Haarlem, 10 Dec. Radio Moors VOOR FIJNPROEVERS! NOG EENIGE LOTEN MERCATOR NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, N.v Wij verstrekken Credieten aan Handel en Industrie JUBILEUM-LOTERIJ 1938 ZATERDAG 10 DECEMBER 1938 VEREENIGING DANTE ALIGHIERI DE ARMENRAAD Het steunwezen van 19131938 Weldadigheidsvoorstelling ten bate van de „Stille Armen" GEEN STEUN VOOR LATE TULPEN Afwijzend bericht van den minister ST. CHRISTOFFEL JUBILEUM TEN STADHUIZE WEIHNACHTS ORATORIUM Op tweeden Kerstmiddag GRAALNIEUWS van Herwonnen Levenskracht Afscheid ir. De Koningh GELOOF EN WETENSCHAP MODERNE TALEN A CONTANT PRIJZEN De Kleedingverkoopcentrale SCHAGCHELSTRAAT 19 C TOONKUNST „Kodachrome" Programma Radio-Centrale BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Agenda Apotheekdiensten VAKMENSCHEN ZAANDAM ZANDVOORT STAD Lezing van dr. E. Morpurgo Het is altijd een vreugde iemand aan het Woord te hooren die zoo thuis is in 't behandelde onderwerp dat hij ons zonder inspanning voert tot het begrijpen van zeer ingewikkelde denk beelden en toestanden. Het is wel de hoofd eigenschap van Dr. Morpurgo, dat hij zoo hel der en duidelijk een inzicht weet te geven in een der belangrijkste gebeurtenissen en tijdper ken der Europeesche kunstgeschiedenis, het tijd perk der wisselwerking tusschen Noordelijke en Zuidelijke kunstenaars tijdens het Renaissance- tijdperk. Na ons gewezen te hebben op de ver schillende aanleidingen tot nauwer contact tus schen Italianen en Nederlanders, zooals de uit breiding der handelsrelaties, de scheepvaart, de toezending van kunstwerken ter versiering van steden en paleizen, kwam de geleerde spreker tot bet behandelen van het leven van Gian Bolog- ba, meer bekend als Jean de Boulogne. Deze Vlaming zag 't levenslicht te Douai in '525, ves tigde zich eenigen tijd in Antwerpen er. onder ham van daaruit de klassieke Romereis om werk te zoeken en zijn kunstopleiding te voltooien. Spreker schetste 0113 het wedervaren van den Vlaming in 's werelds hoofdstad, waar hij me- hige teleurstelling beleefde en zich niet kon handhaven, zijn terugkeer naar het Noorden, Waar een toevallige ontmoeting met een kunst kenner, vriend der Medici, zijn levenslot ver anderde. In Florence kende Gian Bologna den voorspoed en kreeg hij gelegenheid om zijn ta lenten te ontplooien. Aan de hand van talrijke prachtige lichtbeelden verklaarde spreker het typische var. Gian Bologna's kunst, en wees on der .meer op de belangstelling van den Vla ming voor het dierenleven, dat dank zij hem Weer een aanzienlijke plaats veroverde in de beeldhouwkunst. Breedvoerig stond spreker stil bij de twee meesterwerken die den naam van den beeldhouwer wereldberoemdheid hebben ver- Schaft, de Herculesfontein te Bologna en de Zwevende Mercurius, wiens gebaar zoo licht is, dat 't beeld los van de zwaartekracht schijnt te leven. De talrijke aanwezigen waren zeer onder den 'hdruk van het geestig en boeiend betoog, het welk rijkelijk werd geïllustreerd met een reeks schitterende lichtbeelden. De presidente der ver eniging, mevr. L. Vandervelden—Vijgh, dankte in waardeerende woorden voor al het gebodene, dat aller verwachting had overtroffen. Zij sloot de bijeenkomst met te herinneren aan de vol lende bijeenkomst van 15 dezer, waarop Prof. Amoretti spreken zal over „Dante en Petrarca". Donderdag 15 December a.s., des namiddags te 4 uur zal onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, in de Raadzaal op het Stadhuis de eerste vergadering van den Armenraad in 'tin nieuwe samenstelling plaats hebben. In deze vergadering zullen de bestuursleden, de plaatsvervangende bestuursleden cn de voor zitter worden gekozen. Deze vergadering is niet °Penbaar. Na afloop der vergadering zal de Secretaris van den Armenraad, de heer Mr. P. E. Barbas, een overzicht geven van het werk van den Ar menraad en de ontwikkeling van het Steunwe- z®n over de jaren 19131938 naar aanleiding van het feit, dat het op genoemden datum 25 iaar geleden is, dat het Bureau van den Armen raad werd geopend. Deze bijeenkomst is wel voor bet publiek toegankelijk, Een tentoonstelling Maandag a.s. zal naar aanleiding van het Ar menraad-jubileum in het Frans Halsmuseum een tentoonstelling betreffende Armenzorg in Vroegere eeuwen geopend worden, Gedurende een week zal men deze tentoon- 'Velling kunnen bezoeken, Op 23 December zal in den Stadsschouwburg te Haarlem een liefdadigheidsvoorstelling wor den gegeven ten bate van de „Stille Armen". Opgevoerd zal worden het bekende tooneelstuk Van Herman Bouber „Zeemansvrouwen", door »D.I.U.", de oudste Haarlemsche tooneelveree- teging. De bedoeling van deze voorstelling is naast do thans reeds traditie geworden Kerstinzame- bng door de Haarlemsche pers, een categorie Van menschen te bereiken, die anders door al terlei omstandigheden het bij goede voorne mens laat blijven. Velen zijn gaarne bereid tot steun maar in de dageljjksche beslommeringen Vergeet men zoo licht een giro uit te schrijven. Wanneer echter een toegangskaart voor een befdadigheidsvoorstelling wordt aangeboden, dan is uitstellen niet meer mogelijk. En ten- s'otte is de vrees niet ongegrond, dat het pu bliek door de vele verzoeken om steunverleening diet meer in die mate zal bijdragen als het de teatste jaren gewend was te doen. Ter aanbeveling van deze tooneelvoorstelling m dienst van de liefdadigheid heeft zich een c°mité gevormd, waarvan dr.' J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem, eere-voorzitter is, terwijl als voorzitter fungeert ter. dr. W. P. Vis. Verder hebben in dit comité zitting geno teen: Mr. P. E. Barbas, mr. F. A. Davidson, teevr. A. Delbaere-Jiskoot, ds. J. C. van Dijk, ter. a. J. Enschedé, H. Franken Jr., mr. J. N. J. T. Heerkens Thijssen, N. J. Hoeflake, mr. L. V. Hoog, dr. L. C. Kersbergen, M. F. Koops, W. B. van Liemt, mevr. A. v. Löben Seis Lucar- öie, Ph. A. Mees, mevr. N. Mouthaan-Zimmer- tean, R. Peereboom, F. Primo. jhr. J. v. Rei gersberg Versluys, J. B. Schuil, mr. G. Sluis, Leo Speet, J. J. Swens, J. C. Tadema, jhr. F. Teding van Berkhout Jr., Mevr. J. L. Visser- Hrutel de la Rivière, mr. Th. Wesstra, W. J. V^iers, secretaris-penningmeester, Spaarnelaan 39 Haarlem, tel. 10919, giro 115629. Kaarten zijn verkrijgbaar aan den Schouw burg, bij den secr.-penningm. van het comité eh aan de bureaux van de Oprechte Haarlem sche Courant en de Nieuwe Haarlemsche Cou rant. De prijzen zijn zeer laag gesteld, n.U f 2.50, 1.50, f 0.60, teneinde ieder in de gelegenheid te stellen op deze wijze een steentje te kunnen bijdragen. St. Josephsgezellenver. Haarlem I Frans Halsplein 7 Weekagenda: Zondag 2.305.30 en 8.00 tot 10.30 gelegenheid tot ontspanning; 8.00 tafel tennis Oranje-Zwart. Maandag 8.00 damclub T.E.P. EUWS Dinsdag 9.00 Schola cantorum. Woensdag 6.30 uur verplichte avond; de wel edele heer Paulides spreekt over „Japan". Donderdag 9.00 Schola Cantorum. Vrijdag 8.00 tooneelclub St. Genesius. Zaterdag 8.00 tafeltennis o.z. lederen avond van 8.00 tot 10.15 gelegenheid tot ontspanning. Zondag 11 December a.s. begint om 8.30 uur in de benedenzaal de adspirantencursus voor degenen die zich hiervoor hebben opgegeven. Over drie maanden zullen decenen, die met goed succes dezen cursus gevolgd hebben, ge ïnstalleerd worden als Gezel. Deze cursus is noodzakelijk, om den jongen man op de hoogte te brengen van het Kolpingsprogramma, om zoodoende volledig de beteekenis van het Gezel zijn te kunnen inzien. Als men de idealen van het Gezellenwerk niet kent of niet begrijpt, is het onmogelijk die idealen te bunnen beleven. Nog steeds be staat er gelegenheid des avonds aan het Ge- zellenhuis om zich voor deze opleiding op te geven. De Minister van Economische Zaken heeft aan de bloembollenwereld bortweg geantwoord, dat hij geen vrijheid kan vin den middelen beschikbaar te stellen ter ver goeding van de uit den oogst 1938 verplicht ingeleverde late tulpen. Een audiëntie acht te de Minister overbodig. Geen aansluiting bij Werk liedenverbond? Vrijdagavond vergaderde de afd. Haarlem van de Ned. R.K. Ver. van Handelsreizigers en Handelsagenten in hotel Royal. Na opening werden door den voorzitter eenige gevoelvolle woorden gewijd aan het overleden lid, den heer Dielwart. Na de gebruikelijke agendapunten volgde in stallatie van het nieuwe lid, den heer H. B v. d. Velde. De heer Lohman deed nadere mede- deelingen over het St. Nicolaasfeest op Zondag 11 Dec., waarna het belangrijkste agendapunt in behandeling kwam. n.I. „Waarom aansluiting bij het R.K. Werkliedenverbond?" Het betreffende rapport, zooals dit voorkwam in het bondsorgaan van 2 Nov. werd door ver- verschillende sprekers danig onder de ioupe ge nomen. De heer v. Dijkman verbaasde zich over den omzwaai van het hoofdbestuur; vroeger was men tegen aansluiting, waarom nu er voor? Het frappeert spr., dat dit juist geschiedt, nu er een nieuwe alg. voorzitter is gekomen. De heer Perquin bekeek de positie der agenten nader en concludeerde, dat deze belangrijke categorie bij aansluiting op den achtergrond raakt. De heer Overdijk zou de bespreking liever willen aanhouden, de materie is té belangrijk om zoo maar even afgehandeld te worden; het gaat om het levensbelang van St. Christoffel. Na uit voerige re- en dupliek kwam in stemming het volgende voorstel: De afd. Haarlem stelt voor zich niet aan te sluiten bij het R.K.W.V." Na stemming bleken 25 leden voor het voorstel te zijn en slechts 3 er tegen. Nadat verschillende sprekers nog het woord hadden gevoerd, volgde na rondvraag de sluiting. Dank U Sinterklaasje! Met groote erkentelijkheid voor de van zoo vele zijden genoten medewerking deelt het co mité „Gooi wat in mijn schoentje" mede, dat 736 kinderen (bijna 100 pCt. meer dan verleden jaar) door de mildheid der geefsters en gevers gelukkig zijn gemaakt, door hun schoentje te mogen zetten. Astronomische avond Op Woensdag 14 en Donderdag 15 December wordt in de Gem. Concertzaal alhier een voor dracht met lichtbeelden en films gehouden over de „Wonderen van de eindelooze wereldruim te". Vertoond worden o.a. de eerste geslaagde films van een totale zonsverduistering, opgeno men in Rusland, en een film van de uitbarstin gen op de zon. Deze films zijn vertoond op het astronomisch wereldcongres te Stockholm in Augustus van dit jaar. Verder worden vertoond films en lichtbeelden van interessante hemel lichamen, gezien door de grootste telescopen. Een populaire bespreking en toelichting geeft de heer F. G. Geerling bij deze vertooning. Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen De Haarlemsche Reddingsbrigade hield onder leiding van den voorzitter, den heer Joh. M. Schmidt, een buitengewone algemeene leden vergadering in hotel Royal". In z'n openingswoord memoreerde de voor zitter dat deze vergadering speciaal vastgesteld is moeten worden voor het behandelen van het ontwerp Statuten en Huishoudelijk Reglement van den Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen. Voorts werd mededeeling gedaan dat het be stuur mevr. Schmidt-Müsler bereid had ge vonden, de leiding op zich te nemen van den cursus voor het technisch gedeelte van examen voor diploma C van den N. B. R. D. Door het vertrek van den heer R. J. Rohlfs naar Duitschland, moest worden voorzien in de functie van hoofdinstructeur en werd de heer B. H. van Zanten als zoodanig benoemd. Mevr. A. Perry-Meyer en de heer C. Nel wer den bereid gevonden op den medischen sursus. den medischen leider Dr. Hymans, bij het prac- tische werk te assisteeren. Medegedeeld werd, dat begin Januari een cursus voor oudere leden zal worden georgani seerd, waarop onder leiding van Dr. Heymans de E. H. B. O. zal worden beoefend. Vervolgens werd het concept Statuten en Huishoudelijk reglement behandeld en werden als afgevaardigden naar de Bondsvergadering, welke Zondag a.s. in Utrecht zal worden ge houden, benoemd: de heeren Joh. M. Schmidt en p. Wapstra. Na een gehouden rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Agentschap HAARLEM Croote Houtstraat/Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Vanmorgen om half negen werd de heer H. C. Prikker, ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum in dienst van de gemeente, op het stad huis door zijn collega's gehuldigd. Om half negen werd de feesteling binnenge haald en in de geheel versierde bodenkamer door zijn collega's begroet. Allereerst werd de jubilaris toegesproken door den hoofdbode, den heer H. Wezenaar, die den heer Prikker huldigde voor de prettige wijze van samenwerken. Hij haalde nog eenige ko mische voorvallen uit de loopbaan van den heer Prikker op, die meehielpen de feeststem ming te verhoogen. Namens de collega's werd den jubilaris een groot schilderij aangeboden, vervaardigd door zijn collega, den heer K. C. van Tilburg. De feesteling dankte voor het mooie geschenk en bleef daarna nog eenigen tijd tusschen, het groen en de bloemen, om de felicitaties van zijn mede-ambtenaren in ontvangst te nemen. Om 10 uur werd hem door den gemeente-se cretaris bij afwezigheid van den burgemees ter het gebruikelijke cadeau onder enveloppe overhandigd. Het is het bestuur van Haarl. Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, gelukt dit jaar het Weih- nachts Oratorium van J. S. Bach weer als van ouds op den 2den Kerstmiddag in de Gem. Concertzaal te geven. Aan de koralen zullen dit jaar ook weer jongens meewerken. ZONDAG 11 December Mariahulde in ver schillende parochies op de afgesproken tijden. De Graalleden worden aangespoord zooveel mo gelijk hieraan deel te nemen. De tijden zijn: Spaarne samenkomen op het clubhuis 11.45 uur; Jansstraat aan de kerk 12.25 uur; Am sterdamstraat aan de kerk 2.45 uur; Bavo, Leeghwaterstraat 3-15 uur; Haarlem Noord aan de kerk 5.50 uur. Om 8.15 uur op het Spaarne Rei van Edelin- gen. Dinsdag 13 December 8.15 uur op het Spaarne Rei van Edelingen. Maandag 12 December 8.15 uur cursus Kin derverzorging. Donderdag 15 December 8.15 uur Graalkoor. Deze week is de week van ijver: „Doe iets meer dan moet". Als we nu eens beginnen met de Mariahulde! En verder alles volgens de bedoeling van de Campagne. Denk er ook om Zondag 18 December is de Winterwandeltocht. Opgaven moeten vóór 14 December binnen zijn. Zondag 18 December geen stormlamp, maar Maandag 19 December om 8.15 uur bijeenkomst voor leden boven zestien jaar als Kerstvoorbe reiding. Excelsior. verkrijgbaar van de PRIJS PER EOT 35 CENT Trekking 14 December a.s. Prachtige prijzen, o.a. Rome-reizen, huwelijksuitzetten, rijwielen, stofzuigers haarden, gouden horloges, enz. enz. LOTEN ALLEEN VERKRIJGBAAR IN HET GEBOUW ST. BAVO SMEDESTRAAT Hedenmorgen nam ir. A. G. de Koningh, chef van de centrale werkplaats der N.S. te Haarlem, die met ingang van Maandag benoemd is tot chef van Materieel en Werkplaatsen te Utrecht, afscheid van het personeel. Op deze foto ziet men hem, staande naast het schilderij een cadeau van het personeel de hand drukken van zijn opvolger, ir. H. F. Ott de Vries Als chef van de Centrale, Werk plaats te Haarlem Hedenmorgen werd in de directiekamer van de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen aan de Oostvest afscheid genomen van den chef, den heer A. G. de Koningh, die benoemd is tot chef van Materieel en Werk plaatsen der Spoorwegen te Utrecht. Zijn opvolger, ir. H. F. Ott de Vries, voerde het eerst het woord, waarbij hij er zijn leed wezen over te kennen gaf, dat mevrouw de Ko ningh wegens ongesteldheid bij dit afscheid niet aanwezig kon zijn. Toen Dinsdag j.l. het gerucht de ronde deed, dat ir. de Koningh de werkplaats zou verlaten, heerschte onder het personeel groote versla genheid. En dat was te begrijpen. Bijna dertig jaar lang bent u in het Haarlemsche bedrijf werkzaam geweest, zonder U kon men zich het haast niet meer voorstellen. En uw werk hier is niet tevergeefs geweest. Uit alle werelddee- len kwamen Spoorwegautoriteiten de werk plaats bezichtigen, om de organisatie te bestu- deeren. Ook commisarissen en directie van de Nederlandsche Spoorwegen heben nog niet zoo lang geleden een bezoek gebracht. Voor de plaats te Utrecht werd dan ook om gezien naar iemand, die op dat gebied zijn sporen verdiend heeft. Met dankbaarheid herdacht spr. den goeden geest, die immer onder het personeel, al de ja ren, dat ir. de Koningh de leiding had, ge- heerscht heeft. Spontaan kwam dan ook uit de werkplaats het verzoek om ir. de Koningh een afscheidscadeau te geven en om een vergroo ting van zijn portret, dat de eerehal moet sie ren. Spr. bood den scheidenden chef een ets van Dirk Harting aan, voorstellende de vlak bij de Werkplaats gelegen Amsterdamsche Poort en een schilderij van Wesseling, dat de Mooie Hel in beeld brengt. En natuurlijk ontbraken ook de bloemen niet. Spr. hoopte, dat de heer de Koningh in zijn nieuwen werkkring alle voldoening mag vin den, die hij zich voorstelt, hetgeen hem door zijn beminnelijke wijze van omgang met de menschen, zijn eenvoud en zijn groote gaven niet moeilijk zal vallen. Wij van onzen kant beloven u, dat het motto in de Haarlemsche werkplaats zal blijven: Ir. de Koningh heeft onze werkplaats aan de spits gebracht; wij zullen er voor zorgen, dat zij daar blijft. Namens de Nederlandsche Vereeniging sprak het lid van het personeel J. Bouter, die op de zen laatsten morgen nog een klacht aan zijn chef wilde overbrengen, en wel, dat het hem en het geheele personeel heel erg speet, dat ir. de Koningh hem zou verlaten. Hij bracht dank voor de immer prettige samenwerking en hoop te, dat het den chef op zijn nieuwe standplaats goed moge gaan. De heer Jansen sprak namens St. Raphaël en beklemtoonde vooral de groote plaats, die het personeelsbelang bij ir. de Koningh innam. Vervolgens spraken nog namens den P.C.B. de heer Silvis en namens den Centralen Bond de heer Dinkelberg. Dan was het woord aan ir. de Koningh, die zeide, dat het afscheid hem zwaar viel. Groote voldoening heeft mij de zekerheid verschaft, dat het personeel mij vertrouwde en dat men waardeerde, dat ik het belang der Spoorwegen en dat van het personeel als twee niet te schei den zaken wist. Gezamenlijk hebben wij be reikt, dat tfians de allergrootste meerderheid van het personeel meewerkt aan een zoo goed mogelijke en zoo spoedig mogelijke uitvoering van het werk. Toen ik hier kwam was het motto: wat het kost geeft niet, als het maar goed is. Ik geloof „Nora" van Ibsen Is het geen merkwaardig verschijnsel, dat in dezen tijd het eens zoo veelbesproken drama van Henrik Ibsen nog repertoire kan houden? En is het niet even opmerkelijk, dat een Ka tholieke vereeniging haar leden onthaalt op de uitvoering van een stuk, dat vroeger om zijn geestelijken inhoud voor velen gevaarlijk werd geacht? Dat „Nora" nu nog vertoond en genoten kan worden wijst er op, dat de belangstelling voor de romantiek van het dagelijksche leven is te ruggekeerd. Rondom het einde der vorige eeuw bevatte het spel een probleem, dat bijna alge meen kon heeten, omdat de positie van de vrouw in het huwelijk niet alleen, maar ook in het maatschappelijk leven er mee gemoeid was. Nu het „poppevrouwtje" vrijwel uit de mode is geraakt en de vrouw niet meer „het wonder baarlijke" verwacht, omdat zij de realiteit groo- tendeels veroverd heeft, nu is de tragedie tus schen Nora en Thorwald Helmer een spel tus schen twee personen geworden, dat boeit en ontroert door zijn gevoelige details. Het publiek staat nu anders tegenover deze fin de siècle-figuur. Ook het Katholieke, dat geleerd heeft, tooneel te zien en literatuur te verwerken, zoodat een dramatische greep uit een milieu met geheel andere begirjsclen en denkbeelden niet meer per se ongenietbaar is. Een ontwikkeling', zoo men wil. die het gemis aan eigen, katholiek tooneel, niet minder diep doet gevoelen. „Nora" werd hier nog pas in het afgeloopen voorjaar opgevoerd en een herhaling van ons oordeel heeft daarom weinig zin. Toen diri geerde de tegenwoordige leider van Het Neder landsche Tooneel nog het Rotterdamsch Hofstad Tooneel, maar de hoofdrollen zijn gelijk geble ven en de weloverwogen regie is nog steeds van Eduard Verkade. Alleen zien we nu Mies Elout optreden in de rol van Mevrouw Linde, sober en beschaafd, zooals het in deze ook nog eenigs- zins besnoeide partij past, terwijl Oscar Tour- niaire de taak van Hans van Meerten heeft overgenomen, met het gevolg, dat we een nieu wen Krögstadt te Zien krijgen, in zóó sterk beheerschte actie, dat de tragiek van dien ge degenereerden man minder sterk tot ons spreekt. Annie van der Lugt Melsertvan Ees is haar opvatting van de titelrol trouw 'gebleven. Haar Nora is psychologisch scherp doorzien en wordt in het levendige spel, dat we van deze actrice gewoon zijn, tot een begrijpelijke, zooal niet vol komen aanvaardbare gestalte. In het begin, als vele onder de toeschouwsters nog niet aan voelen wat er komen gaat, verwekt haar eigen aardige dictie opwellingen van vroolijkheid, maar is eenmaal de draad van de geschiedenis duidelijk, dan schept zij voor allen een beklem mende sfeer, waarin de sterke actie een onge woon genot oplevert. Ludzer Eringa bereikte ook nu als Thorwald Helmer die hoogte niet. Daarvoor is zijn ac- teeren, hoe keurig verzorgd ook, te vlak, te ui terlijk. Tegenover de vrouw, die in het midden van haar leven pas haar plaats leert beseffen, heeft deze aan het maatschappelijk fatsoen ge ketende man zijn eigen tragiek, maar dieper spel is noodig om die figuur boven de onsym pathieke onbeduidendheid te verheffen. Theo Frenkel als de zieke dokter Rank treft juister het gevoel. De oude vraag aan het slot van het stuk: wat gaat Nora doen? werd om wille van de gelegen heid onderdrukt. Het was hier geen kwestie meer, of het poppevrouwtje de bittere les van het leven zóó zal verstaan, dat zij spoedig zal terugkeeren om haar taak bij man en kinderen als gerijpte vrouw weer op te nemen. Het psy chologisch en dramatisch effect werd opgeofferd aan een blijkbaar noodzakelijk geachte conces sie. Diepen indruk maakte dit spel en algemeen was de bewondering voor de voortreffelijke actie, die in levendigen bijval en een bloemen hulde aan de vertolkster der titelrol haar uiting vond. H. B. V. d. S. ZAANENLAAN 114 - TEI.EF 23907 - HAARLEM er in geslaagd te zijn ook de kosten belangrijk te verminderen. Een groote herstelling van een spoorwagen, die vroeger drie maanden in be slag nam, is thans binnen 18 dagen gereed; een locomotief wordt gerepareerd in 9 a 10 dagen, waar vroeger die tijd 4 a 5 weken bedroeg. Spreker hevelde den lof, hem toegezwaaid, over op hen, die zijn arbeid steunden, in het bijzonder het tegenwoordige lid der directie, den heer Hupkes, en het personeel, van wiens goeden wil hij afhankelijk was. Hij bracht hartelijk dank aan den heer Ott de Vries voor de wijze, waarop hij uiting heeft gegeven aan de gevoelens van het personeel en aan de andere sprekers, prees tenslotte de verdiensten van verschillende afdeelingschefs en dankte allen voor de bijzondere prettige samen werking. Hierna werd het geheele personeel in de ge legenheid gesteld zijn scheidenden chef de hand te drukken. en toch vanaf 1.- p. week. Dat vindt U alléén bij naast Slager's Verfhandel TELEF. 17273 Evenals vorige jaren zullen er in dezen win ter enkele muziekuitvoeringen gegeven worden door leeraren(essen) der Toonkunst-Muziek school alhier. De eerste uitvoering, waaraan de heeren Ja cob Bijster, piano en Fr. Althuizen, viool, hun ne medewerking verleenen, zal plaats hebben op Maandag 12 December in het schoolgebouw'. Het programma bevat werken van Mozart, Bijster en Franck. De heer F. Veldman zal Woensdag 21 De cember om 8 uur een lezing met projectie hei den over „Kodachrome". De bijeenkomst is be legd door de Kennemer Fotokring en de Haar lemsche Amateur Fotografenvereeniging en vindt plaats bij Brinkmann, Groote Markt, ZONDAG 11 DECEMBER Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: Keulen 8.35; Diversen 10.20; Parijs Radio 10.50; Fransch Brussel 11.40; Ned. Brussel 12.50; Radio P.T.T.-Nord 1.40; Fransch Brusse51 2.25; Ned. Brussel 2.35; Keulen 3.20; Pauze 5.20; Parijs Radio 5.25; Ned. Brussel 6.20; Keulen 6.50; Ned. Brussel 9.20; Keulen 10.30; Ned. Brussel of diversen 11.20. Programma 4: Ned. Brussel 8.30; Fransch Brussel 9.20; Ned. Brussel 10.20; Droitwich 11.05; Pauze 11.50; Radio P.T.T.-Nord of diversen 11.55; Droitwich 1.20; Parijs Radio 2.20; Droit wich 2.40; London Regional 4.20; Droitwich 4.40; London Regional 5.20; Droitwich 5.40; Radio P.T.T.-Nord of diversen 7.20; Pauze 7.35; Droit wich 7.40; Boedapest 11.00; Parijs Radio 11.20. Programma 5: 8.30 v.m.—12.00 n.m. Diversen. Ondertrouwd: 10 December 1938: J en A. Klingens. Geboren: 8 Dec.: E. van Gelder- zoon; 7 Dec., W. Scheffer—Schoone, 9 Dec., A. C. M. BiJrijv. d. Horst, 9 Dec., H. van GelderenZaal, zoon P. M. de JongDito, zoon; 8 Dec., M. RuiterErdtsieck, zoon. Overleden: 9 Dec., P. W. M., 4 jaar, P. J. Plukker, Houtmanpad; 9 Dec., Plaat, 76 jaar, Ripperdapark; 9 Dec., man, 69 jaar, Beukenstraat. H. Piet -Hoevens, dochter; dochter; 9 Dec., M. L. de zoon van M. M. G. Tel- Examen voor dansleeraren Op een te Am sterdam gehouden examen, voor dansleeraar slaagde o.m. den heer J. Oolders alhier. Reddingsbrigade In café-restaurant v. d. Heuvel, Camplaan, hoek Valkenburgerlaan hield de afd. Heemstede van den Ned. bond tot red den van drenkelingen Vrijdagavond een propa- ganda-vergadering. Onder de vele aanwezigen waren ook o.m. burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doom. en de Inspecteur van politie, den heer A. Berentsen. Na een korte inleiding door den voorzitter den heer L. Baud, hield de heer A. J. Meijerink, propagandist van den Ned. bond een lezing met lichtbeelden. Allereerst gaf hij eenige beschou wingen over ijsvorming, grondijs, het ontstaan van gletschers en ijsbergen, en vervolgens een geschiedkundig overzicht van strenge winters uit de laatste acht eeuwen. Na de pauze werden de ijsreddingsmiddelen en het ijsreddingswezen, toegelicht met eenige lichtbeelden, behandeld. De voorzitter was zeker de tolk van alle aan wezigen toen hij den heer Meijerink dank zegde voor dezen leerzamen en interessanten avond. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het bondslied. Gebouw St. Bavo: „Geel Wit", half 7; gewone zittingen, 4 en 7 uur. Dreefzieht: Uitvoering Heemsteedsch fanfare corps „Excelsior", 8 uur. Stadsschouwburg: „De onbekende vrouw" 8.15uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Bioscopen Rembrandt; „Daar waar mijn Sarie woon". 2.30, 7.00 en 9.15 uur Luxor: „Kerels geven geen kamp", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het legioen van eer", 2 30, 7.00 en 9.15 uur. Moviac: „Het lied van geluk". 2.30, 7.15 en 9.15 uur. 11 December Gebouw St. Bavo „Die Spaernesanghers", 10.30 uur. Stadsschouwburg „Als je maar een verle den hebt", kwart over 8. Kunstzaal De Bois Expositie, 25 uur. Kunstzaal Leffelaar Expositie. 25 uur. Frans Halsmuseum Expositie 105 uur. Bioscopen Rembrandt „Maja", 11.30; „Daar waar mijn Sarie woon", 2, 4.30, 7 en 9,15 uur. Luxor „Kerels geven geen kamp", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Legioen van Eer", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; „Grazige weiden", 11.30 uur. Moviac „Het lied van geluk". 2, 4, 7.15 en 9.15 uur. Stadsschouwburg Zaterdag 10 Dec., 8.15 uur: Het Masker, De onbekende vrouw. Ztindag 11 Dec., 8.15 uur: Gez. Jan Musch, Als je maar een verleden hebt. Maandag 12 Dec., 8.15 uur: Het Masker, De onbekende vrouw. (3e Abonn.voorst. Serie 1). Dinsdag 13 Dec. en Woensdag 14 Dec. 8.15 uur: Haar'l. Middenstands Operette. Het jolige Weeuwtje. (voor Centr. Comité voor Werk- loozen). Donderdag 15 Dec., 8.15 uur: Charl. Kohier, Marathondans. Vrijdag 16 Dec., 8.15 uur: Monique Haas, piano, (voor Toonkunst). De Zondags- en avonddiensten der Apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Duym en Keur, Keizerstraat 63; Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30; Marnix-Apotheek, Mamixstraat 65. Steeds geopend zijn: C. E. Schotsman, Bin nenweg 206208; Elswoutapotheek, Bloemen - daalscheweg 341. Apotheek Aerdenhout, Zandvoortschelaan, te lefoon 26772. Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 90, te lefoon 28197. De Bloemendaalsche Apotheek. Bloemen- daalscheweg 85, telefoon 22181. RADIO l Kruisstraat 38, Tel. 14609 BETERE SERVICE door PHILIPS' nieuwste serie v.a. 89. Ook op conditiën R.K. Voetbal Voor de VVZ-elftallen geldt Zondag as. het volgende programma: GVO 1—WZ 1 2 uur. WZ 2—WE 2 2 uur. VVZ 3India 2 12 uur. HSV 3—VVZ 5 12 uur. PVCB 3—VVZ 6 12 uur. DEM a—WZ b 1.30 uur. IEV aWZ a 1 uur. DEM bVVZ c 12.30 uur. VVZ eDEM d 12 uur. WZ d—DEM c 1-15 uur. WZ hWSV c 2.30 uur. GVO d—WZ g 2 uur. USV b—VVZ f 2 uur. Wit-Gele Kruis Door de eerwaarde zuster- wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis, al hier, zijn gedurende het derde kwartaal 1938 verpleegd 29 patiënten, die 873 maal zijn be zocht. Van de patiënten waren 21 R.K.. 5 N.H., 2 Ger. en 1 Ned. Isr. Oud-wereldkampioen speelt simultaan In het clublokaal van de Zandvoortsche Schaak club zal op Maandag 19 December a.s. door den oud-wereldkampioen dr. Max Euwe een simultaan-séance worden gegeven. Het maxi mum-aantal borden is gesteld op 30. Iedere schaker is vrij tegen betaling van f 1.25 inleg- geld deel te nemen. Aanmelding kan geschie den bij den heer J. Wesselius, Brederodestraat 111 te Zandvoort. Toeschouwers kunnen in be perkt aantal worden toegelaten tegen betaling van een entree. Leden van de Z. S. G. hebben vrijen toegang. De simultaanwedstrijd zal te 8.15 uur aanvangen. Uit de vele filmrecensies, Die er in de bladen staan, Blijkt, dat CINEMA en REMBRANDT, Gaan als altijd weer vooraan! GRACIE FIELDS zingt blij van „SARIE", Waar elk van genieten kan. Op 't tooneel Is LOUIS DAVIDS, Onze groote kleine man! Dit is allemaal in Rembrandt, CINEMA komt ook nu weer Met twee hoofdnummers vol spanning, En een zeer bijzond're sfeer! Wie eens extra wil genieten, Volge d' oude spreuk weer na: Hedenavond fijn naar REMBRANDT, 'Morgen naar de CINEMA!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5