Verkeersfonds in bespreking Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen Haarlemsche Bachvereeniging Marokkaansche Spoor weg-Maatschappij VELE WENSCHEN WOENSDAG 14 DECEMBER 1938 Een mooie uitvoering van een Reger-werk Prof. dr. Mengelberg en Nathan Milstein WERKNEMENDE MIDDEN- STAND Vergadering wordt verzet naar 16 December Voor de „Stille Armen' Praktijk-examens „Het Schemerlampje" Sportief Groot wandelfestijn in Haarlem CENTRAAL COMITÉ VOOR WERKLOOZEN Afd. Vak- en Ontwikkelings cursussen ARROND. RECHTBANK Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 13 December Haarl, Weer- en Sterrenkundige Kring BILJARTEN Competitie Nederlandsche Biljartbond UITGIFTE 9.000.000 5 PCT. OBLIGATIëN Prins Bernhard naar Engeland 3 NIET-HYP. ARTIS- OBLIGATIES TWEEDE KAMER Tal van sprekers onderwierpen de vraagstukken der Spoorwegen aan een beschouwing Verdere bezuiniging punt van beleid Spoorwegen Een rondschrijven van Kardinaal Bertram Protest tegen onrechtmatige maatregelen inzake het godsdienstonderwijs Chamberlain's rede Het wegblijven der Duitschers gaf aanleiding tot veel commentaar ^lllllll!llll!IIIIIIIIini!l!lllllllll!ll!llinil!llll!lllll!lll!llllilNIII!lllll!l!llilll!!llllllll!lll!!lllll!l!IIIllllIllil!llllllli!l!| =E 3 aiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiHHiiiilin: NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT |llilll!lllli!lllllilllililll!llllillllllllllllfllllllllllilllillllllllllllllllllilllll!lllllfllllfllllllllllll!tllllillll!lillll!illHlllli* Hillillltlliilllllllliiiiiiliilillllllillliiiiiillillliliiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllilllillllirg STAD Als voornaamste orkestwerk was de Serenade van Max Reger op het programma geplaatst. Een werk, dat nog niet op „Bach" tot uitvoering kwam. Zoo met een tusschenpooze van ongeveer twee jaren krijgen we een orkestwerk van Reger re hcoren. De chronologische volgorde wordt hier bij niet in acht genomen, wat ook niet strikt noodzakelijk is, gezien het verschil in karakter der werken: romantisch, dramatisch en zelfs impressionistisch. Hierdoor is van een logische ontwikkeling op dit punt toch geen sprake. Echter dient men voor een goed inzicht ken nis te maken met de Serenade, het tweede or kestwerk van Reger. Tot zijn 90-ste werk schreef Reger louter kamermuziek. Het opus 90 werd plots een Sin- fonietta (langer dan menige symphonie van Beethoven), een zwaarwichtig, zeer gecompli ceerd werk. Daarna kwam als opus 95 de Sere nade tot stand, een geweldig contrast vormend met de Sinfonietta. Het karakter is meer dat van kamermuziek, de inhoud verre van zwaarwichtig, meer Haydn- Mozart-achtig: licht getint, er spreekt meer levensvreugde uit. De bezetting wijst er reeds op. Ze bestaat uit: 2 strijkorkesten (dialogisch optredend) zonder contrabassen, verder houtinstrumenten, hoorns, harpen, contrabas en pauken. Die strijkorkesten, het een met demper, het ander veelal in veree- niging met de blazers spelend, zijn dus eigen lijk meervoudig bezette strijkkwartetten. Het melos is zeer fraai en de harmonie wel luidend, voor een Reger tamelijk eenvoudig. De rhythmiek biedt groote verscheidenheid en de stijl geen ingewikkelde contrapunt:ek. De vorm gelijkt klassiek, kon beknopter zijn. De hoofdzaak: inspiratie spreekt voortdurend uit het werk. Ondanks somtijds het gyoel van gemis aan beknoptheid (hoofdzakelijk in het eerste deel), blijft deze Serenade de aandacht gespannen houden. Het meest boeiend is het „Andante semplice" dit niet alleen door de mooie toonkleurmenge- lingen, doch ook, misschien wel het meest, door de innigheid, die er uit spreekt. Doet het korte Vivace a burlesca zeer geestig aan, het slotdeel kenmerkt zich door een krach- tigen, kloeken geest. Niet alleen wat technische afwerking, doch ook wat klankkleur en voordracht betreft, kan men geen idealer vertolking voorstellen dan die door prof. Mengelberg. Hier vooral kan men nu eens op bijzondere wijze den klank van de hou ten blaasinstrumenten beluisteren en bewonde ren. Prachtvol hobospel was ook reeds te hooren in het tweede deel der Symphonia van Joh. Chr. Bach, die vanwege ziekte van een der fluitisten gespeeld werd in plaats van de aan gekondigde Suite van Joh. Seb. Bach. Na de pauze trad Nathan Milstein met het vioolconcert van Tschaikowsky op. Een werk, speciaal geschikt voor een virtuoos als Milstein. Wederom stond men verbaasd over zijn fabel achtige techniek, die we! eens zijn niet te ont zeggen groote dosis muzikaliteit op den achter grond stelt en over zijn wonderschoone toon- vorming. Mengelberg, de Tschaikowsky-kenner bij uit stek, zorgde voor een schitterend, afgerond ge heel, vooral voor eenheid in opvatting. Hoogst bekoorlijk weerklonk het middendeel: de Can zonetta! Een climax in zake klankvolume en geest driftig spel bracht alsnog de Ouverture Solen- nelle „1812" van denzelfden ver-Europeeschten Rus. Veel succes, niet het minst na het viool concert. O. K. De vergadering van de afdeeling Haarlem van den R. K. Werknemenden Middenstand wordt verzet van hedenavond naar Vrijdag 16 Decem ber, om 8 uur in de Leeuwerik. Ingekomen: Van J. B. te Haarlem Van A. H. te Haarlem Van C. R. te Haarlem f 20- f lr f 1,- Het 40e Praktijk-Examen in Boekhouden, Handelscorrespondentie en Stenografie, afge nomen vanwege de Vereeniging „Het Neder- landsche Handels-Instituut" zal gehouden wor den op 9, 10 en 11 Januari 1939 in de plaatsen in het prospectus genoemd. Ook zullen op die data worden afgenomen de Leeraars-Examens in Handelscorrespondentie en Stenografie, ais- mede de examens Privaat-Docent Boekhouden (Vakleeraar), Fabrieks-Boekhouden, Hoofdcor respondent, Rekening-Courant-Boekhouden en Voorbereidend Praktijk-Examen in Talen en Boekhouden. Het prospectus is gratis verkrijg baar by de bekende boekhandelaren e* aan het secretariaat te Haarlem, Kleverparkweg 142. De inschryving voor alle examens is geopend tot en met den 28sten December 1938. Bij de trekking van de loterij van het Wel dadigheidsfonds „Het Schemerlampje", is de le prys op no. 1127 gevallen; de bezitter van dit nummer kan een negendaagsche reis naar Zwit serland maken. De 2e prijs, een eetservies, is ten deel gevallen aan den houder van het lot no. 2493. Verder werden nog 52 prijzen uitge loot. Na afloop der loterij nam de 20ste jaar lij ksche algemeene vergadering een aanvang. Tijdens deze vergadering deelde de voorzitter mede, dat het fonds in een stichting was om gezet, zoodat thans de naam luidt: Stichting Weldadigheidsfonds „Het Schemerlampje", met het doel ouden van dagen eh den armsten der armen van alle gezindten met Kerstmis een gave te doen verstrekken. Dank zij het slagen der loterij, kan dit jaar aan 180 gezinnen 900 worden uitgekeerd. Steunt het goede streven van het fonds en geeft u op als lid voor slechts 3 per jaar. Secretariaat Gasthuisvest 31. Reeds is er melding gemaakt van de groote Nationale Prinses Beatrix wandeltochten op 4 en 5 Februari a.s., georganiseerd door de Eerste Haarlemsche R. K. Wandelsportvereeniging „Sportief", ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van H. K. H. Prinses Beatrix, en reeds mochten de uitvoerenden vele inschrijvingen ontvangen. Het ligt in de bedoeling der vereeniging om de eerste 5 jaren zoo'n wandeltocht te organisee- ren. Iedere deelnemer(ster) voor het 1ste jaar ont vangt als belooning een medaille of diploma. Op de medaille staat de beeltenis van Prinses Beatrix. Het 2de jaar bestaat deze belooning uit een zilveren boomstam, het 3de jaar uit een zil veren tak, het 4de jaar uit een Oranje-appel en het 5de jaar uit een zilveren medaille, met de beeltenis van ons Princesje in den ouderdom van 5 jaar. Thans reeds doet de uitvoerende vereeniging een oproep aan alle Oranje- en Jeugdvereeni- gingen om hun medewerking te verleenen. Wij denken hier aan Burgerwachten en Oranje- gardes. De leiding dezer marschen staat onder de D. H, A. K., Sportraad der Graal en N. W. F. met als technische commissie de heeren G. Mol, P. Mol en B. Kienjet. Algemeen marschleider is de heer Leijdeckers. Reeds is er een comité van aanbeveling en een eere-comité benoemd welke bestaat uit: Eere- comité: Joop Mol, oud-techn. leider van „Sportief". Mgr. Möilman, oud-Vicaris-Generaal. Mej. M. Meertens, hoofdleidster der Graal, Haarlem. Weled. heer Leo de Vrede, secr. der D.H.A.K. Luit.-kol. P. S. Hartog Hijs van Zouteveen. Luit.-kol. J. R. Lammertsen. Comm. S.R.O.I. te Kampen. Luit.-kol. F. Lugt. Comm. der Mariniers te Rotterdam. Luit.-kol. J. de Vries. Comm. 21ste reg. In fanterie. Luit».-kol. J. v. d. Rriel. Comm. 10de reg. In fanterie. Kap.-luit. J. W. G. v. d. Hengel. Comm. Vlieg kamp ,,de Kooij". Comité van aanbeveling: Schout bij Nacht H. Jolles. Comm. der Marine. Kap.-luit. J. C. Cornelissen. Comm. Hr. Ms. van Speijk. Kap.-luit. J. Varke Visser. Comm. Hr. Ms. Schorpioen. Luit.-kol. A. M. M. van Loon. Comm. Mo- tordienst Haarlem. Luit.-kol. J. Slagter. Comm. der Kol. Reserve. Weth. J. B. van Liemt. Voorz. Haarlems Bloei. J. Ph. H. Castricum, lid van den gemeenteraad en voorzitter van den R.K. Volksbond. Weleerw. heer kapelaan van Rijn. Zeereerw. heer Th. v. d. Lugt. Diocesaan Sportadviseur. C. L. Becking. Comm. der Vrijwillige Burger wacht, Haarlem. A. Rooth, adjudant magazijnbeheerder 1ste kl. H. K. Gerards, adjudant magazynbeheerder lste klasse. Dr. J. A. van Beers, arts te Haarlem. P. C. M. Olthof, sportredacteur van den K.R.O. Beschermheer der vereeniging is de hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem. De jury voor Zaterdag 4 Februari bestaat uit de heeren: Adjudant A. Rooth; adjudant H. R. Gerards; Jiltema, Korps Mariniers a. b. Hr. Ms. van Speijk; W. L. Verschragen, sergeant lste kl. Mo- tordienst Haarlem; W. van Immersal, sergeant der Mariniers te Den Helder. zy, die aan deze marschen wenschen deel te nemen geven zich spoedig op bij den heer G. Mol of C. Leydecker, Graaf Willemstraat 12 en 26. Voor de deelnemers aan bovengenoemde cur sussen zal op Dinsdag 20 Dec. 1938, een lezing worden gehouden over: „Mijn verblijf in de oer wouden van Indo-China", toegelicht met ge kleurde lichtbeelden en Indo-Chineesche mu ziek door Lode van Gent. 1. J. Putter, bakker, wonende te Haarlem, Pres. Steynstraat 43, Curator Mr. J. D. de Haan te Haarlem; 2. J. C. van Kley, vroeger winkelier en los arbeider, thans zonder beroep, wonende te Haarlemmermeer, Hillegommerdijk 411, Cura tor Mr. L. S. Römelingh te Haarlem; 3. H. Seysenaar Jr., bloembollenhandelaar, wonende te Hillegom, Burgemeester Pontstraat 100, Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem; 4. G. A. Boing, boekhandelaar, wonende te Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer, wil genlaan 101, Curator Mr. L. S. Römelingh te Haarlem; 5. S. Hammerum, industrieel, wonende te Heemstede, Frans Schubertlaan 44, Curator Mr. J. G. Escher te Haarlem; 6. J. Verheul, aannemer en makelaar, wo nende te Haarlem, Spaarnrijkstraat 53, Curator Mr. J. H. van Wijk te Haarlem; 7. H. Wijker Huibertszoon, reeder en schip per, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Adriaanstraat 2, Curatrice Mej. Mr. E. Gouda te Haarlem. Réchter-Commissaris in al deze faillissemen ten Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietigd het fail lissement van Carl Heinrich Dreyer, garage houder, destijds wonende te Haarlem, Curator Mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haarlem. Wegens gebrek aan actief weiden opgeheven de faillissementen van: 1. C. A. Duiker, metselaar, wonende te Be verwijk, Koningstraat 138, Curator Mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys te Haarlem; 2. Albert de Boer, smid, wonende te Wor- merveer, Krommenieërweg 265, Curator Mr. J. Verlooy te Heemstede. In het gebouw Ged. Oude Gracht 104 zal dr. J. Casparie op Vrijdag 16 December, des avonds om kwart over 8 een lezing houden voor den Haarlemschen Weer- en Sterrenkun digen Kring over ,,den tijd". Klasse C, afd. 1. Het drietal van K. E. T. S. (Amsterdam) be leefde Vrijdagavond weinig plezier van zijn reis naar de bollenstad. B. C. H. was toch in uit stekende conditie en klopte de Amsterdammers met 60. G. Meta klopte Niessen (K.E.T.S.) over tuigend met een moyenne van 15, 78. De Jager en Houtkooper (B.C.H.) wonen respectievelijk van Bos en Esser. Klasse D, afd. 4. De ploeg van D. E. S. leverde Dinsdag het stoute stukje om het kampioensteam van In- sulinde met 60 te slaan. v. d. Hoek en Oster- huis overtroffen zich zelf en lieten Wisselmeyer en Cower ver achter zich. Huiskens (Ins.) ver loor met 6 caramboles van Strijbos. Klasse F, afd. 3. De Roemer was Donderdag bij D.E.S. I op bezoek en nam beide puntjes neer naar de hoofdstad. Veug gaf D.E.S. de leiding, doch v. d. Sluis en Salentijn wonnen beiden hun partij, zoodat de Amsterdammers met 42 zege vierden. Klasse F, afd. 2. D.E.S. II en Doe Je Best speelden een span nende match. Terrij gaf de gasten een 20- voorsprong, maar de D.E.S.-ers Tunninga en Steenkist speelden een gave partij en brachten den eindstand op 42 voor de thuisclub. In Amsterdam kampten Vrijdag de teams van De Ruyter I en D. E. S. III. Nadat Meyer met 3 punten van Wesseling gewonnen had, verloren Ulchake en Steenman met 5 en 3 caramboles van de gebr. Boeré (D.E.S.), zoodat de bezoekers dezen enerveerenden strijd met 42 wonnen. Ook Sarphati III moest in de hoofdstad de puntjes aan D. E. S. laten. Van Wunnik en Kuyken waren hun partners verre de baas en bezorgden D.E.S. IV een 4-0-voorsprong. Weber (Sarphati) maakte met Vaars echter korte metten en scoorde een verdiend tegenpunt. Het resultaat werd dus: Sarphati IIID.E.S. IV 2—4. De Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V., de Amsterdamsche Bank N.V., de Banque de Paris et des Pays-Bas, de Twentsche Bank N.V., R. Mees Zoonen, Mendelssohn Co. Amster dam, Pierson Co. en de Rotterdamsche Bank- vereeniging N.V. berichten, dat zij de inschrij ving op 9.000.000 Zw. frs. 21.600.000 5 pet. gegarandeerde obligatiën, voor hoofdsom en rente gegarandeerd door de Marokkaansche en door de Fransche regeering, waarvan de 3.000.000 Zw. frs. 7.200.000 in het buitenland geplaatste obligatiën uitsluitend voor conversie en niet voor vrije inschrijvingen beschikbaar zijn, in stukken groot 1000 Zw. frs. 2400 en 500 Zw. frs. 1200 aan toonder, ten laste van de Marokkaansche Spoorweg Maatschappij, openstellen bij hunne kantoren op Dinsdag 20 December 1938, tot den koers van 98 pet. Houders van de niet uitgelote, per 1 Juni 1939 aflosbaar te stellen obligatiën van de 7 pet. lee ning 1926, oorspronkelyk groot ƒ20.000.000 Zw. frs. 41.600.000), pro resto groot 16.494.000, ten laste van de Marokkaansche Spoorweg Maat schappij, hebben bij deze inschrijving recht van voorkeur en wel in dier voege, dat elk nominaal bedrag ad ƒ500 Zw. frs. 1040 dier obligatiën recht geeft op toewijzing van een nominaal be drag ad ƒ500 Zw. frs. 1200 der onderhavige leening, echter met dien verstande, dat, indien van dit voorkeursrecht gebruik wordt gemaakt tot een hooger bedrag dan bovenbedoelde nom. 9.000.000, op deze inschrijvingen een systema tische reductie zal plaats hebben. Op het na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht eventueel boven 3.000.000 overblijvende gedeelte der onderhavige uitgifte wordt een vrije inschrijving opengesteld. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde obligatiën, waarvoor obligatiën der onderhavige uitgifte zijn toegewezen, moeten voorzien van de coupon per 1 Juni 1939 en vol gende, op Vrijdag 30 December 1938, ten kantore waar de inschryving heeft plaats gehad, wor den ingeleverd. De betaling der op de vrije inschrijvingen toe gewezen obligatiën moet geschieden op Vrijdag 30 December 1938, ten kantore waar de inschrij ving heeft plaats gehad. De noteering der geheele leening ter beurze van Amsterdam, Rotterdam, Bazel, Zürich en Genève zal worden aangevraagd. Genoemde ƒ9.000.000 Zw. frs. 21.600.000 maken deel uit van een 5 pet. leening groot 17.000.000 Zw. frs. 40.800.000. Gelijktijdig met deze uitgifte en onder dezelfde voorwaarden worden van deze leening in Zwitserland 8.000.000 Zw. frs. 19.200.000 5 pet. gegaran deerde obligatiën uitgegeven door een syndicaat onder leiding van den Schweizerischen Bank- verein te Bazel en de Schweizerische Kredit- anstalt te Zürich, eveneens met recht van voor keur voor houders van obligatiën der 7 pet. obligatieleening 1926. De leening wordt uitgegeven krachtens mach tiging van de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders d.d. 30 Juni 1932 en krachtens Dahir van 28 November 1938, gewijzigd bij Dahir van 6 December 1938, en is goedgekeurd door de Marokkaansche en door de Fransche Regee ring. De leening is aflosbaar in uiterlijk 40 jaar, aanvangende in 1939, door uitloting a pari of door inkoop beneden pari. Versterkte of alge- heele vervroegde aflossing kan van 1 December 1941 af te allen tyde geschieden. Hoofdsom en rente zyn betaalbaar, zonder aftrek van eenige tegenwoordige of toekomstige Men meldt ons van officieele zyde, dat Prins Bernhard gisteren met de nachtboot naar Har wich is overgestoken voor een particulier ver blijf van eenige dagen te Londen. Prins Bernhard hoopt Zaterdag weder thuis te zyn. Marokkaansche of Fransche belasting, naar keuze van den obligatiehouder, in Nederland ten kantore van emittenten in Nederlandsche gul dens of in Zwitserland ten kantore van de Zwit- sersche emittenten in Zwitsersche franken, tot den vasten omrekeningskoers van 1000 gulden 2400 Zwitsersche franken. De Nederlandsche couponbelasting tot het tegenwoordige percentage van 2 pet., voor zoover verschuldigd .terzake van opbrengst, toekomende aan in Nederland wonende personen of gevestig de, instellingen, wordt door de Maatschappij voor haar rekening genomen. Het Zwitsersche zegelrecht op de obligatiën en de Zwitsersche couponbelasting tot het te genwoordige percentage van 2 pet. worden, wat de couponbelasting betreft door een storting in eens, voldaan. Bij toewijzing van obligatiën krachtens het voorkeursrecht ontvangen de houders, naast het koersverschil, 3'/2 pet. over het nominaal bedrag der ingeleverde stukken, zijnde de rente daar op ad 7 pet. 's jaars van 1 December 1938 tot 1 Juni 1939, onder verrekening van rente ad 5 pet. 's jaars over de nieuwe stukken van 1 December 1938 tot den datum van storting. Aangezien de toegewezen stukken der nieuwe leening zijn voorzien van de coupons per 1 Juni 1939 e.v., ontvangen de houders derhalve, be halve 7 pet. rente over hunne ingeleverde stuk ken van 1 December 1938 tot 1 Juni 1939, bo vendien bij wijze van bonus 5 pet. rente op de nieuwe stukken van 30 Decemoer 1938 tot 1 Juni 1939. Voor deze leening zijn evenmin als voor vroe ger uitgegeven leeningen speciale onderpanden aangewezen. De Maatschappij heeft zich echter verbonden aan thans uitstaande of later uit te geven leeningen geen bijzondere zekerheden te geven, zonder de onderhavige leening daarin in gelijken rang te doen deelen. Coupons verjaren 5 jaar na den vervaldatum, obligatiën 30 jaar na den datum, waartegen zij aflosbaar zijn gesteld. De Marokkaansche Spoorweg Maatschappij, een naamlooze vennootschap, welker zetel is ge vestigd te Parijs, is opgericht 10 Februari 1922, voor den duur van 77 jaar. Zij heeft ten doel den aanleg en de exploitatie van spoorwegen in Marokko, alsmede de exploitatie van alle onder nemingen, welke direct of indirect met het doel van de vennootschap in verband staan. Zij heeft van de Marokkaansche regeering voor den duur der vennootschap concessie ver kregen voor twee spoorwegnetten van een totale lengte van circa 1100 km., t.w.: le. een eerste net, geconcessionneerd door de concessie-overeenkomst van 29 Juni 1920 en de aanvullende overeenkomst van 28 November 1921, dat 2 groepen van lijnen omvat: de eerste, aan de zijde van den Atlantischen Oceaan, ver bindt de groote in het binnenland gelegen in- landsche steden Fez en Marrakech met elkan der en met de kust en bedient de havens van Port-Lyautey, Rabat en vooral Casablanca, over welke het grootste deel van den uitvoer van Marokko wordt geleid; de tweede groep, be staande uit de lijn van Fez naar de Algerijnsche grens over Tazza, Guercif en Oujda, verbindt Marokko met Algiers, waarmede de groote Noord-Afrikaansche hoofdverbindingsweg van Casablanca naar Tunis is voltooid; 2e. een tweede net, geconcessionneerd door de concessie-overeenkomst d.d. 6 November 1929, omvattende de phosphaatlijn van Ben-Guérir naar Safi. De lengte van alle in exploitatie zijnde lijnen bedraagt thans 1,092 km. In verband met den grooten omvang van het verkeer wordt de electrificatie van het net welke reeds is voltooid voor het gedeelte van Port-Lyautey via Casablanca naar Oued-Zem en van Sidi-el-Aïdi naar Marrakech voort gezet in het Noorden van Petit jean. De electriciteit wordt geleverd door de Maat schappij „Energie Electrique du Maroe", aan de oprichting waarvan de Maatschappij een be langrijk aandeel heeft gehad. Te Casablanca is een electrische centrale met een capaciteit van 20,000 K.W. gebouwd, terwijl de hydro-elec- trische centrale van Sidi-Machou, opgericht aan de rivier Oum-er-Rebia op 84 km. afstand van Casablanca, eveneens een capaciteit van 20,000 K.W. bezit. Het kapitaal van de Maatschappij bedraagt ffrs. 50.000.000, verdeeld in 100.000 aandeelen van 500 frs. Om haar uitgaven te financieren heeft de Maatschappij bereids zeven leeningen uitgege ven. De eerste zes leeningen zijn gegarandeerd door de Marokkaansche en door de Fransche Regeering. De zevende leening, de 5 pet. leening 1933, is alleen door de Marokkaansche Regee ring gegarandeerd. Deze leeningen zijn niet door bepaalde onder panden gedekt; de Maatschappij heeft zich ver bonden voor deze of voor later nog uit te geven leeningen geen bijzondere zekerheden te zullen verstrekken zonder daarin de onderhavige lee ning in gelijken rang te doen deelen. In 1937, het laatste boekjaar waarover de cij fers zijn vastgesteld, heeft de afgelegde afstand der treinen op alle in de exploitatierekening op genomen lijnen bedragen 2.500.000 km.; het vervoer in ton-kilometers heeft bedragen 345.000.000 ton-kilometers, het aantal reizigers 1.690.000 en het aantal tonnen phosphaat 1.187.000. De ontvangsten hebben ruim 66 mil- lioen ffrs. bedragen. Over 1938 zijn de definitieve cijfers der ont vangsten vastgesteld tot 30 September; zy be- loopen 53.100.000 ffrs., samengesteld als volgt: Reizigers en bagage 11.250.000 ffrs., IJlgoederen 834.000 ffrs., Vrachtgoederen 41.000.000 ffrs. Gedurende dezelfde periode werden vervoerd 1.357.671 reizigers en 1.433.445 ton goederen, waarvan 795.117 ton phosphaat; het aantal ge laden wagons was 68.597. Gedurende de afgeloopen 3 jaren werd een dividend uitgekeerd van frs. 27 op de aandeelen en nihil op de winstbewijzen. Houders van obligaties van de 3 pet. niet hypothecaire leening 1927 ten laste van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Artis Natura Magistra worden uitgenoodigd tot 'n vergadering, te houden op 28 dezer. Op de agenda staan als punten van behandeling: de bespreking en be slissing betreffende een voorstel van het bestuur tot het verleenen van uitstel tot 1 Juli 1939 van uitlotingen en aflossing en van betaling van de achterstallige en van de op 1 Januari 1939 te verschijnen rente. Deze vergadering is noodzakelijk geworden, door het niet aanvaarden van het voorstel van het bestuur op de laatst gehouden vergadering voor obligatiehouders van de hypothecaire obli gatieleening 1895. In de Dinsdagavond vergadering was aan de orde de begrooting van het Verkeersfonds voor 1939. De heer VAN LIDTH DE JEUDE (Lib.) her innert aan de interpellatie inzake de wilde bus diensten, waarbij het beleid van den minister van Justitie vrij algemeen werd afgekeurd en aan het arrest van den Hoogen Raad d.d. 6 dezer, waarbij het R. A. P. niet bindend is ver klaard. Er is thans een noodwetje toegezegd Spr. had liever gezien dat de minister daar mede eerder ware gekomen. Thans blijft de rechtsongelijkheid vooralsnog bestaan. De heer VAN DEN BRULE (R.K.) bepleit, dat groote gemeenten, die voor het verkeer traversen hebben aangebracht, daarvoor meer worden te gemoet gekomen. Kan niet concre ter worden vastgesteld, wat uit het Verkeers fonds kan worden gedaan? De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM BOURG (N.S.B.) noemt het verkeersvraag stuk met de werkloosheid en de bevordering van den handel tot de belangrijkste vraagstukken van dezen tijd. Evenals een fabrikant op een nog niet volledig afgeschreven machine verlies moet nemen als er een nieuwe noodig is, geldt dit hier aangaande de spoorwegen. Het depar tement van Waterstaat moet dit technisch en economisch bezien. Hier ligt dus ook een taak voor het departement van Economische Zaken. De minister van Waterstaat, de heer VAN BUUREN, merkt den heer De Marchant et d'Ansembourg op dat de verkeerseconomie een afzonderlijke economie is, in verschillende lan den in een ministerie ondergebracht. Spr.'s de partement heeft niet alleen een technische taak. Ook bij spr. is het algemeen belang richtsnoer, en het gaat er niet om bij spr. en zijn voorgan gers, een bepaald onderdeel van het verkeer te beschermen. Integendeel, elk onderdeel moet de plaats hebben die het toekomt. In welk land schaft men nu de spoorwegen af? De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.)In Duitschland. De MINISTER zegt dat juist in ons land vele halten zijn opgeheven om het motorverkeer voorrang te verleenen. Deze maatregelen hebben juist in Duitschland groote belangstelling ge wekt. De Spoorwegen staan in moderniseering niet achter en zijn zeker geen verouderd, be drijf. Door het noodwetje in zake de wilde bus sen zal niet op de groote onderwerpen worden vooruitgeloopen; het wil alleen zoolang een ge bleken spleet dichten. De traversen door de gemeenten maken een verbinding uit van het rijkswegenplan. Door verder te gaan zou men komen op gemeentelijk terrein. De weg door Rotterdam via den tunnel is niet noodzakelijk voor 'n doorgaande verbin- Op verzoek van Rotterdam heeft het Verkeers fonds de f 8 millioen voor een verbinding om Rotterdam reeds afgestaan aan Rotterdam. Er is ten deze geen verschil van meening tusschen de gemeente en het Rijk. De rijwielbelasting in Noord-Brabant bespre kend, verklaart spr. dat deze provincie wat het aandeel uit het Verkeersfonds betreft, geens zins wordt achtergesteld. Bij afd. II (Spoorwegen) wenscht de heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) beperking der gelegenheid tot het reizen op Zondag tegen ver laagde tarieven, b.v. naar internationale voet balwedstrijden. De heer VAN BRAAMBEEK (S.D.) vraagt de aandacht voor de jaarlijksche tekorten der spoorwegen op de exploitatierekening. De obligatie-schuldenlast (310 millioen) en het tekort van het pensioenfonds (347 millioen) vormen een zwaren druk. De plicht om dit te kort op te heffen rust in de eerste plaats op de Spoorwegen. Hierbij komt 150 millioen, door het fonds aan de Spoorwegen in deposito gegeven. De totale kapitaallast is dus 807' millioen. Het personeel is sinds 1921 van 51 duizend tot 31 duizend teruggeloopen. Het moet komen tot vermindering der kapitaallasten der Spoorwe gen. Het Rijk moet de geheele 310 millioen over nemen. De heer BAKKER (C.H.) zegt, dat men door allerlei reorganisatie het spoorwegbedrijf weer rendabel tracht te maken. Terecht worden doode lijnen afgekapt, doch voordeel alleen is dit niet altijd, omdat er dikwijls nieuwe wegen aanleg uit volgt. Ten aanzien van de onbewaakte overwegen zegt spr. dat het gevaar door de grootere treinsnelheden zoo vermeerderd is. De heer BIEREMA (Lib.) vraagt, of. als de rendabiliteit eener lijn den doorslag geven moet omtrent de opheffing, er nog veel lynen zou den overblijven. Laat de post het bestellen na, waar er geen voordeel aan verbonden is? Er moet ook rekening gehouden worden met den toestand der wegen in de streek en met de vraag of daar voldoende vervoer mogelijk is. De heer VAN LIDTH DE JEUDE (Lib.) zegt, dat van bezuiniging inderdaad iets is te ver wachten, als ze gepaard gaat met verhooging van inkomsten. Wat men ook doet, er is nog het nog oploopend tekort van het spoorweg pensioenfonds. Hoe moeilijk het n(pge zijn, de regeering zal dit vraagstuk onder oogen moeten zien. Een rijkstoelage zal onontbeerlijk zyn. De heer BONGAERTS (R.K.) constateert een groote toeneming van het aantal aanrijdin gen van gesloten boomen van overwegen. Er is voortdurend meer onachtzaamheid bij vrou welijke en mannelijke chauffeurs. Bevordering van beschaving bij beroepschauffeurs is nood zakelijk. Kruisingen a niveau zullen op den duur steeds meer moeten worden vermeden. De heer FABER (S.D.) dringt aan op inwil liging van verzoeken der kruiers, om aan eenige hunner wenschen tegemoet te komen. De minister van Waterstaat, de heer VAN BUUREN, verklaart, dat verdere bezuini ging een punt van het beleid der spoor wegdirectie is; de nieuwe directie moet eerst tot een bepaald programma komen. De vermeerdering van inkomsten moet ver kregen worden o.m. door herwinning van het goederenvervoer. De inkrimping van het personeel houdt in ondergeschikte mate verband met de inkrim ping van het net, doch veeleer met de rationa liseering. Nu de Spoorwegen pas van 40 millioen zijn ontlast, kan niet zoo spoedig veel verder worden gegaan. Op het oogenblik der komende coördinatie kan ook niet tot kapitaalsverlaging worden overgegaan. De pensioenkorting is ook niet door een for mule op te lossen; er bestaat reeds een wette- lyke regeling, in den vorm van een garantie door den Staat. De quaestie der pensioenkor ting is nog in overweging bij de regeering. Spr. verklaart, dat; de groote Duitsche spoorwegen in Duitschland als van groote eco nomische waarde worden beschouwd. Bij de Spoorwegen is niet van onereuze concurrentie, mogelijk wel van zeer concurreerende aanbie dingen sprake. Opheffing van stations en spoorlijnen moet geschieden als ze niet renda bel zijn, doch daarbij moet aandacht worden gegeven aan het feit, dat er in alle deelen des lands gelijkheid en geen bevoorrechting moet bestaan. Er is gezegd, dat de Spoorwegen alleen ge ëxploiteerd mogen worden voor het algemeen belang. Dit zal moeilijk zijn vol te houden. Er moet zijn een commercieele bedrijfsvoering en daarbij moet dan zooveel mogelijk rekening worden gehouden met het algemeen belang. Van de monopolistische positie der Spoorwegen is niet veel overgebleven. Dit bedenke men ook ten opzichte van de wilde autobussen. Er is aangedrongen op krachtig beleid in zake de onbewaakte overwegen. Van 1924 (toen de bewaking der overwegen begon te worden opgeheven) tot 1937 was het gemiddeld aantal dooden en gewonden per jaar 37,2. Nu is het gemiddelde 40. Dat is, bij de toeneming van het aantal auto's niet verontrustend. Spr. hoopt spoedig tot een urgentieplan voor automatische beveiliging te komen. Het gaat ten aanzien van ongelijkvloersche kruisingen om kostbare maat regelen. Dat kan niet bij minder belangrijke wegen; spr. zal dit punt nader overwegen. Spr. bevordert den Zondagsdienst niet, maar er is een officieel goedgekeurd tarief voor goedkoope treinen en er is een traditie voor die treinen op Zondag. De afdeeling Spoorwegen is afgehandeld. De vergadering wordt te 1.10 uur verdaagd tot hedenochtend elf uur. VATICAANSTAD, 13 Dec. (Havas). De span ningen in de betrekkingen tusschen het Duitsche Rijk en de Katholieke Kerk worden naar voren gebracht in een rondschrijven van Kardinaal Bertram, den Aartsbisschop van Breslau. Hier in stelt de prelaat de Duitsche geestelijkheid er van in kennis, dat hij bij het ministerie van Onderwijs heeft geprotesteerd tegen het besluit der nationaal-socialistische onderwijzersorgani satie om het godsdienstonderwijs, waarby ook de Joodsche historie ter sprake komt, in de scholen te staken. Dit moest gebeuren ten tee- ken van protest tegen den moord op von Rath door een Poolschen Jood. De Osservatore Romano publiceert dit docu ment. De Kardinaal doet er in uitkomen, dat het bijzonder katholieke onderwijs niet de ge schiedenis van het Joodsche volk tot onderwerp heeft, doch die van de Goddelijke openbaring- Hij merkt op, dat de definitieve opschorting van het godsdienstonderwijs een stand van zaken in het leven zou roepen, welke strijdig zou zyn met artikel 21 van het concordaat. De Kardinaal geeft aan de geestelijkheid in de parochies de opdracht om verdere richtlijnen af te wachten. LONDEN, 13 Dec. (Reuter). Direct nadat Chamberlain in zijn toespraak gerefereerd had aan den aanval der Duitsche pers op Baldwin, weerklonk een langdurig applaus. Op de Italiaansche ambassade werd verno men, dat daar het bericht was ontvangen van het besluit der Duitschers, doch dat dit geen wijziging bracht in de afspraken der Italiaan sche vertegenwoordigers, die de uitnoodiging hadden aanvaard. Aschmann, die speciaal uit Berlijn was over gekomen om het diner bij te wonen, behoorde tot de personen wier afwijzigheid de aandacht trok. De diplomatieke correspondent van Reuter be richt, dat het besluit van de Duitschers om het banket niet bij te wonen, aanleiding is geweest tot veel commentaar. Teneinde het den correspondenten mogelijk te maken het banket rustig bij te wonen, waS de tekst van de rede van den minister-president van te voren aan hen verstrekt onder het zegel van geheimhouding. Men valt er thans over, dat blijkbaar deze rede het voorwerp is geweest van diplomatieke stappen, voordat deze voor publi catie was vrijgegeven. De reden voor de afwezigheid der leden van de Duitsche ambassade bij het banket van van' avond werd Reuter gegeven in de volgende of ficieele verklaring: Het standpunt der Duitsche ambassade is, dat het spijtig was voor haar leden, dat zij niet het jaardiner van de Buitenland- sche Persvereeniging hebben kunnen bijwo nen, waar de eerste minister de voornaam ste spreker was. Doch er dient op gewezen te worden, dat de Duitsche journalisten te Londen, als leden der Buitenlandsche Pers vereeniging, zelve betrokken waren bij de aan de gasten der vereeniging uitgegeven uitnoodigingen. Daar dit het geval was, werd het mogelijk geoordeeld, dat zich een onaangename toestand zou kunnen voor doen, indien in den loop van den avond gesproken zou worden over onderwerpen, welke critiek inhielden op de Duitsche aan gelegenheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4