KEMPINSKI New-Yorksche Beurs Het restaurant voor fijnproevers DONDERDAG 15 DECEMBER 1938 Csaky over Hongarije's machtigen vriend Mond- en klauwzeer in Finland Nieuwe arrestaties in Litauen HET PARLEMENT TE PRAAG VERLEENT VOLMACHTEN De werkloosheid in November Mededeelingen over de week 2126 November W. J. BASTIAAN Benoemd tot directeur van de stenografische inrichting der beide Kamers Blijde dag voor het corps mariniers Bouw. van de nieuwe kazerne te Rotterdam begonnen NOORWEGEN VREEST MOND- EN KLAUWZEER Verbod van invoer van groenten en planten LOOPT DE LANDSDRUKKERIJ TE GROOT RISICO? Vragen van het Tweede Kamerlid Wendelaar Beeldtelegraafdienst tijdelijk gestaakt Een anti-semietisch pamflet De z.g. Zendbriefvalschelijk toegeschreven aan Prelaat dr. Trzeciak Wet op de weerkorpsen 1 Februari in werking Na de ,,Ekster"-ramp Begrafenis van C. Schrey en K. Jaedicke te Rotterdam Academische examens R.K. Universiteit Vaste stemming met slot weer op het hoogste punt. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 14 December Kath. Economische Hoogeschool n/s 50% WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN BOEDAPEST, 14 Dec. (Havas). De Hongaar- sche minister van Buitenlandsche Zaken Csaky heeft tegenover een delegatie, die hem een mandaat van afgevaardigde kwam aanbieden, verklaard, dat de vergrooting van Hongarije zonder bloedvergieten te danken was aan het feit, „dat de neutraliteit, van het nieuwe Euro pa niet langer kan dulden, dat geknechte na ties naast souvereine naties leven''. Hij zeide er zich over te verheugen, dat „een machtig bevriend volk in het krijt is getreden voor de rechtvaardige zaak der vergrooting van Hongarije." HELSINGFORS, 14 Dec. (Reuter). Op twee boerderijen in het Zuiden van Finland Is het gevreesde mond- en klauwzeer waargenomen. Ruim ÏOO stuks vee heeft men moeten vernie tigen en al het mogelijke wordt gedaan om te verhinderen, dat de epidemie zich uitbreidt. Het is gebleken, dat buitenlandsch veevoeder, uit Denemarken en Zweden, de ziekte heeft aangebracht. De minister van Landbouw heeft den invoer van dit voedsel tijdelijk verboden. De districten, waarin de ziekte is voorgeko men, zijn geïsoleerd en de stallen gedesinfec teerd. Een veemarkt, welke in het gehucht Kausala gehouden zou worden, is verboden. Ook Estland heeft zijn afweermaatregelen ge troffen en den invoer van hooi, stroo en zuivel producten uit Finland verboden. KOWNO, 14 Dec. (D.N.B.) Omstreeks 30 personen, o.w. 5 reserve-officieren, die tot de aanhangers van Woldemaras behoorden, zijn in arrest gesteld. Daarmede, zoo verklaart men, is de actie der Woldemaras-aanhangers tot staan gekomen. Men verwacht, dat, nu de hoogescholen tot half Januari gesloten zijn, ook van den kant der studenten geen betoogingen meer zullen komen. PRAAG, 14 Dec. (Reuter). Het parlement heeft met 148 tegen 18 stemmen een wets ontwerp aangenomen, waarbij aan de regee ring volmachten worden verleend voor den tijd van twee jaren. Dit beteekent, dat de regee ring in de volgende twee jaren de vrije hand zal hebben en in s.aat zal zijn voort te gaan met haar plannen voor socialen en economi- schen heropbouw. Het beteekent waarschijn lijk, ook, dat wanneer de huidige zitting ten einde loopt, dat ls met het a.s, weekeinde, het parlement ln zijn huidige samenstelling niet meer zal bijeen komen. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de statistiek verstrekte voorloopige gege vens in de week 21 tot en met 26 November 1938 bi) gesubsidieerde vereenigingen met werkloo- zenkas 567.831 personen onder wie 74.859 land arbeiders waren aangesloten. Van de 492.972 verzekerden, buiten de land arbeiders, was het werkloosheidspercentage 23.9 (in de vorige verslagweek, 7 tot en met 12 No vember, was dit percentage 23.2). In de overeenkomstige verslagweek van No vember was het werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste Jaren als volgt: 1932: 29.1; 1933: 26.2; 1934; 285; 1935 32.6; 1936: 30.8; 1937; 26.5; 1938 235. 26 November waren bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven 363.947 werkzoekenden, waarvan er 347.150 werkloos wa ren (nJ. 331.975 mannen en 15.175 vrouwen). Van de geheel werklooze verzekerden ontvin gen er in de verslagweek 21.384 uitkeering uit hun werkloozenkas. Blijkens voorloopige opgaven van den direc teur-generaal voor - de werkverschaffing en steunverleening bedroeg 26 November het aantal te werk gestelde werkloozen 61.475 en het aantal gesteunde werkloozen 139.513 te zamen 200588 verzorgden. (Hieronder bevindt zich een aantal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uit keering uit hun werkloozenkas). Voorts zijn een aantal werkloozen in cultu- reele zorg (cursussen en kampen). Hun aan tal bedroeg in September 13.174. Het groote verschil tusschen het aantal inge schreven werkloozen en het aantal personen door verzekering, steun en werkverschaffing ge holpen, wordt mede hierdoor verklaard, dat onder het aantal verzorgden (dit zijn in hoofd zaak kostwinners van gezinnen) de werklooze gezinsleden niet worden meedegeteld, dezen zijn echter wel als werkzoekenden bij een arbeids beurs ingeschreven. Met ingang van Woensdag 14 December heeft Ge gemengde commissie voor de stenografie uit beide Kamers der Staten-Generaal benoemd tot directeur van de stenografische inrichting oer beide Kamers den heer W. J. Bastiaan, thans onder-directeur en waarnemend direc teur. De heer Bastiaan, geboren in 1895, kreeg reeds 1 Januari 1917 een vaste aanstelling als stenograaf bij de stenografische inrichting der belde kamers Op grond van zijn voorafgaande werkzaamheid als stenograaf ln verschillende gemeenteraden, provinciale staten en particu liere organisaties werd hij niet alleen vrijge steld van de technische opleiding bij den par- hij zelfs ontheven van den gebruikelijken proef tijd. 1 Mei van dit jaar werd hij benoemd tot on derdirecteur. Hij heeft zich bij tal van ver tegenwoordigende lichamen in het buitenland op de hoogte gestelcf van den stenografischen dienst, o.a. in Ottawa (Canada) en in de Sov jet-Unie en hij kreeg zelfs eenige malen verlof om practisch werkzaam te zijn in den Ameri- kaanschen Senaat te Washington. Van zijn hand verscheen het algemeen leer boek van het Nederlandsch alphabetisch kort schrift. Hij was voorts gedurende een reeks van jaren de schrijver van talrijke ongetee- kende artikelen over het Vorstelijk huis en na tionale gebeurtenissen. Woensdagmorgen is te Rotterdam met eenige plechtigheid een begin gemaakt met den bouw van de nieuwe marinierskazerne aan 't Toepad, welke den naam van „Van Genth-kazerne" zal dragen. Hiertoe waren om elf uur talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten bijeen gekomen, on der wie wij opmerkten vice-admiraal A. Vos, chef van de afdeeling materieel zeemacht, den chef van het corps mariniers, kolonel H. F. J M. A. von Frijtag Drabbe, den commandant van ae afdeeling mariniers te Rotterdam, luitenant- kolonel F. Lugt, den chef van de afdeeling per soneel van het departement van Defensie, D. J. Sonne, luitenant ter zee eerste klasse, J. W. Ter- mütelen, alsmede alle officieren van het corps mariniers met hun dames, den voorzitter van de Kamer van Koophandel van Rotterdam, mr. K. P van der Mandele en den directeur van den Rijksgebouwendienst, J. C. E. baron van Lynden. Burgemeester Oud had bericht van verhinde ring gezonden. Nadat de manschappen van het corps mari niers zich in carré-vorm hadden opgesteld, sprak de directeur van den Rijksgebouwendienst er zijn voldoening over uit, dat thans het oogenblik gekomen is, dat een begin gemaakt wordt met de nieuwe huisvesting van het eer ste keurcorps van Nederland. Spr. releveerde, hoe personen als vice-adml- raal Schorer en de kolonels Oele en Dorren geijverd hebben voor den bouw van een nieuw kazemdment en bracht dank aan den directeur- generaal van den arbeid in diens functie van elgemeen secretaris van het werkfonds en aan den directeur van den gemeentelijken techni- schen dienst in Rotterdam, ir. W. G. Witte- veen. Zich tot de manschappen van het corps wen dende, wenschte spreker hun geluk met dezen gedenkwaardigen dag. Nadat een zoontje van kolonel Von Frijtag Drabbe de eerste spade in den bodem had ge stoken, bracht vice-admiraal Vos hulde aan het initiatief van baron Von Lynden en memoreer de de hechte samenwerking tusschen den Rijks gebouwendienst en zijn corps. Kolonel Von Frijtag Drabbe sprak de hoop uit, dat alle aanwezigen in December 1940 de opening van de nieuwe kazerne zouden kunnen bijwonen. De eerste beginselen van corps-eer, corpetraditie en corpsgeest worden iederen ma rinier in de goede oude kazerne aan het Oost- plein bijgebracht. Spreker hoopte, dat dit in het jubeljaar 1940, wanneer het corps zijn 275-jarig bestaan zal vieren, in de nieuwe „Van Genth-kazeme" zal kunnen worden voortgezet. Ook deze spreker bracht hulde aan kolonel Oele en kolonel Dorren en wenschte ingenieur Hoekstra allen voorspoed met den bouw. Namens een groep uit de Rotterdamsche bur gerij nam het woord mr. H. C. Hintzen. Spre ker hoopte, dat de eeuwenoude band tusschen de stad Rotterdam en het corps mariniers be stendigd moge blijven. Namens de burgerij bood hij het corps een geschenk aan in den vorm van eenige diepe Geuzentrommen, die vervaardigd zullen worden naar oude teekeningen en modellen van het corps in vroeger jaren. Ten slotte stelde spreker den manschappen een versnapering in het vooruitzicht. Nadat kolonel Von Frij tag Drabbe spreker had dank gezegd voor het geschenk en de waar- deerende woorden, heeft de troep voor de ge- ncodigden gedefileerd. De Regeeringspersdienst meldt: Blijkens uit Oslo ontvangen ambtelijke mede deelingen heeft de Noorsche regeering ter voorkoming van de overbrenging van mond- en klauwzeer uit de landen, waar deze ziekte voor komt, den invoer verboden van versche groen ten, levende planten en heesters. Bovendien is voorgeschreven, dat ingevoerde zaden zeven weken in quarantaine moeten blijven. Het liberale Tweede Kamerlid Wendelaar heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd of het juist is, dat de Rijksuitgeverij een portret naar een opname van Godfried de Groot in een lijst van Slavonisch eikenhout en voorzien van glas verkrijgbaar stelt, waardoor een dergelijke, met groote kosten en een niet onbeteekenend risico ondernomen, particuliere uitgave naar een schilderij van Willy Sluiter in gevaar gebracht wordt? Voorts wordt gevraagd of dit portret gedrukt wordt ter landsdrukkerij en of het Rijk een mogelijk nadeelig saldo van deze uitgave draagt. Meent de minister, dat dit portret ter lands drukkerij vervaardigd behoort te worden en is de minister bereid om deze uitgave, .welke in strijd zou zijn met de aan de Kamer medege deelde inzichten van den minister, te verbieden? aldus vrager. Van 1» Januari 1939 af wordt, vermoedelijk tot begin Februari, de Nederlandsche beeldtele graafdienst wegens wijziging van de apparatuur lementairen stenografischen dienst, maar werd 1 tijdelijk stopgezet. Het katholiek Comité van Actie „Voor God' schrijft ons: „Sinds eenigen tijd wordt aan katholieke gees telijken toegezonden een pamflet, getiteld: „Zendbrief aan de Katholieke Geestelijkheid der wereld" van Prelaat dr. Stanislas Trzeciak te Warschau; oud-professor der Katholieke Universiteit van Sint Petersburg. Dit hevig anti-semietlsche pamflet vermeldt verder geen drukker of uitgever, maar voor ieder die eenigszins op de hoogte is, is de herkomst duidelijk. Wij hebben informaties ingewonnen omtrent dezen Prelaat Stanislas Trzeciak en vernemen uit de allerbeste bron, dat deze pre laat te Warschau Hoogleeraar is, en een bekend geleerde, die zich gespecialiseerd heeft in de litteratuur en de geschiedenis der Semietische volkeren. Aan dezen geleerde is elke polemische geest tegen wien ook, vreemd. Men kan er zeker van zijn, dat prof. Trzeciak niets te maken heeft met de publicatie van dit pam flet, maar dat men slechts aan zijn werken losse citaten heeft ontleend, die men meen de te kunnen gebruiken voor anti-semieti- sche propaganda. In het Staatsblad van Woensdag is gepubli ceerd het Koninklijk Besluit van 2 December 1938, waarbij wordt bepaald, dat de wet op de weerkorpsen 1 Februari 1939 in werking zal treden. Onder zeer groote belangstelling zijn Woens dagmiddag op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam twee slachtoffers van de „Ekster"-ramp, de bestuurder C. M. Schrey en de boordwerktuigkundige K. L. H. Jaedicke, ten grave gedragen. Onder de aanwezigen in de kapel merkten wij ó.m. op de heeren P. Guilcnard en Hans Martin, onderdirecteuren der K. L. M.. den heer J. A. Aler, chef van den vliegdienst der K. L. M., W. G. van Hoogenhuyze, personeelschef der K. L. M„ M. Saaf van het radiobureau Schip hol, de gezagvoerders Dill en A. L. Abspoel, den havenmeester der K. L. M. te Rotterdam, A. C. Tolk, den chef van het bijkantoor der K. L. M. te Rotterdam, D. van Driel van Wagenin- gen, den vertegenwoordiger der K. L. M. op het vliegveld Tempelhof, den heer Voute en diens echtgenoote, den assistent-havenmeester te Rotterdam, J. A. Thoenes, vele leden van het vliegend personeqj, van den technischen dienst, den radiodienst en ander personeel. Voorts was een deputatie aanwezig van de luchtvaartbrigade, de luchtverdediging en het eerste regiment luchtstrijdkrachten, bestaande uit* kapt. J. L. Zeegers, le luit. vlieger G. Of- fenheim en den sergeant-vliegtuigmaker M. v. d. Laak. Bij de begrafenis van piloot Schrey hebben in de kapel gesproken de heer J. A. Aler na mens de K. L. M., namens de familie de heer Hoek en ten slotte ds. Gorter uit Amsterdam. Bij de begrafenis van Jaedicke sprak de on derdirecteur der K. L. M., de heer P. Guilonard een woord van deelneming, waarna pfarrer F. A. Henn, predikant bij de Deutsche evang. Ge- meinde uit den bijbel las. De kisten waren gedekt met kransen van de directie der K. L. M., van de Air France, van de Deutsche Lufthansa, van het technisch per soneel der K. L. M., van Fokker, van de K. N. I. L. M. en van den commandant, officier, on derofficieren, korporaals en manschappen van den marine luchtvaartdienst. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts mej. B. Cortlever, Amsterdam en de heeren C. Gies- bertSj Woudrichem en Liem Tjae Le, Gorontale. Artsexamen le ged. de heer J. J. W. F. Schutter, Amsterdam. AMSTERDAM. Bevorderd, tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift mej. L. R. J. Bouwman, geb. te Amsterdam, en eveneens op proefschrift de heer J. A. Wiegand, geb. te Amsterdam. ROTTERDAM. Geslaagd voor het candidaats examen economische wetenschappen D. M. van Leeuwen en A. H. Wijnberg. GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid de heer L. H. van Dellen te Groningen. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa-, men rechten; de heer H. M. C. Mendel, Den Haag. UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht de heer J. P. G. Schmitz, kapitein der artillerie van het Kon. Ned. Indisch leger, ge boren te Utrecht, op een proefschrift, getiteld: „Rechtshistorische bijdragen tot de kennis van het materiecle en formeele strafrecht van toe passing op de dienaren van de vereenigde Oost-Indische compagnie, voornamelijk be trekking hebbende op het delict van desertie" UTRECHT Geslaagd voor het doet. examen kunstgeschiedenis mej. Th. J. M. Jordaan. tand. examen rechten: Th. C. J. Knol. LEIDEN. Candidaatsexamen wis- en natuur kunde, letter F, de heer A. Harsveldt, Rijswijk NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal ex in de rechten de heer H. P. van der Bruggen te 's-Bosch, en mej. A. H. M. Theunissen, te Nijmegen. NEW YORK, 14 Dec. (Part.). Aangemoedigd door de gisteren behaalde winsten en het feit. dat de stijging niet door een reactie is gevolgd, opende de effectenbeurs heden opnieuw in een opgewekte en vrij vaste tendenz, terwijl de han del tegelijkertijd eenige uitbreiding te zien gaf. Het schijnt, dat de belangstelling van de zijde van het publiek geleidelijk aan toch grooter wordt en dat vooral van beleggerszijde thans aankoopen worden verricht. Het nieuws uit het bedrijfsleven blijft in het algemeen van gunsti- gen aard. Wel valt nog steeds een zekere sei zoenteruggang in sommige bedrijfstakken waar te nemen, doch het tempo van dezen teruggang is niet verontrustend en dientengevolge blijft de hoop op een hervatting van den conjuno- tuuropgang na de jaarwisseling levendig. Heden kwam daarbij, dat ook de Europeesche politieke situatie bemoedigender werd geacht na de uit eenzettingen, die de Engelsche minister-president Chamberlain gisterenavond in zijn rede heeft gedaan. Een belemmerenden factor voor de markt vormt; nog altijd d§ weifelende houding van en regelmatige prijsafbrokkeling op de goe derenmarkten, hoewel dit anderzijds ook weer als een gunstig verschijnsel wordt beschouwd, in zooverre men hieruit meent te kunnen op maken, dat voor een inflatlonistische prijsstij ging vooralsnog geen vrees behoeft te bestaan ondanks de toenemende inflatie-tendenz van de regeeringspolitiek. Bij de opening konden heden vrij algemeen kleine koerswinsten wor den geboekt, terwijl de vooraanstaande fondsen zelfs verbeteringen tot 1 dollar-toe korden aan- toonen. Het meest ging weer om in staal-, che mische en vliegtuigfondsen, alsmede sporen welke laatste nog steeds gestimuleerd worden door de gunstiger verwachtingen ten aanzien van de resultaten in het komende jaar. Koper waarden daarentegen waren niet opgewekt en gaven over het algemeen weinig verandering te zien .als gevolg van de ongunstige statistiek over November. Niet alleen zijn de voorraden niet verder gedaald, maar tevens blijkt het verbruik in de Vereenigde Staten niet onbelangrijk te zijn afgenomen. De aankondiging van de Ken necott Copper, dat zij zal overgaan tot een be langrijke productiebeperking houdt daarmede ten nauwste verband. Na de eerste transacties konden de koersen hier en daar nog iets stijgen, doch spoedig kwamen winstnemingen af, die de winsten eenigszins reduceerden. In het eerste uur bedroeg de omzet 430.000 shares. In het tweede uur kon de stijging tchter weer worden hervat, daar zich nieuwe vraag openbaarde, doch de handel kromp geleidelijk, aan wat in Hoewel op het verhoogde niveau even een Uchte reactie was te constateeren, bleef de markt in de middaguren vast gestemd en vooral weer het laatste uur kwam het publiek in de markt, hetgeen resulteerde in een flinke koers- verbstering. Hoewel het nieuws uit het be drijfsleven over het algemeen gunstig was, kon daaraan de vaste stemming niet worden toe geschreven. Wel oefende de betere stemming op de wisselmarkt voor het Pond een stinm- leerenden invloed uit. Het einde van den beurs handel kwam op het hoogste punt van den dag met winsten, die om de 2 dollar rangeerden Evenals het American Iron Steel Institute met een lagere taxatie der bedrijvigheid kwam, schatte het vakblad Iron Age deze eveneens la ger en wel op 58 pet. (v. w. 60 pet.)Het voegde er echter aan toe, dat de algemeene verwach ting ls, dat een lichte verdere teruggang niet is uitgesloten, doch dat de vooruitzichten voor het eerste kwartaal 1939 zeer bemoedigend wor den beoordeeld en dat bestellingen van de auto mobielindustrie, spoorwegen en bouwbedrijven op groote schaal kunnen worden tegemoet ge zien. Nadat U.S. Steels op 65)4 waren beland, kwam er aanvankelijk niet veel verandering m dezen koers. In het laatste halfuur echter zette de koersrijzing weer door en dit fonds stelde zich bijna 2 dollar hooger. Bethlehem Steel en Youngstown boekten een winst van resp. 2 1/8 en 2% punt. Ook Republic Steel en National Steel waren vast. Van de automobielwaarden bleven General Motors iets bij de algemeene tendenz ten achter, als gevolg van de publica tie, dat de verkoopen in het buitenland gedu rende de maand November 26.050 stuks hadden bedragen, hetgeen een vermindering beteekent van ruim 10 pet. De achterstand in de eerste II maanden van dit jaar is echter wat inge haald en bedroeg 326.700 stuks, een verminde ring van pl.m. 2'/, pet. Packard lagen echter gedrukt in de markt en verlieten de markt op fractioneel lager niveau. Chrysler daarentegen liepen geleidelijk aan 2 JA punt op. Luchtvaart waarden ontmoetten eveneens groote vraag en hi-er waren het Glenn L. Martin, die den boven toon voerden en een winst incasseerden van bijna 2% punt, terwijl Douglas 1% punt mon teerden, Voorts liepen op chemische fond sen met Du Pont de Nemours, die bijna 3 dollar konden aantrekken, Westinghouse met een koersverbetering van 2% dollar, General Elec (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Aku Anaconda U. S.. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union South. Railway 315 JA—316 JA 3914 25 7/8—25% 48'A 54 17 1/8—17 1/16 10'X 14 13/16 Van 4.30—5.00 uur Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Tidewater South. Railway 25 7/8 4814—48 9/16 53%54 17 1/8—17 3/16 10 1/16 15—14 7/8 TILBURG. Geslaagd voor het doctoraal ex. in de economische wetenschappen de heeren L. M. J. Nysc, Kerkrade en J. M. C. Teppema, Nijmegen. LEIDEN. Geslaagd voor liet candidaatsex. wis- en natuurkunde, letter K: mej. J. J. P. Zaayer, Leiden, en de heer J. van der Drift Scheveningen, idem. letter I. de heer E Schijfsma, Voorburg; idem letter F. de heer P B. Braun, Hillegom. Doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak scheikunde de heeren P. J. H. Wil- lems, Schiedam, J. G. van Ginkel, Den Haag Candidaatsexamen Romaansche taal- en let terkunde mej. W. A. V. de Haze Winkelman Leiden; doctoraal examen idem, de heer J. En gels, Den Haag. Candidaats-examen Indisch recht de heeren W. L. 't Hoen, Den Haag, J. van der Vliet, Den Haag. Examen van apothekers-assistent te Leiden de dames A. C. Hoos, Rotterdam. M. C. Navis, Den Haag. trie met 2 en Union Pacific met 2% punt winst. Koperwaarden, mijnen, warenhuisfondsen, equipmentshares en canningshares deelden in de algemeene vaste stemming en verlieten de markt 1 a 2 dollar hooger. Door de spoorweg- commissie in Oost-Texas is de sluiting van de olievelden gedurende Zaterdag en Zondag van kracht verklaard voor het eerste kwartaal van het volgend jaar. Op deze afdeeling liepen Continental Oil en Texas Corp. 1 en VA punt op. Rubbers ontleenden een stimulans aan de vaste stemming voor het product als gevolg van de gunstige statistische positie van rubber in de Vereenigde Staten. U. S. Rubber boekten een winst van bijna 2 dollar. Public-utilities, kunst- zijde-aandeelen en tabakken waren slechts wei nig hooger. In het laatste uur onderging de affaire een flinke uitbreiding, zoo zelfs, dat de ticker meerdere minuten ten achter was; in dat uur verwisselden 560.000 shares van eige naar, en het totaal kwam op 1.970.000 shares terecht. Laatst gedane koersen Dec. 14 13 12 Allied Chemical 184% 181% 182% American Can Co. 97 95% 94'A i C.ur l'.dry 305/8 29% 28% Am. Roll. Mills 21% 20% 20 Am. Smelt. Ref. 52% 50 49% Am. Tel. Tel. 143%§ 149 149% Am. Tobacco B. 86 85% 86 Am. Waterworks 12% 12 11% Anaconda Copper 35 33% 335/8 Atchison Topeka 38% 37% 36% Baltimore whio 6% 63/8 6% Bethlehem Steel 75 72% 72 Canadian Pacific 5% 5% 5% Case Treshing 88 87 87 Chase National B. 30% 29% 29% Ches. Ohio 34% 33% 333/8 Chicago Rock Isl. Chrysler Motor 83 81'A 79% Cities Service 6'A 6% 6% Consol Gas N.Y. 29% 29% 283/4 Continental Oil 29% 28% <9 1 Dawesl. 26 26 26 5'/9 Young 21% 21 21% Deleware Huds. 221/4 21% 203/4 Douglas Aircraft 77% 75% 73% Dupont de Nem. 150 147% 146% Eastman K-dak 180% 181 150 El. Bond Sh. 10% 93/4 9% General E*ectric 44y4 42% 41V. General Motors 53 49% 48% Good Year 37% 36 343A Hudson Motor 7% 7% 75/s Illinois Central 17'/4 16% 15% Intern. Harvester 60 59 59% Intern. Nickel 54Y8 54% 53% Intern. Tel. Tel. 10 9 Kennecott Copper 43% 42% 42% Missouri Pacific 5/8 Idem pref. 1% lVs Montgomery Ward 53 52 513/g Nat. City .-ank 223/4 22 22% Nat. Dairy Prod. 12% 12% 12% New York Central 19'/4 18-% 175/8 North Am. Av. 17% 17 163/l North. Amer. Co. 21% 21% 21% Norfolk Western 175 169 170 Pennsylvania 21% 20 193/4 Phillips Oil 42 4IV2 .405/8 Proctor Gamble 54% 54% 543/4 Publ. Serv. N. J. 293/4 29% 29 Radio Corporation 7% 7% 7% Rep. Steel 24% 22% 22% Sears Roebuck 74'A 73% 73 Shell Union Oil 14'A 13% 13% Socony Vacuum 13'A 13% 13% Southern Pacific 18% 18% 17% Southern Railway 203/s 20 Vs 193/4 Standard Brands 6% 6'A 65/s Stand. Oil ot N.-J. 50% 50 50% Tidewater Ass. Oil 12% 12% 12 5/s Union Pacific 91 88% 88 United Aircraft 41% 4J% 39% United Corp- A. 3 3 3 U. S. Leather 5'A 5 5 U. S. Rubber 52% 493/8 U. S. Steel 66 3/8 64% 62% Western Union 23% 23% 23% Westingh. Electr. 119% 116% 115 .vcm. vorth Building 50 49'Vs 493A NEW YORK, 14 Dec, Slotkoersen Dec. 14 13 12 Brussel. 16 85 16.85 16 88 Rome. 5-26% 5 26% 5.26 V* Bern. 22-62 22.63% 22.64 Madrid. Oslo. 23.48 23 44 23.43 A'dam. 54 34% 54.36 54.37% Londen. 4 67 j'(! 4.66jV 4.6ÓA Parijs. 2.62H 2-62 2.623/s Berlijn. 40-11 40 10 40 10 14 Dec. Suiker Dec. Jan. 181-82 Mrt. 1.92-93 Mei 1.96-9? Katoen Dec. 8.43 Jan. 8 24 Mrt. 8 20- Koffie (Rio - Nieuw NEW YORK, 14 Dec, 13 Dec. 14 Dec. 13 Dec. 4.02 4.09 4 14 4,19 419 Dec. Mrt. Me' Juli Sept. Dec. Rubber Standaard Dec 16 30 16 21 16.21 16,19 Jan Mrt. Mel Tin Loco 46 00 1.81-82 Juli 1.99-200 1.99-20 1.92- A Sept. 2 02-03 2 02-04 1 96-97 Nov. 2 06- 2 07 8 21 Mel 7.99-801 7.93 8.17 Juli 770-71 7 64 8 13 Oct 7 39 7 34 contract) (Santos) 4.09- Dec. 6 16 6 18 4 13 Mrt. 6 23 6.28 4 18- Mel 6 34 6 38 4.22 Juli b.38-39 644- 4 23 Sept. b.42 6.47- Dec 0 48- 6 54 16.09 - Juli 16.21 - 15.96 1f> 00 Sept 16 21 15.)o 15 96Oct. 15.95 16.23-- 15.93-f 14 Dec. Tarwe Dec 64 A - Mei 67 Vs Juli 66% - Maïs Dec, 50% Mel 53 Juli 53% Reuzel Dec. 6 77 Jan. 6.s5 14 Dec. Tarwe Dec. 61 Mei 63 Juli 63%- Rogge Dec 40% «Lei 42% - Juli 42% Haver Dec. 28%- Mei 29% 46.00 Termijn 46 05 46 00 CHICAGO, 14 Dec. 13 Dec. 14 Dec. 13 Dec. Haver b3 Dee 28% - 28 -- 66%-% Mo 28% 28% 66V4-66 Jull 27%-— 27%- Rogge 49%Dec. 42% 42% 51% Mei 45% 44% 52%Juli 45%45%-- 675 680 13 Dec. 60%- Dec 63 Vs- Mel 63%-— Jull 39%Dec 41 Mei 42 Mrt 7 32 7 27 Mei 7.50 7 42 WINNIPEG, 14 Dec. 14 Dec. 13 Dec. Gerst 37%35%- 383/$-— 38 373/4373/8 Lijnzaad 148%147V4 1433/s 142% - 28%— Jull 28%- 28%- 29 BINNENLANDSCHE HAVENS XJMUIDEN, aangekomen 13 Dec., Rhuya, s„ Casnbuanca. 14 Dec., Lind, m.s.. Havre; Tjikandi, s„ Java; Wilna, m.s., Londen; ïhor, m.s., Danzig; Gund- borg Segrell, s.. Ljusne (vo'or Zaandam); Heron, m.s., Danzig; Ove Toft, s., Castro Urdialcs (voor Velsen). Vertrokken 13 Dec., Araton, s., Nordenhem. 14 Dec., Amstelstroom, m'.s., Hull; Salabangka, s„ Java; Tascalusa, s„ Aruba.. Aangekomen 14 Dec., Oise, m.s., Rotterdam: Bisp, s„ idem (voor Vesen). Vertrokken 14 Dec.. Hetton, s„ Sunderland; Depa? m.s., Mistley; Olga, m.s., Lona'en; Hans Broge, s., Huelva; Rliein, s., Hamburg; Theano, s„ Belfast via Rotterdam; Fauna, s„ Kopennagen; Venus, s„ Hamburg; Danomlan, s., Rotterdam. Aangekomen 14 Dee., Nereus, s„ Aarhuus; Zee- land, s„ Newcastle (voor Velsen). Vertrokken 14 Dec.. Sarkanl. s., Rotterdam. AMSTERDAM, aangekomen 13 Dec., Rhuys, Casablanca fosfaat, Fosfaatfabriek, d'Arnaud en Co; Lind, Havre, gasolie, Petroleumhaven, Ned. Bevr. kantoor; Tiikandi, Java, stukgoed, Java- kade. Mij. Nederland; Thor, Danzig, hout. Hout haven. Wm. H. Muller en Co.; ESperance, Itzenoe, inklaren, Steiger H. A. L„ Wagenborg; Heron, Danzig, hout, Houthaven, Wm. H. Muller en Co. Aangekomen 14 Dec., Nereus, Aarhuus, stuk goed', Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor; Oise, Rotterdam, stukgoed, Javakade, Wm. H. Mullet en Co; Usbekistan, Velsen, repareeren, Ned. Dek, Gebr. Scheuer. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. JUNO, 14 Dec. van Bari te Tunis. HERMES, 14 Dcc. van Istanbou te Volos. NEREUS, 14 Dec. n.m. 1 uur van Istan- PYGMALION. 14 Dec. n.m. 1 uur van Istan- boul te Hamburg. FAUNA, 14 Dec. van Amsterdam naar Kopen hagen. VENUS, 14 Dec. van Amst. naar Hamburg. AURORA, naar Amst., pass. 14 Dec. v.m. 2 u«t Ouessant. GANYMEDES, 13 Dec. van Patras naar Piraeus- RHEtA, 14 Dec. van Gibraltar naar Genua. ACHILLES, naar Genua, pass. 12 Dec. Oues sant. AGAMEMNON, 13 Dec. van Jaffa naar R'dam- ARIADNE. 14 Dec. v.m. 1 uur 30 van Amst. te Hamburg. BOSKOOP. 11 Dec. van Corral te Antofagasta- BREDA, thuisreis, 10 Dec. van Callao. CERES, uitreis, 11 Dec. van Callao. HERCULES, 13 Dec. van Istanboul naar BoUT- gas. IRIS. 13 Dec. van Oporto naar Vigo. LUNA, 13 Dec. van Puerto Sucre te New York. SATURNUS, 13 Dec. van Algiers naar Tunis. SAELLA. 13 Dec. van Algiers naar Napels. VESTA, 13 Dec. van Napels te Catania. ROTT. LLOYD KOTA TJANDI, uitreis, passeerde 14 Dec. Point de Galle. GAROET, thuisreis, pass. 14 Dec. Sagres. KOTA aGOENG, thuisreis, 14 Dec. te Genua, SIBAJAK, 14 Dec. van Rotterdam' naar Batavia- INDRAPOERA. 13 Dec. van Batavia n. R'dam. GAROET, thuisreis pass. 13 Dec. Gibraltar. KEDOE, uitreis, pass. 14 Dec. v.m. 1 uur Finisterre. KERTOSONO, uitreis, pass. 13 Dec. Kaap dei Armi. BUITENZORG, thuisreis, pass. 14 Dec. Perm», VER. NED. STOOMBOOT Mill. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN AAGTEKERK, uitreis, pass. 13 Dec. Perim. HOLLANDAMERIKA LIJN BEEMSTERDIJK, thuisreis, 13 Dec. n.rrr. te Londen. DINTELDIJK, uitreis, 10 Dec. van Punta Arenas. DAMSTERDIJK, thuisreis, 12 Dec. te Balboa. BEEMSTERDIJK, thuisreis, pass. 13 Dec. Dun- geness. BILD'ERDIJK. thuisreis, was 12 Dec. 12 ui» des middags 528 mijlen W. van Scilly. NIEUW AMSTERDAM, uitreis, pass. 13 Dee- Cape Race. r STATENDAM, 14 Deo. van Rotterdam naa' New York. MIJ. OCEAAN MELAMPUS, Java via Londen naar Amsterdam'' pass. 14 Dec. Wight. PRISANDER, 12 Dec. van Padang naar Batavia- ALCINOUS, 13 Dec. van Padang naar Amst. MM. NEDERLAND TAWALI, 14 Dec. van Batavia naar Amst. CHR. HUYGENS, uitreis, 13 Dec. van Algiers. BINTANG, thuisreis, 13 Dec. van Aden. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. Uitreis, 1* Dec. te Singapore. POELAU ROEBIAH, thuisreis, 13 Dec. va» Singapore. AJIKADI (charter), 14 Dec. van Java te Am»"' SALABANGKA. 14 Dec. van Am'st. naar Java- KON. PAKETVAART Mill NIEUW HOLLAND, 12 Dec. van Adelaide naar Singapore. SIBEROET, arr. 13 Dec. te Bangkok. TEGELBERG, 12 Dec. van Durban naar Kaap stad. HOLLANDWEST-AFRIK A LIJN ULYSSES. 13 Dec. van Hamburg naar Amst. Afd. Handelsinformaties Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Mutatie 7 Dec. 1938 is in het faillissement van cïe Gebr. van Wezel te Drunen, uitgesproken 1» Dec. 1929 en heropend 18 April 1932,, tot R-c" benoem'd mr. W. H. Ariëns te Den Bosch en to curator mr. L. Rutten, Den Bosch, ter vervang'»» van reap. mrs. W. Ummels en W. v. d. Eerden- Surséance: De bewindvoerder, mr. F. Ph. Ktithe te A»' sterdam, Heerengracht 357, in de surséance va betaling, verleend aan C'arolus Francisc» Vlek, Amsterdam, brengt ter kennis van be!a»b hebbenden, dat Oarolus Franciscus Vlek VOO» noemd ter griffie der Arr. Rechtbank te Amster dam' een ontwerp-akkoord heeft neergelegd. 8 Dec. 1938 bepaald: Schuldvorderingen, aanzien waarvan de surséance werkt, moete» uiterlijk op 14 Maart 1939 bij ci'en bewindvoerde* zijn ingediend. te Verhoor: Donderdag 30 Maart 1939, des v.m. 10 uur in de raadkamer van voormelde reen1 bank cn kamer. d Verlenging van surséance van betaling gevraass door dr. P. M. J. Th. V'rijdaghs te Voorschoten- Verhoor Dondedag 19 Jan. 1939 v.m. 11 uur t® raadkamer der Ar. Rechtbank te Den Haag. Uitgesproken: 12 Dec.: H. A. Koot, kaashandelaar. Den HO»»' Hobbemastraat 125, wonende te Zoetcrwouo®' Hoogc Rijndijk F. 95 A. R.c. mr. F. J. de Jo»»' curator mr. A. J. E. Roest Crolllus, Den Hang- J. N. Meyer, ijsfabrikant, Den Haag, A»1 noud Drostlaan 33. R.c. mT. J. L. L. Wcry, c" tra. S. Roest Oroilius, Den Haag. j. M. Pitlo, echtgenoote van W. Van Hein'» gen, zonder beroep. Den Haag, Tasmanstraat 20^ R.c. mr. A. J. Paulus. curator jhr. mr. H. 0 Ranitz. Den Haag. 13 Dec.: Klaas Geers of Geerts, landbouwer kassier Boerenleenbank. Roswinkel gem. EmmC'' R.c. mr. A. J. E. Terwindt, curator mr. C. Lind', Emmen. Wilem' Ruinemans, landbouwer. Vecnhuize» gem. Dalen. R.c. mr. A. J. E. Terwindt, öurato mr. A. Jonker. Emmen. Cörnelis Adriaan van Overveld, schild" Lepelstraat A 77, gem. Halsteren. R.c. mr. A. B's schop Boele. curator mr. H. P. de Jager, Berge op Zoom. Antwerpschestraat 3. tr J. Putter, bakker, Haarlem', Pres Steynj>£ 43. R.c. mr. E. H. F. W. van Schaeek Mathon. c» mr. J. D. de Haan, Haarlem. J. C. van Kley, vroeger winkelier en los beider, thans zonder beroep, Haarlemmerme® Illllegommerdijk 411. R.c. mr. E. H. F. W. V» Schaeck Mathon, curator mr. L. S. Römelin» Haarlem. H.j„ H. Seysenaar Jr.. bloembollenhandelaar, egom. Burg. Pontstraat 100. R.c. mr. E. H. F. van Schaeck Mathon, curator mr. J. H. Eken»? Haallam. Bo5ng boekhandelaar, Zwanenhof Haarlemmermeer, Wilgenlaan 101. R.c. mr. E. F. W. van Schaeck Mathon, curator mr. L. Römelingh, Haarlem. s. Hammerum, industrieel, Heemstee Frans Schubertlaan 44. R.c. mr. E. H. F. W. -r-haeck Mathon, curator mr. J. G. Escher, Haa j. Verheul, aannemer en makelaar. Haarlej»^ ^naarnrijkstraat 53. R.c. mr. E. H. F. W. v Scha-ck Mathon, curator mr. J. H. van WO Haar'em. „-r, H. Wijker. Huibertszoon, reeder en schipPL^ ÏJmuiden. Adrianastra'at 2. R.c. mr. E. H. F. van Schaeck Mathon, cur. mej. mr. E. Gou" Haarlem. „„e- Jan Johannes van ter Mey, paardenbeg 'eider. Amsterd'anr 12 A. II. R.c. mr. J. J. I Ma'en, cur. mr. W. Ruitinga, Amsterdam, -umplein 10. Vernietigd op grond van verzet: 13 Dec.: C. H. Dreyer, destijds te Haarlem- Opgeheven wegens gebrek aan actief: 12 Dec.: J. Chr. Goeppinger, Amsterdam. H. N. A. van Tol, Amsterdam. E. Klugmann, Amsterdam P. J. Schiebergcn, Amsterdam. H. Kloosterman, Bovonkerk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2