K lluimveèteelt -REMBRANDT- GRACIE FIELDS LOUIS DAVIDS KATHOLI€KCN VOLTOOIT UW CIGCN UNIVGRSITen STOFZUIGERS Haarlem, 7 Dec. GEMEENTERAAD NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V. JUBILEUM-LOTERIJ 1938 WOENSDAG 7 DECEMBER 1938 Voorstel tot het aangaan van een leening van 2.300.000 tegen 2l/2 Pct- Maatschappelijk Hulpbetoon Bakenesser gracht Geheime zitting R.K. WERKNEMENDE MIDDENSTAND BLOEMISTENPATROONS K.K. Schaakclub St. Bavo Haarlem EEN DERDE MISSIONARIS Weer een neomist bij de familie De Rooy ETALEEREN EN LAK- SCHRIJVEN „OOST EN WEST" Haarlemsche Amateur Fotografen- vereeniging Programma Radio-Centrale Om een handelsnaam Bijkantoor HAARLEM ALLE EFFECTEN-TRANSACTIES Een boschloop in Groenendaal WIENER SANGERKNABEN IN CONCERTGEBOUW R.K. STAATSPARTIJ .Graficus' NOG EENIGE LOTEN van Herwonnen Levenskracht CHAUFFEUR HIELD LINKS „DE ONBEKENDE VROUW" BURGERLIJKE STAND Gevonden voorwerpen Vol verwachting Stofzuiger-Centr. Hageman Herwonnen Levenskracht De eendenhouderij TWEE GROOTHEDEN DER KLEINKUNST! „DAAR WAAR MIJN SARIE WOON!" Agenda Bioscopen 8 December Bioscopen VRAGENBUS STAD De raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om half twee bijeen onder voorzitter- Schap van den burgemeester. De VOORZITTER wenschte wethouder Rei- balda geluk met zijn spoedig' herstel na zijn ernstige ziekte en verklaarde, dat B. en W. zeer terblijd zijn, dat zij dezen wethouder weer in hun midden hebben. B. en W. stellen voor de vragen van den heer Noordewier (C.P.) betreffende de afvoering van ^erkloozen van den crisisdienst naar Maat schappelijk Hulpbetoon uit te stellen tot de be handeling van de begrooting omdat in de af- heeling dezelfde vragen gesteld zijn, en omdat er bij de Memorie van Antwoord op geantwoord zai worden. De heer NOORDEWIER (C.P.) wenschte dan opschorting van de maatregelen. Wethouder VAN LIEMT (R.K.) verklaarde, dat de maatregel allesbehalve goed is, noch foor de betrokkenen, noch voor de gemeentefi- danciën. De Raad behoeft echter niet tot op- Schorting te besluiten, omdat de zaak anders is dan in de vragen gesuggereerd wordt. De heer CASTRICUM (R.K.) acht de behan deling in deze zitting goed, omdat er agitatie °nder de werkloozen is. Ze willen weten of deze zaak is opgelegd. De heer MARS (S.D.) legde uit, dat het niet °tn afvoering' van de crisisregeling, maar om afvoering van de verzekering gaat. Er zijn on derhandelingen gaande. Wethouder VAN LIEMPT (R.K.): Zoo is het. De maatregelen zijn een gevolg van de Rijks steunregeling. Het voorstel om de kwestie bij de begrooting 'e behandelen werd aangenomen met 32—6 Stemmen. Verschillende leden vroegen het woord aan gaande de mededeelingen over de Bakenesser- Sracht. Aan het einde der agenda zal er over gespro ken worden. Op eigen verzoek werd eervol ontslag ver leend aan P. J. Drost, leeraar aan de gem. avondschool voor Nijverheidsonderwijs en aan bie.j. i. r. Roelofsen, onderwijzeres aan school 5. De stukken over 1937 der Coöp. Woningver. i,Eigen Haard" werden goedgekeurd. Voor straat bestemde grond aan dé Gillis Schoolmeesterlaan werd aanvaard. De Raad ging daarna in geheime zitting o.a. ter bespreking van een leeningsvoorstel. De gemeente Haarlem zal, na goedkeuring door den raad, overgaan tot uitgifte van een leening ten bedrage van 2.300.000,met een looptijd van tien jaar tegen een rente van 2 y. pCt. (De zitting duurt voort). De af deeling Haarlem van- den Werknemen- Öcn Middenstand heeft een brochure verzonden, getiteld: Heeft de W. M. werkelijk iets om het Uif? Xn een vlot-geschreven beschouwing wordt het Öoel en het groote nut van deze standsorgani satie uiteengezet, de zoo noodzakeijke belang stelling der leden gemotiveerd, terwijl tenslotte aandacht wordt gevestigd op de Woensdag 14 December des avonds om kwart over acht te houden bijeenkomst in hotel De Leeuwerik aan he Kruisstraat. Gisteravond vergaderde de afd. Haarlem en °mstreken van de Bloemisten Patroonsvereeni- Hing in de Nijverheid onder voorzitterschap van hen heer W. Beunder uit Bloemendaal. Bericht van verhindering was ingekomen van Ihr. dr. J. Mollerus, den secretaris van den Ned. Tuinbouwraad. Vrijwel de geheele avond werd gevuld met het bespreken van verkeerde toestanden in het bedrijf. Veel er van moest nog blijven liggen tot de vereeniging beter georganiseerd is, doch ver- Schillende punten als het voor eigen rekening berken van vast personeel, (zelfs in overheids- hienst) zullen door het bestuur ter hand worden Êenomen. Staande de vergadering traden een aantal 'den toe, zoodat de vereeniging nu 69 leden telt. Voor de competitie van het R.K. Schaakver- band in diocees Haarlem speelden Vrijdag de beide tientallen van de R.K. Schaakclub "Bloemendaal". Voor het eerste tiental was de voorloopige uitslag 42 voor St. Bavo en 4 hXgebroken partijen. Het tweede tiental won van een onvolledig °Pgekomen Bloemendaal met groote cijfers, h.l. 9y.—'/,. Door enkele leden, de heeren v. d. Colk, Hop penbrouwer en Sipkes waren planten ingezon den, door den eersten een mand met bessen, door den tweeden een Aloë en door den laatsten takken van een nu buiten bloeienden Prunus subhirtella autumnalis. Op Zaterdag 17 December hoopt de Eerw. pater Th. de Rooy van de Orde der Paters der Afrikaansche Missiën te Cadier en Keer, de, H. Priesterwijding te ontvangen te Hastings in Engeland. De wijdeling is de derde zoon van den heer de Rooy, electricien bij de Ned. Spoorwegen te Haarlem, wiens beide andere zonen reeds in West-Afrika werkzaam zijn. De oudste is reeds voor den tweeden keer vertrokken. De eerste H. Mïs zal door den wijdeling worden opgedragen op 2en Kerstdag om 10 30 uur in de Kathedrale Kerk St. Bavo te Haar lem. I Het Vereenigd Etalage-onderwijs in Nederland gaat in 1930 over het geheele land cursussen organiseeren, met een uniform leerplan, speciaal voor winkeliers en winkelbedienden in het Mid- denstandsbedrijf. De vereenigde vakscholen hebben hiervoor in verschillende plaatsen medewerking van de Kamer van Koophandel en van de Midden standsorganisaties. Ook de Kennemer etalageschool in Haarlem is aangewezen om een deel van dit onderwijs te verzorgen. Zij geeft cursussen in Haarlem, Utrecht, Leiden, Den Haag en Alkmaar. De cursussen bestaan uit 20 lessen van 3 uur. Na afloop van den cursus kunnen de leerlingen deelnemen aan een examen, dat over het geheele land gelijk is. Voor den vakcursus te Haarlem kan men zich opgeven bij den heer H. Pilger, Kinderhuissingel 6. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Het programma van den filmavond voor de Kon. Ver. „Oost en West" op Vrijdag 9 Dec. des avonds om kwart over 8 in „De Leeuwerik" is gewijzigd. Allereerst draait een film van het tienjarig bestaan van de K.N.I.L.M., ingeleid door den heer J. Steenbeek, secretaris van den Raad van Beheer van die Maatschappij. Voorts is er nog een kleurenfilm: „Week-end- flitsen". Een luchtreis van en naar Indië, door den heer E. Enthoven, gedel. comm. der Deli- Maatschappij. Op Donderdag 8 December a-s. zal door de Commissie voor de werkavonden der Haarlem sche Ameteur-Fotografen Vereeniging een avond Vergrooten worden gehouden. Op dezen avond zullen o. a. worden vergroot de nega tieven, welke op 1 December j.l. met de Edwal- ontwikkelaar werden behandeld, terwijl er tevens gelegenheid zal zijn tot het maken van Vergrootingen door de leden der Vereenigirg onder leiding van de Werkavondencommissie. De leden worden daarom verzocht negatief materiaal mede te nemen. Tevens zullen dién avond aan de wanden hangen de Focus-collectie Vrije Onderwerpen October 1938", een zeer bijzondere collectie, wel willend beschikbaar gesteld door de redactie der N.V. Focus" te Bloemendaal. Belangstellende amateur-fotografen, welke dezen avond wenschen bij te wonen, zijn van harte welkom. Het vereenigingslokaal der H. A. F. V. is gelegen: Gedempte Oude Gracht 104 en de aanvang is te 8.15 uur precies. WOENSDAG 7 DECEMBER Frogr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Frogr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Diversen; 10.00 Parijs Radio; 10.40 Radio P. T. T. Nord; 12.20 Ned Brussel; 2.20 Danmarks Radio of Diver sen; 2.40 Radio P.T.T. Nord of Diversen; 3.20 Keulen; 4.20 London Regional; 4.50 Keulen: 5.20 Fransch Brussel; 6.20 Droitwich; 6,40 Keu len- 8 20 Fransch Brussel; 8.35 London Regio nal; £.35 Keulen; 10.20 Ned. Brussel; 10.30 Weenen. Frogr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen of Gramofoonmuziek; 10.35 London Regional; 12.10 Droitwich; 2.00 Fransch Brussel; 2.20 Lon don Regional; 4.20 Droitwich; 6.20 London Re gional; 6.55 Pauze; 7.00 Droitwich; 8.05 London Regional8.35 Droitwich. Progr. 5 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplaten-concert. Opnamen van de LP A-Band: 1. Marching along together; 2. Campus Moon; 3. Please believe me; 4 Sym pathy Waltz; 5. Alone; 6. La Cusaracha, 7. Diddle dum dee; 8. Would you; 9. In a little gipsv tea-room; 10. Gipsy Fiddles; 11. Pa of my'dreams; 12. The Cubalero; 13. Poor little Angeline; 14. Moon over Miami; 15. Saddle vour blues; 16. The Continental; 17. At the close of a longlong day; 18. Welcomm' teem m the welcome Inn; 19. Marina Waltz, 20. The Whisper Waltz; 8.00—12.00 Diversen. „De Eerste Coöperatieve Associatie voor Lijkbezorging" u.a. te Haarlem, 2e Hasselaersti opgericht October 1922, die aangesloten is bij het Centraal Genootschap te Amsterdam, heeft, aanvankelijk bij den Kantonrechter, la ter bij de Rechtbank te Haarlem, op grond van de Handelswet bezwaar gemaakt, dat de heer J. J. Sanders, Parklaan een Begrafenison derneming had gevestigd onder den naam: „Eerste Begrafenis Associatie" enz. De woorden „Eerste" en „Associatie" sticht ten naar haar meening verwarring. Heden heeft de Rechtbank in deze princi- pieele zaak uitspraak gedaan, waarbij de naam van de zaak van Sanders moet worden gewij zigd in: „Begrafenisonderneming". Tevens is een dwangsom, van f 25.— gesteld voor eiken dag, dat de naam verder onrecht matig gevoerd wordt, (Amsterdam) tijdelijk Ged. Oude Gracht 38 Zondagmiddag zal het mooie Groenendaal in het teeken der sport staan. Dan zal daar ge houden worden de Belvedère-wedloop, reeds eerder georganiseerd voor de leden van H.B.C., maar die nu, uitgaande van de gymnastiekclub van H. B. C., een meer nationaal karakter zal hebben. Deze wedloop is verdeeld in vier klassen, n.l. die voor Junioren en voor senioren in klassen A, B en C. De junioren in klasse C zullen loopen 2000 M„ klasse B 3000 M. en klasse A 4500 M. Het parcours is lang 1500 M. Gestart zal wor den aan den voet van de Belvedère, welke al direct beklommen moet worden. Vei der gaat de route langs boschpaden en over den Dennen- berg. Klasse C moet dus eenmaal, klasse B twee maal en klasse A driemaal den Belvedère be klimmen. Tot nog toe hebben zich meer dan 100 deel nemers aangemeld, uit vrijwel alle bisdommen, zoodat goede loopers verwacht worden. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld bekers, takken en medailles. Voor de afd. Junioren zullen alleen H. B. C.- leden storten. De start hiervan is bepaald op 12 uur. Van de senioren zal de eerste groep starten om 1.30 n.m. Bij genoegzame deelname, zal er ook nog een estafette geloopen worden over 800 M„ 400 M. en 200 M. Rest ons nog te melden dat belangstellenden gratis deze wedstrijden kunnen volgen, zocdat verwacht mag worden dat bij gunstig weer de publieke belangstelling groot zal zijn. Het wereldberoemde jongenskoor „De Wiener Sangeranaben", zal- na de Kerstdagen een tournee door ons land aanvangen en in Haar lem optreden in het Gem. Concertgebouw op Donderdagavond 29 December in een uitgelezen Kerstprogramma, met op verzoek alle bekende liederen van vorige keeren. Hieronder volgen de namen van de personen, die door de af deelingen van den Kring „Vel- sen" der R.K. Staatspartij, candidaat zijn ge steld voor het lidmaatschap van Prov. Staten van Noordholland. J. Beemster, IJmuiden; Mr. F. J. J. M. Boe lens, Amstelveen; Mr. J. B. Bomans, te Haar- 1m; J. W. van der Erf te Heemstede, P. J. van Groeningen te Nes a.d. Amstel, Jhr. T. W. M. Grotenhuis van Onstein te Hoofddorp, P. Heil- ker te Hoofddorp, Heselaar te Amsterdam, J. J. Kamerbeek te Heemstede, J. G. van Kessel te Haarlem, Dr. Th. Koot te Haarlem, J. P. Maas te IJmuiden, H. H. Meijer te Velsen, J. P. Nijssen te Santpoort, Mr. A. G. G. II. Roef- fen te Aalsmeer, Mr. F. P. Th. Rohling te Bloemendaal, Mr. Dr. A. F. A. Schreurs te Haarlem, S. P. J. Stevens te IJmuiden, J. N. M. Stolp te Santpoort, J. A. Straman te Ouder kerk, Mr. J. J. P. Tonino te Santpoort, H. Vink te Beverwijk, P. G. van Wees, Nieuwer-Am- stel, Mr. Dr. P. J. Witteman te Bloemendaal. i De lezing voor de Studieclub „Graficus" is nader gesteld op Donderdag 8 December. verkrijgbaar van de TRIJS PER LOT 25 CENT Trekking 14 December a.s. Prachtige prijzen, o.a. Rome-reizen, huwelijksuitzetten, rijwielen, stofzuigers haarden, gouden horloges, enz. enz. LOTEN ALLEEN VERKRIJGBAAR IN HET GEBOUW ST. BAVO - SMEDESTRAAT Gisterenavond om half acht reed een 20- jarige autobestuurder, die komend vanuit de Lindestraat dwars over de Pijnboomstraat de Tamarindestraat wilde inrijden, een echtpaar aan, dat over de Pijnboomstraat liep. De 53-jarige man bekwam een hoofdwonde, die door den Ongevallen Dienst en een dokter verbonden werd. Zijn echtgenoote liep in he;, geheel geen letsel op, zoodat de aanrijding won derbaarlijk goed afliep. Beiden zijn door den chauffeur in zijn auto naar hun woning gebracht. De oorzaak van het ongeval is te wijten aaa het feit, dat de autobestuurder niet oplette en bovendien links van den weg reed. De toneelgroep Het Masker, dir. Ko Arnoldi, zal op Zaterdag 10 December a.s. in den Stads schouwburg te Haarlem de eerste voorstelling aldaar geven van „De onbekende vrouw" (La Femme X) van Alexandre Bisson, met Else Mauhs in de titelrol. De verdere rollen zijn in handen van de dames Georgette Reyewsky, Lize Servaes en Lies de Wind en de heeren Ko Arnoldi, John Gobau, Jan Retèl, M. van War- melo, Louis van Dommelen, Leo de. Hartogh, Henny Kemler, Henk Rigters, Adolphe Rijkens, John Soer en Lucas Wensing. De regie is van John Gobau. Ondertrouwd 7 Dec. 1938: H. A. Spoor en C. M. Albers. J. Tinga en C. M. v. d. Aar. C. J. Veldkamp en L. G. van Doorn. C. J. de Jong en J. C. M. Wassenaar. C. de Graaf en J. C. Pouwels. H. Zomerdijk en A. Vermeeren. B. den Hollander en A. Goedhart. C. van Andel en T. W. J. Bouwmeester. M. P. M. Linders en P. A. M. van Waijenburg. Getrouwd 7 Dec. 1938: W. F. Lodérus en C. J. F. Plug ge. K. Theel en J. Gaemers. L. Keepe en C. Welagen. M. Broer en S. E. Remijn. J. C. Glimmerveen en G. Zwaanswijk. J. Gleijsteen en A. C. M. Zinkstok. B. M. Tordoir en M'. E. Dries- sen. W. H. K Brinkman en P. Ligthart. J. H. Meure en H. C. A. M. Heidveldt. P. de Lugt en J. van Duyn. C. R. v. d. Walle en C. W. Leu- nis. A. J. Leurs en J. A. Koonings, H. Huijgen en R. Pabon. Geboren: 2 Dec. S; H. FrankeBerkvens, z. 5 Dec. H. J. BreemerSwanborn, z. M. J. Seve- rijnsede Graaff, z. G. VeldheerVerkad", z. 7 Dec. R. van Renswoudev. d. Meer, d. Overleden: 5 Dec. J. Cival, 78 jaar, Wolstraat. J. G. 20 mnd., z. van J. G. Bantz, Slachthuis- straat. 6 Dec. M. E. Schüttauf, 59 jaar, Zuider straat. A. Leewis, 16 j„ Staringstraat. C. Smits, 34 jaar, Keizer Karelstraat. A. Kamperv. d. Dam, 71 jaar, Kolkstraat. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Abonnement op busdienst, Damme, Graaf van Wiedstraat 7; Bril in étui, de Voogd, Jan Gij- zenkade 205; Ceintuur, Jansma, Gasthuislaan 170; Een paar handschoenen. Nimis, Ruysdael- straat 9; een paar handschoenen, Vellinga, Westergracht 89; Duokussen, Bureau van Po litie, Smedestraat; Een paar kinderlaarzen, Plant, Amsterdamschevaart 68; Kindermuts, Bureau van Politie, Smedestraat; Twee stukjes muziek, v. Velzen, Langendijkstraat 6 rd.; Een paar oorbellen, Majoor, Billitonstraat 9; Porte- monnaie met inhoud, v. Tiggelen, Frans Hals straat 2; Portemonnaie met inhoud, Nijssen, Thorbeckestraat 28; Rozenkrans in étui, ds Vries, Voorzorgstraat 7 A zw.; Rijwielbelasting- merk, Visser, Linschotenstraat 12; Een paar regenpijpen, Goedeman, M. v. Heemskerkstraet 57; Rijwi^lbelastingmerk, Bureau van Politie, Smedestraat; Shawl, Booiman, Gibraltarstraat 12; Vulpenhouder, Postkantoor, Ged. Oude Gracht; Vulpenhouder, Holzhaus, Gen. Cronjé- straat 73. Zakagenda, bureau van politie, Smedestraat; ceintuur, Jacobs, Pres. Steynstraat 101; arm bandhorloge, Zanen, Pijlslaan 123; rozenkrans, Vorenstra, Lange Wijngaardstraat 19; honden- riem met penning, Visbeen, Oude Weg 63; rij- wielbelastingmerk, Fortgens, N. Groenmarkt 24b; rijwielbelastingmerk, Spruijt, Kampersingel 64; ring, Jacobs, Ruyschstraat 20, Amsterdam (O.); rijwielbelastingimerk, Lambers, N. Kruisstraat 9rood; sleutel, De Booi, Eendrachtstraat 12; taschje met inhoud, Dingsdag, Bataviastraat 7; taschje met inhoud, Heinsma, Rembangstraat 5; taschje met inhoud, telefoon Districtsbureau, Zijlstraat. atholieken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenlge eeuwige waar heid gegeven om haar te dienen, te beschermen en ts verspreiden. Waakt en bidt in het vertrouwen op Christus' woord, dat de poorten der hel, on danks alles, haar nimmer zullen over weldigen. Vol verwachting klopte het hart van de kleinen en ook van de grooten in het Kinderhuis aan den Zijlsingel.... Ongewoon stil zaten ze In de zaal bijeen. De lipjes van de allerkleinsten trilden ver dacht, hun handjes lagen heel zoet in hun schoot. Vijf over zes, en nog was de Sint er niet. Zou hij niet tegen regen kunnen? Reeds zaten alle genoodigden op hun plaats, Pas toor Roorda en de beide secretarissen van het Bisdom, benevens veel weldoeners e.a. In het midden prijkten nog steeds drie leege stoelen: een voor Sint, een voor An tonio en een voor Benjo. (Pedro was reeds passage aan het bespreken voor de terug reis naar Spanje). Tien over zes. Daar ging de deur open en daar trad de goe de Heilige, gevolgd door zijn twee zwarte maar o zoo vriendelijk lachende knechten binnen. Er viel plotseling een stilte. Dan zette de zuster pianiste stevig het welkomstlied in, maar pas bij de laatste regels hadden de kinderen hun verlegenheid overwonnen en een heel klein peutert je waagde het zelfs tegen Sint Nicolaas te lachen. En toen St. Nicolaas goedig glimla chend terugwuifde was het ijs gebroken. Na het welkomstlied sprak Sint met zijn eeuwenoude, maar toch nog zoo melodieuze stem de kinderen hartelijk toe. En dat de kindertjes al lang op Sint Nicolaas gewacht hadden, werd wel bewezen door het keurige en aardige programma, dat te zijner eer werd afgewerkt. De kleinste kleintjes zongen onder leiding van een ouder meisje een paar leutige kinder liedjes, eerst erg schuchter, dan ging het beter, want Sint lachte immers! Maar die twee ge vaarlijke Zwarte Pieten werden door de klein tjes niet vertrouwd. En dientengevolge verdwe nen de twee zwarten even. Maar toen na afloop van de liedjes moppen uitgedeeld moesten wor den dat kan Sint met zijn mooie witte hand schoenen toch niet doen! en Benjo en An tonio terugkwamen, liepen de bangsten wat ze konden vlug naar hun veilig plaatsje bij de Zuster terug! Sint was zichtbaar geamuseerd vooral bij het korte tooneelstukje „Naar de kweekschool", waarin de moeilijkheden, die een directrice heeft bij het aannemen van nieuwe leerlingen geschilderd werden. Sint's baard wipte onbe daarlijk van het lachen. Na de verschillende liedjes kwamen de spe lertjes bij Sint'om goeden raad en.om mop pen in ontvangst te nemen, en tegen half ne gen waren Sint èn zijn knechten de beste maat jes met de kindertjes van den Zijlsingel. Om half negen was de kinderhulde aan den goeden heilige af geloopen. En de goede heilige stapte met zijn knechten, omstuwd door kinderen, die op en aan hem hin gen, en die trotsch aan een hand van Antonio liepen naar de twee zaalttjes, waarin de ge schenken stonden. En daartusschen, tusschen de juichende kin derschaar stond Sint, met „voortaan braaf zijn" en „zoet mee spelen". De twee zwarte knech ten lachten, maakten grapjes Een honderdtal kinderzielen waren blij ge maakt. Dank-aan Sint en zijn medewerkers! 45 bekende merken Ook in huurkoop Ged. Oude Gracht 52, Tel. 12762, Haarlem Nog enkele loten zijn er beschikbaar. Het Bestuur heeft, om aan de vele aanvragen te voldoen, nog beslag weten te leggen op een aantal loten. Zij zijn bij gebouw St. Bavo aan de Smedestraat verkrijgbaar. Van het kippenthema tijdelijk afstappend, lijkt het ons gewenscht eenige variatie aan te bren gen in ons tweewekelijksch pluimveemenu en, mede door wenschen van belangstellenden, de eerstvolgende maanden te gaan vertellen van onze eend. In ons land hebben wij de twee bekende sy stemen van eendenhouderij; De oud Noord-Hollandsche (n.l. te Volendam. Oostzaan en Landsmeer) en de Geldersche. De Geldersche, van jongeren oorsprong, is ge bleken de beste te zijn en door haar gezondere exploitatie weet zij de eerstgenoemde in rentabi liteit te overtreffen. De eend behoort, evenals de kip, tot ons nut- gevogelte, d.w.z. zij wordt geteeld, opdat zij voordeelen opbrenge. Deze voordeelen, van zéér groote beteekenis voor ons land, worden alléén verkregen, wanneer de exploitatie met kennis van zaken wordt beoefend. Men houdt nu éénmaal beesten, om ze in hun behoeften aan voer te voorzien. Doch daarvan alléén worden de eieren niet verkregen. Naast dit onderhoudsvoer, is voor de eend, zoowel als voor de kip, het productievoer noodig. Te wei nig aandacht werd over het algemeen hieraan besteed, vooral door die gemengde bedrijven, ge legen niet aan of in de nabijheid van visschers- plaatsen, waar versche visch aangevoerd werd. De eiwitrijke stoffen (vischmeel, garnalen e.a.) werden door een verkeerde bezuiniging terug gebracht tot een minimum. Kortom, uit productieoogpunt werd de eend verwaarloosd en alle aandacht werd besteed aan de kip. Het is dan ook licht verklaarbaar, dat de eend voor zulke bedrijven een groote strop werd en daar dan ook geleidelijk heelemaal ver dween. Ook de huisvesting liet alles te wei^chen over, zoodat tenslotte aan de voornaamste fac toren, onontbeerlijk voor een goede legeend, te kort gedaan werd. Teneinde de eendenhouderij rendabel te ma ken, moet voldaan worden aan de volgende fac toren: 1. Huisvesting en verzorging; 2. Geboorteda tum; 3. Voedering. 1. Huisvesting en Verzorging. Wat de huisvesting betreft, Is de eend vlugger tevreden dan de kip. De punten die hoofdzake lijk in oogenschouw moeten genomen worden zijn 1. Een windvrij en zéér droog hok; 2. Het ge regeld ververschen van het drinkwater. In windrijke streken is het ook zeer aan te be velen van de looprennen het gaas te vervangen door hout of eternietplaten. Bovendien hebben deze dit nog voor, dat 's zomers in snikheet weer, fr de «end altijd een luw, beschut plaatsje vindt in ae open lucht, want daar houdt ze nu een maal van. Het binnenhok moet steeds droog zijn, want alhoewel de eend van nature een wa tervogel is, kan zij beslist niet gedijen op een natten mestvollen bodem in haar hok. Een kwestie van groot belang is ook het ge regeld schoonmaken der drinkgotep en het ver verschen van het drinkwater. Inflien dit gere geld wordt nagekomen, is de vrees voor ziekten geheel overbodig. 2. Geboortedatum. Opdat een eend een zeer hooge legproductie bezitte (275 a 300 eieren 's jaars) moet zij na tuurlijk een goede winterlegster zijn. Zonder wintereieren zou zij natuurlijk nooit gedurende het eerste legjaar haar hoog legcijfer kunnen bereiken. Deze (herfst- en) wintereieren stellen ook weer haar eischen, waaraan in de aller eerste plaats voldaan moet worden door den da tum der geboorte. Eendjes, geboren na April, zijn uit den booze en het is niet mogelijk met zulk laatbroed tot een zeer hoog legresultaat te komen. Ook bij de eend evenals bij de kip geldt; „Het geboren worden op tijd" en wellicht in nog veel sterkere mate. 3. Voedering. Het moderne eendenbedrijf is een vak gewor den en het fokken en houden van eenden eischt meer kennis dan de meesten vermoeden. Het wordt vaak nog veel te gemakkelijk opgevat. Om een regelmatige, groote jaarproductie te behalen, moet oordeelkundig gevoederd worden en om in een groot eendenbedrijf een gemiddel de jaarproductie van 275 eieren te behalen, moet wel terdege zoowel 's zomers als 's winters de verhouding tusschen productie- en onder houdsvoer uiterst secuur worden berekend. Im mers een klein tekort of teveel kan voor deze cijfers noodlottig worden. Daar de eend meer eieren legt dan de kip, beeft ze ook een eiwitrijker voedsel noodig. Dit voedsel moet echter niet zoo rijk zijn aan eiwit, dat de dieren zich uitputten en dan öf een on- tijdigen dood sterven, öf in een vroegtijdige rui vallen. Het is niet moeilijk een eend, geboren in Maart of April, in September flink aan den leg te hebben, doch moeilijker is het, deze eend voor de rest van den winter aan den leg te houden. En dit verkrijgt men in hoofdzaak al leen door de juiste samenstelling van het voer en het kwantum, dat de eend zelf verorberen wil. De eieren verkrijgt men ten slotte door het voer. P. LAFèRE. VERWACHT VRIJDAG A.S.: IN DE OERKOMISCHE FILM: OP ONS TOONEEL! EERSTE OPTREDEN NA ZIJN HERSTEL Gebouw St. Bavo: St. Nicolaasfeest, RK. Volksbond, 3 uur. „Haarlem", 8 uur. Ksllners, 's nachts half 1. Proza. 8 uur. Best. Tramper soneel, 8 uur. St. Jozef, 8.30 uur. „Odeon", Jansstraat: „Ziekenfonds Zieken zorg", 8 uur. Domi, Overveen: H. de Greeve voor „Katho liek Overveen", 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt; „De terugkeer van den rooden Pimpernel" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Vrouwen van 1933", „Welkom vreemdeling", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Rainbow on the river" 280, 7 en 915 uur. Frans Hals: „Vadertje Langbeen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Het lied van geluk" 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: R.K. Middenstand. 8 uur: Jeugd Bouwvakbond, 8 uur; Gr. en Fr. handel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Ledenver gadering R.K. Volksbond, 8 uur. Stadsschouwburg: „Voor de Kunst". Ortambert Strijkkwartet, kwart over 8. „Royal", Stationsplein: Haarl. Reddingsbri gade, half 9. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „De terugkeer van den rooden Pimpernel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema.: „Vrouwen van 1933", „Welkom vreemdeling", 2 en 8.15 uur. Luxor: Rainbow on the river" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vadertje Langbeen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Het lied van geluk" 2.30, 7.15 en 9.15 uur. hrlstu» heeft aan Zijn Kerk voor speld, dat «IJ om Zijnentwille vervol gingen sou moeten verduren. Zalig si), die vervolging lijden om de Gerechtig heid. want hunner te het Koninkrijk der Hemelen. Vr. De huurwaarde van mijn huis en gTonö bedraagt volgens de personeele belasting ƒ150, aan personeel betaal ik ƒ28.50. Hoe hoog is mijn inkomstenbelasting bij een inkomen van ƒ995 p. j. met een eigen huis en grond waarop hypotheken staan van 1. 190D. 2 900, totaal een schuld van 2800. 2. Hoe hoog is mijn inkomstenbelasting bij een zuiver inkomen 2177 met hetzelfde huis er. erf ook ter waarde van 2800. Mijn inkomstenbelastingbrief geeft een inko men aan van ƒ2177, maar in werkelijkheid heb ik maar een inkomen van ƒ995. Het verschil tusschen ƒ2177 en ƒ995 behoort aan een an der. Ant. Dit geval kunt u toch waarlijk het best met den inspecteur der belastingen bespreken. Dien een bezwaarschrift tegen uw aanslag in, dan krijgt u daartoe gelegenheid. Om uw inko men te berekenen, dienen wij nog te weten wat u aan rente voor die hypotheken betaalt. Vr. Kunt u mij ook zeggen of er op Artislot no 166610 een prijs is gevallen? Antw. Geen prijs. Vr. Kunt u mij ook zeggen of er op no. O 3023 van de Brederodeduin-Jubileumloterij een prijs is gevallen? Antw. Neen hierop is geen prijs gevallen. Vr. Is er geen prijs gevallen op lot 116295 van de 5e Nationale Loterij van Herwonnen Levenskracht? Antw. Geen prijs. Vr. Kunt u mij ook zeggen of de volgende nummers van de Obligation de 100 Francs au Forteur van 1888, zijn uitgeloot, Serie: 15, 102 No. 12. 020.677 No. 25. 31147 No. 19. 020.677 No. 23. 026.257 No. 18. Antw. Wij ontvingen geen trekkingslijst. Wend u tot het administratie-adres op de lo ten vermeld. Vr. Kunt u mij ook zeggen of op nr. 079713 van de Zonnestraal-loterij ook een prijs is ge vallen? Antw. Geen prijs. Vrag: Kunt u mij medeaeelen of t premie aandeel. uitgegeven ten bate van K. S. A, op 31 October 1904, serie 13554 no. 22 al is uit geloot? Antw.: Wij ontvingen geen trekkingslijst. Vraag: Kunt u mij zeggen of Joe Petersen, de Engelsche Jongenssopran, een jongen of een meisje is? Antw.: Hierover zijn verschillende meeningen. Niemand weet het precies. In den laatsten tijd is de meening, dat Joe Petersen een meisje zou zijn ver in de meerderheid. Vr.: Kunt u mij ook zeggen of er in Haarlem, een cursus wordt gegeven in het opmaken van bloemstukken, grafkransen, enz.? Wat is het juiste adres? Wanneer vangt de cursus aan en hoe laat zijn de lesuren? Antw.: Een cursus bloemschikken is reeds eenige maanden geleden aangevangen. Hierbij worden alléén toegelaten, zij, die drie jaar in de practijk werkzaam zijn en in het bezit zijn van een diploma Tuinbouwwintercursus. Zij, die hieraan niet kunnen voldoen, worden niet toegelaten. Administratie-adres: R. M van der Hart, secretaris afdeeling Haarlem K. N. M. v. Tuinbouw en Plantkunde, Gaelstraat 51,'Haar lem. Vr.; Zijn de volgende nrs. van de „Voor God Actie" uitgeloot met een prijs? 20697, 45S97, 20698, 45698, 1191, 26191, 51191, 76191. 2e. Lot 179122 van de 7e Zonnestraal-loterij? 3e. Lot. 86234 v. d. Gr. Landlijk loterij RK. Marine Huis Den Helder? 4e. Gr. verloting ten bate Drankbestrijding v. d. Orde Goede Tempelieren, lot no. 8073. Antw.: 1. Geen prijzen. 2. Geen prijs. 3. Geen prijs. 4. Wij ontvingen geen trekkingslijst. Vr.: Is lot no. 129266 van de „Zonnestraal-lo terij al uitgeloot met een prijs? Ant.: Geen prijs. Vr.; Van welke visch wordt de levertraan be reid? Anaw,;-Van de-kabeljauw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5