THABUR DE HERDENKING VAN „DINGAANSDAG". 11 Heeft Laura nu ook een derde nederlaag te vreezen Het R.K.F.-team te Rotterdam Hoogspanning onder de leiders in West I mWM m ANDERE LEIDERS NIET IN DIRECT GEVAAR EN IN HET OOSTEN! li ARCHITECTONISCHE VERLICHTING NEDERLANDSE ORNAMENTEN FABRIEK ZATERDAG 17 DECEMBER 1938 illltfi! Bliliil VAN HET KATHOLIEKE KAMP Verrassingen daargelaten, blijft de suprematie van Enschede en Amsterdam in Oost en West voortduren Amsterdamsche derby V.V.A.-Wilskracht Oefenwedstrijd tegen het elftal van de Maasstad Aardige kamp te wachten K.N.V.B. Een dag met daverende wed strijden, waarvan het resul taat doorslaggevend kan zijn Blauw-Wit—D. W. S. in de hoofdstad DEN HA AC FOTOREPORTAGE REEDS VAN AF NEDERLANDSE STOFZUIGER FABRIEK DEN HAAG De Zuid-Afrikaansche gezant, dr. H. D. van Broekhuizen, opende Vrijdag in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam de tentoonstelling over den Grooten Trek. De gezant bij de dames in voortrekkers- costuum, die op de expositie aanwezig zijn Meer dan tienduizend tulpen-bollen worden op het oogenblik uitgeplant in den tuin van het'Parlementsgebouw te Londen als een geschenk van de Nederlandsche kweekers uit erkentelijkheid voor het vredeswerk van Chamberlain De Academie Francaise hield dezer dagen haar jaarlijk- sche zitting ter uitdeeling van de prijzen, welke in het afgeloopen jaar zijn toegekend. André Bellessort tijdens zijn rede Ter gelegenheid van den 100sten Dingaansdag vond Vrijdag op de Zuid Atrikaansche legatie te Den Haag een receptie plaats. Minister mr. J. A. de Wilde en de gezant, dr. H. D. van Broekhuizen, in gezelschap van eenige dames in voortrekkers-costuum Uitgaande van den Rijks-telefoondienst wordt op de lagere scholen in ver* schillende plaatsen onderricht in telefoneeren gegeven. Leerlingen van een der lagere scholen te Hilversum vragen een gesprek met Amsterdam aan Ondanks het feit, dat morgen te Rotter dam de wedstrijd tusschen het Rotter- damsch en Nederlandsch elftal wordt ge speeld, is toch ook voor de competitie een vrij volledig programma vastgesteld. Uiter aard is West II, waar behalve verschillende spelers van de voorloopige nationale ploeg, ook alle Rotterdammers worden aangetrof fen het minst volledig, doch In Zuid II bij voorbeeld gaan nog drie wedstrijden door, terwijl Zuid I, Oost en West I zelfs op volle toeren draalen. In Zuid I is de kans lang niet denkbeeldig, dat Laura na zijn twee nederlagen van de vo rige weken opnieuw in het zand moet bijten. Kimbria heeft zich ineens na een niet al te succesvol begin uitstekend hersteld en is zoo langzamerhand weer in betere oorden verzeild geraakt. Nu morgen de groote strijd tegen de leiders moet worden gestreden en wel In Maas tricht, zullen de gastheeren niets onbeproefd laten om den gedoodverfden kampioenen hun derde nederlaag te bezorgen Natuurlijk is er evenveel kans, dat de Eijgelshovenaren zich in- tusschen hebben hersteld, maar een feit is, dat zij de zaken anders zullen moeten aanpakken dan zulks de laatste weken het geval is geweest, daar anders ongetwijfeld een nieuwe nederlaag dreigt en de prachtige kampioenskansen als sneeuw voor de zon ver dwijnen. Palemig zal ook wel zorgen, dat de leiders Zondag niet al te ruim kunnen adem halen door Waubach te slaan en aldus het kansje dat het nog heeft zooveel mogelijk te benutten. R.K.N.A.C. heeft de laatste weken niet met de bekende soepelheid geopereerd. De uitwedstrijd tegen' V.V.H. Is voor de club uit Bleverheide een heele zware en zij moet maar niet te zeer op een overwinning rekenen, al heeft zij misschien nog iets betere kansen en kan zij toch in ieder geval wel een draw bevechten. Valkenburg en R.K.V.V.L. ontmoe ten elkaar op het veld ^.n eerstgenoemde. Dat wordt een verbitterde strijd om uit de gevaar lijke zone te komen, een strijd waarin de gast heeren misschien het veldvoordeel in een kleine zege kunnen uitdrukken. R.K.O.N.S. is thuis niet kansloos tegen Sitt. Boys en moet ook minstens een gelijk spel kunnen bemachtigen. In II hebben de leiders rust, maar hun di recte belagers hebben daardoor kans hun ach terstand wat in te loopen. S.V.B., dat op eigen veld van Treffers moet kunnen winnen, zou dan op vier punten achter Brabantia komen. Nog iets gunstiger zijn de papieren van Zwa luw. De jongste eerste klassers kunnen nog op twee punten achter de Endhovenaren komen echter kan Schijndel daar nog boven uit doch de Vughtenaren dienen daarvoor in ieder geval Best Vooruit in eigen home te slaan. Het zou ons tegenvallen, wanneer zij daarin niet slaagden. Eendracht kan zich nog wat opwer ken ten nadeele van Venl. Boys, dat daar mede in een steeds precairder positie komt en dan al drie punten achterstand op zijn laatsten voorganger heeft. Zal dit feit de Limburgers misschien tot een krachttoer prikkelen? In het Oosten heeft Vogido het bij S.D.O.U.C. lang niet gemakkelijk. Wij hebben er al meer op gewezen, dat de positie van de Ulftenaren wel niet zoo denderend is, maar dat de glorie van hun ouden roem nog lang niet is vervaagd en dat de naam waarvoor en het veld waarop zoovelen het hoofd moesten buigen, toch altijd nog van beteekenis zijn. Laten de huidige leiders zich echter niet intimideeren, dan heb ben zij er toch de beste kansen. Trouwens zij zullen de puntjes noodig hebben om hun voor sprong te bewaren, want het is vrijwel zeker, dat Vosta thuis van V.D.Z. wint. Van buiten bestaat er voor de Enschedesche clubs echter niet veel gevaar meer. Een flink aanpakkend Achilles moet Lob. Boys kunnen slaan, waar mede het deze ploeg wel duidelijk zal zijn, dat zij het gevaar lang niet volledig ontsnapt is Op de eerste plaats kan de hekkensluiter R.V.W. morgen tegen Grol zeker één puntje bemachti gen en vervolgens achten we N.E.O. tegen Quick evenmin geheel kansloos. De situatie in deze afdeeling brengt het bovendien met zich mee, dat het niet bij één slachtoffer blijft, zoodat de strijd om uit de gevaarlijke zone te gera ken, wel weer met volle heftigheid zal worden gestreden. In West I zien we V.V.A. zonder twijfel zijn zegetocht voortzetten. Zeker de Amsterdam mers moeten het opnemen tegen hun stadge noot Wilskracht en men kent het steeds on definieerbare gevaar van de derby, maar als het er op aan komt. gelooven we toch niet dat Wilskracht voldoende capaciteiten bezit, om V.V-A.'s zegetocht morgen te stuiten. We geven dan ook De Meer niet veel kans om morgen reeds zijn eerste plaats te heroveren. Weliswaar kan deze ploeg op eigen veld wel van E.M.M. winnen tenminste als de zaken weer vol vuur worden aangepakt maar de Meerbewoners zullen toch zeker deze week nog wel een puntje achter hun stadgenooten blijven hangen. En hoe staat het met de concurrenten? Volendam krijgt bezoek van V.V.Z. en zou wel zeer tegen vallen en zijn kans wel beduidend kleiner ma ken, wanneer zulks puntenverlies opleverde. Zulks hoeft echter niet en gelooven doen we zulks evenmin, hoezeer de Zaandammers ook hun best zullen doen, om het tegendeel waar te maken. H.M.S. Is ook nog steeds in de running, al hebben ook de Utrechtenaren er wel aan medegewerkt, dat de Amsterdamsche leiders indertijd een behoorlijken voorsprong konden nemen. De tegenpartij van morgen, Fortitudo, verkeert momenteel in een zeer gevaarlijke po sitie en zal dan ook wel alles in het werk stel len om een kostbaar punt te bemachtigen. Het is misschien geen groote kans, die de jongste eerste klassers hebben, maar spelen de gasthee ren, die toch de beste papieren hebben, even beneden hun kracht, dan is een verrassing niet uitgesloten. N.E.A. loopt in de verte ook nog zoo'n beetje met de leiders mee en zal wel zor gen niet verder achterop te geraken, door het bezoekende G.V.O. met een kleine nederlaag naar Krommenie terug te sturen. In West II ditmaal slechts een tweetal ont moetingen. Daartoe behoort op de eerste plaats de derby T.Y.B.B.Onze Gezellen. De Gezellen hebben kort geleden op vrij teleurstellende wijze hun kans op den titel verspeeld, maar tegen hun stadgenoot zullen zij wel weer alles in het werk stellen om een gunstig resultaat te bereiken. Voorspellen durven wij hun zulks te gen de geel-zwarten echter niet, daar deze toch zeker evenzeer op de zege gebrand zifllen zijn. Voor D.O.SR, wordt het zoo zoetjes aan tijd de punten eens te gaan vergaren, die het van de gevaarlijke laatste plaats -moeten afhelpen. Het ziet er echter niet naar uit. dat zulks mor gen het geval zal zijn. Wel verrichten de Sant poorters dit seizoen waarlijk geen daverende dingen, maar in Roelofarendsveen geven wij hun toch altijd nog de beste kansen. Doordat het internationale programma van de katholieke voetbalbeweging vrijwel niets meer te beteekenen heeft alleen België bestaat nog als tegenstander komt het friet vaak voor dat er oefenwedstrijden voor de samenstelling van een Nederlandsch elftal worden gespeeld Morgen is dit echter weer eens het geval Te Rotterdam zullen de voorloopige uitverkorenen hun krachten meten met het Rotterdamsch elftal, dat zeer sterk moet worden geacht en minstens evenzeer als de tegenstander een kans op de overwinning maakt. Bedriegen de voorteekenen niet, dan wordt het een zeer interessante strijd, waarbij de partijen elkaar niets zullen toegeven en ten slotte ook de uitslag maar een zeer gering krachtsverschil zal aantoonen. Trouwens het resultaat is hier het voornaamste niet. Het is vooral een wedstrijd van beteekenis, omdat we daarin weer eens kennis kunnen maken met de keurtroepen van onze katholieke voetbalvelden Het verdient ongetwijfeld aanbeveling, dat ka tholieke sportliefhebbers, die hiertoe even in staat zijn, acte de présence geven. Op de eerste plaats vervullen zij daarmede een taak ten op zichte van de katholieke sportbeweging en ver volgens ook zal een groote belangstelling de spelers ongetwijfeld tot meer inspanning prik kelen. De wedstrijd wordt gespeeld op het ter rein van Leonidas aan het Toepad en vangt om 2 uur aan. De elftallen zijn als volgt opgesteld: ROTTERDAM Venrooy (Spartaan) Haanappel Pols (Leonidas) (Spartaan) Troost Oosterholt Keehnen (Excelsior) (Excelsior) (Spartaan) v. d. Huls Nieberg v. Zanten (Leonidas) (Excelsior) (St. Lodewijk) Mentink v. d. Geer (Spartaan) (Spartaan) Martin Alsemgeest Berenschot (H.B.C.) (D.H.L.) (D.NJj.) Vondenhof Schings (Kerkrade) (Kerkrade) v. d. Linden Hogervorst Coolen (Zw. Vooruit) (S.J.C.) (R.K.T.V.V.) Gigengack v. Bree (D.H.L.) (Koiping) v. d. Poel (Wilhelmina) R. K. P. Het gaat er zoo zoetjes aan op lijken, dat de beslissingen, die in de diverse competitie wedstrijden vallen, van doorslaggevende be teekenis zullen zijn voor de bezetting van de bovenste of eventueel de onderste plaats. Het Is nu erop of eronder en beziet men het voor morgen vastgestelde programma, dan is het duidelijk, dat er weer iets te gebeuren staat. Om maar enkele voorbeelden te noe men wijzen wij op de ontmoetingen ADO Hermes DVS, Blauw Wit-DWS, VUC—VSV, EnschedeNEC(I), SpartaHBS en andere, die voor de verdere afwikkeling van de com petitiegebeurtenissen van groote beteekenis zijn. In afd. I komen de vier hoogstgeplaatste clubs tegen elkaar in het veld. ADO, nog altijd de leider, ontvangt Hermes DVS, dat een bewon- derenswaardigen opmarsch heeft gemaakt, maar toch morgen in Den Haag voor een taak komt te staan, die den Schiedammer wel eens te zwaar zou kunnen zijn. Dat zij den leiders hun tweede nederlaag kunnen toebrengen, lijkt ons uitge sloten en ook op een gelijk spel moeten zij maar niet te veel rekenen, hoewel zulks natuurlijk altijd mogelijk is. DWS en Blauw Wit bekampen elkaar in het Olympisch Stadion. Op Spaarndam werd het in het begin van het seizoen een zege voor de blauw-zwarten, maar wat het morgen zal worden, is een volkomen raadsel en wel een, waarvan we het niet aandurven, de vermoede lijke oplossing te geven. Het belooft een zeer spannende strijd te worden, waarin de gelukkig ste een heel goede kans op de winst maakt Voor de onderste plaats is van groot belang de ontmoeting SpartaHBS. De Hagenaars hebben uit hun laatste twee wedstrijden drie punten weten te veroveren, dat is nog één meer dan in de acht voorafgaande. Sparta echter staat ook nog allesbehalve veilig en zal er wel zeer op ge brand zijn, zijn terreinvoordeel zoo goed moge lijk te benutten. Iets betere kansen hebben de bewoners van Spangen misschien ook wel. De andere degradatie-candidaat, Xerxes, gaat naai de Koog, waar KFC de Rotterdammers beslist baas moet kunnen. Stormvogels ontvangt CVV. De IJmuidenaren zullen aan hun bezoekers, die ongeveer eenzelfde speltype ontwikkelen, een harden dobber hebben, maar ondanks dat en ondanks hun geringe succes tegen HBS, geven we hun toch een klein kansje op beide punten In n zal het Gooi na diverse fraaie successen nu toch heusch weer eens een nederlaag moe ten boeken. De Hilversummers gaan op bezoer bij Feyenoord, een tocht, die hun menschelijker- wjjs niet meer dan een eervolle nederlaag kar opleveren. VUC krijgt het met VSV aan den stok. Beziet men de ranglijst, dan krijgt men den indruk, dat de krachten elkaar niet veel ontloopen, maar in werkelijkheid achten we de Hagenaars toch wel een ietsje sterker. Tenzij de Harder zou moeten boeten voor zijn vergrijp tegen den arbiter in den wedstrijd te Utrecht tegen DOS gespeeld. De Domstadbewoners krij gen ditmaal RFC op bezoek. Na het fraaie suc ces van de vorige week twijfelen wij er niet aan, of ook ditmaal wórdt het victorie voor Dumor- tier c.s. Haarlem gaat naar DHC, welks laatste wedstrijden evenmin succesvol waren als die van de roodbroeken. Toch beschikken de Delftenaren over eèn uitstekende ploeg, zoodat wij den Haar lemmers een zeer zwaren wedstrijd voorspellen, waarin een gelijk spel al een zeer verdienstelijk resultaat voor hen zou zijn. In het Oosten is NEC nauwelijks bekomen van den schrik, vorige week in Apeldoorn geleden, of het moet nu weer naar zijn grootsten rivaal in Enschede. Het is mogelijk, dat wij ons ver gissen, maar we achten het wel zoo goed als zeker, dat NEC, nu op zoo duidelijke wijze de betrekkelijke kracht van de ploeg is aangetoond, morgen niet in staat zal zijn voor een gedeelte van de winst te zorgen. Waarmede we ook niet willen beweren, dat de Nijmegenaren zich weef met zulke groote cijfers zullen laten kloppen' AGOVV gaat naar Quick. Misschien, dat de Nij megenaren zullen trachten, den smaad, hun stad genooten vorige week aangedaan, te wreken, maar dat het hun zal gelukken, kunnen we z°0 nog maar niet aannemen, al sluiten we van den anderen kant die mogelijkheid niet geheel en Ni uit. Heracles ontvangt Tubantia. Dat wordt een lang niet gemakkelijke opdracht voor de Al- meloërs, maar een die toch ook weer niet boven hun krachten gaat. Go Ahead heeft ook uitste kende kansen op den vollen buit, want dat ZAC in Deventer voor een verrassing zal zorgen, lijfc® ons volkomen uitgesloten. Hengelo ontvangt Wageningen en kan zich door een zege zoo on geveer veilig stellen, maar de gasten, die de punten ook best kunnen gebruiken, zullen hieraan wel niet medewerken. Het belooft ook hier een spannende wedstrijd te worden, waarvan Ne uitslag niet gemakkelijk te voorspellen is. In het Zuiden is er geen gevaar voor Eind hoven, dat door een overwinning op Roermond weer een stapje dichter bij de vervulling van zijn wenschen komt. Ook NAC kan winnen, Doet het zulks thuis tegen MVV niet, dan ach ten we, wat deze club betreft, het kampioen' schap van de huidigeTeiders in kannen en krui ken.' Noad heeft een goede kans weer wat ach terop te raken enzijn eerste nederlaag 10 moeten incasseeren, want Willem II telt weef mee, al staan de Tilburgers dan ook niet bijster hoog op de ranglijst. Bovendien is de derby een bron van verrassingën nietwaar? Het zal ons benieuwen naar welken kant deze ditmaal zal uitvallen. BW kan zich met twee kostbare pun ten verrijken ten koste van Longa. In het Noorden gaat Achilles naar Veendaiö, waar we het zoo maar niet op een zege van d0 leiders houden. Daardoor is het best mogelijk' dat de leiding weer ten deel valt aan Heeren veen, dat bjj Velocitas moet kunnen winnen en aan Sneek, dat op eigen bodem met Be QuicK wel korte metten zal maken. Dat zulks allemaal ook zal geschieden, is natuurlijk geen uitg0" maakte zaak, maar dat er nog wel een en ander zal veranderen voor de definitieve beslissing valt, is aan geen twijfel onderhevig. GVAV e0 r,'iC hebben ieder dertien punten en verdedig00 morgen un laatste kans. Wij hebben er zoo'n idee van, dat HSC deze na den wedstrijd ^e. verspeeld zal hebben. FVC kan misschien w? van Leeuwarden winnen en daardoor een trapJ0 op de ranglijst klimmen, zeer ten ongerieve vah '-'m gaston en van Be Quick, dat daardoor W0eI, verder van huis zou zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4