We luisteren FINANCIEN Beslag op autobus opgeheven Dagfilm W ater standen ga I I» DONDERDAG 15 DECEMBER 1938 Art. 2 R.A.P. mist verbindende kracht Het eindpunt van den Grooten Trek De ossewa in Voor trekker stad aangekomen DE PROMOTIE VAN MIA VAN DER KALLEN Gelukwensch van den promotor prof. dr. Jac. van Ginneken S. J. GEZONDHEID! LEVENSLUST! REISBUREAUX REI! aONE Commissionnaïr blijft in arrest Kerstmis en Oudejaar Regelingen voor het winkelbedrijf Een veertienjarige meteoroloog Hij ontkent nochtans zich aan ver duistering te hebben schuldig gemaakt RIJWIELDIEVEN GESTRAFT VAN HET KATHOLIEKE KAMP Hoe denkt men over de reorganisatie ANTON HUNINK'S producten Vrijdag 16 December e- Wordt het kouder? Kentering in den weerstoestand in Europa KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 73e jaargang - no. 11 20 stuks 25 ds 0.1 j ]Ï6 Op grond van het zonder vergunning exploi- teeren van een autobusdienst was van de Coö peratieve vereeniging tot het vervoer van mijn werkers „Gltick Auf' te Maastricht een auto bus in beslag genomen. Nadat de kantonrechter te Maastricht het gelegde beslag had gehandhaafd, kwam mr. L. Vooys te Heerlen namens genoemde vereeni ging van deze beslissing in cassatie. In tegenstelling met de opvatting van den procureur-generaal, die tot verwerping van het ingestelde cassatieberoep had ge concludeerd, heeft de Hooge Raad de be schikking van den kantonrechter vernie tigd en het op den autobus gelegde beslag opgeheven. Hierbij werd ovei-wogen, dat de klacht, dat artikel 2 van het reglement autovervoer perso nen, zooals het thans luidt en op welks over treding blijkens de beschikking de strafvervol ging steunt, ten behoeve waarvan de autobus in beslag is genomen, verbindende kracht mist, gegrond is. Dit artikel, zooals het is vastgesteld.bij Kon. besluit van 3 Juni 1938, gaat inderdaad de aan den Koning bij de wet van 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven verleen de machtiging, om een vergunningsstelsel in te voeren betreffende het exploiteeren van mid delen van vervoer, te buiten. VOORTREKKERSTAD (Pretoria), 15 Dec. (Reuter) De ossewa der voortrekkers, die van Kaapstad naar Pretoria zijn getrokken om deel te nemen aan de herdenking van den Grooten Trek der Boeren, zijn gister morgen in „Voortrekkerstad" aangekomen. De laatste etappe van den trek liep van de universiteit te Pretoria naar Voortrekkerstad, een afstand van drie mijl. Het was een prachtig schouwspel, de histori sche ossewagens te zien optrekken naar de plaats, waar het monument zal worden opge richt. Een bereden afdeeling Boeren en een afdeeling vrouwen met „kappies" op begeleid den de ossewa. Tienduizend schoolkinderen, ge kleed in blauwe, crème en witte costumes uit den tijd van den Grooten Trek, juichten de ossewa toe, terwijl de voorzitter van de eeuw feestcommissie, E. G. Jansen, een begroetings rede uitsprak. Vervolgens werd den deelnemers aan den trek een groote receptie aangeboden op de plaats van „Braaivleis" een open terrein met kampvuren, waar hun gebraden vleesch e.d. werd aangebo- Wéto. Na deze {slechtigheid volgden kinderver- maken, terwijl in het groote amphitheater van „Voortrekkerstad" de burgemeester van Preto ria, kol. B. J Swart, een welkomstrede uitsprak uit naam van de hoofdstad. De plechtigheden waren des morgens reeds bij het aanbreken van den dag begonnen met een godsdienstoefening en met het zingen van lie deren De ossewa begonnen spoedig na het ontbijt aan te komen. Zooals gemeld, promoveerde Woensdagmid dag in de Aula van de R.K. Universiteit te Nij megen mej. Maria van der Kallen, provinciale overste van de Vrouwen van Nazareth, tot doc tor in de Letteren en Wijsbegeerte. Voor deze academische plechtigheid bestond grocte beangstelling, zoowel uit universitaire als andere kringen. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op mej. van Gilsen, Algemeen Overste der Vrouwen van Nazareth, mej. I. Sey- bel, namens de Nederlandsche Graalbeweging, mej. Fotiné Overbosch namens de Duitsche „Cral", den zeereerw. heer A. M. A. Vollaerts, directeur van de Graal, mevr. F. Steenberge Enghering, den H.eerw. pater dr. H. Meuffels, Provinciaal der Lazaristen, Pater Dr. Jos Creigh- ton S.J., den Moderator en Senaat van het Nij- meegsch Studentencorps' „Carolus Magnus", en verder vele belangstellende studenten, Vrouwen van Nazareth, Graalleöen en andere interes senten. Nadat de promovenda haar proefschrift en stellingen verdedigd had tegen de bedenkingen van den Academischen Senaat, werd haar het Doctoraat toegekend in de Letteren en Wijs begeerte. Hierna nam haar promotor prof. dr. Jac. van Ginneken het woord om mej. Mia v. d. Kallen het eerst geluk te wenschen met den verkre gen doctorstitel. Er zijn studenten, aldus spr., die regelmatig studeeren, hun examen op tijd afleggen en een jaar na hun doctoraal pro- moveeren. Er zijn er veel, die nooit promovee- ren; maar er zijn er ook, die pus jaren na het beëindigen van een regelmatigen studietijd een proefschrift schrijven. Deze wilde prof. v. Gin neken vergelijken met z.g. „Paaschperer.", een herinnering uit zijn kinderjaren, wanneer zijn moeder het huisgezin rond Paschen onthaalde op lang bewaarde en met zorg geconserveerde peren. En er waren er geen, die zoo sappig en fleurig waren. Gij, aldus spr., hebt in de laatste jaren uw tijd niet in ledigheid doorgebracht: al uw ta lenten en heel uw persoon hebt gij in dienst gesteld van *de Katholieke actie onder de jonge vrouwen. Gij hebt tevens gehoor gegeven aan een Goddelijke roeping, terwijl gij toch ook te- vindt U op onze SKI-REIZEN naar: Davos-Glaris120. St. Moritz-Campfer152.50 van 14 29 Januari 1939 'MDEMAM vens uw menschelijke gaven zijt blijven ont wikkelen. Door veel ondervinding en veel te genslag zijt ge gelouterd. Een sterk verstand en vrouwelijke scherpzinnigheid sieren u, bijna uitgegroeid tot wijsheid. De titel van uw proefschrift is bescheiden, maar er staan bladzijden in uw werk, die er verre boven uitgaan. Gij hebt het eerst van al len Hadewyck vergeleken met figuren als Job, Salomon, Paulus, H. Franciscus van Assisië en de H. Margaretha Maria Alacoque. Het groot- menschelijke hebt gij erkend in haar en haar danteske, gigantische hartstochten hebt gij ont leed. Hadewyck, de grootste Nederlandsche dich teres wellcht van al,e tijden, hebt gij op eigen wijze erkend en beschreven. Prof. van Ginneken besloot zijn hartelijk ge stemde en piëteitsvolle toespraak met den wensch uit te spreken, dat evenals Hadewyck in den tijd der troubadours de problemen op loste van de vrouwen van haar tijd, mej. Mia van der Kallen ook zou weten te voldcen aan de verlangens en idealen van vele jonge vrou wen van den modernen tijd. In verband met het naderen van Kerst mis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat voor het winkelbedrijf dan de volgende regelingen zullen gelden: Winkelsluiting in de Kerstmisperiode. Voor alle winkels: Van 19 tot en met 24 Dec. mogen alle winkels tot 10 uur n.m. geopend zijn. De Kerstdagen vallen dit jaar op Zor.dag en Maandag. Op den Eersten Kerstdag geldt voor winkels de regeling, welke voor eiken Zondag geldt. Voor den Tweeden Kerstdag geldt de gewone regeling voor den Zondag. Zondag 18 December gelden de gewone uit zonderingsbepalingen voor den Zondag. Winkelsluiting in verband met het Oudejaar en Nieuwjaar Voor alle winkels: Aangezien Oudejaarsdag ditmaal op Zaterdag valt, gelden de gewone sluitingsbepalingen voor den Zaterdag. Voor bepaalde branches: Bloemenwinkels mo gen 30 December tot 10 uur n.m. geopend zijn en op Nieuwjaarsdag van 8 uur v.m. tot 10 uur n.m. (art. 4 lid 1 onder b der Winkelsluitings wet). Arbeids- en rusttijden Voor alle winkels: In afwijking van den nor malen arbeidstijd van 914 uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door winkelper soneel van 18 jaar of ouder arbeid verricht worden gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 19 tot en met 24 December. Een verplichte nachtrust van minstens 9 uren moet daarbij in acht genomen worden. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 8.30 uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijd stip, waarop de winkels voor het publiek geslo ten moeten zijn (dat is dus niet later dan half elf). Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrichten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur n.m. Voor bepaalde branches: Winkelpersoneel boven 18-jarigen leeftijd mag bovendien, in afwijking van de normale ar beidsregeling, in de ondergenoemde branches arbeid verrichten als volgt: Wnkels in brood, banket, suikerwerk en chocolade: op 24 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag; Op 31 December gedurende ten hoogste 13 uren per dag en in de week waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Bloemenwinkels: op 22, 23, 24 en 30 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag en in de week, waarin 30 December valt, gedu rende ten hoogste 62 uren. Visch winkels: op 30 December gedurende ten hoogste 11 uren; op 31 December gedurende ten hoogste 14 uren en in de week, waarin 31 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Plaatselijke afwijkingen: In het vorenstaande is uiteraard geen rekening gehouden met afwijkingen van de winkelslui- tingsregeling, welke door den gemeenteraad bij verordening, krachtens art. 9 der Winkelslui tingswet of krachtens de z.g. crisisregeling, zijn of worden vastgesteld. Is zoodanige verordening voor alle of be paalde groepen van winkels tot stand gekomen, dan mag in die winkels de dagen, dat zij na 8 uur n.m. geopend zijn, gedurende ten hoogste 11 uren per dag arbeid verricht worden. Bijzondere administratieve voorschriften: Tijdelijke afwijkingen van de arbeidslijst, in verband met vorensta'ande uitzonderingsrege ling, kunnen ingevolge artikel 25 van het Win kelwerktijdenbesluit worden aangegeven door vermelding van de voor die dagen geldende regeling op een geschrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wordt onderteekend en naast de arbeidslijst wordt gehangen. Inzending van nieuwe arbeidslijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift van het zoo juist genoemde geschrift behoeft niet aan de Arbeids inspectie te worden gezonden. Onlangs Werd tot lid der Engelsche Meteoro logische Vereeniging een 14-jarige jongen, Rager Kade, benoemd, een leerling van een middelbare school in Southsea. Dit ongewone feit heeft in Engeland veel opzien gebaard. Reeds gedu rende geruimen tijd had de jongen waarnemin gen gedaan van bepaalde atmosferische ver schijnselen en de resultaten daarvan aan de meteorologische vereeniging toegezonden. Deze vond zijn mededeelingen van zooveel belang, dat zij hem aanspoorde zijn onderzoekingen voort te zetten. De jongen stuurde nu een tweede bericht en, bemoedigd door de prijzende critieken der ver eeniging, verzocht hij om als lid te worden op genomen. Het bestuur der vereeniging stemde, zonder naar ieeftijd en levensomstandigheden van den scholier te vragen, met groote meerderheid voor zijn opname als lid en noodigde hem uit, zijn plaats in de vereeniging te komen innemen. Men kan zich de verbazing der hooggeleerde heeren voorstellen, toen zij ontdekten, dat zij een 14-jarigen schooljongen in hun rijen had den opgenomen. Maar men handhaafde de be slissing. Het merkwaardigste is echter wel, dat de jonge Roger in zijn klas, naar het oordeel van zijn leeraren althans, in het geheel niet als een licht beschouwd kan worden. De commissionnair in effecten K. Jr., in wiens kantoor aan de Prinsengracht te Amsterdam de Justitie woensdagmiddag 'n inval gedaan heeft, is, zooals wij reeds meldden, aan een uitvoerig verhoor onderworpen. De man ontkent zich aan verduistering ten nadeele van de N. V. Petra Prima te hebben schuldig gemaakt. Hij beroept zich op de statuten' dier N.V., waarin bepaald wordt, dat de N.V. zich ook met het uitleenon van gelden bezig houdt. Hij heeft nu de gelden aan zichzelf geleend. Het bedrag van 't tekort zal waarschijnlijk aanmerkelijk hooger dan een halve ton zijn. De heer K. heeft het voor een gedeelte gebruikt voor de. stichting van een cabaret in Brussel. Hij is na verhoor in politie- bewaring gehouden en zal waarschijnlijk Za terdag voor den officier van Justitie worden geleid. Ook de Vereeniging voor den Effectenhandel hield zich reeds eenigen tijd bezig met een on derzoek naar de gedragingen van dezen com missionnair. De Haagsche rechtbank veroordeelde den 26- jarigen koopman C. K., die te Leiden drie rij wielen heeft gestolen, tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes maanden voor waardelijk. De 24-jarige bakker M. F. B., die te Leiden en Zoeterwoude elf rijwielen heeft buitgemaakt, kreeg een jaar gevangenisstraf. Den 28-jarige timmerman J. R. werd wegens heling van een zadel een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden opgelegd. Een Limburgsch geluid In het om de veertien dagen verschijnende „Katholiek Limburgsch Sportblad" troffen wij onder den titel: Moet de R.K.F. verdwijnen? een artikel aan, dat wij weliswaar niet tot in de details kunnen onderschrijven, maar dat wij toch onzen lezers niet willen onthouden, omdat het ook eens doet hooren, hoe men in het Zui den over de reorganisatie denkt. De schrijver van dat artikel is het niet ge heel eens met de wijze, waarop in het katho lieke kamp verschillende kwesties worden be handeld en de „herrie", zooals hij zulks.noemt, waarmede de beslechting daarvan veelal ge paard gaat. In aansluiting hierop schrijft hij: „En nu weer die open brief in de S.I. (Ook wij publiceerden dezen indertijd. Red.) welke ook al niet steeds tactisch tewerk gaat, gezien bijv. de overname van het be kende, min of meer beleedigende artikel uit het Mulo-clubblad, waartegen in het daar op volgend nummer de heer Kruyver, overi gens lid der redactiecommissie, zeer terecht en zeer ad rem reageerde. (Het verweer van den heer Kruyver werd eveneens door ons overgenomen) De vraag mag zoetjesaan wel eens gesteld worden, of een dergelijk o p e n 1 ij k optre den van I.V.C.B. en S.I. wel in het belang van de R.K. voetbalbeweging is. Wordt het niet tijd, dat ons Nederlandsch Episcopaat, of anders het R.K.F.-bestuur. alsnog steeds de hoogste instantie in onze voetbal-beweging, aan een dergelijk on tactisch, en onze beweging schadend optre den een eind gaat maken? We hebben eerst uit gedane publicaties, vooral in clubbladen, begrepen, dat de dio cesane bonden moeten verdwijnen. We le zen nu, dat deze moeten blijven bestaan en dan dus vanzelf ook de kringen daarvan. Wel moet de R.K.F. blijkbaar verdwijnen. Waarom? Men heeft het in I.V.C.B.-krin gen maar steeds over de Veelheid van bon den. We wezen er reeds eerder op, dat wij niet zooveel bonden hebben als de neutra- lep, die óók een Federatie hebben. Het I.V.C.B.-bestuur zegt, dat het voor de ver- eenigingen in vele gevallen niet mogelijk is, de juiste instantie te vinden. Het is dezen heeren toch ook bekend, dat I.V.C.B. en R.K'.F. nog steeds denzelfden secretaris heb ben, die wel, naar behoefte, in den R.K.F.- of I.V.C.B.-vulpenhouder zal klimmen! Men wil blijkbaar dat wordt toch van zelf het gevolg van het verdwijnen van de R.K.F. alle macht geven aan den I.V.C.B. dus m.a.w. aan de groote vereeni- gingen, want deze alleen kiezen het I.V.C.B.-bestuur. Dit deden ze nu reeds en het is er den grooten clubs toch niet om be gonnen, minder macht te krijgen. Werke lijk steekhoudende argumenten tegen den bestaanden organisatievorm, heeft men nog steeds niet weten aan te voeren Tegenover misschien kleine nadeelen, die zeer opgeschroefd worden, staan groote voordeelen, terwijl een nieuwe organisatie vorm onoverkomelijk juist nieuwe, maar dan ook veel grootere bezwaren met zich mee zal brengen (dit is geheel voor de rekening van den schrijver), hoe men ook de oplos sing zal zoeken, wil men tenminste aan het verlangen der groote clubs voldoen. Het gaat inderdaad veel grooten ver- eenigingen momenteel niet voor den wind. Meenen zij echter nu werkelijk, dat het hun beter gaat, als de R.K.F. met haar beproefde leiders verdwijnt en dus de I.V.C.B.-leiders voor alle werk alleen komen te staan? En wordt dan het contact met en tusschen de diocesane bonden niet heelemaal verbro ken? Spelen de spelers, bijv. van Mulo, beter wanneer boven het wedstrijdprogram ma inplaats van I.V.C.B. staat R.K.N.V.B. en komt er door dien naam boven het pro gramma meer publiek? Is het dus werkelijk de schuld van den organisatievorm, dat het sommigen grooten clubs deze juist schreeuwen in deze het hardst zoo slecht gaat, spel technisch en financieèl? Wij weten wel beter!" Zulks ligt natuurlijk niet op den weg van het Episcopaat, zoo noodig wel op dien van de R.K.F. (Red.) roepen mannen aan ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER - OEVENTER &&cfacfecbcfecfectxfccbcbcfecfecbob4>ct3cbcfe<fccfe<iicfccbcfcckcM>ctDcbcJ>cfccBcbcfc<i>iLicfccfecb!|>cktfccfecfccbckeb ificlxfccfecBcfecijcbcbcfccbcbcb -8 6- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Cellovoordracht met piano. 12.00 Berichten. 12.15 Zang met piano. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.30 „Quintolia". 2.00 Christ. Lectuur. 3.00 Vervolg concert. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 Zang met piano, 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Koper-Sextet. 6.30 Berichten, 6.35 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Kon. Zangv. „Excelsior", Residentie orkest en solisten. 9.40 Causerie „Gave en opgave: :Christus komt, bekeert U!" 10.05 Berichten ANP. 10.10 Herdenking van „De Groote Trek" (o.a. toespraak door minister Co- lijn). 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00—10.00 VARA, 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4.00—7.30 VARA. 9.0010.40 VARA 11.00—12.00 VARA 8.00 Gramofoonmuziek. Esmeralda. 8.16 Berichten. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 VARA-orkest. 12.00 De Palladians. 12.15 Berichten. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.15 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Lyra-Trio. 2.40 Modepraatje. 3.00 Variété-programma. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Orgelspel. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblerë. 6.28 Berichten. 6.35 letterkundig overzicht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Causerie ,,Nog enkele Fransche caricaturisten". 7.23 Berichten ANP. 7.30 Toespraak over Weldadigheidspoet- zegels. 9.00 VARA-Strijkorkest en soliste. 9.45 Declamatie. 10.00 Fantasia. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Pianoduetten. 11.30 Jazzmuziek. DROITW1CH, 1500 M. 12.10 Orgelspel. 12.35 1.35 2.45 4.50 5.20 5.40 6.45 7.20 8.20 9.00 10.05 11.40 11.50 George Elrick's orkest. Piano, viool en cello. Gramofoonmuziek. Gramofoonmuziek. Norbert Wethmar Trio. Willie Walker Octet. Pianovoordracht. Uit Amerika: Bobby Hackett'g Band. Radiotooneel met muziek. De BBC-Zangers. BBC-orkest en solist. Billy Bissett and his Canadians. Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 10.00 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.05 Granger-orkest. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 2.35 Zang. 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.25 Kamermuziek. 6.35 Cello en piano. 6.50 Viola d' amore en cembalo. 7.20 Cantrelle-orkest. 8.35 Pianovoordracht. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Orkestconcert m. m. V. solist. KEULEN, 456 M. 11.20 Instrum. concert. 12.35 Kleinorkest. 1.30 Fabrieksorkest. 2.20 Gevarieerd programma. 3.20 Kleinorkest. 4.50 Kamermuziek. 5.50 en 6.30 Gramofoonmuziek. 8.20 Leo Eysoldt's orkest en soliste. 9.35 Orkest en solist. 10.05 Otto Fricke' orkest en solisten, BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Harpvoordracht. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.20 Dansorkest. 7.20 Kleinorkest. 8.20 en 9.25 Symphonie-orkest. 10.30 Jazzmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Salonorkest en zang. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Pianovoordracht. 9.05 en 9.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Orkest. 11.15 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Berlijnsch Philh. Orkest. 9.50 Gamba en cembalo. 10.20 Bamabas von Geczy's orkest. l^cpcpcpcpdocbcpcpcpckckcb &cb<lxfcj>d)4)d>4><fc4a4xbi4a<fe<J>tb«bcb<fa«fecfe4><fe<fe<feda&4><fe<fecbct>clKbcia<l>cl-i4>cMxf><l>cMacb(tyF> Tusschen vertegenwoordigers van het Fransche ministerie van financiën en Ne derlandsche bankinstellingen, waaronder Mendelssohn en Co. en de Nederlandsche Handel Mij., moeten, naar uit Parijs wordt gemeld, onderhandelingen begonnen zijn ten aanzien van de conversie der in Neder land geplaatste Fransche Spoorwegleenin- gen. Ook andere landen, als Engeland, Zwitserland en de Vereen. Staten zijn hierin betrokken en zouden aan de onderhande lingen deelnemen. Fransche autoriteiten hopen, dat vóór het einde van het jaar hieromtrent een beslissing zal vallen. De rede van minister Chamberlain tijdens het diner van de „Foreign Press Associati on" oefende op de beurs te Londen weinig invloed uit, hoewel de politieke toestand op het oogenblik iets beter wordt geacht. Men blijft intusschen optimistisch gestemd ten aanzien van de verdere ontwikkeling van den economischen toestand in de Vereen. Staten. In verband met het feit, dat het Pond Sterling zich vrijwel handhaaft, daalde de goudprijs te Londen met llA d. tot 149/-. 301.000 werd aan goud omgezet. De rede van minister Chamberlain heeft de beurs te Parijs een hart onder den riem gestoken. Aandeden Suez-kanaal stegen sterk. Nochtans houdt thans de binnen- landsche toestand van Frankrijk de aan dacht der beurs gespannen. Men cijfert niet weg, dat, hoewel de premier Daladier tot het einde van het jaar goede kansen tot aanblijven heeft, voor de regeering nog vele moeilijke oogenblikken kunnen komen. De Kennecott Copper zal, in verband met de kop er statistieken over November, in gaande 1 Januari a-s. de productie beper ken. Verwacht wordt, dat de Anaconda, Phelps Dodge e.a. kopermijen dat voorbeeld zullen volgen. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Dinsdag j.l. 1.03 mill. lb. De export-koper- prijs is van 10.25 a 10-31 dollarcent tot 10.31 d.e. opstegen. D6 rubber-invoer der Vereen. Staten be droeg in November 31.000 ton, tegen 34.000 Onze weerkundige medewerker schrijft: Er moet op gewezen worden, dat zich enkele dagen geleden zwakke teekenen hebben voor gedaan van een op handen zijnde kentering in den weerstoestand in Noordoost- en Oost-Euro pa. Zij waren tot dusver van te weinig betee- kenis om er melding van te maken; maar nu zij ook in de internationale weerberichten ver meld worden en trouwens duidelijker zijn ge worden, krijgen zij voor ons meer beteekenis. De verandering komt hierop neer, dat zich over Noord-Rusland een zeer krachtig gebied van hoogen druk aan het ontwikkelen is, dat zich meer en meer over Noordoost-Europa uit breidt. Een echte wintertoestand treedt daar nu langzamerhand in. Het gevolg hiervan is, mede in verband met een algemeen Zuidoostelijke luchtstrooming over Oost- en Midden-Europa, dat koudere lucht uit het diepe binnenland naar Midden-Europa en de Oostzeestaten wordt ver plaatst. De temperatuur is dan ook in het Oos- een gedaald tot onder 't vriespunt en de koude schijnt zich langzamerhand naar het Westen uit te breiden. Verder schijnt de activiteit der depressies in het Westen af te nemen, met dien verstande, dat de depressies verder uit de buurt blijven. In West-Europa is het weer hierdoor wel wat rus tiger geworden. Het is echter nog abnormaal zacht. De reden hiervan is, dat dit gedeelte van Europa nog een warmen Zuidelijken luchtstroom heeft. Hier te lande is de temperatuur onder den invloed van den koeleren Zuidoostelijken lucht stroom wat gedaald, maar nog steeds boven nor maal. De voorafgaande dagen brachten ons tem peratuurmaxima, zoo hoog als wij in veertig ja ren niet hebben gehad. Dit is alles wel zeer merkwaardig. Voorloopig is het onzeker welke gevolgen de genoemde kentering in de weersgesteldheid voor ons land zal hebben. Wij moeten dit nog even afwachten. Het is mogelijk, dat het hierdoor kouder zal worden. (Nadruk verboden). Dit is een vroeg verschijnend Kerstnummer waarmee het voordeel behaald wordt, dat het de feeststemming in onze gezinnen kan voor bereiden. Verschillende Kerstvoorstellingen, sommige in zwart-wit, andere in kleuren, sieren het blad op. Voor een weergave op eenvoudig papier zijn ze bijzonder goed geslaagd. Ook treffen we een Kerstlied aan, tekst van L. Coune, pr., en muziek van A. van Assche. Aan artikelen en foto-series is weer geen ge brek. Het begint met Kerstnacht in de Heilige Stad, waarna eveneens mooie afbeeldingen den Lap en zijn rendier vertoonen. De weerkundige wijdt een uitvoerige verhandeling aan Strenge Winters, een altijd aantrekkelijk onderwerp in deze dagen. De St. Sergekerk en het Theolo gisch Instituut van de Russische Orthodoxe Kerk laten een merkwaardig stuk Oostersch godsdienstig leven in Parijs zien. Het winter- sche beeld wordt gehandhaafd in Op jacht in het eeuwige ijs, waama dr. Th. H. Schlichting op duidelijke wijze de functie der nieren in het menschelijk lichaam schetst. In de serie steden, die Christine van Eyck stemmingsvol uitbeeldt, treedt nu het oude Nijmegen op. Tenslotte zijn er verschillende opstellen, die practische wen ken geven voor de huiselijke viering van het naderende feest. Ook in de verhalen leeft de kerstgedachte. J. Feitsma vertelt van Vijfenzeventig Minuten en Ch. van Brussel van Vijfmaal een Kerstnacht, twee oorspronkelijke verhalen, al spelen zij zich in den vreemde af. Pierre Vermeir komt met een oude humoreske: De goede pelgrims, en Lambert Lucasz, ook al origineel, met Auto car R. F. 18403. En dan Zijn er nog de twee romans, die boeien door het snelle verloop der pakkend beschreven gebeurtenissen. Dit vele wordt nog aangevuld door de rijke stof, in Narrenkap en Okkie geboden. Vertel lingen, humor, wetenswaardigheden, ze wisse len elkander gezellig af, en zoo worden de don kere dagen voor Kerstmis weer verlicht door den ouden gullen huisvriend. WlNGS American Cigarettes Ook voor U Hoe eerder, hoe beter/ ton in October. Het verbruik 46.000 ton, te gen 40.333 ton. De rubbervoorraden in Amerika zijn thans tot den laagsten stand in 1938 gedaald, nis gevolg van de grootere vraag naar banden ev de uitbreiding der automobiel-industrie- De staalproductie in Amerika bedraagt thans 58 pet. der capaciteit, tegen 60 pet- de vorige week. Men verwacht geen belang rijke verdere daling in de rest van het jaar en dat de daling, welke gewoonlijk in de laatste week intreedt, minder zal zijn dan gewoonlijk. Om verschillende redenen wordt in midden Januari een hoogere productie door de staalproducenten verwacht. De General Motors boekte in November aan verkoopen van personen- en vracht auto's aan handelaren in het buitenland 26.050 wagens, hetgeen 11.2 pet. minder is dan in November 1937. In de eerste elf maanden 326.664 of 2.3 pet. minder dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar- Volgens verklaring van den plaatsvervan ger van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, zijn de credieten, welke aan buitenlandsche handelsonderne mingen worden verleend, voor den handel als constructief en nuttig te beschouwen. Het American Railroad Program Commit tee heeft concrete ontwerpen tot steunver- leening aan de Amerikaansche Spoorwegen samengesteld. Deze voorstellen, welke den financieelen steun der regeering aanbeve len, zullen tegen het einde van het jaar aan president Roosevelt worden voorgelegd. De Engelsche uitvoer bedroeg in Novern- ber 42,92 mill., tegen 42.55 mill, in October en 45.11 mill, in November 1937- In de eerste elf maanden 432 mill. °f 45.97 mill, minder dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De invoer beliep in No vember 78.02 mill., tegen 79.03 mill. iff October en 97.26 mill, in November 1937- In de eerste elf maanden 846-94 mill- of 88.77 mill, minder dan in dezelfde periode an 1937. Op de Londensche suikermarkt bereikt6 de prijs van ruwe suiker bijna het hoogste punt van het jaar wegens voortgezette aankoopen door de raffinaderijen. De vraap naar suiker is in den laatsten tijd levend^ in verband met de mislukking van den bie- lenoogst in Engeland. Het theeverbruik in Engeland bedroeg November 34.9 mill, lb., tegen 32-25 mill- lo in October en 36.70 mill, in November 1937- De Engelsche theevoorraden bedroegen ein de November 231.62 mill. lb. tegen 214.01 mill. lb. einde October en 196-88 mill. einde November 1937. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.608-62 (vorig sj- 8.59) de Dollar op 1.84^—1.84% (1,84%), 6,6 Franc op 4.83%4.85 (4-83/2)de Bélga oV 30.97Vt—31.05 (31.00) en de Zwitsersche Franc op 41.6041.65 (41-64). De Nivas verhoogde de Ihmites voot suiker bestemd voor ten Oosten van Su6Z met 10 cent. De Nivas verkocht 2777 tons superieuT6 suiker en 272 tons bruine suiker voor con sumptie. Voorts 20.771 tons superieure 6n 1814 tons bruine suiker voor export. DONDERDAG 15 Dec. Waar- nemingspunten 8 S B 7 <M B 3 «D ba Sedert Gisteren 0) GD o O £5 Keulen 6 u. 39-64 37.56 Lobith 10.25 10.42 Nijmegen 8.65 8.11 Kampen 3.62 2.85 Westervoort 8.60 8.20 Deventer 1.76 1.4 J 0-77 St. Andr. W. 9.18 8 76 .- Arnhem 3.08 2.81 Vreesw. 1. w. 0.12 0 07 Maastr. H.s. 41.65 1) Borgh 41.30 41.97 Belfeld 11 62 -. Venlo 9.75 11.39 0.00 Grave 5.35 2) Sluis 5.70 502 0,01 Lith 1.03 a 0.13 0.16 0.15 0.15 0 11 0.13 0.11 o.o* 0.2l 0 04 0.05 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt g®' acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopend stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn 69 geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0 33— AP 12 u 0 31— AP 2 u 0.31- AP Stadswater 8 u 0 33— AP 12 u 0 31— AP 2 u 0 31— AP Amstelwater 8 u 0 33- AP 12 u 0.31- AP 2 u 0 31- AP IJselm. water 8 u 0.12- AP 12 u 0.12- AP 2 u 0.10— AP WATERSTAND OP DEN RIJN 15 Dec. 14 Dec. 15 Dec. 14 E**5, 1.89 0.96 1 75 1 20 04 0 0.2s 1,6? Rheinf 1.71 1.70 Ems -.— Breisach 1.49 1.49 Caub 1.42 Kehl 1 65 1.73 Coblenz 1.77 Maxau 3.10 3-34 Trier 0.88 Mannh. 2,12 2.17 Keulen 1 62 Diedesh. Dusseld 1.08 Lohr Ruhrort 0.24 Mainz 2.10 2.15 Wesel 0.14 Bingen 1,30 134 Emmerik 1*53 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6