Perikelen in en om Palestina STIJGEND BIOSCOOP BEZOEK De kansen van den Moefti stijgen De Britten verdeeld Buitenlandsch overzicht Voortaan... versche cigaretten ...maar SKIPPY smaakt duurder! Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden TEGEN DICTATUUR IN DE ECONOMIE Kerkelijk leven DONDERDAG 15 DECEMBER 1938 RONDOM DEN VERBODEN VOETBALWEDSTRIJD Vragen aan minister gesteld COMMUNISTISCHE VRAGEN Clearingkoersen Tjonge, dat ruikt fijn dat moet 'n MUN01 VICTOR zijn NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP Vorming van een Algemeen Comité NATURALISATIES Dreigt weer achterstand te ontstaan? LUIT.-KOLONEL P. DIBBETZ OVERLEDEN Eervol vermeld wegens de Toekoe Oemar-expeditie Ned. Reisvereeniging voor Katholieken Naturalisatie AARDSCHOK TE PADANG BEROEP NIET TIJDIG INGESTELD Weigering tot bevordering daar door onaantastbaar geworden BEGROOTINGSWIJZIGING BINNENLANDSCHE ZAKEN COMPANY SMEERKAAS VALT ONDER HET KAASBESLUIT Normen voor water- en vetgehalte vastgesteld Teeltpremie vlas Vooraanstaanden van allerlei rich ting binden den strijd aan tegen het toenemende gevaar Anti-poliep-actie MOOI WERKOBJECT IN MAASTRICHT Restauratie van de Bonnefanten- kazerne STOP! CONTROLE! Bevoegde ambtenaren evenwel niet te herkennen H.H. WIJDINGEN Bij de Sociëteit der Afrikaansche Missiën ARBEID DOOR JONGE MEISJES Confectie-fabrikanten tegen ver hooging van de leeftijdsgrens DE STRANDBOULEVARD TE HOEK VAN HOLLAND De laatste drie maanden is het bios coopbezoek vergeleken bij dat in de drie overeenkomstige maanden van het vorige jaar aanmerkelijk geste gen. Volgens het orgaan van den Neder landsehen Bioscoopbond bezochten ge durende dat tijdvak in Amsterdam 224.000 en in Rotterdam 154.000 men- schen méér de bioscoop. Voor het bios coopbedrijf mogen deze cijfers, ook al Worden zij voor een deel toegeschreven aan den invloed van het feestelijk re- geeringsjubileum, dat voor menigeen aanleiding werd zichzelve op een bios- coopje te tracteerén, aanleiding geven tot commercieele en financieele be schouwingen, ons leveren deze cijfers een overtuigend argument om te wijzen op den toenemenden invloed van de film op de massa en op de daardoor ver zwaarde verplichting van de katholieken de Katholieke Filmactie krachtdadig en met toenemenden ijver en toewijding te steunen in haar strijd vóór de wezen lijk goede, zoowel ethisch als aesthe- tisch verantwoorde film en tegen het minderwaardige filmproduct, dat hetzij op moreele, hetzij op aesthetische gron den moet worden afgewezen. Gezien het feit, dat het gemiddelde gehalte van de filmprogramma's gedurende de afge- loopen maanden niet opmerkelijk ver beterd is, kan de toename van het bios coopbezoek noch aan een betere quali- teit der vertoonde films noch ook aan 'n veredeling van den smaak en verdie ping van het filminzicht van de massa worden toegeschreven. Wel kan men de conclusie trekken, dat het huidige niveau van de gemiddelde filmproductie, Welke hier te lande wordt vertoond, geen bezwaar oplevert voor den groei vah de aantrekkingskracht op het bioscoopbe zoekend publiek. Hierin schuilt geen lof Voor het gemiddelde bioscoopprogram ma en evenmin voor het bioscoop publiek. Uit een en ander blijkt, dat noch de filmproductie noch het bioscoop publiek zich uit zichzelf zal ver heffen tot een hooger peil. Zoolang het bioscooppubliek genoegen neemt met het gebruikelijke filmkaliber en er zelfs steeds meer geld voor over heeft, zal de filmproductie zich geen moeite geven dat kaliber te verbeteren. Vraag en aan bod bepalen hier elkaar volstrekt. Het is dus zaak het bioscooppubliek op te voeden tot meer critischen zin, zoowel op moreel als op aesthetisch gebied, zoodat er een dwingende vraag naar in dubbel opzicht betere films ontstaat. De Katholieke Film-Actie met de bij haar ingeschakelde keuringsinstituten en voorlichtingsorganen, met haar plaat selijke actie-comité's en filmvertoonin- gen, en vooral met haar groote en doel matige plannen, welke slechts verwe zenlijkt kunnen worden, indien alle ka tholieken van ons land zich zonder Voorbehoud geheel met daadkrachtige overtuiging achter haar scharen, is op dit allerbelangrijkst gebied met vrucht Werkzaam. Haar werkzaamheid zou ech ter nóg vruchtbaarder kunnen worden, indien eindelijk eens ook die katholie ken, die onverschillig staan tegenover het filmvraagstuk of dit als een onbe langrijke amusementskwestie beschou wen, het ernstig vermaan van den H. Vader op zich lieten inwerken en actieve frontstrijders werden in de K.F.A. Het Eerste Kamerlid Van Vessem (N.S.B.) heeft aan den minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, voorzitter van den Raad van Ministers en aan de ministers van Buitenland- Sche Zaken en van Binnenlandsche Zaken een Aantal vragen gesteld of de minister van Algemeene Zaken in een persconferentie met vertegenwoordigers van Nederiandsche hladen, zulks in verband met protesten door de Duitsche regeering bij de Nederland- sche regeering geuit, naar aanleiding van de door een groot deel der Nederiandsche pers Aangenomen houding 6 tegenover Duitschland Ier zake van de Duitsche maatregelen in ver hand met de joden, zou hebben geadviseerd deze campagne te staken, zulks omdat anders ernstige gevolgen in den vorm van den minis ter nader aangegeven Duitsche represaille maatregelen te verwachten waren. Voorts vraagt hij inlichtingen over den ver boden voetbalwedstrijd en informeert of de mi nisters niet van meening zijn dat 's lands be lang een openlijke afkeuring door de regeering fischt van de geste van den burgemeester van botterdam. Het communistische Tweede Kamerlid De bisser heeft aan de ministers van Sociale Za- ken en Economische Zaken gevraagd, of de Kerstgave voor werkloozen verhoogd kan wor den van 25 tot 50 pCt. en of een tegemoetko ming te verstrekken is aan werkloozen, die in de week van 11 tot 17 December in werkver schaffing werkzaam zijn en aan de kleine boe ten. Voorts heeft hetzelfde Kamerlid den minis ter van Buitenlandsche Zaken inlichtingen ge vraagd over het verblijf van een aantal Neder- lAuders in Spanje, die daar tot de Internatio nale Brigade behoord hebben en nu gevangen Idiomen zouden zijn door troepen van generaal franco. Koersen voor stortingen op 15 December 1938 mgen verplichtingen luidende in Reichsmarken 113.85, Lires f 9.66. Zooals reeds ter vergadering van Katholiek Nederland, op Woensdag 30 November te Am sterdam gehouden, werd medegedeeld, ligt het in de bedoeling voor de uitvoering van het pro- pagandaplan voor de Nieuwe Gemeenschap een Algemeen Comité te vormen, bestaande uit ver tegenwoordigers van de voornaamste organisa ties en instellingen op godsdienstig, sociaal- economisch, wetenschappelijk, politiek en cul tureel terrein, uit welk Comité een kleiner Co mité van Actie zal worden geformeerd. De uitnoodigingen tot de hier bedoelde or ganisaties werden reeds verzonden en Maandag .19 December zal te Utrecht de installatiever gadering worden gehouden. In deze vergadering zullen tevens de richtlijnen voor de actie wor den vastgesteld. Aan het verslag der commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer op de wetsontwer pen, houdende naturalisatie van B-ernard Jo- hann Gerhard Borksns en 19 anderen, alsmede van Karl Ackermann en 21 anderen, wordt. o.m. ontleend Tegen de voorgestelde verleening van het Nederlanderschap aan de personen, in deze bei de wetsontwerpen genoemd en aan hun echt- genooten en minderjarige kinderen werden bi het afdeelingsonderzoek geen bezwaren inge bracht. Echter zouden verscheidene leden gaarne ver nemen of, nadat aan den achterstand, welke eenigen tijd geleden bij de behandeling van na turalisatie-verzoeken heeft bestaan, een einde is gemaakt door een buitengewoon groot aantal wetsontwerpen kort na elkander in te dienen niet weder een nieuwe achterstand bezig is te ontstaan. Zij hadden met deze vraag niet de bedoeling op ruimere inwilliging van verzoeken. Wel wilden zij echter de meening uitspreken, dat met het onderzoek althans van de meeste gevallen minder tijd gemoeid behoeft te zijn dan blijkens de overgelegde stukken dikwijls tusschen de indiening van het verzoekschrift en het aanhangig maken van een wetsontwerp ver loopt. Is een verzoek voor inwilliging vatbaar, dan behoort dit ook zoo spoedig mogelijk te geschieden. In het bijzonder had het hen ge troffen, dat het nog zoo lang pleegt te duren voordat een wetsontwerp tot hernaturalisatie van oud-Nederlanders de Kamer bereikt. Blijkens de stukken acht de regeering het in het algemeen niet noodig naar oud-Nederlan ders, die hun nationaliteit door verzuim heb ben verloren, een uitvoerig onderzoek in te stellen; zij pleegt op de berichten der consuls af te gaan. Hoe komt het dan, dat de behan deling niettemin gemiddeld meer dan een jaar duurt? Te Chernex-Montreux is, 79 jaar oud, over leden de gep. luit.-kolonel titulair P. J. Dibbetz van de artillerie K. N. I. L. Als kapitein nam hij deel aan de krijgsverrich tingen op Atjeh in verband met het verraad van Toekoe Oemar, werd er 17 April 1896 gewond bij de opheffing van de tijdelijke posten Anok Ga- loeng, Senelop Lambarik en Lamoe en onder scheidde zich zoodanig, dat hij behalve de gespen Atjeh 1873—1896 en Atjeh 1896—1900 op zijn Eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven, ook het kroontje droeg van de eervolle vermelding welke bij Kon. besluit van 24 Mei 1897 hem is geworden wegens zijn optreden in Atjeh in de maanden Maart tot November 1896. Naar wij vernemen, heeft de heer B. H. Stum- pel te Amsterdam in de hoofdbestuursvergade ring van de Katholieke Reisvereeniging wegens drukke particuliere werkzaamheden als voorzit ter dier vereeniging bedankt. De heer Stumpel heeft ruim 13 jaren in het hoofdbestuur van de Reisvereeniging gezeteld, waarvan de meeste jaren als voorzitter. Groot zijn z'n verdiensten als kundig organisator en rustig, kalm, volko men onbaatzuchtig leider der vereeniging op der. moeilijken weg, dien deze katholieke organisatie vooral in dezen tijd heeft te volgen. Hij werd tot eere-voorzitter van de Katholieke Reisver eeniging benoemd en een stoffelijk blijk van hulde werd hem namens alle hoofdbestuurders aangeboden. Ingediend zijn wetsontwerpen tot naturali satie van: Hans Frans Jozef Brunck en 21 an deren en van Jan Hindrik Batterink en 21 an deren. PADANG SIDEMPOEAN, 15 Dec. CAneta) Gisteren te 14.10 uur is hier een korte, doch hevige aardschok geconstateerd. Schade werd niet aangericht. Het meteorologisch observatorium te Batavia heeft deze schok niet geregistreerd. De Führer en de zijnen kunnen nog immer „met verbazing toezien, hoe snel de Britten het Palestina-probleem oplossen". Sedert de rede, waarin de rijkskanselier de curateele van de Brit- sche gouvernante over het Duitsche volk op zegde, hebben de Engelschen inderdaad een en ander gedaan om de beëindiging van het con flict in het Heilig Land te bespoedigen, doch tot dusver schijnt hun succes niet groot. Het is nu alweer een maand geleden, dat de Britsche regeering verklaarde feitelijk af te zien van het plan, Palestina te verdeelen, zonder het plan, in Palestina twee volkeren te huisvesten, te laten varen. Zij stelde daarom een ronde-tafel-confe- rentie voor, waarbij alle partijen het hunne zou den bijdragen. Alvorens men daartoe zou over gaan, meende Londen, dat er eerst een einde moest komen aan de terreur, die langzamerhand de vormen ging aannemen van een goed geor- ganiseerden en bijkans reeds geslaagden oorlog Eindelijk kregen de Tommies de handen vrij, nadat zij er al maanden om gesmeekt hadden. Zij kregen zelfs versterkingen, en spoedig daarop w"as het verzet der Arabieren als een ballonnetje ineengezakt. Er bleken toen merkwaardige din gen. Reeds tevoren had de wereldopinie, die zich de arme onderdrukte Arabieren als één in massa in verzet komende bevolking had voor gesteld, zich erover verbaasd, hoe de Arabische vrijheidshelden zich van tijd tot tijd niet ont zagen om de huizen en dorpen van hun onder drukte broeders te plunderen. Toen evenwel de terroristenbenden van den Moefti, dien sommi gen, omdat hij zich niet meer op Palestijnsch territoir bevindt, ex-moefti noemen, een toontje lager moesten zingen tegen de Britsche machi negeweren, bleek, dat die eendracht van het Arabische volk nu niet zoo overweldigend was, als men zich soms had voorgesteld. Een tweetal Arabische leiders, die de macht van den Moefti zagen slinken, zonden plotseling verklarin gen de wereld in, waarin zij zeiden, dat de terreur noodlottig voor de Arabieren zelf ge noemd werd. Vooral Fachri Bey Nasjasjibi maakte bezwaar tegen het feit, dat thans vrij wel iedere Arabische familie minstens een lid had, dat door de terroristen was vermoord, en hij meende alles bij elkaar dan toch de voorkeur te moeten geven aan de terreur van de Britsche troepen, die niet zulke krasse resultaten had opgeleverd. Hoewel de Arabieren aanvankelijk de ronde-tafel-conferentie een doodgeboren kindje gehoond hadden, wijl de Moefti in elk geval geen gelegenheid zou krijgen eraan deel te nemen, schenen de kansen voor zulk een con ferentie aanmerkelijk te stijgen. De regeeringen van Egypte, Irak en vooral Saoedi-Arabië, die ook ter conferentie waren uitgenoodigd, gingen hoe langer hoe gunstiger tegenover het plan staan, en hoew'el de Joden nog wat tegenspartelden, omdat zij voor een aanzienlijke beperking van de immigratie-mo gelijkheden vreesden, kon men van hun deel neming verzekerd zijn. Londen hield zich groot en liet de Arabierenleiders, die op de Seychellen eilanden waren gevangen gezet, vrij. Doch intusschen gebeurden vreemde dingen in Palestina. Toen het verzet der opstandelingen bijkans gebroken was, gingen er groepen aan het werk om het prestige der Arabierenleiders te rëdden. Die groepen bestonden hoofdzakelijk uit Engelschen. Want ook hier zijn er Britten, die pro en contra zijn, en verscheider.en ontzien zich niet hun regeering vlakweg tegen te wer- ken. Er waren er, die Ibn Saoed uit zijn lethargie trachtten te wekken; anderen belemmerden de actie van het leger, terwijl zelfs ambtenaren, in het geheim obstructie voerden. De Moefti moest, koste wat het kost, gesauveerd worden, en het schijnt, dat men daarin geslaagd is. De gematigde leiders werden tot zwijgen ge bracht, en de terreur stak weer haar kop op: er ontploften weer mijnen, en moorden waren w%er aan de orde van den dag. Hadden de Ara bische extremisten zich aanvankelijk geestdriftig betoond over de vrijlating van enkele hunner gevangen leiders, thans maken zij ernstige be zwaren tegen het feit, dat de Londensche regee ring den Moefti niet wil toelaten tot de confe rentie; hoewel men een regeering, die zich zelf respecteert, zulk een maatregel bezwaarlijk kwalijk kan nemen. Nasjasjibi's invloed is ge daald, en ook de Trans-Jordaansche Emir Ab- aallah heeft in Palestina niet het gezag, dat den Moefti ernstig afbreuk zou kunnen doen. Boven dien nemen de Joden, nerveus geworden door de feestelijke pogroms in Duitschland, een on verzoenlijke houding aan, hetgeen het verzet bij de Arabieren aanwakkert. Nog houden Britsche machinegeweren de gemoederen in bedwang, doch ingewijden vreezen weer voor een explosie. De Zionistische organisatie van Groot-Brittan- nië drong Dinsdag aan op een immigratie van 10.000 Joodsche kinderen uit Duitscchland in Palestina. Minister MacDonald heeft haar gis teren in het Lagerhuis geantwoord: hij houdt het bü den status quo; en hij heeft gelijk, want dit is de eenige kans om een ronde-tafel-con ferentie te doen slagen. Die zal dan zeer, zeer spoedig gehouden moeten worden; en zelfs dan moet men vreezen voor het succes van de plan nen van Engeland, dat ook hier den indruk maakt van „een huis, dat in zichzelf ver deeld is". Aan het verslag der commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer inzake inlichtingen op het adres van W. F. Weber, majoor bij den staf der vierde infanterie-brigade, te Arnhem, houdende verzoek om rechtsherstel en bevor dering van zijn benoeming tot luitenant-kolonel, is het volgende ontleend: De minister van Defensie heeft medegedeeld, dat majoor Weber tijdig beroep had kunnen in stellen tegen de hem kenbaar gemaakte weige ring om hem te bevorderen tot luitenant-kolo nel bij het ambtenarengerecht te 's Gravenhage, en dat, door het niet tijdig instellen van beroep, die weigering onaantastbaar is geworden. De commissie, overwegende, dat de bevorde ring van hoofdofficieren geheel bij de wet is geregeld, stelt de Kamer voor den minister van Defensie dank te zeggen voor de verstrekte in lichtingen. Aan het verslag der commissie van rappor teurs in de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1937 wordt ont leend: Gaarne zou men nauwkeurige inlichtingen ontvangen omtrent de organisatie van het Na tionaal Fonds voor Bijzondere Nooden en om trent de bedragen, welke jaarlijks door dit fonds worden uitgekeerd. Voorts vroeg men, hoe de bijdragen van het Rijk aan dat fonds worden be paald. Men zou het op prijs stellen, indien de minis ter alsnog een specificatie wilde geven van de bedragen, waaruit dit artikel is samengesteld. Enkele leden vroegen, of de minister wil me- dedeelen, tot welk bedrag dekking uit het huur- verlagingsfonds mogelijk is gebleken. Voorts zouden zij willen vernemen, met welk percentage de huren zijn verlaagd. Natuurlijk, van heden af Skippy... ook voor U! Skippy is immers de Ameri- kaansche cigaret, waar U naar gezocht hebt, de cigaret, die zoo behandeld en verpakt is, dat ze versch is en versch blijft. Steek maar eens een Skippy op! Dan zult U zeggen„Inderdaad, dat is tabak... dat is goede tabak... dat is versche tabak! Dat is 'n wonder van een cigaret; pittig, geurig en toch zoo zacht! Thans is ook gesmolten kaas of smeerkaas opgenomen onder het Kaasbesluit, waardoor het mogelijk is, ook dit product regelmatig door de keurmeesters te doen controleeren. Blijkens het in Stsbl. 876 opgenomen Kon. Besl. tot wijziging van het Kaasbesluit, zal ge smolten kaas of smeerkaas en de als zoodanig aangeduide en de kënnelijk als zoodanig voor handen waar moeten voldoen aan de eischen, gesteld voor kaas, met dien verstande, dat ook mogen zijn toegevoegd: citraten, phosphaten, tartraten, alsmede bestanddeelen van melk. Het watergehalte mag niet meer dan 55 pCt. bedragen voor de waar, waarvan het vetge halte van de droge stof tenminste 40 pCt. be draagt, en niet meer dan 58 pCt. voor de waar, waarvan het vetgehalte van de droge stof la ger dan 40 pCt. is. Op elke verpakking van gesmolten kaas of smeerkaas, waarin zich een hoeveelheid van tenminste 50 gram bevindt, moet zijn vermeld: het vetgehalte van de droge stof en de hoeveel heid der waar in Nederlandsch gewicht, die zich in de verpakking bevindt, in letters en cijfers van tenminste 4 m.M. hoogte. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat voor vlas van den oogst 1938, hetwelk werd verkocht vóór 1 Deceber 1938, geen teeltpre mie zal worden verleend. zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50.'Tube 40. Doos 30 ct. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 cent. Dampo- neusdruppels bij neuscatarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 cent. Uw waarborg: 't Komt van Mijnhardt! Een dezer dagen vergaderde in Utrecht een groep vooraanstaande personen van verschil lende godsdienstige en politieke richting uit alle deelen van het land, personen die geacht kunnen worden alle groepen en lagen van het Neder iandsche volk te vertegenwoordigen. Het resultaat der bespreking was de oprichting van een comité, dat leiding zal geven aan een algemeene voorlichting van ons volk inzake de toenemende gevaren van de z.g. economische dictatuur. De twee volgende grondbeginselen werden daarbij vastgesteld: Ten eerste onder economische dictatuur wordt verstaan de heerschappij van die instellingen, welke, wegens hare monopolisti sche en met het algemeen belang geen reke ning houdende organisatie en werkwijze, een bedreiging vormen, zoowel voor de hoogheid van het staatsgezag als voor de economische zelfstandigheid van steeds meer maatschap pelijke groepen en enkelingen. Ten tweede de actie wordt gevoerd op grondslag van de principieele gedachte, ver vat in het geschrift: „Een poliep in de vaderlandsche trekvaarten" (naar de dicta tuur van het kapitalisme?). Het comité bestaat voorloopig uit de volgende heeren: ir. Bemelmans pr., directeur van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond, Roer mond; Th. J. Bongers, voorzitter van de Aarts diocesane werkgeversvereeniging, Ulft (Geld.); ds. Anton Brouwer, Ned. Herv. predikant, Enge len (N.B.); dr. A. Cornelissen, Nijmegen; dr. P. A. v. d. Dungen, lid v. d. Prov Staten van Gel derland (Nijmegen); J. L. B. Keurschot, lid van Ged. Staten van Gelderland (Arnhem); G. van Koeverden, lid van Ged. Staten van Gelderland, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, Buren (Geld.). J. A. Koops, voorzitter van den Kath. Limburgschen Middenstandsbond, Venlo; mr. H. P. Marchant, oud-minister, Sche- veningen; E. Z. Oldenbanning, voorzitter Nati- onalen bond landbouw en maatschappij, de Wijk (Dr.); G. J. Ruiter, pres.-comm. der N.V. Agra rische pers, Knijpe (Fr.); ds. J. R. J. Schut, Ned. Herv. predikant, Zweelo (Dr.). Het wordt uitgebreid met nog meer personen, verschillende groepen vertegenwoordigende, om aldus, met eerbiediging van de zelfstandigheid en eigen actie der verbonden organisaties, tot een zoo breed mogelijke samenwerking ad hoe te komen. Verschillende groote organisaties, welke zich in beginsel bereid verklaarden de actie te steunen, hadden nog geen gelegenheid de kwestie in hare organen en besturen te be spreken en konden daarom nog geen vertegen woordiger aanwijzen. Opgericht wordt 'n bureau, waaraan verbon den is een juridische en een sociaal-economische afdeeling. Het secretariaat der NA FA., (natio nale anti-poliep-actie) is van nu af overge plaatst van Hoofdstraat 13, Kerkrade (redactie Zuid-Limburger), naar Groesbeekscheweg 44 te Nijmegen. Besloten werd begin Januari te Utrecht een vergadering te houden met personen, uit verschillende plaatsen des lands, teneinde overal steunpunten te vormen voor de lan delijke actie. Op deze bijeenkomst, waarvoor de uitnoodigingen dezer dagen worden ver zonden, zullen zeer bekende en bekwame sprekers het woord voeren. In de Woensdagavond te Maastricht gehouden raadsvergadering ter behandeling van de ge - meentebegrooting, heeft wethouder J. Schaep- kens v. Riempst medegedeeld, dat minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht heeft, het door B. en W. ingezonden plan tot restauratie van de voormalige Bonnefanten- kazeme en inwendige verbouwing, zoodanig, dat daarin de te Maastricht gevestigde middelbare kunstnijverheidsschool kan worden onderge bracht, in principe goed te keuren. Over de on derdeden van het plan wordt nog met monu mentenzorg overleg gepleegd. Men verwacht, dat de toegestane restauratie- en verbouwings werken spoedig kunnen beginnen. i Met dit werk is een bedrag gemoeid van hon derdvijftigduizend gulden, waarvan de gemeente een betrekkelijk klein gedeelte zal hebben bij te dragen. Aangezien de zoo dringend gewenschte een heid in stopseinen, die ambtenaren kunnen ge bruiken voor het aanhouden van automobilis ten op den weg nog steeds niet verkregen is heeft de A.N.W.B. zich andermaal tot de be trokken ministers gewend met het verzoek door onderling overleg de vaststelling van een des nachts duidelijk verlicht kenteeken zooveel mo gelijk te willen bespoedigen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. F. Amigo, aartsbisschop, bisschop van Southwark, zal op Zaterdag 17 December in de kapel van het Groot Seminarie der Sociëteit van de Afrikaansche Missies, Ore Place, Hastings de tonsuur toedienen aan de Eerw. heeren J. Beumers, Th. Broekhoff. J. Gooren, J. Leferink. J. Wagemakers en B. Wieg- gers. De eerste twee mindere orden aan de eerw. heeren J. Engelen, A. Hakens, W. de Jong, J Koenders, C. Ligtvoet. J. Lochtman, J. Oud- heusden, H. Poirtier, W. Ruiker, Th. van Velzen en P. de Vries. De subdiakenwijding aan den eerw. heer G. van Dijk. De H. Priesterwijding aan de eerw. heeren J Bergervoet, A. Bickerton. P. Giebels, J. Heems kerk, A. Helwegen, C. Klaver, C. van Oers, W Reckmann, Th. de Rooy en C. Tukker. De federatie van vereenigingen van Neder iandsche confectiefabrikanten heeft een adres gericht aan den minister van Sociale Zaken in verband met het voornemen om het daarheen te leiden, dat de Arbeidswet o.m in dier voege zal worden gewijzigd, dat de leeftijdsgrens voor arbeid door meisjes zal worden verhoogd var, 14 tot 16 jaar. Hierin wordt o.m. het volgende gezegd. De Nederiandsche Confectie-industrie is aangewe zen op vrouwelijke arbeidskrachten. Werkloos heid onder deze arbeidskrachten bestaat er niet. Integendeel, er is daaraan een groot tekort en speciaal in de zoogenaamde seizoenen kunnen de meeste confectie-bedrijven niet de beschik king krijgen over voldoende personeel. Een ver hooging van de leeftijdsgrens voor arbeid door meisjes zou het tekort aan arbeidskrachten nog veel grooter doen worden. Uit een te dezer zake ingestelde enquête is gebleken, dat van de bij de confectie-bedrijven te werk gestelde vrouwelijke arbeidskrachten ongeveer 15 pet. beneden den leeftijd van 16 jaar is. Dit is het gevolg van het feit dat er in Nederland onvoldoende vakonderwijs is en ds jonge meisjes dus op de confectie-fabrieken zelf tot volwaardige confectie-arbeidsters moeten worden opgeleid. Zij komen daar op ongeveer 14-jarigen leeftijd als leerlingen en eerst na ongeveer twee jaren zijn zij voor hare taak geschikt. Meisjes van 14 jaar laten zich als regel gewillig bedoelde opleiding welgevallen. Meisjes van 16 jaar daarentegen voelen zich te oud om in de confectie-bedrijven een leerling plaats in te nemen. Naar de meening van vele confectie-fabri kanten zou zelfs een verhooging van de leef tijdsgrens tot 15 jaar ernstige moeilijkheden veroorzaken. Gezien echter de motieven voor bedoelde wijziging van de Arbeidswet, zou de Confectie-industrie in principe met laatstbe doelde verhooging accoord kunnen gaan. De federatie verzocht den minister het daar heen te willen leiden, dat bedoelde leeftijds- grensverhooging tot 15 jaar eerst dan en dan geleidelijk wordt ingevoerd, indien in Neder land het vakonderwijs, waarbij den meisjes eene degelijke, vakkundige opleiding tot confectie- arbeidster wordt gegeven, grondig zal zijn ge organiseerd, zoodat er eene zoogenaamde over bruggingsperiode zal zijn, gedurende welke aan de moeilijkheden zoo veel mogelijk het hoofd zal kunnen worden geboden. Naar we vernemen zal in Januari een begin worden gemaakt met den aanleg van een strand- boulevard te Hoek van Holland. De burgemeester van Rotterdam, Mr. P. J. Oud, heeft zich bereid verklaard de eerste spade voor de uitvoering van dit werk in den grond te steken in de tweede week van Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9