MOOR Spanning in Palestina niet verminderd Raadselachtige houding van Italië inzake de Tunis-kwestie De schietpartij te Ruwiel Het nieuws van hed aen Twee strevingen te Lima SLECHTS SCHIJNBAAR HEERSCHT ER RUST PRIESTERARRESTA TIES IN OOSTENRIJK DE BETOOGINGEN VERBODEN BARKER'S BEHANG I>lIVE\BODE\ DE BAROMETER VULPENHOUDERS^00" garantTe 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 13 DECEMBER 1938 - AVONDBLAD DAGBLAD UITGEGEVEfcl DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21515 De rede van Lord Samuel heeft groote bezorgdheid verwekt bij de Joden Nieuwe incidenten Vijf pastoors naar concentratie kamp Dachau overgebracht DOODSTRAF INGEVOERD IN SAN SALVADOR Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiig Bemiddeling in Spanje? Conferentie te Lima sympathiek tegenover voorstel van Chili Mgr. Mario Cagna Secretaris van de Internuntiatuur m ff e Een garagehouder te Boxmeer heelt in zijn vrijen tijd voor zijn kinderen een Kleinen vier-persoons-automobielgemaaktwelke een snelheid van 15 Kilometer per uur kan bereiken De dertienjarige Koning Ananda van Siam heeft te Bangkok een parade bijgewoond, welke door sport- en jeugd vereenigingen werd, gehouden Tunis is de locomotief, welke den trein der Italiaansche eischen in beweging brengt Verdachte veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief Overval met inbraak te Noordwijk De beide onverlaten wisten te ontkomen O IS en O 12 weer thuis Groote belangstelling aan de haven te Nieuwediep Talrijke bladen in Hongarije verboden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN A ft* nAYONNAIJfc W TAt f\ en SALADE SAUS Gen. Cronjéstr. 135 - Tel. 11657 HAARLEM Vrees voor tegenmaatregelen van Duitschland speelt een groote rol Vliegtuig met zes inzit tenden vermist Krijgt U gasten? Laat Uw beddegoed nazien door het vertrouwens-adres Ged. Oude Gracht 108-110 Telefoon 17165 Haarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen- Per lossen regel 50 ctInsez nrtededeelingen 50 cent, idem op pag één 65 rem per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Vooi de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek JERUZALEM, 13 Dec. (Havas). De cle mente maatregelen der Britsche regeering ten aanzien van de naar de Seychellen ver bannen, Arabieren hadden de vijf laatste dagen de spanning in Palestina aanzienlijk verminderd. De rebellen en hun partijgangers begonnen zich van elkaar af te wenden. Fakhri Nasja Sjibi en Emir Abdallah slaagden er in, een groepeering tot stand te brengen van de ge matigden, die gekant zijn tegen de politiek van geweld en het weder aan de macht brengen Van den Moefti. Thans schijnt echter alles weder op losse Schroeven te komen staan. De Arabische open bare meening verwijt Engeland, dat het steeds nieuwe reserves maakt, „die de beteekenis van de verzoenende politieke houding verminderen", Dit door in de eerste plaats den Moefti het recht te ontzeggen, deel te nemen aan de con ferentie te Londen, en verder door de vrijlating Van de leden van het opperste Arabische comi té vergezeld te doen gaan van maatregelen. waardoor zij in hun eigen land ballingen blij ven. Daar aan den anderen kant de onverzoen lijke houding der Joden toeneemt, wint de op standige beweging weer veld. De partij van Nasja Sjibi vrliest aanhang. De invloed van Emir Abdallah, zoo groot in Transjordanië, schijnt in Palestina onmogelijk tegen dien van den Moefti te kunnen opwegen. Geheel Pales tina blijft dan ook op zijn hoede. Hoewel de aanslagen minder talrijk zijn, wordt de veilig heid van het verkeer en van de bewoners slechts met behulp van een sterke troepen macht gehandhaafd. Hoewel de orde gehandhaafd blijft, kan men zich niet verhelen, dat de kalmte slechts op pervlakkig is en dat, zoo lang geen bevredi gende oplossing tot stand gekomen is, de min ste verslapping voldoende zou zijn om den op stand weder te doen oplaaien. In een bijeenkomst van den Joodschen na- tionalen raad te Jeruzalem, welke o.a. door opperrabijn Hertzog werd bijgewoond, is een door den voorzitter Ben zevi ingediende reso lutie aangenomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de bezorgdheid, die gewekt is door de rede van Lord Samuel, welke de deel neming van het Joodsche Agentschap aan de rcnde-tafel-conferentie officieel in twijfel trekt. In een rede leverde Ben Zevi heftig kritiek op de houding van Lord Samuel en hij protes teerde tegen het denkbeeld, de deuren van Palestina te sluiten en de immigratie om poli tieke redenen te beperken. Intusschen worden wederom verscheidene incidenten gemeld: In het dal van de Jor- daan zijn twee arbeiders gewond en vier arres taties verricht na de ontdekking van een mijn in dit gebied. De autoriteiten hebben den koop lieden te Haifa een boete van 400 pond opge legd in verband met de gisteren gepleegde moorden. Naar de correspondent van de Times te Weenen aan zijn blad meldt, zijn 24 pastoors van het diocees Linz gearresteerd; 19 zitten in de gevangenis en 5, onder wie de leider van de Katholieke Actie te Linz, in het concen tratiekamp te Dachau. In Tirol is een pastoor gearresteerd omdat hij op den muur van zijn kerk een biljet aan plakte met de kennisgeving: „Hiermede wordt bekend gemaakt dat de beschuldigingen, welke onlangs zijn ingebracht tegen pastoors te Innsbruck, geheel onwaar zijn." Er zijn nog andere pastoors gearresteerd, en er zijn nieuwe maatregelen genomen om den invloed van de Kerk op de opvoeding van de jeugd in Oostenrijk te verminderen. Zooals indertijd werd gemeld, hebben 80 a 85 van de ouders in Oostenrijk gestemd vóór godsdienstonderwijs op school. Het schijnt nu dat de rijkscommissaris Bürckel van plan is er Voor te zorgen, dat alleen politiek betrouwbare Personen belast worden met dit godsdienst onderwijs. In verband hiermede heeft de bis schop van Sankt Polten dezer dagen een reis haar Vaticaanstad ondernomen om met den Paus te confereeren. Als gevolg van de confiscatie van het Canisiuscollege der Jezuïeten te Innsbruck schijnt het Vaticaan van plan te zijn het pau selijk instituut voor theologisch onderwijs naar het buitenland over te brengen. Er waren onge veer 300 studenten op dit college, meest buiten landers, die naar Zwitserland zijn vertrokken in afwachting waar het instituut zal komen. SAN SALVADOR, 13 Dec. (D.N.B.) De wet gevende vergadering van San Salvador heeft de doodstraf weer ingevoerd. Deze zal worden toegepast voor zware .militaire overtredingen, Voor moord, roofmoord en brandstichting met doodelijken afloop. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR DE KUSTSTROOK: zacht weer, meest zwaar bewolkt, geen regen van beteekenis, meest matige Zui delijke wind. VOOR HET BINNENLAND: zacht weer, des ochtends nevelig, overdag gedeeltelijk bewolkt, geen regen van be teekenis, zwakke tot matigen, Zuidooste lijke tot Zuidelijken wind. Zon op v.m. 8.03 onder n.m. 3.45 uur. Licht op n.m. 4.15. Maan op n.m. 11.54 onder v.m. 11.34. Laatste kwartier 14 Dee. SANTIAGO DE CHILI, 13 Dec. (D.N.B.). In regeeringskringen meent men te weten, dat het voorstel van Chili op de conferentie te Lima voor het tot standbrengen van een wapenstil stand in Spanje bij de andere Amerikaansche mogendheden algemeen goed is opgevat. De Chileensche regeering zal daarom op een der volgende vergaderingen van de conferentie nauwkeurige aanwijzingen voor haar voorstel geven. Naar wij uit Rome vernemen is Mgr. Mario Cagna benoemd tot secretaris van de Aposto lische Internuntiatuur te 's Gravenhage. (Van onzen Romeinschen correspondent) Den Romeinschen studenten, moet van offi- cieele zijde te kennen zijn gegeven, dat be toogingen in de straten en straatjes rond de Piazza Farnese, zooals deze de laatste week schering en inslag waren, door de fascistische regeering niet op prijs weiden gesteld. De Piazza Farnese was de gansche week afgesloten met een driedubbelen ketting van Carabinieri, Bersaglieri en andere soldaten. Wanneer een Nederlandsche burger een straat afgesloten ziet door een politie-cordon, trekt hij de con clusie, dat een poging zijnerzijds om die straat te betreden, de regeering niet aangenaam zal zijn. De Romeinsche studenten echter, ofschoon het geenszins in hun bedoeling lag de fascisti sche regeering onaangenaam te zijn,kwamen een week lang iederen middag trouw aan den ketting rond de Piazza Farnese morrelen. Moeten wij hier een specialen kronkel in de Italiaansche hersens aannemen? Wij kunnen veilig buiten de biologie blijven; het gerucht, als zou den Romeinschen studenten medege deeld zijn, dat de fascistische regeering geen prijs op hun betoogingen stelde, klinkt volstrekt niet onwaarschijnlijk. Hun zou daarmede niet iets medegedeeld zijn, dat hun zonder meer al duidelijk had kunnen zijn; men zou hen slechts op een zeer begrijpelijke vergissing attent heb ben gemaakt, een vergissing, welke twaalf uur eerder waarschijnlijk nog geen vergissing was. De Tunis-kwestie is de luiers der studenten- betoogingen ontwassen. In een reeks beschou wingen van Gayda, welke pas zijn begonnen, krijgt zij een ordentelijk pakje aan. Gayda be toogt, dat de verhouding tusschen Italië en Frankrijk nog een onbeschreven blad is in het boek der historie, nademaal de overeenkomsten van 1935 nimmer geratificeerd werden. De Tunis-kwestie het is een naam, welks onnauwkeurigheid slechts gerechtvaardigd wordt door het gemak. Het gaat Italië, zooals men weet, om veel meer dan Tunis; Gayda's eerste artikel behandelt de kwestie van het Suez-kanaal, en dan zijn er nog de Corsica- en de Djiboeti-kwestie. Maar in het kwestie complex is Tunis overheerschend; Tunis is, als het ware, de locomotief, welke den trein der Italiaansche eischen ten opzichte van Frankrijk in beweging brengt en voorttrekt. Corsica daargelaten, maakt Italië echter met Tunis de minste kansen, tenzij het Tunis niet zelf wil, maar dan is het de vraag, of zijn eischen ten aanzien van Djiboeti en het Suez- kanaal niet veel belangrijker zijn. Dat Tunis politiek voorop gaat, moet allereerst verklaard worden uit het feit, dat het in de volksfan tasie voorop gaat; het Italiaansche volk is zeer vertrouwd met de gedachte, dat Tunis Ita- liaansch zal worden. De Fransche studenten met hun eischen als: wij willen den Vesuvius, wij willen Venetië enz., mogen 'n zeer geslaagden vorm gevonden hebben om de belachelijkneid te manifesteeren, welke den Italiaanschen eiscli ten aanzien van Tunis in Fransche oogen aan kleeft, zóó evident is die belachelijkheid echter' alleen maar voor de Franschen. De Italianen vinden hun eisch zelfs niet buitensporig en vandaar dan ook, dat hun de humor van de reactie der Fransche studenten ontging. Uit een opmerking nu van Gayda zou men af kunnen leiden, dat de Italiaansche regeering ten aanzien van Tunis niets anders beoogt dan eèn voor de Italianen in Tunis gunstig statuut- Gay da verwijt n.l. den Franschen het gevaar te hebben geschapen, dat het' Fransch-ïta- liaansch probleem uit de sfeer der diplomatie verplaatst wordt naar het terrein van de Italiaansche nationale eer. Wie echter, die politiek eenigszins bedreven is, kan geiooven, dat langs diplomatieken weg van Frankrijk meer te verkrijgen is dan een min of meer gun stig statuut? Maar het is zeer de vraag, of een statuut voor de Italianen in Tunis ooit zoo gunstig kan zijn, dat het Italiaansche volk er mee tevreden zal zijn. De as-politiek, welke het Duitschland mogelijk maakte, althans zeer ver gemakkelijkte, èn Oostenrijk èn Sudetenland te annexeeren, kan aan het Italiaansche volk haar deugdelijkheid slechts bewijzen door Italië Tunis op te leveren. Dit is de conceptie, welke het Italiaansche volk zich van de as-politiek gemaakt heeft: Duitschland krijgt Oostenrijk en een stuk van Tsjecho-Slowakije, maar wij krijgen Tunis. Maar de annexatie van Oostenrijk bleef tot op heden door het Italiaansche volk ge waardeerd als een hard gelag voor Italië. Tunis, Tunis zelf, acht het een redelijken prijs; de Duce zal echter niet gemakkelijk een anderen prijs vinden, die genoegzaam tot Ge fantasie van het volk spreekt. En nu moet men ons goed verstaan: wanneer Tunis rustig Fransch mocht blijven, dan zal het Italiaansche volk geen op stand maken, maar wel zal het prestige van den Duce er door geschaad worden. Wanneer de Italiaansche regeering niet van zins is om Tunis zelf te strijden, dan zouden de Italiaansche kranten reeds lang begonnen moeten zijn met propaganda bij het volk voor het mindere; zouden zij in ieder geval niet nog eens olie hebben mogen werpen op het nationale aspiratie-vuur, dat zijn tongen uit strekt naar Tunis. Men weet echter, dat zij dit wel hebben gedaan. Zoo ziet men: er zijn raadselen op te lossen. Dat de Italiaansche regeering Tunis zou willen annexeeren, klinkt zeer onwaarschijnlijk, want hoe zou zij Tunis kunnen annexeeren zonder oorlog en hoe zou zij oorlog kunnen voeren zonder zeer groote, al te groote risico's op zich te nemen? Maar als zij Tunis niet wil annexee ren, waarom versterkt zij dan, of laat zij toe, dat versterkt worden verwachtingen in die richting bij het Italiaansche volk? Het is dit raadsel vooral, dat de Tunis-kwestie tot een uiterst precaire kwestie maakt. Zooals wij reeds schreven, ging Gayda's eer ste artikel in de reeks, die de Italiaansche eischen ten opzichte van Frankrijk tot onder werp zal hebben, over het Suez-kanaal. Hij betoogt dat het Suez-kanaal een internationaal belang belichaamt, dat onttrokken moet wor den aan den invloed van het aandeelhouders- belang. Als mogendheid, die van het Suez- kanaal gebruik maakt, komt Italië direct na Engeland. Gayda eischt een radicale revisie van het administratieve beheer van het Suez- kanaal. De tarieven moeten ten koste van het dividend tot een minimum verlaagd worden en voorts suggereert Gayda, dax Italië in de ge legenheid gesteld moet worden aandeelen te verkrijgen. Zijn betoog is sterk en overtuigend; zeker zijn het niet de eischen van Italië ten aanzien van het Suez-kanaal, die de geringste kans op inwilliging maken. De Utrechtsche rechtbank heeft hedenmor gen uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 58-jarigen A. v. M., veehouder te Ruwiel, die in de maand Mei van dit jaar zijn boerderij in staat van beleg had gebracht omdat hij van een bezoek van crisisambtenaren, die orders hadden gekregen een onderzoek naar zijn vee stapel in te stellen, verschoond vtnschte te blij ven. Vanuit het zolderraam loste de veehouder schoten op de ambtenaren en op de veldwach ters, die ter assistentie waren geroepen. Later zette hij met zijn zoon de schietpartij voort in een der benedenkamers. Hierbij werd een der veldwachters verwond. Op last van den Officier van Justitie, die zich bij het gezelschap had gevoegd, werd tenslotte de boerderij met gewapend geweld ingenomen De veehouder en zijn oudste zoon werden door karabijnschoten vrij ernstig gewond. De Officier van Justitie, mr. Twiss Quar- les van Ufford, had tegen verdachte twee jaren gevangenisstraf geëischt met aftrek van preventieve hechtenis. Verdachte is veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek van de preven tieve hechtenis. I In den nacht van Zaterdag op Zondag te on geveer 12 uur is 'n brutale overval met inbraak gepleegd in den rijwielwinkel van den heer D. aan de Kerkstraat te Noordwijk-Binnen. Toen een 19-jarige broer van den heer D.. die alleen thuis was, zich juist ter ruste had begeven, hoorde hij beneden in de zaak gestom mel. Zich naar beneden begevende, werd hij plotseling door een tweetal personen overrom peld, die zijn handen en voeten met touwen vastmaakten, alsook een doek voor zijn mond bonden. De inbrekers doorzochten hierna 't ge- heele huis, plunderden de cassa en poogden een geldkastje, dat gevonden werd, te openen. Bij deze laatste bezigheid zag de gebonden liggen de D. kans 'n tafel om te trappen en luid te gil len, waarop de inbrekers ijlings de vlucht na men. De onmiddellijk gewaarschuwde politie stelde een uitgebreid onderzoek in, dat nog voort duurt. Het gestolen geldbedrag is niet groot. Hedenmorgen zijn de twee onderzeebooten O 15 en O 12, welke 20 September naar Curacao vertrokken, weer in de haven van Nieuwediep gearriveerd. Ondanks het vroege uur bestond er voor deze aankomst veel belangstelling. De familie leden van de bemanning waren van het uur van aankomst verwittigd. De beide O-booten waren in den nacht op de reede aangekomen en waren vanaf de Bui tenhaven zichtbaar in den grijzen nevel van den ochtend. Ook vele marine-autoriteiten waren bij de aankomst aanwezig. Wij zagen o.m. den com mandant van den Onderzeedienst overste C. Hellingman, vergezeld van den eersten offi cier van den O. Z. D. den luit. ter zee le kl. J. C. de Engelbronner. Het eerst kwam de O 15, die de vlag van den divisie-commandant voerde, aan den aanleg steiger. Commandant, tevens groepscomman dant was luit. ter zee G. B. M. van Erkel. Op de O 12 voerde de luit. ter zee 2e kl. F. W. v. Duim het commando. Het meren verliep vlot, waarna de com mandant van den O. Z. D., overste Helling man in gezelschap van kapitein ter zee J. C. v d. Berg, chef-staf en oud-commandant van den O. Z. D. aan boord ging van de O 15 om de bemanning het welkom toe te roepen. Kapt. v. d. Berg vertegenwoordigde tevens den mari ne-commandant, schout bij nacht H. Jolles. Na deze verwelkoming mochten de familie leden hun dierbaren begroeten. De bemanning kon direct van boord gaan om de thuiskomst in den familiekring te vieren. BOEDAPEST, 13 Dec. (Havas). Overeenkom stig de nieuwe wet op de pers zijn 45 week- en maandbladen verboden, In totaal zijn thans 135 organen verboden, doch de actie is nog niet ten einde. Ook het eenige groote nationaal-socialisti- sche dagblad „Magyarsag" is voor een maand verboden, wegens het publiceeren van twee artikelen en een earicatuur, welke geacht wor den gevaarlijk te zijn voor de binnenlandsche orde en de buitenlandsche politieke belangen van het lana. In de artikelen werd het optreden van de po litie tegen de nationaal-sociaüstische partij becritiseerd. De conferentie te Lima verdeeld in twee kampen. De spanning in Palestina ondanks de schijnbare rust niet verminderd. Verscheidene priesters in Oostenrijk ge arresteerd. Benoemingen in het Aartsbisdom. De 0.15 en 0.12 van hun reis naar Curagao weergekeerd in de haven te Nieuwediep. De schietpartij te Ruwiel. Verdachte ver oordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief DE FIJNPROEVER GEBPU1KT fcj AVAÜkl A |#r APART EN GOEDKOOP VAKKUNDIGE BEHANGERS BESCHIKBAAR HUISEIGENAREN KORTING NEW YORK, 13 December (Reuter! De correspondent van de „New YTork Ti mes" te Lima schrijft, dat de vrees voor economische tegenmaatregelen van Duitschland op de Pan-Amerikaansche con ferentie een belangrijke rol speelt. De drie .groote Zuid-Amerikaansclie staten, Brazilië, Chili en Argentinië, zouden definitief positie hebben gekozen tegen de meeste voor stellen inzake een „Amerikaansch Eenheids front" en in dit verband wordt eraan herin nerd, dat Chili en Brazilië vooral een uitgebrei- den handel met Duitschland hebben. Aan den anderen kant staan, zoo verklaart de correspondent, Columbia, Venezuela, Cuba en andere midden-Amerikaansche staten, die gunstig staan tegenover de denkbeelden der Vereënigde Staten inzake een positief front te gen de militaire, economische en Ideologische invasie van het Westelijk halfrond, en men ge looft, dat Bolivia, Paraguay en Uruguay zich ook zullen aansluiten bij het kamp dergenen, die niets willen doen. Volgens den correspondent hebben de juridi sche deskundigen er bij alle Amerikaansche Staten op aangedrongen, zich te onthouden van alle pogingen, een aanvaller aan te wijzen of sancties toe te passen, welke, naar zij zeggen, de twee gemakkelijkste middelen zijn gebleken om, terwijl men den vrede preekt, een oorlog te ontketenen. CAIRO, 13 Dec. (Havas) Men heeft tot dusver vergeefs gezocht naar de Blenheim-bommenwer- per van de Royal Air Force, die Zaterdag j.l. onder slechte weersomstandigheden was opge stegen. Het toestel heeft zes man aan boord. ili 1 1 'i 1 1 V V V I V viuriiim in ii Ti ni? r r r A/r? Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 762.1 Vorige stand: 762.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1