BREEMEN 51REINOLDUSHUIS HaverschhUK De stad Haarlem in de literatuur arlv.Empelen 20% KORTING ZONDAG 11 DECEMBER 1938 Een galante Fransch- man Gedenk nu toch de stille" Armen! E. N. A. van MEVERDEN KERSTGROEPEN j. P. MAAS EN ZN. Mr. rJ. van Lennep in De Roos van Dekema Fransche lof VAN Een aandoenlijk verhaal ACCOUNTANT LID VER. NED. ACC. AMSTERDAM 7 P. C. HOOFTSTR. TELEFOON (NA 6 UUR 23123) COMITÉ VAN KATH. ACTIE HET heeft weer een keurcolleclie w.o. vele eigen ontwerpen DE MOTORRIJTUIGEN- EN RIJWIELBELASTING WANNEER U IEMAND BLOEMEN ZENDT, CARL. V. EMPELEA Kampioenschap van Noordholland op de hometrainers Tijdelijk STOOMEN VERVEN Ook op GORDIJNEN TAPIJTEN GOUDEN JUBILEUM J. F. VAN WORT Prof. DE HARTOG OVERLEDEN ProgTamma Radio-Centrale NAT. BEZIT AANDEELEN Wm. H. MüLLER Co. Uitgifte 2000 commanditaire aandeelen MUSEUM BOYMANS STAD Over Haarlem en zijn omgeving is in den loop der eeuwen heel wat geschreven. Niet alleen hebben verschillende historie schrijvers hun krachten op het wel en wee van onze stad beproefd, zoodat wij ons van Haarlem, voor elke eeuw van zijn bestaan, een vrij goed beeld kunnen vormen, maar. ook is Haarlem immer druk bezocht geweest öoor buitenlanders, die zich na terugkomst 'ih hun land gedrongen voelden hun indruk ken in reisverhalen uit te storten. Boven dien kreeg Haarlem een zeer belangrijke Plaats in de belletrïe. Hierbij denken wij natuurlijk allereerst aan de onsterfelijke Camera Obscura van Nicolaas Beets, den Heemsteedschen dominee en scherpen op merker. Ook anderen hebben Haarlem als achtergrond voor hun novellen, beschou wingen of romanfiguren gekozen met een dikwijls verrassende visie op onze stad. Zoo *>.v. Frederik van Eeden in zijn Kleine Jo hannes, Soera Rana, Esser, Robbers, Lode- wiik van Deyssel, Jacques van Looü, Prof. Van Moerkerken, Peith, Muiier, v. d. Lans, van Lennep. Het is onze bedoeling zoo nu 'en dan Haar lem aan onze lezers voor te stellen, zooals de schrijvers het zagen. En om de belang stelling levendig te houden zullen wij, de chronologische volgorde versmadende, dèn Weer een greep doen bij de hedendaagscha auteurs, dan weer in de geschiedenis van een eeuw terug, en d&n weer in die van onze êouden eeuw, die ook voor Haarlem van aoom groot belang is geweest. jlKr. J. van Lennep begint zijn „De Roos van "ekama" als volgt: Onqer die steden, welke van ouds aan de gra- e»iike kroon van Holland gelijk zoovele edelge- 'eenten flonkerden en wier macht en rijkdom 'n achten steun verstrekten aan des Landheers was Haarlem, gelijk genoeg bekend is, j;11 der voornaamste. Haar ouderdom verloor jjlch in den nacht der tijden: 't zij, dat men ~ar, met Boxhoorn, voor de vroegere verblijf- f ^ats der Herulen houde en den naam Haar- lein als een verbastering van Herulen-Heim q vvi* iviuwvoiing VMll rj.01 uiwll XXvlfii/ ^hrnerkte: 't zij, dat men dien, met Langendijk, ah den Noorman Hariald afleidde: 't zij, dat tien flat tie met de oude landskronijken veronderstelde, zekere Koning of Vorst, Lem genaamd, aan j, ƒ001- hem gestichte stad de benaming van e®r Lems stad, naderhand Haarlem, hebbe ctitergelaten, of met een lateren taalkenner iivcmdig aanneme, dat het woord „harel" de- föe beteekenis hebbe als hard en door harel- jpp een harde grond te verstaan zij: genoeg het' dat juist de onzekerheid van dien naams- ^r°ng de aloudheid der plaats zelve aan- v -Aan den oever eener rivier -gebouwd, waar- 0flin zij zich als van twee armen bedienen kon, aan de eene zijde, het Haarlemmermeer en jj flaarom gelegen landen, aan de andere, het j' en door het IJ, de Zuiderzee te bereiken, van deze gunstige ligging reeds vroeg getrokken om een handel te drijven, die, fatty Schoi ge'w. on zich zelden verder uitstrekkende dan de ^Westen, welke om die binnenzeeën gelegen wa- v haar niettemin gelegenheid gaf, om de ^°rtbrengselen van hare door geheel Europa d roemde lakenververijen te slijten en daar- j,. 0r aan hare ingezetenen welvaart en aan- eh te verschaffen: terwijl zij in hare bier- ja 0hwerijen, die de bewoners der omliggende jj^flstreken met den toenmaals zoo algemeenen Vaank voorzagen, een niet min voordeeligen tak 1 bestaan gevonden had, vooral, sedert door kj1 grafelijk besluit het verkoopen van vreemd til?1* '>innen Holland verboden en aan Haarlem 00 een soort alleenhandel in het graafschap Vergund was. „He bekoorlijke omtrek, die zich niet alleen tj °r een in Holland zoo zeldzame heuvelach- ti^heid onderscheidde, maar ook aan den adel ^heerlijkste gelegenheid aanbood om in een hi bestek de rijkste genoegens van de jacht fler VisscheriJ te smaken, had in de nabijheid tiai ■S*'ad een immer toenemend aantal van tyj ^zienlijke sloten en jachthuizen doen rijzen, st(M' adellijke bewoners, in een schier onge- b6.0rcie eensgezindheid met de poorters levende te "Unne toebrachten om den bloei der stad leto ev°rderen. En, opdat geen roem aan Haar- hiee ontbreken zou' de Graven zeiven kwamen ti,. rrnalen zijn vest bezoeken, waar zij alsdan Öadr hun prachtige hofhouding, door hun mild- fec !gheid> door het vieren van ridderlijke tf,,, n' welvaart en genoegen onder de ingeze- verspreidden. Het was vooral aan twee fle o en' die den haam Willem droegen, dat lte bparenatad groote verplichting had. De eer- ba yan die twee, Koning Willem, was binnen tn r wal geboren en beschonk zijn moederstad lem ruime voorrechten, terwijl de andere, Wil- stad Van Henegouwen, schoon een uitlander, die en b°ven andere tot zijn verblijfplaats koos Veiv?an haar vooral den naam van den Goede Jdiende. WaS onder de regeering des zoons van 'h ,)1 ^ors':' dat de voorvallen plaats vonden, Z0l.,e2e bladeren vervat, en waarvan de bij- en aan de verSf-telheid zijn ontrukt ^7®; Het was in het voorjaar 1345, dat ten -ik aantal van naburen en vreemdelin- haar Haarlem was toegestroomd. Enz Al geveii wij gaarne toe, dat Haarlem en °mgeving op een vreemdeling, die de stad v&haf Den Haag binnenkomt, een meer dan Sewonen indruk moet maken, toch gelooven dat die onbekende Fransche schrijver het jaar achttienhonderd, dje Holland h 1829 op zijn manier doorkruist en zijn Adrukken daarvan vastgelegd heeft in een Werkje, dat hij noemde „Quatre mois dans es Pays Bas", wel wat overdreef, toen hij gevoelens neerschreef, die hem moeten overvallen hebben bij het betreden der stad Haarlem. Hij was waarschijnlijk vast over tuigd, dat hetgeen hij zijn vrienden in Frankrijk voorzette nooit door iemand ge controleerd zou kunnen worden of dat hij een land bezocht had, waar geen land meer achter lag. Toch is het aardig eens na te gaan, hóé de bezoeker van „dat stukje grond daar ergens ver op den aardbol" zijn lezers voor den gek trachtte te houden en welke fantasieën hij bedacht om het te lezene interessant te maken. Had Haarlems Bloei in dien tijd bestaan, het had hem opdracht kunnen geven een propa- ganda-gidsje te schrijven. De weg, die van Den Haag naar Haarlem leidt, gaat door het Bosch schrijft hij. Zeven wandelwegen voeren tot aan de stad, temidden van buitenverblijven, met bloemen be.zaaide weilanden en de meest fraaie dorpen! Met het ietwat overdreven gevoel van een dichter heb ik enkele oogenblikken gedacht, dat wij door den tuin van Eden reisden. Na Rotterdam behoeft men niet meer benauwd te zijn door karretjes of karren overreden te worden; het geheele verkeer, heel het landbouwkundig en handelsleven geschiedt door de kanalen: de kanalen zijn de werkelijke groote wegen van Nederland, De landwegen dienen slechts voor pleizierdoeleinden. Wat opvalt is, dat zij even eenvormig en even welverzorgd zijn als de lanen van onze stadsparken. Maar, riep ik vol enthousiasme uit bij onze aankomst in Haarlem, moeten wij dan, hoe verder wij komen, steeds mooiere dingen aan treffen? Dit is een tooverland! Wij zagen een stad, omgeven door een gordel van tuinen, mooier dan die van Alcinous, waar Homerus jaloersch op zou zijn; toen wij er verder inreden, ontdekten .wij straten als van een tooneel: groene huizen, blinkend in den kopergloed, overladen met marmer en schilde ringen; het is nog mooier dan Den Haag! De schrijver onderbreekt hier even zyn enthousiasme, om te spreken over een gebeur tenis, voorgevallen by het beleg van Haarlem door de Spanjaarden, waarby de ons welbeken de Kenau Hasselaar de. heldin van het drama was. Hoewel betrouwbare historievorschers het er over eens zyn, dat Kenau Hasselaar slechts uit de verbeelding van een of ander menschen- brein is ontsproten, neemt de schrijver haar bestaan toch aan; haar naam noemt hij niet, hij duidt haar aan als: een Hollandsche Jeanne d'Arc. In 1573 door de Spanjaarden belegerd, zag Haarlem de élite van zyn inwoners op de vestingmuren sneuvelen; de hongersnood deci meerde de rest. Een heldin, een Jeanne d'Arc van «Holland, streed aan het hoofd van 300 vrouwen. Ziedaar het prachtige; maar ziehier het verschrikke lijke, schryft hy, en hy doet dan het volgen de vreeseiyke verhaal, waar wij nooit van hoor den: De belegeraars en de belegerden hielden, ieder met hun bedoeling, een uitwisseling van afgehouwen hoofden. Op een gegeven moment zien de laatsten, dat als by een bomaanslag een hoofd binnen de muren wordt gegooid, van het volgende bijschrift voorzien: „Hoofd van Antoine Lepeintre, die de stad Mons qan de Franschen heeft overgeleverd." De Haarlemmers retourneerden den belege raars op een parabolische of liever diabolische wijze elf hoofden, met het antwoord: „Schurk van een Hertog van Alva, jij vraagt ons een tiende? Hier heb je- haar, met een elfde als interest". Men gaf elf hoofden terug in rui! voor het eene. Dit was waarschijniyk de re den, waarom deze hertog van Alva na de in name van de stad zoo fel was. Hij liet den commandant, het garnizoen, de magistraten, de protestantsche dienaren en meer dan twee duizend burgers ter dood brengen. De beulen werden by het ten uitvoer brengen van dit bevel zoo moe, dat zij tenslotte degenen, die zij nog niet hadden kunnen ophangen of ont hoofden, maar verdronken. Het Spaarne, welks doode water thans nog de stad omcirkelt, was overdekt met lijken. Na eenige ontboezemingen over Laurens Coster, waarop hy natuurlijk geïnspireerd werd door het standbeeld op de Groote HAARLEM, Tel. 10070 HEEMSTEDE. Tel. 29280 Markt, belandt de schryver al speurende in den Haarlemmer Hout. „Het is een prachtig wandelbosch, hoe wel minder mooi dan dat van- Den Haag. Maar het is met veel meer zorg onderhou den; het doet meer „gemaakt" aan; de na tuur doet er zich minder gelden dan in het eerste. De stad Haarlem met zyn 17.000 in woners kan zich gelukkig prijzen een der- geiyke plaats voor ontspanning te bezit ten, die wel voor twee of drie hoofdste den voldoende zou zijn!" Na een breedvoerige uiteenzetting over de wonderiyke schoonheid der klanken van het beroemde orgel van de St. Bavo en een be schrijving van de Groote Markt, met haar toen tertijd al grootste aantrekkelijkheid, de Maan- dagmarkt, komt de schrijver op een aardig voorval, dat op die markt regelmatig scheen plaats te hebben, n.l. de aanwezigheid van een aantal ooievaars. Hy verhaalt dit als volgt; Toen ik rustig aan het rondwandelen was tusschen de kolen, haringen, andyvie en meloenen, werd myn aandacht plotseling ge trokken door een eigenaardig schouwspel. Op geen vyftig passen afstands van mij verwij derd, zag ik een stelletje groote vogels ernstig tusschen de menschen op en neer wandelen; vanuit de verte leken het groote eenden; maar neen, het waren niet die gevleugelde heilige dieren, die het capitool hebben gered. Lieve hemel, het waren ooievaars! Ik arme duivel van een dichter onderscheidde een dier met een steelachtigen bek niet van dat met een langen hals. „Aan wien behooren toch deze gevleugelde tweevoeters, dieik bijna pog alleen maar op schilderijen gezieh heb?" vroeg-ik. „zy be hooren aan zichzelf," antwoordde men my. Het zijn gepluimde republikeinen, die in al hun kracht en waardigheid wandelen te midden van de tweevoetige ongevleugelde dieren, die zich den titel van menschheid aanmatigen. Zy wen den en keeren zich zooals het hun goeddunkt, zonder dat iemand hen hindert, zy zijn hier gasten; iedereen respecteert hen en laat hen alles nemen wat zij wenschen. Kyk! Ziet u daar dien eenen die ëen spierinkje inpikt en dien anderen, die een baars verorbert? Pe. eige naressen van deze visschen laten hen bcg'ftan en zijn er zelfs verrukt over door de ooievaars bestolen te worden. Wee hem, die het in zyn hoofd zou halen hen te slaan of zelfs maar een vinger naar hen uit te steken. Een ieder zou hèt voor de beesten opnemen. Zy zyn ook zoo aardig!" Tot zoover onze Franschman. Hij is echter nog lang niet uitgepraat, zoodat wij hem een volgenden keer nog eens aan het woord zullen laten. „Ik behoorde twee jaar geleden rond dezen tijd ook tot wat men pleegt te noemen de „stille" armen, mijnheer", zoo begon onze be zoeker en zyn lippen trilden zenuwachtig bü deze mededeeling. Wy keken hem stom verbaasd aan. Dat was toch die keurige man, dien wü eiken Zondag met zyn vrouw op die twee mooie eigen plaatsen in de voorste ryen stoelen van onze parochiekerk zien zitten? Ze wonen in dat aar dige huis, op den hoek. Handelsreiziger of zakenman in Amsterdam of zooiets. Altijd ge dacht, dat het zeer gefortuneerde menschen waren. Wij konden geen woord uitbrengen en hy had ons intusschen biykbaar ook herkend. Begreep misschien onze verlegenheid. „Ja, deze bekentenis kost mij moeite en ik hoop, dat u zoo vriendeiyk zult willen zijn te genover niemand mijn naam te noemen. U bent de eerste aan wfen ik het droevig verhaal doe, maar ik wil er een eereschuld mede inlossen. Ik heb er met myn vrouw over gesproken en zy vond het goed. Een eereschuld ten opzichte van het Comité voor de Stille Armen, dat ons met Kerstmis, vóór verleden jaar, tot tranen toe bewogen heeft door zijn onverwachte en milde gift. Ik heb een engros-handel in voorwerpen die het in een tijd, als overal de zaken goed gaan, wel doen, waarin de handel de laatste acht jaar langzaam en zeker achteruft is gegaan. Al myn kapitaal teerde ik in en verloor ik aan pogingen om het „in wat anders te probeeren". Twee jaar geleden was ik zoover, dat ik in geen maanden meer een cent verdiend had. Het was droevig. Het betalen van vaste lasten kon ik wel uitstellen, maar ik moest toch ook eten. Geen kolen had ik in huis en in weken kregen myn vrouw en ik geen warm eten. Noodge dwongen trachtten wy zooveel mogelyk avon den by kennissen door te brengen en dankten den hemel als dat weer een keer gelukt was. Heele avonden zaten wy zonder vuur en licht. Ons lyden was groot, maar erger was de angst voor de toekomst. Wy zyn bon catholiques, myn heer, maar toch werd onze stemming bitter. Waar hadden wij dat allemaal aan verdiend? Kerstmis naderde. Van koude liepen wij een straatje om, de stad in. Er hing reeds de Kerst stemming. Toen hebben wy geschreid. En des avonds hartelijker om uitkomst ge beden dan ooit. En toen neen, mynheer, het is geen sprookje toen werd er gebeld. Ik deed de deur open en daar stond in het half duister een heer, dien ik niet kende. Hy over handigde mij een pakje, groette beleefd en ging zonder iets te zeggen heen. Het bleek later een gave te zijn van het Comité voor de Stille Ar men. Een ruime gift in geld, die onze grootste zorgen voor de laatste weken van het jaar weg nam. Mijn vrouw en ik hebben elkaar aange keken en weer geschreid. Laat ik u zeggen, mijnheer, het geld "was ons welkom, omdat wij het zoo heel hard noodig hadden, maar niet minder genoegen verschafte ons het bewijs van meeleven van onze medemenschen. Wij voelden ons niet zoo erg verlaten meer. Schaamte had ons weerhouden, aan onze Centraal R. K. Pensionbureau) Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. ZOëDAG II December 9 uur: Algemeene H. Communie K.J.M.V. „St. Augustinus" in de St. Jozefkerk. 7.30 uur: St. Nicolaasviering K.J.M.V. „St. Augustinus" by Brinkmann. MAANDAG 5.30—7 uur: Repetitie Turnclub „Leonidas" vor meisjes van 613 jaar in de Jongensschool, Timorstraat 17, H.-N. 78.15 uur: Repetitie Turnclub „Leonidas" voor meisjes van 1316 jaar, in de Jongens school, Timorstraat 17, H.-N. 8.3010.15 uur: Repetitie Turnclub „Leoni das" voor dames, in de Jongensschool, Timor straat 17, H.N. DINSDAG: 10.30—12 uur: spreekuur van de R.K. Reclasseerings-vereenig'ing in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereenlging' in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 5 uur: Gymnastiekrepetitie „Hercules Win- fried" voor meisjes in de R. K. School aan het Zandvoorterpad, Overveen. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „De Spaarnespelers" in het „Hof van Holland", Gr. Markt. 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur:, Bestuursvergadering in ,De Leeu werik" voor de Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E. E. Paters van de Vrande en Stryboseh, in de St. Elisabeths-vereeniging, Jansstraat 49. WOENSDAG 3 uur: Repetitie jongensafd. gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal Eemstraat Haarlem-N oord. 45 uur: Repetitie Turnclub Leonidas voor meisjes van 69 jaar in het Gymnastieklokaal, Eemstraat, H.N. 56 uur: Indoortraining voor junioren R.K. A.V. „Holland" in de St. Aloysiusschool, Zand voorterpad, Overveen. 56.15 uur: Repetitie Turnclub Leonidas voor meisjes van 9—13 jaar in het Gymnastiek lokaal, Eemstraat, H.N. 8 uur: Vergadering van den Werknemenden Middenstand in Hotel „De Leeuwerik", Kruis straat 30. 8.30 uur: Vervolgcursus Leekenapostolaat voor gediplomeerden, gevorderden en propagan disten door de E.E. Paters Stryboseh en Broers Ook in de goedkoope soorten vindt U er kunstvolle groepen EMMASTR. 16 - TEL. 14512 - HAARLEM in het verenigingsgebouw, Bagynhof. DONDERDAG: 10.3012 uur: Spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in 't bureau der vereeniging, Bakenessergracht 2Szw. 4.15 uur: Repetite gymnastiek meisjes kleuter- afdeeling der R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tempeliers straat 1. 5.15 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried", in de school aan de Tempeliersstraat 1. 7 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. Muloschool aan de Gedempte Oudegracht voor junioren. 7.15 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried", af deeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen". 8 uur: Tafeltennis „Hercules Winfried" in de Muloschool aan de Gedempte Oudegracht. 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw aan het Bagiinhof. 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Ge noegen" in hotel „Suisse", Rijksstr.weg, Haar lem-Noord. 8.30 uu» Bestuursvergadering. 8.15 uur: Zamenhof-avond van de R.K. Es- perantistenvereeniging „Abbé Richardson" in restauratie „Het Bolwerk". 8.15 uur ledenvergadering R. K. Bond van Technici in de St. Elisabethvereeniging, Java- straat 49. VRIJDAG 6.15 uur Gymnastiekrepetitie van de Kleuterafdeeling R. K. Sportvereeniging .Hercules Winfried" in de R. K. School, Wes tergracht, hoek Leidschevaart. 7.15 uur. Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling R. K. Sportvereeniging .Hercules Win fried" in de school Westergracht. 7.308.30 uur: Zwemuur van de R. K. Zwem- eeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor dames en meisjes. 8 uur: Repetitie rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wyngaardstraat 17. 8 uur: Tafeltennis „Hercules Winfried", in de Muloschool aan de Gedempte Oudegracht. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee ling R. k. Sportvereeniging .Hercules Winfried" in de schoof aan de Westergracht. ZATERDAG: 4.15 uur: Gymnastiekrepetitie kleuteraf deeling van de Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. 5.15 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdeeling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. 6.157 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor jongens. 77.45 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor heeren. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereenigin- gen by het uitschryven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en by vaststel ling hiervan onmiddellyk mededeeling te doen. De uitkeering uit het aandeel van de provincie in de opbrengst van de Motorry tuigen- en Ry- wielbelasting over 1937 aan de onderhoudsplich tigen van wegen, voorkomende op de provin ciale wegenlijst, bedraagt voor Beverwyk 10.600, Bloemendaal 37.250, Haarlem 22.200, Haarlemmermeerpolder 28.300, Heemstede 8800, Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier f 71.450, Zandvoort 15.550. WILT U NATUURLIJK VER- ZEKERD ZIJN VAN KWALITEIT EN SMAAKVOLLEN OPMAAK. BESTEEDT JUIST HIERAAN DE ALLERGROOTSTE ZORG. BINNENWEG No. 18 HEEMSTEDE TELEF. 28080 vrienden een aalmoes te vragen. Wy begrepen wel, dat onze kennissen iets van onzen nood moesten bevroeden en ondanks ons gebrek aan moed om tegenover hen voor de waarheid uit te komen, ergerde het ons soms, dat zij nimmer eens naar den stand van zaken informeerden. Wie zou ons bij het comité hebben aanbevolen? vroegen wy ons af. Wij konden het niet ver moeden, maar de wetenschap, dat onze nood bekend was geworden, dat er over ons werd ge waakt, gaf ons een zalige kalmte, een berusting zooals wij in geen jaren hadden gekend. Het heeft my ook weer nieuwen moed gegeven om het leven onder de oogen te zien. Ik ben weer begonnen. Van den grond af en het gaat nu een beetje. Maar nooit zal ik vergeten, welk een vreugde ons die Kerstgave van het Comité voor de Stille Armen twee jaar geleden heeft gegeven. Zyn het naaste vrienden geweest, die ons op deze uiterst bescheiden wyze via het Comité hebben willen helpen? Ik weet het niet. Mocht zulks het geval zyn, dan wil ik ze langs dezen weg zeggen (armoede is wel geen schande, maar myn vrouw vooral vindt het pynlijk er met onze kennissen over te spreken), dat zy aan twee arme tobberds op Kerstmis 1936 een byna hemelsche vreugde hebben gebracht. Wij hebben in den Kerstnacht innig voor hen gebeden. Was het 't Comité zelf, dat ons hielp? Wy we ten het niet, maar wij hebben aan den lyve ondervonden, hoe mooi en heilzaam zyn werk is. Ik wil graag meehelpen anderen hetzelfde ge luk te brengen als wij ontvingen, maar ik kan nog niet veel missen. Ik meende echter het Comité te kunnen helpen door via de krant aan mijn milddadige geloofsgenooten myn geval te vertellen en hen aan te sporen hoeveel er ook van hun beurs gevraagd wordt een enkel dubbeltje, kwartje, gulden of meer voor dit mooie werk af te staan. Ik meende, daar ik geen honderd gulden missen kan, myn dank baarheid het best op deze manier te kunnen toonen." Beter dan lange' kolommen opwekking schil dert dit sobere getuigenis uit de practyk van het barre leven hoe heerlijk, hoe mooi de arbeid van het Comité voor de Stille Armen is. Kan men zich zelf een heeriyker Kerstmis indenken dan een, dat straalt in den gloed van deze zelfvoldoening, een paar echte armen te hebben geholpen? Hun een warm maal eten te hebben verstrekt; ze aan warmte in hun woon kamer te hebben geholpen? In het begin van de maand December be ginnen wy al met ons zelf terug te trekken in kleiner kring en aandacht te schenken aan onzen kring van vrienden en kennissen. Wy kijken uit naar een klein geschenk. Wy maken er versjes by om er kleur en hartelykheid aan te geven. En hoe verder de maand vordert, hoe meer de „stemming" er in komt. De dagen wor den korter en donkerder; het weer wordt naar en koud; de weelde van een warm huis lokt en wy vinden er een middelpunt van huiselijkheid en intimiteit; het rose licht der winkelétalages bereidt ons voor op de uren van gezellig samen- zyn gedurende de Kerstdagen. Wy zien naar die dagen uit als naar iets, dat ons warmte brerrgt in deze soms zoo yskoude wereld. Het is alsof de Kerstdagen er ons op wijzen, dat er in het leven nog wat anders en beters is dan zaken doen of vermaken najagen. Het is ons hart, dat dan pleegt te spreken. Laten onze lezers het Comité voor de Stille Armen in deze dagen nu eens mild gedenken! Het Comité bestaat uit menschen van velerlei gezindten en bedelt voor Stille Armen van alle gezindten. Maar de katholieken krygen ruim hun deel. Door de St. Vincentiusvereeniging en het R.K. Armbestuur zyn niet minder dan 450 katholieke gezinnen voor een extra Kerstgave aanbevolen. Duizenden guldens komen zoo aan onze katho lieke Stille Armen ten goede. Laten daarom ook de katholieken ruim by- dragen. Maar daarom niet alleen; laten zij ook bij dragen om het mooie doel zelf! Het verhaal van den vroegeren „stille arme" spore ieder aan zijn gave te storten. Wie zegt ons, dat wij niet in een zelfde geval kunnen komen te verkeeren? Wie verzekert ons, dat niet een onzer lieve bekenden of naast- bestaanden onder de gelukkigen is, wfen door uw gift een zonnig Kerstfeest 1938 wordt bereid? Geeft, geeft ter liefde van het Kindje van Bethlehem Bydragen kunnen worden gestort aan ons Bureau, Nassauplein 1, of op Postgironummer 5970, ten name van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: In opdracht van J. W. N. 5; in opdracht van A. v. d. Si.W. 10; in opdracht van Mw. A. E. M. V. G. ƒ5; in opdracht van C. M. Br. 10; in opdracht van Jhr. Mr. E. J. Str. v. L. 10; in opdracht van G. M.. H'stede 5; in opdracht van H. A. J. de B. N. ƒ25; in opdracht van Mevr. A. W. Spr.ten K. ƒ5; in opdracht van F. H. S. 10; in opdracht van Mevr. S. F. v. D.—Kr. ƒ5. Door Kët Comité ontvangen van Mevr. Wed. Mr. N. PI.de Vr. 10. Heden wordt het kampioenschap van Noord- Holland op de hometrainers verreden, welke wedstryd thans voor de derde maal georgani seerd wordt door de R.K.W.V. „Achilles". Van de zijde der renners bestond groote be langstelling voor dezen wedstrijd. Niet minder dan 50 renners schreven in, waaronder vrijwel alle bekende Haarlemmers. Vooral bij de amateurs zal fraaie stryd te wachten zijn. De wedstrijd voor de amateurs en nieuwelin gen gaat over lxl K.M. en 1 x 3 K.M. Ook voor de junioren vermeldt het programma een wedstrijd over 2 x 500 M. Gisteren herdacht de heer J. F. van Wort, voorman-drukker" op de bankbiljetten-afdee- ling van de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen, den dag waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij deze onderneming. Namens het personeel werd de jubilaris toe gesproken door den heer J. Swaanswijk en werden hem 'n bloemenmand en 'n klok over handigd. De heer A. J. van Vliet, bedryfslei- der, bood namens het kantoorpersoneel een horlogeketting en een sigarenkoker aan. Namens de zangvereeniging „Johez" werd de jubilaris gehuldigd door den heer P. L. Nou- wens. In de directie-kamer werd den heer van Wort door den heer A. D. Huysman een en veloppe met inhoud overhandigd. Ter gelegenheid van zyn jubileum is de heer van Wort door H. M. de Koningin begiftigd met de eere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Zooals wy in een vorige editie meldden is te Amsterdam, waar hy hoogleeraar was aan de gemeentelijke universiteit, overleden prof. dr. A. H. de Hartog, van 1906 tot 1910 Ned. Herv. predikant te Heemstede en van 1910 tot 1917 dominee te Haarlem. Prof. de Hartog genoot in zyn kringen groo te waardeering als predikant, wijsgeer, theo loog en redenaar. Met groote welsprekendheid en toewijding heeft dominee de Hartog een belangrijk derf van zijn leven gewyd aan de directe verdediging van het Christendom tegenover de vrydenkers, en het is voor dezen arbeid, dat ook de katho lieken van Haarlem hem op dit oogenblik een stille hulde niet behoeven te onthouden. Vooral in zijn Haarlemschen tyd heeft hy groote debatten gevoerd met mannen als Ger hard, den socialistischen vrijdenker, en Ho ving, voorzitter van de Dageraad. In Haarlem en ook in verschillende andere plaatsen van ons land werden in de grootste zalen debatvergaderingen gehouden, die door duizenden toehoorders werden bijgewoond. Overtuigend stelde prof. de Hartog by die ge legenheden vast, dat de godsdienst door de wetenschap wordt gehandhaafd. Tegenover de vrijdenkersvereeniging ,,De Da geraad" stichtte hy „De Middaghoogte" en „De Toortsdrager", die ook op wetenschappelyken grond trachtten te bevestigen en uit eigen kracht van het christendom te getuigen dat de christeiyke godsdienst de redely kste is. Prof. de Hartog heeft op dit gebied verf goed gedaan en er ongetwyfeld veel toe by- gedragen, dat de invloed van vereenigingen als ,,De Dageraad" vrywel tot nul is terugge bracht. Zyn wetenschappelyk en wijsgeerig werk vond veel byval by de jongere Protestanten, maar hy nam een apart standpunt in zyn kring in, wat hem verf tegenspraak en moei lijkheden bezorgde. MAANDAG 12 DECEMBER Programma 1: Hilversum n Programma 2: Hilversum I Programma 3: Keulen 8.00; Parys Radio 9.20; Radio PTT Nord 9.30; Pauze 9.50; Parijs Radio 10.00; Radio PTT Nord 10.20; Parys Radio 11.20; Droitwich 12.10; Ned. Brussel 12.20; Pauze of Diversen 2.20; Radio PTT Nord 2.40; Keulen 3.20; Droitwich 3.15; Fransch Brussel 5.20; Keu len 6.20; Ned. Brussel 7.20; Straatsburg 7AO; Ned. Brussel 8.20. Programma 4: Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20; London Regional 10.35; Droitwich 12.45; London Regional 1.20; Droitwich 5.20; London Regional 8.10; Droitwich 8.30; London Regional 11.05; Droitwich 11.20. Programma 5 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Boston Commandery 2. Poor little Romany 3. Way down youndar in New-Orleans 4. Silvery Arizona Moon 5. Blackpool Switchback 6. Slow Foxtrot Medley 7. Song of Surrender 8. Gebundene Hande 9. Ti-pi-tin 10. Midnight in Paris 11. The man from the South 12. Southern Moon 13. Popular Melodies 14. Tango Medley 15. The old river Road 16. Eine Frau von heut' 17. Semper Fidelis 8.00—12.00 Diversen. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) De Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. en Labouchère Co. N.V. berichten, dat zy uitsluitend voor houders van commanditaire aandeelen Serie I en II der C.V. Nationaal Bezit van Aandeelen Wm. H. Muller Co. en der commanditatire aandeelen C.V. Wm. H. Muller Co., voor zoover deze nog niet in aandeelen Nationaal Bezit zijn omgewisseld, de inschry ving op nominaal 1.500.000 eener uitgifte van 2000 commanditaire aandeelen serie A (5 pet. prefe rente winstdeelende), in stukken van nominaal 1000 aan toonder, (waarvan reeds nominaal 500.000 op emissievoorwaarden zijn geplaatst) in de C.V. Nationaal Bezit van Aandeelen Wm. H. Müller Co. openstellen op Donderdag 15 December 1938, tot den koers van 100 pet. op de voorwaarden van het prospectus d.d. 10 Dec. 1938. Deze aandeelen deelen ten volle in de winst van 1 Januari 1939 af en zullen steeds zonder eenige korting dezelfde uitkeeringen ontvangen als op de 5 pet. preferente winstdeelende aan deelen Wm. H. Müller Co. N.V., waartegen zy zyn uitgegeven, worden betaald. Naar wij vernemen zal er ook dit jaar, der traditie getrouw, in het Museum Boymans te Rotterdam een Kerst-tentoonstelling van kunstwerken uit particulier bezit gehouden wor den. Reeds zijn belangryke toezeggingen ge daan. Voor het eerst zal op deze aanstaande expo sitie te zien zijn een uitermate belangrijk Ne- derlandsch reis-altaar uit pl.m. 1400, voor Jan van Eyck vervaardigd. Het is onlangs uit het bezit van den Hertog van Norfolk in de ver zameling D. G. van Beuningen te Rotterdam overgegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3