DAUDEY'S BLOEMENMAGAZIJN Haarlem, 17 Dec. MERCATOR VOOR BUITENLAND NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, H.v. Gevestigd in het gebouw van de ZATERDAG 17 DECEMBER 1938 Dr. J. F. M. Sterck Tachtig jaar Tegen bevriezing Voorkomen van waterverlies KAMERMUZIEKAVOND Toonkunst af deeling Haarlem DIENSTBODENOPLEIDING Vijfde kamp in Huize „Bloemhof" te Haarlem gesloten ITALIAANSCHE OPERA TE HAARLEM Alberdingk Thijm voert „Sanccouci" op Tuinbouw en Plantkunde DE KOMENDE FEESTDAGEN Werktijden in winkels en bakkerijen Gegund MODERNE TALEN Voor hen, die soldaat worden KANARIE-TENTOONSTELLING GRAALNIEUWS Programma Radio-Centrale COLLECTEN Werknemende Midden stand Over reorganisatie van het vereenigingsleven Voor de Stille Armen" HOTEL FUNCKLER HAARLEM LEDENCONCERT H.O.V. Soliste Corry Byster, sopraan J. B. C. SCHLAGHECKE t Ijsbaan geopend AGENDA x 18 December Bioscopen 19 December Stadsschouwburg Bioscopen Apotheekdiensten ZONDAGAVONDCONCERT Dirigent: Lieven Duvosel T.Y.B.B.—ONZE GEZELLEN POLITIE-VOETBAL ZandvoortHeemstede 61 I STAD „Des menschen jaeren zijn zeventig en zoo Wj „sterek" zijn tachtig". Wij w'illen hiermede geenszins zeggen, dat de heer Sterck reeds in deze spreuk van de H Schrift is genoemd, maar wel, dat weinigen met trots en zooveel eere hun tachtigsten verjaardag hunnen rechtvaardigen als de heer Sterck zulks hiet deze woordspeling zal kunnen doen op 3 Januari van het volgend jaar. In het jaar 1859 werd hij te Amsterdam ge- horen en studeerde daar aan de universiteit, hiaar moest deze studie wegens ziekte opgeven. Na zijn herstel werd hij leerling van Alberdingk Thijm. Deze introduceerde hem in de Neder- landsche letteren en in de Kunststudie. In 1919 hwam hij als schoolopziener naar Haarlem en Werd in 1916 districtsschoolopziener en inspec teur van het L. O. Ook voor het Bijzonder On derwijs heeft de heer Sterck zich bijzondere ver diensten verworven. Met een bewonderenswaardige energie heeft de heer Sterck, ofschoon zijn eerste pogingen hiislukt Waren, zich later 'op de wetenschap toe gelegd. Zijn verdiensten liggen voornamelijk op lit- terair-historisch terrein, op onderwijs- en op kunstgebied. Op literair-historisch terrein heeft hij zich een wereldnaam verworven als Vondelkenner en hem werd op 8 Januari 1919 het doctoraat hono ris causa verleend in verband met zijn werk >.De oorkonden van Vondel". Promotor was nie mand minder dan prof. Dr. Jan te Winkel. De haam van Dr. Sterck zal verbonden blijven met dien van Vondel, als Vondelkenner en Vondel- onderzoeker bij uitnemendheid. Talrijke publi caties over Vondel en zijn tijd heeft hij verzorgd en zoo Vondel thans meer bekend en geliefd is onder de Nederlanders dan Is dat in hooge hiate aan hem te danken. Met anderen stichtte Sterck het „Vondelmuseum", waarvan hij se cretaris werd. Ook aan Hooft, Roemer Visscher's dochters Anna en Maria Tesselschade en over Bilderdijk heeft hij menig geschiedkundig ge geven het licht doen zien. Van het Bilderdijk- hiuseum te Amsterdam, was hij oprichter en Secretaris. Hij werkte mede aan de oprichting van het Genootschap Amstelodamum; een sterke stut en Propagator was hij ook van de stichting „Ka tholieke Amstelkring". Vele jaren vervulde hij gewichtige bestuursfuncties in het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap en zelden heeft Amsterdam een zoo trouw verdediger van zijn schoonheid en oudheidkundige schatten gehad als gedurende de zestien jaren, dat de heer Sterck deel uitmaakte van den gemeenteraad van Amsterdam. De heer Sterck was lid van den raad in den tijd, dat daar o.m. Heemskerk, Treub, Pijnap- Pel, van Leeuwen, de latere vice-president Van den Raad van State deel van uitmaakten. Vele onderscheidingen zijn dezen werkzamen geleerden, kunstzinnigen katholiek ten deel ge- Vallen. Zoo werd hij buitènlandsch eerelid der Vlaamsche Academie, lid en voorzitter van de Maatschappij van Letterkunde te Leiden, en °ntving de Oranje Nassau-orde, het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice en het ridderkruis van hen H. Gregorius den Groote. Hiermede zijn niet alle eerbewijzen vermeld, w'elke hem ten deel zUn gevallen. Wat hem persoonlijk de grootste voldoening heeft geschonken, was wel zijn hier boven gememoreerd eere-doctoraat van de Am- tterdamsche universiteit. De heer Sterck heeft op elke plaats, waar het leven hem bracht en op eiken leeftijd het beste Begeven van wat hij had en in een mate, die hem tot voorbeeld maakte voor anderen. Zijn uitgeverij, de firma Langenhuysen, bracht hij tot een bloei, waarop iedereen in het vak J'aloersch was. De uitgave van zijn Thijmiana h.v. was een verkwikking voor katholiek en Piet-katholiek. Zijn Amsterdamsch burgerschap Vatte hij op met middeleeuwschen zwier. Als °nderwijsinspecteur bewandelde hij nieuwe ba- Pen, die van een zeldzaam ruimen blik getuig den. En na dien tijd. is hij een voorbeeld voor allen, die hun otium cum dignitate genieten. °P den leeftijd, dat anderen het leven als vol bracht beschouwen, dat professoren plegen af be treden en niets meer van zich laten hooren, Is de heer Sterck een toonbeeld van producti viteit gebleven en wat uit zijn handen komt is het bew'ijs van de groote liefde, waarmede het be voorschijn wordt gebracht. De heer Sterck is als Amsterdammer geboren en is dat zijn geheele leven gebleven, maar hij heeft in zijn Haarlemschen tijd onze stad en °Pze streek leeren liefhebben en waardeeren. Btj moge er van verzekerd zijn, dat deze waar dering wederkeerig is en dat wij altijd trotsch 2hn geweest hem in ons midden te hebben. Oök op 3 Januari zal wel blijken, dat hij hier Vele vrienden telt. Monique haar hoogtepunt met Debussy's „On- dine" en „L'isle joyeuse". Immer fraai stem mingsvol en kleurrijk spel! Verrukkelijk klonk deze, soms zoo broze en ijle muziek; van de tinten viel vooral de mooi verkregen wazige op. De Suite „La tombeau de Couperin" van Mau rice Ravel besloot het programma. Hier meer gedecideerde aanslag, krachtiger, gemarkeerde toonvorming. Toch klonk de Rigaudon parelend, het menuet charmant en statig en de Porlane zeer transparant (de fuga bracht zij niet ten gehoore) Het geestdriftig applaus noopte de pianiste tot een toegiftje: een Lisztwerkje. Ook fijn, zuiver pianistisch spel, doch tegenover Debussy niet veel meer dan klatergoud! O. K. De naderende winter doet de directie der Waterleiding ons verzoeken de volgende waar schuwing op te nemen. Door tijdig dus nu na te gaan of de hoofd-stopkraan bij den watermeter goed af sluit en zoo dit niet het geval is, daarvan ken nis te geven aan de Waterleiding, is het moge lijk zekerheid te hebben dat de toevoer naar Uw perceel in geval van nood (stukvriezen!) goed kan worden afgesloten. Bevriezing van binnenleidingen kan namelijk worden voorkomen door het sluiten van de vorenbedoelde hoofd-stopkraan en het daarna laten leegloopen der leidingen door het openen van het bij die stopkraan aangebrachte leeg loopkraantje en van alle tapkranen in het per ceel. Nadat de leidingen leeggeloopen zijn moe ten alle tapkranen weer worden gesloten. Wanneer de leidingen weer gevuld worden door het openen van de hoofd-stopkraan, mag vooral niet worden vergeten na te gaan of het leegloopkraantje goed is afgeslpten. Bijlft dat kraantje geheel of gedeeltelijk openstaan, dan zal bij de meteropneming een hoog waterver bruik worden geconstateerd met gevolg een hooge waterrekening. Ook moeten thans maatregelen genomen worden tegen het bevriezen van den waterme ter. Daartoe moet de meterput goed worden af gesloten, opdat de koude lucht niet daarin circuleert. Wordt daarenboven een tweede houten deksel op halve hoogte in den meterput aangebracht of de watermeter afgedekt met een omgekeerde kist, dan is het gevaar voor bevriezen gering. Door eenige oplettendheid thans, kan men zich vrijwaren voor veel schade en ongemak in het gure jaargetijde. Op den derden Toonkunstavond liet het afdee- 'ingsbestuur ons kennis maken met de Fransche Maniste Monique Haas, die verleden jaar bij haar debuut in de hoofdstad onmiddellijk onder he voornaamste pianisten van dezen tijd werd Gerangschikt. Dit is volkomen begrijpelijk, want Monique Baas is niet alleen een virtuose, die bewondering ^ekt, maar zij is ook en bovenal een artiste, hie op hoog artistiek niveau staat. Zij bezit in hooge mate de qualiteiten, welke eeh pianiste voor kamermuziek moet bezitten. B* het bijzonder een juist stijlbegrip. Al worden sPeciale Bach-, Beethoven- of moderne avon- hen niet versmaad, toch constateert men gaarne, hat een pianist de beste literatuur der voor naamste stijlen beheerscht. Monique bood een programma aan, dat een °Verzicht gaf van de literatuur vanaf Bach over Schumann en Rameau tot Debussy en Ravel. Al ontbrak er een werk uit de Mozart-Beet- hoven-periode, toch schonk de pianiste ons Mijken van universaliteit inzake stijlperioden. Bet was bij haar geen overbodige luxe om een husdanig programma saam te stellen, want zoo vel het Bach-spel als dat van de modernen hwong eerbied af. Bach's Engelsche Suite in d-moll klonk helder ®h kloek van toon op slechts enkele passages ha, waar door het gebruik van het piano-pedaal he klank van den bas ietwat doezelig werd. Er ^'erd hiermede wel verschil van tint bereikt, hoch de muziek verloor aan duidelijkheid. Technisch was het spel uiterst knap, doch hog meer bewondering wekte de weinig ge deelde, uiterst veeleischende „Kreisleriana" van Schumann. Ondanks het geweldig technisch Probleem bleef de muzikaliteit van het spel do- Mineeren. Monique Haas beeldde het fantasie tje dezer Kreisleriana met zijn prachtvolle contrastwerking schitterend uit. Zij vermocht han ook met dit lange werk, ongewoon van °rm en inhoud, haar auditorium te boeien. Öe modernen 'werden ingewijd door Rameau. ■Les cyclopes" en „Les tendres plaites" waren n en al fijn, charmant spel. Daarna bereikte Dezer dagen had de sluiting plaats van het vijfde kamp voor dienstbodenopleiding' in Huize „Bloemhof" te Haarlem. Er zijn weer 36 jonge meisjes afgeleverd om hun taak in de gezinnen aan te vangen en de theoretische en practische lessen in de huishoudelijke vakken, als was- schen, strijken, koken, naaien, enz., in practijk te brengen. Ze hebben zich reeds eenigszins voor-geoefend in huisgezinnen te Haarlem, waar zij onder lei ding van de huisvrouw dagelijks eenige uren werkten, zoodat zij vertrouwd zijn geraakt met den gang van zaken in geregelde huishoudens. Ook moreel en godsdienstig gesterkt gaan deze meisjes de wereld in. Daarenboven is haar in die drie maanden tijd heel wat beschaving bij gebracht. En de Directrice laat ze nog niet los. Diegenen, die in Haarlem en omgeving te werk worden gesteld, komen geregeld op de bijeen komsten voor oud-cursisten, waar ernst en luim elkander afwisselen. Alle oud-leerlingen krij gen maandelijks een brief: „De Klokken van Haarlem", de geestelijke band, die haar met het Internaat verbonden houdt. Het zesde kamp gaat op 9 Januari in en duurt tot 1 April. Er is nog plaats voor enkele meisjes, mits zij zich spoedig opgeven. De cursus is geheel kosteloos. De meisjes moe ten den 16-jarigen leeftijd hebben bereikt, een goede gezondheid genieten, waarvan een dok tersattest moet worden overgelegd en het vaste voornemen hebben, na -afloop van den leertijd een betrekking te aanvaarden. De Rijksbemidde laarster komt zich vergewissen of de meisjes aan de vereischte voorwaarden voldoen. Aanvragen uitsluitend aan het secretariaat: Raadhuisplein 8, Heemstede. Het gezelschap der Italiaansche Opera dat op Maandag 26 Dec. a.s., Tweeden Kerstdag, des avonds half negen bij een buitengewone voor stelling in het Gemeentelijk Concertgebouw té Haarlem zal optreden, bestaat uit een keur van zangers en zangeressen van de voor dit sei zoen samengestelde compagnie. Ten gehoore zal worden gebracht een se lectie uit de meest bekende en populaire ope ra's, w.o. La Bohème, Rigolettb, Faust, Gio- conda, Butterfly, Carmen, de Parelvisschers, etc. Van het gezelschap zullen deel uitmaken Maru Falliani, de gevierde „Carmen"-vertolk- ster, Guido Casadio, tenor, Dora de Stefani, sopraan, Spartaco Marchi, bariton en de Ja- pansche Buterfly'-vertolkster Toshiko Ha- segawja. Voorts zal dien avond zijn medewerking ver- leenen de populaire tenor Luigi Fort, meester van het Belcanto dien men in zijn beroemde aria uit de Parelvisschers zal kunnen hooren. Het geheel staat onder leiding van Corrado Tramonti. Op 27 December geeft de R. K. Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" een uitvoering voor haar donateurs in den Stadsschouwburg. Opgevoerd zal worden „De molen van Sanc couci", een blijspel in drie bedrijven door Otto Harting, onder regie van Herman Moerkerk. De Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde vergadert op Dinsdag 20 December, des avonds om kwart over acht, in Hotel Lion a'Or. aan den Kruisweg. Op deze vergadering zal de heer C. Sipkes een lezing met lichtbeelden houden over: „Bo- taniseertochten door den Balkan", Agentschap HAARLEM Croote Houtstraat/Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) SPAARNE In winkels mag van 19 t/m 24 December door mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder 11 uur per dag en 62 uur per week worden ge werkt. Van den vrijen halven dag wordt geen ontheffing verleend. In banketbakkerijen (niet tevens broodbakke rijen) door jongens van 16 en 17 jaar: op 23, 24, 30 en 31 December 10 per dag en 55 uur per week. De werktijd moet liggen tusschen v.m. 7 en n.m. 7 uur. Een en ander met behoud van den vrijen halven dag. Door mannen (18 jaar en ouder)op 22 t/m 24 en 29 t/m 31 December 11 uur per dag tusschen v.m. 7 en n.m. 10 uur (op 24 en 31 December bovendien vanaf v.m. 6 uur). Echter mag op twee dezer dagen 16 uur per dag worden ge werkt in een tijdsruimte van hoogstens 19 uren, terwijl vóór, zoowel als na een dergelijken langen werkdag een rusttijd moet liggen van minstens 7 uren en voorts onder voorwaarde, dat de be treffende arbeiders op 25 December en 1 Januari geen arbeid verrichten. In broodbakkerijen (tevens banketbakkerijen) door jongens van 16 en 17 jaar: op 22, 23 en 28 t/m 30 December 10 uur per dag en 55 uur per week. De werktijd moet liggen tusschen v.m. 7 en n.m. 7 uur. Een en ander met behoud van den vrijen halven dag; door mannen van 18 jaar en ouder (bakkers gezellen) op dezelfde dagen 10 uur per dag en 60 uur per' week. In broodbakkerijen door bakkersgezellen (man nen van 18 jaar en ouder) mag met den bak- kersarbeid worden aangevangen op: 24 December te 12 uur middernacht. 27 December te 3 uur v.m. 31 December te 12 uur middernacht. Ten behoeve van bakkerijen, in het bezit van een voorarbeid-vergunning, mogen deze uren voor ovenstoken en deegmaken twee uren vervroegd worden. Op 24 en 31 December is voor de bakkersge zellen een werktijd toegestaan van 13 uur per dag. Bij arbeid tusschen n.m. 8 en v.m. 5 uur be- hooren de gezellen vóór den aanvang van hun werktijd ten minste 10 uren onafgebroken rust te hebben genoten. Indien op 24 en/of 27 December van deze ver gunningen wordt gebruik gemaakt, mag op 26 December in de onderneming geen arbeid wor den verricht. Broodbakkerijen, waar op 26 December geen arbeid wordt verricht, mogen op: 24, 27 en 31 December versch brood vanaf v.m. 7.30 uur ver voeren en vanaf v.m. 8 uur verkoopen en afle veren. Vervoer op Zondag 25 December van. banket bakkerswaren, brood, suikerwerk, chocolade, visch en fruit mag op Zondag slechts plaats vinden door den patroon en uitsluitend gedu rende de wettelijke toegestane openingsuren van den winkel. Alle hiervoor genoemde werktijd-afwijkingen moeten op een naast de arbeidslijst op te han gen geschrift worden aangegeven. Door de directie van den Provincialen Water staat te Haarlem is gsgund aan de aannemers firma G. J. Evers te Bloemendaal als op een r.a laagste inschrijfster, het bouwen van een Zusterhuis, tweede gedeelte, bij het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort voor de somma van f 128.820. ZAANENLAAN 114 - TEl.EF 23907 - HAARLEM „Een gewaarschuwd mensch telt voör twee" zegt het spreekwoord en zeker zal hij die ge waarschuwd is voor de gevaren, er beter door komen, dan hij, die er door verrast wordt. De dienstplichtigen-retraite zal den toekomstigen recruut spreken over de moeilijkheden, die de diensttijd meebrengt voor het geestelijk en gods dienstig leven. In de retraite gewaarschuwd, door gebed en goede voornemens gesterkt, zal hij zeker goed blijven in de kazerne en minstens even goed naar huis terugkeeren, als hij is heen gegaan. Zulk een dienstplichtigen-retraite zal gehou den worden te Bergen van 14 tot 17 Januari Men gelieve zich daarvoor op te geven bij dc directie van het Retraitehuis of bij Aalmoeze nier J. J. Brouwer, Huijgensstraat 6 's-Graven liage, telefoon 116534, giro 92320. De kosten bedragen 6.50 en kunnen tijdens de retraite worden voldaan of vóór de retraite worden toegezonden aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toegangskan met inlichtingen. Pater een Kerstpredicatie voor de armen der parochie zal houden. Onze oud-stadgenoot kapelaan J. van Bem- melen zal in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara preeken voor een zelfde doel. Vandaag en Zondag is een door de vereeni- ging „Ons Genoegen" georganiseerde vogeiten- toonstelling, die in het gebouw „De Nijverheid wordt gehouden, voor het publiek opengesteld. Voor liefhebbers is er ongetwijfeld veel te ge nieten. Er zijn ruim 250 vogels te bewonderen. De inzendingen van de zangvogels zijn ver deeld in twee hoofdgroepen: Harzers en Water- slagers. De eerste prijzen in de voor vermelding in aanmerking komende klassen werden als volgt toegewezen: Afdeeling Harzers: Klasse I. Vier vogels. Eerste prijs de heer P. van Dijk. Klasse II. Twee vogels. Eerste prijs de lieer F. J. Stuykenkamp. Klasse III. Een vogel Eerste prijs de heer A. Pel. Klasse IV, V en VI kwamen niet voor publi catie in aanmerking, daar het hier oudere vogels betrof. Afdeeling Waterslagers: Klasse VII. Vier vogels te zamen (een uit zondering!). Eerste prijs de heer P. Kuypers. Klasse VIII. Twee vogels. Eerste prijs de heer Th. L. Braak. Klasse IX. Een vogel. Eerste prijs de heer J. H. van Hooff. Op basis van de in dezen wedstrijd door de led enbehaalde resultaten worden de inzendin gen voor de groepswedstrijden, die met Kerst mis in Den Haag worden gehouden, bepaald. Zondag 18 Dec.: Winterwandel tocht 25 K.M. Om 12 uur precies (kom dus 11.30 uur) vertrek vanaf het Spaarne. Deelneemsters worden tus schen half vijf en vijf uur terug verwacht voor de uitreiking' van lintjes en diploma's. Ook be langstellende leden zijn daarbij welkom. In De Leeuwerik om 7 uur Rei van Edelingen. Om 7.30 uur Graalkoor. De Graalleden worden verzocht in uniform te komen. Maandag 19 Dec.: 8.30 uur (kom dus 8.15) Kerstvoorbereiding voor leden boven 18 jaar en die boven 16 jaar, die het met haar leidster hebben afgesproken. Zaterdag 24 Dec. sluit het Graalhuis. Met onze campagne zijn we aan den vierden Verkenningstocht. Werk er met ijver aan; het is van veel belang. EXCELSIOR V.O.Z. Zwemmen: SportfondsenbadVrijdag avond 7.30 uur. ZONDAG 18 DECEMBER Progr. 1; Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: Diversen 8.35, Keulen 9.20, Radio P. T. T. Nord 9.50, Pauze 10.05, Keulen 10.10, Radio P. T. T. Nord 10.40, Keulen 11.20, Ned. Brussel 12'.20, Fransch Brussel 2.20, Ned. Brus sel 2.35, Keulen 3.20, Pauze 4.35, Deutschland- sender 4.40, Parijs Radio 5.20, Diversen 6.20. Progr. 4: Ned. Brussel 8.30, Fransch Brussel 9.20, Ned. Brussel 10.20, Droitwich 11.05. Pa rijs Radio 2.20, Droitwich 6.20, Fransch Brus sel 11.00, Parijs Radio 11.20. Op Zondag 18 December zal door pastoor W. M. Bosch uit Aerdenhout in de Spaarnekerk onder alle H.H. Missen een liefdadigheidspre dikatie worden gehouden voor de armen. Dit zal eveneens geschieden in de .parochie van St. Jan aan de Amsterdamstraat, waar een De afdeeling Haarlem van den Werk- nemenden Middenstand verricht pioniers werk. Het is moeilijk om dat werk te ver richten, het is dikwijls ondankbaar en soms om moedeloos te worden. Maar de door zetters weten, dat de W. M. een onmisbare schakel is en noodzakelijk om te komen tot de ordening. En dat de katholieke werk nemende middenstanders, de hoofdarbei ders, tenslotte zullen moeten begrijpen, dat hun standsorganisatie van primair belang is. In de gisterenavond in hotel De Leeuwerik gehouden ledenvergadering, die o. m. door den geestelijken adviseur, kapelaan P. Poppen, werd bijgewoond, is een en ander, ook aan de hand van uitspraken van hooggeplaatste geestelijken en vooraanstaanden in den lande, naar voren gebracht. De vergadering, die het zij ter navolging vermeld in zooverre niets met de gebruike lijke vergaderingen gemeen had, dat zij niet gevuld werd door notulen, verslag van den pen- nigmeester, verkiezing bestuursleden, enz., werd geopend door den voorzitter, den heer Th. J- v. d. Wijden, waarna deze de gebeurtenissen van het afgeioopen jaar de revue liet passeeren. Men heeft een bedevaart georganiseerd naar Heiloo; dezen winter den aankoop van steenkool aan de orde gesteld, den feestdag van den patroon heilige op waardige wijze herdacht, enz. Er waren plannen om Duitsche conversatielessen te doen geven, die echter strandden op gebrek aan belangstelling. Thans wil het bestuur in overleg met den directeur van de R. K. Open bare Leeszaal een leesportefeuille instellen, waarin voor leden belangrijke boeken en tijd schriften. Een circulaire dienaangaande zal worden rondgestuurd. De secretaris, de heer P. Tel, deelde mede, dat de centrale raad een voorstel van de af deeling Haarlem, om door middel van een circu laire, bedoeld voor alle geestelijken, in het bis dom meer bekendheid aan den W. M. te geven, had overgenomen zelfs voor verspreiding over het geheele land. Contact was gezocht met 't comité „Katholiek Haarlem", waartoe de afdeeling besloot toe te treden. Na een geanimeerd debat over het grootbedrijf, waarin volgens de vergadering ook een groot gevaar voor de werknemende middenstanders schuilt, werd de te voeren propaganda-actie be sproken. Ten slotte hield de secretaris een korte voor dracht over de reorganisatie van het vereeni gingsleven. Gewenscht is een reorganisatie zeker, aldus spr. Het aantal jeugdverenigingen en die voor sport en spel, voor volksgezondheid, van ver- eenigingen met cultureele doelstellingen, enz., bedraagt thans ongeveer 80, waarbij niet ge rekend de vakvereenigingen, die aangesloten zijn bij de standsorganisaties en de standsorga nisaties zelf. Dat beteekent, wil men 't goed doen, drie- a viermaal per week ter vergadering. Con centratie is mogelijk door reorganisatie. De standsorganisatie heeft niet alleen belangen te behartigen op godsdienstig-zedelijk gebied, zij is er niet alleen voor excursies of het houden van cultureele lezingen, doch zij heeft alle be langen te behartigen van haar standsgenooten, van den geheelen stand, van den geheelen mensch, die tot dien stand behoort. Door centralisatie van belangen en daarna een decentralisatie over de standsorganisaties, meende spr., is een reorganisatie mogelijk. Op basis van den mensch wilde spr. in iedere standsorganisatie een bestuur van mannen, vrouwen, jongeren en kinderen en op basis van de belangen in overleg met de diverse belangen groepen een raad met sub-raden. Op een leden vergadering van de standsorganisatie zouden dan de thans over zoovele vereenigingen ver deelde onderwerpen kunnen besproken worden. Zoodat alle belangen van de menschen van een bepaalden stand gediend zouden zijn, zonder een overdaad aan vergaderingen. Voor het liefdewerk der „Stille Armen" kwam heden bij ons in: van A. J. f 10.van N. N. f 1.van P. S. Heemstede f 50.van v. d. S. f3.50; van J. H. S. f 1.— Wie wil er nog toe medewerken, bil gelegen heid van het naderende Kerstfeest de armsten onder ons dat zijn vooral zij, die onbekend en onbeklaagd in pijnigende stilte lijden en veelal hun smart nog vergroot zien door het lijden hunner dierbaren te verblijden met een gave? Nu is het de goede tijd! De tijd van geven, de tijd, waarin de christelijke naastenliefde hoogtij viert. Hoe gelukkig mogen wij ons prijzen, als wij ons de voldoening van het geven en van het gelukkig maken kunnen schenken! Door het Comité is ontvangen: als opbrengst collecte Korps Motordienst f 24.82. Een firma hier ter stede stelde tien duinko nijnen ter beschikking. Ten behoeve van het Comité voor de „Stille armen" werd bij de Twentsche Bank. gestort: In opdracht van J. A. F f 25; in opdracht van W. D. f 2.in opdracht van mej. A. de G 10.in opdracht van mevr. J. J. M. 1.50; in opdracht van J. J. B. f 10.—; in opdracht van T. M. J. D. f 5.in opdracht van P. L. v. B., Bl.daal f 20. ZALEN EN SALONS VOOR DEJEUNERS, DINERS-SOUPERS EN VERGADERINGEN Prijsberekening- niet duurder dan elders Marinus Adam leidde dit concert in met de Symphoniëtta van Joh. Wagenaar. De compo nist schreef dit werk in 1917 en droeg het op aan den Senaat van de Rijksuniversiteit te Utrecht als dankbetuiging voor het hem ver leende Eere-doctoraat. Deze kleine symphonie deed het uitstekend. Men herkent er onmiddel lijk den Wagenaar in van den Cyrano, leven dig en breed, frisch en forsch. Misschien zou het eerste deel er bij gewonnen hebben, In dien er door de verschillende groepen wat minder forsch ware gespeeld, want het klank beeld was in het eerste Allegro niet altijd even fraai en afgewerkt. Naar het midden werd het gaandeweg beter, op een enkele rhythmische slordigheid na. De bejaarde componist was zelf in de zaal aanwezig bij deze eerste uitvoe ring in Haarlem en werd door de aanwezigen luide toegejuicht. Hij kwam op het podium om voor de interpretatie dirigent en orkest dank te zeggen en zijn tevredenheid te betuigen. Over het Salve Regina voor sopraan en orkest van Rudolph Mengelberg schreven we reeds bij een vorige uitvoering, dat we het werk om het gebrek aan werkelijk dieperen religieuzen inslag niet kunnen bewonderen. Onze eerste indrukken werden ook nu weer bevestigd. De stijl is te heterogeen en te we- reldsch om te kunnen boeien en er zijn te veel tusschenspelen in dit werk. welke de eenheid verbreken. Wij prefereeren nog altijd het sim pele Gregoriaansch. Corry Bijster zong de veeleischende partij overigens zeer verdienste lijk en met goede voordracht. Ook in haar voordracht van de beide liederen van Duparc „Phidyle" en „Chanson triste" wist zij de juiste sfeer te brengen door haar intelligente voordracht, terwijl het ons voorkwan alsof haar stem aan glans en omvang nog heeft ge wonnen, evenals aan techniek, want ook in deze beide liederen worden aan de techniek zeer hooge eischen gesteld. De kunstenaresse kreeg bloemen en werd langdurig toegejuicht. Een zeer fijne, geacheveerde vertolking gaf Marinus Adam met de zijnen van het korte symphonische gedicht van Arthur Honnegger welk werk in hooge mate boeit om de uitge beelde sfeer, en om de ijle broosheid van het klankbeeld. Tot besluit van den avond bracht het or kest ons de Symphonische Suite Shéhérazade van Rimsky-Korsakow. Een en ander was, om het eens met een schildersterm te zeggen, nog niet heelemaal „uit de verf". Er waren uitste kende passages in alle deelen, terwijl bij som mige andere de finishing touch ontbrak. -De deining der zee om het schip van Sindbad in het eerste deel hebben we van ons orkest wel eens vlotter en suggestiever gehoord, alsook in het laatste deel het verbrijzelen van het schip tegen de rotsen. Het tempo leek ons daarvoor hier iets te breed genomen, zoodat het orkestapparaat wat stroef werkte. Gijs Beths vervulde zij vioolsoli vor de eerste maal zeer verdienstelijk. Alleen de flageo let-tonen van het slot gelukten niet alle onbe rispelijk. Hij mocht hiervoor evenwel tereGht een bijzondere ovatie in ontvangst nemen, ter wijl ook Adam en den zijnen voor de over het algemeen voldoening schenkende vertolking van het hooge technische eischen stellende werk een verdiende ovatie gewerd. J. S. In den puderdom van 56 jaar is te Haarlem overleden de heer J. B. C. Schlaghecke, direc teur van het bijkantoor der Incasso-Bank. Sinds de oprichting van dit bijkantoor is de heer Schlaghecke mede-directeur geweest, daar voor was hij procuratiehouder bij het Effecten kantoor van de firma H. E. Everard. De heer Schlaghecke was zeer gezien bij het personeel der Incasso-Bank en bij de cliënteele van die instelling. Hij was kerkmeester van de parochie van St. Antonius aan de Nieuwe Groenmarkt; ook is de overledene nog eenigen tijd penningmeester van de R.K. Oratorium vereenigïng geweest. De H.H. Requiemmissen zullen worden ge lezen op Dinsdag 20 December in de St. An- toniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt om 6.45 uur, 7.30 uur en 8.15 uur, de plechtige Uitvaart mis om 9.30 uur, waarna te elf uur de begra fenis op het R.K. Kerkhof St. Barbara zal plaats hebben. De Profundis op Zondag 18 De cember van 2.30 tot 4 uur. Naar wij vernemen, zal hedenavond te 7 uur, de ijsbaan der „Heemsteedsche Sportparken in het wandelbosch „Groerrendaal" geopend worden. EEN BLOEMENGROET MET KERSTMIS EN NIEUWJAAR VERZORGT GR. HOUTSTRAAT 113 - TEL. 10859 - HAARLEM Ge- Gebouw St. Bavo; Geel-Wit, 6 uur wone zitting, 4 en 7 uur. „De Nijverheid", Jansstraat: Kanarievereeni- ging „Ons Genoegen", tentoonstelling. Kunstzaal De Bois: Expositie 9—5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor, half 11. Stadsschouwburg: „Het biechtgeheim", 8.15 u. Gem. Concertzaal: Kinderfilmmiddag door de tooneelver. „Herman Heyermans'", 2.30 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 25 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 25 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Alexander's Ragtime- avond 8.30 uur. Gem. Con- ertgebouwHerhaling van den Leie-cydus door H.O.V.8 uur. Rembrandt: „Emile Zola", 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. „Schilderachtig Hongarije". 11.30 uur. Cinema: „Spicnnage in de Oriënt", „De glazen kogel", 2, 5 en 8.15 uur. Luxor: „Men is maar eenmaal jong", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Zeewolf", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; „Djaeka'", 11.30 uur. Moviac: „Grün ist die Heide", 2, 4, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: „De Forel", 8 uur. Artisfilm 9, l(k30 en 2 uur; Kath. Actie. 8.30 uur; Aposto laat „Hereeniging", 8 uur; „Haarlems Zangge not" 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Com. Winterhulp, 8 uur. Stadsschouwburg: ,,Wim Kan en de zeven joffers", 8.15 uur. Brinkmann. Gr. Markt: R.K. Vrouwenbond, zilveren jubileum. 11 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 9—5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 10—5 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Zondag 18 Dect, 8.15 uur; Groot Ned. Volks- tooneel: Biechtgeheim. Maandag 19 Dec., 8.15 uur: A. B. C.-cabaret: „Wim Kan en de zeven Joffers" (3e Abonn.- voorst. Serie II) Woensdag 21 Dec., 8.15 uur: Yvonne Georgi, Rullpti Vrijdag 23 Dec., 8.15 uur: „D. I. U.": Zee mansvrouwen (ten bate van de Stille Armen). Rembrandt: „Emile Zola", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Spionnage in de Oriënt", ,.De glazen kogel", 2 en 8.15 uur. no/> Luxor: „Men is maar eenmaal jong'2.30. l en 9.15 uur. Frans Hals: „De Zeewolf". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Grün ist die Heide", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waarge- nomen door de volgende apotheken. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Grijseels en v. Hees, L. Veerstraat 14; L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Steeds geopend zijn: C. E. Schotsman. Binnen weg 206208; Elswoutapotheek, Bloemendaal- scheweg 341. Apotheek Aerdenhout, Zandvoortschelaan, telefoon 26772. Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 90, telefoon 28197. De Bloemendaalsche Apotheek, Bloemen- daalscheweg 85, telefoon 22181. Het enorm succes, dat het concert van ,JDie Spaerne Sanghers" de vorige maal ten deel viel, is voor de H.O.V. een dankbare aanleiding het geheele program a.s. Zondagavond te her halen t w „Levensschets" met dubbel-fuga voor orgel; „Aussöhnung", Sanctus voor solo, kwartet, gemengd koor, knapenkoor, orüest en orgel, en tenslotte het vijfdeelige werk ,X>' "e Leie-cyclus". Het zijn werken van den gevierden staagenoot Lieven Duvosel. Men verzoekt ons de aandacht erop te vestigen, dat het concert niet 's middags zooals de gewoonte is zal plaats hebben, doch des avonds. In den plaatselijken wedstrijd T.Y.B.B.—Onze Gezellen, welke morgenmiddag 2 uur gespeeld wordt aan den Rijksstraatweg te Haarlem- Noord, verschijnen de geel-zwarten met hun volledig competitie-elftal, te weten: G. Metten J. Smit H. Assendelft J. Gerrits J. Kluyskens P. Hogeslag P v Berkel J. Huneker A. Snoeks C. Vessies H. Prent Als vóórwedstrijd vindt er eveneens een inte ressante derby plaats tusschen T.Y.B.B. 3 en H.B.C 2 voor de reserve eerste klas van den D.H.V.B. Deze wedstrijd vangt aan om 12 uur. Voor de eerste maak na de oprichting van de Heemsteedsche Politie Sportvereeniging speel- een elftal te Zandvoort tegen de Zandvocrt- sche politie. Al spoedig komen eenige Zandvoort-goais. Eerst als de stand 3—0 is, komt zeer fraai de eerste en dezen middag eenige goal voor Heem- De ruststand was 41 en hoe de gasten ook sjouwden, na rust konden zij niet scoren, ter wijl Zandvoort er nog twee aan haar totaal toe voegde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5