Den Katholieken van Nederland en Vlaanderen deelen wij de heugelijke verschijning mede van het opzienbarende standaardwerk UITGEVERIJ FOREHOLTE TE VOORHOUT De Wereldapostel Bestelt nog heden! TSJecho-slowakije en de EVROPEESCHE CRISIS, spe ciaal nummer van het maand blad Politiek en Cultuur. ZONDAG 11 DECEMBER 1938 s Een Paulus-leven van ongemeen rijken irthoud -• Zonder dezen rusieloozen mensch is de geschiedenis van he± Christendom niet denkbaar en geen der Apostelen drukte er zulk een markant stempel op. Sinds eeuwen oefent deze magistrale figuur, waar om heen alle groote keerpunten der geschiedenis zich be wegen, een onweerstaanbare aantrekkingskracht uii op alle Christenen. „Holzner's klassieke werk is een model van een modern katholiek Paulusleven en het is 'n weldaad, dat dit uitstekende boek in 't Nederlandsch gaat verschijnen, temeer daar Katholiek Nederland nog arm is aan gedegen Paulus-literatuur." Uit de inleiding van Prof. Dr. N. Greitemann. Voor iederen ontwikkelden katholiek is dit meesterwerk, zoo overweldigend rijk van inhoud, een werkelijk kost baar en tevens onmisbaar bezit. Typografisch uitstekend verzorgd en gedrukt mei duide lijke leiter op voornaam houtvrij papier, telt hei ruim 650 bladzijden en bevat hei 48 kostbare illustraties. INGENAAID f 5.50 dkBONDEN f 6.50 Verkrijgbaar in den boekhandel en bij BOEK EN BLAD KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 73e jaargang No. 10 „Er zijn vier religieuze stroomingen, die een duidelijk stempel drukken op het hedendaag- sche katholicisme, en die ieder voor zich Pau linisch van aard zijn. De liturgische en de eucharistische bewegingen vinden hun voedsel in den geest van gemeenschappelijk gebed en in de sacramentsmystiek van den Apostel. Vooral echter zien we, hoe de missie-actie, die als een nieuwe Pinksterstorm is losgebroken, en hoe de in alle landen opbloeiende Bij bel beweging hun ideaal zoeken in de persoonlijkheid van Sint Paulus". De schrijver van „Paulus-'. dr. Josef Holz- ner, leidt met deze woorden zijn gedegen stu die over den Apostel der heidenen in. De Hol- landsche vertaling daarvan door G. van Ant werpen die zich, zooals terloops moge wor den opgemerkt, tegen zijn moeilijke taak op gewassen toonde verscheen bij Foreholte. Wie het boek onder oogen krijgt, wordt eerst een oogenblik gepakt door de fascineerende bandteekening, welke ons een kop voorhoudt die geladen is van energie, maar toch al gauw door innerlijke leegheid de aandacht vermoeit en afstoot. Zij kan echter er toe brengen het lijvige werk open te slaan, waarin een keur van illustraties ons met het leven der Apostolische tijden bekend maakt. Maar voor al zal ieder lezer, die de tijden der eerste Christenen bemint zooals een edelman met liefde terugdenkt aan de eersten en grootsten van zijn geslacht, niet eindigen vóór hii dit heldenleven tot aan het bloedige besluit heeft meegeleefd. Hij treft hierin een groot aantal belangwekkende gegevens op het gebied van Kerkgeschiedenis en cultuurhistorie aan, die men niet licht elders in zoo levendig verband bijeen kan vinden. Hij vindt ook wat méér waard is de gestalte van den Apostel, die als een mensch van vleesch en bloed, maar ook als een Christusdrager, die boordevol is van Goddelijke kracht, voor zijn oogen oprijst. En tevens zal hij als kostbaarste vrucht van aandachtige lezing kunnen leeren, eigen tijd en eigen leven te oonfronteeren met die der eerste Christenen. Misschien leert hij dan tevens begrijpen hoe ook dreigingen en moeilijkheden onzer dagen een middel tot diepgaand en rijk uitbloeiend geloofsleven, vol van de onweerstaanbare be zieling door den Geest Gods, zullen kunnen worden. Zulke gezichtspunten kunnen echter slechts vluchtig worden aangeduid; de lezer moge ze zelf in den rijken inhoud ontdekken. Dit zal hem niet steeds even gemakkelijk vallen. Als men dit Paulus-beeld bijvoorbeeld vergelijkt met dat, wat Dr. xvan Tichelen ontwierp, springt het meer bestudeerde karakter van het Duitsche werk dadelijk in het oog. Van Tichelen gaf een Paulus-roman, die zeker niet zonder veel voorstudie tot stand kwam, maar tevens door een levendig colariet en bevat telijker lijnvoering voor breedere kringen be reikbaar werd.. Een boek als dat van Holzner vraagt belangstelling voor, maar ook eenige voorkennis van de theologische, historische en andere vragen welke met Paulus' leven ver band houden, en dit zijn er evenveel als de groote vragen van heidendom en Christendom! Maar ook mogen wij zeggen hoe dit Paulus- leven op zeldzame wijze tot beter begrip daar van voert, en den lezer in een land van on gekende, grootsehe perspectieven binnenleidt. Dit is inderdaad de uitzonderlijke waarde dezer biografie, dat zij den Apostel vooral teekent als een heros van den geest die een waarlijk wereldhervormenden invloed heeft uitgeoefend. De heidensche beschaving was een kritiek stadium van ontwikkeling ingetreden, en toonde reeds duidelijke teekenen van in wendig verval. Het jonge Christendom bezat den zuurdeesem, die alles vernieuwen kan, maar intusschen letten vele zijner belijders méér op het onderhouden van futiele bepalingen, die uit de Joodsche wet waren overgeërfd, dan dat zij begrepen hoe menig slaaf in de werk plaats of philosooph in de gehoorzaal heime lijk hunkerde naar een nieuwe bezieling. Paulus kwam, en wist als geniaal veldheer den hei- denschen vijand op zijn zwakste plaatsen te treffen, maar ook en vooral de verslagen te genstanders in eigen gelederen op te nemen. Het kerstenen van het Antieke leven in al zijn rijkdom van uitingen wij zouden niet kunnen gelooven dat één mensch zoo'n taak volvoeren kon, als niet de geschiedenis zulk een overtuigende taal sprak. Hoe deze duizelingwekkende opdracht kon worden vervuld, leeren wij het meest begrij pen uit de allesoverwinnende genade-kracht, maar toch ook uit de natuurlijke gaven der boeiende persoonlijkheid, welke God daarvoor uic koos. En eveneens uit diens bewogen le vensloop en den geheelen psychischen ontwik kelingsgang, die in dit werk bijzonder goed werd getroffen. Hier werden moderne inzich ten op verantwoorde wijze benut om een gees- tesgroei te schetsen, welken men met stijgende aandacht volgt, terwijl de lezer aldus te vens vele passages uit de brieven van den Apostel pas voor het eerst beter leert verstaan. Hoe meesterlijk schetst Holzner bijvoorbeeld den invloed, dien de Joodsche wetsidee, en de overwinning daarvan door gezonder en hoo- ger inzichten, op Saulus' ontwikkelingsgang heeft gehad! En tevens vindt men aldus den sleutel tot juister begrip van veel Paulinische woprden, waar menigeen met zoo weinig in zicht tegenover staat, terwijl deze toch de heerlijkste stof voor verdere overweging kun nen bieden. Holzner toont ons echter niet alleen den leeraar, maar ook den mensch met het vader lijke, ja bijna moederlijke hart voor de talloo- zen, die hij in Christus had voortgebracht. Wij leeren een levende persoonlijkheid kennen, die kon beminnen en toornen, kon lachen en wee- nen, die ook hunkerde naar sympathie, hoewel hij dit gevoel heroïsch wist in te toornen, om dat tenslotte Christus hem genoeg was. Wij zien Paulus als een zielendwinger, als een, dien men kon beminnen of haten, maar waaraan het niet mogelijk was onverschillig voorbij te gaan. Ook de beschaafdste en geleerdste heidenen stonden verbaasd tegenover dezen man, die wel als door een demon voortgedreven leek, maar wiens zachte, verhelderde blik hen tevens nadenkend maakte en verlangen deed naar een betere wereld, of, juister gezegd: naar iets, dat, deze wereld te boven ging. was voor hen géén overtuigender prediking dan het le ven van een man, voor wien de Christus een levende werkelijkheid was, die achter al zijn gedachten en verlangens oprees als het beeld van den Meester, van den Beminde boven alles Zulk een ontmoeting met Paulus zal echter «ok ons zieleleven slechts kunnen verrijken. Vooral wanneer wij tot den Apostel worden gevoerd aan de hand van een auteur, die de kunst verstaat het oude verleden levend te maken door moderne overeenstemmingen te signaleeren. Zoo waar hij over het milieu, waar Paulus meestal werkte, mededeelt: „Het zag er toen uit als in de hedendaagsche „banlieue van Parijs" waar men met steenen wordt verwel komd, en waar men houten barakken-vin plaats van mooie, gezellige pastorieën aantreft". Te vens weet hij zeer goed de fijnere menschelijke trekjes, het mooie en liefelijke uit de Apostoli- ache tyden voor ons te doen leven. Waar wij tot nu toe slechts lof voor het be sproken werk vonden, moge thans een enkele kritische opmerking worden geplaatst. Voor een Hollandsch begrip offert de auteur soms al te veel aan meer Duitsche neigingen, om de k «-V 4 - i S> PAULUS u M B R A H P U 0 A T v e a i t A s problematiek uit het geestesleven van den Apostel scherp te belichten. Wij zien Paulus als een geweldigen worstelaar wat hij ook volop was! maar zouden soms iets meer gesticht en verheugd willen worden door het vredige genade-licht, dat zijn trekken moet hebben verzacht en verhelderd. Dit missen wij des te meer, omdat de auteur overigens zeer goed het meer gevoelige element uit zijn zieleleven weet te schetsen. Zelfs zegt hij ergens: „Paulus was een gevoelsmensch" (pag. 295) wat ons weer de vraag doet stellen, of dit wel aldus had mogen worden geformuleerd. De groote Apostel was zeker géén ongevoelig man, maar vertoont o.i. toch duidelijk de kenmerken van hen, in wier psychische structuur verstandsmotieven een domineerende plaats innemen. Aard en omvang der geleverde kritiek leeren echter reeds, op welk een hoog peil dit werk blijkt te staan. Het verdient door velen en tel kens weer ter hand te worden genomen, mede om een middel tot beter begrip der onuitputte lijk rijke en vaak overweldigend schoone ge schriften van den Apostel te kunnen vorman. Aldus moge .Paulus ook vandaag weer voor ons staan in deze chaotisch bewogen tijden: de Christenen oproepend tot bezinning op de nooit falende geestelijke krachten van het Christendi M. Bp „DE WOLKENKRABBER" door Rein Valkhoff; geïllustreerd door Jaap Min. Vitg. N.V. v.h. Van Staal Co. te Rotterdam- De dichter en de schilder ontmoeten elkaar in een ouden molen op het Hollandsche platte land; „Wolkenkrabber" noemen zij hun molen en schrijven en schilderen daar hun gevoelens met het élan van den kunstenaar, totdat ten slotte een prachtig stuk autobiologie geschapen werd. De snaren van „De Harp van St. Franciscus" trillen door dit werk. Niet dat de schrijver ideeën zou hebben afgenomen van Felix Tim mermans, verre van dat: er is een frissche ori ginaliteit in „De Wolkenkrabber". Maar dezelf de natuurschoonheid die de Vlaamsche kunste naar kon genieten en aanvoelen heeft ook Rein Valkhoff kunnen begrijpen en uitbeelden. Ook in de „Wolkenkrabber" vinden we het „Pax et Bonum", het vredige, kinderlijke en goede uit de wereld van St. Franciscus. Zelfs de „Wolf van Gubbio" ontbreekt niet, al wordt deze vervan gen door een wilden achter schapen jagenden herdershond. Trouwens, Rein Valkhoff ként Franciscus, schreef al meer over hem en zegt in de «Wol kenkrabber" dat hij nog meer wil schrijven over dien grooten dierenvriend. Zeer fijn paste Jaap Min zich aan bij zijn vriend Rein Valkhoff. Zijn schetsen zijn in vol komen harmonie met den stijl en inhoud van het boek. Ook kinderen kunnen dit boek lezen, vooral om een groote liefde te krijgen voor de natuur en vooral de dierenwereld. Zij zullen echter nog niet de fijne litteratuur kunnen genieten; dat is voor de ouderen, die dit werk kunnen toe voegen aan hun collectie „litteraire werken". „HIER HOLLAND RADIO", door W. N. v. d. Sluys Jr. Vitg. Gebrs. Kluitman, Alkmaar. Wanneer er één onderwerp is. dat modern is en zich in ieders belangstelling mag verheugen, is het toch zeker wel de radio en de televisie! Dit boeiende jongensboek geeft niet alleen een goeden kijk op het moderne radiowezen, zooals het zich heeft ontwikkeld in de interessante be drijven van P.T.T., Radio-Holland, K.L.M., N.V. Philips Radio en de Phohi, maar ook een aar dig beeld van de modernste ontvang- en zend- installaties; zelfs is er een hoogst interessant hoofdstuk gewijd aan de televisie! Jan Waterman, die ook eens graag wat meer van de radio wilde weten, wordt in de gelegenheid gesteld, de Nederlandsche radio stations en zenders te bezichtigen. Op zijn aethertocht vertelt de deskundige schrijver Jan met weinig woorden aan de hand van duidelijke voorbeelden en schetsjes tal van belangwekken de bijzonderheden. Wie dan ook precies wil we ten, hoe de berichten rond de geheele aarde ge>- seind worden, of de beteekenis wil leeren van verschillende technische begrippen als aether- golven, fading, frequentie enz., hij volge Jan op zijn aethertocht. We twijfelen er dan ook niet aan, dat dit aanbevelenswaardige jongens boek, dat verlucht is met tal van prachtige duidelijke foto's, zjjn weg zal vinden en wen- schen het een spoedigen herdruk toe. DE „VREDE" VAN MUENCHEN Vitg. Van Gorcum en Comp- N.V Assen De „Vrede van München" heeft voor- en tegenstanders; de laatsten zijn zij, die vanaf "t begin een zeker wantrouwen getoond hebben tegenover de gevolgen, die een „directorium van vier" voor Europa moet hebben; een wantrou wen, dat groeiende is. Het „Comité van Waak zaamheid" heeft thans een brochure uitgege ven, waarin de bezwaren, tegen de politiek van Het eerste artikel in dit nummer is gewijd aan de pauselijke tiara en 't is interessant, aan de hand van den tekst en de vele afbeel dingen, de ontwikkeling van dit symbool der hoogepriesterljjke verantwoordelijkheid te vol gen. Een belangwekkende serie is ook die over de hondenbrigade van het Amsterdamsche politiecorps. Henri de Greeve preekt over De eisch des tijds en de derde winter van den Spaanschen burgeroorlog wordt geschetst. Dr. Th. H. Schlichting geeft voor de vijfde maal college over de wonderen van het menschelijk lichaam en behandelt nu de ingewanden. Het streven naar een nieuwe gemeenschap wordt gepropageerd door een mooie foto-reportage van de groote vergadering in de hoofdstad en de viering van Dingaansdag in Zuid-Afrika doet Sapiens herinneringen ophalen aan den groo ten slag tusschen Zoeloes en Boeren aan de Bloedrivier. De redactie gaat op bezoek in ver schillende Limburgsche dorpen, actualiteiten komen naar voren en de sport van de week krijgt haar deel. De damesrubrieken openen met een nieuw kapsel en sluiten met het hon denpraatje. Een nieuwe roman wordt ingezet: De vloek van Hagenwyl, door Maria Dutli-Rutishauer, een verhaal uit den tijd der Kruistochten, waarvan de eerste hoofdstukken al vol leven- digen inhoud zijn. Behalve den steeds maar avontuurlijker wordenden roman Het Rookende Land, zijn er dan de korte vertellingen, die goede lectuur opleveren: Rosa Polia kwam naar Holland, door Jo Groen; Gust Ramenas, door Pierre Vermeir en Toen oorlog dreigde, door C. van Rospeijnen. In de Narrenkap vinden we verhalen van W. Gevert: Stakker, en Herman Moerkerk: Een Brabantsch Sinterklaasverhaal. Wat het aardige bijblad verder aan ernst en humor biedt is waarlijk te veel om op te noe men. Ook het kinderblad Okki houdt zijn goe den naam hoog, zoodat de volledige K. I. van de week weer een omvangrijk en inhoudrijk blad is. den Britschen premier aangevoerd, worden sa mengevat in fragmenten uit redevoeringen, die drie conservatieve leden van het Britsche La gerhuis, Eden, Law en Churchill in het debat naar aanleiding van München hielden; daarbij is een fragment gevoegd uit een desbetreffende rede van den National-Labour-man Nicholson. Waar deze redevoeringen een belangrijk ele ment in de internationale politiek uitmaken en de uiteenzettingen zakelijk, rustig en waardig zijn, is deze brochure de belangstelling ten volle waard, al was het alleen al, omdat zij de critiek helder formuleert. Anders staat het met de tweede brochure, die over de perikelen om Praag gaat. Snorkende ar tikelen, onderteekend met de namen van Beu- zemaker, mr. de Leeuw en Struik trachten uit het geval op weinig listige wijze propaganda te maken voor de Sovjet-Unie. Hoe men ook over den val van Praag moge denken, voor zulk een consequentie kan men weinig voelen; dictatuur blijft dictatuur. En de „cultureele" bijdragen over Tsjecho-Slowakije in dit geschriftje zijn niet van dien aard. dat zii het geheel de moeite waard maken. Sovjet-propaganda van de ge wone soort. WEGE ZÜR MVSIK door H. H. Wetzler. Vitg.: Max Niehaus Verlag Zurich. Een keurig boekje, samengesteld uit de lezin gen, door den schrijver aan de Volksuniversiteit te Bazel gehouden. Het is met liefde geschreven en de ondertitel: „Een blik in de werkplaats van groote meesters", geeft heel juist den in houd weer. Veel interessante beschouwingen over theore tische en practische eigenaardigheden van groo te meesterwerken krijgt de lezer onder oogen. Belangwekkend zijn de eerste twee hoofdstukken over „Tonsymbolik" en plagiaat in de muziek. Een groot voordeel van dit werkje is de talrijk heid der notenvoorbeelden, die den tekst uiter mate verduidelijken, iets wat bij veel andere werken over muziek een wensch van den lezer schijnt te moeten blijven. DE INSECTEN door dr. G- Kru- seman Jr. Vrij bewerkt naar het Fransch van Paul A. Robert. Met 32 gekl. platen en 80 teek. Vitg.: W. J. Thieme en Cie. Zutfen. Een Zwitsersch natuurliefhebber en artist, de heer Paul Robert teekende en schilderde 'vele platen over het insectenleven. Hij slaagde inder daad er in, vooral door de met minutieuze zorg en veel smaak uitgevoerde schilderijen, iets van de bekoring vast te leggen welke van deze even rijke als aantrekkelijke wereld uitgaat. En de toelichting welke hij daarbij gaf leert ons veel wetenswaardigs in goed leesbaren vorm kennen, al is het werkje voor den doorsnee-lezer mis schien wat erg in systematischen trant gehou den. Nog enkele opmerkingen: onder de diepzee- dïeren is maar een relatief gering aantal met lichtorganen uitgerust (verg. pag. 52), terwijl in sectenplagen ook in natuurlijke milieus volstrekt niet ontbreken (verg. pag. 141). De vertaling is goed, zoodat een echt natuurliefhebber van dit boekje met de vele fraaie reproducties veel ge noegen zal kunnen beleven. HERDRUKKEN Wat de middenstander van het recht moet weten, door L. Beeren en R. W. van Soest, 2e druk; uitgegeven W. Versluys, Amsterdam. Inleiding tot de Nederlandse handelscorres pondentie, door F. J. Bergman en J. C. Holtzap- pel, 15e druk; uitgegeven door W. Versluys, Amsterdam. IKONGO, door Illes Kaezer, ver taald door I. Carvalho. Vitg. N.V. De Arbeiderspers, Amster dam. Ikongo is het verhaal van den Congo-neger Ndschangesi, die regelrecht uit de barre hitte van Afrika terecht komt in de wereldstad Pa rijs en daar den weg moet zoeken. Den weg door de straten van de stad niet alleen, dien men vlug leert, maar ook den weg. dien zijn geVoei- lens volgen in deze groote stad. De primitieve, goedhartige jongen weet geen raad met zijn hart en zijn verstand. Hjj begrijpt de blanken niet, die nu eens goed voor hem zijn, dan weer hem aan zijn lot oyerlaten. Na een van zijn kant onschuldig en wellicht uiterst fijn- schroomvallig liefdes-avontuur met een Ame- rikaansche, trekt hij naar Amerika, dat hij zich voorstelt als een land, waar vrijheid heerscht en waar de neger meer recht van bestaan heeft dan in Europa met zijn vooroordeelen. In Amerika gaat hij kranten verkoopen, maar door alles wat hij meemaakt, groeien zijn gedachten in rijpheid en hij ont dekt de gave om datgene, wat leeft in zijn ras, ouder woorden te brengen. Hij schrijft het ver haal van Ikongo, de legendarische negerfiguur. Juist op den dag waarop de krant zijn verhaal als feuilleton wil publiceeren, sterft hij als slachtoffer van zijn geloof aan de gelijkheid tusschen blanken en zwarten. Ikongo is een boek, dat met eenig onderschei dingsvermogen gelezen moet worden. Het is zeer goed geschreven en geeft een ontroerend beeld van den neger, voor wien de geheele na tuur met leven bezield en met geesten bevolkt is en die met deze gedachten en zijn idealen terecht komt in het harde, koude Europa en Amerika.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 8