DE DUITSCHE HELD DINSDAG 13 DECEMBER 1938 Tegen verontreiniging van natuur en stad Viering van het eeuwfeest in Nederland. Autobestuurder voor het Haagsche gerechtshof In alle kringen een ontvankelijk gehoor, dat van goeden wil was Met het prinselijk paar was een vijftigtal genoodigden aanwezig Slachtoffers hadden gebrek aan levensmiddelen BETERE VERDEELING VAN DEN ARBEID In cacao-, chocolade- en suiker bewerkingsbedrijven DE PRIJSVRAAG VOOR HET KIND Geldige oplossing met enkele ver melding van het slagwoord DE OCTROOI-KWESTIE BIJ KUNSTZIJDE-F ABRICAGE VEERTIG JAAR IN EEN AUTO CLEARING EN EXPORTEURS VAN GROENTEZADEN Deskundigen verklaren Duitsch bezwaar ongegrond Jubilé-tentoonstelling van Engle- bert's automobielbedrijf Minister Steenberghe laat onder zoek instellen te Berlijn UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Rijksverzekeringsbank Onderscheidingen TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN RUSSISCHE JUWEELENDIEF Garagehouder bij het aan wal gaan uitgegleden twee-en-een' achter slot WAARSCHUWING Doodelijk ongeval FRAUDULEUZE INVOER Hooge Raad legt f 6.000 boete op TWEE JEUGDIGE BOEFJES GEPAKT VRAGEN OVER EVENTUEELE KERSTINZAMELING Onderwijs Zij opereerden in buitenwijk van Nijmegen Scheikundigen suiker accijns 25 jaar inspectrice R. K. Universiteit lottig. Met groote kracht liep 't motorschip op den punter, die daardoor kantelde, met- het ge volg, dat Braad bekneld geraakte tusschen het schip, den punter en den wal. Door ijlings toe geschoten hulp werd hij uit zijn benarde positie verlost, waarna bleek, dat hij zware verwondin gen aan armen en beenen benevens inwendige kneuzingen had opgeloopen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch dit mocht niet meer baten. Braad is in den avond aan de bekomen verwondingen overleden. gezien het douanekantoor nog niet was gepas seerd, toen de visitatie werd ingesteld. De ambtenaar bij het O.M., die een veroor deeling had geëischt, teekende hooger beroep aan, doch het gerechtshof te 's-Hertigen- bosch bevestigde de uitspraak van den kan tonrechter. De Hooge Raad heeft thans, overeenkom stig de conclusie van den procureur-generaal, het arrest van het Hof vernietigd, en ten principale rechtdoende, L. alsnog veroordeeld tot een geldboete van 6000 gulden. Het eeuwfeest van den Grooten Trek en van den Dingaansdag wordt buiten de extra K.L..M- vlucht van de Reiger van Schiphol naar Zuid- Afrika, ter bijwoning van de herdenking aldaar, als volgt in Nederland herdacht: Toespraak van den minister-president dr. H. Colijn en den gezant van de Unie van Zuid- Afrika, dr. H. D. van Broekhuizen voor de mi crofoon tot Zuid-Afrika op 16 December, den dag van de eerste steenlegging van het Voor- trekkersgedenkteeken te Pretoria. Tentoonstelling „De Groote Tiek" te Amster dam in 't A.M.V.J.-gebouw, Stadhouderskade 9, van 16 tot 22 December 1938 en te 's-Graven- hage van 16 tot 22 Januari 1939 in het gebouw van het Alg. Ned. Verbond, Laan 34. Inrichting van een postkantoor op de tentoon stellingen, waarop de brieven van een bijzonde ren stempel van den Grooten Trek zijn voor zien. Receptie van den buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van de Unie van Zuid- Afrika en mevrouw Van Broekhuizen van 46 uur, Alex. Gogelweg 4, 's-Gravenhage op 16 December. Gedachtenisrede van dr. H. D. van Broekhui zen in de Duinoordkerk te 's-Gravenhage, des avonds 8 uur. Uitzending door de A.V.R.O. van de rede van dr. H. D. van Broekhuizen, gevolgd door het zingen van „Die Stem van Suid-Afrikadoor de Koninklijke Zangvereeniging te 's-Graven hage op den avond van 15 December. Herdenkingsbijeenkomsten van verschillende vereenigingen te Sneek, op 24 November, Rotter dam op 28 November, 's-Gravenhage op 14 De cember, Amsterdam, Arnhem en Utrecht op 16 December. Behandeling van den Grooten Trek op 16 De cember op middelbare en voorbereidend hoogere scholen in Nederland. Verkoop van Voortrekkerszegels en Voortrek kerskommetjes op de tentoonstellingen, ten bate van het Voortrekkersgedenkteeken, alsmede van vele Voortrekkersartikelen. De hoofdbesturen van de Nederlandsche-Zuid- Afrikaansche Vereeniging en het Alg. Ned. Ver bond, de besturen van het fonds ten behoeve van het Hollandsch onderwijs in Zuid-Afrika, de stichting tot bevordering van de studie van taal, letterkunde, cultuur en geschiedenis van Zuid-Afrika, het studiefonds voor Zuid-Afri- kaansche studenten en organisator van de tentoonstelling „De Groote Trek" zonden een fraaie op kerkament gecalligrafeerde en met de wapens van de Unie van Zuid-Afrika en Neder land versierde oorkonde aan het centrale Voor trekker-eeuwfeestcomité te Pretoria. De S.A.S.V.I.A. (Suid-Afrikaansche Studenten Vereeniging te Amsterdam) zond een door alle in Nederland studeerende Afrikaanders getee- kende oorkonde aan het bovengenoemde comité. Een bruilofspartij in Berkenwoude heeft voor eenige bruiloftsgasten uit Stolwijk en omgeving zeer ernstige gevolgen gehad. Een auto met vijf personen, die 's nachts om twee uur den terugtocht naar Stolwijk aanvaardde, is onder weg in het water gereden. Drie van de inzit tenden konden zich redden, de twee anderen slaagden er niet in uit den auto te komen en verdronken. De bestuurder, de 32-jarige veehandelaar J. B. te Stolwijk, heeft zich wegens het veroor zaken van dood door schuld voor de Rotter- damsche rechtbank te verantwoorden gehad en is deswege veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. Van dit vonnis teekende hij hooger beroep /aan en Maandag diende deze zaak voor het Haagsche gerechtshof. Een veldwachter werd als getuige-deskundi- ge gehoord. Deze had, het spoor van den auto nagemeten en uit zijn onderzoekingen kwam vast te staan, dat de auto langzaam naar het linkergedeelte van den weg is gegaan en op den zachten berm was omgeslagen en in het water terecht gekomen. Andere getuigen inzittenden van den auto verklaarden, dat er dien avond flink ge dronken is, maar of verdachte dronken is ge weest, konden zij niet zeggen. Wel kwam vast te staan, dat één van de feestvierders, die nog geheel nuchter was, verdachte heeft aangebo den om te rijden, maar verdachte had dat aan bod afgeslagen. Hij had, zoo verklaarde hij, niet buitensporig veel gedronken. Enkele glazen bier, wat glaas jes brandewijn en nog gewonen wijn. De procureur-generaal, mr. J. U. Polman, was van meening, dat verdachte in een toe stand is geweest, dat hij niet meer behoorlijk een auto heeft kunnen besturen en ondanks het aanbod van een derde om te rijden, heeft hij het toch zelf gedaan. Men heeft hier te maken met de schromelij ke gevolgen van een z.g. vroolijken avond. Het betreft hier één van de vele gevallen en een strenge straf is zeker op haar plaats. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis van de rechtbank (vier maanden gevangenis straf) Nu de bekende redenaar pater Borromaeus de Greeve van de orde der Franciskaner Minder broeders op het punt staat Java te verlaten, al dus schrijft Aneta/AN.P. d.d. 6 Dec. uit Ba tavia, om na een reis over Sumatra de terug reis naar Nederland te aanvaarden, heeft een redacteur van „Aneta" den gewijden spreker ver zocht, iets mede te deelen van de indrukken, die hij van zijn reis over Java en zijn verblijf op dit eiland heeft opgedaan. Tijd voor een langdurig interview kon pater De Greeve niet vinden. Er viel in de paar dagen, die hem restten, nog veel te doen. En bovendien heeft de reis van den niet meer jon gen, doch niettemin nog zeer vitalen reiziger heel wat inspanning gevergd, zoodat hij eigen lijk ook te vermoeid was om gedetailleerd zijn indrukken weer te geven. Maar u kunt in het algemeen wel dit zeg gen" aldus pater De Greeve „ook al was het zeer inspannend en vermoeiend, ik ben ont zaglijk enthousiast en content." Ach, al die schoonheid van dit land en het Werk, dat de Nederlanders hier verricht hebben. Content ben ik over de ontvangst, die mij te beurt is gevallen, in alle kringen. Die breed heid van opvatting, die bereidheid om te begrij pen, ook al stonden wij principieel tegenover elkaar. U kunt zeggen, dat mijn hart vol dankbaar heid is tegenover God en de menschen voor het Prachtige apostolische werk, dat ik heb kunnen doen." „Hoe was uw indruk van het gehoor, dat u fond op al de plaatsen, waar u gesproken hebt?" Wij vernemen, dat dezer dagen ten paleize Noordeinde te 's-Gravenhage in tegenwoordig heid van Prinses Juliana en van Prins Bern- hard eenige lezingen gehouden zijn. waarbij als toehoorders een vijftigtal dames en neeren uit het geheele land uit universiteitskringen en uit het maatschappelijke en zakenleven aan wezig waren. Als sprekers zijn opgetreden: prof. dr. J. Hui- zinga, over: de Nederlandsche beschaving in haar historischen groei prof. jhr. dr. D. G. Ren- gers Hora Siccama, over: het Staatsrecht der republiek: prof. mr. Paul Scholten, over: het Staatsbestel sedert 1814; prof. G. A. P. Weyer, over: Nederland als koloniale mogendheid; jhr mr. O. van Nispen tot Sevenaar, over: Neder lands internationale positie. Na de inleidingen was er telkens gelegenheid voor gedachtenwisseling, waarvan een ruim gebruik is gemaakt. Het schijnt in het voornemen te liggen bin nenkort wederom dergelijke lezingen te organi- seeren, waarvoor andere sprekers en toehoor ders zullen worden uitgenoodigd. KOEPANG, 12 Dec. (Aneta) Uit Zuid- en Midden-Timor worden eenige sterfgevallen ge meld ten gevolge van het eten van vruchten van den poetak-boom, welke genuttigd werden in verband met de schaarschte aan levensmid delen. De locale autoriteiten hebben intusschen de noodige hulp verleend door het aanvoeren van levensmiddelen. De bondsraad van den Alg. Ned. Bond van arbeid (st)ers in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingsbedrijf in vergadering bijeen op Zondag 11 December, heeft zich bezig ge houden met het vraagstuk omtrent de betere verdeeling van den beschikbaren arbeid in de cacao-, chocolade- en suikerbewerkingbedrij- ven alsmede in de aanverwante bedrijven. De vergadering kwam tot de conclusie, dat tenuitvoerlegging van de wet van 28 Mei 1937 dringend noodig is. In dit verband betreurde de bondsraad het, dat de Hooge Raad van Arbeid nog steeds geen advies heeft uitgebracht omtrent het voorontwerp van een Algemeenen Maatregel van Bestuur, als bedoeld in de artikelen 2 en 3 van de wet inzake de verdeeling van den be schikbaren arbeid 1937, hetwelk in Maart door den minister van Sociale Zaken aanhangig is gemaakt. „Dat ligt eigenlijk reeds opgesloten in hetgeen ik u zei over de ontvangst, die ik vond. Maar ik kan er nog wel dit van zeggen, dat ik overal een gehoor gevonden heb, dat vol goe den wil was en zeer ontvankelijk. Men heeft mij steeds ten volle begrepen. Er ifaren zelfs Mohammedanen onder mijn ge hoor, die mijn standpunt volle recht konden doen. En als ik dan ook eens iets zeide, dat een beetje ruw en scherp klonk, dan begreep men toch, dat de heiligheid van het beginsel daar- ochterstond." „Uw lezing voor de Loge te Batavia was wel een unieke gebeurtenis. Hoe was het daar?" „Prachtig. Een schitterende geest, en weer de- 2elfde goede wil." „Heeft u ook nog persoonlijk contact gehad biet de menschen die naar u kwamen luisteren?" „Zeer veel. En steeds heb ik daarbij de beste Ervaringen opgedaan. Misschien, dat ik in mijn laatste toespraak op Java Dinsdagavond te feester Cornelis nog het een en ander zal Zeggen Over mijn persoonlijke indrukken. Mis schien ook, zal ik er later nog eens over spreken Voor de radio, voor de Phohi b.v. Later als ik hi een rustiger sfeer alles verwerkt en vastge legd zal hebben. De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels verzoekt ons mededee- ling van het volgende: De prijsvraag voor het Kind, die onder den titel „Ronde door Nederland" in de bladen is verschenen, kan geldig worden opgelost door de enkele vermelding .van het slagwoord. De verdediger, mr. J. L. J. A. van Mechelen te Gouda, zeide, dat verdachte als veehouder dagelijks in café's komt en veel drinkt. Het kwantum, dat hij dien avond op had, was niet buitengewoon groot. Voorts meende pleiter, dat het mogelijk is geweest, dat degene, die naast verdachte heeft gezeten een plotselinge beweging aan het stuur heeft gemaakt. Pleiter drong op vrijspraak, subs, een lich tere straf aan. Uitspraak 21 December. Tegen het Nederlandsche octrooi 37773 van Singmaster voor de vervaardiging van gemat teerde kunstzijde door toevoeging van titaan- dioxyde is van drie verschillende zijden een nietigheidsactie aanhangig gemaakt, om van den rechter nietig-verklaring van het octrooi te verkrijgen. In de eerste dezer nietigheidsacties, tegen de N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda, ingesteld door de Duit.sche kunstzijde fabriek Deutsche acetat-kunsteiden a.g. „Rho- diaseta" te Freiburg in Breisgau, heeft de Haagsche rechtbank bij interlocutoir vonnis van 31 Mei 1938 een deskundigenonderzoek be volen omtrent de vraag of Singmaster's uit vinding op den prioriteitsdatum in 1929 tegen over de door Rhodiaseta tegen gehouden anti cipaties, als nieuw en inventief kon worden be schouwd. Tot deskundigen werden daarop benoemd prof. dr. F. E. C. Scheffer, prof. dr. F. E. Ver kade en prof. dr. H. I. Waterman, allen hoog leeraar aan de technische hoogeschool te Delft. 29 November 1938 hebben deze deskundigen hun rapport nedergelegd ter griffie van de Haagsche rechtbank. Zij komen daarin tot de slotsom dat de werkwijze van het Nederland sche octrooi 37773 op 8 Mei 1929 (den priori teitsdatum) als nieuw en inventief te beschou wen was. Naar de meening dezer deskundigen heeft de Nederlandsche octrooiraad op de werkwijze van Singnjaster dus terecht octrooi verleend en is er geen reden tot nietigverklaring van dit oc trooi. In de showrooms aan het Bezuidenhout is gis terenmiddag de tentoonstelling geopend, welke wordt georganiseerd door Englebert's Automo bielhandel, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. Men had deze kleine plechtigheid een zeer apart karakter gegeven, door de verschij ning van professor Wielgraag, symboliseerende een getuige van de oprichting van het bedrijf. Op geestige wijze heeft deze den ouden heer Englebert en zijn drie zoons, de huidige firman ten toegesproken, waarna een van hen, de heer Hans Englebert den onverwachten bezoeker, langs de geëxposeerde modellen leidde. Deze show de vele bezoekers van deze jubileum tentoonstelling waren het daar allen wel zeer over eens is een gebeurtenis op automobiel- gebied, welke door welwillende medewerking van KNAC, ANWB, KNMV en ANVV eenig is geworden op haar gebied. Verschillende model len uit de oude doos, ware caricaturen voor den huidigen automobilist, maar pronkstukken van onze voorouders, vormen een zeer bezienswaar dig geheel, waarvoor de automobielkenner en -liefhebber uit onzen tijd zeker belangstelling zal koesteren. Wandelend over deze tentoon stelling ziet men als het ware het voertuig zich ontwikkelen. Van het ongeloofelijk gecompli ceerde model uit de vorige eeuw, komt men via de „luxe" uitvoering van een ook nog antieke „kast" tot het magnifieke voertuig van onzen tijd, waarvan de firma Englebert er zoovele in den' handel heeft gebracht. De expositie is niet uitgebreid, maar toch ontbreekt er geen frag mentje, hoe klein ook, uit de 40 jaren, die Englebert's Automobielhandel hebben groot ge maakt. Naar het Handelsblad verneemt, heeft mi nister Steenberghe ir. Joustra, verbonden aan het gezantschap te Berlijn, een onderzoek doen instellen naar het van Nederlandsche zijde in houden van door Duitsche afnemers op de clearing gestorte koopsommen voor bepaalde groentezaden, die geëxporteerd waren zonder N. A. K.-certificaat. Tevens is de rijkstuinbouwwconsulent dr. O. Banga, tevens secretaris van de afdeeling Tuinbouw van den N. A. K.. naar Berlijn ge gaan, om te confereeren met de Reichsnahr- siand-autoriteiten. Vandaag zal, naar het blad meldt, een dele gatie van den N. A. K. te Berlijn een bespre king hebben met die zelfde instanties over de aan de kweekers te vergoeden licentie voor het gebruik van origineel zaad ter productie van nabouw. De organisatie der kweekers zélf is hier echter buiten gehouden. Met 14 December is benoemd tot burge meester der gemeente Hellevoetsluis: C. J. van Bommel. De heer Van Bommel is le ambtenaar ter secretarie en tévens gemeente-ontvanger van Hellevoetsluis. Ook is hij ontvanger der gemeente Nieuw- Helvoet. Met ingang van den datum, waarop hij zijD betrekking zal aanvaarden, is benoemd tot ge neeskundige bij de medische afdeeling der Rijksverzekeringsbank in tijdelijken dienst J. A. Ross, arts te Amsterdam. Maandagavond omstreeks half zes wilde de 34-jarige garagehouder Boersen te Den Oever van zijn motorvlet op den wal stappen. Hij gleed echter uit en geraakte te water. Voorbij gangers stelden onmiddellijk pogingen in het werk om den drenkeling te hulp te komert, doch de duisternis belemmerde dit ten zeerste. Eerst na twintig minuten kon men den man op het droge brengen. De levensgeesten waren toen evenwel reeds geweken. Boersen was gehuwd en vader van een kind. BATAVIA, 12 Dec. (Aneta). De raad van Justitie te Batavia deed uitspraak in de zaken betreffende de juweelendiefstallen te Ban doeng en Semarang tegen den Rus M. Voor den juweelendiefstal te Bandoeng werd beklaagde wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken, doch voor dien te Semarang gepleegd, ^'erd hij veroordeeld tot twee jaar en zes baanden gevangenisstraf, onder aftrek van ben tijd doorgebracht in preventieve hechtenis. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau de heer L. P. J. M. Sauter, directeur van de N.V. Nederlandsch-Indische Gas-maat- schappij te Rotterdam. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-njedaille, in zilver, aan A H. van der Meijden, huismeester in dienst van den heer dr. S. B. W. graaf van Limburg Sti- rum, te 's Gravenhage (bij bevordering)aan M. Bakker, meesterknecht bij de N.V. Neder landsche Huiden-, wolhandel en veUenblooterij. te Meppel en aan J. W. F. van Wort, in dienst van de N.V. Joh. (Enschede en Zonen Grafi sche inrichting, te Haarlem. Zaterdagmiddag was de 72-jarige A. J. Braad te Ossenzijl in de gemeente Oldemarkt bezig met het schoonmaken van zijn punter, liggende in het vaarwater „de Oudeweg", vóór zijn woning, toen het motorschip van schipper Zoer naderde. Dit schip, een zwaar geladen zol derschuit, bleek in het nauwe vaarwater moeilijk bestuurbaar te zijn en begon uit het roer te loopen. De schipper, die een aanvaring vreesde, riep Braad toe den punter te verlaten. Braad wilde echter nog een aanvaring voorkomen door den punter te verhalen. Dit werd hem nood- De burgemeester van Soest vestigt nogmaals de aandacht op zijn waarschuwing van het vo rige jaar, waarbij aan belanghebbenden ernstig in overweging werd gegevens, alvorens een over eenkomst aan te gaan met het Administratie kantoor voor aflosbare waarden (ook wel ge naamd Nationaal Kantoor voor Staats-Premie- aandeelen), warvan 't kantoor thans gevestigd is te Soest, Hartmanlaan 45, speciaal hun aan dacht te wijden aan de voorwaarden, waarbnder die overeenkomst gesloten zal worden, en er zich rekenschap van te geven, welke tegenwaarde voor de door hen gestorte of te storten gelden wordt verkregen. Op 21 September van het vorig jaar kwam J. M. van L. per vrachtauto uit België bij Nispen ons land binnen. Op de vraag var. ben douane-beambte bij den tolboom, of Van iets had aan te geven, antwoordde deze: "Ja, een haas". Gebruik makend van zijn bevoegdheid om voor kleine artikelen vrijstelling te verleenen. ®chtte de ontvanger geen document en geen betaling van invoerrecht hiervoor noodig. Inmiddels stelden douane-ambtenaren een Jbsitatie in, waarbij zij zelf den auto binnen hei ^ederlandsche gebied brachten en toen bleek, bat onder een dekzeil op den vrachtauto een jfroote partij ongezegeld sigarettenpapier ver bogen lag, in totaal 30.000 boekjes, waarvan Waarde f 592.was. Proces-verbaal werd opgemaakt, doch de Politierechter ontsloeg den betrokkene van echtsvervolging, omdat z.i. geen wettelijke be paling was overtreden, althans geen ,fraudu- ouze invoer"^ kon worden bewezen. Wel zegt it. 218 tweede lid van de algemeene wet, dat ^rafbaar is (met tienmaal de gestelde rech- -n en verbeurdverklaring van het goed) in- v n slechts voor een deel van de lading het oreischte document kan worden getoond, doch 'er was in het geheel geen document, ter- Ü1 „invoer" nog niet had plaats gehad, aan- Het NJ3.B. Tweede Kamerlid De Marchant et d'Ansembourg heeft aan den minister van Alge meene Zaken, voorzitter van den Raad van Mi nisters, gevraagd, of deze bereid is een alge meene Kerstinzameling te laten houden. Voor het tijdvak van 1 Januari 1939 tot 1 Januari 1940 is wederom benoemd tot tijdelijk assistent aan de landbouwhoogeschool te Wa- geningen, dr. R. D. Crommelin en ir. G. F. Hauser, beiden aldaar. De laatste weken werd herhaaldelijk in de omgeving van den Berg en Dalscheweg te Nijme gen ingebroken tijdens afwezigheid van de be woners. Kasten en laden werden opengebroken, doch zelden werd een groote buit gemaakt. Zondagnamiddag werd met behulp van een valschen sleutel toegang verkregen tot een wo ning aan de Pater Brugmanstraat. De inbre kers, twee jongens van 13 en 14 jaar, dachten dat er niemand thuis was. Zij werden verrast en vluchtten door de keukendeur. Via eenige tuinen renden zij een woning binnen, om deze door de voordeur weer te verlaten. De boefjes wisten te ontkomen, doch lang zou hun vrijheid niet duren. De bewoners konden een goed sig nalement van de knapen aan de politie opgeven, en eenigen tijd later werden zij gearresteerd. Het is gebleken, dat de jongens den laatsten tijd ïiiet minder dan tien huizen zijn binnengedron gen. Op 15 Dec. as. herdenkt mej F. Jansen te Den Bosch den dag, waarop zij vóór 25 jaren werd benoemd tot inspectrice bij het L. O., in spectie Tilburg. De jubilaresse wordt een passende huldiging bereid. De minister van Financiën heeft met 1 Ja nuari 1939 aan prof. dr. A. F. Holleman te B'oemendaal, oud-hoogleeraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam, op verzoek, eervol ontslag verleend als voorzittend lid van de commissie van scheikundigen voor den sui keraccijns, met dankbetuiging. Voorts is benoemd tot voorzittend lid van deze commissie prof. dr. N. Schoorl, te Utrecht, hoogleeraar aan de universiteit aldaar, thans plaatsvervangend voorzittend lid, en tot plaats vervangend lid dr. T. van der Linden te 's Gra venhage, oud-adviseur van de N.V. Handels- vereeniging Amsterdam, te Amsterdam. NIJMEGEN. Doctoraal examen Nederland sche taal en letterkunde de heer J. M. Renders. Oudenbosch. Candidaatsexamen rechten de heer T. Spijker. „De grootste veldheer, lief kind, was echter klonken, zong men in het stille, vrome huis het niet ik, maar Napoleon. Voor het overige verze- Genitori, begeleid door zacht orgelspel. Toen de ker ik u, dat ik graag een bezoek breng aan koets van den aartshertog in aantocht was en dit huis van Oostenrijksche oorlogsveteranen; het gejubel der opeengepakte menigte krachtig iedereen is immers graag onder de zijnen?" aanzwol, gaf de priester op het hoogaltaar den Allen staarden verbaasd en verrast voor zich zegen met het Allerheiligste. Onmiddellijk daar-* uit. na stroomden de geloovigen, die dezen heiligen Napoleon, zegt hijdienst hadden bijgewoond, uit de kleine kloos- Deze naam is verboden. In de hoogste kringen terkapel. Na eenige minuten was de kerk geheel mag men hem niet uitspreken, en hij spreekt verlaten. Het signaal! Hij komt! Hij is er al! hem uit met een souvereine rust.... Ja, hij is Wie zou hem niet willen zien? toch anders dan alle anderen. Niemand zou zich Een enkele vrouw was achtergebleven. Zij dat durven veroorloven. knielde voor het altaar van O. L. Vrouw der Hij bestijgt de trap, links van hem de prins Zeven Vreugden; twee kinderen zaten in de eer van Nassau, achter hem de adjudanten. Een ste bank. Gedurende de geheele godsdienstige menschenmenigte golft hem in onderdanige, plechtigheid had zij daar geknield gezeten, on- zacht-murmelende begeestering na. bweeglijke en verzonken in eerbiedig gebed. Men had haar vanuit de verte kunnen houden voor Stil en ernstig, als een verlaten eiland in een een wassen madonna, zooals men die soms ziet stormbewogen zee, keek het Elisabethskloostei in nonnenkloosters, waar zulke beelden in elk rechts van het Invalidenhuis op het vreugdege- tijdvak van het kerkelijk jaar anders worden woel der menschen neer. Eenige verbleekte vlag- gekleed, met Paschen wit, met Pinksteren rood, gen hingen ook hier uit de vensters, eenige bou- met Kerstmis goud en in de Vasten paars, quetten en kransjes van papieren bloemen rust ten op de hoofden en gladderden in de handen De vrouw, die daar nu knielde, droeg noch der heiligenbeelden, die het portaal flankeerden, wit, noch rood, zij was in den diepsten rouw; Zeer bescheiden was deze versiering in vergelij- een zwarte sluier bedekte haar weeldering haar; king met de prachtig getooidegevels aan de an- paarlen of edelsteenen droeg zij niet; op haar dere zijde van de Hoofdstraat, maar zij was in borst schitterde slechts, als een verbleekte gou- overeenstemming met de armoede der nonnen, den bloem, een klein kruisje, wier heilige roeping de liefdadigheid jegens de Koningin Esther ging rijk getooid tot Assue- verstootenen en veriatenen is, en niet de schit- rus om genade af te smeeken voor het joodsche terende huldiging van de grooten dezer wereld, volk. Sophie Tessenburg is arm, verarmd om Terwijl het geschal der trompetten en de wille van haar liefde, en zij heeft geen siera- schelle tonen der kopermuziek over de stad den, nu zij tot den vorst gaat om voor het leven van haar geliefde te smeeken. Geen sieraad ten zij haar schoonheid en haar beide kinderen. Zij was vroeg opgestaan en had alles, wat noo dig was, dapper gedaan, hoewel haar teere lichaam en haar ziel door het leed der laatste dagen gebroken en geslagen waren. Met haar zwakke, bevende hand ordende zij de kleeding der kinderen; nimmer nog was Marianne zoo aardig gekapt, 0, heel anders dan bij de zusters! Nooit nog was de haarlok zoo lieftallig over Wil ly's voorhoofd gekamd, en nimmer zat het oud- Duitsche broekje met de breede, geborduurde schouderbanden hem zoo keurig. 't Laatst dacht zij aan zichzelf; trok het eenige zijden kleed, dat zij had overgehouden van haar uitzet, aan en hing het kleine kruisje met het Agnus Dei, een geschenk van de non nen uit haar kindertijd te Linz, om haar hals; en steeds biddend, dat God door haar woorden, haar uiterlijk, door het smeeken der arme klei nen het hart van den vorst mocht ontroeren, ging zij met de kinderen, die verstolen samen fluisterden, reeds vroeg op weg naar de Hoofd straat; in de Sint Elisabethskerk woonde zij, bevend van verwachting om het komende uur, den geheelen dienst op de knieën bij. om tien uur, als de vorst was aangekomen, wilde zij naar het Invalidenhuis gaan, zoo stil en ongezien mogelijk; dan in de gang wachten, tot de veld- maarscha'k de zaal verliet om hem daarna te voet te vallen en hem te smeeken. Gustaaf Aglaster!" riep hij en de bleeke, trieste jongen trad uit de rij. Vol deelneming keek de vorst naar den iet wat linkschen knaap, die, met trillende handen op de naad van z'n broek, kaarsrecht stond. „Je arme vader heet de plaats op 't gymna sium met z'n bloed voor je moeten koopen," zei Karl, en zijn hand rustte zacht op 't borstelige haar van den knaap. „Onthoud dit steeds! Doe je best en wordt een goed Oostenrijker." waarin een ondertoon klinkt van bevelhebbers kracht en -macht, gaat de aartshertog voort: „Ritmeester von Tessenburg namelijk. 't Doet me oprecht leed, dat een in velerlei opzich ten zoo voortreffelijk man zich zoo heeft kunnen vergeten; ook een teeken van den tijd, wiens oorlogswonden nog moeten genezen worden." Schuw buigt Paulich het hoofd. De officieren, de leeraren, durven nauwelijks te ademen van verwondering. Iedereen, die bij dit feest te genwoordig is, heeft tot nu angstvallig verme den, den naam uit te spreken, die een schand vlek is op het K. K. leger. De aartshertog ech ter, nog nauwelijks binnengekomen, spreekt dien naam reeds uit. roman van Enrica von Handel-Mazzetii Doodsche stilte heerschte bij dezen intocht. Voor den ingang luisterden honderden met in gehouden adem. Zacht en eerbiedig werd er ge- fiuisterd en gaf men door, wat de aartshertog tegen den armen wees gesproken had. Bij de trap, die aartshertog Karl nu al pra tend met den prins van Nassau genaderd was, wachtten trillend van opwinding Paulich's vrouw en dochtertje. „De hemel zegene dezen intocht van uwe Keizerlijke -Hoogheid, den grootsten veldheer van onzen tijd, die zich verwaardigt, dit be scheiden tehuis voor verminkte soldaten te be zoeken," zei de kleine Mizzi met bevende stem, en vol schroom en heiligen eerbied bood zij den aartshertog een ruiker tulpen, hyacinten en witte rozen aan. '„Dank u, mejuffrouw," zei hij vriendelijk en omsloot een oogenblik haar kleine handje; den witzijden handschoen zal zij tot haar laatsten snik bewaren als een kostbmaar kleinood. „Ziet u wel, Grünne? Tulpen en hyacinthen. Hoe kent de juffrouw mijn voorkeur zoo?" Hij geeft den ruiker aan een zijner adjudanten over. Allen zwijgen. Een echter springt op als ge- eiectriceerd Baum. Hij noemt zijn naam. Hij noemt zijn naam! Zijn de anderen allemaal wezels en ben jij de man? Ben jij dat werkelijk en niet alleen in sagen en liederen? O, Karl, je beste officier was Tessenburg; zijn kleinzie lige vijanden hebben hem met voeten getreden; red hem, nog is 't tijd! Voorwaartsschrijdend door de lange gangen, den blonden jongen man aan zijn linkerzijde, de adjudanten eenigszins achter hem, richt de vorst zich intusschen tot den directeur van het The- resianum. „Mijnheef von Herzogenberg, 't doet me ge noegen, u te zien. Vertel u eens, is de arme knaap, wiens vader door een K. K. officier werd vermoord, reeds opgenomen? Men sprak over begin Juli." Peccaduc boog: „Jawel, Keizerlijke Hoogheid. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3