New-Yorksche Beurs VOL O SIN DANKBAAR JEGENS BERLIJN ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 Tsjecho-Slowakije's zorg voor de vluchtelingen Radio-redevoering van Lord Baldwin Ten behoeve van de vervolgde Joden en Christenen in Duitschland Een tweede rebellen- krijgsraad ontdekt Geen wangedrag van Britsche troepen in Palestina Amerikanen wars van nazi-methoden Helsche machine in Agram ontploft Belangstelling voor rede van Eden Politieke activiteit in Barcelona Zes negers op den electrischen stoel Jouhaux overweegt medewerking Motorrijder gedood R.K. Universiteit Afzet van Indische producten Overleg met Nederland en Ame rika; voorlichting voor tentoon stelling te San Francico Het centrale vliegveld Hoe Ged. Staten van Zuid-Holland over het vraagstuk denken NIEUWE ARGENTIJNSCHE GEZANT In de Residentie gearriveerd Dr. J. VAN DER LEE Directeur Station voor Maalderij en Bakkerij NEDERLAND—DUITSCHLAND Stand der clearing per 8 December MAN DOOR TRAMWAGEN GEDOOD Geringe belangstellingstem ming prijshoudend L. V. Belinfante overleden FAILLISSEMENTEN Postwissels per luchtpost MARKTNIEUWS WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - STOOMVAARTLIJNEN AMSTERDAMSCHE BÈURS Nabeurskoersen van 9 December Clearingkoersen PRAAG, 9 Dec. (Havas) De minister-pre sident der Karpatho-Oekraine Volosin heeft verklaard: Aan Duitschland hebben wij het te danken, dat wij niet wederom tot slaver nij zijn gebracht. Wij zullen dit land steeds erkentelijk zijn. En hoe zouden wij niet onze laatste sympa thie voor de Panslavische gedachte verloren hebben, na gezien te hebben hoe een groot na burig Slavisch volk een pact heeft gesloten met een niet-Slavisch volk om ons aan zijn over- heersching over te leveren? Wij zijn eveneens zeer erkentelijk jegens Roemenië. Dank zij dit land, zal onze voedselvoorziening dezen winter verzekerd zijn. De Tsjecho-Slowaaksche minister-president Beran heeft in gezelschap van den minister voor Sociale Voorzorg Klumpar een bezoek gebracht aan de vluchtelingen, die tijdelijk in de buurt van Kladno zijn ondergebracht. De minister-president, die onlangs in een redevoering mededeelde, dat het een eeretaak voor de Tsjecho-Slowaaksche republiek zal zijn de zorgen op zich te nemen voor de vluchtelin gen, afkomstig uit de afgestane gebieden, wier aantal 137.000 bedraagt, heeft zich naar Busten- rad, Dubi en Kladno begeven, waar zich hon derden vluchtelingen ophouden. Hij stelde vast, aldus het Ceteka, dat de in richting van de huisvesting der vluchtelingen in deze plaatsen bevredigend is. Hij heeft met het districtshoofd maatregelen besproken, opdat de vluchtelingen zoo spoedig mogelijk weer aan het werk zullen gaan en heeft 5000 kronen ge stort in het hulpfonds voor de vluchtelingen. LONDEN, 8 Dec. (Reuter). Baldwin heeft vanavond voor de radio namens alle kerkelijke gemeenschappen in Engeland, Schotland en Noord-Ierland gesproken ten gunste van de Joden en niet-Arische Christenen, die uit Duitsch and gevlucht zijn of dit land wen- schen te verlaten. Hij zeide; „Ik moet u vra gen te hulp te komen aan slachtoffers van menschelijke onmenschelijkheid tegenover men sehen. Vijftigduizend Joodsche kinderen, zoowel als duizenden Christen kinderen moeten uit Duitschland hierheen worden gebracht, zoo dra het geld beschikbaar is om hen te ver voeren, voeden, kleeden, huisvesten en opvoe den totdat zij gereed zullen zijn voor emigratie. Duizenden ouders doen een beroep op vluch telingencomités om hun kinderen uit Duitsch land te halen, zelfs hoewel zij hen nooit meer terug zullen zien. De tooneelen, welke zich voordoen op de perrons, wanneer kleine groe pen op het punt staan te vertrekken, kunnen slechts hartverscheurend worden genoemd. Be vrijding van deze ongelukkige kinderen is de eerste taak. Wij moeten ook gehoor geven aan de verzoeken van Christen-echtgenooten, va ders die met Jodinnen zijn getrouwd en wei geren hun vrouwen en kinderen te verlaten en weten dat, tenzij zij Duitschland kunnen verlaten, de toekomst voor henzelf en degenen, die hun dierbaar zijn, waarlijk zonder hoop is. In de Vereenigde Staten, Nederland, België en andere landen bieden mannen en vrouwen van goeden wil, behoorende tot alle klassen der maatschappij en tot alle godsdiensten, hulp en ik vertrouw, dat Groot Brittannië niet zal achterblijven. Ik kan niet nalaten te hopen, dat Duitsch land zal erkennen, dat hoe binnenlandsche vraagstukken of de binnenlandsetoestand ook mogen zijn, buiten!andsche vraagstukken en de buitenlandsche toestandDuitschland raken zooals ons allen, en dat zijn medewer king doorslaggevend zal zijn voor het uitein delijke welslagen van voorscellen tot emigratie. Ten slotte zeide Baldwin: „Hoe kunnen wij verwachten zelf prettige Kerstdagen te vie ren, wanneer wij niet alles, wat in ons ver mogen ligt hebben gedaan, om een dergelijk lijden te verzachten?" JERUZALEM, 9 Dec. (Reuter) Nabij een Arabisch dorp ten Noorden van Jeruzalem hebben de Britsche troepen gisteren een tweede gerechtshof der rebellen verrast. Qe voorzitter en vijf leden van het gerechtshof werden gearresteerd, terwijl vele documen ten in beslag werden genomen. Nabij Haifa zijn elf bekende leden van gewapende benden gevangen genomen. Het Britsche departement van Koloniën heeft een verklaring uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat de Britsche regeering reeds met klem de beschuldigingen heeft verworpen betreffende systematisch wangedrag en wreedheid, welke tegen de Britsche troepen en politie in Pales tina gericht worden door sommige deelen der buitenlandsche pers. De beschuldigingen schij nen voor het grootste deel afkomstig te zijn uit propagandistische bronnen in het 'Nabije Oos ten. De verklaring gaat als volgt verder: Iedere beschuldiging betreffende onregelmatig gedrag wordt onmiddellijk onderzocht en de re geering zal niet aarzelen op te treden in ieder geval waarin de omstandigheden dit blijken te eischen. zeven en negentig procent van de Amerikanen afkeurend en slechts drie procent goedkeurend geantwoord. NEW YORK, 9 Dec. (Havas) Het Instituut tot vaststelling van de openbare meening had aan Amerikanen van elk ras en iederen gods dienst de vraag voorgelegd, hoe zij denken over de behandeling der Joden in Duitschland. Vier en negentig procent van de Amerikaansche bur gers keuren deze behandeling af. Op de vraag wat zij dachten van de behan deling der katholieken in Duitschland, hebben BELGRADO, 9 Dec. Naar het persagent schap Avala mededeelt, is gisteravond in Agram een helsche machine tot ontploffing gekomen. De lokalen van verscheidene rechtsche organi saties werden zwaar beschadigd. De aanslag zou door een communistische jeugdgroep op touw gezet zijn. De helsche machine ontplofte op de eerste verdieping van het huis, waar zich de lokalen bevinden van de rechtschgerichte „Ver nieuwingsbeweging Zbor" en van de studenten organisaties dezer beweging. Voorts bevonden zich in het gebouw lokalen van de nationalis tische „Andriawacht". De employé's waren reeds vertrokken. Een dienstmeisje werd op straat door wegspringende brokstukken zoo zwaar gewond, dat het spoedig overleed. NEW-YORK, 9 Dec. (Reuter). De „Aqui tania", aan boord waarvan Eden vanavond te New-York moet aankomen, is door mist opge houden. Een vaartuig van de kustwacht is naar het schip gezonden om Eden af te halen, zoodat hij nog op tijd kan aankomen, om zijn rede te houden. Er zijn maatregelen genomen, die het mogelijk maken, dat de vroegere Britsche mi nister bij zijn autotocht van de haven geen vertraging zal ondervinden. Mocht, al dezen voorbereidingen ten spijt, de staatsman toch niet op tijd zijn, dan zal hij van boord af zijn radio rede, waarvoor groote belangstelling bestaat, uitspreken. BARCELONA, 9 Dec. (Havas). De laatste twee dagen heeft een groote politieke bedrij vigheid in Barcelona geheerscht. De bespre kingen, die gevoerd werden tusschen Negrin en Companys in het begin van deze week, ter bestudeering van de problemen, die den beiden regeeringen belang inboezemen, hebben tot een overeenstemming geleid, hetgeen bewezen wordt door de benoeming van Quero tot onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken. Bij de onderhandelingen wees Negrin er met klem op, dat de militaire maatregelen, die gis teren goedgekeurd zijn door den ministerraad, de strekking hebben om den weerstand te ver sterken met het oog op den aanstaanden aanval der rechtschen. De maatregelen, die genomen zijn om de doeltreffendheid van den weerstand te verzekeren, hebben weerslag op de binnen landsche politiek. Negrin blijft trouw aan zijn programma: weerstand en nationale verzoening. Een decreet, waarbij een algemeen commissariaat der gods diensten ingesteld wordt, vormt 'n eersten stap om te komen tot een oplossing van godsdien stige kwesties in een geest van verdraagzaam heid en vrijheid. Naar nader wordt gemeld, heeft de regeering een decreet uitgevaardigd, waarbij formeel hét beginsel der godsdienstvrijheid in het republi- keinsche Spanje wordt bekrachtigd. REIDSVILLE (Georgië), 9 Dec. (Reuter). Vanavond zijn in de staatsgevangenis van Georgië zes negers geëlectrocuteerd. Dit was de grootste terechtstelling, die sinds langen tijd in de Vereenigde Staten is voorgekomen. Drie der negers waren ter dood veroordeeld wegens moord op den politiecommandant van Jackson, twee wegens moord op een politie man en een wegens het dooden van een boer en zijn dochter. PARUS, 9 Dec. (Havas). Op het Con gres van den bond van metaalbewerkers heeft Jouhaux, de secretaris-generaal van het vakvereenigingsverbond, gezegd: „Na een golf van onderdrukking zijn wij niet temin bereid een medewerking te overwe gen, die het belang van het land eischt. De arbeiders zijn verontrust door de on derdrukking, doch hun geweten blijft on aangetast: Zij kunnen de landsbelangen nog onderscheiden". Vrijdagmiddag om half vijf is op den weg SilvoldeUlft een doodelijk ongeluk gebeurd. Op dat moment kwam de motorrijder M. van Z. uit de richting Ulft II, terwijl uit de tegen overgestelde richting een vrachtauto uit Doe- tinchem, bestuurd door J. uit Dinxperlo, na derde. Aan dezen wagen had voorrang verleend moe ten worden. De motorrijder stak echter den weg over en kwam in botsing met den auto. De man werd van den motor geslingerd en kwam met zijn hoofd op de tramrails terecht. Dr. Capetti uit Ulft was spoedig ter plaatse, doch kon slechts den dood constateeren. Den automobilist treft geen schuld. Het slacht offer laat een vrouw en twee kinderen na. NIJMEGEN. Gepromoveerd de heer J. J. M. Feldbrugge, geboren te Groningen, tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op het proefschrift ,het schertsend karakter van Aputhius' meta- morphosen" en 'tien stellingen. Geslaagd voor het candidaatsexamen klas sieke taal- en letterkunde de heer A. Uitter- hoeve te Vogelwaarde. BUITENZORG, 9 Dec. (Aneta). Aan den heer G. J. Schimmel, hoodambtenaar voor het kantoor voor handel van het departement van Economische Zaken, is opgedragen, zich 4 Ja nuari 1939 naar Amerika te begeven, om daar den Nederlandschen consul-generaal te San- Francisco en het comité voor verzorging der Nederlandsch-Indische inzending op de ten toonstelling te San Francisco, voor te lichten over de inrichting en organisatie van deze in zending. Verder zal hij met de daarvoor in aanmer king komende instanties in Amerika en daarna in Nederland overleg plegen inzake den afzet van Indische producten. Voor het laatste doel vertrekt ook dr. R. D. Koolhaas, eveneens werkzaam bij het departe ment van Economische Zaken, in de tweede helft van Januari met de K.L.M. naar Neder land, om vandaar naar Amerika te reizen. Aan dit overleg neemt tevens deel de han delscommissaris voor Nederlandsch-Indië te New-York, de heer E. C. Zimmerman. In het verslag van het afdeelingsonderzoek van de provinciale begrooting van Zuid-Hol land is ook de kwestie van het centraal vlieg veld ter sprake gebracht. Ged. Staten hebben hierop nu het volgende geantwoord Ook Ged. Staten zijn van meening, dat de vraag, of het internationaal luchtverkeer voor zoover ons land betreft op één centrale lucht haven, met uitsluiting van andere luchthavens, dient te worden geconcentreerd, zooals thans de regeering schijnt te overwegen, beoordeeld en beslist moet worden door de rijksregeering eventueel in overleg met de Staten-Generaal. Zij zijn deze meening ook toegedaan, wat betreft de vraag, waar zoodanig centraal vliegveld eventueel zou behooren te worden gevestigd. Mochten de staten echter van meening zijn, dat er aanleiding is in dezen stappen te doen, dan verklaren Ged. Staten zich bereid, alsnog door middel van een adres aan de Staten-Ge neraal de aandacht te vestigen op de groote belangen van scheepvaart, handel, industrie en tuinbouw, welke de provincie Zuid-Holland bij de keuze van de plaats van vestiging van de nationale luchthaven heeft. Zooals gemeld, is te Den Haag aangekomen de heer Carlos Brebbia, de nieuwe gezant van Argentinië bij het Nederlandsche hof, tot dus ver hoofd van de vertegenwoordiging van Ar gentinië in Hongarije. De heer Brebbia is voordien attaché geweest te Rome, Londen en Washington. Tijdens het bewind van president Justo was hij onder-secretaris van het ministerie van Landbouw. In de vacature voor directeur van het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen, ontstaan door het om gezondheidsredenen ge nomen eervol ontslag door den heer A. Boonstra tegen 31 December, is benoemd dr. J. van der Lee, thans conservator voor de technische vak ken aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam. Algemeene Clearingrekening 1. Stortingen in Nederland ƒ286.938.300 (30-11- '38: 279.688.400, waarvan bestemd voor: a) Achterstallige vorderingen 1.162.000 1.126.500) b) Rentedienst Dawes- en Youngleening, Oos- tenrijksche Staatsleeningen en Stillhalte; Ren tetransfer 5.360.400 5.314.400) c) Vrije Rekening Reichsbank 28.610.300 27.888.100) d) Nieuwe onder de Clearing vallende vorde ringen 251.805.600 245.359.400) 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) 280.405.200 273.320.300) 3. Uitbetaling in Nederland op nieuwe vorde ringen (l.d.) 250.540.500 243.780.900). Laatstuitbetaalde nummers van storting: te gen guldensvorderingen: 666.054, tegen Reichs- markvorderingen: 111.179/117.745. Speciale verrekening Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- chèques 2.638.600 2.598.400) Uitbetalingen in Nederland 2.297.400 2.297.200). Nog beschikbaar 341.200 301200). In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de 51-jarige A. Mens te Rotterdam op de West kruiskade bij de halte Gouvernestraat uit den in de richting Delfshaven rijdenden tram wagen gestapt. De man is weifelend overgestoken en heeft daardoor een klap gekregen van een uit tegen overgestelde richting komenden motorwagen. Hij werd tegen den trottoirband geslingerd, waardoor hij een schedelbasisfractuur opliep. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij in den loop van den nacht is overleden. NEW-YORK, 9 Dec. (Faxt.) Hoewel de effectenbeurs opnieuw een uiterst lustelooze houding aan den dag legde, was de stemming heden prijshoudender, doch de belangstelling was weer zeer gering' en tot een bepaalde con clusie kon het op peil blijven der koersen dan ook geen aanleiding geven. De veranderingen waren slechts fractioneel naar beide richtingen. Stimuleerende factoren waren er niet. De Euro pee sche beurzen waren wederom ongeanimeerd en de politieke toestand in Europa blijft aan leiding tot gereserveerdheid geven. Onder derge lijke omstandigheden is zelfs het bevredigende nieuws uit het bedrijfsleven niet in staat de algemeene lusteloosheid, die ten deele ook ver band houdt met de nadering van de jaarwisse ling, te doen verdwijnen. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de markt geen bepaalde richting blijkt te kunnen aangeven. Bevredigend is. dat de belastingverkoopen zelfs bij zoo geringe omzetten als vandaag vrijwel geen invloed op de koersen hadden; deze moeten dan ook zeer gering zijn geweest, hetgeen de reeds eerder uitgesproken verwachting, dat deze ver- kcopen thans grootendeels geëffectueerd zijn zou kunnen rechtvaardigen. Van de verschillen de rubrieken is, tenminste wat de eerste beurs- uren betreft, nauwelijks iets vermeldenswaard te releveer en. Sporen waren goed prijshoudend. Voor deze fondsen vormde de stijging der wa gonverladingen in de afgeioopen week met 87.002 wagons tot 649.100 wagons, welke stijging ster ker was dan met het seizoen overeenkomt, eeni- gen steun. Fractioneele winsten waren hier dan ook overheerschend. In het bijzonder Atchison Tcpeka ontmoetten eenige vraag. Koperwaarden daarentegen bleven weifelend als gevolg van de lichte reactie van den prijs op de Londensche markt, hetgeen de vrees voor een verlaging van den Amerikaanschen binnenlandschen prijs weer heeft doen herleven. Trouwens worden mijnwaarden in het algemeen, doch in het bij zonder die met buitenlandsche belangen, met eenig wantrouwen aangekeken, nu zooals reeds gisteren gemeld, een staking' bij de Mexicaansche zilvermijnen der U.S. Smelting is uitgebroken. Velen koesteren de vrees, dat dit de voorbode van een gelijksoortige ontwikkeling als met de petroleummaatschappijen in dat land het geval was, zal zijn, dus van confiscatie. In het eerste uur bedroeg de omzet heden slechts 190.000 shares en in het tweede uur kwam in deze situatie geen verandering, terwijl ook de koersen weinig wijziging ondergingen. In het verdere verloop verminderde de belang stelling van het publiek als het kon nog meer en de lustelooze stemming bleef zich tot het slot handhaven. Er waren zoo goed als geen koersfluctuaties in sommige perioden in de tweede beurshelft en wanneer er nog een no teering tot stand kwam, dan was het tegen af brokkelende prijzen. In het vierde uur verwis selden slechts 70.000 shares van eigenaar en het totaal kwam op 700.000 stuks terecht. Bij het einde van den beurshandel waren de kleine na- deelige verschillen en kleine voordeelige ver schillen tamelijk gelijkelijk over de markt ver deeld. Slechts voor enkele fondsensoorten had het aanbod wat grooter uitwerking. Van de staalfondsensoorten waren het Youngstown, die een verlies van 1% dollar te zien gaven. De overige soorten stelden zich per saldo iets boven of iets beneden het vorig slot. Mijnwaarden werden mede ongunstig beïnvloed door de zwak kere stemming voor tin en lood. Amer. Smelting verloren ruim 1 'A dollar. Vliegtuigwaarden wa ren verdeeld; Glenn L. Martin verlieten de markt met een verlies van 1 'j punt, terwijl North American Aviation wat hooger afkwamij op het bericht, dat deze maatschappij een re- geeringsorder ontvangen heeft voor ruim 2.500.000. Sporen sloegen eveneens een bene- denwaartsche richting in en hoewel ook hier de nadeelige verschillen meerendeels fractioneel In 60-jarigen ouderdom is Vrijdagmiddag overleden de heer L. V. Belinfante, journalist te 's Gravenhage. Leo Belinfante was gedurende zeer vele jaren als redacteur verbonden aan het Nederlandsche Correspondentiebureau voor Dagbladen, dat medio 1935 is overgegaan in het Algemeen Ne- derlandscli Persbureau „A.N.P." Hij was een bekende figuur in de Haagsche perskringen en ondanks zijn lichamelijke constitutie, die hem het loopen verhinderde, een energieke werk kracht. In het Europeesche verkeer zullen voortaan postwissels, die rechtstreeks naar de landen van bestemming worden verzonden, zonder dat daarvoor luchtrecht is verschuldigd, per lucht post worden verzonden, indien daardoor bespoe diging wordt verkregen. Opgegeven door v. «J. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Aanvulling: De VDlledige naam van de op X Dec. 1038 ge failleerde N.V. Biltsche Bouw- en Expl. Mij., ge vestigd te Biltüoven, doch kant-oorhoudende te Apeldoorn, luidt: N.V. Biltsche Bouw- en Exploi tatie Mij! „Het Anker" (Cur. jhr. mr. C. A. Elias, Apejdoorn). Failliet verklaard: 7 Dec.: N.V. van Dongen en Zoon's' Vereenigde Fabrieken tot vervaardiging van Ole'ineproducten, Oliën en, Vëtten, Zievenergen. R.c. mr. J, C. Brongers. Cur. mr. B. J. R-. Kühn, Rotterdam Maria A. C. van der Kaa, Rotterdam, Weste Wagenstraat 4 b. R.c. mr. J. C. Brongers. Cur. mr, mej. A. Austeiczer, Rotterdam. A. Bontenbal, aannemer en administrateur van onroerende goederen, Rotterdam, Nieuwe Bin nenweg 228. R.c. mr. J. C. Brongers, Cur. mr. H. van Traa, Rotterdam. 8 Dec.: R. D. B. M. G. Thomaes, zonder beroep. Nijmegen (Hatert). R.c. mr. F. M. Fleyt-e. Cur. mr. P. I. J. M. van der Vajjüen, Nijmegen. - A. Scheerder, aannemer, D-idam. R.c. mr. F. M Pleyte. Cur. mr. J. P. Coops, Baag-Keppel. G. J. Jolink, timm'erman, Hummelo, gem. Hummelo en Keppel. R.c. mr. F. M. Pleyte. Cur. mr. J. P. Coops, Laag-Keppel. F. Franken, bakker, Arnhem. R.c. mr. F. M, pleyte. Cur. mr. A. F. K. Hartogh, Arnhem. J. G. H. Leyding, Nijmegen. R.c. mr. F. M. Pleyte. Cur. mr. H. B. M. Wils, Nijmegen-. Anne Gaatjes Post-ma, voerman en brand- stoffenhandelaar, Zwagerbosch o.d. Kollumer- zwaag. R.c. mr. S. N. van Opstall, Cur. mr. W. Ruitinga, Dokkum. Johannes Henrieus Kleine-Staarma.n, petten- fabrikant, Steyl-Tegelen. R.c. mr. M. van der Grinten. Cur. mr. P. Müller, Ve'nlo. Wilhelmus Geraraüs Cox, koopman, Hel mond. Tienstraat 14. R.c. mr. M. van der Grin- 1 ten. Cur. mr. F. de Wit, Helmond. C. Kok, schilder, Apeldoorn. R.c. mr. H. B. Wilkens. Cur. mr. T. Vr'oom-, Apeldoorn. Vernietigd door het Gerechtshof te Amsterdam 29 Nov. 1938: E. M. HarmsenRozenbroek, echt- genoote van C. J. M. Harmsen, Anna Paulowna. Vernietigd op grond' Van verzet: Wilhelmus H. Th. M. Bambooy. Beeuwarden; T. Schotpoort Sr., Eerbee-k, gem. Brummen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. H. M. Bigthart, Amsterdam; N. van Dartel, Den Bosch. BEEUWARDEN, 9 Dec.: Graannoteeringen. Gerst zomer puike 7.75—8.25, haver witte puike 6 6.60. haver witte mindere 56, boonen platte 9 10.75, groene kelne kook 910. Buitenl. granen: Gele laplatamais dlsp. 176 boordvrij Beeuwarden; Gele laplatamais disp. 168, boordvrij Rotterdam; Russische gerst disp. 172, boordvrij Beeuwarden; Russische gerst dip. 164, boordvrj] Rotterdam; Nrd -Am. lijnkoeken, disp. 9, boordvrij Beeuwarden; Nrd.-Am. Bijnkoeken disp. 8.30, boordvrij R'dam; Noard-Am. Lijnkoeken, nverk S.K. dlsp. 8.35, boord vrij Rotterdam; Geie Am. mais 175%, boordvrij Beeuwarden; idem 167% boordvrij R'd'am; Am. Mixedmais 175, boordvrij Beeuwarden; idem 167, boordvrij R'dam; Am. gerst 167, boordvrij Beeu warden; ia'em 160 boordvrj] R'dam. Stemming: vast. 's HERTOGENBOSCH, 9 Dec.: N. V. Botermijn. Aanvoer 1.0700 kg. Hoogste prijs 1.58. laagste pry's 1.52, middelprijs 1.56 per kg. bleven, zakten Union Pacific 1 punt verder in. Kunstzijde-waarden konden goed weerstand bieden en bleven boven het vorig slot verhandeld in verband met het gunstige nieuws uit dezen tak van industrie en enkele dividendbetalingen Door de North. Amer. Rayon wordt op de aan- e'eelen A. en B. voor het eerst in dit jaar een uitkeering van 0.25 gedaan, terwijl Amer. Bem- berg 14.— op rekening va.h het achterstallig dividend op de 7 pCt. pref. aandeelen uitkeert De vooruitzichten voor de kunstzijde-industrie werden voor December gunstig beoordeeld en naar men aanneemt, zuilen de afleveringen over 1938 die van 1937 sterk overtreffen. Ook amuse mentsfondsen en aandeelen in telegraafmaat- schappijen bleven goed prijshoudend. Koper- waarden, automobielfondsen, warenhuisaandee- len, rubbers, public-utilities, olieshares, chemi sche waarden en aandeelen in fabrieken van electrisehe waarden rangeerden binnen nauwe grenzen en waren bij het slot weinig veranderd op iets hooger of iets iager niveau dan gisteren Slotkoersen Dec. 9 8 Allied Chemical 1801/2 18)3/4 182i% American Can Co. 93% 93% 9) :i Car F.dry 27% 28 29% Am. Roll. Mills 193/4 19% 20 Am. Smelt. Ref. 49% 511/4 52 Am. Tel. 6? Tel.- 148% 14S 145% Am. Tobacco B. 86% 86% 86% Am. Waterworks 11 78 11% 12% Anaconda Copper 33 33 343% Atchison Topeka 36% 363/4 36% Baltimore Ohio t'/s 61/4 63% Bethlehem Steel 7. 70 71, Canadian Pacific 5% 5% 5% Case Treshing 86 Vs 86% 88% Chase National B. 29% 28% 29 Ches. Ohio 33 Vs 333/8 33 y4 Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 783/s 783% 79% Cities Service 6V4 63/g 63% Consol Gas N.Y. 28 Vi 283% 28-/4 Continental Oil 281/4 ^3i% 29 7 Dawesl. 261/4 26% 26 5Vo Young 21 3% 22% 22 Deleware Huds. 201/4 20% 203% Douglas Aircralt 70 70% 70% Dupont de Nero, 144-3/4 1441% 144% Eastman Kodak 181% 15I 181 El. Bond G? Sh. 93/8 9% 9% General Electric 40% 41 41 General Motors 47% 47% 48% Good Year 33 33% 33% Hudson Motor 7% 7% 7% Illinois Central 143/4 151/4 153% Intern. Harvester 58% 58% 59 Intern. Nickel 52% 52 n 53% Intern. Tel. Tel. 8% 8% 9 Kennecott Copper 41% 421% 433% Missouri Pacific Vs Idem pref. 1% IVa IVs Montgomery Ward 493/4 493% 50% Nat. City Bank 22 21% 22-/4 Nat. Dairy Prod. 121/4 12% 12% New York Central 17% 17% 17 North Am. Av. 161/4 16 161/4 North. Amer. Co. 20l/o 21% 21% Norfolk 6? Westerr 166 155 169 Pennsylvania 193/s 19% 20% Phillips Oil 40% 40% 403/4 Proctor 6? Gamble 55 55 55 Publ. Serv. N. J. 29% 2 30% Radio Corporation 73/s 7 3% 73/s Rep. Steel 21% 22 22% Sears Roebuck 723/4 73 73 Shell Union Oil 131/4 14 141/4 Socony Vacuum 131/4 13% 13% Southern Pacific 1' 171/4 17% Southern Railway 18 3/8 18% 19 Standard Brands 6%§ 63/4 6% Stand. Oil of N.-J. 50% 50 3% 501/4 Tidewater Ass. Oil- 12i% 12% 123/1 Union Pacific 88% 89% 911/4 United Aircraft 381/4 381% 38i% United Corp A. 2% 2% 3 U. S. Leather 5 U. S. Rubber 48% 48'/4 49i% U. S. Steel 61% 61 62'% Western Union 22% 23-/4 23% Westingh. Electr. 1133/4 114 114% Woolworth Building 49% 49% 50% ex. dividend ex coupon. nieuwe aandeelen Gedaan en laten t bieden. NEW YORK, 9 Dec Slotkoersen Dec. 9 8 7 Brussel. 16.83 16 83% 16 84 Rome. •5 26 V4 5.261/4 5.26 Vi Bern. 22.621% 22.65 22.64 Madrid. Oslo. 23 46 23.48% 23.52 A'dam. 54.34 5438 54 39 Londen. 4.663% 4.67% 4 68jv Parijs. 2.62 li- 2.63% 2-63 il6 Berlijn. 40 081% 40 08 40.08 NEW YORK, 9 Dec. 9 Dec. 8 Dec. 9 Dec. 8 Dec. Suiker Dec. Jan. 1 85-86 1.86-87 Juli 2.00.01 2.00-01 Mrt. 1.42-93 1.93-94 Sept 2 03-04 2 03-05 Mei 1.97-98 1.97-98 Nov. 2 07— 2 08 Katoen Dec. 8,31 8 39 Mei ï.94-96 8 04 Jan. 818-20 8.26 Juli 7.70 7.78 Mrt. 8 12-13 8 21 - Oct. 7.33 744-45 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. 4 06 4.08- - Dec. 6 08 6 09-- Mrt. 4 09- 4 10 Mrt. 6 20-21 625 Me! 414 4 16 Mel 6 32-33 6 36 Juli 4,20- 4.20 Juli 6.37 6.40-43 Sept. 4.20- 423 Sept. 6.41-42 6.45 Dee. Dec. 6 47 6 52 Rubber Standaard Dec. 16 09- 16.05 - Juli 16.04 - 15.99 Jan. 16 02 15.98 Sept. 16 05 16.00-f Mrt. 16.02 15 95 Oct. 16.06 16.02 Mei 16,03 15.98 Tin Loco 45 85 46.10 Termijn 45 90 46 15 CHICAGO, 9 Dec. 9 Dec. 8 Dec. 9 Dec. 8 Dec. Tarwe Haver Dec. 643%-1% 64V2-% Dec. 28%- 28'% Mei 67i//,-3% 671/4 3% Mel 28% 283% Juli 66%-67 66% -67 Juli 27% 27% Maïs Rogge Dec. 513% 49% Dec. 413% 413% Mel 531/4- 52% Mei 451/4 45% Juli 53%.— 53'A Juli 451% 45% Reuzel Dec. 6 82'% 685 Mrt. 7 37 7 35 Jan. 6,s7 6.90 Mei 7.52'% 7,55- WINNIPEG, 9 Dec. 9 Dec. 8 Dec. 9 Dec. 8 Dec. Tarwe Gerst Dec. 613% 603%. - Dec. 383% 37'% Mei 633% 63 Mei 393% 38 Juli 64 63% Juli 38 3% - 371% Rogge Lijnzaad Dec 403% 39% Dec 1443% 45i/4 Mej 42% 41% Mei 139%140 Juli 43 42'A Haver Dec. 28% 28% Juli 28%- 28%- Mei 291/4 29%:- BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 8 Dec.: Hont-estroom, s„ Bonden; Magnitogorsk, s„ Archangel (voor Zaandam); Bald Mary, s., Goole; Vechtstroom, s., Huil; Olga, m.s., Bonden; Borthwick, s„ Beith; Alice Marie, s., Swansea; Queenworth, s., Sun derland. 9 Dec.: Harbury, s., Ba Plata; Shelon, s., Le- ningrad; Marne, m.s., R'dam; Ask, s,. R'dam; Ulysses, s„ Middl. Zee; Amstelstroom, m.s., Fo- wey; Thriantha, MX, Ipswich (voor Zaandam): Sonnenfela'e, s., ESbjerg (voor Velsen); Indus, sleepboot, Maassluis; Santa Eulalia, s., Hull (voor Velsen); Fauna, s., Hamburg; Orestes, s., Bor deaux; Hudikswall, s., St. Malo. Vertrokken 8 Dec.: Texelstroom, s., Liverpool; Regulus, s., R'dam. 9 Dec.: Fagervik, s.. Stockholm. Aangekomen 9 Dec.Bind, m.s., Havre; Chevy- chase, s, Gdynia. Vertrokken 9 Dec.: Socrates, m.s., W.-Indie; Akershus. s., Oslo; Queenworth. s., de Tyne; Bo thal. s„ R'dam; Theseus, s., Gdynia. Vertrokken 9 Dec.: British, Ardour, tank, R'dam. AMSTERDAM. Aangekomen 8 Dec.: Hon test-room'. Bonden, stukgoe-o. Handelskade, Holl. Stoomb Mij.; Enid Mary, Goole, stukgoed en steenkolen, Handelskade, Gebr. Schcuer; Vechtstroom, Hull, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Olga, Bonden, stukgoed, Steiger H.A.B., Kampman. 9 Dec.: Borthwick, Beith, stukgoed, Zeebur gerkade, Verg. C'argad'ooïskantoor; Alice Marie, Swansea, steenkolen. Hoofdkam "West, P.E.G.E.M.; Queenworth, Sunderland, steenkolen, Rietlanden, Havenbedrijf De Rietlanden; Harbury, Ba- Plata, graan. Silokade, Vinke Co.; Shelon, Beningrad, hout, Houthaven, Gebr. Scheuer; Marne, R'dam, stukgoed, Javakade. Wm. H. Müller Co.; Ulys ses, Mid'dl Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor: Amstelstroom, Fowey, klei, Rietlanden, Holl. Stoomb. Mij.; Sirius, Velsen, le dig, Rietlanden, Wagenborg; Fauna, Hamburg, stukgoed. Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor, Orestes, Bordeaux, ledig, Bevant'kade. idem; Hu dikswall, St. Malo, ledig, Rietlanden, J. Sydzes Co. Aangekomen 9 Dec.: Lind, Havre, gasolie, Pe- troleumhaven. Ned. Bevr. kantoor; Chevychase, Gdynia, steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Hand. Mij.; Ellen, Zaandam, bunkeren, J. P. Coen haven, idem'. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISONDARI, S Dec. van Jacaro te Londen. MIJ. NEDERLAND TJIKANDI (charter), thuisreis, 7 Dec. te Li verpool. CHR. HUYGENS, uitreis, 9 Dec. van Southamp ton. JAN PZ. COEN, thuisreis, 9 Dec. van Singapore. JOKAN VAN OBDENBARNEVELT, thuisreis, pass. 9 Dec. Gibraltar. TAJANDO)N, thuisreis, 7 Dec. van Sabang. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis. 9 Dec. Van Colombo. KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES, 9 Dec.- van Amst. te R'dam. ALKMAAR, uitreis, pass. 8 Dec. n.m. 5 uur Terceira. BERENICE, 8 Dec. n.m. 7 uur van Demerara te Vlissingen. HERMES, 8 Dec. van Bourgss te Istanboul. MEROPE, naar Kopenhagen, pass. 9 Dec. v.m. 8 uur Hoitenau. ORESTES, 9 Dec. van Bordeaux te Amst. POSEID-ON, 9 Dec. van Amst. te R'd'am. TIBERIUS, 9 Dec. v.m. 1 uur 40 te Hamburg. TITUS, 9 Dec. v.m'. 3 uur van Amst. te Hamb. ULYSSES, 9 Dec. van Middl. Zee te Amst. VAN RENSSELAER, 9 Dec. van New-York naar W.-Indië. VENUS, thuisreis, was 9 Dec. 12 uur 's middags 200 mijlen Z. W. van Ouessant. VESTA, 9 Dec. van Savona te Livorno. IRENE, 9 Dec. van Amst. te Harlingen. AURORA, 8 Dec. van Malaga te Cadix. BARNEVELD, thuisreis, was 8 Dec. 2 uur 40 V.m. 960 mijlen W.Z.W. van Valentia. BOSKOOp, 7 Dec. van Talcahuano naar San Antonio. ORANJE NASSAU, uitreis, 8 Dec. van Barbados. FAUNA, 9 Dec. van Hamburg te Amst. ASTREA, 9 Dec. van New-York n. W.-Indië. SOCRiATES, 9 Dec. n.m. 4 uur 50 van Umuiden naar W.-Indië. THESUS, 9 Dec. van Amst. naar Gdynia. HALCYON LIJN ROZENBURG, R'd'am naar Bordeaux, 8 Dec. uit den N. Waterweg. STAD SCHIEDAM, 7 Dec. van Vlaardingen te Pepel. STAD AMSTERDAM, naar Genua, pass. 9 Dec. Gibraltar. HOLLAND-AMERIKA LIJN NIEUW AMSTERDAM, uitreis, 9 Dec. Van Southampton. BLOMMEESDUK, thuisreis, 8 Dec. te Antwerpen BGSCHDIJK, uitreis, pass. 9 Dec. Vlissingen, van Antwerpen. NOO-RDAM, 8 Dee. van Philadelphia naar New- York. BEEMSTERDIJK, thuisreis, was 7 Dec. 's mid dags 1340 mijlen W. van Scilly. VEENDAM. 10 Dec. v.m. van R'dam n. New-York. LEERDAM, uitreis, 8 Dec, te Vera Cruz. ROTI'. LLOYD DEMPO, thuisreis, 9 Dee. van Port Said. BLITAR, thuisreis. 8 Dec. n.m. 11 u. van Sabang. KOTA AGOENG, thuisreis, 9 Dec. van Port Said. KOTA INTE-N, thuisreis, pass. 9 Dec. Dover; wordt 9 Dec. n.m. 5 uur te R'dam verwacht. KERTOSONO, uitreis, 9 Dec. te Genua. KOTA INTEN, 9 Dec. n.m. 3 uur 10 van Java te Rotterdam'. GAROET, thuisreis, 9 Dec. v.m. té Marseille. KOTA NOPAN, uitreis, 9 Dec. te Belawan. JAVA-NEVV-YORK LIJN SO'EKABOEMI, 8 Dec. van Sabang n. New-York. KOTA RADJA, pass. 8 Dec. St. Vincent; wora't 16 Dec. te Halifax verwacht. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIË LIJN TJIKEMBANG, 9 Deo. van Hamburg te Ant werpen. MEERKERK, thuisreis, 8 Dec. te Hongkong. S ER-O O S KER Kuitreis, 9 Dec. te Hongkong ZUIDERKERK, uitreis, 8 Dec. te Genua. IIOLLAND-AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN, 9 Dec. n.m. 3 uur 30 van Hamburg naar Amsterdam. MELISKERK, 9 Dec. v.m. 2 uur van Dar es Sa laam naar Zanzibar. DIVERSE SCHEPEN BATAVIER II, 9 Dec. van R'dam te Gravesend. KATWIJK, 10 Dec. van Bilbao te R'dam verw. EMMAPLEIN, naar Pepel, pass. 9 Dec. Las Fal- m'as. ORANJEPOLDER, 8 Dec. van R'dam te Londen. ALPHARD, naar Vancouver, pass. 8 Dec. Be- vezier. PRINS FREDERIK HENDRIK, 9 Dec. van Jaffa te Londen', ALKAID', 8 Dec. van Vancouver te Huil. BUSSUM, naar B.-Aires, pass. 8 Dec. Dungencss. THEANO, 9 Dec. van Belfast te Fowey. IJSTROOM, 8 Dec. van Amst. te Leith. VBIESTROOM, 8 Dec. van Amst. te Huil. SOESTERBERG, 8 Dec. van Sornaes n. Trang- sund. NAALDWIJK, 8 Dec. van Setubal te Rouaan. WOENSDRECKT, naar Havre, was 8 Dec. 9 u. 35 v.m. 170 mijlen W. van Lands Etod. J.ONGE' ELISABETH, 6 Dec. van Marseille te Bagnara. MIRACH, naar Hamburg, pass. 8 Dec. Key West. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Aku Anaconda U. S. Steel Rep. Steel Shell Union Am. Bemberg North Am. Rayon 311—311% 21314—2121/2 3838 25—251/8 46K-465/8 163/8-161/2 1011/16 7 7/16 16(4 Van 4.305 uur Aku H. V. A. U. S. Steel Rep. Steel 381/2 465 465/g 16%16% Koersen voor stortingen op 10 December 1938 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken ƒ73,85, Lires ƒ9,66.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2