0 5? We luisteren naar... y y WRXTH Inbraak in scène gezet Nederland 125 jaar onafhankelijk De vliegramp van de Ekster FINANCIEN Zoo juist verschenen QUO VADIS? II EEN GRANDIOOS FEEST TE SCHEVENINGEN HERDENKEN 1 it Ook Uw steun! Dagfilm W ater standen Werk! plager 1 WOENSDAG 14 DECEMBER 1938 51-jarige winkelier te Blerick gearresteerd Glassplinters aan verkeerden kant MIA VAN DER KALLEN GEPROMOVEERD Een studie over Hadewychs poëzie NED. VEREENIGING VAN HANDELSAGENTEN Aankomst van den Prins van Oranje in 1813 geënsceneerd H.M. de Koningin bij de feesten Prins zet vasten voet aan wal MANUFACTURENWINKELS VAN BATA? ZOETE MOST Twee der slachtoffers op Zorgvlied ter aarde besteld SCHAATSENRIJDEN Cec. Colledge behoudt haar titel Graham Sharp eerste bij de heeren Donderdag 15 December HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw aan het bijdrage MARKTEN HOEST. KEELPUM GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IN DEZUekz PIJNSTILLENDE WATTEN Als verdacht van het doen van een valsche aangifte teneinde zich op onrechtmatige wijze in het bezit te stellen van de verzekeringspremie heeft de gemeentepolitie te Blerick aangehou den den 51-jarigen manufacturier P. B, wo nende aan de Maasbreeschestraat aldaar. In den loop der vorige week, namelijk Don derdagmorgen, vervoegde B. zich in den vroe gen morgen op het politiebureau met de aan gifte, dat kort tevoren in zijn pand een brutale inbraak was gepleegd. De dieven zouden van een vrachtauto gebruik hebben gemaakt en een groote partij wollen dekens, rollen gordijnstoffen en andere manu facturen tot eer. gezamenlijken waarde van onge veer f 1500.hebben ontvreemd. B., die ter ruste was, zou gestommel in den winkel hebben gehoord en toen hij naar bene den ging om zich er van te overtuigen of er on raad was twee onbekende manner uit den win kel hebben zien vluchten. Met een vrachtauto, die in de nabijheid van de woning gereed stond, zouden de indringers met den buit op de vlucht zijn geslagen. De dieven hadden zelfs de electftsche schelin- richting van de woning onklaar gemaakt. Bij de achtervolging, onmiddellijk door B. ingesteld, zou hij gestruikeld zijn, waardoor hij de dieven uit het gezicht had verloren. Aanvankelijk hechtte de politie geloof aan het verhaal. Onmiddellijk werd de geheele omge ving afgezocht, zonder dat zulks evenwel eenig resultaat opleverde. Ook werd in den loop van den dag een politie-radiobericht verspreid, waarin de opsporin van den auto en de ver moedelijke daders werd verzocht. Toen de inspecteur van de gemeentepolitie de heer P. J. Kooijmans, die zich tijdens den diefstal met verlof buiten de gemeente bevond, hiervan terugkeerde en van den diefstal hoor de. is deze begonnen met het instellen van een nauwkeurig onderzoek. Ter plaatse kwamen den inspecteur al spoedig verschillende eigenaardigheden en tegenstrij digheden aan het licht, waarbij bleek, dat er geen beroepsinbrekers aan het werk konden ge weest zijn, doch deze diefstal veeleer het werk was van dilettanten, ofschoon uit de belang rijkheid van dezen diefstal het tegenovergestel de zou moeten worden afgeleid. Volgens den aangever zouden de dieven zijn binnengedrongen na een ruit Te hebben ver nield. Nu viel het den inspecteur op, dat de glasscherven aan de buitenzijde lagen, waaruit moest worden afgeleid, dat de vernieling der ruit niet van buiten, doch veeleer van oinnen uit moest zijn geschied. Ook zou B„ die boven sliep, volgens zijn aan gifte geschuifel in den winkel hebben gehoord, terwijl bij het onderzoek bleek, dat zulks on mogelijk vanuit het vertrek waar B. sliep ge hoord kon zijn. Verschillende andere omstandigheden wekten bij den inspecteur het vermoeden, dat de dief stal in scène moest zijn gezet. In verband daarmede is B. Maandag aan een streng verhoor onderworpen. Toen den ver dachte al deze tegenstrijdigheden werden voor gelegd, kon hij de aangifte tenslotte niet lan ger volkomen en gaf hij toe ze te hebben ver zonnen can in het bezit te komen van de verze keringssom. In Augustus van dit jaar had B. zich voor enkele duizenden guldens tegen inbraak verze kerd en reeds eenigen tijd geleden had hij den diefstal voorbereid. Op aanwijzing van den dader zijn de ont vreemde goederen netjes ingepakt in papier en zakken in een put in den kelder onder een hoopje vuilnis en gedeeltelijk in den tuin onder den grond, waarop een konijnenhok was ge plaatst, teruggevonden. De ontvreemde goederen waren door een ex pert der verzekeringsmaatschappij reeds ge taxeerd op een waarde van 1300. De dader is voorloopig op het politie-bureau Ingesloten en zal morgen na beëindiging van het onderzoek ter beschikking van de Justitie worden gesteld. De arrestatie heeft groot op zien gewekt. Heden promoveerde aan de R. K. Universiteit te Nijmegen, op het proefschrift „Een gramma- itcaal en rhythmisch onderzoek van Hadewychs poëzie" en 12 stellingen, tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte mej. Maria van der Kallen. De nieuwe doctor studeerde aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Na haar doctoraal examen trad zij als een der eersten in de Con gregatie der Vrouwen van Nazareth. Toen Mgr. Aengenent z.g. deze Congregatie belastte met de leiding van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie in het Bisdom Haarlem, was Mia van der Kallen een der voornaamste stuwkrachten, die in korten tijd „De Graal" tot grooten bloei brachten. Ver volgens ging zij naar Duitschland, waar zij niet tegenstaande vele moeilijkheden in Berlijn en andere groote steden „Der Gral" oprichtte. Ondanks haar drukke werkzaamheden hield zij haar studie echter bij en kon thans haar in teressante werk over Hadewychs poëzie voltooien. Haar dissertatie heeft zij opgedragen aan haar moeder en aan haar vader zaliger, "Albert van der Kallen. Dezer dagen is de jaarlijksche algemeene •ergadering der Nederlandsche Vereenlging van Handelsagenten te Amsterdam gehouden. De voorzitter, de heer B. Adler, wees er in zijn openingsrede op, dat men terugblikt op een Jaar van zoo vele en zoo groote moeilijkhe den, als men sedert de oorlogsjaren niet heeft gekend. Nieuwe maatregelen, zoowel van het binnen- als buitenland, bedreigen steeds meer de Bestaansmogelijkheid van den handelsagent. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren D. H. Jibben, S. Kool en W. R. Wee nenk. werden herkozen, terwijl ook de voorzit ter. de heer B. Adler, bij acclamatie werd her benoemd. Bij de rondvraag kwamen nog enkele onder werpen ter sprake, die de werkzaamheden der handelsagenten betroffen. Prijs van „Quo Vadis II" 30 ets. „Quo Vadis I en II" samengebonden 55 ets. bij den boekhandel en kiosken. In Quo Vadis? II geeft de schrijver antwoord op vele vra gen, hem naar aanleiding van Quo Vadis? I gesteld. Aan de hand van eenige eenvoudige voorbeelden wordt aangetoond, dat de plannen uit #,Quo Vadis?" tot groote „welvaart" leiden. Verder bevat dit werkje o.m. een copie van een uitnoo- diging door den schrijver, gericht tot de regeermg, in verband met de door hem ontworpen plannen. De clou in „Quo Vadis? II" is echter de „begrooting" van baten en lasten, die een gevolg zullen zijn van een uit voering der plannen uit „Quo Vadis?". De conclusie, waartoe deze becijfering komt, is„overweldigend gunstig" en luidt: Binnen één, hoogstens 2 jaar, kunnen alle 300.000 werkloozen in het productieproces opgenomen zijn en zullen zij dus normaal, productief werk hebben. De kosten, hieraan verbonden, bedragen aanvankelijk (de eerste 2 jaren) niet meer millioenen guldens dan de mensch vingers aan beide handen heeft. Ten overvloede blijft er nog 'n jaarlijks extra voordeel van circa 700 millioen gulden over, ongeacht nog tal van verdere voor- deelen,die in Quo Vadis? II zijn beschreven. Vandaag wordt te Scheveningen het feit herdacht dat het 125 jaar geleden is, dat Neerlands onafhankelijkheid werd ingeluid bij den terugkeer uit Engelsche balling schap van den Prins van Oranje. Dat dit jaar de herdenking niet op den histo- rischen datum geschiedde, doch eenige weken later, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de Scheveningsche visschersvloot op 30 No vember nog grootendeels ter haringvangst was. Deze is thans zoo goed als geëindigd, waardoor dan ook de Scheveningsche bevolking vrijwel in haar geheel in staat is, aan de feestelijkheden deel te nemen, hetgeen 30 November het geval niet had kunnen zijn. Al vroeg in den ochtend heerschte er in Sche veningen een stemming van eclite oranje-jool. Overal wapperden vlaggen. Zeer druk was het in de Prins Willemstraat, waar mannen en vrouwen gekleed in costuums de l'époque om een vrij heidsboom, met oranje-ballonnetjes volgehangen, bijeen waren. Behalve visschersvolk waren er burgers en burgeressen, allen in historische kleedij. Reeds vroeg in den ochtend is er al druk gedanst, gehost en gezongen. Om 10 uur kondigde gejuich uit de verte de aankomst van Jacob Pronk aan, die in een open rijtuig omstuwd door een jubelende schare uit de richting Den Haag naderde. Voor den vrij heidsboom aangekomen, hield Jacob Pronk van zijn rijtuig uit een korte toespraak. Achter de afzetting in de Prins Willemstraat en Keizerstraat stonden vele honderden om H.M. de Koningin bij haar komst in Scheveningen te begroeten. Te half elf kondigde gejuich in de verte de komst van de Koningin aan. Op een afgezet gedeelte van de Prins Willemstraat werd H. M. ontvangen door den voorzitter en se cretaris van het comité, de heeren den Heyer en Van Balen. Spoedig daarop zette de stoet zich wederom in beweging om opnieuw eenige oogenblikken te stoppen verderop in de Keizerstraat voor het gebouw van. de Christelijke jongemannenver- eeniging in welks gevel de gedenksteen van de landing van Prins Willem is gemetseld. Hier werd H.M. 'n prachtige bouquet orchideeën aan geboden. De koningin onderhield zich gerui- men tijd met verschillende dames en heeren van het comité, die allen in ouderwetsch costuum ge stoken waren. Zij bezichtigde van Haar rijtuig uit den ingemetselden gevelsteen. Daarop reed de stoet verder naar den Boule vard. Het is een deinende vroolijke menigte, die op den Boulevard de komst van den Prins afwacht. In hotel Rauchi waren o.a. de minister-presi dent dr. H. Colijn, de burgemeester van Den Haag mr. S. J. R. de Monchy en eenige wet houders. Op het strand is een gedeelte vrijgehouden voor mannen en vrouwen in historische cos tuums, die den Prins van Oranje afwachten. Jacob Pronk heeft zich bij deze groep gevoegd. Voor de kust ligt Hr. Ms. „Jan v. Gent", voor stellende het Engelsche oorlogsschip „The War rior", dat in 1813 1 den Prins naar Scheveningen bracht. Om kwart voor elf rijdt de Koningin den Boulevard op om van Haar rijtuig uit ter hoogte van de gedenknaald 's Prinsen landing gade te slaan. Het publiek juicht H.M. in het voor bijrijden zeer Hartelijk toe. Van „The Warrior" is een kwartier voor H. Ms. komst op den Boulevard een sloep uit gezet met Fagel en Hobbner, resp. Nederlandsch gezantschapssecretaris te Londen en Engelsch gezantschapssecretaris te 's-Gravenhage. Als deze aan land zijn gekomen, wordt een tweede sloep uitgezet, die evenals de eerste door En gelsche mariniers geroeid wordt. Door den. kij ker zien wij den Prins van Oranje achter in de sloep gezeten. Intusschen vuurt het oorlogsschip saluutschoten af. Vijf minuten voor elf is de sloep nog slechts eenige mete/s van het strand verwijderd. Over het strand rijdt nu een wagen in rood-wit- blauwe kleuren geschilderd met drie paarden bespannen. De wagen rijdt een eindje de zee in en Van der Duyne, die er in zit, èteekt den Prins bij het overstappen van de sloep in den wagen de hand toe. De roeiers in beide sloepen groeten met de roeispanen, en onder daverende toejuichingen van de menigte op het strand rijdt de Prins naar den Boulevard. Voorop te paard rijdt Jacob Pronk, dan volgt, voorafgegaan door Engelsche mariniers in roode tunieken met grijze broeken, de wagen, waarin de Prins, de leden van zijn gevolg en Van der Duyne staan. Achter den wagen volgen vis- schers met hun vrouwen, burgers en burgeres sen in costuums uit 1813. Precies elf uur rijdt de wagen langs den kerktoren in de Keizer straat, waaruit de oranjevlag is gestoken. De stoet begeeft zich naar het gebouw van de Christelijke Jongemannenvereeniging, dat in 1813 de pastorie was, en waar de Prins is ont vangen. In deze pastorie spreekt de oude schutters- kapitein, Simon Berkenbosch Blok den Prins toe, uiting gevende aan zijn groote blijdschap over 's Prinsen komst in het vaderland. Voor deze hartelijke woorden dankt de Prins, die zegt, dat hij zeer verheugd is op Nederland- schen bodem te zijn aangekomen. Inmiddels is de Koningin over den Boulevard in de richting van de Pier weggereden. Het „Huisgezin" verneemt, dat door het Bata-Concern plannen worden uitgewerkt om manufacturenwinkels in Nederland op te rich ten. Bata zou een 100-tal van dergelijke winkels in Nederland openen. Hllllllllllfllltllll miniiiiiiiiiiiiië Weer komt aan Nederlandsche kust Oranje in het zicht, Weer jubelt daar een menifjte, Geestdriftig, groot en dicht. Weer denkt men aan dien blijden dag EE Van toen, voor zooveel jaar, ee Toen lag voor dien Oranjevorst e= Een koningskroon reeds klaar. En Willem I beklom den troon, EE Hij en zijn nageslacht, EE EE zij hebben Neerland roem en bloei eE En steeds geluk gébracht. s EE Als Prins, als Koning of wat ook, Oranje stond steeds pal, EE EE zooals het ook nog heden is, EE Zooals het blijven zal. s EE Herdenken wij nog steeds dien dag g Aan Scheveningens kusts Dan zien wij niet 't verleden slechts, =j Maar toekomst ook, vol rust, Want wat die ons nog brengen moog' EE Ons Neerland houdt wel stand, ee Oranje gaat ons immers voor, 3 EE Oranje blijft ons land! 't Herdenken heeft een diepen zin, EE Het feest is schoon en blij, =E Want daar komt met het feestgezang Steeds één gedachte bij: Het werk, dat toen begonnen is, Dat houden wij in stand: Zooals het toen was, blijft het steeds: Oranje en Nederland! HERMAN KRAMER g illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIHIIIIIIIIIillillllllllHllllllllliB zuiver onverhit vruchtensap Op dezen voorjaarsachtigen intermorgen zijn op de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam ter aarde besteld de stoffelijke overschotten van den K.L.M.-vlieger A. van der Seyde, als eerste instructeur verbonden aan de opleiding voor verkeersvliegers, en van den marconist A. A. G. Becking, twee der slachtoffers van de vliegramp, welke de vorige week in de nabijheid van Schip hol met het Lockheed-toestel Ekster is ge beurd. Onder de velen, die naar Zorgvlied aren ge komen om deze droeve plechtigheid bij te wo nen, daarmede5 een laatste hulde brengende aan de nagedachtenis van deze zoo smartelijk om gekomen K.L.M.-ers bevonden zich in de eer ste plaats de directeur van de K.L.M., de heer Plesman, de algemeen secretaris van de K.L.M., mr. L. H. Slotemaker, de heer Van Egmond, secretaris van de directie der K.L.M., de burge meester van Haarlemmermeer, mr. A. Slob, de burgemeester van Nieuwer-Amstel, de heer G. P. Haspels, voorts de heer Strijkers, chef van den radiodienst der K.L.M., de heer Piccard, namens den stationsdienst op Schiphol de heer Tolk, stationschef en havenmeester van Waal haven, de heer U. F. M. Dellaert, havenmeester der gemeente Amsterdam op Schiphol en de heer C. F. G. Nelek, secretaris van de vereeni- „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta Ook dit jaar zijn de wed strijden in het kunstrijden voor de Engelsche kampioenschap pen in het Wem- bleystadion ge houden. Bij de dames is Cecilia Colledge met 18?7.5 'punt weer Engelsch kam pioene geworden vóór har oude ri vale Megan Tay lor (1838.5 pnt.) Derde is Daph ne Walker met 1778.6 p. Bij de heeren wordt met 1859.5 p. de eerste plaats be zet doro Graham Sharp den kampioen van het vorig jaar, ge volgd door Fred Tomlins (1777 punten). Het echtpaar Cliff heeft eveneens zijn titel behouden en behalade met 53.9 punt het k ampioenschap. cfock<&cbcbcfcc&cfeck<&C&ckcbckcbt$3cfDcbcbcbct3cb<&ckcfDcbcbcfDcfecbcb<^><&<&cfccbckcfeck<&cb<&(&cbckcbckcb »fecfccfect3ck<&cb<&cfa.c£) 9- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek, 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Orgelspel. 6.45 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Christelijke Harmonie. 9.00 Causerie „Dingaansdag". 9.30 NCRV-Salonorkest. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 De Gooilanders. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg Gooilanders. 11.25 Gramofoonmuziek. HILVERSUM IL 301-5 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en soliste. 11.35 Declamatie. 12.15 Berichten. 12.30 „De Romancers", en soliste. 1.30 AVRO-Aeolian-orkest. 2.00 Causerie „Laat Uw leven sober zijn, doch rijk aan feesten". 2.30 AVRO-Aeolian-orkest. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordracht. 5.20 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.25 Felicitaties. 5.30 Amusementsorkest. 6.25 Berichten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest en solist. 7.30 Berichten ANP. 7.35 Concertgebouw-orkest, Toonkunst koor en solisten. 9.30 Causerie over de Intern. Kamer van Koophandel. 10.45 Herdenking van den Grooten Trek. 11.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.40 Orgelspel. DROITWICH, 1500 M. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.20 BBC-Northern-Ireland orkest. 1.20 Jack Wilson and his Versatile Five. 1.55 Pianovoordracht. 3.35 Sted. Orkest van Bournemouth, mm v. soliste. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.45 Fred Hartley's - Sextet, m.m.v. solist 7.00 Operette „Das Spitzentuqh der Kö- nigin. 8.15 Cello en piano. 9.45 BBC-orkest. 11.20 Stanley Barnett's orkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.10, 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.30 Zang. 1.05 Blareau-orkest. 2.20 Uitzending uit de Académie Fran ca ise. 5.25 Kamermuziek. 7.20 Bailly-orkest. 8.50 Nationaal Orkest. 10.50 en 11.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 7.50 Dansorkest. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 en 12.35 Dansorkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Orkest en solist 6.00 Gramofoonmuziek. 6.35 Concert. 7.30 Instrumentaal concert. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Orkest. 10.35 Kldnorkest, Stuttgarter Vtolksmu- sik, solisten en pianoduo. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20. 5.40 en 7.23 Gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphonie-orkest en gemengd koor. 10.30 Vervolg concert. 10.50 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Orkest. 1.50 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Barnabas von Geczy's orkest. 8.30 Orkest. 9.50 Fluit en piano. 10.20 Barnabas von Geczy's orkest. ging voor radio-telegrafisten ter koopvaardij en bij de luchtvaart. Voor zoover de dienst het toeliet, waren er natuurlijk ook vele collega's van de omgekome nen, zooals bijv. de gezagvoerders Both en Fuchs en vele andere vliegers en marconisten. Namens de Air France was aanwezig de heer Martinof en namens de Deutsche Lufthansa de heer Wilhelm, beiden vertegenwoordigers dier maatschappijen in Nederland. Mejuffrouw Van LeeuwenBoomkamp ver tegenwoordigde het corps stewardessen, de heer J. Cuypers de Amsterdamsche Aero Club en het Nederlandsche Instituut voor Zweefvliegers en tenslotte waren er de leerlingen van de Zee vaartschool te Amsterdam, die deel uitmaken van den K.L.M.-cursus voor verkeersvliegers, waarvan de heer Van der Seyde instructeur was. Verder waren nog aanwezig de heer L. A. de Lange, namens den directeur van den Lucht vaartdienst, de luitenant Janssens en De Waal Malefijt namens de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg en luitenant Vermeulen namens de Koolhovenfabrieken te Rotterdam. Terwijl het orgel een lied uit de Valerius' „Gedencclanck" „Schreit tranen .uyt, schreit luyde", ten gehoore bracht, betraden de aan wezigen de aula waar de beide kisten met het stoffelijk overschot der twee jonge menschen stonden opgebaard bedekt met kransen en bloe men. De heer A. Plesman directeur der K.L.M., herinnerde er aan dat, nadat hier Van der Seyde en Becking aan de schoot der aarde zijn toevertrouwd, vanmiddag op Crooswijk te Rotterdam Schrey en Jaedicker zouden worden bijgezet. Daar was voor de K.L.M. het verlies van deze vier medewerkers, die behoorden tot het beste type dat ons volk voortbrengt. Zij zouden een groote toe komst voor zich hebben gehad, zij waren vol werklust en initiatief, doch waren steeds even bescheiden. Sober en ingetogen leef den zij en een groote liefde ging van hen uit naar hun familie. De vader van Van der Seyde sprak vervol gens diep ontroerde woorden van afscheid tot zijn zoon, die zijn plicht had gedaan en ge vallen was als slachtoffer der nimmer vol tooide techniek. De heer L. A. de Lange, mede sprekende na mens den directeur van den Luchtvaartdienst, herinnerde, namens de examencommissie voor zweefvlieginstructeurs, er aan, wat Van der Seyde gedaan had voor de zweefvliegsport, en hoe hij er in geslaagd was. te bereiken, dat het zweefvliegen een onderdeel werd van de vooropleiding voor verkeersvliger. De heer W. Broertjes, directeur van het Am sterdamsche Radio-instituut, noemde Anton Becking niet alleen een der beste leerlingen welke het instituut ooit had gehad, maar te vens een man met een gaaf karakter van wie het een rijkdom was hem gekend te hebben. De heer Nelck, namens de vereeniging van radio-telegrafisten herdacht eveneens Anton Becking, die met zijn kameraden gevallen was voor de luchtvaart. Voor de luchtvaart bestond er echter geen terug, en ook den weg voor waarts zou men met dankbaarheid gedenken het aandeel, dat de gevallenen hadden bijge dragen. Ten slotte sprak ds. Petri uit Dordrecht, wiens catechisant Van der Seyde was geweest woorden van troost tot de nabestaanden. Terwijl het orgel de treurmarsch van Haendel speelde werden de belde kisten uitgedragen, gevolgd door de nabestaanden en overige aan wezigen, naar het gemeenschappelijke graf, waarin Van der Seyde en Becking naast elkaar werden bijgezet. Ds. Petri sprak een kort ge bed uit, waarna de heer Van der Seyde Sr. dankte voor de belangstelling. Ongecorrigeerd. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van do Vereeniging voor Nationale Veiligheid. AMSTERDAM, 14 Dec. Aardappelmarkt. Aan voer 134000 kg. Prijzen onveranderd. AMSTERDAM, 14 Dec. Visch. Aangevoerd door consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gem. Vischhal De Ruyterkade, Amsterdam. Pufschol 5.50, Makreel 2.403.90 per kist van ongeveer 35 kg. Kabeljauw 4075 cent per stuk. Leng 0.80— 1.70 pér stuk. Schelvisch 0.901.50 per 10 stuks. Middel Tongen 1.201.26 per kg. Hardér Bokking 1.101.45 per 100 stuks. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal 2025, Bot 2527 ct. per pond. Versche Bokking 11.50, Harder Bok king 1.252 per 100 stuks. Gest. Makreel 10 12 cent per pond. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Dec. 32500 kg. Roode kool 1.30—1.40, 70400 kg. Gele kool 1.30, 82000 kg'. Deensche Witte kool 11.30, 900 kg. Savoye kool 2.10—3.10, 4700 kg. Uien 3.50—3.80, grove Uien 3.40—3.50, drielingen 2.803, stek- uien 1.40—1.60, 2450 kg. Bieten 0.80—1.70, 2175 kg. Andijvie 3.40'4.60, 400 kg. Rammenas 1-80. AMSTERDAM, 14 Dec. Veemarkt. 179 vette kal veren: le kwal. 7684, 2e kwal. 6874, 3e kwal 5668 cent per kg. levend gewicht. Ondermelkers lager. 54 nuchtere kalveren 6.0010 per stuk. 119 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 kg. 5758, zware varkens 5657, vette var kens 5556 cent per kg. slachtgew. WOERDEN, 14 Dec. Aanvoer 177 partijen kaas: le kwal. met R.M. 2627.50, 2e kwal. met R.M. 2425.50, zware tot 28.50. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE. 14 Dec. 64400 kg. Roo de kool 1.30—1.90, 24300 kg. Gele kool 1.30— 1.60, 93400 kg. Deensche Witte kool 1—1.30, 13900 kg. Uien 3.403.50. crove Uien 8.503.60, drielingen 2.903.40, nep 3.804.50, 1000 kg. Peen 2.00, kleine Peen 0.70, 1200 kg. Andijvie 4.90. OUDENBOSCH, 13 Dec. R.K. Veilingsvereen. „Oudenbosch en Omstreken". Appelen 15.0025. Peren 17.0022 per 100 kg. Roode kool 1.80— 2.60, Witte kool 1.302.10, Savoye kool 1.702.40 per 100 stuks. Breekpeen 2.252.50 per 100 kg. Prei 2.003 per 100 stuks. Schorseneeren 7.009 per 100 kg. Selderie 12.20 per 100 stuks. Spruit- kool I 15.00—19. II 7.00—11, Uien 2.00—3, Wit lof I 10.00—13, II 6.00—7 per 100 kg. ROTTERDAM, 13 Dec. Eicrveiling. Kipeleren 3.10—5.40 per 100 st. Aanvoer 130.000 stuks. op de pijnlijke plek. bestrijdt doozen a 35 en 55 ct. Het Pond Sterling blijft voortdurend aan fluctuaties onderhevig. Nddat gisteren een nieuwe daling intrad, in verband met den onzeker en politieken toestand in Europa en hierdoor de goudprijs weer steeg met 3 d. tot 149/iy2, trad later herstel in als gevolg van de interventie van de officieele instan ties. In sympathie hiermede kwam ook de Fransche franc eenigermate in herstel. De Cheasapeake and Ohio bestelde 25000 ton en de Pere Marquette 3250 ton rails bij de U. S. Steel, de Bethlehem Steel e.a. staal- mijen. De Amerikaansche Spoorwegmijen der eerste klasse boekten in October aan netto ontvangsten 69.56 mill., tegen 60.86 mill, in October 1937- In de eerste tien maanden 273.70 mill., tegen 531.68 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Bij de Chevrolet- en Buickfabrieken wordt de werkweek voorloopig van 5 tot 4 dagen teruggebracht. Men verkeert in het onzekere, of deze maatregel het gevolg is van de arbeidsmoeilijkheden of van het mogelijk feit, dat de productie de orders thans overtreft. De Phelps Dodge Copper Products, doch termij. van de Phelps Dodgé Corp., sloot een contract voor de levering van 693 mijl ko perkabel met een gewicht van 3 mill. lb. voor de Bonneville Dam-installaties. De American Car and Foundry boekte in het eerste half jaar per einde October een verlies van 1.89 mill., tegen een winst van 1.48 mill., of 0.78 per aandeel in de over eenkomstige periode van het vorig jaar. Over het boekjaar per einde April een netto-winst van 753.407, tegen 1.210.676 over het vorig jaar. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Maandag j.l. 908.000 lb. De benzine-voorraden bij de Amerikaan sche raffinaderijen bedroegen aan het einde der vorige week 37.9 mill, vaten, tegen 37.69 mill, vaten aan het einde der voor laatste week. De benzine- en stookolievoor- raden te zamen 150.77 mill., tegen 151.61 mill, vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten is in de af- geloopen week ten opzichte van de vooraf gaande week met 21-100 vaten tot 3.245.100 vaten toegenomen. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.57'/26.59 (v. slot 8-58W'3), de Dollar op 1.83VS—1.84% (1.84), de Franc op 4,82—4.84 (4.83l/4), de Belg a op 30.95—31.00 (30.99) en de Zwitsersche Franc op 41.60—41.65 (41.64). De Nivas verhoogde de limites voor suiker met bestemming ten Oosten van Suez cé wel voor bruine suiker uit oogst 1938 met 30 cents en voor superieure en bruine sui ker uit oogst 1939 met 30 cents. De Nivas verkocht 3123 tons superieure suiker en 152 tons bruine suiker voor con sumptie. WOENSDAG 14 Dec. Waar- rhoogte y. m. amerst. -1930 Sedert Gisteren nemingspunten <D +3 r-> <3 gem. zi 1921- bO O XJ Keulen 6 u. 39-64 37.69 0.09 Lobith 10.25 10.58 0.17 Nijmegen 8.65 8.25 O.lo Kampen 3.62 3.00 0.11 Westervoort 8.60 8.31 0.13 Deventer 1.76 0.63 0-03 St. Andr. W. 9.18 8 89 0.14 Arnhem 3.08 2.81 0.11 Vreesw. 1. w. 0.12 0 03 - 0.02 Maastr. H.s. 41.65 1) Borgh 41.30 42.08 0.21 Belfeld 1183 0.37 Venlo 9.75 11.43 0.00 0 37 Grave 5.35 2) Sluis 5.70 5.01 0,18 Lith 1.08 0.06 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt co acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bü geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.44— AP 12 u 0.42— AP 2 u 0.41- AP Stadswater 8 u 0 44— AP 12 u 0 42— AP 2 u 0 41— AP Amstelwater 8 u 0,44- AP 12 u 0.42- AP 2 u 0.41— AP IJselm. water 3 u 0.12- AP 12 u 0,14— AP 2 u 0.10— AP Rheinf Breisach Kehl Maxau Mannh. Diedesh. Lohr Mainz Bingen WATERSTAND OP DEN RIJN 14 Dec. 13 Dec. 14 Dec. 13 Dec. 1.72 Ems -.— 1.55 Caub 1.46 1.54 179 Coblenz 1.89 19/ 3.29 Trier 0.96 1-D 2.23 Keulen 175 184 Dusseld. 1 20 l-3l Ruhrort 0 40 0.57 2.24 Wesel 0.28 0.52 1.42 Emmerik 1.68 1.70 1.49 1.73 3.^4 2.17 2.15 1.34

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10