Victoria-Water <2 STEGE HANS 'isr (\U>^ FRANKEN Anti-Jodenwet in Italië D VROOM DREESMANN STAD Noodwetje" tegen wilde bussen LEVENSMIDDELEN ee 40 20 35 Als een natte kat FRANKEN'S KERSTBROOD VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 LEENING HAARLEM 1938 OVERTEEKEND Belangrijke reductie op de toewijzingen ESPERANTISTEN-AVOND Herdenking dr. Zamenhof BEGRAFENIS J. A. B. FIBBE AANBESTEDING Voor de t.b.c.-patiënten HENGELSPORT V.C. 't Karpertje UIT DEN OMTREK BEVERWIJK HOOGTEDAGEN VOOR DE BLOEMENVEILING KERSTCOLLECTE FONDS ARMENGOEDEREN Verkooping VELSEN COMITÉ VOOR KLEEDING EN DEKKING-VELSEN Zaterdag collecte! R. K. Staatspartij Groote aanvoer van versche haring Aanranding HILLEGOM COMPETITIE D.H.V.B. Nagekomen uitslagen van Zondag 11 Dec. PORTRET VAN die er het loodje bij heelt ge legd. U kunt U indenken, hoe er gesmuld isl Wani ziet U wel, 't is een loodje van Stegeman. ,'t Was dus de échte Gelder- sche, met die heerlijke, zachte rooksmaakl Wie die niet kent, weet nog niet, wat Geldersche rookworst is. LET OP ol er wel Stegeman op 't loodje staat. TWEEDE KAMER Sociale Zaken verder in bespreking een 40 jaar beroemd roomboter- gebak! Reeds morgen in onze filialen verkrijgbaar. Italiaansche Joden moeten hun onroerend bezit en onder nemingen afstaan V» pond 25 De inschrijvingen op de uitgifte van 2.055.000 2 li pet. obligatiën leening 1938 (met een loop tijd van uiterlijk 10 jaren, der gemeente Haar lem) hebben het beschikbare bedrag zoodanig overtroffen, dat bij de toewijzing een belang rijke reductie zal moeten worden toegepast. Naar aanleiding van de voor Haarlem zoo heugelijke tijding dat de inschrijvingen op de uitgifte der 2% pCt. obligatie-leening 1938 met een looptijd van uiterlijk 10 jaren der gemeen te Haarlem het beschikbare bedrag zoover over treft, dat bij de toewijzing een belangrijke re ductie toegepast zal moeten worden, hadden wij hedenmiddag een onderhoud met den wethou der van financiën, den heer E. v. d. Wall. Begrijpelijkerwijze toonde de wethouder zich Uitermate verheugd over het voor Haarlem be reikte prachtige resultaat. Voortdurend aldus de wethouder heb ik de laatste jaren betoogd, dat de gemeente- linanciën van Haarlem niet te somber be schouwd mogen worden, al hebben we dan ook ontegenzeggelijk een groot tekort op de begroo ting. Vooral te vaak wordt echter vergeten, dat dit tekort niet ontstaan is enkel en alleen door hooge crisisuitgaven; natuurlijk beteekenen deze voor Haarlem een heel zWare last, maar de toestand zal desondanks veel gunstiger zijn, in dien door de wijziging der wet op de finan- cieele verhouding tussch enRijk en gemeente in 1935 dezen iaatsten niet een groot deel harer inkomsten was ontnomen. Op de drie eerste grondslagen der personeele belasting (huurwaarde, meubilair en dienstbode) kregen wij een met 80 pCt. verminderde op brengst bij de grondbelasting daaldien wij voor wat betreft gebouwde eigendommen van 80 op 35 opcenten én van ongebouwd van 80 op 50; bovendien werden de inkomsten uit vermogens belasting en gemeentefondsbelasting gedimi- nueerd. Hoeveel gunstiger zou de gemeente er voor gestaan hebben, indien zij al deze aderlatingen niet had behoeven te verdragen, indi enhet rijk niet zooveel ah d ingehouden. Ondanks dit alles beoordeelt de geldmarkt (en deze heeft een fijne neus!) den finantieelen toestand van Haarlem nog wel zóó gunstig, dat met de jongste leening een zoo gelukkig resul taat bereikt kon worden als thans het geval is. Van sombere voorspellingen, als zou de ge- mente ditmaal tegenwerking ondervinden van het beleggingsfront en als zouden vele instel lingen niet bereid gevonden worden tot inschrij ving, is dus weinig of niets bewaarheid. Intusschen aldus besloot de wethouder hadden wü een zoo gunstig resultaat niet ver wacht. Het rsultaat heeft onze stoutste verwach tingen overtroffen! (Ongecorrigeerd.) De R. K. Esperantistenvereeniging en de Haarlemsche Esperantistenvereeniging „Kom- prenadu faras Pacou" hebben gisteravond in café Bolwerk den geboortedag van Dr. Zamen hof herdacht. Namens beide organisaties opende de blinde Esperantist, de heer G. van Ulden, de bijeen komst, waarna enkele muzieknummers ten ge- hoore werden gebracht. Frater Wigbertus van Zon uit Vught sprak de herdenkingsrede uit en belichtte ernstige en geestige gebeurtenissen. „Le pantalono de la Urbestro" was de titel van een twee-acter, die na de pauze opgevoerd werd door enkele leden van L.E.E.N. Zij traden nog maals op met de klucht „La ruzo de Umberto", die natuurlijk danig insloeg. Het dameskoortje „La Noytingaloi" zong eenige Esperanto-liederen en tot slot brachten de ruim 100 aanwezigen „La Espero" ten ge- hoore. Hedenmorgen heeft in de parochiekerk aan den Kleverparkweg de H. Uitvaartdienst plaats gehad van den heer J. A. B. Fibbe, in leven oudsten mede-vennoot van het accountants bureau J. A. B. Fibbe. De plechtitge Requiemmis, die onder leiding van den heer Broerse meer-stemmig gezongen werd, werd opgedragen door den Zeereerw. heer pastoor dr. Casianus Hentzen met assis tentie van de Eerw. paters A. G. Louwe als diaken en P. Kwaaitaal als sub-diaken. Bij de begrafenis werd de absoute verricht door pater G. Hesse, met dezelfde assistentie als in de H. Mis. Naast talrijke familieleden en kennissen waren o.m. op het kerkhof ook de beide com pagnons van den overledene, de heeren P. F. Bartels en K. Sterk, aanwezig. Een schat van bloemen dekte de baar. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat te Haarlem heeft aanbesteed het on derhoud van de werken tot verdediging van de Noordzeekust in de provincie Noord-Holland gedurende de jaren 1939, 1940 en 1941, in twee perceelen. Raming van het totaal f 50.000. Laagste in schrijver P. Daalder's aannemersbedrijf te Alk maar voor f 39.446. De afdeeling Haarlem van de vereeniging tot bevordering der belangen van T-B.C.-patiënten in Nederland belegt op Zaterdag 17 December een feestavond in hotel „De Leeuwerik", waar aan het Klein Kunst-ensemble onder leiding van Dick Vreeswijk en orkestje onder leiding van Jan Nibberding hun medewerking ver- leenen. Bovengenoemde vereeniging organiseerde Zondag j.. haar laatste van de vier wedstrijden om de gouden medaille. Winnaar van de me daille werd de heer K. v. d. Aar van de v. c. Morgenrood met 87 punten; 2. Lochmans 80 p.; 3. Th. Abswoude 80 p.; 4. H. v. d. Schoot 78 p.; 5. J. Stoof 78 p.; 6. J. Abswoude 77 p.; 7. T. v. d. Aar 76 p.; 8. A. Steijnman 76 p.; 9. A. Weijers 75 p.; 10. A. v. Dijk 74 p. zoo miserabel voelt U zich, als U door en door koud en grieperig thuis komt. Een genot om dan tusschen Rheumalana Lakëfts te krui pen! U bent dadelijk heerlijk warm, slaapt uitstekend en bent 's morgens weer heelemaal fit. In ons klimaat kunt U gewoon niet bulten Rheu malana. Geschoren flanel; ze" zullen U uitstekend be vallen. PANJAAR O BORNE De bloemenveiling 't Centrum heeft besloten met het oog op het naderend kerstfeest waar voor een groote vloed van allerlei midwinter- bloemen verwacht wordt in de komende week alle dagen te veilen. De Kerstcollecte voor het Fonds Armengoe- deren, staat nu voor de deur: Op Zaterdag 17 December as. zullen de dames en heeren, die zich daarvoor zoo welwillend beschikbaar heb ben gesteld, met hun bussen van huis tot huis gaan om uw gaven te vragen. Ge weet, waar het om gaat; om een extra Kerstgave voor de behoeftigen van deze ge meente. Het is ook bekend, dat de vaste inkomsten van het fonds genoten worden uit de bezittingen, welke door het weldadig voorgeslacht geschon ken zijn ten bate van hen, die op ondersteuning zijn aangewezen. Ook is bekend, dat er van vele kanten wordt gevraagd. Doch laat het huidige geslacht niet achter blijven en geven, veel geven, geven zooveel ais het kan, al is het maar „het penningske der weduwe"; vele kleintjes maken een groote, en ook die kleine gaven, geschonken met blij hart, hebben hun groote waarde. Laten allen medewerken om ook de meest.be- hoeftigen een blij Kerstfeest te bezorgen, waar op men zich eens een oogenblik bevrijd Kan gevoelen van al te nijpende zorgen; waarop men zich iets kan veroorloven, wat anders niet mogelijk is. Wat zal dan een zegen zijn voor hen, die kunnen worden geholpen, maar ook een zegen voor de gevers. Te zijner tijd zal wor den bekend gemaakt, wat het fonds in alle stil te heeft kunnen doen; moge dit zeer veel zijn. Voor het laatst: gedenkt de herleefde bus van Pirovano" en geeft van Uw overvloed of van Uw nooddruft, doch geeft, het is voor de meest-behoeftigen. Gistermiddag is in het veilinggebouw 't Cen trum ten overstaan van notaris mr. A. Moens publiek verkocht: 1. een perceel weiland, genaamd „de Gorter", gelegen in den Wijkerbroekpolder, groot 2.03 K.A. Hoogste bieder P. Liefting, Castricum, ƒ2575. Niet gemijnd. 2. een perceel weiland, genaamd „de Gerrit Jansenkamp", gelegen aan den St. Aagtendijk in den Wijkerbroekpolder, groot 2.60.20 H.A. Hoogste bieder H. Duin, Beverwijk, ƒ6575. Gemijnd door B. Asjes, te Den Haag, op 6. Opbrengst 6581. Beide perceelen waren eigendom van J. de Sluiter. 3. een perceel weiland, genaamd „de Pape ven", aan den St. Aagtendijk in den Wijker broekpolder, groot 3.78.10 H.A. en eigendom van mevr. Smid van Gelder te Overveen. Hoogste bieder Jac. Verhorst, te Beverwijk, 9000. Gemijnd op 100 door B. Asjes. Op brengst 9100. 4. Een woonhuis met schuurtje, erven en grond aan den Jan van Kuikweg 16 te Heems kerk, graat 5.01 A. Gekocht door de N.V. Nia- ba, Beverwijk voor ƒ600. Het plaatselijk Comité voor de verstrekking van kleeding en dekking aan behoeftige inge zetenen houdt een straatcollecte op Zaterdag 17 December a.s. Er zijn in deze gemeente nog vrij veel ge zinnen, waarin dringend behoefte bestaat aan kleeding, dekking, schoeisel, enz. enz. Het Comité, dat werkt onder leiding van me vrouw KwintWiersum, rekent er op dat ieder naar vermogen zal geven, om daardoor in een aantal gezinnen de meest noodzakelijke hulp te verleenen. Bedenkt wat het zeggen wil om in deze gure en koude wintermaanden onvoldoende gekleed te zijn of geen voldoende dekking te hebben. Met zekerheid weet het Comité, dat velen hunkerend uitzien naar den dag, waarop de verstrekking zal plaats hebben. Indien even mogelijk, zal dit nog vóór Kerstmis geschieden. Het Comité doet een beroep op de ingezete nen, die een formulier hebben ontvangen om dit zoo spoedig mogelijk te retourneeren. Zij, die Zaterdag a.s. niet in de gelegenheid zijn hun gift in de collectebus te doen, kunnen deze storten of overschrijven op gironummer 18905 van den Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te IJmuiden. Door de afdeelingen van den Kring „Velsen" van de R. K. Staatsparty zijn onderstaande personen candidaat gesteld voor 't lidmaatschap van de Provinciale Staten van Noordholland: J. Beemster, IJmuiden; mr. F. Boelens, Am stelveen; mr. J. Bomans, Haarlem; J. v. d. Erf, Heemstede; P. van Groeningen, Nes aan den Amstel; F. Heilker, Hoofddorp; Heselaar, Am sterdam; J. Kamerbeek, Heemstede; J. v. Kes- sel, Haarlem; J. Maas, IJmuiden; H. Meyer, Velsen; J. Nijssen, Santpoort; mr. A. Roeffén, Aalsmeer; mr. F. Rohling, Bloemendaal; mr. Schreurs, Haarlem; S. Stevens, IJmuiden; J. Stolp, Santpoort; J. straman, Ouderkerk; mr J. Tonino, Santpoort; H. Vink, Beverwyk; P. van Wees, Nieuwer-Amstel en mr, P. Witte- man, Bloemendaal. Op den Ryksvischafslag werden niet minder dan ruim 10.000 kisten versche haring aange voerd, afkomstig uit het Engelsche Kanaal. Hoewel de kwaliteit over het geheel genomen tamelyk goed was, werd voor de beste kwaliteit in den ochtend niet meer dan 2.per kist betaald, welke prys in den namiddag nog tot 1.60 wegzakte. Wederom werden groote hoe veelheden voor Polen uit de markt genomen. Een inwoonster van IJmuiden, die per rywiel den Duin en Kruidbergerweg passeerde, word door een vijftienjarigen jongen uit Haarlem aangerand. Voorbijgangers hebben dezen jeug digen aanrander gegrepen en aan de inmidde.s ter plaatse aangekomen politie overgegeven, die den dader overbracht naar het politiebureau te IJmuiden. Verstrekking van goedkoope levensmiddelen en groenten. Voor het tydvak van 18 tot 31 December zijn de volgende adressen aangewe zen voor het verstrekken van goedkoope le vensmiddelen en groenten: Albert Heyn, voor margarine, tomatensoep, en bak- en braadvet, H. L. Husemeier, Hoofdstraat voor vleesch in blik, firma Nederstigt, Hoogewerfstraat, voor groenten in blik. EEN HEERLIJKE DRANK Geslaagd. Voor het diploma machineschrij- ven systeem „Mercurius" slaagden mej. van Heijst te Lisse en de heeren P. W. H. Velthuijs en B. Clay, alhier, zy werden opgeleid door den heer F. L. van Lierop Jzn. Bloembollenbcurs. Er waren gisteren 182 beurskaartjes verkocht. Van den handel valt weinig bijzonders te vermelden. Zooals de vo rige week was er eenige opleving in den handel van gladiolen. Ook werden er teeltvergunnin gen geplaatst. Dat er wederom minimumprijzen zijn vastgesteld voor het buitenland, verwekte eenige sensatie. R.K. Vrouwenbond. Donderdagavond ver gaderde de R.K. Vrouwenbond afd. Hillegom ir, een der zalen van hotel Sistermans. Ruim half acht opende de presidente, mevr. C. W. M. Hoogervorst de vergadering. In haar openings woord heette zy alle aanwezigen hartelijk wel kom. Hierna was het woord aan den weleerw. heer Vosskühler, havenaalmoezenier te Amsterdam. Als onderwerp had spreker gekozen: „Moe derschap en offergeest." Na allereerst te heb-l ben aangetoond dat iedere vrouw een moeder lijke taak heeft te vervullen, hetzij in het huwe lijk ofwel in geestelijken zin, en vervolgens, dat offergeest onafscheidelijk is van deze taak, kwam spreker tot het motto van zijn lezing. Als de graankorrel, die in de aarde valt, niet afsterft, blijft zy alleen; doch sterft zy af, dan brengt zy honderdvoudige vrucht voort. De liefde nu zoekt zichzelf niet. De ware liefde van de moeder uit zich in de liefde tot haar kind. De liefde ook is de eigenschap van God; God is Liefde. Dit is ook het mooiste, dat we van God kunnen zeggen. De liefde zoekt niet het geluk van zichzelf De vrouw is meer godsdienstig, voelt beter aan. Het is de liefde, die de vrouw dichter bij God plaatst. Die liefde moet gelouterd worden door Gods genade en door eigen werkzaamheid, totdat ze zich kan uiten in het mooiste: het moederschap. Zulk een liefde eischt offergeest. Hierna werd gepauzeerd. Onder deze pauze bracht het gemengde koor „Cantate et jubilate" onder bekwame leiding van mevr. C. W. K. Hoogervorst enkele zeer goed geslaagde num mers ten gehoore. Een dankbaar applaus mocht hierop met recht volgen. Het tweede deel van de lezing handelde over de practische beleving van dien offergeest. De vrouw is gemaakt uit den levenden man om den man te kunnen leiden en haar kinde ren te kunnen opvoeden. De vrouw is de meer dere, omdat zij de onmisbare is. De vrouw is het, die den man inspireert, die den man leidt. Het gemis van een goede moeder wordt eerst gevoeld wanneer zij er niet meer is. Om nu zoo'n goede moeder te kunnen zyn, is een goe de vorming noodig. Vervolgens behandelde spreker de taak van de vrouw t.o.v. den man en de kinderen. Hierna voerde „Cantate et jubilate'" nog en kele prachtige nummers uit. Tot slot sprak de zeer eerw. heer Pastoor enkele woorden waar na de presidente de vergadering sloot. Reserve 1 A S.J.C. 2—T.Y.B.B. 3 3—1 2 A S.D.E. 1—S.V.O. 1 5-4 2 B Foreholte 1—V.C.V. 1 7—2 S.M.C. 1—Concordia 1 1—2 Reserve 4 F Docos 4Teylingen 4 1—5 V.V.S.B. 4—U.D.O. 2 7—0 V.C.H. 2S.M.C. 2 23 Noord Res. 2 B V.V.Z. 2—V.V.E. 2 3—0 De overige wedstryden vonden wegens ter- reinafkeuring geen doorgang. raambil jet I n-a/ De tweede kamer is heden voortgegaan met de behandeling van hoofdstuk' XI (dep. van So ciale Zaken) der Ryksbegrooting voor 1939. By afd. II (Arbeid) vestigt de heer KIEVIT (S.D.) de aandacht op de lange werktijden, voor al van de transportarbeiders. Spr. dringt aan op ordening in het binnenscheepvaartbedryf en bepleit speciaal voor de Rynsleepvaart een wet- teiyke bemanningsregeling, zooals in Duitsch- land en in België bestaat. Ook in het baggerbe- drijf en by de stuwadoors komen te ongunsti ge werktyden voor. Spr. is erkenteiyk voor de invoering der Stu wadoorswet, doch helaas blijft een groot deel der betrokken arbeiders uitgeschakeld. Spr. vraagt dienaangaande uitbreiding der arbeids wet. De heer ROOSJEN (A.R.) bepleit een rede- lyke beperking van den vrouwenarbeid. Slechts al zouden enkele honderden werkloozen er door geholpen worden, dan zou de arbeid der ge huwde vrouw nog sterker moeten worden tegen gegaan. De Minister late zich niet uit het veld slaan door afwijzend advies van den Hoogen Raad 'van Arbeid óver zijn vóörontwerp. Op den duur zal de regeering van een wette- lyke vacantieregeling niet afzijdig kunnen blyven. De heer JOEKES (V.D.) wijst op het nut van bedrijfsraden en op het geleidelijk invoeren, bedrijfsgewijze, van verordenende bevoegdheid. Indien het overleg niet spoedig genoeg vruch ten afwerpt, heeft de regeering een taak t.a.v. verkorting van den arbeidsduur en vervroegde pensionneering. Spr. vraagt, waar de invoering van het rytij- denbesluit blijft. De heer ANDRIESSEN (R.K.) bepleit maat regelen, welke meer inhoud zullen geven aan het instituut der bedryfsraden. Deze zyn nog geenszins gemeengoed; de omstandigheden kun nen er toe leiden, dat de overheid dwingend moet optreden. Dit geldt ook in zake de ver ordenende bevoegdheid. Aan de verbindendverklaring van collectieve arbeidscontracten moet sneller worden gewerkt. Inschakeling van den economischen raad is hierbij niet noodig. Er moet ook vertrouwen zijn in het bedrijfsleven. Ook spr. behandelt de kwestie der verdee ling van den beschikbaren arbeid. Spr. hoopt dat weldra een aantal voorgestelde maatregelen effectief zal worden. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het aangekondigde „noodwetje" betreffende de autobussen. Hierbij wordt een wyziging voorgesteld van de Wet van 29 November 1935 tot Ver laging van de Openbare Uitgaven. In de memorie van toelichting lezen we: Bij arrest van den Hoogen Raad van 5 De cember is beslist, dat eenig verschil bestaat tusschen art. 2 van het Reglement Autovervoer Personen, gelijk dit op het oogenblik luidt, en art. 2 van paragraaf 47 der Wet van 29 No vember 1935, tot verlaging van de openbare uit gaven, op welk artikel het reglement berust. Op zichzelf zou wellicht het meest voor de hand liggen den tekst van het reglement woor- d^lyk gelyk te maken aan dien van de wet Met deze oplossing zyn echter in een vroeger stadium reeds slechte ervaringen opgedaan. Het nieuwe artikel luidt als volgt: „Door ons kan worden verboden het her haaldelyk met een motorrytuig tegen ver goeding vervoeren of doen vervoeren van personen of goederen, voorzoover dit vervoer niet geschiedt krachtens een vergunning, door ons of een door ons aan te wyzen au toriteit verleend". Het wetsontwerp heeft, gelyk uit boven staande blijkt, eenz zuiver technische strek king en brengt geen materieele veranderingen aan. Wellicht zal nog de vraag worden gesteld, of hetzelfde resultaat, materieele naleving van art. 2 van paragraaf 47 van de wet tot verla ging van de openbare uitgaven ook door naam- looze vennootschappen en vereeniginggen, overeenkomend met de bepalingen, welke in verschillenden vorm in andere wetten reeds voorkomen. Deze vraag moet ontkennend worden beant woord. De verschillende formules uit die an dere wetten leveren namelyk zonder uitzonde ring moeilijkheden en ontduikingsmogelykheden op, waarop hier om voor de hand liggende re denen niet nader kan worden ingegaan. De regeering meent, nu handhaving van het reglement autovervoer personen in het verle den tot zooveel teleurstelling aanleiding heeft gegeven, thans zeker een oplossing te moeten kiezen, welke geen ruimte voor twijfel meer overlaat. In het wetsontwerp is nog een tweede aangelegenheid behandeld. Ingevolge afd. 10 van de Wet tot Verlaging van de Open bare Uitgaven vervalt het Reglement Auto vervoer Personen met ingang van 155 Febr. a.s. Uiteraard hoopt de regeering. dat op dat tydstip het aanhangige ontwerp betref fende vervoer van personen met motorrij tuigen in werking zal treden, Intusschen, zekerheid bestaat op dit punt nog niet. Het thans mede in dit ontwerp voorgestelde heeft tot strekking om, indien in werking treden op 15 Februari niet mogelyk mocht blyken, de tusschenperiode te overbrug gen. Op het tydstip van inwerkingtreding van het genoemde wetsontwerp zullen, in gevolge afd. 10 van de Wet tot Verlaging van Openbare Uitgaven, de thans voorge stelde voorzieningen docxr het vervallen van het Reglement Autovervoer Personen auto matisch ophouden te werken. Het wetje zal in werking treden met in gang van den dag, volgende op dien van af kondiging. Spr. beveelt verdere invoering der Arbeids wet aan, welke arbeidsspreiding zal bevorde ren, alsmede vervroegde pensionneering, als middelen ter bestrijding der werkloosheid. De heer BAKKER (C.H.) waarschuwt er te gen den Minister vergaande machtigingen te verleenen. Spr. wenscht voorzichtigheid met 't toekennen van verordenende bevoegdheid. Inzake vrouwenarbeid is spr. in principe niet tegen verbod van arbeid door de gehuwde vrouw, doch het voor-ontwerp heeft niet spr.'s instem ming. T.a.v. den arbeidstijd in den landbouw moet de minister zich bepalen tot het uitsny- aen van excessen, Mej. DE JONG (S.D.) bepleit spoedige rege ling van den arbeidstyd van het verplegend personeel, alsook van kantoorpersoneel, han dels- en hiagazynbedienden. Spr. wenscht goede naleving der Arbeidswet ROME, 16 Dec. (Stefani) De Italiaan sche ministerraad is vanmorgen byeenge- komen onder voorzitterschap van Mussolini. Er werden belangryke besluiten genomen, o.m. betreffende Italiaansche burgers van Joodschen. bloede. De ministerraad besloot, dat deze burgers al hun onroerend bezit en de ondernemingen, waarvan zü eigenaar zyn, moeten aangeven. Het deel der onroerende goederen, dat grootei is dan de voor Joden, jegens wie geen uitzon deringsbepalingen bestaan, toegestane limiet, moet afgestaan worden aan een instelling, die zonder verwyl in het leven zal worden geroepen en ten doel zal hebben de genoemde onroerende goederen aan te koopen, te beheeren en gelei delijk te verkoopen. De Joodsche eigenaars zul len in betaling voor de Waarde der bezittingen speciale effecten ontvangen, welke door de ge noemde nstelling zullen worden uitgegeven en die 4 procent rente zullen dragen. Het beheer van ondernemingen, die van belang zijn voor de defensie van den staat of waar honderd of meer personen werkzaam zijn, zal worden uit geoefend onder speciaal toezicht. De ministerraad zal op 11 Maart opnieuw bijeenkomen, vooral ter bestudeering van de hervorming der Italiaansche scholen. en vermindering van overwek. Ook wenscht spr. meer toezicht op den huisarbeid. Spr. vestigt de aandacht op het feit, dat de Nederlandsche huisvrouw, de goede niet te na gesproken, geneigd is, haar dienstbode te e%- ploiteeren. Spr. dringt aan op wettelyke rege ling, evenals op verlenging van de leerplicht, in het belang van het volkskind. De heer WEITKAMP (C.H.) wijst wat den arbeidstijd betreft, op het verschil tusschen landbouw en industrie. Spr. vermaant tot voor zichtigheid inzake de landbouwtoestar.den. Ongecorrigeerd.) e rijke dient te handelen als de rentmeester van God. Heest-tedme Bij aankoop van een pond V. D. Koffie van 15, 20, 25, 30, ct. een doos Kerst- bonbons van 25 voor XO FEESTPUDDING verhoogt de gezelligheid. Crème De Vanille, Crème de Roze, Amandelsmaak, Hopjes Aroma, Citroen smaak, per pakje <f A 3 pakjes voor 25 cent. X w GELD. beste is per ons 2 ons ACHTERHAM ('t wat er 22 Zeer fijne DOPERWTEN (prima) per gr. blik DIVERSE SMAKEN PAS TEI (Kempt, Frères, Stras bourg) (zooals: Zalm, Sardines, Tong, Steur, Haring, Ansjo- mm vis per blik 25 LACHSCHINKEN (Zalm ham) per ons 26 DELMONTE ZALM per gr. biik 50 GESTONNIOLEERDE KERSENBON- BONS, 2 ons.. 25 COSSELER RIB (zeer fijn) per ons HORS D'OEUVRE VA RIES, per gr. blik BONBON ASSORTIE (zeer fijn FONDANT KERSTKRANS JES, per 25 VOOR GARNEERING VAN UW KERST PUDDING. „Sugar Plumt" Iets E/% origineels, per zak 50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2