Italianen te Tunis gearresteerd m m Sportbetrekkingen met Duitschland Het nieuws van heden m MINISTERS BEHOEVEN NIET AF TE TREDEN LONDEN HEEFT NIETS AF TE STAAN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 9 DECEMBER 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27XA ct. per week per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21524 De Italiaansche consul-generaal heeft een onderhoud met den resident Nieuwe betoogingen Fransche studenten eischen Venetië op Geen vrijlating van Ds. Niemöller Voorwaarden der nazi's onaanvaard baar De begrafenis van Koningin Maud De ex-keizer 80 jaar Huldiging door de burgerij van Doorn in voorbereiding De Ijsvogel-ramp Zes van de tien gewonden uit het ziekenhuis ontslagen Vier ton bijna bereikt Voor de vervolgden om geloof en ras Besluit van de Belgische socialistische partij Het Weer De conferentie te Lima Belangrijke besprekingen tusschen Cordell Huil en Cantilo Het standpunt van de Fransche fracties De bijeenkomst der Kamer begonnen De Dïngaansvlucht Een Duitsch antwoord op de ver klaring van MacDonald Duitschland eischt elk zijner koloniën terug „GRAF ZEPPELIN" VAN STAPEL GELOOPEN Nog geen overzicht over de mogelijke gevolgen van de genomen beslissing Duitsch commentaar De consequenties Ten einde Arrestaties in Roemenië Protest bij de Duitsche regeering? Geen conferentie te München ZWITSERSCHE BEGROOTING GOEDGEKEURD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op peg. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor «te kleine annonces „Omroepers" *le de rubriek TUNIS, 8 Dec. (Havas). Vanochtend zijn te Tunis opnieuw betoogingen tegen de Italiaan sche demonstraties gehouden. Groepen jonge lieden, voor het meerendeel Corsicanen, tracht ten in de hoofdstraat een optocht te vormen, doch zij werden door de politie verspreid. Wat later wilden eenige honderden Italia nen een stoet vormen onder het aanheffen van de „Giovinezza." Eenige tientallen per sonen werden gearresteerd, onder wie Ubal- do Rey, voorzitter van de sportvereeniging „Italia", de leider der „Dopo Lavoro" in Tunis en de voorzitter der vereeniging van Italiaansche oudstrijders. De Italiaansche consul-generaal en de consul hebben vanmorgen een onderhoud met den re sident gehad. Men gelooft, dat de Italianen versterking der voorzorgsmaatregelen tot het voorkomen van Pransche betoogingen hebben gevraagd. Dag en nacht wordt de wacht gehouden, vooral Voor Italiaansche winkels en gebouwen. Er zijn enkele ruiten vernield en eenige Italiaansche en Fransche betoogers gearresteerd, doch een Werkelijk ernstig incident heeft zich niet voor gedaan. De Italiaansche bladen melden, dat de Ita liaansche consul-generaal te Tunis heeft ver klaard, den resident-generaal er van in kenis te zullen stellen, dat de Italianen in Tunis zich in staat van wetige zelfverdediging zouden stel len, indien met ingang van heden geen einde zou zijn gekomen aan de gewelddadigheden tegen de Italianen. Te Tunis wordt in officieele kringen echter ontkend, dat een dergelijke be dreiging door den consul-generaal zou zijn geuit. Intusschen blijven de studenten in verschil lende plaatsen in Italië druk betoogen tegen de anti-Italiaansche incidenten in Tunis en Cor sica. De jongste berichten over betoogingen ko men uit Benevent (Campania) en uit Trapani (Sicilië). De studenten trokken door de straten en uitten vijandige kreten jegens de „buiten- landsche anti-fascisten." De Parijsche studenten hebben vanochtend in het Quartier Latin een betooging georganiseerd om te protesteeren tegen de territoriale eischen van Italië. Eenige duizenden studenten hielden een optocht onder het roepen van „Venetië aan Frankrijk" en „Abessinië aan den Negus." In cidenten deden zich niet voor. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, zou de hoop, dat ds. Niemöller in het begin dezer maand in vrijheid zou wor den gesteld, thans weer opgeheven kunnen Worden. Het hoofd van de politie, Himmler, en de minister voor kerkelijke zaken, Kerrl, zouden a.1. als eischen voor Niemöllers in vrijheid stelling hebben gesteld, dat hij niet naar zijn gemeente te Dahlem zou terugkeeren, dat hij nooit meer zou prediken, en dat hij de eerste zes maanden niet te Berlijn zou komen, ten einde publiciteit te vermijden. Ds. Niemöller zou zonder aarzeling geweigerd hebben, deze eischen in te willigen, zeggende, dat zijn roeping om te prediken van God komt en niet van de staatsautoriteiten. OSLO, 8 Dec. Hedenmorgen is in de kathe drale kerk te Oslo een plechtige uitvaartdienst gehouden voor koningin Maud. Het stoffelijk overschot was gisteravond van het oude kerkje bij het kasteel Akershus naar de kathedraal overgebracht. De kerk was rijk versierd met roode en witte bloemen. De uitvaartdienst werd bijgewoond door den koning, het kroonprinselijk gezin, prins Karei van Zweden als vertegenwoordiger van den koning, prinses Ingeborg, den Koning en Ko ningin van Denemarken, de hertog van Kent als vertegenwoordiger van aen Engelschen ko ning, prins George van Griekenland als ver tegenwoordiger van koning George, e.a. Neder land was vertegenwoordigd door den Neder- landschen zaakgelastigde, mr. dr. G. A. Scheltus. De plechtigheid duurde drie kwartier. Daar na droegen tien vroegere adjudanten des ko- nings de lijkkist naar buiten, en terwijl deze op den rouwwagen geplaatst werd, weerklonken van het slot Akershus 42 schoten. In het ge- heele land werd twee minuten stilte in acht genomen. Voorafgegaan door een militair orkest trok de stoet weer naar kasteel Akershus. Vóór de lijkbaar liep de bisschop van Oslo, en onmiddellijk daarachter volgden de koning en de vorstelijke personen. Eerbiedig bracht de bevolking een laatsten groet aan haar konin gin. In de kapel van Akershus werd nog een Particuliere rouwdienst gehouden. Alle klokken van Oslo luidden. De scholen en zaken waren gesloten. In alle Noorsche kerken zijn ran- rouwdiensten gehouden, Onder voorzitterschap van den burgemeester van Doorn, J. H. E. baron van Negell, heeft zich uit de burgerij een comité gevormd om den ex-keizer ter gelegenheid! van zijn tachtigsten verjaardag op 27 Januari a.s. te huldigen, evenals dat bij zijn zeventigsten verjaardag het geval is geweest. Ook thans zal den ex-keizer een geschenk worden overhandigd. Naar wij vernemen, zijn in de afgeloopen weken zes van de tien slachtoffers van de ramp van de Ijsvogel, die in het Wilhelmir.a-gast- huis te Amsterdam waren opgenomen, uit het ziekenhuis ontslagen. De vier overige patiënten maken het best en zullen binnenkort eveneens het ziekenhuis kunnen verlaten 750 gemeenten hebben thans de resultaten van de collecte ten bate van de vervolgden om geloof en ras bij het Nederlandsche Jeugdlei dersinstituut bekend gemaakt. Het totaal be loopt afgerond f 395.000. Van nog 150 gemeen ten zijn de resultaten nog niet bekend. BRUSSEL, 8 Dec. (Belga). In het de partement van Buitenlandsche Zaken is vanochtend een bijeenkomst gehouden van de leidende persoonlijkheden van de Belgi sche werkliedenpartij en het Algemeen Vak verbond. De vergadering werd ook door de socialistische ministers bijgewoond. De minister-president had deze bijeenkomst ibelegd, teneinde zich op de hoogte te stellen van de meening zijner politieke vrienden over den toestand. De vergadering eindigde zonder dat een be sluit genomen werd. Na afloop verklaarde Van- dervelde, dat de socialisten verkeerd gedaan hadden met te capituleeren voor de kwestie- Burgos. In den namiddag werd een nieuwe vergade ring der Belgische socialisten gehouden in het Paleis der Natie. Na afloop werd de volgende mededeeling ge- ■publiceerd „De leden van het bestuur der Belgische werkliedenpartij, in vergadering bijeen met de gedelegeerden van het bestuur van het vakver- eenigingsverbond en de voorzitters en secreta rissen der socialistische fracties in Kamer en Senaat, hebben geconstateerd eenstemmig van meening te zijn, dat de beslissing van het Con gres van 5 December betreffende Burgos geres pecteerd moet worden. Zij hebben kennis genomen van het aan bod der socialistische ministers, onmiddellijk af te treden. Zij zijn echter, met het oog op het belang van het land en de arbeiders klasse, van meening, dat onder de bestaande omstandigheden er geen aanleiding voor is, dat de socialistische ministers uit de regee ring treden, gezien het feit, dat die voor waarde, door het Congres voor dit aftreden .gesteld, niet vervuld is." VOOR DE KUSTSTROOK: |j matige, tijdelijk krachtige, Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar ïE bewolkt, nu en dan r.og eenige regen, zachter dan gisteren. VOOR HET BINNENLAND: §j H meest matige, Zuidelijke tot Zuidwestelij- ken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, nu en dan nog eenige regen, iets zachter T dan gisteren. ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: Op- E nieuw mag gerekend worden op een periode van zacht weer met temperaturen boven normaal. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LIMA, 8 Dec. (Havas) Na gisteren reeds belangrijke besprekingen te hebben gevoerd, zetten Cordell Huil en Cantilo hedenochtend hun gedachtenwisseling voort. Naar de meening van bevoegde kringen zouden de besprekingen van gisteren de beide staats lieden, wier invloed op de conferentie aanzien lijk is, in staat gesteld hebben, hun onderschei denlijke posities nauwkeuriger vast te stellen, vooral de positie van Amerika, en hun politiek op de voornaamste punten met elkaar in over eenstemming te brengen. Bij zijn aankomst te Lima heeft Huil ver klaard, dat hij een nieuwe definitie van de Monroeleer meebracht. Het optimisme van de Argentijnsche delegatie na het eerste onderhoud schijnt er op te wijzen, dat deze nieuwe defini tie voor Argentinië aanvaardbaar is. Een nationalistische wachtpost aan het Ebro-front Te-Berlijn vertoeft thans de Italiaansche minister van Corporaties, Lantini. bracht een bezoek aan het Rijkssportveld Hij PARIJS, 8 Dec. (Havas). Verscheidene Fransche Kamerfracties hebben vanmiddag vergaderd om haar standpunt ten aanzien van de debatten over de algemeene politiek te bepalen. De communistische fractie deelt mede, dat zij protesteert tegen de methoden der regeering. rekenschap over het gebruik der volmachten wil vragen en vijandig staat tegenover de bui tenlandsche politiek van het kabinet. De socialistische fractie staat vijandig tegen over de regeering. De republikeinsch-socialisten hebben him standpunt nog niet bepaald en zullen dat pas doen aan het einde der debatten. Intusschen hebben verscheidene leden den wensch te ken- aen gegeven, dat de fractie zich niet afscheidt van de meerderheid, die de regeering steunt. De radicaal-socialistische fractie keurt de politiek der regeering goed en spreekt den wensch uit, dat door het particuliere bedrijf geen sancties worden toegepast, welke verder gaan dan de maatregelen door de regeering ten aanzien van de ambtenaren genomen. De fractie der aliantie van linksch-republikei- nen en onafhankelijke radicalen toont zich ge neigd de regeering haar vertrouwen te schen ken. De Kamer is te 15.10 uur bijeengekomen. Daladier verklaarde, dat de regeering er in toe stemde, dat onmiddellijk werd begonnen met de bespreking der interpellaties over de alge meene politiek. Daarna werd de bijeenkomst geschorst om de conferentie van fractievoor zitters in de gelegenheid te stellen het debat te regelen. De „Reiger" is Donderdagmiddag om 14.18 uur te Khartoem geland. BERLIJN, 8 Dec. (D.N.B.). De „Völkischer Reobachter" bespreekt de verklaringen van den Britechen minister van Koloniën, MacDonald, over het koloniale vraagstuk. Het blad zegt, dat de redenen van MacDo nald om de vroegere koloniën niet aan Duitschland terug te geven, niet steek houdend zijn. De Britsche regeering aldus het blad heeft niets ,,af te staan", want zij en de Britsche Dominions bezitten de koloniën niet, doch besturen ze slechts. Duitschland be schouwt zijn oude koloniën als zijn rechtmatig bezit. Het is Duitschland overigens onverschil lig of „andere landen" bij de koloniale kwestie betrokken zijn. Duitschland eischt eik zijner koloniën terue van 't land, dat deze op het oogenblik bestuurt. De vrijwillige meening der inlanders", waar aan men thans aandacht wil schenken, is niet gevraagd, toen zij onder de overwinnende lan den versjacherd zijn. in 1919 zouden zij zien indien zulk een volksstemming al mogelijk zou zijn, stellig voor Duitschland hebben uitge sproken. KIEL, 8 Dec. (D. N. B.) Het eerste Duit- sche vliegtuigmoederschip, dat heden in te genwoordigheid van Hitler en Goering van stapel is geloopen, is gedoopt „Graf Zeppelin" De ,,doop" werd verricht door gravin Hella von Brandenstein-Zeppelin, de dochter van ■gsraaf Zeppelm. Of het besluit van den Duitschen rijks sportleider, de sportbetrekkingen tusschen Duitschland en Nederland te verbreken, vérstrekkende gevolgen zal hebben, is op het oogenblik nog moeilijk te bepalen. Op voetbalgebied staat er voor de eerstvol gende maanden geen wedstrijd tusschen Duit- sche en Nederlandsche ploegen op het program ma. DuitschlandNederland te Rotterdam is verboden, de wedstrijd tusschen Noord-Neder land en Noord-Duitschland heeft onlangs nog te Groningen plaats gevonden, hetgeen even eens het geval was met de ontmoeting West- DuitschlandOost-Nederland te München-Glad- bach. Het is niet bekend, of Nederlandsche clubs met de Kerstdagen naar Duitschland zou den gaan of omgekeerd. Voor de hockeyspelers zou in April de wed strijd NederlandDuitschland worden gespeeld. Deze ontmoeting zal nu geen doorgang vinden. Verder zullen de wedstrijden tusschen Oost- Nederland en West-Duitschland en Twenthe en Westfalen worden geschrapt. Ook deze matches zouden in April plaats vinden. Het bestuur van den K.N.V.B. zal alsnog trachten een andere ontmoeting 'vast te stellen. Reeds was er sprake van, dat de West-Duit- sche ploegen dit seizoen niet aan de competitie om den Lippensbeker zouden deelnemen. Door het besluit van von Tschammer und Osten is het definitief geworden, dat de competitie tus schen de ijshockey-ploegen van West-Europa dit seizoen geen doorgang zal vinden. Of de wielrenners, die reeds contracten met Duitsche banen hadden, t.z.t. in Duitschland zullen starten, is een open vraag geworden. De N.W.U. bemoeit zich ten deze niet met de pro fessionals, alleen met de amateurs. Wals zou binnenkort te Dortmund starten en enkele an dere renners te Münster. Het Deutsches Nachrichten Biiro meldt: Wanneer op een schijnbaar op zich zelf staanden maatregel van een gemeentelijke in stantie in Nederland een zoo veelomvattende tegenmaatregel volgt, zoo moet men de oorzaak niet vinden in een overschatting van het verbod van den burgemeester van Rotterdam, maar in het feit, dat achter burgemeester Oud dp ten- denz van toonaangevende kringen staat, het gebied van de sport, hetwelk anders voor de volken als een brug der naties gerespecteerd wordt, te betrekken in eenzijdige politieke op vattingen. Indien daarom de burgemeester van Rotterdam zich tot werktuig der belangenpoli- tiek laat maken, dan moet ook de rijkssport leider op het gebied der sportbetrekkingen dui delijk een scheidingsstreep zetten ten aanzien van een land, waarin dergelijke eenzijdige maat regelen mogelijk zijn, ook dan wanneer de hier geschetste kringen zich achter den persoon van den burgemeester van Rotterdam verbergen. Het blijft aan de vertegenwoordigers van een faire sportieve opvatting in Nederland over, en voor te zorgen, dat dergelijke maatregelen in Nederland in de toekomst onmogelijk gemaakt worden. Het verbreken van Duitsche zijde der sport betrekkingen met Nederland brengt, behalve voor het voetbal, hockey en wielrennen, nog consequenties voor andere takken van sport. Het stond vast, dat ter gelegenheid van de Holland-bekerwedstrijden, begin Juni te Amster dam te houden in combinatie met de jubileum- wedstrijden van „De Amstel", Duitsche ploegen naar ons land zouden komen. Andersom was het even zeker, dat Nederlandsche ploegen aan wedstrijden in Duitschland zouden deelnemen, b.v. te Frankfurt. Op athletiekgebied waren de contracten van DuitschlandNederland heeren en Duitschland —Nederland dames reeds geteekend. De eerste wedstrijd zou op 20 Augustus worden gehouden, de laatste op 1 Juli. Er werden nog onderhandelingen gevoerd, of Nederland met een ruiteréquipe zou deelnemen aan het jaarlijksch internationaal concours hippique, ditmaal van 27 Januari tot en met 5 Februari, te Berlijn. Nu Duitschland de be trekkingen heeft verbroken zal hiervan, naar ons van de zijde van den Hippischen Sportbond wordt medegedeeld, geen sprake zijn. Aangenomen, dat het besluit van den rijks sportleider van Duitschland voor geruimen tijd zal zijn, dan moet men ook rekening houden met het feit, dat dit jaar geen Duitschers aan het internationaal concours hippique van Am sterdam zullen deelnemen. Van 2 tot 5 Maart worden te Amsterdam de wereldkampioenschappen 45/2 biljarten gehou den. Nu geen Duitschers hieraan zullen deel nemen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Arie Bos voor de nationale kampioenschappen zal inschrijven. Deze biljartspeler wilde n.l. niet in de Nederlandsche kampioenschappen uitko men, omdat hij toch niet aan het tournooi om het wereldkampioenschap om bekende prin- cipieele redenen .zou deelnemen. Van 30 Januari tot 4 Februari zijn te Aken de wereldkampioenschappen pentathlon vastge steld. Nederland kan naar dit kampioenschap in ieder geval één speler afvaardigen, waar schijnlijk zal Sweering daarvoor in aanmerking komen. Wereldkampioenschappen staan onder auspi ciën van de internationale organisatie, in casu de U.I.F.A.B. Mocht Duitschland weigeren een Nederlandsche inschrijving te aanvaarden, dan zal de U.I.F.A.B. een nadere beslissing daarom trent moeten nemen. Overigens is het niet be kend, of het besluit van den rijkssportleider ook betrekking heeft op wereld- of Europeesche kampioenschappen, waarbij Duitschers altijd tegenover Nederlandsche tegenstanders komen te staan. Iets dergelijks geldt eigenlijk ook voor de wereldkampioenschappen in de starklasse, welke in het a.s. seizoen te Kiel worden gehouden- Nu de betrekkingen door Duitschland verbroken zijn, zullen geen Duitschers uitkomen in de Hollandweek en omgekeerd zullen geen Neder landsche zeilers deelnemen aan de jaarlijksche Kieler Woche. Maar de wereldkampioenschappen in de starklasse staan onder auspiciën van een afzonderlijke internationale organisatie en deze bepaalt, welke zeilers aan deze wedstrijden mo gen deelnemen. Op kanogebied stond er een wedstrijd tusschen Nederland en Duitschland op het programma. De datum en de plaats waren nog niet vast gesteld. Eenige tientallen Italiaansche betoogers in Tunis gearresteerd. De Belgische socialistische partij acht geen redenen aanwezig voor een af treden der socialistische ministers. De Völkischer Beobachter antwoordt op de verklaringen van MacDonald. Von Ribbentrop heeft bij het verlaten van Frankrijk danktelegrammen verzon den aan Daladier en Bonnet. De Tweede Kamer is voortgegaan met de bespreking van de begrooting van Economische Zaken. Verklaring van Burgemeester Oud in zake de vliegveldkwestie. Zes van de tien slachtoffers van de Ijs vogel-ramp zijn uit het ziekenhuis ont slagen. Jongeman te Berlicum wegens vader moord tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Lijnwerker te Den Bosch door electri- schen trein gegrepen en gedood. Beurs van New York: Stemming lus teloos; noteeringen brokkelden af. Het jaar loopt ten einde en nimmer gevoelen we zoo de vergankelijkheid van de uren als in deze dagen van triestige regenstemming en donkere troosteloosheidDe eene dag loopt den anderen na en allen haasten we ons, haasten we onswaarheen Het jaar loopt ten einde en dit af scheid vermaant ons. Het spoort ons aan tot overdenken, tot nadenken. Waartoe? Waarom? Waarvoor? Na ieder oude jaar een nieuw. Na ieder sterven een ontwaken. Na iederen dag een nieuwe dagWat is de beteekenis en wat het doel? Een jaar spoedt ten einde en dwingt ons tot nadenken, tot zelfinkeer en zich rekenschap geven. BOEKAREST, 8 Dec. (Reuter) Te Jassy zijn 35 leden van de „Patrouille des Doods" van de IJzeren Garde gearresteerd, terwijl te Alba- julia drie personen in hechtenis zijn genomen, die codes in hun bezit hadden en Duitsche agen ten zouden zijn. Men meent te weten, dat de Roemeensche regeering voornemens is bij de Duitsche regee ring te protesteeren tegen het Duitsche radio bericht, waarin aanvallen werden gedaan op het regime van Koning Carol en speciaal werd gesproken over den invloed van Madame Lu- peseoe. BERLIJN, 8 Dec. (Havas). Naar aanlei ding van de geruchten, die in de buitenlandsche pers de ronde hebben gedaan over de bijeen roeping van nazileiders te München tegen December en over een dubbele ontmoeting tus schen Von Ribbentrop en Ciano en Mussolini en Hitier, wordt te Berlijn van bevoegde zijde verklaard, dat men van niets weet. Men is van meening, dat het bericht niets anders is dan een politieke proefballon. BERN, 8 Dec. (DN/B.). De Zwitsersche Na tionale Raad heeft vandaag met algemeene stemmen de begrooting voor 1939 goedgekeurd. De uitgaven worden geraamd op 569 millioen franken, hetgeen een deficit van ongeveer 80 millioen ten gevolge zal hebben. De staatsbegrooting berust op de bü refe rendum aangenomen wettelijke bepalingen. Stand op Vrijdag I uur v.m. 748.8 Vorige stand 750.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1