w DOUWE EGBERTS Wijziging van de Ongevallenwetten Werking van de schildklier De gezelligheid van het gheurig krayt tab A Doelpuntenregen in Engeland ZONDAG 11 DECEMBER 1938 Bij vaststelling van dagloon moet de invloed der werkloosheid worden beperkt Schaderegeling in oorlogstijd Schippers Dr. B. Woltring Promotie te Nijmegen Clearingkoersen PLANNEN DER LUFTHANSA VOOR 1939 Tweemaal wekelijksche dienst op Zuid-Amerika DE K.L.M. EN COLOMBO Ceylon in de Indië-route? POST-AUTOGIRO'S IN AMERIKA WIELRENNEN Wedstrijden in 1939 Jaarlijksch congres van de U.C.I. ZWEMMEN RAGNHILD HVEGER NAAR BREDA? DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Welkome overwinningen voor de Villa en Chelsea Blackpool in een poel van goals Watersport in ons land Verandering van bestuursvorm en toetreding tot E.S.V. Het wedstrijd-programma BILJARTEN Nederl. kampioenschap 3e klasse klein biljart kader LAWNTENNIS Budge's laatste match als amateuf Bij de Tweede Kamer zijn ingediend twee wetsontwerpen tot wijziging van de Onge vallenwet en van de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet. Zooals de ongevallenwetten thans luiden, heeft een arbeider, die tengevolge van oorlogs daden wordt getroffen gedurende het verrichten van zijn werkzaamheden of op den gang van zijn huis naar zijn werk of omgekeerd, aanspraak op schadeloosstelling overeenkomstig die wet ten. De mogelijkheid van verliezen onder de bur gerbevolking, en derhalve ook onder de arbei ders, kan in een modernen oorlog zóó groot worden, dat de ongevallenpremie te zwaar zou gaan drukken op de verzekeringplichtige bedrij ven. Ook is het duidelijk, dat dit risico niet kan worden beschouwd als een risico, verbonden aan het werkzaam zijn in een bepaald bedrijf. Daarom schijnt het den minister noodig, dat de werking der beide ongevallenwetten wordt beperkt tot schaden, ontstaan uit anderen hoof de dan uit gewelddadigheden, gepleegd in een gewapend conflict. Deze beperking behoort, naar het hem wil voorkomen, niet slechts te gelden voor het geval van een gewapend conflict, waar in ons land als partij is betrokken, maap zij be hoort algemeen te gelden, derhalve bü elk ge wapend conflict, waarin Nederland al of niet als partij is betrokken. Zoodra de regeering het noodig acht maat regelen te treffen ten behoeve van de strate gische veiligheid, zullen in het grensgebied van ons land door burgers verschillende werkzaam heden moeten worden uitgevoerd, als de aanleg van verdedigingswerken, het maken of voorbe reiden van versperringen of vernielingen en het vervoer van materialen. De billijkheid eischt, dat, zoolang de staat van oorlog of van beleg niet is afgekondigd, de vorenbedoelde burgerpersonen, die aldus ten bate der gemeenschap werkzaamheden verrich ten, verzekerd zijn tegen geldelijke gevolgen van hun in verband met die werkzaamheden overkomen ongevallen, zonder onderscheid of de betrokkene voor zijn arbeid al dan niet een be looning ontvangt. Een daartoe strekkend nieuw artikel wordt voorgesteld. Artikel 7 der Ongevallenwet 1921 geeft de re geling voor de berekening van het dagloon, waarnaar de geldelijke schadeloosstelling wordt vastgesteld voor den werkman, die als gevolg van een hem in verband met de dienstbetrek king overkomen ongeval op den 43sten dag na dien van het ongeval blijvend of althans voor- loopig geheel of ten deele ongeschikt is gewor den voor het verrichten van met zijn krachten en bekwaamheden overeenkomenden arbeid. In normale tijdsomstandigheden, waarin de arbeider volop gelegenheid vindt zijn- arbeids kracht productief te maken en werkloosheid hetzij niet of slechts in onbeteekenende mate voorkomt, werkt de bovenomschreven wettelijke regeling bevredigend. Anders komt dit echter te staan in tijden, als de thans bestaande, van aanzienlijke werkloosheid. Aanvankelijk traden bezwaren niet op den voorgrond, mede doordat het bestuur der rijks verzekeringsbank bij de toepassing van de voor schriften van artikel 7 der Ongevallenwet 1921 een uitleg volgde, welke aan al te groote be zwaren, voortvloeiende uit de aanzienlijke werk loosheid, tegemoet kwam. Deze uitleg is echter door de rechtspraak van den Centralen Raad van Beroep niet bevestigd. Daarmede is de noodzakelijkheid geschapen van het treffen eener wettelijke voorziening. Deze voorziening is nedergelegd in het onderhavige wetsontwerp. De ontworpen voorziening beoogt om bij de vaststelling van het dagloon uit te schake len den invloed van de zoo sterk gedaalde arbeidsgelegenheid op den arbeidsduur, hetzij per werkweek, hetzij over een langere periode. Aangezien de oorzaak, welke tot het treffen van een voorziening noopt, van abnormalen aard is, heeft de minister gemeend de noodige voorziening niet te moeten doen aanbrengen in de Ongevallenwet zelf, maar daartoe den weg te moeten kiezen van de in de wet neder te leggen mogelijkheid om in bepaalde gevallen bij Algemeenen Maatregel van Bestuur of op andere wijze te komen tot vaststelling van het dagloon langs anderen weg dan den in de wet voor het normale geval voorgeschrevenen. Een bepaling geeft de gelegenheid om voor bij wijze van werkverschaffing te werk gestelde arbeiders tot een billijke vaststelling van het dagioon te komen. Het ligt in de bedoeling dit dagloon niet lager te doen stellen dan het in verband met de gesubsidieerde werkverschaf fing door den minister vastgestelde dagloon voor de gemeente, in welke de werkman woonplaats heeft. Verder wordt rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat voor een of meer bepaalde be drijven de wenschelijkheid blijkt van een rege ling, welke min of meer afwijkt van den bij den Algemeenen Maatregel van Bestuur vast- gestelden algemeenen regel. Voorgesteld is de bevoegdheid tot de afwijking aan den minister te laten. Een andere yoorgestelde wijziging sluit zich aan bij het bepaalde in het zesde lid van artikel 6 der Ziektewet. Zij beoogt de mogelijkheid te scheppen om met betrekking tot de vaststelling van het dagloon, waarover de tijdelijke uitkee- ring de uitkeering over de eerste zes weken na het ongeval wordt berekend, af te wijken van den wettelijken regel, wanneer zoodanige afwijking ten aanzien van de werklieden in een bepaald bedrijf gewenscht schijnt. Door den Centralen Raad van Beroep is bij uitspraak van 26 Mei 1937 beslist, dat het be drijf van een hofmeester, wonend en zijn bedrijf uitoefenend aan boord van een schip, dat regel matig op en neer vaart tusschen Nederlandsche en Duitsche Rijnhavens, afwisselend gevestigd 13 op Nederlandsch en Duitsch grondgebied en dat mitsdien de bepalingen der Onge vallenwet uitsluitend van toepassing zijn, voor zoover dat bedrijf in Nederland wordt uitge oefend. Als gevolg van deze uitspraak zijn ten aanzien van naar raming ongeveer 5000 Neder landsche schippers, die met hun gezin aan boord van het door hen bevaren schip wonen en hun bedrijf ook in het buitenland (voornamelijk Duitschland en België) uitoefenen, de bepalin gen der Ongevallenwet 1921 alleen van toepas sing gedurende den tijd, dat hun bedrijf in Ne derland wordt uitgeoefend. Een bevredigende oplossing van de gerezen moeilijkheden kan naar het oordeel van den minister worden verkregen door opneming in de Ongevallenwet van het ontworpen nieuw artikel 10 a. Ingevolge dat artikel komt voor de toepas sing der ongevallenwet vast te staan, dat de onderneming van een werkgever, die woont aan boord van het door hem bevaren schip en die in een gemeente hier te lande in het bevolkings register staat ingeschreven, hier te lande Is gevestigd. En daarmede komt dan de beman ning van het schip ook gedurende het verblijf van het schip in het buitenland te vallen onder het bereik der Ongevallenwet en van de met Duitschland en België gesloten verdragen in zake ongevallenverzekering. Het is gewenscht, dat aan de onderhavige aanvulling der ongevallenwet terugwerkende kracht wordt gegeven tot 26 Mei 1937. Ten aanzien van de schippers, die een vrij willige verzekering hebben gesloten, kan van terugwerkende kracht der wetsaanvulling worden afgezien. Ten slotte wordt voorgesteld een einde te ma ken aan den ongewenschten toestand, dat een rentetrekkende weduwe in concubinaat leeft en niet wil hertrouwen, omdat haar rente alsdan vervalt. De rente zal nJ. niet worden uitbetaald gedurende den tijd, dat de weduwe in concubi naat leeft. Voor den eersten keer sinds de oprichting van de R.K. Universiteit te Nijmegen, vond Zater dagmiddag jJ. de promotie plaats over een on derwerp uit de Experimenteele Psychologie. Des te merkwaardiger was deze plechtigheid, omdat de promovendus geen adept in eigenlijken zin is van de Nijmeegsche Universiteit, al studeerde hy daar ook de experimenteele psychologie, maai een reeds jaren in Nijmegen gevestigd arts met een groote praktijk. Bovendien is dit de eerste keer, dat een medicus tevens zijn academische studies voltooid heeft in de Psychologie en op een onderwerp uit het gebied van deze weten schap promoveert. Dr. Bernard Woltring vestigde zich na vier jaar als reserve-officier van gezondheid in Bra bant gemobiliseerd te zijn geweest, in 1918 te Nijmegen, alwaar hij zich al spoedig voor een uitgebreide praktijk zag geplaatst. Na de op lichting der R.K. Universiteit in 1923 vatte hij het plan op om zich in zijn vrijen tijd te wijden aan de studie der Psychologie, een wetenschap, die hem sinds jaren sterk interesseerde. Gedu rende drie jaren volgde hij de colleges in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, waarna hij den 24en Maart 1927 het doktoraal examen aflegde in de Experimenteele Psychologie. Na zijn exomen vorderde zijn werkzaamheid als huis- en gemeente-arts al zijn krachten op, totdat in 1937 'n volwaardige geneeskundige dienst te Nijmegen werd ingesteld, die volledig beslag legde op den leidenden medicus. Dr. Woltring pre fereerde de werkzaamheid als huisarts en ging zich, na een eervol ontslag, tevens verder wijden aan het proefschrift, waarop hij nu promoveer de en dat als titel draagt: „Gelijkenis van twee lingen, een psychologisch onderzoek." Voor deze gedenkwaardige promotie, waarbij de oudste zonen van den promovendus als pa ranimfen fungeerden, werd een zeer groote be langstelling getoond. Behalve vele professoren en studenten merkten wij o.a. op Dr. P. J. Waardenburg, privaat-docent aan de Utrecht- sche Universiteit, Mr. Nederveen, burgemeester van 's-Heerenberg en verder talrijke autoritei ten, artsen en belangstellenden. Na de verdediging van proefschrift en stel lingen, waarbij ook Dr. P. J. Waardenburg op poneerde, en nadat aan Dr. Woltring den doctors titel was toegekend, schetste zijn promotor, Prof Dr. P. J. Th. Rutten, de waarde van diens arbeid en prees den moed en het doorzettingsvermogen van den nieuwen doctor, dat hfj ondanks zijn drukke dokterspraktijk nog gelegenheid en tijd had gevonden, om zich aan wetenschappelijk werk te wijden. Onder meer besprak Prof. Rut ten het feit, dat Dr. Woltring aan de in geheel de wereld slechts 21 bekende gevallen van ge scheiden opgevoede identieke tweelingen een nieuw paar had toegevoegd en besproken, het eenige in Nederland bekende. Spreker drukte de hoop en verwachting uit van den Academi- schen senaat, dat Dr. Woltring dit exceptioneele geval uitvoeriger zou behandelen, dan in zijn proefschrift gebeuren kon. Na afloop maakten zeer velen van de gele genheid gebruik, om Dr. Woltring en diens fa milie geluk te wenschen met deze ook voor de Universiteit bijzondere gebeurtenis. Koersen voor stortingen op 12 December 1938 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmarken 73,81 en Lires 9,66. Heer (tegen zijn chauffeur): „Zoo dus vandaag over vijf jaar, precies om drie uur, moet je hier op me wachten I" De Lufthansa heeft voor 1939 het plan be langrijke uitbreidingen te geven aan de be staande luchtverbindingen. Zoo zal in den loop van 1939 de frequentie van den dienst op Zuid- Amerika verhoogd worden tot een 2xwekelijk- schen dienst BerlijnSantiago de Chili, terwijl de dienst BerlijnKaboel (Afghanistan) tot in Siam verlengd zal worden. Ook zullen in het volgende jaar postvliegtui gen met een aanmerkelijk grooter laadvermogen in gebruik worden genomen. Volgens het Engelsche luchtvaarttijdschrift „The Aeroplane" hebben de autoriteiten van Colombo besloten op een suppletoire begrooting een post uit te trekken voor het uitvoeren van technische verbeteringen op het vliegveld Rat- malana. Deze verbeteringen zullen worden aan gebracht om de K.L.M. in de gelegenheid te stellen, de Indië-route over Colombo te verleg gen. Mocht de K.L.M. daartoe besluiten, dan zal er ook nog een startbaan worden aangelegd. Hoewel de totale lengte van de route Amster damBatavia wel eenigszins zou worden bekort, zal tengevolge van het opnemen van Colombo in het reisschema een non-stopvlucht van on geveer 2400 K.M. naar het nieuw aan te leggen vliegveld nabij Sabang gemaakt moeten wor den Uit één en ander blijkt, dat Colombo dan pas in het reisschema opgenomen zou kunnen wor den, wanneer de K.L.M. zal beschikken over vliegtuigen, met een veel grooteren actieradius dan die van de Douglas DC 3. De vraag blijft dan nog onbeantwoord of de K.LM. op Colombo wenscht te landen. Amerika, het land van wolkenkrabbers en platte daken, heeft een proefdienst met auto giro's in het leven geroepen tusschen Philadel phia en Chicago. Zou een dergelijke dienst in aansluiting op de Indië-vliegtuigen in ons land geen overwe ging verdienen? De Internationale Wielren Unie (U.C.I.) heeft te Zuerich haar jaarlijksch congres gehouden, waarop de wedstrijdkalender voor het komend jaar werd vastgesteld. Aan het houden van de volgende wedstrijden op de baan werd goedkeuring gehecht: 9, 11, 13 en 16 Juni: groote prijs van Kopen hagen voor amateurs. 24 Juni, 1 en 2 Juli: groote prijs van Parijs. 4, 6, 8 en 11 Augustus: groote prijs van Ko penhagen voor beroepsrenners. De officieele wedstrijdkalender voor wedstrij den op den weg luidt: 5 Maart: Criterium van Cannes. 1419 of 712 Maart: ParijsNice. 19 Maart: MilaanSan Remo. 26 Maart: Antwerpen—GentAntwerpen. 2 April: Ronde van Vlaanderen. 9 April: ParijsRoubaix, ronde van Toscane. 10 April: BordeauxArcachon. 1530 April: Ronde van Marokko. 16 April: ParijsBrussel. 23 Apyil: Ronde van de Vlaamsche gewesten. 28 April18 Mei: Ronde van Italië. 30 April: ParijsCaen. 7 Mei: ParijsTours, jubileumwedstrijden te Schweinfurt. 14 Mei: BordeauxParijs, LuikBastogne Luik, Ronde van de Vaucluse, criterium van Muenchen voor amateurs. 18 Mei: Ronde van Parijs. 2023 Mei: Ronde van Luxemburg. 21 Mei: ParijsAngers, kampioenschap van Zuerich, groote prijs van den Italiaanschen wie lerbond, circuit van Berlijn voor amateurs. 22 Mei4 Juni: Ronde van Zuid-Oost-Frank rijk. 2529 Mei: Ronde van België. 124 Juni: Ronde van Duitschland. 38 Juni: groote Wolberprijs. 4 Juni: ParijsRennes, Ronde van Piemont. 9—11 Juni: Duitsche Alpenrit voor amateurs. 18 Juni: Wegkampioenschap van Frankrijk, Waalsche Pijl- 25 Juni: Ronde van Noord-West-Zwitserland, Ronde van de Campania. 28 Juni: Circuit van Berlijn voor beroeps rijders. 79 Juli: MilaanMuenchen voor amateurs. 1030 Juli: Ronde van Frankrijk. 16 Juli: Ronde van Lario. 2230 Juli: Ronde van Polen voor amateurs. 512 Augustus: Ronde van Zwitserland. Ï113 Augustus: Kopenhagen—Berlijn voor amateurs. 14 Augustus: Ronde van Varese. 15 Augustus: ParijsDieppe. 20 Augustus: Ronde om het Meer van Ge neve. 26 Augustus3 September: Wereldkampioen schappen op de baan (te Milaan) en op den weg (te Varese). 2 September: Criterium der Azen te Parijs. 311 September: Ronde van Hongarije voor amateurs. 924 September: Ronde van de Drie Zeeën (Italië). 17 September: Prijs der naties voor beroeps- rijders te Parijs. 30 September8 October: groote Ferrari-prijs voor amateurs in Italië. 1 October: Moschini-beker in Italië. 29 October: Ronde van Lombardije. De Bredasche Zwem- en Poloclub „Surae" heeft aan den secretaris van de F.C. van den Kon. Ned. Zwembond verzocht te trachten, de Deensche zwemsters ook naar Breda te krijgen. Naar wij vernemen is op dit verzoek een gunstig antwoord ontvangen, zoodat de kans groot is, dat o.m. Ragnild Hveger naast Amsterdam, Haarlem en Rotterdam ook naar Breda zal ko men. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland zullen in de maanden Januari en Februari 1939 worden gespeeld. Van de endocrine klieren verheugt de schild klier zich in de grootste belangstelling. Dit heeft verschillende oorzaken. Ten eerste is zij zicht baar, en vele menschen letten dan ook meer dan goed voor hen is op de wisselingen in groot te van deze klier. Dan zijn de ziekten van de schildklier betrekkelijk veel voorkomend. Want terwijl de ziekten, die door stoornissen van bij schildklier, bijnier, en hypophyse veroorzaakt worden, door de medici slechts zelden gezien worden en den leeken onbekend zijn, is daaren tegen de ziekte van Basedow algemeen bekend en is ook de ziekte, die door te zwakke schild klierwerking wordt veroorzaakt, n.l. myxoedeem in sommige streken van Europa veel ver breid. Dit laatste is vooral het geval in Zwit serland. Nu was het ook een Zwitsersche chi rurg, Kocher, de leermeester van wijlen prof. Lanz, die zeer veel gedaan heeft om de werking van de schildklier te leeren kennen. Hij was het, die de operatie aanbeval, n.l. het wegnemen van de schildklier als behandelingsmethode voor de ziekte van Basedow. Bij de bestudeering van de resultaten van deze operatie bleek het ook dat een totaal mankeeren van de schildklier werking veel te maken heeft met myxoedeem en cretinisme. De schildklier scheidt slechts één stof af in het bloed, en die stof heeft den naam gekregen van thyraxine. Deze stof is in haar samenstel ling vooral bekend geworden door de studie van prof. Barger, thans in Schotland, maar een geboren Nederlander. Die stof thyraxine bevat jodium en het is nu gebleken, dat de verzorging van het lichaam met jodiumhoudend voedsel of water van het hoogste belang is. Het vreemde van het geval is, dat de schildklier door zulk een gebrek, in 't algemeen gesproken, in de war raakt. Immers, het myxoedeem (dikke huid, traagheid, achter lijkheid) wordt behandeld met schildklier. Dus bij een tekort aan schildklierbewerking wordt er gewoon klier toegevoegd. Maar ook in de ziekte van Basedow, wanneer de klier als het ware op hol geslagen is, wordt jodium toege diend. Men kan dus. zeggen, dat door jodium- gebrek de klier uit zijn evenwicht geslagen wordt. Interessant is de vraag, waarom in sommige streken het myxoedeem en in 't algemeen stoor nissen, en vooral vergrooting van de schildklier, zoo veelvuldig voorkomen. Nu heeft de mensch uitermate weinig jodium noodig, en dat weinige wordt hem in den regel door het drinkwater bijgebracht. Het jodium komt niet uit de lucht, maar uit den grond. Doch in de bergstreken, waar het water over de steenen en niet over humus loopt, is het al te schoon om zoo te spreken. Terwijl, wanneer het water eerst in den bodem doordringt, het daar jodium opdoet. Deze zaak is in Zwitserland bestudeerd door Fellenberg en in de bergstre ken van Midden-Java door prof. B. C. P. Jansen. Men heeft er zijn toevlucht toe genomen 't zout met een weinig jodium te bedeelen, en in Mid- den-Java geschiedt dit door de zoutregie. Hier bij is een zekere voorzichtigheid gewenscht, maar niet op de wijze, zooals de argelooze lezer die veronderstelt. Want de bevolking van Mid- den-Java is achterdochtig en wanneer zij meen de een ander zout te krijgen, zou zij mis schien rumoer maken, want toen enkele tien tallen jaren geleden Koningin Wilhelmina ge zegd werd Indië te zullen bezoeken, vreesde de bevolking van sommige streken, dat men aan het zout een bepaalde stof had toegevoegd, om door de werking daarvan de inlanders Oranje gezind te maken. Men moet dus behoedzaam schrijden. De werking van de schildklier is uitermate belangrijk. Zij zet de geheele stofwisseling aan, zoodat een gebrekkige werking traagheid, ach terlijkheid en verdikking bewerkt, een over matige werking daarentegen vermagering, pols versnelling en opwinding teweegbrengt. Maar ook de groei en uitgroei en versteviging van beenderen, gewrichten en banden worden door deze werking beïnvloed. De huid evenzeer behoeft een normale schildklierwerking. Ook op de lever en op de nieren schijnt de schildklier te werken. Het is met al deze dingen zooals in den staat, waar geen enkel orgaan lijden kan, zonder dat de andere hiervan den terugslag gevoelen. De behandeling van het myxoedeem is eenvou dig, zooals ik reeds een vorige maal schreef, en bestaat in het toedienen van schildklier. Wan neer de behandeling vroeg begint, is zij vaak met succes bekroond, d.w.z. dat een achterlijke, trage, domme baby langzamerhand een nor maal kind wordt. De behandeling van de* ziekte van Basedow (gezwollen schildklier, snelle pols, uitpuilende oogen, zenuwachtigheid, huil- en lachkuren, ver magering, slapeloosheid, diarrhae) is een veel moeilijker onderneming. Want dit is een ziekte, waarbij men moet wikken en wegen, waarbij men alle omstandigheden in aanmerking moet nemen en vóoral het juiste tijdstip moet uitkie zen, om een goed resultaat van de behande ling te kunnen verwachten. Men behandelt de ziekte van Basedow op de ouderwetsche manier met broompreparaten, bedrust en een dieet van melkspijzen, vruchten en groenten; verder met de toediening van jo dium, maar in geringe hoeveelheden en gedu rende bepaalde tijdperken. Verder soms met Röntgenstralen, hoewel deze methode tegen woordig minder toegepast wordt en ten laatste met operatie. Op het eerste gezicht zou men zeggen: waar om niet altijd met operatie? Dan toch schijnt de zaak meteen afgedaan te zijn. Men zou dit kunnen vergelijken met een verwend kind, dat lastig wordt. Immers ook dan zou een radicalist zeggen: breng het kind naar een gesticht. Maar elk verstandig mensch is het er over eens, dat zoo iets de laatste maatregel is. De ervaring nu heeft geleerd, dat de operatie in 't algemeen ge sproken, slechts dan aangewezen is, wanneer andere maatregelen falen. Waarom zou dit zijn? Omdat de ziekte van Basedow werkelijk niet alleen in de schildklier is gezeteld, maar ook andere organen meedoen. Het komt er dus op aan, het geheel weer in evenwicht te brengen, en dit geschiedt alleen door langdurige, conser vatieve behandelingen. De jodiumbehandeling is bijzonder delicaat en moet met de grootste voorzichtigheid uit geoefend worden. Een conservatieve behande ling is in den beginne steeds goed, maar er kan een tijd komen, dat de operatie aangewezen is en dat is in het bijzonder het geval, wanneer bepaalde hartafwijkingen optreden. Laat men dan den patiënt te lang in zulk een toestand, dan is er groot gevaar. Ik geloof niet, dat dit vaak geschiedt, want de patiënt wil in zulk een toestand zich gaarne alles laten welgevallen, om maar beter te worden. Echter worden vele ge vallen, die niet van al te heftigen aard zijn, op conservatieve wijze genezen. Zeer bekend onder de leeken is het gebruik van schildklier tegen zwaarlijvigheid. Het is wel de moeite waard hierover iets te schrijven, want op dit punt zijn de denkbeelden verre van juist. In bepaalde gevallen van vetzucht, waarin de medicus kan nagaan dat de schildklierwerking gebrekkig is, kan men van een voorzichtige toe diening van schildklierpreparaten veel nut ver wachten. Maar verreweg de meeste gevallen van zwaarlijvigheid hebben met een dergelijke vet zucht niets van doen. Volgens mijn ervaring heb ik bijna steeds klachten gehoord van zware menschen, die met schildklier behandeld waren; klachten, dat hun toestand daardoor verslech terd is. Het is voor den medicus in zekeren zin soms moeilijk aan den aandrang der patiënten weerstand te bieden. Maar ten eerste: het ge wichtsverlies, dat in het begin optreedt, is voor vijf zesde aan krachtverlies te danken en dat is geen echte vermagering. Ten tweede gaat het hart sneller kloppen, zonder dat het nuttig re sultaat van de hartwerking grooter wordt. De patiënten klagen dan ook vaak over hartklop pingen. Daarbij komt, dat deze versnelling vaak schadelijk is. Dan kan de toediening tengevolge hebben, dat er suiker in de urine komt, hetgeen ongewenscht is. Summa summarum: de behan deling van zwaarlijvigheid met schildklier preparaten zal wel spoedig een zeldzaamheid worden. Zwaarlijvige menschen moeten niet tot hun vijftigste jaar wachten, voordat zij ernstig er naar streven magerder te worden. Dr. TH. H. SCHLICHTING A-1755 genoten onze voorouders in ruime mate. U kunt zich eveneens wolken van genot verschaffen door de geurige Oud Hollandsche Pijptabak van COOPVAERT 10 ct. K 60 De uitslagen van de Zaterdag gespeelde voet balwedstrijden in de Engelsche league luiden: Eerste af deeling: BirminghamE i-entford Bolton WanderersAston Villa Charlton AthleticWolverh. Wanderers ChelseaHudder.sfield Town Leeds UnitedSunderland Leicester CityDerby County Liverpool—Grimsby Town Manchester UnitedArsenal MiddlesbroughBlackpool- Preston' North EndEverton Stoke CityPortsmouth Tweede afdeeling: BurnleyManchester City Coventry City—Fulham Luton TownChesterfield Newcastle UnitedBury Norwich CityTranmere Rovers Nottingham ForestSheffield Wednesday Plymouth ArgyleSwansea Town Sheffield UnitedBradford SouthamptonRlackburn Rovers Tottenham HotspurMillwall Westbromwich Albion—Westham United 5—1 1—2 0—4 3—0 3—3 2—3 2—2 1—0 9—2 0—1 1—1 1—1 3—1 5—0 6—0 2—0 3—3 0—0 3—1 1—3 4—0 3—2 De bestuursvorm is in de 48 jaren welke ach ter ons liggen dezelfde gebleven, aldus sprak de president der Koninklijke Verbonden Neder landsche Watersport Vereenigingen, de heer E. Crone, bij de inleiding van het belangrijkste agendapunt der jaarvergadering om de tech nische commissie te belasten met herziening van de statuten en verdere reglementen, zoodanig, dat niet langer het bestuur van een der aan gesloten vereenigingen het bondsbestuur uit maakt. Maar, voegde de voorzitter er aan toe, do verhoudingen in het verbond zijn, mede door den krachtigen groei, anders geworden en daar om heeft de gedachte den bestuursvorm te wijzigen in den loop der laatste jaren krachtigen aanhang gevonden. Ter bijeenkomst vielen verschillende stroo- niingen waar te nemen. Er gingen stemmen op om niet de technische commissie met de herziening van de statuten te belasten, maar een gemengde commissie, waarvan de leden uit verschillende aangesloten vereenigingen zouden worden gekozen. De groote meerderheid bleek echter voor het bestuursvoorstel te voelen. Ter bijeenkomst werd nog bekend gemaakt, dat de technische commissie dezer dagen nog met drie personen was uitgebreid, n.l. met de heeren G. van Dusseldorp (Rotterdamsche Zeil- vereeniging), A. G. Dragt (W.V. Amsterdam) en B. Jongsma (De Koenen), zoodat deze com missie thans uit 15 leden bestaat. Met groote meerderheid van stemmen, 89 tegen 19, werd het bestuursvoorstel aangenomen, zoo dat tegelijkertijd definitief vast stond, dat de bestuursvorm veranderd zal worden. Tot 1 Februari a.s. kunnen vereenigingen en belanghebbenden wenschen aan de technische commissie kenbaar maken. Het voorstel van het bestuur tot het verleenen van machtiging om toe te treden tot Euro- paeischer Segler Verband ontlokte nog al wat discussie. De belangstelling van onze zeilers voor de Europeesche kampioenswedstrijden, die onder leiding van dezen bond, welke zijn zetel in Duitschland heeft, staan en het feit, dat het goed is gebleken invloed te kunnen uitoefenen op de besluiten van dezen bond. maken deze toetreding volgens het bestuur gewenscht. De verhouding tusschen Europaeischer Segler Verband en de International Yacht Racing Union, kan thans als voldoende geregeld wor den beschouwd. Enkele afgevaardigden merkten op, of toe treding, nu de sportbetrekkingen tusschen Duitschland en Nederland verbroken zijn, op dit oogenblik wel juist was. De heer Crone verklaarde, dat toetreding op dit oogenblik hem inderdaad minder geschikt leek. Beter kan het verbond een ander tijdstip afwachten. Maar het bestuursvoorstel houdt slechts mach tiging tot toetreding in en daar kunnen geen bezwaren tegen zijn. Met deze mededeeling van den verbondsvoor zitter kon men zich algemeen vereenigen. Aan den heer D. J. M. Kagchelland werd de kampioenswimpel voor de Olympiajollenklasse voor de eerste maal werd er een kampioenschap in deze klasse gehouden uitgereikt. Den wim pel voor de 12-voetsjollen-klasse kreeg Th. van Helvert terwijl den heer J. F. Stap de Van Heemstrabeker werd uitgereikt. Voor het aanstaand seizoen zal de Van Heem stra-beker in de Olympia-jollenkiasse worden verzeild. De groote kans bestaat, dat in 1940 bij de Olympische wedstrijden te Helsinki de Olympiajollen voor de eenmansbooten zullen worden gekozen, hetzelfde type dus als van Kiel 1936 De .Koninklijke" werd ditmaal bij acclamatie als voorzittende vereeniging herkozen. Tenslotte werd het wedstrijdprogramma als volgt vastge steld' 20/21 Mei: RotterdamscheZ. V. kampioen schap van Rotterdam in de 12-voets-jollenklasse. 27, 28 en 29 Mei: Roei- en zeilvereeniging „Gouda". 4 Juni: Zeil- en roeivereeniging „Hollandia". 10 en 11 Juni: Kralingsche zeilweek. 17 en 18 Juni: Zeil- en roeivereeniging „Nieu we Meer". 24/25 Juli: De Schinkel. 30 Juni en 1 Juli: Koninklijke Marine Jacht Club. 1 en 2 Juli: W. V. Amsterdam. 8, 9 en 10 Juli: Hillegersbergsche zeilweek. 15 en 16 Juli: Braasemermeer. 22, 23, 24 en 25 Juli: Kaagweek. 29 en 30 Juli: Rotterdamsche Zeilvereeniging. 5, 6, 7 en 8 Augustus Kon. Nederl. Zeil- en Roeivereeniging (Hollandweek 1). 11, 12 en 13 Augustus: Kon. W.V. „Loosdrecht' (Hollandweek 2). 15, 16 en 17 Augustus: Kon. W.V. „Sneek". 19 en 20 Augustus: Zaanlandsche Zeilvereeni- ging. 26 en 27 Augustus: Rotterdamsche kampioen schappen Sharpies en Olympia jollen. 27 Augustus: Watersportvereeniging „West end". 2 en 3 September: Haarlemsche Jachtclub. 3 September: Kralingsche Zeilclub kampioen schap van Rotterdam B.M.-klasse. 9 en 10 September: Noordhollandsche kampi oenschappen. 16 en 17 September: Nationale kampioen schappen 12-voets-jollen en Olympia-jollen op De Kaag. 23 en 24 September eventueele voortzetting dei kampioenschappen. 16 en 17 September: W. V. „V.Z.O.D. kam pioenschap van Rotterdam in de N.N. 16 M2.- klasse 24 September: W. V. „De Leede". Vrijdagavond zijn te Haarlem de wedstrij den begonnen om het kampioenschap van Ne derland derde klasses klein biljart kader. Ve uitslagen luiden: pnt. D Helsloot 143 A.' J. v. Ommeren 150 S. Polak H Warnink P. Steens N. Gobits D. Wijvekate J. Schalij D. Helstoot S. Polak 97 150 61 150 124 150 119 150 A. J. v. Ommeren 150 H. Warnink 69 brt. 23 23 h.s. 32 28 gem- 6.21 6.52 28 28 22 35 3.46 5.35 21 21 12 25 2.90 7.14 34 34 16 19 3.61 4.41 21 21 46 37 5.66 7.14 32 32 27 10 4.63 2.15 Donald Budge heeft ziin laatste match als amateur gespeeld op de grasbénen van de Long Beach tennis club, daar hij zooals men weet. overgaat naar het beroepsspel. Deze match was geen groot succes voor hem, want hij werd in 3 sets, 2—6, 6—2, 4—6 door zijn jongen land genoot Jack Tidball geslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6