Vergaderingen van den L.T.B. De L.T.B. Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen Bloembollen cultuur Haarlem, 13 Dec. BOEREN-EN TUINDERS VAKBONDEN MA TCH TUSSCHEN EUWE EN BOTWINNIK? aiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimfminmmg DINSDAG 13 DECEMBER 1938 Interessante rede van den regee- geeringscommissaris voor land bouw en veeteelt, ir. S. L. Louwes Het vastelasten- vraagstuk Vragen, die gesteld werden En het antwoord..., Verschillende voorstellen Vergadering Tuindersvakbond Vaste lasten Export en betalingscontingenten De steunregeling 90 pet. en 200 pet. Het voorstel tot statutenwijziging haalde niet de vereischte 75 pet. der stemmen DRIE GULDEN VOOR EEN GESTOLEN DUBBELTJE Vova-kranten vernield Voortgezette vergadering te Haarlem De Wieringermeer De zomertijd Een gebedsactie Bestuursverkiezing De vergadering werd daarna gesloten. Begrooting aan genomen Statutenwijziging AGENDA 13 December Installatie van de Pachtkamer Plechtige zitting te Arnhem CENTRAAL COMITÉ VOOR WERKLOOZEN Vak- en ontwikkelingscursussen voor werkloozen ITALIAANSCHE OPERA „DORUS RIJKERS" Collecte Helden-der-Zee-Fonds SCHAKEN Tien partijen zouden in Neder land en tien in Rusland gespeeld worden =3 aillilllIIUIIIIIIIIIIIIIIIIlli!inililllUllllll]llllllll>HllllllllllillllllIII!illllllllilllillllll!lll!lil!llll!lllllililllllillllllllli NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT silllllllillllllllllliiiiiiiliiiiiililllllllililliiiiiiiiiiiiiiiiiillilillllliiiiiiHiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiiiillillilllllillllllilliB STAD In de gisterenmiddag voortgezette verga dering van den R.K. Boerenvakbond heette de voorzitter, de heer A. J. Verkley, de ver schillende consulenten en directeuren van onderwijsinrichtingen welkom, waarna hij zijn reeds gepubliceerde rede uitsprak. Dan was het woord aan ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, die als onderwerp had gekozen: „Het landbouwcrisisbeleid van de regeering ten aanzien van de landbouw vraagstukken." Spr. verklaarde het beleid in vogelvlucht te zullen beschouwen, omdat het vragen stellen en beantwoorden niet in het gedrang mag komen. Voor de landbouwcrisis er was, zakten de sui kerprijzen in, zoodat voor dit product het eerst bij de regeering werd aangeklopt. Betrekkelijk kort daarna zakten alle prijzen in, door een volkomen gebrek aan afzet. Van 1870 af heeft men een steeds sterker wordend ingrijpen in het internationaal handelsverkeer gezien. De lan den probeerden daardoor den eigen landbouw en de industrie te beschermen, terwijl de volksver dediging een beteekenende rol ging spelen. In 1900 kwam ook de veehouderij aan de beurt, naar men verklaarde, uit het oogpunt van hy giënische bescherming. Na den oorlog kwam er een opleving, maar in 1925 ging het alweer den anderen kant uit. Toen de crisis kwam ging het met groote snelheid bergafwaarts. Het handelsverkeer werd volkomen ontwricht en nu is van een vrijen im- en export geen sprake meer. De contingenteering kwam, deviezenregelingen werden afgekondigd. Nederland was aangewezen op export en dat was vanzelfsprekend omdat onze centrumligging zoo uitgelezen is. Maar de groote klappen vielen dusna den krach eveneens in ons land. Men moet er van doordrongen zijn, dat de toestand, zooals hij nu is, in een lange reeks jaren de normale zal zijn. Dat is moeilijk er. hard, maar men moet zichzelf niet bedrie gen. Ons crisisbeleid toonde de eerste jaren een stoppen van gaten, waar deze zich vertoonden, eerst later kon er een algemeene lijn worden vastgesteld. Na suiker en aardappelmeel volgde tarwe. Toen kwam de veehouderij aan de beurt en de varkens leden aan geweldige overproductie, om dat te velen zich op deze bedrijfstak hadden geworpen. Er werd van regeeringswege naar ge streefd het Nederlandsche volk de pro ducten tegen de kosten te verschaffen en overigens gelden te voteeren ten einde den prijs van het surplus op peil te houden. Daarenboven kwam de teeltbcperking in het geding en de landbouw kan oud-minister Verschuur niet dankbaar genoeg zijn voor de doorvoering van deze nieuwigheid, omdat anders de geheele varkensteelt op de flesch zou zijn gegaan. Bij de devaluatie van het Engelsche pond ging de export der varkens weer flink omhoog, tot dat de contingenteering weer roet in het eten gooide. De wetgevers en alle deskundigen dachten aan een tijdelijke inzinking van den land- en tuin bouw, maar het is anders uitgekomen. De koeien volgden trouw de varkens en het ging er al spoedig op lijken, dat de koe buiten de melk een afvalproduct was! Er moest krachtig worden ingegrepen en een paar maal 100.000 «tuks rundvee worden afgeslacht. In 1932 moesten we nog vechten tegen over vloed van varkens en rundvee, nu is de crisis organisatie zoo opgebouwd, dat alles opgevan gen kan worden. De techniek in het landbouwbedrijf is gewel dig vooruit gegaan, maar juist mede daarom mag de kalverbeperking niet opgeheven worden. Men kan de prijzen zóó laten zakken, dat ze niet meer te accepteeren zijn door den boer, waar door hij dus de teelt vanzelf stopzet. Maar dat is het tegenovergestelde van steun- verleening, aldus spr. Het is niet goed, dat de regeering moet blijven zorgen voor die zaken, de boeren moeten zelf de regelingen over gaan nemen. Het bedrijfsleven moet de vormen vin den om een blijvende aanpassing te verkrijgen. De regeering doet de zaken bevriezen, gij zelf, aldus spr. moet er op den duur weer groei in brengen. De vrije productie en de vrije concurrentie be- hooren tot het verleden, de werkloosheid is groot.... en toch moet er een weg gevonden worden om weer tot welvaart te geraken. Men zal zich opofferingen moeten getroosten, men zal de noodzaak van maatregelen moeten in zien, men zal het volledige staatsmechanisme niet langer wenschen dan hoog noodig is. Spr. sprak ten slotte zijn vertrouwen uit in den Ne- derlandschen landbouwer, die ongetwijfeld in de toekomst zijn weg weer zal vinden. Een "langdurig applaus volgde op deze, door zeer vele boeren gevolgde interessante rede. Dan was er gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer van Rijn uit Hazerswoude meende, dat de inleider te weinig aandacht schonk aan de zwaarmesterij, terwijl de Rijnstreek zeer be vreesd is voor nieuwe „knauwen" aan dezen be drijfstak. Spr. verzocht den regeeringscommis saris het spekafzetgebied in stand te houden te gen de concurrenten. De heer Stuit uit Nibbixwoude zou gaarne zien, dat de werkloozen hun steun weer in na- tura kregen. Het Kamerlid, de heer v. d. Weijer, wees er op, dat nergens ter wereld de teeltbeperking zoo streng is als in Nederland. In Denemarken heeft men vergunningen naar het „varkensverleden" en laat me de boeren een eigen, zware verant woordelijkheid» dragen. Kon in de afgeloopen jaren niet meer gedaan worden met graan bouw, waardoor de invoer verminderd kon wor den? Het plan Westhoff wijst nu in die richting. De heer Nelis uit Spaarnwoude wenschte stop zetting van invoer van buitenlandsch vleesch. De Unilever hekelde spr. omdat dit concern het bestaan van de boeren zou opeten. Eenibe andere sprekers stelden parallel- vragen. Ir. Louwes wees er op, dat er ontzettend groote verschillen zijn in de landbouwgroepen en de regeering moet voor den grooten gemeenen deeler zorgen. De heer v. Rijn vindt 't dom, dat de vetmesterij zoo beperkt is, omdat daardoor de export aan anderen is overgelaten. Inderdaad was er een oogenblik geen spek genoeg om naar Duitschland te exporteeren, maar wat moeten we b.v. met 8 millioen K.G. vleesch, die aan 4 millioen K.G. te exporteeren vet vastzitten, op de binnenlandsche markt doen? Den prijs van de naar Duitschland geëxporteerde varkens wil spr. niet noemen, maar hij kan wel zeggen, dat we er ons geenszins voor behoeven te schamen. Aan de steunverleening in natura zijn vele vraagstukken verbonden, ze vielen echter naar spr. zeide, buiten zijn bestek. De verhoudingen in Denemarken zijn geheel anders dan hier, het systeem dat daar toege past wordt, past hier niet. De Unilever, aldus spr., is een oude be kende op landbouwvergaderingen. Spr. wees op de heffingen en achtte de margarine in ons land geen groot bezwaar. Wil men de Unilever bestrijden dan moet men de anti-trustvorming eischen. Spr. wenschte daar echter buiten te blijven, maar waar schuwde er tegen de margarine-kwestie met de anti-trustvorming te vereenzelvigen. Het mond- en klauwzeer heeft zelfs een onverwachte export-mogelijkheid gebracht, omdat Denemarken door deze ziekte onder het vee niet in staat was zijn uitvoer- quantum te leveren. Tienduizend varkens konden daardoor verleden week extra uit onze markt genomen worden. Ten slotte besprak spr. de verhouding tusschen consumptie- en industriemelk. Door de inleiding van ir. Louwes waren vele ingekomen voorstellen reeds beantwoord, zoodat er slechts enkele een andere bespreking uit lokten. Ook 't hoofdbestuur meent geen verant woording te mogen aanvaarden om bij de re geering aan te dringen tot algemeene opheffing van de kalveren- en biggenbeperking. Om een goeden consumptiemelkprijs te ver krijgen moet de basis voor de berekening van de zuivelwaarde worden herzien. Deze zaak gaat thans in de goede richting. Het hoofdbestuur zal aandacht schenken aan de voorstellen die afschaffing van de omzetbe lasting op boter en kaas beoogen. Ook de voorstellen betreffende de vaststel ling van een maximumvochtgehalte voor kaas en vormverandering van de kaassoorten, welke een Edammer uiterlijk hebben, zijn reeds in be handeling. Verschillende vragen op gebied van de con- sumptiemelkregeling werden naar genoegen van de afgevaardigden in een prae-advies behandeld. Ten aanzien van de late aardappelen meent het hoofdbestuur dat de teelt gedekt dient te zijn door een teeltvergunning en dat het ge deelte, hetwelk nu vrijgesteld is van de beta ling der heffing, wordt teruggebracht tot de helft. Het hoofdbestuur staat het stelsel van matige en variabele monopolieheffingen op granen aan de grens voor. Te ruim zes uur werd deze wel eenigszins over laden vergadering gesloten. Onder leiding van den heer Jac. Groen werd hedenmiddag in de benedenzaal van gebouw St. Bavo de vergadering van den Tuindersvakbond gehouden. In tegenstelling met voorgaande ja ren hield de voorzitter geen openingsrede; hij stelde terstond de notulen -der vorige vergade ring aan de orde, die ongewijzigd werden goed gekeurd. De heer W. Hartman, die in deze vergadering zou spreken over het vastelastenvraagstuk in den tuinbouw was wegens ziekte verhinderd. Vervolgens gaf de voorzitter gelegenheid tot houden van discussies over het vaste lasten- vraagstuk, waarover verschillende voorstellen waren binnengekomen. De heer Rens wenschte, dat het hoofdbestuur de afdeelingen zou aansporen om zich terug te trekken uit de vaste lasten-commissies, daar bijna niets bereikt kan worden. De heer de Wild liet een geheel ander geluid l'coren. Z.i. is het voortbestaan der commissie zeer wenschelijk te meer daar na moeizamen ar beid goede resultaten bereikt worden. Spr. vroeg voorts of de eigenaars der gesaneerde bedrijven voor steun in natura in aanmerking komen. Door de vele tegenslagen, die de commissies bij hun werk ondervinden, is het niet uitgesloten, dat in enkele afdeelingen een zekere lusteloos heid intreedt. Een andere afgevaardigde illustreerde met enkele voorbeelden de moeilijkheden der com missies. De afdeeling Amsterdam zag in het instand houden der commissies wel enkele vooraeelen Spreker spoorde het bestuur aan, allen, die maar eenigszins in aanmerking voor hulp ko men, onder de werkzaamheden der commissie te brengen. De heer De Jong (Roelofarendsveen) vroeg een oplossing voor het moeilijke borgenvraag- stuk. Ook deze spr. wilde alle afdeelingen aan sporen, het werk neer te leggen. De heer Vijverberg (Naaldwijk) wees op het succes in deze afdeeling behaald. Ongeveer f 150.000 werd afgeschreven. De commissies ech ter kampen met financieele moeilijkheden. Spr. hoopte, dat de regeering financieel tegemoet zou komen. De heer Damen (Honselersdijk) was ook te vreden over de resultaten der commissies. Spr. sloot zich aan bij het betoog van den heer Vij verberg inzake de financiering der commissies. De heer Bol sloot zich eveneens aan bij de af deelingen Naaldwijk en Honselersdijk. De Boe renleenbank neemt geen sympathiek stand punt in. De afdeeling Poeldijk vroeg het hoofdbestuur, een enquête in te stellen naar de oorzaken van het feit, dat de eene commissie slaagt en de andere niet. De commissie in Poeldijk, die onder gelijke omstandigheden werkt slaagde niet. De afdeeling De Lier betreurde het, dat de voorzitter van den K.N.B.T.B. bestuurslid is van de Boerenleenbank. En juist deze Boerenleen bank werkt de vaste lasten-commissie het meest tegen. De heer J. de Kok kon hen, die klachten had den over 't succes, niet tegenspreken, maar hij achtte het verkeerd nu reeds tot opheffing van de commissies over te gaan. In Loosduinen wer den veel schulden afgeschreven. Noodzakelijk is het bovendien, dat ook de huurtuinders in de commissies geholpen kunnen worden. De com missies zullen ten slotte eerst goede resultaten bereiken wanneer de regeering gelden beschik baar stelt voor het afkoopen der hypotheken. De voorzitter, de heer Jac. Groen, was het eens met de afgevaardigden, die de commis sies in stand willen houden. De regeering moet bewogen worden haar standpunt te wijzigen, in dien zin, dat ook hulp geboden wordt voordat de vaste lasten-commissies zich voor een bedrijf interesseeren. De voorzitter gaf in het kort de moeilijkheden der Boerenleenbank inzake rente-verlaging aan. Overigens zal het bestuur steeds op medewerking van de Centrale te Eindhoven blijven aandrin gen. De heer van Tol (Loosduinen) kon zich ver eenigen met het prae-advies. Wanneer onze re geering het goud hooger waardeert dan den ar beid zal nooit een afdoende verbetering verkre gen worden. Bovendien is de boycot der Duitsche producten bedenkelijk, omdat de clearing een steeds ongunstiger beeld gaat vertoonen. De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur slechts bij de regeering op verbetering van den tuinbouw op de clearingrekening kan aandrin gen. Dankbaar moeten wij zijn, aldus spr., dat de regeering een half procent der rente van in Duitschland geplaatste kapitalen heeft afgeno men ten voordeele van den tuinbuw. De afdeeling Langeraar was dankbaar voor de activiteit van het hoofdbestuur ten bate van de veenstreek. De veenstreek zit met een in tensieve koude, grondcultuur, die bij gebrek aan uitbreiding tot ondergang gedoemd is. Andere centra beginnen onze cultures over te nemen. Wanneer geen strekelijke richtprijzen ge- wenscht worden laat de regeering dan voor som mige centra op den landelijken richtprijs een toeslag geven. De afdeeling Lutjebroek zeide dat de meening heeft postgevat, dat het hoofdbestuur niet veel voor de koude-grond tuinders doet. Deze tuinders trekken weinig voordeel uit de steun gelden, Waarschijnlijk is het goed, dat de orga nisaties de crisismaatregelen overnemen. De afdeeling Roelofarendsveen vroeg wat er zal gebeuren, wanneer de vaste lasten-commis sies resultaten hebben en de steunnormen op hetzelfde peil blijven. De moeilijkheden zouden dan binnen een jaar weer teruggekeerd zijn. Gewezen werd op de sociale lasten, die op de bedrijven drukken, waardoor de toestand bijna onhoudbaar is. Het bedrag, dat de regeering heeft uitgetrokken is te gering en het hoofdbe- bestuur dient dan ook op verhooging aan te dringen. De afgevaardigde van Loosduinen zeide, dat velen den kostprijs niet ontvangen en daardoor werkend bedelaar zijn geworden. De afgevaardigde van Naaldwijk drong bij het hoofdbestuur aan op maatregelen, waarbij de stookdruiven en stooktomaten in een rede lijke steunregeling worden opgenomen. De afgevaardigde van Langendijk pleitte voor de derde soort bloemkool, die nog onge steund is. De afgevaardigde van Wateringen meende, dat de tuinbouw met een steunverhooging van vijf millioen gered is. De regeering gaat eener- zijds de woeste gronden ontginnen en laat an derzijds de bebouwers der vruchtbare gronden aan hun lot over. De voorzitter had den indruk, dat het vorige jaar tot 90 pCt. gesteund is. De afgevaardigde van Roelofarendsveen: „Dan zijn er tuinders, die 120 a 200 pCt. ontvangen hebben, want wij kwamen te kort!" De voorzitter zeide, dat er inderdaad verschil len per streek zijn. De oude en de nieuwe ge bieden vragen ieder een nieuwe regeling. Verder heeft spr. den indruk, dat de stemmen om de steunregeling uit de wereld te helpen een steeds dringender geluid krijgen. Toch kunnen be- clrijfsmaatregelen en minimumprijzen slechts uitkomst brengen, terwijl uitvoerpremies op den duur niet uit kunnen blijven. De centrale han delt rechtvaardig, doch het bureaucratische systeem nivelleert en houdt geen rekening met bijzondere omstandigheden. De voorzitter deelde mede, dat de regeerings commissaris een willig oor heeft voor de wen schen van de tuinders ten opzichte van de hef fing op vroege aardappels. De kring Kennemerland was de meening toe gedaan, dat de behandeling der aardbeien telers in de steunregeling onrechtvaardig is. Het zou beter zijn, aldus de afgevaar digde van Langeraar, dat de tuinbouw niet be keken werd uit den gezichtshoek van Sociale Zaken, maar uit dien van Economische Zaken. De voorzitter ontkende niet, dat het grootste gedeelte van den steun terecht kom bij de glas tuinders. Zij hebben er wel recht op, maar de koude grondtuinders worden meer benadeeld door de weers-invloeden. Roelofarendsveen verklaarde, dat de glascul tures in de venen uitermate slecht gesteund worden. Verschillende afgevaardigden voerden het woord over de verhoogde steunregeling aan klei ne tuinders. Zij vroegen het hoofdbestuur ech ter eens te onderzoeken op welke wijze zij voor de nieuwe regeling in aanmerking kunnen komen. Een der afgevaardigden wilde de „slapende" teeltvergunningen aan de jonge tuinders toewij zen. De afdeeling Zoetermeer schetste de moei lijkheden, die ook de groote gezinnen ondervin den door een verbod van uitbreiding. Nadat nog eenige vragen beantwoord waren over exportaangelegenheden en minimum prijsregeling werd de vergadering met een dank woord van den voorzitter gesloten. willen haken. En in een angstimpuls greep hij zich toen aan de krantjes, die die vracht niet torsen konden, zoodat hij was gevallen. De colporteur ontkende dit. De man was hee- lemaal niet gevallen, zei hij. De officier vond de handelingen van verd. in een tijd als deze, die "vol is van politieke span ningen, zeer ernstig. Hij eischte dan ook niet minder dan twee weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde den reiziger tot 8 dagen gevangenisstraf. De man deelde mede, dat hij in hooger be roep zou gaan. De juffrouw in het bankje had een dubbeltje gestolen. Men moet over dit misdrijf niet te gering denken. Zij was verkoopster in een wa renhuis en nam het geldstukje uit het taschje van een harer collega's. Er zat in dat taschje maar 11 cent en er bleef dus maar één cent over. Misschien had de juffrouw een gulden gestolen, als er in het taschje f 1.01 gezeten had. Er was nu niet meer. Bovendien blijft dief stal, hoe men het ook wendt of keert, een hoogst laakbaar vergrijp aan het eigendom van een ander. En ten slotte is de stap van kleine dief stalletjes naar grootere en naar groote een gemakkelijke. Dat was de meening van den officier, die mededeelde, dat diefstal van een dubbeltje het minimum was, waarvoor de politierechter een vervolging instelt. Het gaat dan ook niet om de waarde van het gestolene, maar om de nei ging tot oneerlijkheid, die zoo spoedig mogelijk de kop moest worden ingedrukt. Hij eischte een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. De politierechter dacht wat milder over het vergrijp. Hij veroordeelde het meisje tot een boete van f 3, zijnde dertig dubbeltjes! Vervolgens stond een reiziger terecht, die aan den stationsuitgang te Zandvoort politiek ge pleegd had, hoewel hij nu beweerde, dat het geval niets met politiek te maken had. Aan dien stationsuitgang stond een colporteur met Volk en Vaderland. En de reiziger had ver schillende krantjes uit de handen van den col porteur, een 37-jarigen behanger en stoffeerder gegrist en vernield. Dat hij ze vernield had gaf hij grif toe. Maar naar zijn zeggen was dat niet uit politieke mo tieven gebeurd. De behanger had hem pootje Na de rede van den bondsvoorzitter werden in de vergadering van den L. T. B., welke gisteren te Haarlem werd gehouden, de verschillende jaarstukken goedkeurd. De begrooting sluit aan inkomsten en uitga ven met een bedrag van f 42.825. Dan kwamen de verschillende voorstellen aan de orde. Daar er verschillende vragen gesteld waren over de kinderbijslagrekening, gaf de geestelijke adviseur een uiteenzetting van het voorontwerp-wet van minister Romme. De be looning van den arbeid moet zóó zijn, dat ook de groote gezinnen een gelijk levenspeil krijgen. Door den crisistijd is deze opzet in het ge drang gekomen, toen zijn de kindertoeslagfond sen ontstaan, terwijl de collectieve arbeidscon tracten den grooteren gezinnen iets meer steun moesten geven. Het ziet er naar uit, dat het betrokken wets ontwerp niet veel zal verschillen met het voor ontwerp. De sociale gedachte is daarin groot, het heele bedrijfsleven zal bijdragen in de fond sen, zoodat ook de kinderarme streken bijdra gen voor de grootere gezinnen. Het is de taak van de leden om in de col lectieve contracten een kindertoeslag op te ne men. Zij hebben daartoe als katholiek plichten. Een der afgevaardigden merkte op, dat vele boeren en tuinders met den besten wil der we reld niet in staat zijn om toeslag te geven. Een ander meende, dat er te weinig aan de kleine zelfstandigen gedacht wordt. Gevraagd werd of er niet een minimum inko men kan worden vastgesteld, waaronder geen toeslag verplichtend is voor den eigen baas. Gewezen werd op de weigering van de neu trale bonden, waardoor voor de katholieke pa troons een onevenredige verhouding ontstond. De L. T. B. kan den toeslag voor zijn leden niet verplichtend stellen, omdat er dan mis schien „afvalligen" geboekt zouden worden. De afgevaardigde van den kring Westland deelde mede, dat zijn kring het vroegere systeem der plaatselijke kindertoeslag-commis sies heeft laten varen en dat hij dezer dagen is overgegaan tot een centrale regeling. De geestelijke adviseur toonde zich verheugd over de groote belangstelling der afgevaardig den. De positie der kleine zelfstandigen heeft reeds de belangstelling van den raad van over leg. De rechtsgronden zijn echter moeilijk aan te geven. De regeering wil eerst het gemakke lijkste verwezenlijken. Maar de kleine zelfstan digen zullen ongetwijfeld in de regeling betrok ken worden. Aandacht werd gevraagd voor het vraagstuk van de uitgifte van bedrijven in de nieuwe Zui derzeepolders. Kleinere bedrijven moesten meer uitgegeven worden, meenden eenige afgevaar digden. Het hoofdbestuur deelde mede, dat het te dien aanzien den goeden kant uitgaat. Het bestuur deelt verder het standpunt van de regeering, dat verpachting van de polders sterk de voorkeur heeft boven verkooping. De vertegenwoordiging van den L. T. B. in den K. N. B. T. B. heeft reeds geruimen tijd de aandacht van het hoofdbestuur. De kwestie is echter niet gemakkelijk, andere organisaties zouden hetzelfde kunnen wenschen. Er wordt echter verder onderhandeld. In antwoord op desbetreffende verzoeken gaf het hoofdbestuur als zijn meening te kennen, dat het vraagstuk van den zomertijd opnieuw door de Regeering aan de orde dient te wórden- gesteld. De afdeeling Wormer drong aan op het voe ren van een gebedsactie om van God te ver krijgen, dat een bestrijdings-genees- of voor behoedmiddel wordt gevonden om het mond en klauwzeer op doeltreffende wijze te bestrij den. De geestelijke adviseur zegde toe deze actie te zullen overwegen. Bij enkele candidaatstelling werden tot be- stuurslèden herkozen de heeren J. D. de Kok te Loosduinen, H. G. Mathot te Boskoop en Joh. v. d. Zwaan te Amstelveen. Pater Alexander sprak over de geestelijke hernieuwing, de kernvorming, katholieke actie Prof. Cleophas drong aan op aansluiting dei- jongeren in de L. T. afdeelingen der K. J. M. V. In het Krelagehuis te Haarlem werd gisteren middag onder voorzitterschap van den heer dr. A. J. Verhage de 189e algemeene vergadering van de vereeniging voor Bloembollencultuur ge houden. Na de reeds door ons gepubliceerde openings rede werden de afdeelingen Haarlemmermeer, Enkhuizen en Andijk aangewezen om een com missie te vormen tot het nazien van de rekening en verantwoording van den penningmeester over 1938. Bij enkele candidaatstelling werd tot lid van het hoofdbestuur in de vacature J. W. A. Lefe- ber gekozen de heer M. Veldhuyzen van Zanten te Lisse; na stemming werd de heer S. Verde- gaal te Sassenheim gekozen in plaats van het periodiek en evenals de heer Lefeber niet ter stond herkiesbare hoofdbestuurslid Th. M. H. van Weveren; in de vacature wegens het be danken van den heer Jac. de Brabander werd na herstemming gekozen de heer C. H. Kramer te Bloemendaal. Zonder hoofdelijke stemming werd goedge keurd het voorstel van het hoofdbestuur om den duur der vereeniging wederom voor den tijd van 29 jaar en zes maanden te verlengen. Dan kwam in stemming het in de 185e alge meene vergadering aangehouden voorstel der af deeling Bennebroek-Vogelenzang, waardoor een betere afbakening van de taak der diverse or ganen der vereenigingen ontstaat. De groepen zouden gebaseerd worden op de afdeelingen. De onderwerpen, die de groepen in behandeling ne men, worden in volledige afdeelingsvergadering besproken. Hier wordt alleen gestemd door hen, die lid zijn van de betreffende groep. Onder werpen, die het geheele vakbelang betreffen, worden niet in de groepen behandeld. Het groepsbestuur kan niet zonder meer een besluit, waartegen de algemeene voorzitter en de hoofd bestuursleden hebben gestemd, uitvoeren. Het voorstel maakt verder een referendum mogelijk. Op dit voorstel waren eenige amendementen ingediend, waarvan die van de afdeelingen Anna Paulowna, Hillegom en Onderdijk wegens het niet behalen van 75 pet. van het totaal-aantal stemmen verworpen werden. Het amendement van de afdeeling Heemstede werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. Hierna kwam het voorstel zelf in stem ming. Er waren 63 stemmen tegen; 25 pet. van het totaal aantal zou 51 stemmen heb- gen bedragen. Zoodat het voorstel wegens het niet behalen van de verplichte 75 pet. van het stemmenaantal verworpen werd. Vervolgens werd de begrooting 1939 behan deld, die na eenige discussie werd aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de afdeeling Hillegom om de bollenbeurs in plaats van des Maandags op Dinsdag te doen plaatsvinden. De afdeeling Castricum wees op de groote nadeelen der wa teronttrekking. De voorzitter antwoordde, dat de belangrijke kwestie juist in deze dagen weer wordt onderzocht en aangepakt. De heer Bakker wilde weten hoever men reeds gevorderd was met de oprichting van een Bloembollenraad. De zaak was nog steeds in studie, zeide de voorzitter. Er valt nog niets over mede te deelen. De heer Murk had in de openingsrede van den voorzitter een ernstig bericht ge mist. De Engelsche minister van Landbouw heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de maat regelen, die Holland ten opzichte van de Bloembollencultuur nam, zeker stimulee- rend werken voor de Engelsche kweekers. „Zouden de anti-saneerders toch gelijk hebben?" vroeg spr. Tevens roerde de heer Murk het afwijzende antwoord van minister Steenberghe op het request inzake de late tulpen aan. De voorzitter Antwoordde, dat men de uit lating van den Engelschen minister moet zien in het verband waarin zij gebezigd werd. Het was een antwoord op een vraag betreffende meer beschermende maatregelen voor de En gelsche kweekers. En die werden afgewezen juist op dien grond. Ook spr. betreurde het afwijzende antwoord van minister Steen berghe. Ook werd nog gevraagd of het Surplusfonds van plan was door te gaan met het gratis weg geven van bollen aan stichtingen en instellingen en gemeenten, waardoor toch handelaars gedu peerd worden. Doch de voorzitter antwoordde, dat de handelaars in het geheel niet gedupeerd worden, daar de bedachte instellingen zich moe ten verplichten minstens hetzelfde aantal bollen te koopen als vorige jaren. Hierna werd de vergadering gesloten. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Metaal bewerkers, 8 uur. Commissie Geestelijke belan gen, 8 uur. Gec. Landarbeiders, 8 uur. St. Cae- cilia, 8 uur. Rechtskundig Bureau, 8 uur. Stadsschouwburg: „Het jolige Weeuwtje", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Se concert Haarl. Bachver- eeniging met Concertgebouworkest van Amster dam, o.l.v. van prof. dr. W. Mengelberg, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. De pachtkamer van het Arnhemsche ge rechtshof de hoogste instantie in pachtza ken is Maandagmiddag in een plechtige zit ting geïnstalleerd. De pachtkamer wordt gevormd door de ci viele kamer van het Arnhemsche hof, ondei presidium van mr. A. D. H. Fockema Andreae, waaraan als deskundigen zijn toegevoegd prof. dr. A'. Minderhoud uit Wageningen en het Tweede Kamerlid C. van den Heuvel uit 's-Gra- venhage. Plaatsvervangende leden zijn dr. ir W. J. Droesen, lid van de Tweede Kamer, te Roermond en de heer G. Nijenhuis, burgemees ter van Gieten. De procureur-generaal, mr. J. A. de Visser, voerde allereerst het woord. Spr. wees op de bescheiden taak, welke het O. M. in pachtza ken heeft te vervullen. Daarentegen wacht de pachtkamer een belangrijke taak. Spr. wenschte den léden der pachtkamer groote voldoening in hun werkkring toe. In zijn installatie-rede merkte de president, mr. Fockema Andreae, op, dat de taak van de pachtkamer vaak moeilijk en van groot be lang zal zijn. Hoewel bij de tot stand koming van vele pachtcontracten reeds rekening met de nieuwe pachtwet is gehouden en de pacht- bureaux ongetwijfeld goed werk Zhllen doen, zal de pachtkamer op den duur toch eenig leidraad hebben te geven tot nadere bepaling van de in de pachtwet voorkomende begrippen. De leden der pachtkamer zullen trachten, naar beste weten de moeilijkheden door juiste afweging van belangen en goede wetstoepas sing op een bevredigende wijze op te lossen. Onder de auspiciën van bovengenoemd co mité wordt gedurende de wintermaanden door elf bevoegde leerkrachten in de school Schoterstraat No. 2 overdag les gegeven in de navolgende vakken: Esperanto, Engelsch, Beton-techniek, Electro-techniek en montage. Radio-techniek, Auto-techniek en montage, Schilderen, Meubelteekenen en maken, Vak- teekenen voor bouwvakarbeiders, metaalbe werkers enz.; Handteekenen, E. H. B. O en Houtbewerking. Deelnemers worden in de gelegenheid ge steld tegen vergoeding van geringe koste» huishoudelijke voorwerpen voor zichzelf te vervaardigen. Hiervoor staan prima gereed schappen te hunner beschikking. Bovendien worden regelmatig lezingen ge houden, die op de onderwijsvakken betrekking hebben. Deelnemers zijn vrij van stempelen, voor zoo ver ze gedurende dien tijd op de school zij». Deelname gratis. Inlichtingen en aanmeldingen dagelijks aan de school Schoterstraat no 2. tusschen 912 en 25 uur. Op veelvuldig verzoek van vele Haarlemsche Operavrienden heeft de Directie der Italiaan- sche Opera besloten een herhaling tc geven van den opera-avond. Op Maandagavond, Tweeden Kerstdag, te half negen, zal wederom een keur van zangers en zangeressen in het Gemeentelijk, Concert gebouw te Haarlem een groot aantal opera fragmenten ten gehoore brengen. Als bijzondere ster van dezen avond zal we derom Luiei Fort optreden. Op Woensdag 14 December 1938 zal er i» Haarlem een collecte gehouden worden ten bate van het bovengenoemde fonds, dat tot doel heeft het verleenen van steun aan behoeftige redders van schipbreukelingen en de weduwen van die redders. Deze meestal bejaarde personen hebben dien steun hard noodig om van te leven, daar zij geen pensioen genieten. Daarom mag worden verwacht, dat de bur gerij van Haarlem door milde gaven het DoruS Rijkers-fonds zal in staat stellen zijn mooi3 taak te blijven vervullen. Collectanten kunnen zich nog opgeven bü mevr. R. J. Pfaff-Reudler, Prins Hendriklaan 91, Overveen, tel. 15482; mejuffrouw L. J* Swaalf, Lorentzplein 36, Haarlem, tel. 12004. Maandagavond heeft dr. Euwe op uitnoodï- gïng van de vereeniging „De Rotterdamsch0 Sportpers" in hotel Bristol te Rotterdam een causerie gehouden over de resultaten van hef onlangs gehouden A.VR.O.-tournooi. Hierin heeft hij o.a. medegedeeld, dat hi' Donderdag a.s. in een bijeenkomst van hef Euwe-comité een voorstel zal doen tot het oT~ ganiseeren van een ontmoeting tusschen hem en Botwinnik. Deze wedstrijd zou dan uit twin tig partijen bestaan, waarvan hij er tien m Rusland en tien in Nederland wil spelen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling va» het comité een match EuweKeres te organi' seeren, maar dr. Euwe meende op dit plan ni®" te kunnen ingaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4