OUDE ZERKEN TE L1SSE Nieuwjaarscorrespondentie R.K.STMTS PART'J Wateronttrekking aan den bodem ALBERT HEIJN IN DE NED. HERV. KERK TROUW KiftK KRIJGEN DE BESTRIJDERS EENIG HOUVAST? Wij WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 Binnen de muren van dit oude kerkje zijn onder twee zer ken de graven gevonden van zeven priesters Na de heroprichting der St. Agathaparochie De graven der Lisser pastoors KLEIN KIND GEWOND OP DEN WEG GEVONDEN Van auto gevallen Provincie mag te Bennebroek geen grondwater oppompen Een belangrijk K. B. HEEMSTEDE HILLEGOM IJMUIDEN K. Haak weer op het groene tapijt DE VISCHOMZET IN NOVEMBER APOSTOLAAT TER ZEE Intronisatie O. L. Vrouw Sterre der Zee Aanbesteding IJMUIDEN-OOST Herijk van maten en gewichten ZANDVOORT t HAAKT U HET LEVEN GOEDKOOPERlj Delicata Koffie per blik75, ■»<Wct Goudmerk Thee Belg. Doperwten JE Champignons VoIv.GoudscheKaas EEN ROL ZAANSC HE BESCHUIT G RATIS NAT. AFSTANDSMARSCH Ten bate van de vluchtelingetjes voor geloof en ras Haarl. Hengelaarsvereeniging „Morgenrood" Haringvangsten RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Behalve de in ons vorig artikel beschreven Berken vond men in het achtergedeelte van de oude kerk nog brokstukken van een leisteenen zerk, welke waarschijnlijk afkomstig is van het graf van Comelis Comelisz. Lausduyn, gebo ren in 1558, secretaris van Lisse. Het gothische randschrift van het wapen luidt: hier leyt be graven den E. (delen) comelisen en starf opten 18en Novemb. 1611. Met de werkzaamheden is men begonnen aan het achtereinde, bij den toren. Hier was de oude steenen kerkvloer er het ergst aan toe als gevolg van 't invallen der graven. Midden vorige eeuw heeft de oude kerk groote reparaties ondergaan. Mogelijk, dat toen reeds die vloergedeelten zijn nagezien. Voor- loopig meent men genoeg aan den vloer gedaan te hebben. Dat er reeds herhaaldelijk geschud is. moge voorts hieruit blijken dat een steen van een schoolmeester is ingemetseld in den muur langs het pad naar den toren en dat een steen van een Cranenburgh en een van een Corsteman buiten tegen den zuidelijken kerkmuur liggen. Bovendien lag in het voorgedeelte een steen van Warrebout Vreeburg, gestorven in 1743. Deze steen bevond zich echter niet meer boven een graf. maar diende als tegel onder den hou ten vloer. Terzijde, zuidelijk van de orgelgalerij vóór den toren ligt een grafkelder, afgedekt met een meer dan twee ton wegenden steen, welke geheel onbehakt was. Ongeveer in het midden der kerk in het ach tergedeelte vond men een zeer grooten steen met het volgende opschrift: Grafstede van de volgende Heeren en Meesters Joannes van de Werve obiit Xni Juli MDCXCVTT (1697) Lambertus Schaap obiit X April MDCCVIH (1708) Amoldus de Leeuw obiit 17 July MDCCXLVII (1797) Franciscus van den Heuvel obiit 23 October 1760 (1760) Comelis van der Valk obiit 1 Octobris MDCCXCVIH (1798) obiit stierf. Naar dit opschrift te oordeelen meenden de aanwezigen, dat de Lisser schoolmeesters^ hier een gemeenschappelijk graf hadïen gekregen: Groot was dan ook de verbazing, toen men tusschen de overblijfselen der kisten resten vond van kléédingoverblijfselen, welke kenne lijk gedeelten van kerkelijke paramenten ble ken te zijn. Bovendien vond men de zolen van schoenen of muilen, waarin aan den onder kant een aantal sterretjes was geslagen in den vorm van een kruis. Daarbij waren er twee hoofddeksels, die wel zeer oud leken. Had men hier te deen met het graf van een priester uit den Roomschen tijd; van de eerste helft der 16e eeuw? Dit vermoeden bleek geheel on juist, toen de opheldering kwam, dat de vijf namen, welke op den steen gebeiteld stonden, gedragen waren door de pastoors, die de pa rochie van St. Agatha te Lisse bestuurd had den vanaf 1687. toen de Lisser parochie weer zelfstandig werd. Dat katholieken en in dit geval priesters in een hervormde kerk begraven werden, behoeft niet te verwonderen: een andere officieele be graafplaats was er niet en wie het betalen kon, kocht een graf in een grafkelder in de kerk. Wij mogen hierin tevens een bewijs zien, dat de verschillende partijen onder de Lisser be volking, toen ook gelijk nu, vredig met elkan der in het dorp samenwoonden. Ook het opschrift Heeren en Meesters be hoeft geen verwondering te wekken. Het was een vertaling van het middeleeuwsche Latijn- sche Domini et Magistri. heeren en meesters, en men bedoelde de geestelijkheid. Een Heer werd elke geestélijke genoemd en een Meester, indien hij aan een universiteit dien titel had behaald. Wat de resten der paramenten betreft, de kerkvoogdij heeft zeer terecht niet gewild, dat men ze zoomaar meenam. Met zeer groote nauwgezetheid heeft men er voor gewaakt, dat louter nieuwsgierigheid er zich van mees ter zou maken. De resten der paramenten wor den weer begraven: immers nu gebleken is dat zij slechts een anderhalve eeuw oud zijn, heb ben zij voor geschiedkundig onderzoek geen waarde. Van de kazuifelstufcken was niet veel te maken. De paarse kleur was verdwenen; bovenop was alles zwartachtig; de voering ech ter was roodachtig-bruin en de gameering, de randjes en de kruisjes, benevens de franje hadden een geheel groene kleur. Waarschijnlijk zijn deze stukken afkomstig uit de twee bovenste kisten: twee uiteinden van stool of manipel bedekten elkaar niet, ze waren ongelijk van grootte; mogelijk dus res ten van twee stellen gewaden. Twee bonnetten waren er bij, beide met vier kammen bovenop. Een was nog nagenoeg ge heel gaaf, de pluim zat er nog op; deze laatste was echter, evenals de voering roodachtig; de bonnet zelf, die van een dikke stof was ge maakt, is nu bruin. De andere bonnet vertoon de vele gaatjes en miste de pluim, die er naast Zag, maar was geheel gelijk aan de andere. Van het gebeente was niets meer over, dan wat stof, dat verstoof, toen de houtresten werden verwijderd. „Gedenk, mensch, dat gij stof zijt", zoo hadden deze priesters zoo me nigmaal op Aschwoensdag gesproken, „en tot stof zult wederkeeren." Inderdaad, in deze gra ven op den kerkheuvel midden in het dorp. werd de beteekenis wel zeer duidelijk. Zoo vond men in een anderen grafkelder een kist, welke nog haar oorpronkelijken vorm had. Toen men een der verteerde planken had weggenomen, en in de kist kijken kon, zag men slechts wat stof, waar eens het lichaam was neergelegd. In het zand der wisselgraven werden echter nog wel resten van gebeente aangetroffen. Deze werden verzameld en bui ten weer begraven. Na de vijf genoemde priesters hebben er nog drie de St. Agatha-parochie bestuurd, voor wij in 1843 ons kerkhof hier in het dorp hadden. Deze drie zijn: Petrus Snarenburg, gestorven 1 Jan. 1805, Joannes Christophorus Freede. gestorven 14 Ju ni 1816 en Petrus van Halen, gestorven 13 Juni 1840. Nu is aan den rand van het vloergedeelte dat niet opgebroken wordt een grafkelder na gezien, waarin oa., naar men ons verzekerde, twee kisten stonden, die ook weer resten van paramenten bevatten. Hier zouden dan de pastoors Snarenburg en Freede begraven zijn. Jammer, dat men het opschrift niet heeft kun nen lezen vanwege den houten vloer er boven. In de jaren tusschen den dood van pastoor Freede en dien van pastoor van Halen is ech ter het begraven in de kerk bij de wet verbo den. Waar nu pastoor van Halen begraven is, weten wij niet. J. R. Bij de politie te Haarlemmermeer werd gis terenavond medegedeeld, dat een kleine jongen gewond op den Hoofdweg lag. Vermoed werd, dat het knaapje een ernstig ongeluk was over komen. Dr. Nanninga begaf zich met de politie onmid dellijk naar de aangeduide plaats en vond daar een ongeveer 5-jarig jongentje, dat verschillen de schaafwonden aan hoofd en beenen had op- geloopen. Hoewel vermoed werd, dat de jongen door een auto was aangereden verklaarde de knaap dat hij gevallen was. Hij werd bij den landbouwer v. d. H. binnengedragen en aldaar verbonden. Op de vraag hoe hij heette, antwoordde hij „Henkie" en gaf verder verschillende adressen op, waar hij zou wonen. Aangezien deze adressen bij de politie bekend waren en de jongen daar niet woonachtig was, werd hij naar Hoofddorp meegenomen. Hier bleek al spoedig, dat het 't zoontje was van den heer G. A. V. aan den Fortweg. Door zijn tweelingbroertje werd de politie meegedeeld, dat hij op een stilstaanden vracht auto was geklommen. Vermoed wordt dat de jongen op den Hoofdweg van den auto is ge sprongen. Eindelijk blijkt er voor de bestrijders van de wateronttrekking aan den bodem waarover wü in den afgeloopen zomer meermalen ge schreven hebben eenig .houvast" te zijn ge komen. In het Wkbl. voor Bloembollencultuur lezen wij, dat de wateronttrekkdng, die de Provincie te Bennebroek wilde doen uitvoeren, gestuit is door een bezwaar op grond van de Hinderwet. Ged. Staten hebben indertijd 'n aanvrage in gediend om in het duin bij Bennebroek onaf gebroken, dus regelmatig, eiken dag, water te winnen. Door gezamenlijk optreden van belangheb bende grondeigenaren en -gebruikers, werd deze aanvrage ingetrokken. In plaats daarvan werd op 5 Januari van dit jaar een verzoek ingediend om slechts te mogen pompen tusschen 1 Juli en 1 October. Blijkbaar meenden Ged. Staten dat in die periode, wanneer de bloembollen gerooid zijn en men met het planten nog niet is be gonnen, de bezwaren der belanghebbenden niet meer zoo ernstig zouden zijn. Omtrent deze aanvrage is onlangs een Ko ninklijke beslising gevallen, welke wij mede om het belang dat de Kennemer duinstreek erbij heeft, hieronder laten volgen: Wij, Wilhelmina, enz., Beschikkende op het verzoek van de Ged. Staten van Noord-Holland van 5 Januari 1938 om vergunning tot het oprichten van een elec- trisch gedreven pompinstallatie op de perceelen kadastraal bekend gemeente Bennebroek, sectie A nos. 1845 en 1958, zulks met de beperking, dat de waterwinningpompen jaarlijks slechts van 1 Juli tot 1 October in gebruik zullen zün, c.q. zooveel korter als door Ons met het oog op de belangen van de omliggende cultuurterreinen noodig wordt geoordeeld; overwegende, dat op de zitting, gehouden krachtens art. 7 der Hinderwet, door een aan tal omwonenden tegen inwilliging van het ver zoek bezwaren zijn ingebracht, op grond van vrees voor schade aan de gewassen op de om gevende bloembollenvelden als gevolg van de wateronttrekking aan den bodem; Overwegende, dat op grond van de ingewon nen ambtsberichten moet worden aangenomen, dat door wateronttrekking aan den bpdem door de vorenbedoelde pompinstallatie inderdaad schade aan de gewassen op de in de omgeving gelegen bloembollenvelden zal worden teweeg gebracht en dat aan dit bezwaar niet door het stellen van voorwaarden kan worden tegemoet gekomen; overwegende, dat voor het overige tegen in williging van het verzoek geen bezwaren bestaan; Gezien de Hinderwet enz. hebben goedgevon den en verstaan: aan het provinciaal bestuur van Noord-Holland en zijn rechtverkrijgenden de gevraagde vergunning te verleenen behou dens voor zooveel betreft de daarin vermelde zes lagedruk-centrifugaalpompen en de bijbe- hoorende 6 electromotoren, elk van 4 pk., welke dienen voor het oppompen van grondwater en onder de voorwaarde, dat door middel van de inrichting geen grondwater aan den bodem wordt onttrokken, enz. Hier is dus een .halt" toegeroepen aan de wateronttrekking uit den bodem. Door deze beslissing is aan de bestrijding der wateronttrekking tevens een principieele on dergrond gegeven, waarop verder kan worden gebouwd. Het heeft veel moeite en ook geld ge kost, doch de ramp voor de grondgebruikers is toch voorkomen. Het Weekblad voor Bloembollencultuur laat daar direct op volgen een beschouwing over de wate'-onttrekkingen aan de duinstrook in Noordholland, waaraan wij het volgende ont- leenen Naar wij vernemen, is bij de Provinciale Sta ten van Noordholland een voorstel ingediend om een crediet van f 1.155.000 te verleenen aan het Provinciale Waterleidingbedrijf voor het aanbrengen van nieuwe boringsinstallaties in de duinstreek tusschen het Noordzeekanaal en de zuidgrens van de Gemeente Egmond, vocr- zoover deze gebieden provinciaal bezit zijn. Dit voorstel zal nog in deze maand door Provinciale Staten worden behandeld. Indien dit bericht juist is, dan willen wij het volgende opmerken. De bedreiging die de bestaande waterwin ningsinstallaties van de provincie, voor de kwee- kcrij- en tuinderijgronden in dit gebied vormen, was reeds ernstig en deze nieuwe uitbreiding zal deze bedreiging nog vergrooten. Het is met groote bezorgdheid, dat door landeigenaren en gebruikers van deze plannen kennis zal wor den genomen, temeer daar zij een aanwijzing vormen voor opvattingen bij het Prov. Water leidingsbedrijf, die weinig hoop voor de toe komst geven. Immers, aan de reeds van deskun dige zijde meermalen aangewezen oplossing voor het dreigend tekort aan drinkwater, n.l. zuive ring van het IJsselmeerwater, wordt blijkbaar niet meer als mogelijkheid gedacht. Terwijl men toch door op deze oplossing aan te sturen, geen gronden in waarde zoowel vermogens-, als gebruikswaarde doet dalen, en geen gevestigd bedrijf, dat op verdroogde gronden niet is uit te oefenen, tot verdwijnen noodzaken zou, iets waartoe toch de overheid slechts in noodgevallen, in het algemeen be lang, zou mogen overgaan. Wij hopen en verwachten, dat zoowel door de behandeling in de Staten, als bij de Regee ring in den Haag de zienswijze zal postvatten, dat hier wat het zwaarste is, ook het zwaarst moet wegen. En dat dit zal zijn, het belang van het behoud van een welvarend inheemsch be drijf aan den duinvoet, voor de aldaar geves tigde en op speciale culturen aangewezen werk zame en vlijtige bewoners. Want zóó moet men de zaak stellen, gelijk meermalen is betoogd. Intusschen zit, zooals men wel begrijpen zal, het Comité dat door organisaties in deze streek gevormd is, niet stil. Men steune het door zijn belangstelling en contributie. Het Comité voor de streek „Kennemerland" bestaat uit de volgende personen: W. de Groot, Voorzitter, Dir. Vereenigde Vei lingen, Beverwijk; J. Tromp, Secretaris, Kerk- laan 17, Heemskerk; P. Koster, Penningmees ter, Beecksanghlaan, Velsen-Noord; Dr. A. J. Verhage, Voorzitter Alg. Ver. v. Bloembollenc., Haarlem; F. Heeremans, voorzitter Kring Ken nemerland v. d. L.T.B., Driehuis-V.; A. Schaap, voorzitter Holl. Mij. v. Landb. Beverwijk en Velsen, te Beverwijk; J. Davidson, voorzitter Kring Kennemerl. v. d. N.T.B. te Beverwijk; N. Passchier, voorzitter Kring Chr. Boeren- en Tuindersb. Beverwijk; R. W. A. Muyen, Hoofd bestuurder N.T.B. en Vice Voorzitter Vereenigde Veilingen, te Heemskerk; Chr. Duin, Dir. Ge- comb. B.E.T. Veilingen te Beverwijk; B. J. Hil- bers, voorzitter Vereeniging Flora te Beverwijk; 1. de Waard, Alg. Ver. v. Bloemb. afd. te Eg- mond; A. P. Kochx, idem te Beverwijk; H. Sinnige, idem te Heemskerk; Joh. Nuyens, idem te Limmen; A. Dekker, idem te Heiloo; B. Res, idem te Castricum; C. Glorie, idem te Castri- cum; B. Rijnveld, Bloemist te Hillegom; G. Hermans idem te Hillegom; H. Roozen, straat weg 4 te Bennebroek (laatste drie personen grondgebruikers te Castricum en Egmond). Dat wij van het comité binnenkort wel meer zullen hooren, daarvan zijn wij na onze infor matie voldoende overtuigd. St. Nicolaasfeest bij H. B. C. Dinsdagavond had het comité voor H.B.C.-clubavonden een St. Nicolaasfeest georganiseerd voor de senioren, leden en donateurs, in het R.K. Vereenigings- gebouw. Om half 9 opende de voorzitter van dit comité, de heer J. Driessen, de feestelijke bij eenkomst daarbij de vele aanwezigen welkom heetende en mededeelende, dat deze avond was georganiseerd om de onderlinge vriendenband te verstevigen. Nadat de Elsenerusband er de prettige stem ming had ingebracht verscheen St. Nicolaas, die met gejuich en gezang werd ontvangen. Het hoogtepunt der pret was wel, toen St. Nicolaas allen een cadeau overhandigde, benevens, ca- deaux voor de aanvoerders der elftallen. Door den heer de Reus werd 'n toepasselijk gedicht voorgedragen, de goochelaar, mr. Lawoe, ver toonde op zijn behendige wijze verschillende toe ren, terwijl deze zich ook nog ontpopte als een uitstekend Xylofonist, terwijl de avond werd besloten met een gezellig dansje. De voorzitter van H.B.C., de heer J. v. d. Horst, was zeker de tolk van alle aanwezigen toen hij den voorzitter van het clubavonden- comité dankte voor het organiseeren van dezen zoo prettigen avond. Uitvoering van werken door particulieren met toeslag van de overheid Burgemeester en Wethouders van Hillegom vestigen de aandacht van belanghebbenden op het navolgende: Door het Rijk en de Gemeenten worden krachtige pogingen in het werk gesteld om de werkloosheid op de meest effectieve wijze te bestrijden. Een der middelen is het uitvoeren en doen uitvoeren van werken in Werkverschaffing. Daarom wordt vooral een beroep op de Bloem bollenkweekers in deze gemeente gedaan om in. hunne bedrijven zooveel mogelijk extra werkzaamheden te laten verrichten. Op de eer ste plaats wordt daardoor medegewerkt aan de werkloosheidsbestrijding, op de tweede plaats kan daardoor geprofiteerd worden van den toe slag op de arbeidsloonen, die door de overheid aan hen, die werkverschaffingsobjecten doen uitvoeren, wordt verstrekt. Zoo kunnen in het algemeen bij het uitvoeren van werken in werkverschaffing de navolgende subsidiepercentages worden ontvangen: Voor 2 meter diepdelven 75 a 80 pCt., voor 2% meter diepdelven maximaal 90 pCt., voor egali- seeren na omspuiten maximaal 60 pCt., voor baggerwerkzaamheden minstens 70 pCt. en voor afzanden en opzanden circa 70 pCt. Zij die voornemens zijn bovenbedoelde werkzaamheden te doen uitvoeren en nadere inlichtingen wenschen omtrent de wijze van aanvragen en andere bijzonderheden, kunnen zich wenden tot den heer A. H. van Baal, hoofd der Gemeentelijke Arbeidsbeurs in deze gemeen te, bureau Jhr. Mockkade alhier. Burgemeester en Wethouders vertrouwen dat velen zich omtrent een en ander nader zullen laten voorlichten en bereid zullen worden ge vonden om de werkloosheidsbestrijding mede ter hand te nemen. Hillegom, den 30en November 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN De Secretaris, J. H. PEEK Een lekker Zondags-maaltje In den nacnt van Zaterdag op Zondag werd door overklim- ming en het indrukken van een ruitje toegang verkregen tot de keuken van een woning aan de Hoofdstraat. De ongenoode gast heeft een half pond vleesch medegenomen. Daar den laatsten tijd nog al - eens derge lijke delicten gepleegd worden en om het po litie-onderzoek niet onnoódig te bemoeilijken, hebben wij met publicatie van bovenstaand be richt tot heden gewacht, nu we het plaatsen op verzoek van de politie zelf. Naar wjj vernemen heeft het bestuur van Stormvogels zijn bekenden speler K. Haak we derom verzocht zijn plaats in het eerste elftal in te nemen. Men hoopt dat zijn moreele steun reeds voldoende zal zijn een omkeer te kunnen brengen in de minder gunstige resultaten welke men in de laatste wedstrijden boekte. Lijst van laatste tijdstippen van terpostbezorging te HAARLEM om de hieronder vermelde bestemmingen nog voor 1 Januari 1939 te bereiken. De overtochtsduur is berekend tot de plaatsen achter de landen vermeld. Voor verder gelegen bestemmingen is in het algemeen verzending met een vroegere gelegen heid gewenscht. LAND PLAATS PER: DEC. TIJDSTIP ARGENTINIË 10 16.40 Luchtpost 24 10.40 AUSTRALIË Darwin, Sydney, Melbourne, Luchtpost, 22 2.15 BIRMA 8 10.00 BRAZILIË Luchtpost 27 2.15 Rio de Janeiro, Santos 15 10.00 Pernambuco, Bahia 18 2.15 Natal, Pernambuco. Rio de Janeiro, Bahia Luchtpost 28 10.40 BRITSCH-INDIE Mail 15 10.00 Madras Luchtpost 24 2.15 Karachi, Calcutta, Bombay Luchtpost 27 2.15 CANADA Mail 23 8.45 CEYLON 15 3.25 Luchtpost 24 2.15 CHINA Mail 9 8.30 Luchtpost 22 2.15 CUBA 16 16.40 CURAfAO Luchtpost 21 19.10 Mail 16 19.10 Luchtpost 24 10.40 EGYPTE Mail 23 22.30 Luchtpost 29 2.15 IRAK Mail 22 22.30 (Mesopotamië) Luchtpost 29 2.15 JAPAN Mail 9 8.30 MEXICO 16 16.40 Luchtpost 21 19.10 NED.-INDIE Sabang, Belawan Mail 8 3.25 Luchtpost 19 23.00 Medan, Palembang. Batavia, Bandoeng, Soera baja. Bandjer- masin, Balikpapan, Tarakan Luchtpost 24 2.15 PALESTINA Haifa, Tel Aviv Mali 24 22.30 Luchtpost 29 2.15 SIAM Luchtpost 24 2.15 MALAYA 8 10.00 8 3.25 Luchtpost 24 2.15 SURINAME 13 3.25 Luchtpost 24 10.40 SYRIË 24 22.30 Tripoli, Damascus Luchtpost 28 7.00 URUGUAY Mail 10 13.40 Luchtpost 24 7.00 VER. STATEN 21 19.10 AMERIKA Overige plaatsen Luchtpost 21 19.20 ZUID-AFRIKA 8 16.40 Luchtpost 23 7.00 Uit de gegevens van den Rijksvischafslag blijkt dat de omzet in deze afgeloopen maand sterk achteruit gegaan is. Bedroeg de omzet vorig jaar 1.031.000, thans bedroeg deze ƒ909.000, aldus een vermindering van ca. 120.000, waarmede de achterstand over de eerste elf maanden van dit jaar gestegen is tot bijna ƒ200.000. Men twijfelt er dan ook niet meer aan of het jaar-omzetcijfer zal belangrijk lager blijven dan vorig jaar. De aanvoer in de komende maand zal minstens 1.000.000 moeten bedra gen om den in de begrooting geraamden omzet van ƒ7.500.000 te kunnen halen. De oorzaak van dezen achteruitgang ligt voor namelijk aan de sterk verminderde totaalbe somming der stoom- en motortrawlers. Het aan tal reizen van deze schepen verminderde van 218 tot 168 in November en de besomming van ƒ511.000 tot ƒ411.000. Ook de motorloggers be- somden ca. 10.000 minder dan November 1937, terwijl de besommingen der haringloggers met ca. 35.000 gulden daalden. De Engelsche drifters welke vorig jaar November door de betere ha- ringprijzen in Engeland, hier niet hebben ge markt, brachten de balans met een totaalbe somming van ca. ƒ25.000 weer meer in even wicht. Ook de opbrengsten der Deensche en Zweedsche motorkotters gaven een verhoogd omzetcijfer te zien, evenals die van de Ned. mo- torkustvisschersvaartuigen. Tal van oorzaken hebben er toe geleid dat November een ongunstig omzetcijfer te zien geeft. Vooreerst is de aanvoer van versche ha ring in tegenstelling met vorig jaar, nu zeer gering. Wat de trawlers betreft, deze hebben een zeer groot deel der afgeloopen maand met slecht weer te kampen gehad, waardoor de vangsten in doorsnee beneden het gemiddelde waren. Ook de handelsmoeilijkheden drukten de markt. Het ziet er naar uit dat de steeds toenemende handelsbelemmeringen voor den vischhandel haar dieptepunt nog niet hebben bereikt. Onze vroegere belangrijke afnemers als België, Frankrijk en Duitschland steunen hun eigen visscherij met alle hun ten dienste staan de- middelen. Steeds grooter wordt dan ook het aantal exporteurs die zich thans min of meer op de binnenlandsche markt gaan toeleggen. Het programma voor de intronisatie van het Mariabeeld op 11 December luidt als volgt: 7 uur n.m. plechtig Lof met predikatie, ge volgd door een ommegang door de kerk van den H. Gregorius van Utrecht, staande aan de Ka naalstraat te IJmuiden-West. Het beeld wordt in processie door de kerk gedragen. Achter het beeld volgen: de Havenaalmoeze nier, pastoor j. C. de Moei; de heer Ch. L. van de Bilt, voorzitter der Federatie van de Genoot schappen van het Apostolaat ter Zee in Neder land; de bestuursleden van het Apostolaat ter Zee; de sch-eepsbezoekers; de Graalleden afd. Apostolaat ter Zee; de leden van het kerkbe stuur, alsmede de K. J. C. en de St. Josephsge- zellen onder aanvoering van hun resp. directeur en vice-praeses, den weleerw heer Jac. Betjes. Na het einde van de plechtigheden in de paro chiekerk van IJmuiden-West wordt het beeld onder leiding van mej. M. van Hooff, de leidster van „De Graal", in stillen omgang door de Graal leden en gevolgd door belangstellenden, naar het clubhuis overgebracht. Aldaar wordt het beeld overgedragen aan de hoede van het hoofd der scheepsbezoekers, het bestuurslid van het Apostolaat ter Zee, den heer J. P. van der Does. De havenaalmoezenier introniseert met eeh kort gebed het beeld in het Clubhuis, waarna de heer H. F. Heerkens Thijssen, lid van het bestuur, een kort woord over de historie van het miraculeuze beeld van O. L. Vrouw Sterre der Zee zal spreken. De heer Ch. L. van de Bilt, voorzitter van de Federatie van de Genootschappen van het Apos tolaat ter Zee in Nederland zal, namens ge melde Federatie, eenige woorden spreken. Op Dinsdag 13 December as. zal door de Genie worden aanbesteed het eenjarig on derhoud van de militaire gebouwen en werken in de gemeente Velsen en omgeving. De zittingen voor den herijk van maten en ge wichten zullen in 1939 voor IJmuiden-Oost' (Velsen) aldaar worden gehouden op 2, 3 en 4 Mei. Kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat op Woensdag 14 Dec. a.s. des namiddags tusschen 3 en 4 uur in het consultatiebureau aan de Poststraat ge legenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting tegen de pokken- T.Z.B.-nieuws. Zondag as. gaat het eer ste elftal van T.Z.B. naar Bennebroek om daar tegen B.S.M. 3 den wedstrijd aan te binden. De junioren spelen thuis om half twaalf tegen die van T.Y.B.B. Het tweede elftal is vrij en zal des middags eèn vriendschappelijkcn wedstrijd spelen tegen de reserveleden var. The Zand- voort Boys. Sint Nicolaasfeest in het patronaat Dins dagavond kwam Sint Nicolaas voor de kinde ren van de parochie St. Agatha in het patro naat, daartoe aangezocht door de beide R.K. standsorganisaties De Volksbond en De Hanze. Te half zeven arriveerde de goede Sint met zijn zwarten knecht en schreed statig door de zaal naar het podium. Nadat de voorzitter van De Hanze, de heer C. Siegers, den bisschop had verwelkomd en namens de kinderen had toegesproken, kwam Sint Nicolaas zelf aan het woord. Menige ver maning en ook lofprijzing werd uitgedeeld en enkele bengels moesten persoonlijk bij den Sint komen, om verantwoording af te leggen over hun gedrag in het afgeloopen jaar. Hierna kwam de goede bisschop in het mid den van de zaal tusschen de kinderen en ge noot met de kleinen van het optreden van pro fessor Belloc, die door aardige goocheltrucjes e.d. de kinderen op uitstekende manier wist te ver maken. In de pauze kregen alle kinderen een kop chocolade met speculaas. Na de pauze trad prof. Belloc op als buik spreker en dit optreden bracht de lachspieren van de schooljeugd danig in beweging. Tot slot sprak de voorzitter van den Volks bond, de heer Th. van Ombergen, den Sint en de kinderen toe en de geestelijke adviseur der beide organisaties, kapelaan J. A. M. ten Hen- k HOFt£V£RAHCI£fi /f per ons extra fijn, per blik 65, per blik50, 30, F» F» F» I) per pond 45, 42, 38, Deze week bij 1 pond Gondsche Kaas vanaf 35 ct. IVoordeeligste Kruidemersbedrijl in Nederland De Bussumsche wandelclub ,,De Kievit", die zich mede door haar jaarlij ksche Comenius- herdenkingsmarschen een bekendheid tot ver over Neerlands grenzen verwierf, heeft het voor nemen opgevat, om op 13, 14 en 15 Januari van het volgend jaar een nationalen afstandsmarsch te organiseeren, waarvan de baten geheel ten goede komen aan de R.K., Frot., Christ, en Joodsche vluchtelingetjes (kinderen). Het programmaboekje, waarin alles omtrent den marsch volledig vermeld staat, kan aange vraagd worden aan het secretariaat van „De Kievit", Keizer Ottostraat no. 121 te Bussum gel, wist van deze gelegenheid gebruik te ma ken om den kinderen nog enkele goedgemeende en hartige wenken mee te geven. Hierna kwamen de kinderen een voor een op het tooneel om uit handen van den zwarten knecht en enkele hulpvaardige bestuursleden, nog een tractatie te ontvangen, bestaande uit een taaiman, een letter en een speculaaspop. Vanzelfsprekend daverde af en toe de zaal van allerlei Sinterklaasliedjes. Het was een prach tig festfjn voor de kinderen met prettige her inneringen. Herijk van maten en gewichten De zittin gen voor den herijk van maten en gewichten zullen in 1939 voor Zandvoort aldaar worden gehouden op 24, 25 en 26 April. Bovengenoemde vereeniging organiseerde Zondag j.l. een grooten onderlingen wedstrijd op baars in de Ringvaart, tusschen Lisse en Hille gom. De heer Lourenburg wist met den grootsten baars beslag te leggen op den wisselbeker, De uitslag luidde als volgt: 1 F. van dér Zande met 18 stuks; 2 H. Stevenhaagen met 18 stuks-? 3 G. Houtkamp met 17 stuks; 4 W. Heseman met 16 stuks; 5 J. van Dijk; 6 A. van Dijk; 7 R. Rietman; 8 J. Meyer; 9 F. Schmid-Jong- bloed; 10 F. Lourenburg; 11 B. Peper; 12 H. Veen; 13 H. van Honschoten; 14 N. van Dijk; 15 R. v. d. Aar; 16 H. v. d. Schoot; 17 M. Meiers; 18 H. van Berk; 19 P. J. Veersman; 20 J. Busy; 21 N. N.; 22 A. Iking; 23 J. C. Schouten; 24 L. v. d. Meer; 25 J. Stevenhaagen Jr.; 26 C. Burg- grave; 27 A. v. d. Pol; 28 G. v. d. Vlugt; 29 L. Bondema; 30 C. Berkhout; 31 G. Vooges; 32 J. Kek; 33 C. Dreack; 34 P. Overwijk; 35 K. Veenman; 36 F. van Werve. Volgens te Scheveningen ontvangen berich ten uit zee waren de vangsten van onderstaan de schepen hedenochtend: IJm. 268 6 kantjes (uit de halve vleet); IJm. 283: 1 kantje (idem); Sch. 399: 1 kantje (idem), Sch. 285: 1 braadje (idem), Sch. 332; 3 kantjes (idem); Sch. 87: 1 kantje (idem); Sch. 118: 10 kantjes (idem); Sch. 399; 2 kantjes; Sch. 19: 70 kantjes; Sch. 130; 10 kantjes; Sch. 285: 2 kantjes; Sch. 133; 1 kantje; Sch. 97; 1 braad je; Sch. 134: 1 braadje (thuisstoomende)Sch. 107: 1 kantje; Sch. 262; 17 kantjes; Sch. 268: 25 kantjes; Gdy 49; 1 kantje (14 last aan boord); Gdy 112: 45 kantjes; Gdy 113: 3 kantjes. De vangsten in het Kanaal waren heden ochtend; Sch. 16; 1 kantje; Sch. 72: 25 kantjes; Sch. 46: 20 kantjes; Sch. 66: 12 kantjes; Sch. 50: 15 kantjes; Sch. 89: 5 kantjes; Sch. 135: 15 kantjes; Sch. 19: 65 kantjes; Sch. 15: thuis stoomende met 220 kisten versche haring. Nagekomen vangstberichten van gisteren: Gdy 113: 78 kantjes; Sch. 116: 18 kantjes; Sch. 79: 2 kantjes; Sch. 120; 3 kantjes: Sch. 121: 1 kantje; Sch. 118: 10 kantjes (uit de halve vleet). IJMUIDEN, 7 Dec. Versche vlsch. Tarbot 0.74 1, Tong 0.84—1.14, Heilbot 66—90 cent per kg. Griet 16.0032, groote Schol 23.00—25, middel Schol 27.0028, Zetschol 35.0037, kleine Schol 13.00—33. Bot 28.00—32, Schar 7.5016, Tong schar 27.5050, Poontjes 4.405.80, groote Schelvisch 15.0028, middel Schelvisch 17.00— 25, kleine middel Schelvisch 13.5021, kleine Schelvisch 7.40—16, groote Gullen 8.5012.50, kleine Gullen 6.0011. Wijting 6.509, Ma kreel 3.60—9.70, versche Haring 3.80—8.70, kleine middel Heek 19.00. kleine Heek 14.00 per 50 kg. Kabeljauw 31.0074 per 125 kg. Vleet 1.70 2.40, Leng 0.651, Koolvisch 1788 cent per stuk. Rog 22.0023 per koop. Aangevoerd 6 December 1356 k. versche ha ring, 7 December 938 k. versche haring. van de heden aangekomen TRAWLERS Poolzee IJm. 77 120 manden 3240.Petten IJm. 49 600 manden 3480.Schoorl IJm. 39 815 manden 4590.Bloemendaal IJm. 71 505 man den 2580.Uiver IJm. 384 350 manden 2720. Jacq. Clasina IJm. 10 520 manden 3790.Ger- berdina Johanna IJm. 38 820 manden 5050. Ewald IJm. 48 660 manden 3150.Emma IJm. 177 145 manden 2660. LOGGER K.W. 78 680.—, LOGGERS MET VERSCHE HARING K.W.134 260.—, 26 526.—, 15 430.—, 37 580.—, 130 500.—, 110 200.—, 31 530.—, 176 240.—, 95 170.—, 151 750.—, 173 40.—, 167 170.—, 44 160.—, 123 610.50 58.42 42.Sch.: 442 1800.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN. 10 December 11 December 4.55 5.45 0.22 1.15 5.15 6.09 0.55 L45 F

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2