Het Memeiland terug naar het Rijk!" hitler ontvangt lantini m Italië verbiedt de anti-Fransche betoogingen m Molen in brand gestoken Het nieuws van heden PERSPOLITIEK WAS REEDS GEWIJZIGD M SYDNEY DOOR CYCLOON GETEISTERD DE BAROMETER Actie ingezet aan den voor avond der verkiezingen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 11 DECEMBER 1938 - OCHTENDBLAD SUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27^ d. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM 99 De veearts dr. Neumann wordt meer en meer beschouwd als de Memellandsche Henlein Duitsch-Litausche besprekingen Czaky wil toenadering tot de as Hongarije's banden met Duitsch land en Italië moeten nauwer aangehaald Staking in Le Havre practisch afgeloopen De „Normandie" zal 17 Dec. vertrekken TSJECHISCH PARLEMENT DINSDAG BIJEEN DE OEKRAINSCHE EISCHEN De Giornale d' Italia eischt her ziening in het beheer van het Suez-kanaal Jeugd „vermaakt" zich met betoogingen --li - l 'i J tl - f Ütu m \v 'TOé'WyPx- S>' M S Mm De H. Vader gevoelt zich vermoeid Te veel inspanning door de audiënties Het Weer KERSTWEEK-END of KERSTDINER „MALLEJAN" - Vierhouten - Tel. 2 Huurder en twee arbeiders hebben bekend Boschbranden in de omgeving van de stad Terreur in Palestina kwijnende Engelsch employé vanuit een hinderlaag doodgeschoten De Reiger nadert haar bestemming DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Een schuld aan 't verleden De Nobel-vredesprijs uitgereikt NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21528 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inget mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor kleine annonces „Omroeoers" rle de rubriek .MEMEL, 10 Dec. De speciale correspon dent van Reuter seint, dat aan den voor- .avond der verkiezingen voor den autonomen .Landdag van het Memelgebied den Duit- schers instructies gegeven worden om te ijveren voor een volksstemming voor de ver- eeniging- met het Duitsche Rijk. De Duitschers zijn zeker van een groote meerderheid. Zij hopen 27 van de 29 zetels te behalen en zij hebben positief verklaard, dat zij voornemens zijn in het nieuwe jaar de aan sluiting bij Duitschland te eischen. Reeds zijn 450 Joodsche families uit het Memelgebied vertrokken uit vrees voor een Hit- lerbewina. Bijna 35 millioen guldens in Neder- landsch geld aan belegd kapitaal zou zijn terug getrokken. In de straten van Memel patrouil leerde vandaag de in uniform gestoken en kap laarzen dragende wacht van dr. Neumann, een 5C-jarigen veearts. Dr. Ernst Neumann wordt meer en meer be schouwd als een soort Memellandsche Henlein Schier voor eiken winkelraam en zelfs boven de beuren der politieposthuizen ziet men zijn por tret omkranst met groen en met de Memeier kleuren, groen-wit-rood. Tot dusver betrof de Duitsche eisch uitslui tend de volledige autonomie binnen Litauen Gisteravond evenwel heeft Bertüleit, de plaats- Vervanger van Neumann, verklaard, dat men binnenkort den eisch zou stellen „Terug naar het Duitsche Rijk", en wel op een wijze, welke biet kan worden genegeerd. Bertüleit zeide, dal üeze kwestie ter sprake zal komen, wanneer de hieuwe Landdag, eind Januari, zal bijeen komen. In een Vrijdag gehouden rede heeft hij ge zegd, dat de verkiezingen als een plebisciet kunnen worden beschouwd. Memel was tegen zijn zin van het Duitsche vaderland afgescheiden, verklaarde hij, en het v/enscht thans met het Rijk te worden her- eenigd. Er zijn evenwel krachtige economische in vloeden, welke normaal tegen een aansluiting bij Duitschland spreken. Ruim 80 procent van een Litauschen buitenlandschen handel gaat via het Memelgebied en groote deelen der be volking dreigen schade te ondervinden door het verlies van dit achterland. De uitslagen der verkiezingen zullen, wegens hun gecompliceerd karakter, vermoedelijk pas over een week bekend zijn. De laatste zes weken, aldus de Daily Tel., hebben de gebeurtenissen zich snel ontwikkeld. Het geheele gebied is thans nagenoeg volkomen in de macht der nazi's. De Litausche regeering heeft nog een laatste poging gedaan een schijn van haar gezag te handhaven door Kubelius, den Litauschen gouverneur, te vervangen door Gailius, een man, die in Memel is geboren, er woont en, ofschoon hij geen Memel-Duitscher is, de sympathie geniet van de Duitschers. De laatste slagboom tegen den nazi-vloed werd .in het begin van November uit den weg geruimd; toen hief de Litausche regeering den staat van beleg, die sedert 1926 in Memelland van kracht was, op. Als bij tooverslag verschenen Memel-Duitsche S. S.-mannen, gekleed in zwarte uniform en met roode banden om der. arm, in de straten. Plotseling werd de nazi- groet, vergezeld door het woord „heil" (het „Hitier" werd nog weggelaten) de gewone be groeting der Memel-Duitschers. De regeering te Kaunas zou deze manifestaties ingevolge de wet ter bescherming van den staat kunnen onderdrukken, maar zij weet, dat er ter stond een opstandige beweging zou kunnen uit breken, zoo noodig gesteund door Duitsche troe pen uit Oost-Pruisen. Volgens een Reuterbericht worden besprekin gen gevoerd tusschen Litauen en Duitschland om de Duitsche bewoners van het Memelgebied tot rust te brengen. Men spreekt van concessies aan de Memel-Duitschers, welke tenslotte zou den kunnen leiden tot een amendement op het statuut van het Memelgebied. Wanneer een overeenkomst tot stand komt, zullen de onderteekenaars van het Memelver drag, t.w. Engeland, Frankrijk, Italië en Japan, de wijzigingen moeten goedkeuren. De Duitsche gezant in Litauen is naar Berlijn vertrokken om instructies te ontvangen. BERLIJN, 10 Dec. (Havas). Graaf Czaky, die zoojuist tot minister van Buitenland- sche Zaken in Hongarije benoemd is, heeft tegenover een medewerker van de „Berliner Börsenzeitung" verklaard, dat de Hongaar- sche regeering vast besloten is, „de banden tusschen Boedapest, Rome en Berlijn nog nauwer aan te halen". De minister sprak over de misverstanden, die ba de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen tusschen Berlijn en Boedapest zijn ontstaan en onderstreepte den dringenden wensch der Hon- gaarsche regeering, niet slechts deze misverstan den uit den weg te ruimen, doch ook nieuwe dementen te scheppen voor een politiek van ■vriendschap en vertrouwen tusschen Hongarije en Duitschland. LE HAVRE, 10 Dec. (Havas) De schepelin gen van de vanmorgen uit New York terugge keerde mailboot „Champlain" hebben gewei gerd zich bij de stakingsbeweging aan te slui ten. Eenerzijds als gevolg van deze weigering, eh anderzijds door het toenemend aantal ver beken om bij de maatschappij te werk te wor den gesteld, beschikt de Compagnie Générale Transatlantique thans over voldoende personeel 0tn haar schepen te kunnen bemannen. De staking is dus feitelijk afgeloopen. Tevens deelt de maatschappij mede, dat de „Normandie" op ij Dec. a.s. des middags om 2 uur uit Le Havre naar New York zal vertrekken. PRAAG, 10 Dec. (DNB) Het Tsjecho-Slo- ivaaksche parlement komt Dinsdag a.s. bijeen t^e nieuwe regeering zal zich dan aan de beide hamers voorstellen. De minister-president Heran, zal de nieuwe regeering voorstellen en de regeeringsverklaring voorlezen. De minis terraad vergadert a.s. Maandag. MüNCHEN, 10 Dec. (DNB) Hitier heeft heden den Italiaanschen minister voor de Cor poraties, Lantini, een der oudste medestrijders van Mussolini, ontvangen, met wiefi hij onge veer een uur heeft gesproken. WARSCHAU, 10 Dec. (Reuter)Algemeen wordt verwacht, dat de voorzitter Van den Pool- schen Landdag zal bepalen, dat de door de Oekrainsche afgevaardigden ingediende wet voor autonomie in de Zuidoostelijke districten van Polen, niet overeenkomstig de Poolsche grondwet is, aangezien de wet niet binnen het bereik valt van de huidige zitting der wet gevende vergadering. Te Londen is het eerste rijdende telefoonkantoorin gebruik genomen ROME, 10 Dec. (Reuter). Naar verluidt heeft de Italiaansche mipis- ter van Binnenlandsche Zaken ge last, de anti-Fransche betoogingen te staken. Reeds was in de Italiaansche ochtendbladen een opvallende koerswijziging waar te nemen. De bladen repten vrijwel niet van de „Fran- sche provocatie in Tunis", nadat de laatste dagen de voorpagina's daarvan vol gestaan hebben. De beteekenis hiervan en de bedoeling van de geheele Italiaansche politiek in zake Tunis is den waarnemers een raadsel. Velen zijn van meening, dat veel van de innerlijke kracht van Frankrijk zal afhangen en dat zoolang Daladier de teugels vastpin handen houdt, Tunis slechts als voorwendsel voor P ij1 De buitenlandsche vertegenwoordigers hebben hun opwachting gemaakt bij den nieuwen president der Tsjecho-Slowaaksche Republiek, dr.Hacha Te Rome worden voortdurend betooging en gehouden om de Italiaansche koloniale verlangens te. openbaren Italië's aanspraken in zake het Suezkanaal en Djiboeti gebruikt zal worden. In deze richting schijnt wel te wijzen een artikel in de Giornale d'Italia, dat zich bezig houdt met de kwestie van het Suezkanaal. Het blad zegt, dat de exploitatie van het kanaal aan de internationale Suez-kanaal- maatschappij enorme winsten oplevert, welke verscheidene malen het geplaatste kapitaal overschrijden, en welke alleen mogelijk zijn door de zeer hooge tarieven, welke nota bene in goud moeten worden voldaan. Ondanks de groote toeneming van het internationale scheep vaartverkeer door het kanaal, o.a. door de nieuwe betrekkingen tusschen Italië en zijn koloniaal rijk in Afrika, zijn de tarieven niet verlaagd. Het blad noemt het een ongehoord schandaal, dat de maatschappij zich er alleen voor interesseert, sensationeele dividenden aan de aandeelhouders uit te keeren, zonder acht te slaan op de vitale belangen van alle landen, die varen en werken, dus van honderden mil-x lioenen menschen. Italië, dat na Engeland de tweede plaats in het verkeer door het kanaal inneemt, heeft verleden jaar ruim 175 millioen lires aan tarieven betaald. Zonder dezen last, zou de ontwikkeling van Oost-Afrika onge twijfeld verder geweest zijn. Het oogenblik is gekomen, zegt de Giornale, om een radicale en snelle wijziging te brengen in het administratieve beheer van het Suez kanaal. De Franschen bezitten ruim de helft der aandeelen van de maatschappij en strijken een aanzienlijk bedrag op aan dividenden, wel ke verre hun aandeel in de tarieven overtref fen, aangezien zij de vijfde plaats in het ge bruik van het kanaal innemen. (1 Engeland, 2 Italië, 3 Duitschland, 4 Ne derland, 5 Frankrijk Red.). Italië, dat na Engeland het meeste betaalt, heeft geen enkel aandeel in zijn bezit. De tarieven moeten dus stellig omlaag, in het belang van de geheele wereld. Het beheer over het Suez-kanaal moet beschouwd worden als een werk van openbaar nut, waarbij alle landen, in verhouding tot hun bijdragen, en rekening houdende met de wet tige belangen van Egypte, door welks geoied het kanaal loopt, betrokken zijn. Het besturn zou dus moeten worden gevormd door ver tegenwoordigers van alle landen, welker sche pen door het kanaal varen en in de verhouding tot den omvang van hun scheepvaartverkeer. De kwestie van het Suez-kanaal, zoo besluit de „Giornale d'Italia", maakt een integreerend deel uit van het algemeene vraagstuk der Europeesche samenwerking, op den grondslag van gelijke rechten en posities, en van de be teekenis der landen in verhouding tob hun be langen. In officieele kringen te Cairo wijst men erop, dat de kwestie van het Suezkanaal niet door Italië is ter sprake gebracht en niet voor komt op de agenda der komende onderhande lingen tusschen Egypte en Italië voor het slui ten van een verdrag van goede nabuurschap, ingevolge de inwerkingtreding van het Britsch- Italiaansche pact. Ongeveer duizend schooljongens in Rome, gemiddeld niet ouder dan elf jaar, hebben vandaag te Rome een anti-Fransche betoo ging gehouden, doch brandweerlieden en bersaglieri hebben de knapen uiteenge jaagd. Een jongen werd door een bajonet steek gewond, nadat steenen naar de sol daten waren geworpen. Brandslangen wer den op de betoogers gericht, doch de jon gens sneden de slangen door en bleven met steenen gooien. Later werden zij evenwel uiteengedreven. ROME, 10 Dec. (D.N.B.). De toestand van den H. Vader is vanmiddag, naar het schijnt tengevolge van de door de audiënties ge- ëischte inspanningen, weer wat slechter geworden.- Er hebben zich vermoeidheids verschijnselen en ademnood voorgedaan. Op me disch advies zijn de voor den laten namiddag vastgestelde audiënties afgezegd. De Paus wil morgen echter, naar in kringen van het Vati- caan verluidt, weer audiëntie yerleenen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH EE VOOR HET GEHEELE LAND: matige, tijdelijk krachtige Zuidelijke tot EE Zuid-Oostelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt. Geen regen van beteeke- nis, zelfde temperatuur als gisteren. Oesters, Forellen, Kalkoen, Paté, Wildschotels onze Spécialité De Sehiedamsche politie is Zaterdag over gegaan tot de arrestatie van den heer H. G. J., lid van de firma G. J. en Zoon te Schiedam, welke firma den molen „De Walvisch" in huur had en waarin zij een maalderij en een drogerij had gevestigd. De molen brandde, zooals gemeld, Vrijdag af, waardoor een schade van 25.000 gulden ontstond. Met den firmant zijn twee arbeiders, die Vrijdag nog in den molen hadden gewerkt, gearresteerd. Allen hebben bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan brandstichting. Zij zullen ter beschikking van de justitie wor den gesteld. SYDNEY, 10 Dec.. (Reuter). Gister avond is Sydney geteisterd door een var. de ergste cyclonen, welke men hier ooit heeft meegemaakt. Op de brug over de haven werden een tram en een trein door hevige windvlagen uit de rails geworpen. Muren stortten in, daken werden afgerukt, en dozijnen luxe jachten werden op den wal geworpen. De telefonische en telegrafische verbindingen met Sydney zijn verbroken. Nader wordt nog gehield, dat veertig perso nen ernstige brandwonden hebben opgeloopen bij boschbranden, welke kilometers ver in den omtrek van Sydney woeden. In de buiten wijken van Sydney zijn veertig woningen en tientallen weekendhuisjes verwoest. Uit New castle en Port Kembla zijn eveneens berichten over ernstige schade binnengekomen. JERUZALEM, 10 Dec. (Reuter). Hermann Brasch, een ambtenaar van Barclay's bank van Jeruzalem, is gisteravond, toen hij zich te voet huiswaarts begaf, vanuit een hinder laag doodgeschoten. Zijn lijk werd aan den kant van den weg gevonden door een Zweedsche zendelinge. In gezaghebbende kringen te Jeruzalem acht men het veelbeteekenend voor de wending in de Palestijnsche situatie, dat meer vertrouwen en samenwerking tusschen de Arabische platte landsbevolking en de militairen valt waar te nemen. Deze week zijn in het geheele land bijna honderd terroristen gearresteerd, het grootste aantal sinds de toestand verergerd is. Het krachtige optreden der troepen, bestaan de in verrassende overvallen en nasporingen, heeft er toe bijgedragen de bewegingen der terroristen nauwkeuriger te leeren kennen. Het georganiseerde terrorisme is thans aan het kwijnen tot sporadische aanslagen. Om 8 u. (plaatselijken tijd) vertrok de .Rei ger" Zaterdagochtend uit Nairobi om de reis naar Zuid-Afrika voort te zetten. Na een tusschenlanding in M'beya, waar het noenmaal werd gebruikt, landde men om onge veer half drie in Broken Hill, waar de nacht zal worden doorgebracht. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen door te vliegen naar Livingstone, van waaruit een excursie naar de beroemde Victoria-water vallen gemaakt zou kunnen worden. Gezag voerder Scholte vond het evenwel raadzamer het vliegveld van Livingstone over te slaan, daar het door regenval min of meer week was geworden. Heden zal de „Reiger" in de Unie aankomen. Zoo mogelijk wordt een tusschenlanding ge maakt in Pretoria. Het eindpunt is Johannes burg, waar den passagiers een hartelijke ont vangst wacht. De H. Vader vermoeid van de vele in spanning bij de audiënties. Memel-Duitschers zetten een actie in voor terugkeer naar het Rijk. Italië verbiedt de anti-Fransche betoo gingen. Cordell Huil spreekt pp de Pan-Ameri- kaansche conferentie te Lima. De Hongaarsche minister van Buiten landsche Zaken Czaky wil toenadering tot Rome en Berlijn. Teekenen voor een afnemen van de ter reur in Palestina. Sydney door een cycloon geteisterd. Het bezoek van Prins Bernhard aan de mariniers te Rotterdam. De „Reiger" nadert de Zuid-Afrikaan- sche Unie. Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Ongevallenwetten. Met 1 Januari treden eenige wijzigingen in den internationalen telegraafdienst in werking. Zondag komt een aantal kinderen uit Weenen in ons land; 500 reizen door naar Engeland, een honderdtal wordt in Den Haag ondergebracht. De brand in den molen ,,De Walvisch**' te Schiedam is aangestoken; drie daders gearresteerd. Beurs van New York: Stemming vast. Ons geslacht heeft een rijk verle den te dragen! Zijn ze het waard Onze vaderen hebben ons katholieken een erfenis nagelaten van duldend lijden en fier heropworstelen. Monu menten van schoonheid en geloofsbe- trouwen welke van ons waardevol verleden spreken vindt men op vele plaatsen. Het voormalige huiskerkje 't Haantje te Amsterdam, thans Mu seum Amstelkring, is er een van. Dit is geen Amsterdamsch, geen plaatse lijk belang, maar het gaat om een Nederlandsch katholiek bezit. Zullen we het laten verdwijnen? Een buiten gewoon groot getal bezoekers hebben er gisteren een laatst bezoek aan ge bracht. En dan? Zullen we deze erfe nis van een voorgeslacht voortdragen tot komende geslachten als een sym bool van offervaardig Godsbetrouwen in schoonheid? Of zullen we gedoogen dat het gesloten moet blijven. Zouden ive deze schande dragen of durven we nog fier gaan op een rijk verleden? Neerlands katholieken moeten hier handelen! De Oude Kerk, die aan de katholieken ontnomen werd en nu ontluisterd is. wordt gerestaureerd. Maar „Ons Lieve Heer op Solderis de voortzetting der Mirakeltraditie van de Oude Kerk! Zou dit monu ment mogen vervallen? OSLO, 10 Dec. (Havas). Bij de uitreiking van den Nobel-vredesprijs 1938 aan het Nansen- bureau, heeft de voorzitter van deze organi satie, de Noorsche rechtsgeleerde Hansson, ge wezen op de beteekenis van het werk ten bate van politieke vluchtelingen, zooals het bureau dit beoefent. In 800.000 gevallen is het bureau in de verschillende landen ten behoeve van vluchtelingen opgetreden. Het vluchtelingen vraagstuk, zoo zeide hij, kan worden opgelost, doch alleen door krachtige samenwerking tus schen de regeeringen en den Volkenbond. Waar schijnlijk zal men daartoe een internationale leening moeten uitschrijven. Doch een leening is niet voldoende. De muren tusschen de landen moeten worden afgebroken, want deze muren hebben reeds teveel stoffelijke en geestelijke waarden vernietigd. Stand op Zondag 1 uur v.m. 756.6 Vorige stand 750.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1