Kind er bij slag ver zekering Nevo-Yorksche Bears WETSONTWERP TOT TIJDELIJKE REGELEN WOENSDAG 14 DECEMBER 1938 Bijslag voor elk kind, te rekenen van het derde, dat den leeftijd van IS jaar nog niet bereikt heeft Werkgevers moeten premie betalen WIELRENNEN Brusselsche Zesdaagsche Academische examens Apothekers-assistente Staatsinrichting M.O. EERSTE KAMER Allerlei wetsontwerpen afgehandeld De N.S.B. staakt het vragen van hoofdelijke stemming AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 13 December Vaste stemming; slot op het hoogste punt. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - VERKORTE BALANS Van De Nederlandsche Bank N.V. STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN Clearingkoersen Bü de Tweede FQfcmer is thans in gediend een wetsontwerp tot wette lijke regeling inzake kinderbijslag verzekering. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend. Het stelsel van kinderbijslagen vindt reeds voor een niet onbelangrijk aantal werknemers toepassing. Aan de ontwikkeling van dit insti tuut staan echter, met name voor wat het par ticuliere bedrijfsleven aangaat, ernstige belem meringen in den weg. De concurrentie tus schen de verschillende ondernemingen blijft vele werkgevers, die overigens voorstanders van kinderbijslagen zijn, er van weerhouden, deze in te voeren, zoolang daartoe niet algemeen wordt overgegaan. Hun bezwaren zouden ver vallen bij tot stand koming van een wettelijke, voor allen geldende regeling. Door de tot stand koming van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verkla ren van bepalingen van collectieve arbeidsover eenkomsten is de verbindendverklaring van kinderbijslagregelingen mogelijk geworden. Met dezen maatregel is niet bedoeld het tref fen van een algemeene voorziening. Verbin dendverklaring kan immers alleen dan toepas sing vinden, indien de betreffende bepalingen reeds voor een naar het oordeel van den minister belangrijke meerderheid der be- drijfsgenooten gelden. In verband hiermede kan slechts in een beperkt aantal bedrijven langs den weg der verbindendverklaring een kinderbijslagregeling worden doorgevoerd. De thans tot stand te brengen voorziening heeft uitsluitend betrekking op de loontrekken- den. Redenen van practischen aard verbieden, naar het oordeel van den minister, bij deze ge legenheid tevens een voorziening voor zelfstan digen in overweging te nemen. Bij de vaststelling van den inhoud der rege ling is uitgegaan van de omstandigheid, dat de feitelijke loonbepaling ten onzent voor het grootste deel der loontrekkenden geen rekening houdt met verschillen in den omvang van het gezin, hetwelk voor het levensonderhoud op het loon van den kostwinner is aangewezen. Zooals dit loon wordt bepaald, moet het derhalve ge acht worden berekend te zijn op de basis van de bestaansmogelijkheid van een gezin van feitelijk-gemiddelde grootte. Bij dit gegeven van het economisch-sociale leven aansluitend, beoogt het wetsontwerp 'n grondslag te leggen voor een meer rechtvaardige verdeeling van het totale bedrag, dat wordt verloond, door met na me verplichtend te stellen, dat bij de loonbepa ling van hen, wier gezin den feitelijk-gemiddel- den omvang overtreft, met de daarmee samen hangende grootere lasten rekening wordt ge houden. Naar bet oordeel van den Minister wordt de algemeene doorvoering van dit beginsel door het gemeene welzijn gevorderd. Het zou intusschen, zooals voor de hand ligt, tot ongewensc'nte gevolgen leiden, indien de mdividueele werkgever werd belast met het geven van bijslagen aan de in zijn dienst zijn de arbeiders. Te verwachten valt dan immers, dat in een aantal gevallen arbeiders met groo- te gezinnen moeilijker werk zouden vinden of, bij inkrimping van personeel, eerder voor ont slag in aanmerking zouden komen. Degenen, in wier belang de maatregel bedoeld was, zou den juist daardoor gedupeerd worden. Zulks kan worden ontgaan door een re geling, waarbij de kosten van alle in een bepaalden tijdsduur verschuldigde kinder bijslagen worden omgeslagen over alle werkgevers naar evenredigheid van het door hen aan hun arbeiders uitbetaalde loon, zoodat het voor den individueelen werkgever van geen belang is of en hoe veel arbeiders, die aanspraak op kinderbij slag kunnen maken, in zijn dienst werk zaam zijn. In de overweging, dat de toekenning van kinderbijslagen in het algemeen belang zeer wenschelijk is, doch haar meer algemeene doorvoering vanuit het economisch-sociale le ven zonder meer niet te verwachten valt, ligt, naar de meening van den minister, de af doende rechtsgrond om een wettelijke regeling in den geest van het onderhavige ontwerp te treffen. Gestreefd is naar een eenvoudigen opzet van de regeling. In het belang van de gewenschta unificatie der sociale verzekeringswetten is op tal van punten nauwe aansluiting gezocht aan de bepalingen van de Ziektewet. Het ontwerp kent recht op kinder bijslag toe aan arbeiders, die in dienst zijn van een onderneming of in daarmee gelijkgestelden loon dienst. Het ontwerp voorziet niet in de uitkeering van kinderbijslag tij dens verhindering om te werken b.v. wegens ziekte of ongeval of tijdens werkloosheid van den arbeider. Het ligt in de bedoeling, daarvoor een aanvullende regeling te treffen in de betreffende sociale verzekeringswet ten. De kring van verzekerde personen komt in het algemeen overeen met dien van de Ziektewet. De Ziektewet bepaalt, dat de arbeider, wiens overeengekomen vast loon in geld, verdiend in loondienst van een of meer ondernemingen, meer bedraagt dan 3000 per jaar, niet ondei die wet valt. De Ongevallenwet daarentegen stelt geen loongrens, doch beperkt de uitkee ring .ot een zeker maximum Het wil den mi nister voorkomen, dat ook voor de kinderbij- slagverzekeriing geen loongrens behoort te worden gesteld. De bestaande kinderbijslagregelingen in ons land loopen, waar het recht op kinderbijslag betreft, belangrijk uiteen. In een aantal ge vallen wordt voor elk kind beneden een be paalden leeftijd bijslag verstrekt. Andere re gelingen kennen den bijslag eerst toe, te be ginnen met het tweede, derde, vierde of vijf de kind beneden den gestelden leeftijd. De leeftijdsgrens verschilt al evenzeer. Voor de overheidsdiensten is de grens veelal 16, 17 of 18 jaar, voor de particuliere bedrijven meest al 14 of 15 jaar. In het ontwerp wordt recht op kin derbijslag toegekend aan den arbei der, die hier te lande zijn woonplaats heeft en wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telt. Bijslag wordt gege ven voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den leeftijd van vijftien jaar nog niet bereikt heeft. Onder kinderen worden verstaan wettige, gewettigde en aangehuwde kinderen, op den eersten dag van het ingetreden kalenderjaar deel uit makend van het gezin van den ar beider. Blijkens de gezinsstatistiek 1930 telde ons land 1.720.744 gezinnen met een totaal aantal kinderen van 3.751.866. Het rekenkundig gemid delde van alle gezinnen was dus 2,18. Tegen over 1.128.953 gezinnen met geen, één of twee kinderen stonden 591.791 gezinnen met drie of meer kinderen. Voor toekenning van bijslag vanaf het derde kind bestaat dus, mede in aanmerking nemend de gestelde leeftijds grens, wel aanleiding. Een uitkeering vanaf het eerste kind zou de kosten der voorziening zeer belangrijk doen toenemen en derhalve een aan merkelijk zwaarderen last op het bedrijfsleven leggen. Ook ten aanzien van de hoogte der uitkee- ringen vertoonen de bestaande kinderbijslag- regelingen groote verschillen. In sommige ge vallen wordt toegekend een vast bedrag pei week of per maand, neerkomende op 12 of f 60 per kind per jaar, in andere gevallen be draagt de bijslag 3 pCt. (een enkele maal meel dan 3 pCt.) van het loon, veelal dan echter beperkt tot een maximum bedrag. Een procentsysteem heeft het voordeel van een zoo sterk mogelijke affiniteit tusschen loon en kinderbijslag. Een dergelijk systeem levert echter zeer ernstige bezwaren op wegens den uitgebreiden administratieven arbeid en de hooge kosten daaraan verbonden. Het in het entwerp gekozen stelsel voldoet, naar de mee ning van den minister, aan den eisch van een eenvoudige administratie zoodat de op te bren gen premiën zoo efficient en economisch mo gelijk kunnen worden besteed, terwijl ander zijds het verband tusschen loon en bijslag toch in voldoende mate behouden blijft. De middelen tot dekking der toe te kennen kinderbijslagen en der admi nistratiekosten moeten worden opge bracht door de werkgevers naar een premiestelsel. De premie zal worden berekend over het totale loonbedrag, dat de onderneming aan haar arbei ders uitkeert, ongeacht of dat loon wordt ontvangen door een ongehuw- den dan wel door een gehuwden ar beider. hetzij met of zonder kinderen. Volgens een zeer voorloopige kostenraming zal de verschuldigde premie vermoedelijk bepaald kun nen worden op ongeveer één percent van het loon. Het ontwerp kent geen premieverhaal op de arbeiders, wijl dit met het oog op den aard der materie beter achterwege kan blijven. De uitvoering van de kinderbijslagvcrzekering kan geschieden öf door het bedrijfsleven zelf öf door middel van overheidsorganen. In de lijn van de ontwikkeling der uitvoering van het sociale verzekeringswezen is uitvoering door het bedrijfsleven zelf vooropgesteld. Voor zoover het bedrijfsleven beschikt over het orgaan van den bedrijfsraad, is de moge lijkheid geopend, dat dit orgaan, met machtiging der Kroon, een kinderbijslagfonds opricht en in stand houdt. In dit geval zijn alle werkge vers in het betrokken bedrijf van rechtswege bij dit fonds aangesloten. Voorts is overal daar, waar geen bedrijfs- radenfonds zijn beslag krijgt, de mogelijkheid geopend van uitvoering dezer verzekering dooi krachtens de Ziektewet erkende bedrijfsveree- nigingen. Daarbij is intusschen het oog gericht gehouden op een wijze beperking dezer in stelling. Als richtsnoer is genomen, dat, tenzij in bepaalde gevallen organisatorische verhou dingen daarvoor een beletsel vormen, per bedrijf niet meer dan één bedrijfsvereeniging tot stand komt, en wel een zoodanige, welke voor dat bedrijf representatief te achten is, in verband waarmede de tot dat bedrijf behoorende werkge ver in zijn keuze van aansluiting beperkt wordt tot het fonds van deze bedrijfsvereeniging at tot het nader te noemen overheidsfonds Ten slotte is nog een aanvullende regeling De Brusselsche zesdaagsche is thans defini tief vastgesteld. Zij zal worden verreden van Maandag 16 Januari tot en met Zondag 22 Januari. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand.-exa men rechten mej. Am. Wit en mej. M. Boo gaards. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde: de heer J. van Nes, Noordwijk; doctoraal examen rechten: de heer H. K. Mani, Rotterdam. ROTTERDAM. Candidaatsexamen economi sche wetenschappen J. van der Leen en H. D. van der Hoeven. AMSTERDAM Geslaagd mej. E. P. W offelsen, Helmond. 'S-GRAVENHAGE Geslaagd de heer H. Ho- geboom, Wieringen. noodig voor die gevallen, waarin noch een kin derbijslagfonds van een bedrijfsraad bestaal noch aansluiting bij het fonds van een erkende bedrijfsvereeniging plaats kan hebben of heeft Voor zulke gevallen wordt een Rijkskinderbi!- slagfonds in het leven geroepen, dat zal worden beheerd door het bestuur der Rijksverzekerings bank, terwijl de Raden van Arbeid als admini stratieve uitvoeringsorganen zullen optreden. De Eerste Kamer kwam Dinsdagavond te half negen bijeen onder voorzitterschap van mr. W. L. baron De Vos van Steenwjjk. Zonder hoofdelijke stemming wordt aangeno men hoofdstuk I der rijksbegrooting voor 1939 (Huis der Koningin). Uit eerbied voor de Ko ningin zegt de heer VAN VESSEM (N.S.B.) geen stemming te zullen vragen. Hoofdstuk II (hooge colleges van Staat en kabinet der Koningin) wordt met algemeene stemmen aangenomen. De N.S.B. stemde vóór wegens het kabinét der Koningin, vroeg echter stemming wegens de posten voor de Staten-Generaal. Bij hoofdstuk Ila (departement van Algemeene Zaken) stem de de N.S.B. tegen, daar de voorzitter van den Raad van Ministers door zijn functie van mi nister van Algemeene Zaken geplaatst wordt in de positie van leider van een vermomd-dicta - torialen staat, hetgeen, zooals de heer VAN VESSEM meende, in strijd geacht moet worden met de tradities onzer parlementaire demo cratie. Aangenomen wordt een aantal wetsontwerpen. Over de betrokken ontwerpen moest op ver zoek van den heer Van Vessem worden gestemd Aan de orde is het ontwerp goedkeuring van het verdrag van 23 September 1936 nopens het gebruik van den radio-omroep in het belang var, den vrede. De heer VAN VESSEM (N.S.B.) acht den tekst van het verdrag wel aantrekkelijk, maar de contracteerende staten vormen een bepaal de ideologische groep. De toepassing van net verdrag zal eerder den vrede schaden. De nationaal-socialistische fractie heeft aan leiding gevonden op dit oogenblik het vragen van hoofdelijke stemming te staken. Het verdrag wordt goedgekeurd met aantee- kening „tegen" van de N. S. B. Een grenswijziging tusschen de gemeenten Roermond en Melick en Herkenbosch wordt aangenomen. Bij hoofdstuk VII A (nationale schuld) zegt de heer VON BÖNNINGHAUSEN (N. S. B.)dat hij bezwaren heeft tegen deze begrooting, om dat de geheele rijksbegrooting niet sluitend is. De heer DE WILDE, minister van Financiën, acht de denkbeelden van den vorigen spreker in strijd met de contractueele verplichtingen van den Staat. De begrooting wordt goedgekeurd met aan- teekening van tegenstemmen der N.S.B. Bij de begrooting van hoofdstuk XIII (on voorziene uitgaven) en de wet op de middelen zegt de heer VON BÖNNINGHAUSEN ontstemd te zijn over de rente-transfer met Dultschlana. De Nederlandsche crediteuren krijgen 3 pet rente uit de vorderingen op het Duitsche Rijk, de Nederlandsche Staat zelf neemt 4 pet. rente uit dezelfde soort vorderingen. De voorstellen worden z.h. st. aangenomen zonder aanteekening. Aangenomen wordt voorts een groot aantal wetsontwerpen. Bij twee wetsontwerpen: wijziging ongevallen wet 1921 en wijziging der land- en tuinbouw- ongevallenwet 1922 meent de heer VAN DER BILT (S. D.), dat de vertraging in de indiening van de wet niet aan den minister te ver wijten is. Spr, zou gaarne de silicose als beroepsziekte voor mijnwerkers aangemerkt hebben gezien. In ieder geval zou de nystagmus als beroeps ziekte moeten zijn aangemerkt. Het verplegend personeel behoort op tuber culose behoorlijk te worden onderzocht. De tu berculose zou voor deze groep ook als beroeps ziekte moeten worden aangemerkt. Spr. zal zijn stem desondanks aan ijet wets ontwerp geven. Minister ROMME antwoordt, dat men be treffende de silicose geen zorgen behoeft te hebben. Spr. blijft van meening dat nystag mus en bursitis niet als beroepsziekten te clas- sificeeren zijn. De ongeschiktheid op grond van die ziekten kan medisch zeer moeilijk worden vastgesteld. Een regeling van de keuring van verplegend personeel moet aan het opnemen van de tuber culose als beroepsziekte voorafgaan. Het ontwerp wordt z. h.st. aangenomen; een wijziging der ziektewet eveneens. Aan de orde is de goedkeuring van een 5 a- contract met de B. P. M. voor terreinen in West- Java. De heer VDLRRIEF (S.D.) pleit voor een proef met staatsexploitatie van bron tot kust. De heer WELTER, minister van Koloniën, zegt, dat de regeering nooit moet zeggen „nooit". Intusschen acht spr. de gevallen, waar in staatsexploitatie wenschelijk zou zijn, gering in aantal. De B P. M. kan een slecht veld exploiteeren, omdat zij haar risico over de geheele wereld kan verdeelen. In Indië wordt over 1.735.000 H.A. olie ge ëxploiteerd, dat is ongeveer 1 pet. van den grond. De olie-reserve is dan vermoedelijk ook wel niet zoo spoedig uitgeput. Bij een zakelijke beschouwing moet de onge rustheid over het aandeel van het gouverne ment verdwijnen. De maatschappij betaalt cijns, vast recht en volgens een progressieve schaal (tot 20 pet.) een aandeel van de netto winst. In het contract is scherp gedefinieerd wat on der „kapitaal", „netto-opbrengst" en „ontgin- ningskosten" te verstaan is. Het wetsontwerp wordt z. h. st aangenomen met aanteekening „tegen" van de S. D. A. P. De vergadering wordt te 23 uur gesloten. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Kennecott Balt. Ohio North Am. Aviat. 309%310 25 13/16—25 15/16 48 K—48 7/16 53%53 7/8 16 15/16—17 32% 5% 12% Van 4.305.00 uur Kon. Olie Anaconda U. S. Steel Rep. Steel Kennecott 310%—310 25 7/8 48 1/8—47 7/8 17 32% NEW-YORK, 13 Dec. (Part.) De effecten beurs toonde zich heden niet ontmoedigd door het feit, dat gisteren, evenals de voorafgaande dagen het geval was, de aanvankelijke winsten in de tweede beurshelft weer grootendeels ver loren zijn gegaan. De stemming was heden bij opening wederom opgewekt en vrij vast, zij het eenigszins onregelmatig. Wel waren de omzet ten niet van grooten omvang, doch er valt ge leidelijk aan toch meer belangstelling van het publiek te constateeren. De voornaamste aan leiding hiertoe vormen de verwachtingen voor een verdere conjunctuurverbetering in het volgende jaar en de overtuiging, dat de seizoen teruggang thans geen groote afmetingen zal aannemen. In deze verwachting is men ten zeerste gesterkt door de aanzienlijke stijging van het indexcijfer voor de industrieelen- productie van de Federal Reserve Board in November, n.l. met 4 punten tot 100. Deze stij ging was grooter dan in het algemeen verwacht werd. Overigens doen zich geen speciale stimu- leerende factoren voor, hetgeen trouwens, ge zien 't feit, dat het jaar thans ten einde loopt, ook niet te verwachten zou zijn. De iets gun stiger houding van de Europeesche beurzen vormde heden in elk geval ook eenigen steun, al blijft de onzekere politieke situatie in Europa hier nog steeds een zekere ongerustheid en dientengevolge terughouding veroorzaken. Bij den geringen omvang van het aanbod, die reeds geruimen tijd valt waar te nemen, moet echter iedere uitbreiding van de vraag, al blijft die op zichzelf nog beperkt, spoedig tot koersstijgin gen leiden en ook heden deed dit verschijnsel zich weer voor. Het waren in het bijzonder weer de leidende fondsen, zooals staal-, automobiel-, koper- en vliegtuigfondsen, die heden weer op den voorgrond traden en waar de grootste winsten werden behaald. Deze varieerden van tot 1 dollar en konden na de eerste transac ties nog iets worden uitgebreid. Echter ook el ders waren koersverbeteringen vrij algemeen, zij het, dat ze in vele gevallen tot fracties be perkt bleven. In het eerste uur bedroegen de omzetten 340.000 shares. Nadat in het tweede uur de stijging aanvankelijk nog' voortgang had, trad geleidelijk aan eenige reactie in als gevolg van winstnemingen, terwijl deze reactie in het verdere verloop zelfs sterker werd, daar het aanbod toenam en de vraag opdroogde. Vele fondsen moesten een meer of minder groot deel der aanvankelijk behaalde winsten dan ook weer afstaan. De handel kromp echter tijdens de daling in. De omzet in het tweede uur be droeg 200.000 shares. In het verdere verloop kwam aanvankelijk niet veel verandering in het algemeen beurs- beeld. De noteeringen fluctueerden fractioneel en bleven op het verlaagde peil hangen. In het laatste half uur viel een licht herstel op te tee kenen, doch kort voor het einde nam de koers- verbetering grooter afmetingen aan, terwijl dit tevens gepaard ging met een flinke uitbrei ding der affaire. Het slot kwam dan ook na genoeg over de geheele linie in vaste houding en op het hoogste punt van den dag tot stand, met winsten, die gemiddeld 1% punt hooger waren. Staalwaarden ontleenden een stimulans aan de grootere binnenkomende orders uit de automobielindustrie en van de zijde der spoor wegen. Steels, die tot kort voor het slot nog pl.m. 63% bedongen, monteerden snel 1 dollar en boekten per saldo een winst van ruim 1% punt. Voor Bethlehem Steel bleef de koersver- betering van kleiner afmetingen, evenals voor National Steel en Republic Steel. Deze maat schappij heeft het dividend op de 6 pCt. aan- deelen gepasseerd. Youngstown echter ont moetten eveneens goede vraag en trokken 1% dollar aan. De nietszeggende uitlating van den president van de General Motors, Sloan, werd voor kennisgeving aangenomen. Ook voor deze waarden nam de vraag laatbeurs toe en Chrys ler en General Motors verlieten de markt resp. 2 en 13/8 dollar hooger. Sporen waren mee- rendeels goed prijshoudend, terwijl luchtvaart fondsen eveneens de aandacht trokken door een ruime affaire. Douglas stelden zich ruim Laatst gedane koersen Dec. Allied Chemical American Can Ca \m. Car. F.dry Am. Roll. Mills Am. Smelt Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5'A 'i. Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City ..ank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Amer. Co. Norfolk Westerr Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J, Radio Corporation Rep. Bteel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. ool worth Building ex. dividend 13 12 10 181 182% 182 95% 94% 95 29% 28% 28% 20 20 20% 50% 49% 50% 149 149% 148% 85% 86 86 12 11% 11% 33% 33% 33% 37% 36% 36% 6% 6% 63/8 72% 72 71% 5% 5% 5% 87 87 86 29% 29% 29% 333/8 333/8 33 3/8 81% 79% 79 6 V4 6% 6% 29% 28% 28% 28% V9 28% 26 26 21 21% 21% 21% 20% 20% 753/8 73% 71% 147% 146% 146% 181 IsO 1813/8 9% 9% 9% 42% 41% 41 49% 48% 47% 36 34% 34 7% 7% 7% 16% 15% 15 59 59% 59% 54% 53% 53% 9 9 423/g 42% 423/8 1% lVs lVs 52 513/s 50% 22 22% 22% 123/g 12% 12% 183/8 173/g 17 U 17 16% 16 3/8 21% 21% 21% 169 170 168 20 19% 19% 41 Vs 40% 40% 54% 54% 54% 29% 29 31% 73/8 7% 7% 22% 22% 22% 73% 73 73% 13% 13% 13% 13 Vs 13% 13% 18% 17% 17% 20% 19% 19% 6% 63/8 6% 50 50 Vs 50% 12% 123/8 123/g 88% 88 88% 40% 39% 38% 3 3 2% 5 5 5% 50% 493/g 483/4 64% 62% 62% 23% 23% 22% 116% 115 114 49% 49% 49% ex coupon. nieuwe aandeelen Gedaan en laten t bieden. 2 dollar hooger. Ook rubbers deelden in de al gemeene belangstelling; de courante soorten avanceerden 114 punt, evenals American Can en Westinghouse Electric, die resp. 1 en 1% punt opliepen. Koperwaarden, public-utilities, equipmentshares, kunstzijde-aandeelen, chemi sche fondsen en aandeelen in telegraafmaat- schappijen rangeerden binnen nauwe grenzen en betoonden zich goed prijshoudend, terwijl oliewaarden en warenhuisfondsen met kleine voor- of nadeelige verschillen sloten. Tabakken waren aan den luien kant. De omzetten in het laatste uur bedroegen 390.000 shares, waardoor het totaal kwam op 1.090.000 shares. NEW YORK, 13 Dec. Slotkoersen Dec Brussel. Rome. Bern. Madrid. Oslo. A'dam. Londen. Parijs. Berlijn. 13 12 10 16.85 16 88 16 83 5 26% 5 261/4 5.26% 22 63% 22.64 22.61 23.44 23.43 23.50 54-36 54.37% 54 37 4.66 ft- 4.66 ïV 4 67 Vs 2.62 2 623/g 2.633/8 40 10 40 10 40.09 13 Dec. Suiker Dec. Jan. 1.81-82 Mrt. 1.92-/3 Mei 196-97 Katoen Dec. 8 21 Jan. 8.17 Mrt. 8 13 Koffie (Rio - Nieuw Dec 4.09- Mrt. 4 13- Me' 4.18 Juli 4 22 Sept. 4 23 Dec. Rubber Standaard Dec. 16.09 - Jan. Mrt. Mei Tin Locc 45.95 16 00- 15 96-- 15 95-- NEW YORK, 13 Dec. 12 Dec 13 Dec. 12 Dec. 1 82-84 Juli 1.99-200 1.98-99 1.91.92 Sept. 2.02-04 201-02 1.95-9/ Nov. 207 2 05- 8,45-46 Mel 7.93 8 01 8 25 Juli 7 64- 7 72-- 821- Oct. 734- 7 40 contract) (Santos) 4 14 Dec. 618 6 19 4 17 Mrt. 6.28 6 32 4 23 Mel 638- 6 42 4.27 Jull 6 44- b-46 4.28 Sept. 6.47 651 Dec. 654 - 6 57 16 08-f Juli 15.96 16.00 - 16 02 Sept 15.95 16 01 16.(0 Oct. 15.93-f 16.02 15,99-- 13 Dec. Tarwe Dec. 63 Mei 66 Juli 66 - 66 Maïs Dec 49% Mel 51 Vs Juli 52%- Reuzel Dec. 6.75 Jan. 6.80 46 08 Termijn 46 00 46 05 CHICAGO, 13 Dec. 12 Dec. 13 Dec. 12 Dec. Haver 64 - 64 Vs Dec. 28 28 66%-% Mel 28% 28% 66 - Jull 27% 27% Rogge 50%-- Dec. 42% 423/8 52% - Mei 44% 45% - 53% Juli 45% 45% 6.75 Mrt. 7 27% 7 32% 6,80 Mel 7,42 7.47% WINNIPEG, 13 Dec. 12 Dec. 13 Dec. 12 Dec. Gerst 61%Dec. 35%37% 64 */8Mei 13 Dec. Tarwe Dec. 60%- Mei 63 Vs - Juli 63%64%-— Juli Rogge Dec. 39%40% Dec. Mel 41%-— 42%Mei Juli 42%-— 42% Haver Dec. 28%28 V8Juli Mei 29 29 38 38% 37%37% Lijnzaad 147 %- 1471/4 142% 142 28%— 28%- Activa Binnenlandsche Wis seis, Promessen, enz. Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc Idem Eig. Portef. Af: Verkocht, maai voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Beleen (incl. Voors in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt. Zilv. enz... Muntmat. Zilv. Totaal Belegg. v. 115 Kap Res. en Pensioenf.. Gebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet. v. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) en 12 Dec. "38 5 Dec. '38 9.672.350 9.672.657 316.676 287.561 823.151 950.849 10.812.178 10.911.068 3.600.000 3.600.000 3.600.000 3.600.000 281.961.478 4 282.036.352* 2.296.830 1.981.146 22.913.250 23,351.647 307.170.559 307.369.146 305.516.338* 305.757.490* 1.654.221 1.611.655 307.170.559* 307.369.146* 106.637.545 106.637.545 1.354.608.896 1.354.606 531 1.461.246.441 1.461.244.076 27.773.009 25.050.028 Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve; Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in ontloop Rek.-Cour. Saldo's Van het Rijk Van anderen Div. Reken Totaal W.v. a. Ned.-Indië t) W.v. i.h. buitenl Besch. Metaalsaldo (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3 Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. 1.489.019.451 43.345.548 4.580.000 10.423.935 8.905.871 1.877.857.544 20.000.000 4.860.787 7.102.179 11.864.624 987.620.510 24.020 146.272.119 696.792.307 3.320.995 1.877.857.544 63.347.800 756.922.533 1.486.294.105 43.346.048 4.580.000 10.758.661 8.905.871 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 12 Dec., Alexander Pushkin, s., Archangel (voor Zaandam); Ajax, s., Danzig. 13 Dec., Charlotte Schroder, s.. Rotterdam (voor Velsen); Berenice, s„ Vlissingen; Stureborg, s„ Rafso; Orpheus, s., Stettin; Ousel, s„ Liverpool: Venus, s., Middl. Zee laatst) Antwerpen; TibeMSus, s., Middl. Zee, laatst Rotterdam; Ek, s., Oslo; Ed ward Blysten, m.s., West-Afrika; Omberg, s., Lo- visa; Amstelstroom, m.s., Londen; Johan run Oldenbarnevelt, m.s., Batavia; Algol, s„ Kopen hagen (voor Velsen); Maron, s., Hamburg; Bode graven, s.. Antwerpen; Euterpe, s., Bordeaux; Vertrokken 12 Dec., Oliva, s., Bremen; Grietje, m.s., Rotterdam; Gruno, m.s.. Kopenhagen. 13 Dec., Hemes (EStlander), s., Antwerpen; Elm, s., Bremen; Pan Aruba, tank Baton Rouge. AMSTERDAM, aangekomen 13 Dec., Ajax, Dan zig, stukgoed en hout, Sumatrakade, Verg. Carga doorskantoor; Berenice, Vlissingen. ledig, Levant- kade, Verg. Cargadborskantoor; Stureborg, Rofso, hout, Houthaven, J. Sydzes en Co.; Orpheus, Stettin, stukgoed, Sum'atrakade, Verg. Carga doorskantoor; Hollandia, Leiden, ledig, Steiger H. A. L., Wagenborg; Ousel, Liverpool, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomboot Mij; Venus, Middl. Zee, laatst Antwerpen, stukgoed', Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor; Tiberius, Middl. Zee, laatst Rotterdam, stukgoed, Surinamekade, Verg. CargadoorskantooT: Ek. Oslo, stukgoed. Handels kade, idem; Edward Blysten, R.-Afrika, cacao, Borneokade, P. A. van Es Co: Omberg, Lovisa, hout, Houthaven, J. Sydzes Co; Amsltestroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomboot Mij; Johan van Oldenbarnevelt, Batavia, stukgoed, Sumatrakade, Mij. Nederland; EUterpe, Bordeaux, stukgoed, Surinamekade, N. Rijnv. Mij; Bodegra ven, Antwerpen, Surinamekade, Vrachtmail; Ma ron, Hamburg, ledig. Borneokade, Meyer, Co's Scheepvaart Mij. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. EUTERPE, 13 Dec. van Bordeaux te Amst GANYMEDES, 12 Dêc. van Badetta naar Patras, NEREUS, naar Amst., pass. 13 Dec. Bruns- buttel. GBERON, 12 Dec. van Haifa te Cocek. PLUTO, 13 Dec. van Amsterdam te Kopenhagen. VESTA, 12 Dec. van Napels naar Catania. IRENE, 12 Dec. van Harlingen naar Genua. AJAX, 13 Dec. van Danzig te Amsterdam. AGAMEMNON, 10 Dec. van Istanboul te Jaffa BARNEVELD, 12 Dec. van Liverpool naar Amst. BODEGRAVEN, 13 Dec. van Antwerpen te Amst. BERENICE, 13 Dec., van Vlissingen te Amst. HERMES, 12 Dec. van Istanboul naar Volos. PYGMALION, naar Hamburg, pass.. 13 Dec. v.m. 1 uur Dover. RHEA. 12 Dec, van Setubal naar Faro. THESEUS, 13 Dec. van Amsterdam te Gdynia. TIBERIUS, 13 Dec. van Middl. Zee laatst Rot terdam te Amsterdam. TRITON, 13 Dec. van Genua te Savona. VENUS, 13 Dec., van Middl. Zee laatst Ant werpen te Amsterdam. ORPHEUS, 13 Dec. van Stettin te Amst. CRYNSSEN, vertr. 13 Dec. n.rn. 8 uur van Amsterdam naar West-lndië. FLORA. 10 Dec. van West-lndië te New York. ACHILLES, naar Genua, pass. 11 Dec. .Bevezler POSEIDON, naar Tangei', was 11 Dec. 9 uur 5 n.m. 145 mijlen Z. Z. W. van Lands End. SOCRATES, uitreis, was 11 Dec. 9 uur 55 n.m. 145 mljen Z.Z.W. van Lands End. BENNEKOM, 13 Dec. v.m. 2 uur van Liverpool naar Antwerpen. COLOMBIA 13 Dec. n.m. 3 uur va nAmsterdam te Hamburg. MARS, 13 Dec. van Catacolo te Lissabon. JAVA—NEW YORK LIJN SLANT AR, pass. 12 Dec. Kaap de Goed Hoop; wordt 2 Jan. te Hallfax verwacht. BOEKABOEMI. 12 Dec. van Sabang naar NeW York. HALCYON LIJN FLENSBURG, 12 Dec. van Vlaardingen te Narvik. STAD VLAARDINGEN, 12 Dec. van Narvik. VREDENBURG, 12 Dec. van Vlaardingen te Narvik. MIJ. OCEAAN PHRONTIS, Amsterdam naar Java, 12 Dec. van Suea. ALCINOUS, 10 Dec. van Batavia naar Amst. MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 13 Dec. van Batavia te Amsterdam. MARNIX VAN SA. ALDEGONDE, uitreis, 13 Dec. te Belawan. MO EN A, uitreis, passeerde 12 Dec. Ouessant. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, 12 Dec. van Dakar naar Free town. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—O.-AZIE LIJN MEERKERK, thuisreis, 12 Dec. te Sjanghai. MEERKERK, thuisreis, 12 Dec. te Manilla (later bericht). HOLLAND—BRITSCH-IND1E LIJN HOOGKERK, uitreis, 12 Dec. te Madras. ROTT. LLOYD BUITENZORG, thuisreis, 12 Dcc. van Makallah. DEMPO, thuisreis, 13 Dec. te Marseille. KOTA AGOENG, thuisreis, pass. 12 Dec. KaaP del Armi. KOTA NOPAN, 13 Dec. van Rotterdam te Batavia. HOLLAND—AMERIKA LIJN DELFTDIJK, 10 Dec. n.m. van Rotterdam te Vancouver. LEERDAM, uitreis, 12 Dec. te Tamplco. SPAARNDAM, 11 Dec. van Rotterdam te NeW- Orleans. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN ALPHERAT, thuisreis, 12 Dec. van Rid de Janeiro. KON. PAKETVAART MIJ. BATAM. 11 Dec. van Soerabaja naar Bangkok- MAETSUYCKER, 12 Dec. van Singapore naar Saigon. RANTAUPANDJANG, 12 Dec. van Lorenzo Marques te Durban. RUYS, 12 Dec. van Manilla naar Saigon. TASMAN, 11 Dec. van Saigon te Auckland. NIEUW HOLLAND, 12 Dec. van Singapore t0 Adelaide. BONTEKOE. 10 Dec. van Batavia naar Durban- JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJIMANOEK, 11 Dec. van Batavia naar Yoko hama. TJIKARANG, 12 Dec. van Macassar. TJINEGARA, 12 Dec. van Manilla naar Hong kong. TJIBESAR, 10 Dec. van Manilla naar Moji. TJISAROEA, 11 Dec. van Chinwangtao naar Dairen. TJILEBOET, 11 Dec. van Yokohama fiaar lembang. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN DJAMBI, 11 Dec. van Bombay naar Vancouver. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, .uitreis, pass. 13 Dec. Ouessant. - 1.875.764.900 20.000.000 4.860.787 7.102.179 11.864.341 1.009.685.825 7.630 131.540.716 687.409.093 3.294.326 1.875.764.900 63.247.800 755.023.326 Rentestand sedert 3 Dec. 1936: Wissel-disconto 2 pet. Promessen-disconto 2i/3pct. Beleening van Effecten 2 y„ pet. Beleening van Goederen en Ceelen.... 2% pet. Voorschotten in Rekening-Courant 2|/2pct. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Surséance van betaling: 12 Dec. 1938 is aan Paulus Kalff Jr., hande laar In Ijzerwaren, wonenaë te Hilversum en al daar ziaak drijvende aan de Havenstraat 20 b- (Procureur mr. R. Hermans) op het daartoe door hem ingediend verzoekschrift definitief sur séance van betaling verleend voor den tijd va» drie maanden, ingaande 17 October 1938, me1 aanwijzing wederom van mr. J. C. Ph. Loeff t® Hilversum, Albertus Parkstraat 2, tot bewind voerder. Uitgesproken: 12 Dec., Felix Oppenhcimor, decorateur, Am sterdam, Amstel 27 1. R.c. mr. J. J. Ter Match, curator mr. F. B. Blaisse, Amsterdam, Keizers gracht 401. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 30 Nov.: Joh. van Thiel, Reek, thans Nistel- rode. 9 Dec.: Johan Pieter de Regt, Rotterdam. 9 Dec., J. Schep v. h. handel drijvende onder den naam Vlaardingsche Centrale Melkinrichting- Vlaardingen. Koersen voor stortingen op 14 December 1938 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- ken f 73.81, lires f 9.66.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2