Waar de filmband rolt ft Zoekt gij betrouwbaar Personeel? O Afschuwelijk drama Plaats dan een Omroeper" voor 90.000 gezinnen Forensenstrijd ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 De nieuwe belasting door belang hebbenden uit Haarlem en Om streken besproken Het hoofd van 't gezin Waarom forens? Oost en West Op den bon Haarlemsche Reddingsbrigade Aanbesteding ONVOORZICHTIG OVER GESTOKEN Kamer van Koophandel Verbouwing St. Antoniuskerk Gevonden voorwerpen en dieren GEZELSCHAP JAN MUSCH Drie der 4 slachtoffers van de vliegtuigramp: piloot A. v. d. Seyde; de radio-telegrafist A. Bekking en piloot C. M. Schrey Pastoor de Moei waarn. hoofdaalmoezenier Benoeming bij het Apostolaat ter Zee (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) De ramp van de Ekster EMISSIE HAARLEM 2Vz pet. leening groot f 2.055.000 a Ï00 3/8 FRANS HALS-THEATER Het legioen van eer Gracy Fields en Victor McLaglen in de film ,J)aar waar mijn Sarie woon" (Rembrandt Theater REMBRANDT-THEATER Grave Fields in „Daar, waar mijn Sarie woon.... „Maja de bij" LUXOR-THEATER „Kerels uit een stuk" Het Legioen van Eer (Tobis) Frans Hals-theater JACOB HAMEL OP DE FILM Moviac-theater Twee lijken in gemeentelijke bosschen te Goirle gevonden NORTH AMERICAN RAYON Hertog van Kent op Schiphol 5)illlll!ll!lllllllllllllllllllllllllllllllllll!llll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llllllllllllll!llllllllll!llllllll!IIIIIIIIIIIIIIF£ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimmiiiiiiiiiiminiiiniiMii ^liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiï STAD De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Algemeenen Bond van Forensen vergader de gisterenavond in café-restaurant Brinkmann. De voorzitter, Dr. H. van Beeck Vollenhoven, wees er in zijn openingswoord op, dat dikwijls de vraag gesteld wordt wat die forensen-ver- eeniging nu eigenlijk doet. Daarop dit antwoord: wij behooren tot de stille werkers. Wij zorgen, dat de heeren 's morgens op tijd op htm kan toren en werkplaatsen komen, dat zij niet te veel gevaarlijke kruispunten moeten passeeren. dat zij hun post op tijd krijgen en dat hun klachten de bevoegde autoriteiten bereiken. Die autoriteiten verleenen onzen bond steeds alle mogelijke medewerking. Wü kunnen alleen niet de zorgen voor de achterblijvende echtgenooten overnemen. In facto is de vrouw des huizes het hoofd van het gezin, zij onderhandelt met gemeentediensten, met de politie, met belastingambtenaren, zij heeft alles geregeld als de forensen 's avonds moe thuis komen. Wij zijn hier bijeen gekomen, aldus spr., om dat er ruzie dreigt tusschen het Rijk en de fo rensengemeenten. Het is het oude liedje, „leege kisten maken twisten". Het Rijk wil de Duitsche koloniale politiek volgen: het wil anderen laten bloeden voor hetgeen de werkgemeenten te kort komen. Spr. gaf daarna het woord aan mr. S. C. H Nederburgh uitAmsterdam die sprak over „De dreigende wederinvoering der Forensenbelas ting". Nadat spr. een korte uiteenzetting had gege ven van de huidige heffing, gaf hij eenige voorbeelden: Iemand met een belastbaar inkomen van f 3000.wonende in Heemstede, vond dus op zijn belastingbiljet over 1937/38 in de eerste plaats de reeds vermelde hoofdsom van f 63.— en daarnaast een bedrag van f 37.80 (60 pet. van f 63.waarvan f 15.75 gaat naar het Werkloosheidssubsidiefonds en f 22.05 naar de gemeentekas van Heemstede. Gaat de verandering door, dan worden voor een forens van Heemstede op Amsterdam met een inkomen van f 3000.de cijfers: Opcenten voor de gemeentekas van Heem stede f 15.75; idem voor de gemeentekas van Amsterdam f 13.50; totaal f 29.25, tegen f 22.05 voor den man die in Heemstede woont en werkt. Voorts wordt voorgesteld om gemeenten, waar geen belastingverhooging meer zal plaats vin den, recht te geven een nieuwe belasting op het inkomen te heffen; aldus een progressieve belasting. Indien bijvoorbeeld Amsterdam als werkgemeente deze belasting heft, moet de forens daarin meebetalen naar de helft van zijn inkomen. Dit heeft directe en indirecte ge volgen voor de forensen. De directe gevolgen zijn de belastingverhoogingen, die thans be taald worden en het indirecte gevolg is, dat de woongemeente een deel van haar belasting opbrengst moet gaan verhoogen. Waarom wordt men forens? aldus spr. De eigenlijke redenen worden door den Minister miskend. Men ziet toch overal werk-centra ont staan waaromheen gegroepeerd zijn de woon oorden. Zoo werken in de city van Londen over dag 500000 menschen, doch er wonen daar maar 15.000 menschen. Draagkrachtige foren sen zuilen forens blijven, doch de minder draag- krachtigen zullen naar de werkgemeenten te- rugkeeren. Daarbij komt, dat de werkgemeen te aan deze menschen zeer weinig heeft, ter wijl voor hun gezin het wonen in de groote steden een offer beteekent. Dieper ligt het algemeen bezwaar, aldus spr. Immers, de nood der werkgemeenten wordt niet veroorzaakt door het vertrek der forensen, maar door andere oorzaken. Deze nood moet niet ge lenigd worden met een deel van de belasting opbrengst. De groote gemeenten hebben groote uitgaven. Bovendien zijn er uitgaven, waarvan tot ver over haar grenzen wordt geprofiteerd, zoodat het billijk is, dat hierin elders wordt bijgedragen. Deze gedachte ligt ten grondslag aan het in 1929 ingestelde gemeentefonds en het werkloosheidssubsidiefonds. Deze fondsen worden door het geheele land gevoed. Zoodoen de dragen de forensen bij in den nood der werkgemeenten. Dat dit geen üdele bewering is bewijzen de volgende cijfers, ontleend aan de statistiek der gemeentefinanciën gepubliceerd door het Cen traal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenha- ge. De inwoners van een groot aantal woonge-- meenten storten in die fondsen meer dan de woongemeenten uit de fondsen terug krijgen. In 1935 Bloemendaal rond f 1.650.000: Heemstede f 656.000. Deze meerdere bedragen gaan naar de „ar mere" gemeenten, waaronder de werkgemeen ten. De twintig woongemeenten in den driehoek AmsterdamRotterdamUtrecht storten rond f 9.000.000 méér dan zij krijgen en als men daar Den Haag bijrekent, wordt dit bedrag t 14.500.000. Men zal dus allereerst moeten nagaan welke uitgaven de noodlijdende gemeenten doen in het algemeen belang en ze hierbij moeten sub sidieeren. Invoering der forensenbelasting, besloot spr., staat gelijk met het terugzetten van de klok. Voor leden en genoodigden van de Konink lijke Vereeniging Oost en West, afdeeling Haarlem en omstreken, werd gisterenavond ln de groote zaal van hotel De Leeuwerik 'de film vertoond van het 10-jarig bestaan der Koninklijke Nederlandsch-Indische Lucht vaartmaatschappij, die ingeleid werd door den secretaris van den Raad van Beheer dier Maatschappij, den heer J. Steenbeek. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter der vereeniging, de heer P. C. Woudsma, met enkele woorden den heer Deinum, die, zooals hij zeide, lange jaren de ziel der vereeniging is geweest. De heer Steenbeek vertelde van de oprich tingsplannen van een Nederlandsch-Indische Luchtvaartmaatschappij in het voorjaar van 1927 toen men voor het bedwingen van in- landsche onlusten het belang daarvan inzag. Een verzoek van de regeering om tot een der gelijke maatschappij te komen werd door de Deli-maatschappij met instemming ontvan gen. De heer Enthoven, thans voorzitter van den raad van Bestuur, zette zijn schouders onder dit werk en kon binnen 14 dagen mede- deeling doen, dat door verschillende groote lichamen het benoodigde kapitaal van 5.000.000 was toegezegd. De regeering gaf een jaarlijksche subsidie en in 1928 werd de K. N. I. L. M. opgericht. Men koos voor de luchtlijnen landvlieg- tuigen, die, hoewel Ned.-Indië een zeer water rijk gebied is, vele economische voordeelen boven watervliegtuigen boden. Voorlichting en advies werd gevraagd aan de oudere zuster, de K. L. M., die al veel voorbereidend werk had verricht om in Indië tot een burgerluchtvaart te komen. De heer Plesman werd tot directeur benoemd van de jonge maatschappij. Thans omvat zij buiten veel inlandsche lij nen, ook reeds internationale lijnen, waarvan die op Australië pas sedert kort geopend is. De film. die hierna vertoond werd bracht alle groote gebeurtenissen van deze tien jaar duidelijk- en op soms zeer verdienstelijke wijze in beeld. Zelfs was een gedeelte in kleuren opgenomen. Na de pauze werd de kleurenfilm „Week end flitsen" van een luchtreis naar en in In dië van den heer E. Enthoven vertoond. Na de mededeelingen van den burgemeester in den Raad, dat er zonder waarschuwing proces-verbaal opgemaakt zal worden tegen hen, die Haarlems straten verontreinigen door in de buurt van automatieken papieren of kar tonnen weg te werpen op den publieken weg, maakt de politie korte metten met de over treders. Gisteravond reeds was de politie in actie en zagen enkele onachtzame automatiek-bezoekers zich op den bon geslingerd. In de algemeene ledenvergadering van de Haarlemsche Reddingsbrigade ontving mejuf frouw Haase de A. J. Meyerink-medaille. Tot afgevaardigde naar de bondsvergadering in Utrecht werden benoemd de heeren J M. Schmidt en P. Wapstra. In de plaats van den heer Rohlfs, die naar het buitenland vertrokken is. werd tot hoofd- instructeur benoemd de heer E. H. van Zanden. Verschillende huishoudelijke zaken werden be sproken. De directeur van Openbare Werken heeft gisteren ten stadhuize aanbesteed het bouwen van een openbare lagere school in het Flora park. Ingekomen waren 60 biljetten. Laagste inschrijver was A. Castricum, Bever wijk voor f 68988. Uit Haarlem en omstreken schreven verder in: G. J. Evers, B'oemcndaal f84.774; Fa. Co- belens en Zn. Haarlem f84.250; H. Oudshoom, Velsen f 76.200; P. J. van Hoften, Haarlem f 83.820; M. Joustra, Haarlem f73.842; J. Bree- voort, Haarlem f82.885; W. Nelissen Jr., Haar lem f 75.950; J. M. de Jong, Haarlem f 88 888; P. Sprengers, Haarlem f74.000; E. J. van Don selaar, Vogelenzang f74.600; v.d. Wal en Co., Zandvoort f 76.747Gebrs. de Vries, Haarlem f73.772; R. Beyk, Haarlem f81.794; P. Cupido, IJmuiden f 75.250; v. d. Putten, Heemstede f 78.400; P. Boerrigter, Haarlem f 80.220; N.V. Noord Holland, Heemskerk f 75.700; F. Philips. Haar'.em f85.200; M. Ebbing, Haarlem f79.288; Philips Bouwbedrijf, Haarlem f83.260; Joh v. d. Putten f 77.600; W. v. Heyst, Driehuis f 69.800 Gistermiddag is een U-jarig meisje M. v. E., dat van de Reigerstraat den Vergierdeweg wilde oversteken en niet op het verkeer lette, aange reden door een auto, die van de richting Sant poort kwam. De autobestuurder trachtte door krachtig remmen nog een aanrijding te voor komen, doch tevergeefs. Met een ernstige kneuzing aan den enkel en een ernstige wond aan het achterhoofd is het meisje in de Mariastichting opgenomen, na door den Ongevallen Dienst behandeld te zijn. Den autobestuurder treft geen schuld. De eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken zal worden gehouden op Dinsdag 3 Januari 1939, des avonds te 8 uur in het Ge bouw der Kamer, Nassauplein 46, Haarlem. De doopkapel van de St. Antoniuskerk aan de N. Groenmarkt zal op Zondag 18 December, des avonds om 7 uur, worden ingewijd. De Antoniuskapel volgt, op Dinsdag 20 De cember, des avonds om half 8. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bont, Eiser, Iordenstraat 19; handschoen, Slijkhuis, Zaanenlaan 69; horloge in étui, de Ridder, Jelgersmastraat 20; horloge, Witteman, Nagtzaamstraat 79; een paar dameshandschoe nen, Bestelhuis, Begijnhof; een paar hand schoenen, Prent, 2e Zuidpolderstraat 8; kat, Bakker, Rijksstraatweg 16; drie katten: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt 24; stamkaart N. Z. H., Hansen, Kerkstraat lOrd.; portemonnaie met inhoud, Horst, Zwaluwstraat 10; kinder- portemonnaie met inhoud, Nederkoorn, Tromp straat 39; kinderpetje, v. Wels, Oranjestraat 100; kinderportemonnaie met inhoud, Elden- burg, Denys van Hullelaan 16; rijwielbelasting- merk in étui, Hazelaar, Hofmeijerstraat 32. Op Zondag, 11 December geeft het Gezelschap Jan Musch in den Stadsschouwburg, te' Haar lem, tegen populaire prijzen een vroolijken avond met „Als je maar 'n Verleden hebt!", het kos telijke blijspel in drie bedrijven van Arnold en Bach. De heer Jan Musch speelt daarin zijn beken de komische creatie van Max Stieglitz, terwijl de overige rollen in handen van de dames Elly van Stekelenburg, Mary MuschSmithuysen, Lena Kley, Nina Bergsma, Nel Ligthart en de heeren: Jaap van der Poll, Adolphe Hamburger, Ferd. Koolbergen en Marcel Berckmans. De regie is van Jan Musch. Naar wij vernemen is pastoor J. C. de Moei havenaalmoezenier van IJmuiden, door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers benoemd tot waarnemend hoofdaalmoezenier van het Apostolaat ter Zee in Nederland tfidens de ziekte van den Wel- eerw. Heer F. v. d. Vliet, hoofdaalmoezenier, die op het oogenblik in het ziekenhuis St. Joannes te Deo te 's Gravenhage wordt ver pleegd. onder nederigheid is het on. mogeiijlc iets te genieten zelfs geen hoogmoed. Omtrent de ramp van de „Ekster" meldt onze verslaggever nog, dat de beide Lockheeds op de binnenlandsche lijnen werden gebruikt, maar uitsluitend 's zomers. In den winter werden de piloten onder leiding van den zeer bekwamen in structeur v. d. Seyde met het vliegen van de Lockheeds vertrouwd gemaakt. Bovendien leerden zij welke handgrepen en maatregelen noodig waren om in bepaalde on gunstige gevallen, die zich in de practijk konden voordoen, het toestel te redresseeren en in hun macht te behouden. Van der Seyde was ook de aangewezen piloot voor bijzondere vluchten, zooals in den avond van Vrijdag 21 October boven de verduisterde stad. Het stoffelijk overschot der slachtoffers is naar een der Haarlemsche ziekenhuizen ver voerd. Op Schiphol wapperen de vlaggen half stok. Daar het ongeluk met de „Ekster" gebeurd is op het gebied, dat ressorteert onder de Justitie van Haarlem, werden de justiiteele autori teiten van Haarlem onmiddellijk na het onge val hiervan in kennis gesteld. Spoedig versche nen vertegenwoordigers van het Haarlemsche parket ter plaatse, die onmiddellijk een voor- loopig onderzoek hebben ingesteld. Daarvoor zijn ook de lijken der slachtoffers op last van de Haarlemsche politie in beslag ge nomen en voorloopig naar Haarlem vervoerd. Nadat zij zullen zijn vrijgegeven zal over de teraardebestelling worden beslist. De Incasso-Bank N.V., de Nederlandsch In dische Handelsbank N.V., R. Mees Zoonen, de Twentsche Bank N.V., de Nederlandsche Han- del-Maatschappij N.V. en Lippmann, Rosenthal Co. berichten, dat zij de inschrijving op 2.055.000 2'/2 pet. obligatiën, leening 1938, met een looptijd van uiterlijk 10 jaren, in stukken van 1000, aan toonder, ten laste der gemeente Haarlem, tot den koers van 100-% pet. openstel len op Donderdag 15 December 1938 bij hunne kantoren, alsmede bij den gemeente-ontvanger te Haarlem, De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 Juni en 1 December. De leening is a pari aflosbaar in uiterlijk 10 jaren; aanvangende op 1 December 1940 zal in de jaren 1940 t/m. 1947 telkens ƒ220.000 wor den afgelost en op 1 December 1948 295.000. Bij versterkte of algeheele vervroegde aflos sing gedurende het tijdvak van 1 December 1941 tot 29 December 1941 zal bij de hoofdsom worden bijbetaald gedeelte van het door den geld gever betaalde agio. Indien binnen een jaar na den stortingsdatum versterkte of algeheele vervroegde aflossing plaats vindt, zal bij de hoofdsom bovendien moe ten worden bijbetaald eene schadeloosstelling van 1 pet. s jaars gerekend pro rata temporis en wel naar het aantal maanden (gedeelten van een maand als een geheele maand gerekend), „Durft gij te zweren, luitenant, dat gij Uzelf verwondde met Uw eigen revolver?" De luitenant, die voor de militaire recht bank staat, denkt even na en zegt: „Ik zweer". Maar dan staat de openbare aanklager op en hij vraagt: „Zweert gij als soldaat en bij het Legioen van Eer, dat ge de waarheid spreekt?" Op het witte doek verschijnen de groote kop pen van de rechters, van den verdediger en van den verdachte. „Neen, dat kan ik niet," is het resolute ant woord. De luitenant wordt uit den dienst verwijderd en vele maanden later schrijft hij aan zijn verdediger hoe hij aan zijn verwondingen ge komen is. „Het begon in Algiersbegint de brief en dan wordt het geschrevene werkelijkheid en ontrolt zich voor den toeschouwer het drie hoeksdrama, dat aan de rechtszaak vooraf ging. De waarde van de film zou grootendeels ver loren gaan, wanneer dit droeve relaasi hier be kend zou worden gemaakt. Men begrijpt, dat er een vrouw in het spel is, maar vooraleer zy op het doek verschijnt, is de film ruim voor de helft verstreken en is het publiek ge tuige geweest van hevige gevechten in de Sahara, waar benden de dappere mannen van het Fransche Legioen van 'Eer overvallen. Dit deel moge wat al te luidruchtig zijn door het aanhoudende knallen van de schoten en het ratelen van de mitrailleurs, het krijgt een bijna documentaire waarde doordat de filmers de ateliers verlaten hebben en met medewer king van het Fransche Gouvernement midden in de Sahara verblijven. Bekende Fransche acieurs spelen de hoofd rollen. Wij noemen Charles Vanel, Marie Bell, Pierre Renoir. Het spreekt vanzelf, dat „Legions d'Hon- neur" alleen voor volwassenen geschikt is Het voorprogramma brengt een zeer interes sante gekleurde intellect-film van Nieuw Zeeland. Gracy Fields zou men, wat haar voordracht betreft, de Engelsche Maurice Chevalier kunnen noemen, indien laatstgenoemde tenminste een Frangaise en geen Franschman geweest was. Het is practisch haar eerste groote film want haar roem en reputatie heeft zij uitsluitend in Engeland verworven met haar zang. Dit film debuut is echter werkelijk verrassend zoo vrij en onbevangen, en daarbij geestig en toch charmant. Weinig filmsterren van naam kun nen op al deze kwaliteiten bogen en vandaar dat wij deze thans met genoegen signaleeren. Een tref voor haar was verder dat het scenario op zichzelf reeds buitengewoon aardig was. Het is een en al goedmoedigheid wat de klok slaat. Een goede, doch onhandig domme lobbes van een man, heerlijk getypeerd door Victor Mc Laglen, brengt zijn werkzame vrouw die een populair zangeres is, herhaaldelijk in moeielijk- heden door zijn ondoordachtheid en goedgelo vigheid. Nauwelijks zijn er weer wat duitjes bij elkaar gezongen of hij laat zich met behulp van zijn millioenen-fantasie weer door een of an deren zwendelaar oplichten. Nu gaat dat alles wel niet zonder stevig vuistgevecht, want al is hij ook een „echte goeierd", dat neemt toch niet weg, dat hij, zijn knuisten voortreffelijk weet te gebruiken en soms heele dorpen in een minimum van tijd ontvolkt. Wanneer men dan ook sedert langen tijd niet van een gezellige speelfilm genoten heeft, dan kunnen we deze bijzonder aanbevelen. Zij is kostelijk in alle op zichten. Het programma wordt verder aangevuld met een grappige teekenfilm van Perky en de jour naals terwijl op het tooneel Louis Davids een 20-minuten lang met zijn monteren kout en vroolijke liedjes een aangename stemming ver oorzaakt. Hij geeft nog altijd blijk, zijn repu tatie als Neerlands beste conférencier en suc ces-voordrager te handhaven. Zijn voordrach ten waren natuurlijk meest over de film, en dat onderwerp belicht hij in versvorm op zijn eigen typische en zeer geestige manier. Een uitstekend programma en voor volwasse nen een ware tractatie. Wegens het groote succes dat deze film de vorige week had, wordt voor de Zondagmorgen voorstelling deze uitstekende cultuurfilm ander maal vertoond. De renbaan heeft reeds vele malen het on derwerp van een film uitgemaakt, en een dank baar onderwerp. Er is immer spanning, niet alleen door de races op zichzelf, doch meer nog door de intriges onder de bookmakers, waar van onschuldige paardeneigenaars het slacht offer dreigen te worden, er is de sfeer van de renbaan als achtergrond, doch ditmaal werd minder het accent op de paardenbezitters en de bookmakers gelegd, als wel op de jockey's en hun leven. We worden verplaatst in een jockey pension en ontmoeten daar den vermakelijk ver waanden Timmy. Hij mist alle uiterlijke be schaving, doch in zijn hart is het een goede jongen, die vriendschap sluit met den tengeren kleinzoon van een Engelschen paardenbezitter. Er zit wel degelijk vaart in deze film. Er zijn bedriegers, die alles op het laatste oogenblik nog in de war dreigen te sturen, er zijn races, maar er is ook het jonge sterretje Judy Gar land, die vroolijke liedjes zingt en die met haar moeder de pensionhoudster (Sophie Tucker) er het hare toe bijdraagt om de ge zellige, vlotte rolprent een happy-end te ge ven, dat anders is dan gewoonlijk, doch wel zoo aardig. In het uitgebreide voorprogramma wordt men onderwezen in het dresseeren van hon den. Verder is er nog een smakelijk teeken filmpje en natuurlijk ontbreken de journaals niet. Wie Jacob Hamel is behoeven wij onzen lezers niet te zeggen. Onder kleine en groote zangers en zangeressen is zijn naam zeer populair en in gedaehten hoort U reeds zijn bekende: Nu Al zijn er velen, die hem persoonlijk hier of daar hebben meegemaakt, lang niet iedereen kent hem van aangezicht tot aangezicht. De gelegenheid tot kennismaking is er: Nu. In het Luxor Sound te Haarlem loopt vanaf 9 Decembér tot en met 15 December een film, waarin Jacob Hamel als dirigent en zangpae- dagoog op de hem eigen wijze zijn volgelingen de kunst van het zingen leert. Jacob Hamel kent zijn vak en is een verstandig man. Hij krijgt zijn volkje precies waar hij het hebben wil. „Zingen is gezond" zegt Hamel. En dat hij zijn gezondheid ook op ander gebied weet te waar- deeren, blijkt uit de keus van zijn sigaret. Chief Whip. Jacob Hamel als zang- en rookpaedagoog, dat is de interessante reclame-film voor de alom bekende Chief Whip Virginia sigaretten. In Moviac Theater, Groote Markt, draait nog een week „Het lied van Geluk" met Herbert Ernst Groh, Paul Kemp, Theo Lingen etc. Het voorprogramma geeft weer elck wat wils. dat tusschen den dag der versterkte of algeheele vervroegde aflossing en het einde van de voor noemde periode van één jaar na den stortings datum nog moet verloopen. Bij overteekening van het aangeboden bedrag zal de toewijzing systematisch geschieden. Het recht wordt voorbehouden inschrijvingen bij de toewijzing, zonder opgaaf van redenen, geheel of gedeeltelijk niet in aanmerking te ne men. De betaling der toegewezen obligatiën moet tegen in ontvangstneming der definitieve stuk ken geschieden aan het kantoor van inschrijving op Donderdag 29 December 1938 door storting van 1003.75 per obligatie, onder bijbetaling van 1.94 voor 28 dagen rente a 2j/2 pet. De opneming der obligatiën in de prijscouran ten van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam en de Vereeniging van Effecten handelaren te Rotterdam zal worden aange vraagd. Omtrent den financieelen toestand der ge meente Haarlem hebben burgemeester en wet houders o.a. de navolgende gegevens verstrekt: De vaste schuld der gemeente bedraagt ƒ45.665.154.99 (incl. Werkfondsvoorschotten en Rijksvoorschotten voor gemeentelijken woning bouw) of wel 333 (rond) per inwoner. Het vastgesteld belastbaar inkomen (zonder kinderaftrek) bedroeg over: 1935/1936 64.000.000, 1936/1937 ƒ60.500.000. Het vastgesteld belastbaar vermogen bedroeg op 1 Januari van het bealstingjaar 1935/1936 176.158.000 en van 1936/1937 173.557.000 d.i. gemiddeld per aangeslagene resp. 63.700 en 63.800. De gewone dienst voor 1937 sloot met een tekort van 744.514.76. Dit bedrag zal, te be ginnen met 1939, over 10 jaar verdeeld, ten laste var den gewonen dienst worden gebracht. Ten aanzien van de uitkomsten van den dienst 1938 kunnen uiteraard nog niet met eenige ze kerheid mededeelingen worden gedaan. De begrooting voor den dienst 1939 sluit, wat den gewonen dienst betreft, met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 18.439.998.04, waar bij rekening is gehouden met een belastingbij- drage van 758.972 en een extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds van 525.248. In de bosschen van Goirle. heeft de ge meentewerkman Swinkels Vrijdag om streeks half elf de lijken aangetroffen van een 18-jarig meisje en een 24-jarigen jonge man, beiden uit Goirle. Het meisje was door middel van messteken om het leven ge- gebracht. De jongeman bleek zich in de on middellijke nabijheid van het leven te heb ben beroofd. Het drama moet zich Donderdagavond hebben afgespeeld. Het parket uit Breda bevond zich heden middag ter plaatse, om een nader onder zoek in te stellen. Omtrent dit afschuwelijke drama ver nemen wij nog, dat de jongeman sinds korten tijd omgang had met het meisje. Hij was reeds lang wterkloos en het staat vrijwel met zeker heid vast, dat men hier te doen heeft met moord en zelfmoord. Het meisje woonde bij haar vader in ên had geen moeder meer. De man, die werkzaam is op een weverij te Goirle en tot Donderdagavond tien uur daar werkzaam was, heeft het meisje niet eerder gemist dan Vrijdag in de vroegte, toen hij de gemeentepolitie op de hoog te bracht van de vermissing van zijn dochter. Deze is daarop op onderzoek uitgegaan. Inmiddels vervoegden zich omstreeks half tien twee mannen bij den burgemeester van Goirle, die mededeelden langs den Rielschen Diik, die door bosschen omgeven is, de stoffe lijke overschotten van twee. jonge menschen te hebben aangetroffen. De burgemeester begaf zich onmiddellijk met den gemeenteveldwach ter en een marechaussee naar de plek van de» moord. In den vroegen middag werd het par ket uit Breda van het gebeurde op de hoogte gebracht, dat eenigen tijd later eveneens te Goirle verscheen en een onderzoek instelde. Naar wij vernemen, bestaat er zeer groote kans, dat op de gewone aandeelen North Ame rican Rayon binnenkort over 1938 toch nog een dividend van een kwart dollar zal worden uit gekeerd. Voor de tweede maal heeft de hertog van Kent, die te Oslo de begrafenis van Koningin Maud heeft bijgewoond, Vrijdagmorgen geduren de korten tijd op Schiphol vertoefd. De hertog werd verwelkomd door den heer Thomson, ver tegenwoordiger van de K.L.M. op Schiphol. Om streeks kwart voor twaalf vertrok Z.K.H. weer om de reis naar Londen voort te zetten. Ter wijl de hertog op Schiphol vertoefde, verspreid de zich het bericht over de noodlottige vlieg ramp, die vier K.L.M.-ers het leven kostte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4