde dergenen die hun gevoe lens van sympathie laten hooren, het geval. Pirow voegde hieraan toe, dat de internatio nale houding ten aanzien van de vluchtelingen- kwestie op zichzelf geen reden is voor oorlog, doch dat zij symptomatisch is voor de geestes gesteldheid, welke niet bereid is werkelijke op offeringen te doen voor den vrede. Zoolang die geestesgesteldheid aanhoudt, zal het drijven naar oorlog een drijven met toenemenden aandrang voortgaan. De „Condor" maakte bij Manila een noodlanding op zee en is gezonken. De minister van Sociale Zaken wenscht geen proefneming met den verkoop van versch brood vóór 1 0 uur. De „Reiger" naar Zuid-Afrika gestart. Onder de vele belangstellenden bevond zich Z. K. H. Prins Bernhard. Donderdag a.s. komen tweeduizend Joodsche kinderen uit Weenen naar ons land. Benoemingen in het Aartsbisdom. Twee kinderen bij een brand te Wychen om het leven gekomen. Mr. Slingenberg weer lid van Ged. Sta ten van Noord-Holland? O DE FIJNDPOEVEV GEBPUIKT SLAOLIE BOEDAPEST, 6 Dec. (Havas.) De vroe gere minister-president Daranyi is gekozen tot voorzitter van het Lagerhuis, in opvol ging van Korniss, die is afgetreden in ver band met de scheuring in de regeerings- partij. De minister van Landsverdediging, generaal Bartha, heeft gisteravond in een conferentie van de regeeringspartij een wetsontwerp ingediend, strekkende tot het herstel van den militairen dienstplicht. In beginsel zal de militaire dienst drie jaren duren, doch voor de meeste dienst plichtigen zal dit worden teruggebracht op twee jaar. Dienstplichtig zijn alle Hongaren tus schen 18 en 60 jaar. PARIJS, 6 Dec. (Havas). De federatie van Savoyards heeft eenstemmig een manifest ge publiceerd, waarin wordt verklaard, dat Savoye zich uit vrijen wil bij Frankrijk heeft aange sloten, door middel van een volksstemming. Met allen verschuldigden eerbied voor den Koning van Italië, hoofd van het Huis van Savoye, verklaren de Savoyards ten aanzien van zekere territoriale verlangens, dat Savoye definitief Fransch gebied is. De Italiaansche pers blijft of heftigen toon tegen Frankrijk ageeren. In een commentaar op de Fransche reactie naar aanleiding van de „Tunis'-betooging zegt de „Lavoro Fascista", dat Frankrijk ten prooi is „aan hysterische demonstraties". Het blad verwondert zich er slechts over, dat de „Italiaansche demonstraties na drie jaren van spanning met Frankrijk een zoo gematigd karakter gehad hebben". Italië heeft nooit van zijn rechten afstand gedaan. De „Giornale d'Italia" schrijft om.: „Italë is zeker van den steun van Duitsch land. Dit groote land grenst niet alleen aan Italië, maar ook aan Frankrijk en wel in een gebied, waar drie en een half millioen Duit- schers onder Fransche souvereiniteit levem en dat rijk is aan ijzer- en kalimijnen". BROWNSVILLE, 5 Dec. (Havas). De federale rechtbank heeft gelast den opstandigsn Mexi- kaanschen generaal Cedillo en zijn helper, ma joor Pina te arresteeren. Ieder van hen moet een waarborgsom van 15.000 dollar storten om in vrijheid te worden gesteld. B—n f— to Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 760.6 Vorige stand: 760.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1