Cj.KO.ote. pjifav&anüidehing. Dames-Confectie Weill Zoon 6a^me.ot CEBUTO-WINTERPROGRAM CEBUTO-BUREAU DAUDEY'S BLOEMENMAGAZIJN Haarlem, 16 Dec. Garage R.A.B.O. BARTELJORISSTR. 26-28 - HAARLEM VOOR BUITENLAND VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 ...En gij hebt mij gekleed HET SCHILDERACHTIGE Hongarije en Boedapest STRATEGISCHE POSITIE VAN NEDERLAND FRANCISCAANSCHE KERST VIERING „Kersttijd is giftentijd TIENJARIG BESTAAN VAN 'T WARD-INSTITUUT Uitspraken Rechtbank ■De s „Si. Monica ftnder de armen. Men siet haar hier bezig verdeelen de producten van haar arbeid met het inpakken van de. goede gaven Stille Armen Gratis lot voor de bezoekers der weldadigheidsvoorstelling Kruisverbond Programma Radio-Centrale THANS VERSCHENEN KERSTREIZEN (p. touringcar) WEEKENDS NIEUWJAAR Verder een uitgebr. keuze in: Middenstandszaken Plannen voor een groote reclame actie in geheel Haarlem Nieuwe directeur postkantoor Met ingang van 1 Maart a.s. is de heer J. C. Smid benoemd Burgerlijke stand DANTE ALIGHIERI Prof. Vittorio Amoretti over Petrarca en Dante Honderd jaar Spoorwegen Interessante lezing voor de K.J.M.V. GED. OUDE GRACHT- EN KL. HOUTSTRAATVER. Uitreiking der prijzen van de gehouden St. Nicolaasreclame Gevonden voorwerpen en dieren 4 AGENDA Bioscopen 17 December Stadsschouwburg Bioscopen VOOR DE „STILLE ARMEN" Voor LUXE-VERHUUR zonder chauffeur alleen Gasthuisvest 11 - Haarlem Telefoon 17266 VERZEKERDE WAGENS STAD Stapels hemdjes, broekjes, onderkleertjes, slip-overtjes,, en een aantal vriendelijke dames, die met trots de producten van hun onversaagden arbeid bekijken: het is maar een klein indrukje, maar toch, hoeveel arbeid, hoeveel opofferingen liggen er niet in verscholen. Avond aan avond hebben de ijverige dames van den naaikrans „St. Monica" moeten werken om aan de vele aanvragen, die in stroomen binnenkomen, te voldoen. Op 23 November 1922 is de naaikrans opgericht door mej. Peter.s, toen presi dente van den R.K. Vrouwenbond. En in het eerste jaar werden 400 stuks kleeding vervaardigd. Tegenwoordig telt de naaikrans 25 le den en moeten er zoo ongeveer 1300 klee- dingstukjes yer jaar worden vervaardigd om het grootste gedeelte van de aanvra gers tevreden te kunnen stellen. De naaikrans verricht ongetwijfeld veel goed Werk „Sc. Monica" is de vaste leverancier van het kinderhuis aan den Zijlsingel, van de ver schillende St. Vincentius-conferenties, voor het St. Pranciscus Liefdewerk, van het Prancisca &omana werk, van verschillende armbesturen, van het Katechismusliefdewerk enz. enz. En steeds maar werken de dames door aan hun mooie werk. Tot nu toe werden in dit jaar 12o pakketten, bevattende 800 kleedingstukjes, de wereld ingestuurd Vooral in het najaar regent het aanvragen. Gisteren werd alles wat nog aanwezig was en dat liep tegen de 500 kleedingstukken ver deeld. Verschillende scholen, het S.F.L. en het Erancisca Romana Liefdewerk hadden dus weer een goeden dag. Maar ook het vers.uren hiervan bracht weer ®en paar dagen van hard werken voor de vol ijverige dames mee. Vlug en netjes werd er gepakt ten huize van mevrouw Vissers aan het Verwulft. De kleedingstukjes bestonden hoofd- 2akelijk uit ondergoed omdat dit nu een- hiaal het meest gevraagd wordt, en omdat dit °ok het vlugst „pas" is maar daarnaast was er ook veel bovenkleeding, zooals truitjes, broekjes, slipovertjes, jassen enz. Ais men het zoo bekijkt, komt men tot de conc'usie, dat er door „St. Monica" oneindig Veel goed gedaan wordt. En de donateurs van ben naaikrans kunnen er van overtuigd zijn, bat hun penninkjes meer dan goed worden besteed. Maar aan geldlezer, U raadt het M. Ook „St. Monica" zou nog meer goed wil len doen, als de naaikrans daartoe ook maar financieel in staat werd gesteld. De vraag naar breeding van diverse zijden is zoo overstelpend Stoot. En het is daarom zeer begrijpelijk, dat be naaikrans zeer gaarne giften tegemoet ziet. Set adres van Mevrouw Vissers is: Verwulft 3. De tocht, welke Zondagmorgen in het Rem brandt Theater naar Budapest en Hongarije ge blaakt wordt, is zeker niet de onaangenaam ste of ongerieflijkste. Er zijn twee films, een, ivelke in officieele opdracht van de Regeering V-'erd gemaakt en een andere, welke door par ticulier initiatief tot stand kwam. Allebei zijn ze uitstekend van fotografie cn Beluid en zeer overzichteliik samengesteld. Houdt be eerste film zich meer speciaal met. Budapest: f*e stad der Baden, bezig, het andere flimp- Je toont heel Hongarije, zooals het reilt en zeilt. Het is een prachtig land met een stoere bevolking in een schilderachtige karakteristieke bleedij. Daarbij zeer werkzaam en speciaal op bet gebied van paardenfokkerij en vischvangst een, volk met een wereldreputatie. Ook de door ben geweven stoffen zijn beroemd, zoowel die, IVelke aan het spinnewiel zijn vervaardigd als be producten welke door de weverijen worden Mgeleverd. De camera waart overal rond en beeft uit het legio aantal bijzonderheden dat te aanschouwen is een zeer goede keuze gedaan. In de stad der baden zelf, krijgt men zelfs een kijkje in de verschillende badinrichtingen, daarin alle mogelijke soorten baden, van Modderbaden tot zwavelbaden toe, worden ge- bomen. Heb geheele jaar door hebben deze in lichtingen een doorloopend druk bezoek. Daar bij is de stad Budapest zelf ook wondermooi en Met recht noemt men haar dan ook een dei- Schoonste millioenensteden der wereld. De heer Paul Balasz, dei voorzitter van de «Ungaria Club te Amsterdam, zal deze beide füms, welke in Haarlem première loopen, in heiden en toelichten, zoodat er alle reden is om aan te nemen'dat de bezoekers van deze Zon- bagnrorgenvoorstelling een volledig overzicht in boord en beeld van het mooie Budapest en het Schilderachtige Hongarije krijgen. Gisteravond heeft luitenant-generaal b. d. A. F. G. van Ermel Scherer in de muziek zaal van Brinkmann een rede gehouden voor het comité voor nationale veiligheid over de strategische positie van Nederland. Na een kort openingswoord van den voor zitter den heer E. H. Krelage, werd direct het woord gegeven aan den spreker van den avond, die op heldere wijze onze positie in Europa uitlegde en er den nadruk oplegde, dat geen offer te groot moet zijn om onze neutraliteit te handhaven. Reeds eerder hebben wij een der gelijk betoog in ons blad afgedrukt, zoodat wii thans hiermee kunnen volstaan. Na de pauze beantwoordde luit.-generaal van Ermel Scherer enkele binnengekomen vra gen. Men schrijft ons: Het St. Nicolaasfeest is voorbij, zonder dat het St. Franciscus Liefdewerk een beroep heeft gedaan op harten en beurzen zijner vrienden. Thans staat het S.F.L. vóór het Kérstfeest! Steeds w'ordt in het S.F.L. dit feest met bij zondere vreugde gevierd, geheel in den geest van zijn Patroonheilige, St. Franciscus van Assisië, die op Kerstmis de behoeftigen in de feestviering betrok. Kerstmis draagt 'n bijzonder cachet voor onze S.F.L.-jongens: in het heele Franciscushuis heerscht dan feestvreugde, in kapel en op zalen! Der traditie getrouw komen dan te Haarlem, op eersten Kerstdag, óók de ouders der S.F.L.- jongens in onze Franciscuskapel, ter bijwoning der H. Mis. Na deze plechtige H. Mis vereeni gen zich (ook) de ouders aan 'n Kerstontbijt. Het stemde steeds tot groote voldoening, op dien Feestdag de ouders te kunnen uitnoodigen en hen aldus één ochtend te onttrekken aan de grauwe dagelijksche sfeer van werkloosheid en kommer! Onnoodig te zeggen, dat een dergelijk massa festijn geld kost! Overtuigd van de waarheid, die schuilt in het adagium „Kersttijd, is giftentijd", doen wij hierbij 'n beroep op de milddadigheid der ka tholieken van Haarlem en omstreken, teneinde ons interparochieel St. Franciscus Liefdewerk ook in 1938 weer in staat te stellen, deze Fran- ciscaansche Kerstviering met de hééle S.F.L.- familie te organiseeren Ons bedelnapje houden wij u voor, met den bedelroep van St. Franciscus: „per amore di Dio.ter liefde Gods!" Ongetwijfeld zal uw éigen Kerstvreugde op Kerstmorgen grootelijks verhoogd worden, indien u dan overwegen kunt, hoe tegelijkertijd, méde door uw Kerstgaven, een groote schare jongens, moeders en vaders een prettig en „Zalig Kerst feest" vieren! Kerstgiften en -gaven worden zéér dankbaar aanvaard door: Pater J. C. Th. Pex, O.F.M., Nieuwe Groenmarkt 12; Pater G. P. Laurant, O.F.M., Nieuwt Groenmarkt 12; H. W. M. van Os, Oranjekade 35; S. H. Middeldorp, Coorn- hertstraat 14; S. A. van Egmond, Nieuwe Groen markt 8; G. J. van Ees, Bilderdijkstraat 27; A A. Botter, Hyacintenlaan 2; terwijl het post gironummer van den S.F.L.-penningmeester is: 98246. Bij de officieele herdenking van het tien jarig bestaan van het Ward-instituut op 29 December te Haarlem zal, naar wij vernemen, ook mevr. Justine Ward zelf tegenwoordig zijn, evenals tal van kerkelijke en wereldlijke auto riteiten. Het Ordinarium der Pontificale Hoogmis in de kathedrale kerk zullen zingen schoolkinderen uit Hoogcarspel, Volendam, IJmuiden-Oost (R. K. jongens- en meisjesscholen), Boskoop, Nieuw-Vennep, Haarlem (St. Luciaschool)het Proprium der Hoogmis zal zingen de Schola der St. Jozefzangertjes uit Helmond. In de namiddag-uitvoering werken mee scholen uit Kloosterzande, IJmuiden-Oost, Rot terdam (christelijke school), Eindhoven, Hel mond en Haarlem. Met de verbreiding der Ward-methode werd begonnen in 1928. Thans wordt deze zang methode reeds in 1000 klassen toegepast (sinds 1935 ook in een groot aantal christelijke scholen) en aan 36.000 kinderen onderwezen. Buiten de reeds gepubliceerde heeft de Haar- lemsche rechtbank gisteren de volgende uit spraken gedaan: J. W. H., loopknecht, wonende te Haarlem, thans ged. Verduistering in dienstbetrekking en diefstal, zes maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht., waarvan drie maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. J. v. d. P., aannemer, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet f 100. boete subs. 25 dagen hecht, met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar o.v. W. J. Chr. H., vertegenwoordiger, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet f 10.boete subs. 6 dagen hecht. o.v. N. H. S., glashandelaar, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet f 6.boete subs. 3 dagen hecht. o.v. Het comité voor de weldadigheidsvoorstelling op 23 December in den Stadsschouwburg te Haarlem ten bate van de „Stille Armen" heeft besloten aan deze voorstelling een verloting te verbinden. Het college van B. en W. van Haar lem heeft bij besluit van 29 November j.l. daar toe toestemming verleend. Als speciale attractie zal elk toegangsbewijs recht geven op een gratis lot, zoodat iedere bezoeker een kans heeft op één van de vele, waaronder zeer fraaie, prijzen. Deze prijzen zijn beschikbaar gesteld door de volgende firma's en instellingen: Opr. Haarlemsche Courant, Franken's Brood fabrieken, Zeepfabriek „Het Klaverblad", Nacht veiligheidsdienst, Stadsschouwburg, Vroom Drdesmann, modemagazijn Gebr. Gerzon, Coop. Winkelv. „Eigen Hulp", Radio-Centrale, Neder- landsche Spoorwegen, Noord-Zuid-Hollandscbe Tramweg Maatschappij, N.V. Joh. Enschedé, Haarlemsche Orkest-Vereeniging, Rembrandt- theater, kunsthandel Leffelaar, v.h. Reekers, Loosjes Boekhandel, Nieuwe Haarlemsche Kunst kring, Radio- en Gram. Spec. G. M. Oord, fa. C. J. v. d. Broek, Stoop's bad, N.V. H. J. Lamp. Mochten nog meer firma's bereid zijn iets beschikbaar te stellen, dan kunnen zij zich wen den tot den secretaris-penningmeester van het cbmité, den heer W. J. Wiers, Spaarnelaan 39, Haarlem, telefoon 10919. Kaarten ad 2.50, 1.50 en 0.60 zijn ver krijgbaar bij den Schouwburg, het bureau van de Oprechte Haarl. Courant, aan ons redactie bureau, Nassauplein 1 en bij den secretaris penningmeester van het comité. Ter onderbreking van de regelmatig gehou den werkvergaderingen had het Kruisverbond Donderdagavond een gezellige bijeenkomst be legd voor leden en genoodigden. De trouwe be zoekers der kernvergaderingen kregen nu ge zelschap en al spoedig heerschte er in de kleine zaal van de R. K. Militairenvereeniging een vroolijke geest. Er werd gekiend om aardige prijzen en van thee genoten. In den aanvang sprak de voorzitter een op wekkend woord in verband met de winteractie en aan het einde dankte hij de altijd werk zame commissie, die dezen avond had gearran geerd. Zaterdag 17 December Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum t Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio PTT Nord, 9.50 Pauze, 10.00 Parijs Radio, 12.05 Radio 6 dg. Parijs 49.50 2% d. Keulen 18.50 2 dg. Düsseldorf 13.50 2 dg. Brussel 15.50 9 dg. Zwarte Woud 53.50 6 dg. Harzgebergte 35. 4 dg. Willingen (Sauerland) 20.75 1% dg. Antwerpen-Brussel 14.50 1% dg. Silvester in Wuppertal 12.50 2 dg. 13.25 Wintersportreizen - Carnavalreizen Privé-reizen en Hotelplan-reizen Inlichtingen en Reisgids by JAC. HEEMSKERK Houtplein 34 - HAARLEM - Tel. 16448 PTT Nord. 12.20 Brussel Ned., 1.30 Keulen, 2.50 Pauze. 2.55 Brussel Fr., 3.20 Brussel Ned„ 4.20 Brussel Fr., 5.20 Motala of Diversen 5.50 Boeda pest of Diversen, 6.20 Brussel Ned., 7.50 Straats burg, 8.20 Brussel Fr., 9.05 Keulen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned„ 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 12.40 Droitwich. 2.20 Londen Reg., 5.20 Droitwich, 9.45 Londen Reg., 10.00 Droitwich, 11.20 Droitwich. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen; 7.00—8.00 eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogram ma. 8.00—12.00 Diversen. Naar wij vernemen zal in de hedenavond te houden vergadering van de Haarlemsche Mid denstandscentrale het plan geopperd worden om in geheel Haarlem een permanente reclame in alle middenstandswinkels te houden. Dit naar aanleiding van de zoo geslaagde St. Nicolaas- reclame in de Kleine Houtstraat en de Ged. Oude Gracht, waar gedurende een week iederen kooper, die een kwartje besteedde, een punt werd uitgereikt. Voör hen, die de meeste punten in stuurden waren mooie en waardevolle prijzen be schikbaar gesteld door de deelnemende winke liers. Mocht dit plan verwezenlijkt worden dan zal in zooveel mogelijk middenstandswinkels een soortgelijke reclame doorgevoerd worden. Men hoopt hierdoor het publiek te kunnen stimulee- ren uitsluitend bij middenstandsbedrijven te koopen. Aan de gehouden reclame in eerdergenoemd straten heeft men een lichtend voorbeeld. Bij beschikking van den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie, dd. 15 December, is, met ingang van 1 Maart 1939, aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Haarlem de referendaris der p.t.t. J. Corn. Smid, thans aangewezen als adjunct-inspecteur te 's Gravenhage (hoofdbestuur 4de afdeeling). De nieuwbenoemde directeur werd geboren op 15 Maart 1883 en kwam op 1 Juni 1901 in dienst van het bedrijf als klerk der P. T. T. te Am sterdam. Hij doorliep alle rangen van com mies met verschillende standplaatsen. Vervol gens was hij werkzaam aan het inspectie-bu reel te Middelburg en bij den ingenieur der Te lefoon en Telegrafie te Zwolle. Daarna op het postkantoor aan het inspectie-bureel te Zwolle. Op 1 Juni 1930 volgde zijn benoeming tot refe rendaris bij de P. T. T. en op 1 Mei 1933 werd hij gedetacheerd bij het hoofdbestuur te Den Haag in de functie van sous-chef der afdeeling Telefonie. Toen deze afdeeling door de auto matiseering en overbrenging naar den techni- schen dienst in 1936 werd opgeheven, werd de heer Smid sous-chef der afdeeling Posterijen. Thans was hij aangewezen als adjunct-inspec teur. De nieuwe directeur van ons postkantoor is lid van verschillende examencommissies voor 't verkrijgen van diploma's vakbevoegdheid en ra- diaal-bevoegdheid en tevens plaatsvervangend lid der commissie van Beroep. Wij mogen dus uit dezen staat van dienst de conclusie trekken, dat Haarlem een kundig en all-round directeur van zijn groeiend postkan toor krijgt. Geboren: 14 Dec.: A. C. BouwmanHendriks, z.; 16 Dec.: A. RooslootPelder, d. Overleden: 15 Dec.: E. LijnzaatGroenen - daal, 36 j., Tuchthuisstraat; A. A. Souwerv. Campen, 62 j., v. 't Hoffstraat; C. J. Visser, 54 j„ Hazepaterslaan. Voor de leden der Dante Alighieri-vereeni- ging behandelde prof. Amoretti, directeur van het Petrarcahuis te Keulen, de figuur en de be- teekenis van den dichter Francesco Petrarca. De figuur van den Italiaanschen humanist, die als de vader der renaissance beschouwd wordt, is een zeer complexe. Immers Petrarca staat op het uitgangspunt der middeleeuwen en luidt het nieuwe tijdperk der Italiaansche cultuur in. Zijn gemoedsleven biedt dan ook een groote tweeslachtigheid. Hij blijft middeleeuwer door zijn geloof en zijn innige vroomheid, die hem telkens weder aan den voet van het kruis brengt, hij is de renaissancist door zijn diep be leven van natuurgevoel en door de waarde die hij hecht aan de persoonlijke ervaring. Bij Pe trarca wordt de mensch als het ware losgemaakt van de vaste levensbeschouwing der middel eeuwen. Hij is niet meer een steentje in het reusachtige maatschappelijke gebouw, maar slechts een bloemrijke versiering, die vreugde vol op dit gebouw wordt uitgelijnd. Het indivi- dueele krijgt de volle aandacht. Petrarca nu vertoont ons den tijd tusschen die twee levensbeschouwingen. Hij is met heel zijn ziel gekeerd naar de vroomheid der mid deleeuwen en als mensch staart hij de wijde vlakten van het zonnige leven in. Deze twee slachtigheid heeft de tragiek van Petra rca's le ven uitgemaakt. De politieke omstandigheden hebben meegewerkt om dit dualisme felle kleur bü te zetten. Italië overgeleverd aan oorlog en verwoesting, het gezag van staat en kerk gesplitst door het schisma, de Paus zetelend te Avignon, het bran dend verlangen naar vrede en eenheid, de ver rijzenis van het antieke Rome als ideaal van levensordening, dit alles heeft Petrarca's leven gemaakt tot een voortdurende botsing en te genstrijdigheid van elementen die de krachten uitmaken waaruit de nieuwe tijd geboren wordt. Zijn epos over de veldtocht van Scipio Afri- canus is evenals zijn Canzones op Italië's roe ping, een programma gebleven voor de Italiaan sche aspiratie naar grootheid en roem. Dante en Petrarca staan naast elkaar door dezelfde liefde voor Italië's grootheid. Petrarca's zang „Italia Mia" en „Ai Signori d'Italia" hebben profetische beteekenis. In de „Triomfi" heeft Petrarca het meest Dante's „Divina Comoedia" benaderd. In grootsche uitlijning en volmaakte vormschoon heid vinden wij hier den epischen gang der lief de, die natuurlijker wijze opstreeft naar Gods oneindigheid. Door de uiterste verfijning van zijn taalge voel, zijn groote belezenheid en kennis der an tieken, is Petrarca het toonbeeld gebleven van den humanist bij uitstek, hetgeen hem naast Dante, tot den meest beteekenisvollen vertegen woordiger der Italiaansche cultuur maakt. Breedvoerig lichtte spreker een en ander toe Zijn voordracht was sierlijk, vol bekoorlijkheid, gaf een breede en bevattelijke schildering van een der meest belangrijke perioden van het westersche gedachteleven. In welgekozen be woordingen dankte prof. R. Guarnieri, die bij afwezigheid der presidente den spreker had in geleid, voor de prachtige boeiende voordracht. Donderdagavond sprak de journalist Pietér van der Valk in een der zalen van Brinkman voor de afdeeling Haarlem der K.J.M.V. over „Honderd jaar Nederlandsche Spoorwegen" of „De wondere avonturen van het IJzeren Ros." Na het welkomstwoord van den voorzitter, begon spr. zijn causerie met een levendig beeld van het reizen met de „voorouders" der Spoor wegen, namelijk de diligence en de trekschuit. Het schijnt waarlijk geen pretje te zijn geweest met een van. deze vervoermiddelen een reis te moeten ondernemen. Toch verlangde het Ne derlandsche volk in de jaren rond 1830 blijk baar niet naar andere vervoermiddelen, te oor- deelen althans naar de vele moeilijkheden, die moesten worden overwonnen, voordat de eerste spoorlijn AmsterdamHaarlem op 20 September 1839 het levenslicht aanschouwde. Maar toen het wicht eenmaal was geboren, kende het enthou siasme geen grenzen, ofschoon men bij een verblijf in de primitieve vehikels in geen enkel opzicht aan eenigen vorm van modern comfort behoefde te denken. Hierna zette spr. de verdere ontwikkeling van de verschillende lijnen uiteen met de daarmede gepaard gaande moeilijkheden, vooral in verband met de gebrekkige onteigeningswet uit die dagen; in dit gedeelte hield spr. door tallooze interessante en geestige bijzonderheden de aan dacht der toehoorders gespannen. Ook de onder linge strijd tusschen de 22 maatschappijen, die na het jaar 1860 spoorlijnen exploiteerden, werd aangeroerd, waarna spr. zijn onderhoudende en sprankelende causerie vervolgde met enkele vermeldenswaardige en deerniswekkende feiten uit de staking van 1903 en de schitterende orga nisatie der spoorwegen bij het uitbreken van den wereldoorlog in 1914, waarbij het snelle troepenverkeer naar de grenzen zulk een belang rijke rol speelde. De causerie werd besloten met de kernachtige woorden, dat de spoorwegen, ondanks auto en viiegtuig, een onmisbare schakel zullen blijven vormen in het moderne verkeer. De lach, die tijdens het „historische" deel van cie lezing herhaaldelijk klonk en het daverend applaus aan het slot, bewezen overtuigend, dat spr. de toehoorders niet alleen aangenaam, maar tevens leerzaam had bezig gehouden. De K.J.M.V. kan met deze lezing feitelijk een der eersten, die in verband met het a.s. jubileum oer spoorwegen werd gehouden terugzien op een geslaagden avond. Wij twijfelen er niet aan, of na deze Haarlem sche première zal de boeiende lezing nog vele malen in den lande worden gehouden. Al even geslaagd als de St. Nicolaas-reclame in de Kleine Houtstraat en Ged. Oude Gracht, die georganiseerd werd door de samenwerken de straatvereenigingen, is gisterenavond de prijs uitreiking aan de winners van die reclame ge weest. De fa. Gebr. Hart, behangselpapierhandel, aan de Kleine Houtstraat had welwillend een achter den winkel gelegen zaal ter beschikking gesteld en voor een gezellige aankleeding daar van zorg gedragen. De prijswinnaars, die thuis zijn gebleven en dat waren er niet veel; het kleine zaaltje was vrijwel geheel gevuld hebben ongelijk gehad en zij misten een ge noeglijk avondje. De voorzitter van de Kleine Houtstraatver - eeniging, de heer J. J. A. v. d. Linden, voerde het eerst het woord. Hij sprak er zijn verheu genis over uit, dat de actie van de beide straat vereenigingen zoo goed geslaagd genoemd kan worden en bracht dank aan de vele burgers, die den middenstand ^trouw blijven. Behalve prijzen vo?r het grootst aantal in gezonden punten voor ieder besteed kwartje werd een punt gebruikt waren nog een tien tal premies als troostprijs uitgereikt. Spr. hoopte, dat de inkoopen niet alleen tij dens de St. Nicolaasactie zijn gedaan, doch dat de prijzen een stimulans mogen zijn om bij de winkeliers van de Ged. Oude Gracht en de Kleine Houtstraat steeds te blijven koopen. Hij bracht ten slotte hartelijk dank aan den heer en mevr. Hart voor de door hen beschik baar gestelde ruimte en voor het vele werk, dat zij in het belang van de vereenigingen ver richt hebben. Ook de heer J. Roggeveen, voorzitter van de Ged. oude Gracht-vereeniging, voerde het woord. Hij hoopte, dat de inwoners van Haar lem het streven van de middenstanders op prijs weten te stellen. Richt uw schreden naar Klei ne Houtstraat en Ged. Oude Gracht, besloot spr. Vervolgens werden door leden van de bestu ren de prijzen uitgereikt. En daar waren er bij, die zeker de moeite waard waren. Zoo was er een compleet ameublement, verschillende ge makkelijke stoelen, schoenen, 5 zakken met aardappelen, enz., enz. Na een laatste woord van den heer v. d. Linden, die dank bracht aan de politie voor de verleende medewerking en nog even den in tocht van St Nicolaas herdacht, die een 25-tal gezinnen een pleizierigen avond bereidde, ging men tevreden en voldaan huiswaarts. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, Pijper, Oranjeboomstraat 194; arm band, Verbeek, Barbarossastraat 15; das, De Blaauw, Orionweg 42; rolletje geld, Beuma, Floresstraat 18; hond, Denkmeyer, Joan Mau- ritsplein 21, Overveen; handschoen, Meyboom, Brouwersplein 31; een paar kinderhandschoe nen, bur. v. politie, Smedestraat; horloge, Hes- selink, Jan Steenstraat 97Hoed, Dortmund, Groote Markt 16; hond, Kennel Kleist, Hout- vaartpad 206; kruis van rozenkrans, Lam, Weteringstraat 10; kip, politie, Aerdenhout; dameskousen, bureau van politie, Smedestraat; portemonnaie met inhoud, v. d. Laan, Zdjlstraat 31; pakje inh. boter, Wilshaus, Amsterdam- schevaart 190; Welpenpet, Groen, Kennemer- straat 58; portemonnaie met inhoud, Baars, Oost Indiëstraat 4; portemonnaie met inhoud, Boveneind, Rozenhagenstraat 60; een paar regenpijpen, Koedijker, Warmoesstraat 4; por temonnaie met inhoud, bur. v. politie, Smede straat; rijwielbelastingmerk in étui, Bos, Pres. Steijnstraat 92; damesrijwiel, bureau van politie, Smedestraat; rozenkrans, Willemsen, Damast straat 5; rijwielbelastingmerk in étui. Moorhoff, Spionkopstraat 56; kinderschoen, Franken, Prin sen Bolwerk 22. EEN BLOEMENGROET MET KERSTMIS EN NIEUWJAAR VERZORGT GR. HOUTSTRAAT 112 - TEL. 10859 - HAARLEM BonoodigdHaden Een pok Koopmont' Bokmeal, een halve l. melk, een half pond rozij- nen, tweede en krenten, een eet- lepel zout, 2 eieren en slaolie om »e bakken. Doe het bakmeel in een kom, moak in het midden een kuiltje, breek hietin de eieren, voeg het zout en een gedeelte der melk toe en roer het omringende meel bij de vloei stof. Vermeng daarna alles tot een qelijke massa. Roer dan de rest der melk en de gewasschen en gedroogde rozijnen, krenten en de sucade er door. Verworm in een ijzeren pannetje de olie tot er een blauwe damp afkomt. Vorm tusschen 2 lepels kleine, ronde bolletjes von het deeg, loot deze in het heete vet gii|den en bak ze hierin lichtbruin en goor. ongeveer 5 minuten. Bestrooi ze met poedersuiker. Gebouw „sf. Bavo": H.G.K., 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; St. Bavo, 8 uur. „De Leeuwerik", Kruisstraat: R.K. Standsor ganisatie voor den werkn. middenstand, 8 uur. Ged. Oudegracht 103: Haarl. Weer- en Ster renkundige Kring, 8.15 uur. Stadsschouwburg: Kamermuziekavond van Monique Haas, 8 uur. „De Nijverheid", Jansstraat: „Eigen tuin" en „Zonder Werken Niets", 8 uur. Concertgebouw: Geloof en Wetenschap, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 9—5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Emile Zola", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Spionnage in de Oriënt", „De gjazen kogel". 2 en 8.15 uur. Luxor: „Men is maar eenmaal jong", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Zeewolf', 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo; Geel-Wit, 6 uur Ge wone zitting, 4 en 7 uur. „De Nijverheid", Jansstraat: Kanarievereeni- ging „Ons Genoegen", tentoonstelling. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Zondag 18 Dec., 8.15 uur; Groot Ned. Volks- tooneel: Biechtgeheim. Maandag 19 Dec., 8.15 uur: A. B. C.-cabaret; „Wim Kan en de zeven Joffers" (3e Abonn.- voorst. Serie II). Woensdag 21 Dec., 8.15 uur: Yvonne Georgi, Ballet. Vrijdag 23 Dec., 8.15 uur: „D. I. U.": Zee mansvrouwen (ten bate van de Stille Armen). Rembrandt: „Emile Zola", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Spionnage in de Oriënt", „De gla zen kogel" 2 en 8.15 uur. Luxor: „Men is maar. eenmaal jong", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Zeewolf", 2.30, 7 en 9.15 uur. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille Armen" werd bij de Twentsche Bank gestort: In opdracht van J. K. 5; in opdracht van J. p. v. O.W. ƒ2.50; in opdracht van C. L. S. Cr. ƒ5; in opdracht van C. J. G. v. O. ƒ2; in op dracht van Jkvr. A. J. M. S„ Bl.daal, ƒ5; in opdracht van A. B., Overveen, ƒ10; in opdracht van mevr. A. v. L.S. 10; in opdracht van S. J„ Aerdenh., 5; in opdracht van mevr. Wed. Dr. H. J. 5; in opdracht van mej. G. J. S. 10; in opdracht van C. en A. 10; in opdracht van mevr. T. ƒ2.50; in opdracht van Jhr. F. T. v. B., Aerdenh., ƒ25; in opdracht van mej. A. L. J. J. B. ƒ2.50; in opdracht van S. L. M. ƒ2.50. Voorts ontvangen voor de „Stille Armen": N. N. ƒ0.50; C. C. A. v. d. W., Overveen, ƒ1; J. B. 2.50. Van harte bevelen wü ook heden weer de col lecte voor de „Stille Armen" in ieders warme en gulle belangstelling aan. Mogen toch nog talloos velen zich geroepen gevoelen met hun giften, groot of klein, er toe bij te dragen, dat in honderden en nog eens honderden gezinnen, waar armoede geleden wordt, het Kerstfeest eenig licht brenge in de somberheid van alle dagen, eenige blijheid en eenig geluk om het medevoelen der medemen- schen, om wat liefde in het maar al te vaak zoo hartelooze leven. Bijdragen kunnen worden gestort aan ons Bureau, Nassauplein 1, en op postgiro 5970, ten name van de „Nieuwe Haarlemsche Courant".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5