ST.WILLIBRORDUS m ÊèëSê M Een kastekort van ruim 100.000 DAMPO 1 De Tunis-kwestie blijft brandende Jouhaux wordt ontslagen Schadeloosstelling voor spaarders Besprekingen te Parijs voortgezet Het nieuws van heden DE BAROMETER DONDERDAG 8 DECEMBER 1938 - AVONDBLAD N.V. NEDERL.VERZ.M'J. lil§* UW KINDJE VERKOUDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS CATHARIJNESINGEL4ÖUTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Studentenbetoogingen in Italië en Frankrijk versterken gevaar lijke spanning aan beide zijden De Italiaansche pers beschuldigt Frankrijk Verschillende tegenbetoogingen PIrow en Chamberlain confereeren Koloniale pacificatie zou op den achtergrond getreden zijn voor defensiemaatregelen Zwitserland en het vluchtelingenvraagstuk Hij moet heden uit den Raad van Beheer der Fransche Bank treden Douglas-vliegtuig in Japan verongelukt Voor zoover bekend, werden van de twaalf inzittenden er twee gered Duff Cooper spreekt te Parijs Men kan geen oorlog voorkomen door een politiek van concessies Het Weer EEN NIEUWE GOUVERNEUR VAN HET MEMELGEBIED Directeur üan Boerenleenbank te Roswinkel, verdacht van ver duistering, gearresteerd Volkscommissaris in Rusland afgetreden Jesjof zou om gezondheidsredenen ontslag moeten nemen Handelsrelaties en garanties betreffende Praag komen ter sprake Hoe denkt Berlijn over het Tunis-vraagstuk? Wat besproken zou zijn Besprekingen te Parijs Cijfergegevens over T s jecho-Slowakïje Slowakije is het grootste land in den nieuwen staat VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21523 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Staking in Frankrijk loopt ten einde De defensie van Australië EEN GIFTMENGSTER OP DEN ELECTRISCHEN STOEL VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ROME, 7 Dec. (Stefani). De bladen keuren eenstemmig de ernstige anti-Italiaansche inci denten te Tunis af, die naar hun zeggen blijk baar met medeweten der autoriteiten plaats vonden, en ook werden uitgelokt door een pers campagne. Vijftig Italianen zouden zijn aan gevallen en mishandeld, en zij die zich verzet-- ten werden gearresteerd. Te Florence demonstreerden studenten tegen de anti-Italiaansche betoogingen en uit sym pathie voor de Italianen te Tunis, op Corsica en te Nice. Volgens United Press trokken te Straatsburg Woensdag studenten uit den Elzas in op- toch door de straten der stad, roepende: „Wij willen Sardinië, wij willen Sicilië". De politie verspreidde de betoogers, zonder dat het tot incidenten kwam. Vervolgens zonden de studenten aan Daladier het volgende telegram: „Studenten van den El zas beantwoorden de Italiaansche anti-Fran- sche demonstraties, geven met den meesten na druk uiting aan hun verontwaardiging en ver zekeren hun innige gehechtheid aan Frankrijk". Studenten te Toulouse hebben Woensdag avond een tegenbetooging georganiseerd, als antwoord op de anti-Fransche betoogingen m Italië. De betoogers waren voornemens naar het Italiaansche Consulaat te gaan, doch de po litie verhinderde dit. Te Tunis heeft de resident-generaal van Frankrijk, Labonne, een delegatie van de Jood- sehe gemeenschap in Tunis ontvangen, welke hem een motie overhandigde, waarin wordt verklaard, dat de Joden zich verlaten op den vertegenwoordiger van Frankrijk om hun eer en waardigheid te waarborgen. Volgens de „Messagero" hebben vooral jeug dige personen gisteravond deelgenomen aan de betoogingen voor het Italiaansche consulaat te .Tunis. Zij wierpen een met inkt en teer ge vulde flesch in de werkkamer van den vice- consul. De Italiaansche consul heeft verklaard, dat hij den Franschen resident-generaal zal mee- deelen, dat indien de incidenten niet ophou den, de Italianen tot afweermaatregelen zullen overgaan. LONDEN, 8 Dec. (Havas) In politieke kringen is men van meening, dat het bezoek, dat Pirow vanmiddag aan Chamberlain heeft gebracht en dat een half uur geduurd heeft, gewijd was aan: Primo: het falen van de pogingen van den Zuid-Afrikaanschen minister tot Euro- peesche pacificatie door een koloniale re geling. Secundo: het succes van bescheidener plannen, welke den steun hebben der re geeringen van Londen en Pretoria ten aanzien van den aankoop van oorlogsmate riaal ten behoeve van de Unie van Zuid- Afrika te Londen, de organisatie van het Afrikaansche luchtverkeer met medewer king van Engeland, Portugal en België en de bestudeering van vraagstukken, welke zich voordoen uit de speciale positie van de admiraliteit in Zuid-Afrika in de vloot- bases Simonstown en op het Robbeneiland. Nadat Pirow Europeesche hoofdsteden ge- Polst had, kwam hij er toe grooter belang toe te kennen aan het plan tot economische exploi tatie van zekere deelen van Zuid-Afrika, met deelneming van het Duitsche Rijk. Doch gezien het falen, komt men er thans toe zich af te vragen in welke mate de minis ter door zijn landgenooten in Zuid-Afrika zal '/orden gedesavoueerd, zooals naar het schijnt dok te Londen het geval is. BERN, 7 Dec. (Havas) President Baumann heeft in den Zwitserschen nationalen raad me degedeeld, dat zich op het oogenblik 10.000 tot 32 000 Joodsche vluchtelingen in Zwitserland be vinden. De immigratie is door de laatste gebeurtenis sen in Duitschland nog versterkt. Onder deze omstandigheden moet Zwitserland de bestaande maatregelen handhaven. Joden, die familie in het land hebben, kunnen binnenkomen op voorwaarde, dat zij na een kort verblijf naar een ander land kunnen vertrekken. In antwoord op een interpellatie over het Verbod van de „Journal des Nations" deelde Bau- fhann mede, dat, naar vastgesteld is, het blad financieel afhankelijk was van het buitenland. Een betooging in de straten van Tunis uit protest tegen de in het openbaar in Italië geuite verlangens PARIJS, 8 Dec. (Havas) Heden zal de Staatscourant een decreet van den minis ter van Financiën bevatten, waarin wordt medegedeeld, dat Leon Jouhaux, secretaris generaal van de C. G. T., wordt ontslagen als lid van den raad van beheer van de Fransche Bank. TOKIO, 8 Dec. (Domei). Een Douglas verkeersvliegtuig is tusschenFoekoeoka in Kyoesjo en Taihokoe op Formosa ter hoogte van Naha, de hoofdstad van de prefectuur Okinawa, neergestort. Het toestel bevatte acht passagiers en een bemanning van vier personen. De lucht vaartmaatschappij, waartoe het toestel be hoort, heeft een ander Douglasvliegtuig, als mede twee motorbooten, naar de plek des onheils gezonden. De verongelukte machine was om zes uur der tig van Taihokoe opgestegen naar Foekoeoka. Om negen uur zes ontstond er een motorstoring en zond het toestel S.O.S.-seinen uit. Daarop voeren twee motorbooten uit. Gebleken is, dat het vliegtuig getracht heeft op één motor door te vliegen, doch dat ook deze defect is geraakt, waarna de machine is neergestort. Nader wordt gemeld, dat twee inzittenden van de verongelukte machine door een schip aan boord konden worden genomen. Ook zijn bij de plek van het ongeval reeds twee lijken ge vonden. PARIJS, 8 Dec. (Havas) In het Théatre des Ambassadeurs heeft Duff Cooper gistermid dag een rede gehouden over het onderwerp „Frankrijk, Engeland en de vrede". Onder het gehoor bevonden zich Paul Boncour, Delbos en de Kerelis, Sprekende over Adolf Hitler zeide Duff Coo per, dat deze onmeedoogend is en „Mein Kampf" nog steeds kosteloos aan de bevolkin; van Duitschland wordt verspreid. Verder wees hij erop, dat alle mondelinge beloften, welke zijn gedaan, verbroken werden en alle doelein den, uiteengezet in „Mein Kampf" zijn nage streefd. Gisteren zijn nieuwe beloften gedaan. Men hoopt, dat deze nagekomen zullen worden doch in verband met de opgedane ervaring acht Duff Cooper het niet juist de politiek van beide landen te grondvesten op dergelijke be loften. Ook zeide spreker, dat men den oorlog niet kan voorkomen door een politiek van con cessies aan de eischen welke zullen worden gesteld. Tenslotte zeide Duff Cooper, dat Frankrijk en Engeland zich moeten vereenigen en zoo spoedig mogelijk hun krachten bijeen dienen te brengen. H VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: jf VOOR DE KUSTSTROOK: krachtige tot matigen, Zuidelijke tot Wes- EE telijken wind, betrokken tot zwaar be- EE wolkt, waarschijnlijk eenige regen, zach- ter. EE VOOR HET BINNENLAND: meest matige, Zuidelijke tot Zuidwestelij- ken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. p Zon op 7.57 - onder 3.46 - Licht op 4.1G Maan op nam. 5.22 onder v.m. 8.3' 5 14 December L. K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiillilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiii KAUNAS, 8 Dec. (D.N.B.) Tot opvolger van Tubelis, den afgetreden gouverneur van het Memelgebied, zal benoemd worden de bekende Memel-Litauer Victor Gailius, die vroeger reeds gouverneur a.i, geweest is. De marechaussee van Emmercom- pascum heeft Dinsdagavond onder verdenking van verduistering den landbouwer K. G. te Roswinkel, ge meente Emmen, gearresteerd. G. is directeur van de Coöperatie ve Boerenleenbank te Roswinkel, bij welke bank een kastekort is gecon stateerd, dat, naar wij vernemen, niet onaanzienlijk boven de honderd duizend gulden uitgaat. Het is nog niet mogelijk, het juiste bedrag van het tekort vast te stellen, aangezien het accountants-onderzoek, dat vanwege de justi tie wordt ingesteld, nog niet geëindigd is. De gearresteerde nam in zijn woonplaats een zeer vooraanstaande positie in. Hij be hoort tot de best gesitueerde landbouwers en genoot het volste vertrouwen. Naar ons ter oore kwam, werden de boeken regelmatig bij gehouden en zou het tekort moeten worden toegeschreven aan een te gewaagd beheer van de aan de bank toevertrouwde gelden. G. leefde overigens in geen enkel opzicht boven zijn stand. De aanhouding heeft in wij de omgeving groot opzien gewekt. Naar wij voorts nog vernemen, had de bank een omzet van meer dan een millioen per jaar en werd zij geheel alleen door G„ die bo vendien een groot landbouwbedrijf exploiteert, beheerd. De bank behoort voorts tot de weini ge instellingen van dien aard, die niet zijn aan gesloten bij de Centrale van. coöperatieve boe renleenbanken te Utrecht. De controle be rustte daardoor uitsluitend bij plaatselijke landbouwers, die bestuurslid of lid van den raad van toezicht der coöperatie waren. Daar G. uitgebreide bezittingen heeft, is het mogelijk, dat de gedupeerde spaarders voor het grootste gedeelte schadeloos gesteld kun nen worden. Bijzonderheden zijn daaromtrent nog niet bekend. Op den Rijksweg Den HaagRotterda m kwam bij het vliegveld Ypenburg 'n luxe-auto in botsing met een vrachtau to. De carrosserie werd van het chassis gerukt, terwijl de bestuurder van den personenauto op slag werd gedood MOSKOU, 8 Dec. (Reuter). Jesjof is af getreden als volkscommissaris van Binnenland- sche Zaken. Hiervoor wordt geen reden opge geven, doch in bevoegde kringen gelooft men, dat de reden in den slechten gezondheidstoe stand van Jesjof moet worden gezocht. Er wordt aan herinnerd, dat Yagoda, de voorgan ger van Jesjof, bij de behandeling van het pro ces tegen Boekharin c.s. bekend heeft, dat hij had getracht Jesjof om het leven te - bren gen door in diens bureau gifgassen binnen te laten dringen. Volgens de medische deskundi gen is Yagoda erin geslaagd Jesjof's ge- bondheid blijvend te ondermijnen. PARIJS, 8 December (Havas). Het onderhoud, dat von Ribbentrop gisteren avond met Bonnet in het hotel Crillon heeft gehad, heeft geduurd van half zeven tot kwart over zeven en had in hoofdzaak betrekking op de handelsrelaties der beide landen. De ministers hebben de resultaten der besprekingen van hun deskundigen na gegaan, die betrekking hadden op de wer king van het FranschDuitsche handels verdrag en zekere clearing-moeilijkheden. Ten slotte hebben von Ribbentrop en Bonnet het vraagstuk der garantie van de Tsjecho-Slowaaksche grenzen besproken. Het „Berliner Tageblatt" zou hedenochtend een interview met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, publiceeren, waarin deze o.a. verklaart, dat de Fransch Duitsche verklaring is gepubliceerd om een klimaat te scheppen, dat noodig is voor samen werking. Von Ribbentrop heeft gezegd: „Er zijn twee assen, en op deze beide assen moet een brug worden gelegd." Ook de vertegenwoordiger van de „Essener Zeitung" heeft een interview gehad met den Franschen Minister. Een eerste voorwaarde voor een normale verhouding noemt Bonnet de moreele atmosfeer; verder zijn economische en handelsbetrekkingen het belangrijkst voor het welzijn, terwijl bovendien het toeristenverkeer zich moet ontwikkelen, alsook de intellectueele uitwisseling. Tenslotte verlangt Frankrijk het einde van het Spaansche conflict, dat door de Spanjaar den zelf moet worden geregeld. Frankrijk zal, in het raam van de internationale overeen komsten, alles doen wat in haar macht is om dit einde tot stand te brengen. De „Petit Journal" geeft een samenvatting van hetgeen tusschen von Ribbentrop en Bon net besproken zou zijn: 1. Duitschland wenscht de overwinning van Franco, doch staat er niet op, dat hem onmid dellijk de belligerentenrechten worden ver leend. De door Duitschland en Italië aanvaar de procedure van de non-interventiecommissie moet worden geëerbiedigd. 2. Duitschland werpt zich niet op als ver dediger van de Italiaansche gischen, of juister „pretenties", tot uitdrukking gebracht door de afgevaardigden in de Italiaansche Kamer en door de betoogers te Rome. Er bestaat geen tegenstelling tusschen de as RomeBerlijn en de as ParijsLonden. 3. Bonnet heeft von Ribbentrop gevraagd of Duitschland ten behoeve van de Joodsche emigratie niet aan de uitgestooten Joden kan toestaan, een weinig geld mee te nemen. 4. Duitschland wil de hegemonie in Midden- en Oost-Europa, doch er is geen enkele reden, waarom Frankrijk niet de verworven rechten en de economische betrekkingen met de lan den, die op het oogenblik afhankelijk van Duitschland zijn, zou behouden. De „Figaro" meldt uit Rome, dat, naar gis teravond vernomen werd, de Duitsche ambas sadeur te Rome, Von Mackensen, niet, zooals men heeft gezegd, de Italiaansche regeering aangéraden heeft om zijn politiek van eischen ten aanzien van Tunis op te geven. De „Populaire" schrijft: „Het schijnt, dat slechts in één geval Berlijn veel miuder steun zou kunnen geven aan de eischen van Italië en de pogingen van Franco: wanneer namelijk Frankrijk werkelijk aan Duitschland in het Oosten de vrije hand zou laten om zijn plannen ten aanzien van de Oekraine te verwezenlijken. Doch een dergelijke houding kan onmogelijk van Frankrijk verwacht worden. PRAAG, 8 Dec. (D.N.B.) Het Tsjechische Bureau voor Statistiek publiceert voor den eersten keer officieele gegevens over net nieuwe Tsjecho-Slowakije. Het oppervlak der repu bliek bedraagt thans 98.912 vierk. km. Afge staan werden 41.596 vierk. km., waarvan 28.680 aan Duitschland, 11.830 aan Hongarije en 1.086 aan Polen. Slowakije is met 38.456 vierk. km. het groot ste land van den staat geworden, Tsjechië is nog slechts 32.441 vierk. km. groot. Karpatho- Oekraïne heeft een oppervlak van 11.094 vierk. km. Het zielental van den nieuwen staat bedraagt volgens officieele gegevens 9.807.096, d.i. 4.922.440 minder dan voor den gebiedsafstand. In Tsjechië wonen 6.804.476 menschen, in Slowakije 2.450.096 en in Karpatho-Oekraïne 552.142 personen. Er zijn 6.453.857 Tsjechen, 2.055.802 Slowalcen en 512.289 Karpatho-Oekraïners. Voorts 377.830 Duitschers, 100.379 Hongaren, 4.157 Polen en 126.310 Joden. Behalve de 3.576.719 bewoners, die aan Duitschland zijn verloren, heeft Tsjecho-Slo wakije aan Hongarije afgestaan 992.496 Tsje chische staatsburgers van wie 587.692 Hongaren, 288.803 Slowaken, 51.578 Joden, 12.608 Duit schers, en 35.261 Karpatho-Oekraïners, aan Po len 230.282 Tsjechische staatsburgers, o.w. 76.303 Polen, 17.351 Duitschers, 134.311 Tsjechen en 2.095 Joden. Jouhaux wordt heden ontslagen als raadslid der Fransche Bank. KNILM-toestel in remous geraakt; drie inzittenden gewond. In Japan verongelukte een Douglas-ver- keersvliegtuig. De Kroon heeft een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij een besluit van den Haagschen raad tot in richten eener urnenbewaarplaats op de algemeene begraafplaats was goedge keurd, vernietigd. Bij wetsontwerp worden ruim f 9 mil lioen voor defensie-doeleinden aange vraagd. In een interview heeft ir. Damme me- dedeelingen gedaan over luchtposttarie ven en invoering van D. C. 4's op de luchtlijn NederlandIndië. Directeur van Boerenleenbank te Ros winkel, verdacht van verduistering van f 100.000, gearresteerd. Wrijf dan keel, rug en borstje m met Dampo. Wonderlijk zooals dat helpt! H ii ot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. PARIJS, 8 Dec. (Havas) De mail- stoomer .Paris" is gisteravond om 19.10 uit Cherbourg naar New York vertrokken, zonder dat zich incidenten voordeden. Bij na overal in de havens wordt het werk hervat. De onderofficieren van de Com pagnie Générale Transatlantique hebben zich vandaag in een vergadering met groo- te meerderheid tegen staking verklaard. Overmorgen zal de „Champlain" te Havre aankomen en ongetwijfeld zal het schip zon der vertraging kunnen vertrekken. Morgen zullen verscheidens schepen met vrijwel hun oude bemanning uitvaren. Vanmiddag hebben de vertrouwenslieden van den bond van arbeiders in de metaalindustrie te Denain vergaderd en besloten, dat het werk Donderdag zal worden hervat. Overal in Frankrijk neemt de stakingsbewe ging af. Het stakingscomité der metaalarbeiders ir. de streek van Valenciennes, waar nog 150.00!) man staken, heeft verklaard, dat het werk van daag onvoorwaardelijk hervat moet worden. CANBERRA, 6 Dec. (Reuter) De Australi sche minister van Defensie heeft in het Huis van Afgevaardigden een verdere uitbreiding van het driejarige defensieprogramma aangekon digd. De begrooting der defensie-uitgaven wordt met 19 millioen verhoogd tot 63 millioen pond sterling. De uitgaven voor de vloot worden ver hoogd met 6.46 millioen, die voor het leger met 8 millioen, die voor de luchtmacht met 3.9 mil lioen, die voor de munitie met 1.8 millioen. Er zal een nieuwe leening uitgeschreven worden van tien millioen pond, welke voor een gedeelte te Londen geplaatst zal worden. Onder meer zullen twee torpedobootjagers en twaalf motor-torpedobooten worden aangeschaft. Slagschepen zullen niet worden gebouwd, daar Engeland de verzekering heeft gegeven, dat de vlnot te Singapore aan de behoeften voldoet. COLUMBUS (Ohio), 8 Dec. (Havas) Gis teravond Is Annemarie Hahn, de „giftmengster van Ohio" op den electrischen stoel terecht gesteld. Zij wterd ervan beschuldigd, vier man nen van 70 tot 80 jaar vergiftigd te hebben om hen te berooven. Het is voor het eerst, dat een vrouw in den staat Ohio is geëlectrocuteerd. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 750.6 Vorige stand: 751.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1