r i Frankrijk ontvangt de verklaring met koele welwillendheid WÉ De overwinning van Spaak rf4 Drie dooden bij auto-ongeluk ALKMAAR Het nieuws van heden Het gevonden contact zal zeker de atmosfeer kunnen zuiveren V Hl WÊÊSAïi r I DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 - AVONDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 21521 Tunis-kwestie maant tot voorzichtigheid Engelsche persstemmen Duitsche commentaar De Paris" uitgevaren De bemanning bestaat geheel uit weer in dienst genomen stakers De visch voor den Heer Keizer Italië's koning niet gesteld op haring Von Ribbentrop bij den onbekenden soldaat Het Weer De B. B. C. over Tunis en Corsica Een motie over Tunis De eenheid van Noord-Afrika moet onder Fransch bestuur bewaard blijven De premier wees in zijn rede op het groote belang der minis- terieele stabiliteit ■f life ^MmÊÊrnmm "■wc ,,Ik heb mijn partij niet verraden" Spaak aan het woord Spaak door Koning Leopold ontvangen Vóór vanavond zal geen beslissing over het kabinet worden genomen Onder Hoogerheide reed een auto in snelle vaart tegen een boom De ruïne bood een vreeselijken aanblik Nieuwe arrestaties in Roemenië In verband met een aanslag werden 25 leden der IJzeren Garde aangehouden De C.G.T. is bereid om te onderhandelen Een tunnel onder de straat van Korea? Mte* KERSTWEEK-END of KERSTDINER „MALLEJAN" - Vierhouten - Tel. 2 TROMPENBERG'S PALACE HOTEL P R O O T KAASSTAD 1937. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Doodelijk ongeluk in een Belgische fabriek Litauer door Memel- Duitschers vermoord NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor «t® kleine annonces „Omroeeers" rle de rubriek tt PARIJS, 7 Dec. (Havas). In Fransche di plomatieke kringen heeft men gisteravond vooral gewezen op de door von Ribbentrop bij zijn aankomst te Compiègne gesproken woorden: „Ik kom vrede maken tusschen Frankrijk en Duitschland". Dit teekent de atmosfeer, waarin de leider der Duitsche diplomatie een bezoek aan Pa rijs brengt, twintig jaar na den oorlog. De erkenning der grens tusschen de beide lan den beteekent dus, naar men vanavond te Parijs verklaarde, een belangrijk feit, wat ook gebeure. Over de onderteekening van de Fransch- Duitsche verklaring schrijft het Journal, dat de wisseling van ware vriendschapsbetuigingen de verwachtingen overtrof. De „Jour Echo de Paris" schrijft: „Met het hoofd koel en het zwaard in de scheede hebben Frankrijk en Duitschland, die voorheen rede hen zochten om elkaar te bestrijden, redenen gevonden om in vrede te leven." Volgens de Oeuvre constateerde men aan het einde van dezen dag, die volgens allen zeer goed besteed was, in alle Fransche kringen een zeker optimisme. In de Populaire betoogt Blum, dat tweezijd- sche accorden slechts waarde hebben voorzoo- ver zij zoodanig ontworpen zijn, dat zij inge voegd kunnen worden in werkelijke interna tionale overeenkomsten. De goede zijde van deze verklaring is vol gens de Figaro, dat dit rechtstreeksche con tact en deze psychologische ontspanning voor de beide landen een ernstige basis kunnen en moeten scheppen om hun politiek te ontwik kelen in een atmosfeer, welke van polemiek is gezuiverd. De „Times", die de Fransch-Duitsche verkla ring toejuicht, herinnert aan de hoop, die twee maanden geleden door de geheele wereld gekoesterd werd, dat -het accoord' chen zou worden gevolgd -door een krachtige Poging om de betrekkingen tusschen de tota litaire en de democratisch-parlementaire sta ten te verbeteren. Het blad voegt er aan toe, dat het een reden tot algemeene voldoening moet zijn, dat ondanks de ongelukkige ge beurtenissen in den tusschentijd, deze defini tieve nieuwe stap is gedaan en het ververwij- Qerde doel van een alomvattende regeling zoo- ^€€l nader is gekomen. De „Daily Telegraph" wijst op de onveree- higbaarheid van de territoriale eischen van Italië in de Middellandsche Zee met de bepa lingen van het Britsch-Italiaansche aacoord en schrijft dan verder: „Of het bezoek van Von Ribbertrop tot een verbetering in die richting zal leiden, kan zelfs niet bij bena- d^jing gezegd worden, doch als dit niet zoo is, moet de waarde der verklaring als een in strument tot versteviging van den vrede ze ker minder hoog worden aangeslagen." De Daily Mail is van meening, dat het Fransch-Duitsche pact de diplomatie in Euro- Pa zal vereenvoudigen en dat Chamberlain en het Britsche volk het van harte zullen toe juichen Alle Duitsche bladen brengen in uitvoerige erichten uit Parijs en in eigen commentaren «e beteekenis van de gisteren geteekende ver klaring tot uiting. De „Boersenzeitung" schrijft: „Na jaren en hecennia, waarin de internationale politiek be- eerscht werd door het streven machtsgroepen re vormen, en deze collectief liefst tegen Uitschland te gebruiken, beteekent deze ver garing tusschen twee groote naburen, welke soo vaak met elkander in onmin geleefd heb- en, een breuk met de methoden der collectivi st en een poging langs een nieuwen weg naar een betere toekomst te geraken. Elk verstandig mensch in beide landen zal V'enschen, dat de wedloop, welke op dezen «start" volgt, tot een bevredigenden uitslag mo- Se leiden, in den geest van de overeenkomst van München tusschen Hitler. Mussolini, Chamberlain en Daladier. Deze geest verschilt hemelsbreed van dien van Versailles. De over eenkomst verklaart terecht, dat goede betrek kingen tusschen Duitschland en Frankrijk een Zeer voorname waarborg voor den Europeeschen vrede beteekenen. In dezen zin is de Duitsch- Eransche verklaring ook een succes voor de as BerlijnRome. De stabiliteit van de as blijft he primaire wet voor onze buitenlandsche po litiek". De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: ■.Sommige Fransche en Engelsche dagbladen schijnen te meenen, dat de Parijsche verklaring een verzwakking van de Duitsch-Italiaansche Verhouding beteekent. Met nadruk kan ver klaard worden, dat deze opvatting geenszins overeenkomstig de werkelijkheid is, doch zuiver een fantasie van lieden, wien de as Berlijn— Rome een doorn in het oog is. Frankrijks na tuurlijke gebiedssfeer, zoo vervolgt het blad, is het Westen van Europa en zijn overzeesch ge bied. Duitschlands ruimte is Centraal-Europa en het nabije Oosten. Beide volkeren staan dus m hun uitzicht met de ruggen tegen elkaar. De te Parijs door Von Ribbentrop en Bonnet ge teekende verklaring geeft voor het eerst duide lijk en welbewust uitdrukking aan deze natuur lijke verhouding. Een goede nabuurschap tus schen beide landen kan aan hun betrekkingen thet derden geen afbreuk doen. Frankrijks in tiemste vriend, dat snreekt voor ons vanzelf, is Engeland en Duitschlands natuurlijke vriend is Italië". De Duitsche radiostations hebben de pro gramma's onderbroken, zoodat de verklaring kon worden voorgelezen. Er bestaat geen twijfel over het belang, dat de rijksregeering aan het document toekent. In diplomatieke kringen is de belangstelling vooral gericht op de bijkomstige besprekingen, welke de Fransche en Duitsche ministers te Parijs zullen hebben over den algemeenen toe stand in Europa. Behalve de Spaansche oorlog is de toestand in Roemenië na het doodschieten van een lid der IJzeren Garde besproken. Het verluidt, dat het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen en de wederzijdsche betrekkingen van de Fransche en de Duitsche pers eveneens aan de orde komen. Naar Havas uit Parijs meldt, doet men zoo wel aan Duitschen als aan Franschen kant uit komen, dat de toon bij de besprekingen zeer hartelijk is. PARIJS, 6 Dec. (Havas) Vanavond te elf uur is de mailstoomer „Paris" uit Havre, ver trokken naar Cherbourg om passagiers aan boord te nemen, die hun reis naar New-York hebben uitgesteld. Het personeel bestaat geheel uit weer in dienst genomen stakers van de „Ile de France", „Paris", Normandie" en „Cham- plain". Vandaag hebben talrijke stakers, zoo wel van het dekpersoneel als van het machine kamer-personeel gevraagd weer aan het werk te mogen gaan. Men hoopt, dat de „Champlain" normaal op 13 December uit Havre zal kunnen vertrekken. Dit resultaat is verkregen door het krachtig optreden van den minister van Koopvaardij. In alle havens is het kalm. MÜNCHEN, 6 Dec. Een vischhandelaar in het Noorden van Duitschland is de trotsche eigenaar geworden van een brief van den par ticulieren secretaris van den Koning van Italië, zulks door een vergissing van de posterijen Hij deed een brief op de post voor een zekeren heer Keizer te Rome, een plaatsje in Pommeren, met een offerte van twee kisten haring tegen een uiterst billijken prijs. Een beambte van de Duitsche P.T.T. zond het schrijven echter naar Italië, waar het terechtkwam bij den Koning van Italië en Keizer van Abessinië. Tot zijn groote verbazing ontving de hande laar eenigen tijd later een antwoord van den Italiaanschen vorst, waarin deze hem bedankte voor het vriendelijk aanbod, doch mededeelde, dat hij er geen gebruik van zou maken. PARIJS, 7 Dec. (Havas.) Vanochtend heeft Von Ribbentrop een krans gelegd op het grai van den onbekenden soldaat, waar hij o. a. door minister Bonnet werd verwelkomd. Na zijn handteekening te hebben geplaatst in het gouden boek, keerde de Duitsche minis ter naar zijn hotel terug. Safety first. Hoe de Duitsche minister va Ribbentrop zich door Parijs beweegtOver 'begeeft hij zich per auto onder de hoede Crillon, waar n Buitendsche Zaken, Herr Joachim von de schoongeveegde Place de la Concorde van de Parijsche politie naar hotel hij verblijft VERWACHTING geldig van hedenavond E: 5 tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEEEE LAND: kouder; half tot zwaar bewolkt of be- Ej trokken; geen neerslag van beteekenis; matige, tijdelijk krachtige, Zuidelijke tot Oostelijken wind. Zon op 7.56 - onder 3.46 - Licht op 4.16 H Maan op nam. 4.15 onder v.m. 7.36 g Volle Maan 10.42 v.m. LONDEN, 6 Dec. (Reuter). De B.B.C. heeft vanavond in de Italiaansche, Duitsche en Fran sche taal, ten aanzien van de Italiaansche agnatie betreffende Tunis, Nice en Corsica medegedeeld: „Na de betooging in de Italiaan sche Kamer hebben de Britsche pers en de Brit sche openbare meening eenstemmig het Fran sche protest tegen de agitatie in Italië betref fende het afstaan van Tunis, Nice en Corsica gesteund." i PARIJS, 7 Dec. (Havas.) De koloniale com missie van de Kamer heeft gisteren eenstem mig een motie aangenomen, waarin de bevol king van Tunis de verzekering wordt gegeven, dat de vertegenwoordigers van het volk, in het raam van de diplomatieke overeenkomsten, in geen enkel opzicht zullen laten raken aan de vrijheden van de volken onder Fransche vlag, noch aan hun belangen. De eenheid van Noord- Afrika moet in de onaantastbaarheid van het rijk gehandhaafd blijven. De kindei en van Koning Leopold van België tijdens het spel. Boven Kroon prins Boudewijn in zijn miniatuur-auto; onder: Prinses Josephina Char lotte, Kroonprins Boudewijn en Prins Albert BRUSSEL, 7 December (Belga) Volgens dé officieele telling is de verdeeling der stemmen in de Kamer over de motie ven vertrouwen inf de regeering als volgt: Vóór de motie 111 stemmen, waarvan 18 so cialisten; tegen de motie 49, waarvan 38 so cialisten; onthoudingen 21, waarvan 5 socialis ten en 15 Vlaamsch-nationalisten. Negen so cialisten hebben niet aan de stemming deelge nomen. De socialistische fractie in de Kamer telt 70 leden; tezamen met de Katholieken en libera len vormen zij de meerderheid. Na de stemming verklaarde minister-presi dent Spaak, dat hij na zal denken over de hou ding, welke hij in verband met de houding van de Kamer aan moet nemen. Hij zal wellicht he den een beslissing nemen. In zijn redevoering voor de Kamer heeft Spaak o.m. nog het volgende verklaard: „Ik daag om het even welke regeering uit een politiek van vrijhandel te voeren. De vraag stukken, welke zich thans voordoen, zijn vol komen nieuw. De politiek van laisser faire et laisser passer is een onmogelijke politiek, zeker in een democratisch regiem. Er zijn hervormingen in de structuur noodig om te redden en te behouden hetgeen voor ons regiem noodig is. Daar ik misschien voor den laatsten keer gelegenheid heb van deze tribu ne te spreken (geroep: „neen, neen") moet ik zeggen, dat het ministerieele leven steeds moei lijker wordt. Het lot, dat den ministers deel achtig wordt, die aftreden en die het beste van hetgeen in hen is ten dienste van het land hebben gesteld, maakt, dat de meest bekwame mannen weigeren de lotsbestemmingen van het land te leiden. Men kan niet te groote opoffe ringen opleggen. Wanneer men een economi sche politiek van langen duur wenscht, is mi nisterieele stabiliteit noodig. Men kan niet ie dere zes maanden de regeeringen heenzenden, maar men moet oppassen. Er moeten drie vraagstukken worden opge lost: de werkloosheid, het economische vraag stuk en de passieve en actieve verdediging der natie. Indien gij de regeering omver werpt, zal het land dat niet gelooven. Ik vraag u rond de nationale eenheid te gaan staan. Indien ik van daag mocht vallen, zou een levenstaak mij mis lukken. Kort na den Anschluss hebt gij mij al len toegejuicht. Is het nu werkelijk noodig, dat het gevaar voor de deur staat, opdat gij mij begrijpt? (Applaus). Ik verraad niet de partij en ik verraad niet de democratie", aldus besloot Spaak. De redevoering van den eersten minister werd langdurig toegejuicht. De vergadering werd hierna voor den tijd van een uur geschorst om nen fracties gelegen heid te geven zich onderling te beraden. BRUSSEL, 7 Dec. (Belga.) De minister-pre sident Spaak werd heden ontvangen door den Koning, dien hij inlichtte over den politieken toestand. By zyn terugkeer op het departement van Buitenlandsche Zaken heeft de premier ver klaard, dat hij nog geen beslissing had geno men. Deze zal eventueel niet vóór het begin van den avond vallen. In snelle vaart is omstreeks middernacht in de buurtschap de Korte Ven, onder de gemeente Hoogerheide, op den rijksweg een auto tegen een boom gereden. De drie in zittenden, een dame en twee heeren, wer den hierbij gedood. Het was juist 12 uur geweest, toen de ge meente-veldwachter van Woensdrecht, de heer G. Schijvenaars, en de rijks-veldwachter van Hoogerheide, de heer J. A. Leus, die nabij het vliegveld van Hoogerheide op patrouille waren, in de verte een harden slag hoorden. Zij bega ven zich derwaarts en vonden op zeer korten afstand van de steenfabriek „de Vijver" een totaal vernielden auto tegen een boom. De ra vage bood een vreeselijken aanblik. Een der inzittenden, een dame, hing half uit het vernielde voertuig. Zij moet by de botsing op slag gedood zijn. Achter in den wagen vond men nog een passagier, even eens reeds overleden, terwyi de bestuurder, die bekneld zat, nog teekenen van leven gaf. Een der veldwachters begaf zich naar de wo ning van den heer A. Korstermans, directeur van de steenfabriek „de Vijver", welke woning aan den anderen kant van den weg is gelegen. De heer K. heeft onmiddellijk den burgemees ter, den dokter en den geesteiyke gewaarschuwd. De stoker van de fabriek, de heer Koning, ging met den veldwachter terug naar de plaats van het ongeval. Met een breekijzer heeft men eerst den bestuurder uit zyn benarde positie bevrijd. Hulp mocht echter niet meer baten. De man overleed spoedig. Voor zoover kan worden nagegaan moet de auto in snelle vaart uit de bocht tegen den zeer zwaren boom zijn gaseden. De slag was zoo hard, dat de veldwachters, die zich op on geveer 1300 M. afstand bevonden, dezen hebben gehoord. De heer K. en zyn vrouw, wier woning op korten afstand gelegen is, hadden echter niets, gehoord. De burgemeester van Woensdrecht en Hoo gerheide, de heer A. A. B. van der Meulen, was spoedig, nadat hij gewaarschuwd was, ter plaatse. Ook de dokter, de heer J. van der Kar, arriveerde spoedig, doch kon geen hulp meer verleenen. De drie slachtoffers van dit ernstige ongeval zijn de 28-jarige mej. R. M. uit Bergen op Zoom, de 33-jarige C. W. uit Dinteloord en de 30-jarige M. V. uit Dinteloord. De lijken der slachtoffers zijn op last van de justitie naar Bergen op Zoom overgebracht. Wat de oorzaak van het ongeval is, is niet bekend. Het was goed weer en niet mistig. Wel was de weg, een keiweg, iets vochtig. BOEKAREST, 7 Dec. (Reuter) Opnieuw zyn 25 leden van de verboden IJzeren Garde gearresteerd in verband met den aanslag op kolonel Christescu, den president van de mili taire rechtbank te Czernowitz, die door schoten werd gewond. Tot de gearresteerden behoort Stanescu, een student in de rechten aan de universiteit van Jassy, die een vooraanstaand lid is van het „Bataljon des Doods" van de IJzeren Garde, waarvan de leden zich „Broeders in het Kruis" noemen. Men zegt, dat Stanescu zich naar Czernowitz heeft begeven en twee studenten van de hoogeschool heeft willen overhalen om Christescu te vermoorden. Te Cluj zijn er 11 gearresteerd, die naar mor. gelooft deel uitmaakten van een groep, waar onder geloot zou zijn om dengene aan te wij zen, die de schoten op den rector van de uni versiteit van cluj moest lossen. PARIJS, 7 Dec. (Havas.) De C. G.T., het Algemeene Vakverbond, heeft gisteravond aan de parlementsleden een schrijven gezonden, waarin zij verklaart „steeds bereid te zijn tot het voeren van besprekingen, welke er toe kun nen bijdragen om een einde te maken aan de huidige sociale geschillen." TOKIO, 6 Dec. (Domei). Het ministerie van de Spoorwegen overweegt een tunnel te bouwen van Shimoneseki naar Foesjin op Ko rea, onder de straat van Korea. De lengte van dezen tunnel zal 120 kilometer bedragen en de kosten worden op 1000 tot 1500 millioen yen geraamd. Besloten is, dat spoedig een geologisch on derzoek zal worden ingesteld. Madame Skoblin, de echtgenoote van den Wit-Russischen generaal Nicolaas Skoblin, is beschuldigd van medeplich tigheid bij de ontvoering van den Wit- Russischen generaal Miller, die in 1937 plotseling is verdwenen. Generaal Sko blin is na de ontvoering van Miller gevlucht. Madame Skoblin voor dB rechtbank te Parijs. Oesters, Forellen, Kalkoen, Paté, Wildschotels onze Spécialité HILVERSUM Telefoon 7941 (2 lynen) Door zijn hooge ligging aangenaam verblijf in alle jaargetijden. Voor langer verblijf speciale arrangementen. Het Hotel-Rest. in de In Roemenië werden opnieuw leden dei ijzeren Garde gearresteerd. Spaak werd heden door Koning Leopold ontvangen. Te Sapeh (Bima) zijn 1 17 inlandsche woningen afgebrand. Auto-ongeluk onder Doorn, waarbij twee personen gewond werden. Bijzonderheden over de tentoonstelling New-York 1939. Drie dooden bij auto-ongeluk onder Hoogerheide. Over de eerste 10 maanden 1938 waren de ontvangsten der Spoorwegen ruim f 2 millioen minder dan in dezelfde periode De Tweede Kamer heeft Dinsdagavond de begrooting van Economische Zaken besproken. De Eerste Kamer heeft Dinsdagavond een aantal wetsontwerpen afgehandeld. ANTWERPEN, 7 Dec. (Havas). In een fa briek te Hemixem is een koolzuurcylinder uit elkaar gesprongen, tengevolge waarvan twee ar beiders gedood en drie zwaar gewond worden. KAUNAS, 6 Dec. (Reuter). Een Litauer. genaamd Jonus Hys, is vandaag door Memel- Duitschers vermoord, toen hy weigerde den na- tionaal-socialistischen groet te beantwoorden. Stand op Woensdag n.m. 1 uur: 766.9 Vorige stand: 761.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1