T WÊÊÊÊSÊBÊ Hoe staat Londen tegenover de Tunis-kwestie? JL Rond de rede van Chamberlain De verkiezingen in Memelland Kerkvervolging te verwachten Het nieuws van heden ONTWIJKEND ANTWOORD VAN CHAMBERLAIN MEVROUW SKOBLIN VEROORDEELD DE BAROMETER r VEREENIGDE katholieke pers DONDERDAG 15 DECEMBER 1938 - OCHTENDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21534 Duitsche en Italiaansche pers ontvingen haar met ge mengde gevoelens Verlaging der rechten van het Suez-kanaal Deze bedragen thans 69 pence per ton Janssen wil politiek van Gérard voortzetten Hij verklaart zich tegen aanhech ting van Belgischen frank aan het pond sterling Veroordeeling van Panama-spion Onderaardsche depots Voor olie te Hamburg ^§1111 lili Tip j - mMWÊÊKïm De onafhankelijkheidsfeesten ie Seheveningen. H. M. de Koningin wacht op den Boulevard de aankomst van den Prins van Oranje af Het Weer Italië's begrooting Tien milliard lire uitgetrokken voor versnelling der bewapening Brazilië' s standpunt „Wij wenschen niets anders dan achting voor onze souvereiniteit" WETTER TREKT ZIJN CANDI- DATUUR IN Beperkte emigratie haar Palestina De toelating van kinderen in Palestina memelland op weg naar de aansluiting filaJEI wieszer L I T A U E N Volgens voorloopigen uitslag be haalden de Duitschers 81.5 procent der stemmen Het Derde Rijk zou een reeks van draconische maatregelen tegen de Kerk voorbereiden Turkije trouw aan den vrede Waar bevindt zich Dimitrof? Het ééne uur Cordell Huil spreekt te Lima ,yAmerikaansche staten zullen hun beginselen verdedigen" BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - CIRO 22884 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Mvertentleprljzen: Per lossen regel 50 ct., Ineret mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor kleine annonces „Omroeoert" de de rubriek BERLIJN, 14 Dec. (Havas). De rede van Chamberlain heeft in de Duitsche pers tweeërlei commentaar uitgelokt. Aan den eenen kant verklaren de bladen met vol doening, dat de premier „de ophitsers tot den oorlog op hun nummer heeft gezet". Anderzijds echter keert de pers zich in hef tige bewoordingen tegen zekere woorden van Chamberlain, waaruit volgens haar kan worden opgemaakt, dat de duurzaamheid van het nationaal-socialistisch regime aan twijfel onderhevig wordt geacht. De „Nacht- ausgabe" schrijft, dat zekere gedeelten van de rede om een repliek van Duitschen kant vragen. De leden van de Duitsche ambassade en de Duitsche journalisten, die niet deelgenomen hebben aan het diner van de buiteniandscht pers te Londen, hebben aan de Buitenlandsche Persvereeniging geen mededeeling omtrent hun optreden gezonden. Ook van den Duitschen ambassadeur, die toch de uitnoodiging had aan vaard en aan het hoofd der tafel zou zijn ko tten te zitten, is nog geen bericht ingekomen. De Italiaansche bladen beperken zich ertoe, Uit de rede van Chamberlain slechts de pas sages weer te geven, welke betrekking hebben op de Britsch-Italiaansche betrekkingen. De andere argumenten worden slechts vermeld ot verzwegen; dit is ook het geval! met de zinsnede over de gelijkheid der Britsche *en Fransche belangen. PARIJS, 15 Dec. (Reuter) Met ingang van heden worden de Suez-kanaal-rechten verlaagd Van 72 tot 69 pence per ton. Het eerstgenoemde tarief gold sinds 1937, toen een verlaging van 1 tot 6 shilling werd ingevoerd. Een hooge ambtenaar van de Suez-Kanaal- ttaatschappij legde er tegenover Reuter den na- druk op, dat deze verlaging in geen enkel op dicht verband houdt met de in de Italiaansche Pers naar voren gebrachte eischen. Tot deze verlaging was reeds besloten in de Vergadering van den raad van beheer welke be- Bin September is gehouden. Hij verklaarde Voorts dat, als Italië zijn eischen eerder had laten hooren, wellicht het besluit genomen zou Zijn, de tarieven niet te verlagen om elk mis verstand te voorkomen. Brussel, 14 Dec. (Belga) De minister Van Financiën, Janssen, heeft in de Kamer commissie, die belast is met het bestudeeren der buitengewone begrooting, verklaard, dat hij een tegenstander is van de aanhechting van den Belgischen frank aan het Pond Sterling en dat hij voornemens is de fipancieele politiek, zooals hie bepleit is door Max Leo Gérard, voort te 2etten. Die politiek is trouwens goedgekeurd hoor den gouverneur der Nationale Bank tijdens he laatste algemeene vergadering van aandeel houders. v CRISTOBAL, 14 Dec. (Reuter). Heinrich Bchackow, bediende van een Duitsche scheep vaartmaatschappij, is schuldig bevonden aan sPionnage. Hij was er van beschuldigd foto's te hebben gemaakt van versterkingen bij het Banamakanaal. Drie andere personen, die te- Belijk met hem zijn gearresteerd, o.m. een Jbcisje, zijn nog niet voor de rechtbank ver hoord. De verdediger van Schackow is voornemens het verzoek in te dienen de zaak opnieuw hl behandeling te nemen. Hij heeft tot 22 de- ïer daartoe den tijd. De rechter wil geen uit braak doen aleer dit verzoek is ontvangen andere beschuldigden zullen in Januari te- recht staan. Berlijn, 14 Dec. (Havas). De petroleum- .°Pslagplaatsen van Hamburg zullen „om vei- hgheidsredenen" onder den grond worden aan- ®ciegd. De betreffende werkzaamheden zullen ^'°rclen uitgevoerd tegelijk met den bouw van 6en nieuwe brug over de Elbe bij Hamburg. B&a8u38raAfeo«e«eM£ »8»fSSBSSmcS :.-: iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii| Voor Zeeland, Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en West-Brabant: Zacht weer, nevelig tot zwaar bewolkt of s betrokken, met plaatselijk eenigen lichten regen, zwakke tot matigen Zuidelijken i| wind. Voor Friesland, Drente, Overösel, j= Gelderland, Limburg en Oost-Brabant: Iets kouder, in den morgen plaatselijk mist, overigens nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, geen regen van beteekenis, zwakke tot matigen Zuid-Oostelijken wind. Voor Groningen: In den morgen plaatselijk mist, overigens EE nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, EE geen regen van beteekenis, matige Zuid- H Oostelijke wind, weinig verandering in temperatuur. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliuillllllllllllllllilllll ROME, 14 Dec. (Stefani). Onder voorzit terschap van Mussolini is vanmorgen de mi nisterraad bijeengekomen ter bespreking en goedkeuring der begrooting voor 1939/1940. Ge raamd wordt dat de uitgaven zullen bedragen 29.316 millioen en de ontvangsten 24.561 mil- lioen, hetgeen een deficit zou beteekenen van 4.755 millioen lire. Een bedrag van 10 mil liard is uitgetrokken voor de ontwikkeling en versnelling der bewapeningen, noodig gewor den door den internationalen toestand. De to tale uitgaven voor militaire zaken zullen be dragen 8.275 millioen, hetgeen vergeleken met het begrootingsjaar 1938/1939 een stijging be- teekent van 2.476 millioen. Voorts zijn de uit getrokken credieten gestegen ten behoeve van openbare werken, bouw van koopvaardijsche pen, ontginningswerken, enz. die deel uitmaken van het autarkieplan. RIO DE JANEIRO, 14 Dec. (D.N.B.). Pre sident Vargas van Brazilië heeft gisteren een radioredevoering gehouden, waarin hij o.a. ver klaarde, dat in de wereldpolitiek drie nieuwe feiten zijn te constateeren, n.l. 1. Voorrang van de rechten der gemeenschap boven de rechten van het individu. 2. Voorrang van de economi sche behoeften boven juridische opvattingen. 3. Het ontstaan van een nationalistische ex pansie van sterke volkeren, welke haar recht vaardiging vindt in haar successen. Met deze nieuwe feiten moeten de Ameri- kaansche landen door wegneming van hun dwa lingen en zwakke punten rekening houden. Het voornaamste vraagstuk voor Brazilië ligt in de nog niet ontsloten rijkdommen van den bo dem, alsmede de geringe en nog slecht verdeel de bevolking, verder in het feit dat de bevol king nog bezig is met het vormen van een Braziliaansche nationaliteit en tenslotte in de regionale afbakening. Het gezonde nationalis me van den nieuwen staat moet deze vraag stukken oplossen. Vargas hoopt dat de confe rentie van Lima de solidariteit der Amerikaan- sche volkeren zou versterken. Tevens verklaarde hij, dat Brazilië niets anders wenscht dan ach ting voor zijn souvereiniteit. Brazilië is niet ge kant tegen andere volken, landen of politieke stelsels, uitgezonderd het bolsjewisme, dat een tegenstelling vormt tot het traditioneele gevoe len van het Braziliaansche volk. BERN, 14 Dec. (Havas) Wetter, die dooi de Zwitsersche radicale partij candidaat gesteld is bij de verkiezingen voor het presidentschap, heeft zijn candidatuur ingetrokken. De radicale partij heeft evenwel besloten de Candidatuur te handhaven. Men weet nog niet, wat Wëtter hierna heeft besloten. LONDEN, 14 Dec. (Reuter). Ondanks het feit, dat Chamberlain in zijn redevoering van Dinsdagavond verklaard heeft, dat de Engel- sche betrekkingen met Frankrijk zoo nauw zijn, dat zij verre uitgaan boven zuiver wette lijke verplichtingen, heeft de liberaal Mander heden in het Lagerhuis opheldering gevraagd over de betrekkingen tusschen beide landen. Hij vroeg of het niet zeer belangrijk was, dat Frankrijk zou weten of Groot-Brittannië aan zijn zijde zal staan, wanneer Corsica of Tunis zou worden aangevallen. De vraag wekte toejuichingen en interrupties. Mander ver volgde met te vragen of de minister-president definitief wilde zeggen, wat de Britsche hou ding zou zijn. Chamberlain gaf op deze vraag geen ant woord.- Toen verder aan den premier gevraagd werd of tijdens de recente besprekingen tus schen de Engelsche en Fransche staven rege lingen getroffen waren voor een verdediging, zoo noodig, van Nice, Corsica en Tunis, ant woordde hij: „Ik ben niet in staat iets toe te voegen aan de algemeene verklaring, die ik op 1 Maart heb afgelegd." In antwoord op verdere vragen betreffende de bescherming van Tunis zeide Chamberlain: „Naar de opvatting der Britsche regeering is de verplichting tot eerbiediging van den status quo in de Middellandsche Zee, zooals die is vastgelegd in het Engelsch-Italiaansche accoord, zeker van toepassing op Tunis en ieder optreden in strijd met die overeenkomst zou natuurlijk een zaak van groote bezorgd heid zijn voor de Britsche regeering." Chamberlain voegde hieraan toe: „Wij kun nen echter niet de mogelijkheid onder oogen zien van een aanval, zooals die gesuggereerd wordt in deze vragen". (Toejuichingen). In het Lagerhuis werd verder de vraag ge steld of de regeering nog machtiging gegeven- had tot toelating van 10.000 Joodsche kinderen uit DuitschlancT in Palestina. Minister MacDonald antwoordde hierop, dat van Arabische zijde krachtige aandrang is_ uitgeoefend om de immigratie volledig stop te zetten, hangende de a.s. besprekingen te Lon den over de toekomstige politiek in Palestina, met inbegrip van het immigratieprobleem. Voortgaande zeide MacDonald: „De Brit sche regeering achtte zich niet in staat aan dezen aandrang gevolg te geven, aangezien het thans aanbrengen van een wijziging in het bestaande immigratietempo een benadee ling zou vormen van een der belangrijkste on derwerpen der te Londen te voeren besprekin gen. De regeering hecht groot belang aan deze besprekingen. Om dezelfde reden kan de re- geering het er niet mee eens zijn, dat machti ging behoort te worden *gegeven voor een on middellijke aanvullende immigratie van 10.000 jeugdige Joden." De minister wees er op dat een aanzienlijk aantal jeugdige vluchtelingen uit Duitschland op het oogenblik wordt toegelaten in Palesti na, onder de bestaande regelingen. Onder hen bevinden zich studenten, die naar erkende op voedingsinstellingen gaan. PARIJS, 14 Dec. (Havas). Het Assizenhof heeft vanmiddag mevrouw Skoblin veroordeeld tot twintig jaren dwangarbeid en een verblijfs- ontzegging voor den duur van tien jaren. De jury had verzachtende omstandigheden bepleit. HET MEMELGEBIED •♦i, TINGEN POLEN AWILLEN KULS RIJK HONGARJE YD EK RUG TILSI Bijgaand kaartje geeft het Memelgebied weer, hetwelk door het verdrag van Ver sailles in 1919 van Oost-Pruisen geschei den werd. Dit gebied werd bij Litauen gevoegd als autonome staat en valt on der een Memelstatuut, door Frankrijk, Engeland en Italië onderteekend. Het gebied, dat 2417 vierkante kilome ter groot is, telt 144.000 inwoners, 50 pet. zijn Duitschers. De gedeeltelijke uitsla gen der laatste verkiezingen, voor zoover bekend, hebben reeds 80 90 pet. voor de Duitschers opgeleverd. De nieuwe au tonome Landdag helt tot aansluiting bij Duitschland over. De leider dezer Memel- Duitschers, dr. Neumann, proclameerde dat het Memelgebied weer vrij moet wor den. Op het oogenblik laat Berlijn het initiatief aan de Duitschers te Memel over. Op het kaartje zijn de plaatsen der stemdistricten aangegeven. Het inzet- kaartje geeft het Duitsche Rijk weer, met de aanduiding waat het Memelgebied ge legen is. MEMEL, 14 Dec. (D.N.B.). Bij de verkie zingen voor den Landdag van Memel zijn blijkens een voorloopig bekend gemaakten uitslag uitgebracht op de lijst der Memel- duitschers 576.486 stemmen en op de Li- tausche lijsten 130.086 stemmen. Op de lijst der Duitschers werd in het geheel 81.5 procent der stemmen uitge bracht. Te Kaunas had een verslaggever van Havas een onderhoud met den Litauschen minister van Buitenlandsche Zaken, Urbsys, over de toe komstige ontwikkeling in het Memelgebied. Urbsys zeide te hopen, dat de aangelegenheid geregeld zou kunnen worden in het kader van het "bestaande statuut, eenigermate aangevuld door een snelle en doelmatige wijze van inter pretatie, waarbij voor de Duitsche meening plaats zou zijn. Duitschland heeft het vraag stuk trouwens nooit anders gesteld: het blijft eischen, dat het statuut volledig wordt toege past. Daartegen verzet ook Litauen zich in het geheel niet en als zich meeningsverschillen heb ben voorgedaan, kwamen die voort uit een ver schil in interpretatie. Verder verklaarde de minister: „In het Memelgebied wonen niet alleen Duit schers. Ik geloof niet, dat men eenstemmig terugkeer tot Duitschland wenscht. Minstens de helft der bevolking is Litausch Men moet echter rekening houden met de mo gelijkheid, dat de tegenwoordige leiders der Duitsche partij een separatistische beweging in het leven roepen. Een dergelijke beweging nu zou door de Litausche regeering slechts be schouwd kunnen worden als middel voor een actie, gericht tegen de territoriale onschend baarheid van Litauen. In dat geval zou ons land zich naar mogelijkheid verdedigen en te vens zou het recht op leven en bestaan van kleine staten in het spel komen." ROME, 14 Dec. De Osservatore Romano citeert een bericht uit het blad „Luxem burger Wort", waaruit blijken kan hoe een formeele kerkvervolging in het Derde Rijk wordt voorbereid. Er zou namelijk een wet in wording zijn, die de volgende bepalingen bevat: 1. Het concordaat van 1935 wordt opge zegd. 2. Godsdienstige propaganda wordt in Duitschland verboden, w.o. tevens de pro cessies vallen zuilen. Religieuze vereenigin- gen, waarvan de leden zich aan immoreele handelingen hebben schuldig gemaakt, zul len onmiddellijk opgeheven en de vermo gens van die vereenigingen in beslag geno men worden. 4. De correspondentie tusschen Z. H. den Paus en de Duitsche bisschoppen moet via de Duitsche regeering geschieden. 5. Religieuze orden zullen zich niet lan ger meer mogen bewegen op het gebied van ziekenverpleging en onderwijs en moeten in financieel opzicht onder het kerkelijke ministerie worden geplaatst. 6. Aan kerken of orden zullen geen gel delijke bijdragen meer mogen worden ge geven. 7. Priesters mogen geen Joden meer doo- pen en niet-ariërs mogen geen priester meer worden. 8. Het lidmaatschap van de Kerk moet verbonden zijn aan het staatsburgerschap. ANKARA, 14 Dec. (Anatoolsch Tel. Ag.) Dinsdag heeft de Turksche minister-president Bayar bij de opening van de „week voor spa ren en nationale producten" een rede gehouden, waarin hij herinnerde aan hetgeen door de Turksche republiek op alle gebied is bereikt. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zeide de minister-president o.a., dat Turkije be schikt over alle middelen om het hoofd te bieden aan alle gevaren. De regeering zal even wel geen politiek van avonturen voeren. Het doel der buitenlandsche politiek is vastberaden trouw aan den vrede en de vriendschappen, welke Turkije heeft gesloten. WARSCHAU, 14 Dec. (P.A.T.) De bladen melden uit Moskou, dat in politieke kringen daar de langdurige afwezigheid van Dimitrof, secretaris-generaal der Komintern, druk bespro ken wordt. Volgens zekere geruchten zou Dimitrof afdee- lingen der Komintern in het buitenland inspec- teeren, volgens andere zou hij met het Kremlin in conflict zijn gekomen ten gevolge van het mislukken der staking in Frankrijk. De bladen melden verder, dat berichten over vrijlating van maarschalk Bluecher onjuist zijn. De maarschalk zit volgens deze bladen nog steeds gevangen. De Tunis-kwestie kwam in het Lager huis opnieuw ter sprake. De Duitschers behaalden bij de verkie zingen in Memelland ruim 80 procent der stemmen. Mevrouw Skoblin werd tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. De rechten van het Suezkanaal zijn met mgang van heden verlaagd. De historische feesten te Seheveningen zijn met een optocht besloten. Woensdag is een begin gemaakt met den bouw van de nieuwe marinierskazerne te Rotterdam. Invoerverbod in Noorwegen van groen ten en planten uit die landen, waar mond- en klauwzeer heerscht. Mededeelingen over de werkloosheid in de week 2126 November. Tot directeur van de stenografische in richting der beide Kamers der Staten- Generaal is benoemd de heer W. J. Bas- tiaan. Verdere behandeling in de Tweede Ka mer van de begrootingen van Economi sche Zaken en Landbouwcrisisfonds. De wet op de weerkorpsen treedt 1 Fe bruari in werking. New-Yorksche beurs: stemming vast; slot weer op het hoogste punt. Een jonge doctorandus staat in de universiteitszaal en een uur lang heejt hij de vrucht van zijn wetenschappe- lijken arbeid te verdedigen tegen al lerlei aanvallen ten einde zijn graad van doctor te bekomen. Jaren lang is tegen dit eene uur opgezien. Hoeveel zorg en inspanning, hoeveel geestelijke en ook lichamelijke vermoeienissen zijn niet voor dit eene uur besteed. Hoevele verlangens en angsten van naaste familieleden zijn naar dit eene uur uitgevlogen! En als we dan zitten eindelijk in de universiteit, als we den aanval en de verdediging hooren en trachten in ons op te nemen, dan vliegen in deze zestig minuten jaren, ja heele levens ons voorbij. Wat is er al niet verricht voor dit ééne uur- En dan. Hora est! De pedel, als ware hij een hoogleeraar, heeft het verlos sende woord gesproken: het is tijd! Het uur is om. En de beslissing valt in de senaatskamer. De jonge doctor mag de gelukwenschen in ontvangst nemen. Het uur is voorbij. Het leven vangt eerst recht aan! Het ééne uur! Hoeveel doet men voor dit ééne uur! En wat doen we voor de volgende uren? LIMA, 14 Dec. (Havas). In een gisteravond op de conferentie te Lima gehouden rede heeft Cordell Huil er op gewezen, dat „de Amerikaan sche republieken niet slechts naar een regio nale oplossing van de algemeene problemen zoeken, doch naar een oplossing die omvattend genoeg is om rekening te houden met de voor waarden en problemen van de geheele wereld, die merkbaar van invloed zijn op het regionale welzijn". Huil zeide voorts: „De Amerikaansche repu blieken zijn zich volkomen bewust van de be dreiging, die uitgaat van de beginselen en in stellingen, welke verschenen zijn bij de landen, die idealen koesteren, welke ons vreemd zijn en die zij met geweld trachten op te leggen of te verspreiden, omdat andere regeeringsstelsels verzwakt schijnen. Tenzij ik mij sterk vergis, is het hier overheerschende standpunt dit, dat de Amerikaansche naties vastbesloten zijn, de be ginselen van de instellingen, die zij zich uit vrijen wil hebben gegeven, te verdedigen". I V Mm m hi in )i trZ. S tand op Donderdag 1 uur vjn.: 762.6 Vorige stand: 762.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1