"AKKERTJES" We luisteren naar... FINANCIEN 37 SCHRETLEN Co. Kerkelijk leven ÜXat wotodt QXiopf Dagfilm W ater standen I VRIJDAG 16 DECEMBER 1938 De sabotage op de Soerabaja" Behandeling voor het Hoog Militair Gerechtshof De zaak-Margadant Vrijspraak der beklaagden K. Jr. en de chauffeur VORSTELIJKE HUWELIJKEN TE DJOKJA JUBILEA VAN BREDA'S BISSCHOP PASTOOR W. BORSBOOM GAAT RUSTEN KLOOSTER-JUBILEUM Kerstfeest in het Cenakel te Tilburg Audiëntie Missio Canonica Als hij niet oppast, ja. Maar als hij dadelijk een "AKKERTJE" neemt en voor het naar bed gaan nog een, dan is hij morgen weer de oude! Europeaan in de desa gesteenigd Bedreigde bevolking liep tegen hem te hoop BELANGRIJKE DAG VOOR ELBURG Ruilvërkavelingsplan van „De Mheen" aangenomen LANDBOUWER IN ARREST EN WEER VRIJGELATEN Verdacht van het vervalschen van biggenmerken VALSCHE OORMERKEN ELKE BETON ARBEIDER EEN VAKMAN Een eisch, waaraan nog heel veel ontbreekt DE BAROMETER STAAT OP REGEN PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS ONVOORZICHTIG DEN WEG OVERGESTOKEN Oude vrouw aangereden en overleden HOTEL ORANJE-OORD TE HOOG-SOEREN Aangekocht door H. M. de Koningin AUTO BOTSTE TEGEN BOOMEN Twee personen ernstig gewond Zaterdag 17 December GROOTE BOERDERIJ AFGEBRAND Blussching door gebrek aan water onmogelijk DE ARBEID IN BROOD BAKKERIJEN Minister Romme stelt wets wijziging voor Opsporing verzocht van verdwenen psychopaat Moeilijkheden voor den klein handel in visch MARKTEN In verband met het verdere herstel van het Pond Sterling daalde de goudprijs te Londen met 4 d. tot 148/8. 416.000 werd aan goud omgezet. De Texas Railroad Commission heeft be sloten, dat de productiebeperking van pe troleum op Zaterdag en Zondag voor de drie volgende maanden zal worden verlengd, waaruit men een verbetering van petro- leum-positie en een voorkomingvan over productie afleidt. Verwacht wordt, dat in de a.s. congreszitting een regeling der geheele petroleum-industrie zal worden voorgesteld en de productiebeperking ook in andere federale staten zal worden ingevoerd. De Standard Oil of Ohio heeft de klein handelsprijzen tot 0.12, 0.15 en 0.17 per gallon verlaagd, na de onlangs ingevoerde verlaging met 0.03. Vermoedelijk zullen andere petroleum-mijen het voorbeeld van verdere prijsverlaging volgen. De bouw-contracten in Amerika waren in de afgeloopen week 60 pet. in waarde groo- ter, dan in dezelfde week van het vorig jaar en in de eerste 50 weken 13 pet. grooter dan in de overeenkomstige periode van 1937 Het totaal bedrag over het geheele jaar 1938 zal vermoedelijk het hoogste zijn in de laatste acht jaren, n.l. 8.8 milliard. In verband met de toeneming der particuliere contracten vermoedt men, dat het bedrag in 1939 belangrijk hooger zal zijn dan in 1938. De Amerikaansche Spoorwegen bestelden sedert 1 September j.l. 100.000 ton rails, waarvan in de eerste negen maanden 465.000 ton, tegen 1-105.000 ton in dezelfde periode van het vorig jaar. De normale behoefte per jaar bedraagt 2 millioen ton, zoodat in de toekomst grootere aankoopen zullen plaats vinden. De koperschroot-prijs in Amerika steeg met V8 dollarcent tot 8% d.c. per lb. De export-koperprijs van 0.1031 tot 0.1045 per lb. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Woensdag 808.000 lb. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de afgeloopen week ten opzichte van de voorafgaande week met 29.800 wagons tot 619.300 wagons gedaald en ten opzichte van de overeenkomstige week van het vorig jaar met 2800 wagons. Volgens de „Indische Courant" van 8 December j.l. hebben de suikerverkoopen door de Nivas naar Westersche bestemmin gen nog steeds verlies opgeleverd en de verkoopen naar het Oosten eenige winst. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.6014—8-61'/* (vorig slot 8.61), de Dollar op 1.841.84/a (1.841/16), de Franc op 4.84144.85/* (4.84%), de Belga op 30.97—31.02 (30.98) en de Zwitsersche Franc op 41.60—41.65 (41.61)' De Nivas verkocht 3132 tons superieure suiker en 353 tons bruine suiker voor con sumptie. Voorts 16.965 tons superieure en 2840 tons bruine suiker voor export. Nadat de Attorney General Cummings korten tijd geleden was afgetreden, heeft thans de Amerikaansche minister van Han del. Roper, zijn ontslag genomen. Volgens geruchten zouden andere belangrijke leden van de regeering aftreden. SAFE-INRICHTING as as §7 oin 0.15 AMSTERDAM BATAVIA, 16 Dec. (Aneta). Het Hoog Militair Gerechtshof behandelde heden in hoo- ger beroep de zaken tegen de vijf zeemiliciens, die door den krijgsraad te Soerabaja wegens sabotage aan boord van Hr. Ms. .Soerabaja", waren veroordeeld. De advocaat-fiskaal eischte tegen beklaag de Ch. M. verbetering van de hoofdstraf van 14 maanden tot 12 maanden, benevens ontslag en ortzetting uit de bevoegdheid om bij de miiitaire macht te dienen. Het vonnis van den krijgsraad tegen beklaagde E. L. W., n.l. 15 maanden met ontslag en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de militaire macht te die ren, werd bevestigd. Tegen beklaagde A. K. eischte de advocaat-fiskaal 16 maanden in- stede van 12, waartoe hij door den krijgsraad was veroordeeld, benevens ontslag en ontzet ting uit den dienst. De overige zaken zullen 19 Januari worden behandeld. MAKASSAR, 16 December (Aneta). Onder zeer groote belangstelling heeft de raad van Jus.itie te Makassar vonnis gewezen in de Boeloe-Koembazaak. Na het O.M. ontvankelijk te hebben ver klaard, zeide de president, dat de ver- klaftigen van de hoofdgetuige Bedja totaal onaannemelijk en onbetrouwbaar zijn. De «raad achtte Bedja een psychopaat, die, misschien uit haat, of financieel voordeel verwachtend, de beide K.'s bezwaarde. Ook alle - andere hoofdgetuigen, die bezwa rende verklaringen voor de K.'s aflegden, wor den door den raad onbetrouwbaar geacht en hun ge tuigen-verklaringen waardeloos. De raad acht de getuigen Alexander en Pa Erai in s.aat tot het afleggen van een verkla ring in strijd met de waarheid. Dat sommige verklaringen kloppen, kan worden toegeschre ven- aan de veelvuldige confiontsmes, door be loften en dreigementen, waarbij de getuigen duidelijk wisten, welke verklaringen de onaer- zoekingsamb.enaren geloofwaardig zouden ach ten. Pa Erai is grootendeels verantwoordelijk voor de telkens wisselende, fantastische ver halen en getuigenissen. De raad acht een derde mogelijkheid, ni. dat de diefstal verricht zou zijn door een oppasser of oppassers, niet uitgesloten. De raad laat het vonnis tegen Margadant ge heel buiten beschouwing, overwegende, dat ge bleken is, dat het bewijsmateriaal volkomen waardeloos moet worden geacht, en het ten laste gelegde niet is bewezen, spreekt de raad beide beklaagden vrij. ^.,Oe sultan van Djokja zal in de Jataansche maand Besar (Februari) de prinsen H2ngabehi en Poerobojo, die beiden in Nederïand zijn geweest in verband met het 40-jarige regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin, bene vens vijf prinsessen uithuwelijken. Groote feesten zullen ln verband hiermede in den kraton gehouden worden, meldt Aneta uit Batavia. Dit jaar is het 40 jaar geleden, dat Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans aan het Bisdom Breda werd verbonden, eerst als secretaris, vervolgens als vicaris-generaal, daarna als bisschop. Als God hem het leven laat, aldus schrijft „Sancta Maria", zal hij in 1939 den dag mogen herden ken, waarop hij vóór 25 jaar bisschop Werd ge wijd en in 1940 den dag, waarop hij vóór 50 jaar de H. Priesterwijding ontving uit de han den van Mgr. Leijten z.g. Met ingang van 1 Februari 1939 zal pastoor W. Borsboom te Noorden om gezondheidsredenen de geestelijke bediening neerleggen. Pastoor Borsboom is 65 jaar oud en werd in 1925 benoemd te Noorden. Donderdag vierde de eerw. Moeder Liduina haar 65-jarig professiefeest in het moederhuis van de Congregatie der Zusters Franciscanessen van Sint Lucia te Bennebroek. De jubilaresse is hier sedert een tiental jaren rustend. Te harer intentie is een plechtige H. Mis opgedra gen. Als oud-algemeen overste is zij aan velen in den lande bekend en genoot dan ook zeer veel belangstelling. t Men schrijft ons: Ook ditmaal, gelijk vorige jaren, zal er gele genheid zijn in het Cenakel te Tilburg het H. Kerstfeest plechtig en in religieuze omgeving te komen vieren. Kerstavond zullen speciale conferenties wor den gegeven door prof. mag. dr. A. F. Weve OP. De Nachtmissen zijn te 12 uur, terwijl de plechtige Hoogdienst en een laatste conferen tie op Kerstmorgen deze meer speciale kerke lijke viering zullen besluiten. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Missio Canonica verleend aan: L. Neteibeek, A G. M. Broeders, J. A. Visser, M. A. M. Lipp- mann J. Wanson, J. C. Dries, E. B. M. Quant, B. V. M. Latour, S. M. DijkstraGroos, M. C. C. Verbrugge, J. M. C. Krilger, M. J. Binkhorst. A. E. M. M. Storms, M. W. van Zaaien, Zr Willibald te 'sGravenhage en mej. E. M. Slot boom te Haarlem. IS stuks 18 stuivers - 2 stuks 2 stuivers Let op het AKKEK-merk SOERABAJA, 16 December (Aneta). Eerst thans wordt gemeld, dat afgeloopen Dinsdag op het terrein van de suikerfabriek Ketegan, te Sepandjang (niet ver van Soerabaja gelegen), een gepensionneerd Europeesch militair, W. genaamd, door de bevolking is gesteenigd W. was drongen en was met een sabel gewapend, de straat opgerend, waar hij iedereen bedreigde. Hierbij werd een verkooper van tahoe (een inheemsche lekkernij) zwaar gewond. Er is toen op de tong-tong geslagen, waarop de bevolking te hoop liep. Deze atta queerde W. "Hij werd met steenen gegooid en met stukken hout geslagen tot hij doodelijk gewond was. Ook de inheemsche tahoe-ver- kooper is overleden. De veldpolitie te Sidoardjo stelt thans een nader onderzoek in. Het was Donderdag een belangrijke dag voor de gemeente Elburg, nu de eigenaren van het ongeveer 78 H.A. groote weiland „De Mheen" het ruilvërkavelingsplan hebben aangenomen. Tegen dezè ruilverkaveling was groote actie gevoerd door de z.g. weidegerechtigden, die in het voor- en najaar gedurende eenige dagen gratis weiderecht op dezen grond hebben. De vergadering stond onder leiding van den heer G. W. J. van Koeverden,, lid van Gedep. Staten van Gelderland, terwijl verder tegen woordig waren de heeren H. J. van Leusen en ir. A. G. Swart, resp. onder-voorzitter en ad junct-secretaris van de cultuur-technische ad viescommissie; mr. W. Rip, secretaris van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, en O. J. Jonas, landmeter. Minder aan de helft der eigenaars was op gekomen; voorts was er nog een veertigtal wei gerechtigden. Ir. Swart, die het technische gedeelte behan delde, wees er op, dat de eigenaren in zeer gunstige positie verkeerden, daar het Rijk 100 pet. vergoeding in de arbeidsloonen had toe gezegd. De kosten voor de eigenaars zouden ver moedelijk 5.50 per H.A. bedragen gedurende dertig jaren, plus de vergoeding voor 't weide recht, waarop men niet kan vooruitloopen. Eenige eigenaren en verschillende weide- gerechtigden kwamen er tegen op, dat 't weide recht zou vervallen; zij vroegen daarom de verdere behandeling uit te stellen. De voorzitter meende, dat dit volgens de wet niet mogelijk was. Bij de ten slotte gehouden stemming verklaar den zich 48 eigenaars voor en 24 eigenaars te gen verkaveling. Wat de oppervlakte betreft, er was 48.15.40 H.A. voor en 31.6.7 H.A. tegen de verkaveling. Na langdurige samenwerking tusschen de ge- meente-politie, rijksveldwacht en crisis-opspo ringsdienst is in Kootwijkerbroek de landbouwer A. L. gearresteerd op vermoeden van verval- sching van varkensoormerken. Reeds geruimen tijd bestonden er aanwijzingen, dat op dit deel der Veluwe op groote schaal valsche oormerken in omloop waren gebracht. Na dagenlang zoe ken, waarbij vooral de rijksveldwachter Hofman uit Lunteren zich verdienstelijk heeft gemaakt, kreeg men zooveel aanwijzingen tegen L, dat men hem in arrest stelde. Na een langdurig verhoor, waarbij de man bleef ontkennen, confronteerde de politie hem met eenige personen in Ede. Hij is daarna voor- loopig op vrije voeten gesteld. De politie te Lunteren heeft in samenwerking met de politie van een aantal naburige plaat sen en controleurs van den crisis-opsporings dienst na vele dagen speuren een goeden slag geslagen en een einde gemaakt aan een in deze streken op ruime schaal gepleegde vervalsching van varkensoormerken. Zelfs slagers boden de voor de boeren zoo begeerenswaardige merken te koop aan. De aanwijzingen wezen zoo sterk in een be paalde richting, dat men op het erf van den landbouwer A. L. in Kootwijkerbroek een nader onderzoek Instelde. Onder den grond verstopt werden daar twee tangen en een groot aantal valsche merken gevonden, die in beslag geno men werden, evenals een daar aanwezig varken, dat reeds van een valsch oormerk was voorzien. Te Lunteren konden nog zes varkens achterhaald worden. Tegen den landbouwer werd proces-verbaal opgemaakt, doch deze ontkent iets met de ver valsching te maken te hebben. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht heeft kolonel P. W. Scharroo voor leden en genoo- digden van de Betonvereeniging vanmiddag een voordracht gehouden over „de vakopleiding van den betonarbeider". Spreker zette uiteen, dat ook voor den beton arbeider, zelfs meer nog dan voor andere am bachtslieden, een goede vakopleiding onmisbaar is. Het maken van beton lijkt zóó eenvoudig, dat men al gauw meent dit ook wel te kunnen, terwijl in werkelijkheid het vervaardigen van goed beton meebrengt, dat rekening wordt ge houden met tal van schijnbare kleinigheden, welke toch van zoo groote beteekenis zijn. Van de vele fouten, welke betonarbeiders kunnen maken, die hun vak niet kennen, gaf spreker een uitvoerige bloemlezing, welke tot de conclusie leidde, dat vooral een betonar beider het materiaal dat hij niet alleen moet verwerken, maar ook moet vervaardigen, in zijn eigenschappen grondig moet kennen, wil hij zijn vak kunnen uitoefenen. Die vakkennis hebben de betonarbeiders over het geheel niet, al mag worden vastgesteld, dat geleidelijk meer en meer wordt ingezien, dat ook en vooral het maken van beton vakkennis vereischt van allen, die hierbij zijn betrokken. Toch zijn vele betonarbeiders eigenlijk niet an ders dan opperlieden, wien de elementaire vak kennis, noodig om hun vak goed. te kunnen uitoefenen, ontbreekt. Aan de ambachtsscholen vormt het ontbreken van een vakopleiding voor betonarbeiders een scherpe tegenstelling met de groote zorg, welke aan de vakopleiding van andere ambachtslieden wordt besteed, Een betonvakarbeider moet in de practijk zijn vak maar leeren, maar dan ontbreekt hem de theoretische kennis, waarop de practijk moet berusten. Spreker zet uitvoerig uiteen, dat het ook psy chologisch een fout is, om aan den arbeider niet het hoe en het waarom van zijn vak te leeren en het vermindert bovendien de prestatie en de intensiteit van den arbeid. Om te komen tot verbetering in den bestaan- den toestand en te voorzien in de leemte, die in de vakopleiding van den betonarbeider be staat, acht kolonel Scharroo het in de eerste plaats noodig, wat algemeen wordt ingezien, dat het uitvoeren van betonwerk alleen mag worden toevertrouwd aan een betonaannemer. De vakopleiding moet volgens spreker niet gaan in de richting van den all round-beton- arbeider, die alles kan, zooals dit hier en daar in het buitenland wel geschiedt, doch er moer verschil bestaan in de opleiding van den be kistingmaker, den staalvlechter en den eigen lijken betonarbeider. Allen moeten echter het materiaal en zijn eigenschappen in beginsel kennen, terwijl die kennis dan voor elk der drie groepen moet worden uitgebreid, voor zoo ver dit voor hen noodig is. Dit theoretisch on derwijs moet worden gegeven aan de ambachts scholen voor de aanstaande betonarbeiders en verder voor hen, die reeds in de practijk werk zaam zijn, in de vrije uren. Op het theoretisch onderwijs moet een prac- tische opleiding volgen en tevens practische te werkstelling onder toezicht bij overheidswerken. Het alarmsignaal voor rheumatiek heeft ge slagen. Neem Uw veiligheidsmaatregelen als duizenden anderen, die slechts één middel ken nen, dat hen in het vochtige Hollandsche klimaat tegen rheumatiek beschermt. Zet Uw gezondheidsbarometer weer op „zonnig" en ge bruik Kruschen. Eiken morgen ,,de kleine, dagelijksche dosis" in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zooveel het wil. Rheumatiek behoeft bij U niet aan te kloppen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1-60 (extra groot pak). H. K. H. Prinses Juliana heeft vanochtend de vergadering van het hoofdbestuur van het Roode Kruis te Den Haag bijgewoond De 80-jarige mejuffrouw H. Bold*:wijn te Staphorst Is bij het onvoorzichtig oversteken van den rijksweg door een uit de richting Zwolle komenden auto gegrepen en ernstig gewond. Het slachtoffer is eenige uren later aan de bekomen verwondingen overleden. H. M. de Koningin heeft het hotel Oranje- Oord te Hoog-Soeren (gem. Apeldoorn) aan gekocht. De exploitatie als hotel zal vermoede lijk worden voortgezet. In deze omgeving liggen ook hotel Eik en Dal en het theehuis de Echo put, welke beide ook aan H. M. de Koningin toebehooren, evenals het wat verder gelegen theehuis aan het Uddelermeer. Omstreeks middernacht is op den rijks straatweg WeertEindhoven een auto-onge luk gebeurd,waarbij twee personen zeer ern stig gewond zijn. Een vierpersoons D. W. K., bestuurd door den 56-jarigen heer E. S. uit Eindhoven, naast wien de 29-jarige Duitsche juffrouw H. K. uit Gilze-Rijen was gezeten, is even voor den overweg WeertMaasheeze, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak te gen een tweetal langs den weg staande hoo rnen gebotst. Naar het autospoor uitwees, moet de wagen van rechts in schuine rich ting naar links zijn gereden en is toen, na met de boomen in aanraking te zijn gekomen, in een greppel gekanteld. Bewoners van het hoenderwagen in de nabij heid hoorden een zwaren slag en toen zij zich daarop naar de plaats, waar de auto lag, spoedden, hoorden zij gekerm. Zij troffen de beide -Inzittenden m deerniswaardigen toe stand aan. De Duitsche dame bleek er erg aan toe te zijn, zij had een diepe hoofdwon de bekomen, alsmede een beenbreuk en ver scheidene verwondingen in het gelaat. De be stuurder, die tusschen de stuurinrichting be kneld was geraakt, had eveneens ernstige ver wondingen opgeloopen. Dr. Venmans kon ter plaatse het gebroken been spalken in afwach ting van de komst van den ziekenauto en ver voerde met zijn eigen wagen den gewonden be stuurder. Beide gewonden zijn naar het zieken huis in Weert overgebracht, waar hun toe stand zorgwekkend bleek. De gemeentepolitie nam den auto in beslag en stelt een onderzoek naar de oorzaak van dit ongval in. cbcfcdKfcckcfccbcfocbcbcfcicbcbt&c&cfccfccbcbckcfcx&ckcfcicfeckcfccbcbcbefcctacfocfcckciDclDcfcciDcticbckckckckcfciefecfc ibjacfocfccfcckcfcckcbcbckckefe 8- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending 8.00—9.15 Gramofoonmuzlek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Berichten. 4.15 De KRO-Melodisten m. m. v. solist. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Vervolg concert. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Jaques Maritain. 7.35 Aetueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 De KRO-Melodisten m. m. v. solist. 9.30 Causerie „Cadeaumaand". 9.40 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.55 Gramofoonmuziek en declamatie. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending (8.00—10.00; 10.20—7.30 en 8.0012.00) 8.00 8.16 10.20 12.00 12.15 1.00 2.00 2.15 2.45 3.05 3.30 4.30 4.50 5.30 6.00 '6.28 7.05 7.10 8.00 8.15 8.16 9.15 10.30 10.35 11.00 11.30 Gramofoonmuziek. Berichten. Voor Arbeiders. Gramofoonmuziek. Berichten. Orgelspel. Filmpraatje. Pianovoordracht. Gramofoonmuziek. Reportage. Residentie-orkest. Causerie „Geestelijke en gewapende geweldenarij". Residentie-orkest m. m. v. solisten. Filmland. Orgelspel. Berichten. Gramofoonmuziek. Politiek radiojournaal. Berichten ANP. Voor schakers. VARA-orkest m. m. v. soliste. „En nuOké". Berichten ANP. Communitysinging. Dé Ramblers. Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. Orkest. 11.20 BBC-Northern-Ireland 12.20 Zang a. d. vleugel. 12.40 Gramofoonmuziek. 1.30 Aston Hippodrome-orkest. 2.45 BBC-Harmonie-orkest m. m. liste. 3.35 Michaeloff's orkest. 4.20 BBC-Orkest m. m. v. soliste. 5.20 Jack Jackson's Band. 8.20 Music-hall-programma. 10.00 BBC-Theater-orkest m. m. v. solist. 11.20 Jack Harris' Band. 11.50 Dansmuziek. V. SO- RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.05 Conservatorium-orkest m. m. liste. 12.05 Gramofoonmuziek. 1.05 Jane Evrard's orkest. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 en 5.00 Pianovoordracht. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.20 Visciano-orkest. 8.35 Pianovoordracht. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonieconcert m. m. v. vocaal ensemble Guy Soudieux. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 J. Bouillon's orkest. KEULEN, 456 M. 11.20 en 12.35 NS-Toonkunstenaars-orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Kleinorkest en solisten. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.30 Concert. 7.30 Gevarieerd concert. 11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Muzikale causerie met gramofoon muziek. 3.20 Orgelspel. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.35 Trio Casella. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.20 Orkest m. m. v. soliste. 8.20 Ortambert-kwartet. 9.05 Cabaretprogramma. 10.30 Populair concert. 11.20 Dansmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.55 Salonorkest. 3.10 Vervolg concert. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Belgisch Saxofoonkwartet. 6.10, 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Kleinorkest. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Salonorkest. 11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.50 Trioconcert. 10.20 Barnabas von Geezy en zijn orkest. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur is door nog niet bekende oorzaak brand ont staan in de kapitale boerderij „de Schareburg", te Zoelen, eigendom en bewoond door de familie Sloot. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. De geheele boerderij werd een prooi der vlammen. Alleen het vee kon, op enkele stuks na, in veiligheid worden gebracht. De geheele wintervoorraad, welke in de schu ren was opgeslagen, is verloren gegaan. De schade, welke in de duizenden loopt, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wet tot nadere wijziging van de bepalin gen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen. Te Hoek van Holland verliet Donderdagmid dag omstreeks half drie de thuis verpleegde psychopaat G. M., los werkman, de echtelijke woning aldaar. Signalement luidt: 1 M. 75, flink postuur, rond gezicht, bleeke kleur, licht zwart eenigszins krullend haar, zwarte knevel, bruine oogen, gaaf gebit, gekleed in donkerblauwe over jas, donkergrijs costuum, beige overhemd, gum- miboSrd, beige-achtige wollen sjaal, bruine sok ken, lage zwarte schoenen en blootshoofds. Hij was in het bezit van een rijwiel en een bedrag van drie gulden. Daar hij niet geheel onge vaarlijk is voor zich zelf en voor anderen, ver zoekt de waarnemend commissaris te Hoek van Holland bij aantreffen in bewaring stelling en telefonisch bericht Hoek van Holland tel. 44. De Nederlandsche bond van kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf heeft in verband met de moeilijkheden voor den kleinhandel in visch bij den Minister van Economische Zaken aangedrongen op verruiming van de contingenten voor aanvoer van visch over zee. AMSTERDAM, 16 Dec. Aardappelmarkt. De prijzen waren onveranderd. Aanvoer 191000 kg. AMSTERDAM, 16 Dec. Visch. Aangevoerd door 6 motorbotters benevens consignatiezendingen Afgeslagen aan de Gemeente Viscbhal De Ruy- terkade, Amsterdam. Besomming van de botters 79.00347. Handschol 10.5012, kleine Schol 8.50 —11, Schar 3.40, Bot 11—12.50, Wijting 1.80— 2.90, Pufschol 67.50 per kist van ongeveer 35 kg. Kabeljauw 1.904.60 per stuk. Versche Ha ring 0.601.10 per kist. Leng 1.102.10 per st. Tarbot 0.981 per kg. Schelvisch 2.104.10 per 10 stuks. Koolvisch 11.20 per 5 stuks. Groote Tongen 1.021.06. middel Tongen 1.12—1.26, kleine Tongen 78—86 cent per kg. Uit de hand verkocht op het buitenterreinAal 1822, Bot 2025 cent per pond. Versche Bokking 11.25, Harder Bokking 11.25 per 100 stuks. Garnalen 2.50—3 per kistje van 15 kg. Gest. Makreel 1214 cent. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Dec. 17000 kg. Roode kool 1.601.70, 59500 kg. Gele kool I.30, 61900 kg. Deensche Witte kool. 11.20 925 kg. Savoye kool 1.90—2.90, 10.000 kg. Uien 33.30, grove 33.20, drielingen 2.803.10, nep 5.00, stek 1.20—1.50, 1900 kg. Peen 1.30— 2.50, kleine Peen 50—70 cent, 975 kg. Bieten 0.801.70, 2550 kg. Andijvie 24.20. ALKMAAR, 16 Dec. Kaasmarkt. Aanvoer 28 stapels, 51000 kg. 27 fabr. kl. 23.00, 1 boeren kl. 22.00. DEVENTER 16 Dec. Weekmarkt. De prijzen waren als volgt: jonge kippen f 1—1.60; oude kippen f 0.751.20; jonge hanen f 0,350.75; oude hanen f 0.70—1.00; tamme konijnen f 0.50 —2.50; wilde konijnen f 0.50—0.60; fazanten hanen f 0.90, idem hennen f 0.70; hazen f 1.60 1.70; biggen per week f 1.752.00; eieren per 100 stuks f 45.25; boter, le soort, per 20 Kg. f 28—28,50, idem 2e soort f 27—27,50; vette var kens levend gewicht 22 ct.; idem geslacht per pond 27 ct. LEEUWARDEN, 16 Dec. Veemarkt. 36 Enter stieren 120.00220, 82 Twenterstieren 220.00- 345, 356 vette koeien 130.00280 per stuk, 40 67 cent per kg. 552 melk. en kalfkoeien 120.00 300, 90 pinken 95.00190, 10 vette kalveren, 573 graskalveren 24.00100, 379 nuchtere kalve ren 4.008. 395 vette schapen 11.0021, 113 wei- deschapen 10.0016, 338 lammeren 8.0015, 631 vette varkens 40.00145 per stuk, 42gl cent per kg. 38 magere varkens 22.0045, 160 klei ne biggen 7.0016, 30 bokken en geiten, 50 paar den. Totaal-aanvoer 835 stuks. Overzicht. De aanvoer was iets minder, doch voor den tyd van het jaar nog zeer groot. De handel in stieren verliep zeer kalm, de beste soorten bleven misschien nog prijshoudend. Vet te koeien goede soort weinig aanvoer en vlug, overigens zeer kalm. Melk- en kalfvee handel iets kalmer, alhoewel de geschiktste soort vlug te plaatsen was. Vette kalveren weinig aanvoer, beste soorten duurder, overigens flauwer. Gras kalveren voor het leven handel iets kalmer en voor de slachtbank handel redelijk goed en prijs houdend. Nuchtere kalveren tamelijk ruime aan voer, handel iets vlugger en prijzen vaster. De varkensmarkt verliep vrijwel prijshoudend. Wol vee handel slecht. Heden nam de N. V. C. 390 varkens over, terwijl ook een aantal koeien door de regeering uit de markt werden genomen. NOORDSCHARWOUDE, 16 Dec. 59500 kg. Roo de kool 1.301.70, 27500 kg. Gele kool 1.301.90, 99800 kg. Deensche Witte kool 11.50, 1100 kg. Groene kool,2.203.20, 7200 kg. Uien 2.903.4Ö, grove Uien 3.403.50, drielingen 1.902.80, 3700 kg. Peen 2.202.40, kleine Peen 0.901, 775 kg. aardappelen: Schotsche Muizen grove 1.70, Blau we Eigenh. 2.80. 2300 kg. Andijvie 4.304.40. CULEMBORG, 15 Dec. Veiling Culemborg en Omstreken. Goudreinetten 18.521, Bellefleur I 19, H 1617, extra 23, Grauwe Hooilaars 13.5 14, extra 18, Winterjannen 18.5, Spruiten 6, Wor telen 1 cent, alles per kg. Roode kool 2025 cent per 10 kg. OUDENBOSCH, 15 Dec. R.K. Veilingsvereen. Oudenbosch en Omstreken". Appelen 16.0026, Peren 20.0024 per 100 kg. Roode kool 1.80 2.60, Witte kool 1402, Savoye kool 1.602.50 per 100 stuks. Breekpeen 2.302.60 per 100 kg. Prei 2.003 per 100 stuks. Schorseneeren 8.00 9 per 100 kg. Selderie 1.102.40 per 100 stuks. Spruitkool I 14.0020, II 6.009, Uien 2.004, Witlof I 12.0016, II 7.008 per 100 kg. SCHAGEN, 15 Dec. Eierveiling. Aangevoerd 40.000 kipeieren 3.504.80 per 100 stuks. WOERDEN, 15 Dec. Veilingsver. Woerden en O. Goudreinetten 1231, Bellefleur 1927, Wijker Pippeling 15.5, Peperappels 18.5, Winterjan 1925, St. Remie 1922, Brederode 20. Andijvie 78.5 c.t per kg., 2024 cent per 10 stuks. Spruiten 6— II.5, Uien 2.53.5, Prei 2.5, Peen 2 cent per bos. Idem 35 cent per kg. Selderie knol 12.5, id. bak 2—10.5 cent. ZWOLLE, 16 Dec. Boter. Aanvoer 4 1/8 vaten, 1 1/16 vat en 130 stukken van een pond. Prijs 1.70 per kg., per 1/8 vat van 20 kg. prima 31.50 32, per 1/16 vat van 10 kg. 16.00. 40.000 kipeieren 3.505.50 per 100 stuks. Veemarkt. Men besteedde voor: neurende en versch gekalfde koeien 165.00285, dito vaarzen en schotten 160.00240, gustekoeien voor de vetweide of stal 110.00130, dito vaarzen 110.00 180, voorjaarskalvende koeien 125.00195, 114- jarige springstieren 85.00170, V/-jarige pinken 100.00170, Jonge fokkalveren 30.0080, nuch tere kalveren 6.0011. vette koeien en ossen aan bouten 48—64 cent, dito stieren 48—58 cent, dito kalveren 80100 cent, dito schapen 8.0020, 6- weeksche biggen 9.0011, 14-weeksche dito 11.50 15, drachtige varkens 50.0085, magere dito 45.0080, vette dito 4247 cent. N AMSTERDAM NIJMEGEN N.Z. Voorburgwal 326/28 Mariënbnrg 1» Wij bewaren Uwe coupon- en dividendbladen met volledige administratie van TJw fondsen-bezi*» Onze beursberichten zenden wtf U gaarne op aanvrage toe. VRIJDAG 16 Dec. Waar- nemingspunten w o N rH <M SS 1D bo Sedert Gisteren BO O O a s0 00 (V Keulen 6 u. Lobith Nijmegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr. W Arnhem Vreesw. 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bü geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bi) geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. 39.64 37.40 10.25 10.23 8.65 7.95 3.62 2.75 8.60 8.06 1.76 1.43 9.18 8 64 3.08 2.53 0.12 0 24 41.65 41.30 41.58 11 75 9.75 11.39 5.35 5.70 4.91 0.88 0-77 0.13 0.00 0.16 0.19 0.16 0.10 0.14 0,12 0.15 0.17 0.39 0.04 Kanaalwater 8 u 0 30— AP 12 u 0.29— AP 2 u 0.29— AP Stadswater 8 u 0 30— AP 12 u 0.29— AP 2 u 0 29— AP Amstelwater 8 u 0.30— AP 0.29— AP 0 29- AP 12 u 2 u IJselm. water 8 u 0.07— AP 12 u 0,11— AP 2 u 0.09— AP WATERSTAND OP DEN RIJN 16 Dec. 15 Dec. Rheinf 1.74 1.71 Ems Brelsach 1.54 1.49 Caub 1.40 Kehl 1.72 1.65 Coblenz 1.68 Maxau 3.16 3.16 Trier 0.79 Mannh. 2.11 2,12 Keulen 146 Diedesh Dusseld 0 91 Lohr Ruhrort 010 Mainz 203 2.10 Wesel 0.03 Bingen 1.28 1.30 Emmerik 1 35 16 Dec. 15 Dec. 1.42 1.77 0.88 162 Ï.OS 0-24 0.2 0 1.53

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6