Het sieraad van den winterpot VRAAG ONS 3 DAGEN DE RIJKSMIDDELEN w Geestelijke volks gezondheid LOF VOOR DE ROOK WORST De omzetbelasting is een meevaller Kerkelijk levefl ZONDAG 18 DECEMBER 1938 Ook bij dit product is het gure winterweer de beste koopman Goede raad uit eigen ervaring KWEEKERS VAN LANDBOUW GEWASSEN Internationaal contact tot stand gekomen HOE EEN REEKS INBRAKEN IS OPGEHELDERD Arrestatie leidde op een goed spoor EEN NIEUW NEDERLANDSCH FABRIKAAT - WWm I Tank-farming": een nieuwe kweekmethode Ook in ons land zullen weldra proeven daarmee genomen worden kerk£L Een onderhoud met ir. Koe man te Aalsmeer R.K. MOLENAARSBOND „ST. VICTOR" EM.-PASTOOR DR. SLOET BEDIEND Meters Geldersche rookworst worden in dit barre jaargetijde van regen en kouden wind verslonden. Men kan komen waar men wil, maar overal ontmoet men die sappige Geldersche worst, die om dan deze volkomen dwaze beeldspraak maar eens te gebruiken het fundament en het sluitstuk vormt van eiken goeden stamp pot en van de onvolprezen snert. Men kan eten in welke stad of welk dorp van Neder land dan ook, maar overal ziet men de rookworst verleidelijk blinken door haar malsche kleur. Zoo is er ergens in Vlissingen een kroegje, waar men ongelooflijk goed snert kan eten. We hebben het eens ontdekt, op reis zijr.de met een van de vrinden uit de diaspora, een man, die zoo onderhand van alle steden in Nederland wist, waar de goede gaven van de natuur nog beter worden door de wijze, waarop de men- schen ze toebereiden. Waar deze taveerne van de snert staat, zouden we niet meer weten. "Het is ergens rechts af, en dan links, en dan twee straten voorbij en dan sta je er plotseling voor. We hebben den eigenaar ervan verdacht, dat hy een oude marinekok is, en dat hij ons marinesnert voorzette. Want zooals bekend, wordt er nergens in het land en ver daarbuiten zulke goede erwtensoep gegeten als bij onze marine. En een portie dat men daar in Vlis singen krijgt! Een emmer vol! En middenin ligt dan in zijn volle heerlijkheid een stuk Geldersche rookworst, je zou zoo zeggen een arm lang, maar dat is natuurlijk overdreven. Zoo zijn er in Nederland een aantal etablis sementen, waar je uitmuntend eet. Hier boe renkool, daar zuurkool, ergens anders hebben ze weer hun eigen specialiteit, maar overal ont moet je in dezen tijd van het jaar de producten van bet Geldersche varken. Het houdt de ge dachte» vast, het wordt een obsessie in den goeden zin van het woord en je wilt er meer van weten. Want je hebt evenals ieder ander wonderbaarlijke verhalen gehoord van Chicago, waar slagerijen en vleeschwarenfabrieken zijn ter grootte van een normale provinciestad. Hier Jagen ze aan den eenen kant heele varkens in een of andere machine en aan de andere zijde komt alles er kant en klaar uit. Maar zoo eenvoudig als deze kinderlijke fantasie het voorstelt, is het toch niet, want bij de pogingen om onze nieuwsgierigheid ten aanzien van sommige ingrediënten van den winterkost te bevredigen, zijn we ook terecht gekomen in een vleeschwarenfa- briek, een der grootste en oudste die van Anton Hunink te Deventer waar hety bleek, dat de vervaardiging van de Gelder sche rookworst een bezigheid is, waarbij weliswaar een groote hoeveelheid iflachines noodig is, ntear die toch ook aan een flink aantal menschen werk geeft. En daarbij krijgt men den indruk, dat het een schrik kelijk ingewikkeld bedrijf is, doch dat ligt voor een groot gedeelte ook aan de andere producten, die hier worden vervaardigd en die elk hun eigen zorg vragen, waarvoor weer speciale kelders en droogzolders, koke rijen en bewaarplaatsen noodig zijn. En al krijgt men dan geen beeld van een overweldigende, Chicagosche uitgebreidheid, het wekt toch wel den indruk van een grootbedrijf, als men ziet, dat in het eigen abattoir van deze fabriek per uur ruim tachtig varkens verwerkt worden. Deze beesten komen hié! aan in groote vrachtwagens, ze worden gewogen en geslacht. Een abattoir is voor een vreemde in dit werk altijd een beetje eigenaardig bedrijf en voor zijn genoegen blijft men er niet lang. Maar in die korte oogenblikken kan men dar. toch wel constateeren, dat alles hier zeer hygië nisch toegaat. Een keurmeester doet zijn werk met kalmte en nauwkeurigheid en geen enkei stukje vleesch, dat minder deugdelijk zou zijn, komt in de fabriek. De slachtrulmte is immers los van de eigenlijke fabriek, waar het vleesch verwerkt wordt. Als het vleesch van de beesten is goedgekeurd, wordt het deskundig uitgesneden. Het is be stemd voor allerlei producten, maar in dezen tijd van het jaar is de Geldersche rookworst wel het voornaamste. Tenminste als het weer een beetje guur en koud wil zijn, want ook hiervoor geldt het, dat het weer de koopman is en dat een koude winter de menschen naar zwaren kost doet verlangen. Het vervaardigen van de worst ziet er zeer eenvoudig uit. Het vleesch wordt gemalen in groote molens, gemengd met vet ën kruiden, de worst wordt machinaal gestopt, gaat naar de rookerij en is. na eenigen tijd gereed voor de expeditie. Maar bij dit zeer simpele proces komt nog heel wat vakmanschap kijken; weet u, hoe precies de verhouding van het vleesch moet zijn? welke kruiden in welke hoeveelheden er precies bij moeten? Hoe lang de worst in de rookerij moet blijven en hoe men die moet rooken om dien fijnen, pittigen smaak te krij gen, die den geheelen winterschotel doordringt en die er een aroma aan geeft, dat niets anders geven kan? Al deze dingen te weten, eisrht goed vakmanschap en dat is een van de redenen, waarom deze worst zoo'n bijzonderen smaak heeft. De andere reden is, en de directeur, die ons zijn fabriek liet zien, vertelde het niet zonder trots, dat het Geldersche varken het beste en fijnste is van de heele wereld en dat daarom de producten ervan de fijnste zijn, die men krijgen kan; niet alleen de rookworst waarover we hier een en ander vertellen, maar ook de andere producten, die het in grooten getale oplevert en die van hier verzonden wor den over de heele wereld. De beschrijving van al de details, hoe interes sant deze voor vaklieden mogen zijn, zou ons te ver voeren, en evenmin als de huisvrouw de geheimen van haar keuken verklapt, evenmin zegt men in deze groote keuken aan de gasten al datgene, wat slechts voor de koks bestemd is. We willen alleen nog een goeden raad geven uit onze eigen ervaring met rookworst: Eet ze vooral versch. Niet, dat er iets aan bedorven wordt als ze desnoods een paar weken oud is, maar er zijn nu eenmaal op de wereld maar twee dingen, waarvan de smaak met den ouder dom beter wordt, dat zijn wijn en sigaren, en dan nog maar alleen, als ze goed en deskundig bewaard worden. v Een tweede raad is dit: de combinatie van bier en rookworst is uitmuntend, maar wees voorzichtig met de combinatie van bier en snert met rookworst. Want als ge dezen raad vergeet, kan het gebeuren, dat ge ophoudt met snert eten in hetzelfde kroegje te Vlissingen, waar we begonnen zijn, en dat ge, in welvoldaanheid neerziende op het slagveld, een glas bier drinkt om den smaak van de rookworst te accentuee- ren. Ge hebt dan nog een paar uur tijd vocï de D-trein vertrekt, en ge moest maar eens even met het electrische trammetje naar Mid delburg gaan om den Langen Jan te beklimmen en het mooie eiland Walcheren te bekijken. Zeker, zeker, het is heel mooi, maar doet het niet als ge bier hebt gedronken na het maal, want als ge het eerste tiental treden van den toren achter den rug hebt, begint ge iets te vermoeden van de moeilijkheden, die u wach ten; als ge halfweg zijt, wanhoopt ge er aan. dat ge ooit boven zult komen, en" als ge boven zijt, laat de schoonheid van het eilanu u vol komen onberoerd. Ge wilt niets anders meer dan rusten en uitblazen. En ge doet dit nog, als ge allang weer op den terugweg zijt en in den trein gedurende een groot deel van de reis. Geloof het nu, dat ligt niet aan de rook worst, maar aan het bier. De combinatie van deze twee is uitmuntend, maar laat dan liever de erwtensoep achterwege. Men moet nu een maal van twee kwaden het minste kiezen. Deze zienswjjze werd met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens ging de vergadering over" tot het benoemen van een bestuur der associatie (twee kweekers voor elk land en een plaatsvervan ger). Na deze benoeming werden als dagelijksch bestuur aangewezen de heeren E. Tourneur, als voorloopig voorzitter, A. R. Zwaan en Boersma (als voorloopig vertegenwoordiger van Svalöf). Aan het dagelijksch bestuur werd opgedragen een definitief werkprogram op te maken, dat door de volgende algemeene vergadering zal worden goedgekeurd. 16 December is te Amsterdam een vergade ring van kweekers van landbouwgewassen ge houden. Deze vergadering werd georganiseerd door het bekende instituut voor zaaizaad-veredeling te Svalöf, Zweden. Verschillende landen waren vertegenwoor digd, zooals Denemarken, Frankrijk, Nederland, Zweden. De Duitsche vertegenwoordigers lieten zich verontschuldigen, daar zij verhinderd wa ren te komen. De vertegenwoordigers kwamen in hotel Ame- ricain bijeen en kozen als voorzitter der zit ting den heer Ernest Tourneur, wetenschappe lijk kweeker te Coulommiers, Farnkrijk. Als secretaris fungeerde de heer Boersma, te Gro ningen. De voorzitter zette uiteen, dat deze vergade ring in hoofdzaak ten doel had de stichting van een associatie van beroepskweekers ter verdediging van den eigendom van nieuwe plantenrassen in verschillende landen. In het bijzonder wees bij op de noodzakelijk heid van een goede verstandhouding in elk land tusschen de officieele instanties en de particuliere kweekers. Hij is van meening, dat de erkenning van nieuwe rassen slechts on der de auspiciën der regeeringen kan plaats hebben. Heeft deze erkenning echter eenmaal plaats gevonden, dan moet verder elke kwee ker vrij blijven in de vermeerdering en verkoop van zijn rassen. De laatste weken is te Rotterdam, zooals reeds gemeld werd, een groot aantal inbraken gepleegd, waarbij de buit meestal gering was. Bij haar onderzoek kon de poli.ie vaststellen, dat in vele gevallen dezelfde lieden aan het werk moeten zijn geweest. Een arrestatie, waar bij het geluk de politie diende, is aanleiding geworden, dat een reeks inbraken thans kon worden opgehelderd en dat nog eenige aan houdingen konden geschieden. Dinsdagavond wandelden twee rechercheurs van de hondenbrigade met een politiehond in de nabijheid van het Feyenoord-stadion, toen uit de tegenovergestelde richting een mo or- fiets naderde, waarop twee mannen gezeten waren. Bij de rechercheurs gekomen, bleef de motor onverwachts in de sintels van den weg s.eken. Begrijpelijkerwijs zagen de rechercheurs hierin niets' verdachts. Echter wèl, toen de hee ren, na verschillende malen getracht te heb ben met den motor te s.arten, dit voorwerp in den steek lieten en aan den haal gingen. De rechercheurs zetten onmiddellijk een achter volging in, met het resultaat, dat een van de vluchtelingen, de 21-jarig» los-werkman P. O., wonende te Rotterdam, gegrepen kon worden. De ander werd later gevat, doch die bleek niet geweten te hebben, dat zijn vriend, die dgn motor onlangs gestolen had, zulk een kwaad geweten had. Hij werd dan ook spoedig op vrije vosten gesteld. O. werd op het politiebureau gefouilleerd en men vond twee horloges op hem. Al spoedig bleek, dat hij' meer van een heele serie ge pleegde inbraken afwist. Een langdurig verhoor had tot resultaat, dat zijn handlanger, de 21-jarige schippersknecht W. T., eveneens kon worden gearresteerd. Het onderzoek wordt nog voortgezet, waarbij intusschen nog twee inbraken konden worden opgehelderd. De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" schrijft ons, dat blijkens een binnengekomen mededeeling van de Nederlandsche Zekeringen- fabriek te Bunnik thans door dit bedrijf zeke ringspatronen worden vervaardigd en in den handel gebracht. Dit artikel werd voorheen steeds geheel uit het buitenland ingevoerd. Daar ook bijna alle onderdeelen door Neder landsche fabrieken worden geleverd is dit pro duct te beschouwen als Nederlandsch fabrikaat. Vrijdagavond j.l. organiseerde het Comité des Amitiés Catholigues Francaises te Amsterdam in het Muziek-lyceum een ,.soirée musicale" gewijd aan heden- daagsche Fransche katholieke componist en. Deze „soirée musicale" werd o.a. bijgewoond door den Internuntius, Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, en den Franschen gezant, Baron d'Amauglt de. Vitrolles, beschermheeren van hei Comité. V.l.n.r. de pianiste Mad.elle Lucienne Delforge, Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, Z. Exc. Baron d'Arnault de Vitrolles en diens echtgenoote Midden in den S-illen Oceaan ligt het ko raaleiland Wake. Vroeger was dit slechts een kale, verlaten rots, maar sinds eenigen tijo strijken daar geregeld vliegtuigen der Pan American Airways op hun verre tochten neer. De passagiers vinden hier versche groenten en vruch.en in overvloed, zoodat de reis op aan gename wijze wordt onderbroken. En met be wondering bezichtigen zij de kleine kweekerij van Mr. Laumeister, die deze heerlijkheden in overvloed verschaft. Want worden hier niet herhaaldelijk 5 kilogram groenten per week van één vierkanten meter geoogs.? Dit uitzonderlijke resultaat werd verkregen met behulp van een nieuwe kweekmethode, die in Amerika reeds op verschillende plaatsen grooten opgang maakt. Men spreekt daar van „soilless growth": kweeken zonder aarde; of ook van „Tank-farming". Heide namen wijzen er op dat de cultuurplanten opgroeien in bakken die niet met teelaarde zijn gevuld, maar met een oplossing van allerlei vocöingszouten, waar aan al of niet wit zand werd toegevoegd. De methode om planten te kweeken op zoo genaamde voedingsoplossingen is al vrij oud, en werd tot nu toe in laboratoria veel benut om te bepalen welke stoffen een plant noodig heeft om te kunnen groeien, en in welke hoe veelheden deze moeten worden toegevoerd. Het I het Encyclopaedisch Kerkelijk Woordenboek met inleiding van PROF. J. B. KOKS TER INZAGE EN U ZULT HET NIET MEER WILLEN MISSEN „Wie de beteekenis en strekking wil weten van de R.K. termen en gebruiken, voorstellingen en opvattingen, zal dit werk niet tever geefs raadplegen. Een prachtwerk!" aldus schreef de Standaard. Niet minder gunstig oordeelde ook overigens de pers over deze uit gave. „Het beste middel om 'n dergelijk boek om zijn bruikbaarheid te beproeven is het nemen van steekproeven. Wij constateerden daarbij, dat bij iedere proef de volledigste gegevens verstrekt wer den, beter dan men ze in een algemeene encyclopaedic kan vinden" (Limburger Koerier). „Inderdaad, dit werk zal voor talrijk velen, zoowel katholieken als niet-katholieken, een uitstekende vraagbaak blijken te zijn" (Het Huisgezin). 700 KOLOM DRUKS EN MEER DAN 200 ILLUSTRATIES Gebonden 4.50, desgew. in termijnen van minstens 1.p. maand |-> te zenden aan Boek- en Kunsthandel H. NELISSEN, Dv/11 Prinsengracht 627, Amsterdam, Giro 60092, Tel. 31791. Ondergeteekende wenscht ter inzage te ontvangen het KERKELIJK WOORDENBOEK. Binnen drie dagen na ontvangst zal hij, bij niet retourneering, het bedrag ad 4.50 voldoen ineens/in maandel. termijnen van NAAM ADRES 24 Er zijn in deze wereld dingen, die men orga- niseeren kan, maar er zijn ook dingen, die, wan neer wij ze willen organiseeren, zich daaraan onttrekken, tusschen onze vingers wegglippen. Zoo zal een organisatie tot eendracht in het politieke leven meestal de tweedracht vergroo- ten, hoewel zij, die dit werk begonnen, oprecht naar den vrede streefden. Zoo is de lichamelijke gezondheid iets, wat tot op zekere hoogte te organiseeren is; het is im mers mogelijk, om de huizen te verbeteren, te zorgen, dat ze ruim en luchtig zijn, aapgenaam rieken, goed verwarmd zijn. Ook is het mogelijk, den arbeidsduur zoo te verkorten, dat de ge zondheid geen nadeeligen invloed ondervindt. Nu weet iederen, dat er op dit gebied nog vee) te doen is. Het leven van verkoopsters in waren huizen en groote winkels, het leven van meisjes in ateliers van hoeden, lingerie en confectie is ongezond, en zou gemakkelijk verbeterd kunnen worden; in een tijd, waarin de winzucht ten koste van anderen niet meer als het eenlg fun dament van de maatschappij wordt beschouwd, zullen dergelijke maatregelen misschien ook nog wel eens getroffen worden. Maar niet in ieder opzicht is de lichamelijke gezondheid te organiseeren. Immers, er zijn vele ziekteoorzaken, waaraan de mensch weinig ver anderen kan; zooals de weersgesteldheid, de wisseling der seizoenen, de plotselinge opkomst van een epidemische golf; dan zijn er nog steeds vele industrieën die min of meer ongezond zijn en ook kan men onmogelijk alle ongelukken ontloopen. Dat is de buitenkant van de gezond heid; aan de binnenzijde van de gezondheid is er nog veel meer, dat niet te organiseeren is, want gulzigheid, luiheid, toorn, wellust zijn op organisatorische wijze niet weg te werken en al deze ondeugden zijn de oorzaak van ziekten. Men zou meenen, dat de geestelijke volksge zondheid zich geheel en al aan de organisatie onttrekt; en inderdaad is er hier voor organi satie in de gewone beteekenis van het woord eigenlijk geen plaats meer. Want al datgene, wat in dit opzicht werkelijk tot stand gebracht wordt, is het gevolg niet van een min of meer massale organisatie, maar van individueele, per soonlijke bemoeiing. De voortreffelijke vereeni- gingen voor Vóór- en Nazorg van Geesteszieken werken immers, doordat iedere aanstaande of gewezen patiënt persoonlijke voorlichting en steun vindt bij een deskundig, welwillend en ge moedelijk persoon, die aan de organisatie van Voor- en Nazorg verbonden is. En dan is deze Voor- en Nazorg enorm in het voordeel, omdat hunne patiënten allen eeni- germate door schade en schande wijs geworden zijn en daarom bevattelijk voor de raadgevingen, die hun gegeven worden. Dit nu is met de meeste menschen niet het geval, en daarom is een organisatie tot bevor dering van de geestelijke volksgezondheid in dit opzicht een vreemde zaak. Hoe men het wendt of keert, het is en blijft een hachelijke zaak. Soms vindt een denker of schrijver een formule en meent dan een oplos sing gevonden te hebben. B.v. dat de kern van het geheele vraagstuk van de geestelijke volks gezondheid eigenlijk in het gezinsleven ligt. Dat is juist, maar hoeveel verder komt men daarmee. Kan men nu op organisatorische wijze den menschen bijbrengen, dat ze hun gezins leven beter grondvestenmoeten, zich daaraan geheel geven, offers daarvoor brengen, endaar- in hun geluk en vermaak zoeken en niets anders willen, dan in de eerste plaats vader en moeder te zijn? Immers neen; de eene mensch kan den ander wel iets bijbrengen, maar deze moet het dan ook willen aanvaarden, en in praktijk willen brengen. En daarom, al is het volkomen waar, dat het zwaartepunt van de geestelijke volks gezondheid in het gezinsleven ligt, is toch deze waarheid op zich zelve onvruchtbaar en wordt eerst vruchtdragend, wanneer de mensch wil lijden en strijden. Een andermaal vindt iemand de waarheid, dat de godsdienst eigenlijk de oorzaak is van de geestelijke gezondheid. Hij heeft gelijk, maar worden door het vinden van deze waarheid de menschen godsdienstiger en gezonder? Immers neen; want het is weer even noodzakelijk, dat een ieder voor zich de waarheid aanvaardt en in praktijk brengt. Is dit dan een reden, om van de verkondiging der waarheid af te zien? In 't geheel niet, maar men mag daarvan niet met zekerheid resultaat verwachten. En het ongeluk wil, dat menschen, die gees telijk eenigszins scheef gegroeid zijn, hetzij door verkeerde of gebrekkige opvoeding, hetzij door aan slechte gewoonten toe te geven, nu ook hun verstand verduisterd hebben, en daarom minder bevattelijk zijn voor de waarheid. De geestelijke of geneeskundige raadgever ziet zich dan vaak voor een onoverkomelijken slagboom geplaatst; de patiënt is niet van plan de raad gevingen op te volgen; de raadgever ziet in, dat de patiënt daardoor eigen handig de sluizeh van den rampspoed opent, maar de patiënt ziet dat niet in en wil het ook niet inzien. Het geval lijkt onoplosbaar. Een man is voldoende om een paard naar het water te brengen, maar twintig mannen zyn niet in staat het paard te doen drinken. Maar het paard krijgt dorst en de patiënt wordt door rampzaligheid be dolven. Wij zullen hopen, dat het niet voor altijd is. Door schade en schande wordt de mensch wijs, tenminste dikwijls. Moet de raadgever dat geval nu opgeven en zeggen: wie niet hooren wil, moet maar voelen? Zeker, ook dat kan noodig zijn, doch m.i. slechts zelden. Meestal is het beter op andere wijze weer opnieuw te beginnen. Soms is het eerst noodiger den patiënt hoop te geven, een ander maal is gestrengheid noodig, bijna altijd is groo te zachtmoedigheid een noodzakelijke vereischte, en juist daarom is het ambt van raadgever zoo moeilijk. Wanneer een geoefend zwemmer ziet dat een ongeoefend jong zwemmer met een ijze ren harnas aan in het water wil springen, zal hij dan niet boos worden? En toch is de houding van menig patiënt niet minder dwaas. Ik geef toe, dit is de zwarte zijde; er is ook een lichtzijde, en deze is veel grooter. Onwille keurig denkt men daarbij aan het Evangelisch woord: de oogst is groot, maar de arbeiders zijn weinigen. En gaat men hierop door, dan kan men de zaak geheel en al omkeeren. Dan pre senteert zich het aanschijn der wereld op gansch andere wijze. Dan zijn het de slecht opgevoede kinderen, de zwakke kinderen, die van jongs af in een zwakwillend, wispelturig of zelfs be dorven milieu hebben geleefd, die nooit goede leiders hebben gehad en door de volwassenen aan hun lot overgelaten en zelfs geëxploiteerd zijn: dan zijn het, zeg ik, deze menschen, die tot ons, de goed opgevoeden, de steeds door goede leeraars geleiden, door den godsdienst gesterkten, tot ons, de geleerden, de aangewe zen leiders zeggen: „Waarom helpt gij ons niet? Waarom scheldt gij maar steeds in het alge meen op liberalisme, socialisme, individualisme, communisme, kapitalisme enz. enz. en waarom helpt gij niet den mensch, die vlak bij u is, uw naaste? Waarom zijt gij gemelijk, kortaf, vol van eigenwaan? Waarom worden wij links lig gende gelaten door u, die immers zoo zegt ge zelf de deugd en wijsheid in pacht hebt? Wat is die deugd en wijsheid, wanneer gij ze niet in praktijk brengt, door geduldig en liefde rijk te helpen, zooals uw Evangelie voorschrijft?" En dat is waar, en zoo beschouwd, komt de organisatie in het juiste licht; zij behoort er voor te zorgen, dat de menschen, die helpen kunnen in aanraking komen met hen, die hulp behoeven; of liever, dat de hulpbehoevenden komen te weten, tot wie zij zich kunnen wen den. Want het eigenlijke werk blijft steeds in dividueel en persoonlijk en in overgroot deel is het dan ook vruchtdragend, niet alleen voor de hulpbehoevenden, maar evenzeer voor de helpers zelve. Dr. TH. H. SCHLICHTING was een Amerikaan, professor Gericke van de hoogeschool te Berkeley (Californië), die deze kweekwijze voor het eerst op commercieele basis ui.voerde. Thans hebben al vele kweekers in verschillende staten van Noord-Amerika zijn methoden in practijk gebracht, terwijl even eens duizenden particulieren hun tomater. of spinazie kweeken in bakken met geschikte op lossingen, Niet het minst varen hierbij wel de zakenlui, die aan laatstgenoemden heel ge wone kunstmeststoffen tegen fabelachtige prij zen, als onmisbare hulpmiddelen voor de „tank-farming" weten te verkoopen. De groote belafigs.elling voor deze nieuwe kweekwijze is vooral het gevolg vah de groote resultaten, die bij betrekkelijk geringe moeite en onkosten worden verkregen. Men maakt ge bruik van potten of bakken, die vervaardigd zijn uit cement, hout, glas, iizer en dergelijke, en tot enkele centimeters beneden den rand worden gevuld met water, waarin de noodigu kuns.meststoffen zijn opgelost. De planten ko men te staan op roosters met houtwol, stroo en dergelijke stoffen, die dienen om aan wor tels en stengels steun te geven. De voedings vloeistof bevat de gebruikelijke kunstmeststof fen zooals nitraten, phospha.en en sulfaten, en üaarnaasc kleine hoeveelheden metalen (boor, mangaan, zink, ijzer), zonder welke de plantengroei spoedig geremd zou worden. Hier liggen natuurlijk vele problemen, temeer om dat elke soort haar eigen eischen steL; het is echter niet mogelijk op ceze plaats dieper op dit onderwerp in te gaan. Maar wel willen wij enkeïe der opvallende resultaten vermelden, die mei. behulp van de „tank-farming" werden verkregen. Een kwee kerij in Californië brengt met behulp dezer methode 200.000 kilo tomaten per H.A. per jaar op, waarvoor de eigenaar des winters 90 ct. per kilo on.vangt. Des zomers gaat hij henge len! De genoemde prof. Gericke oogstte even veel, en zijn planten bereikten een hoogte van 7.5 meter. Intusschen moet men bedenken dat de Califomische zon hier meewerkt, en ook: dat in een Hollandsche kas de opbrengst niet zooveel minder behoeft te zijn. Maar in elk geval zijn dit merkwaardige resultaten, en ver dient de nieuwe methode ook in ons land, waar de tuinbouw zulk een voorname rol speelt, de volle aandacht van alle belanghebbenden. Wij zijn daarom ons licht eens gaan opste ken op de Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer, waar ir. Koeman ons met groote bereidvaardig heid een en ander mededeelde over de kansen der „tank-farming" voor ons land. Het is geen wonder dat men zich in dit centrum van bloe men- en groententeelt daarvoor bijzonder in teresseert, hoewel een deskundige als deze Rijkstuinbouwconsulent de Amerikaansche re clame met Hollandsche nuchterheid weet te be- oordeelen. „De nieuwe methode heeft echter aldus vertelde onze zegsman op zijn werkkamer, die van drukken arbeid getuigde zeker belang rijke voordeelen. Men beheerscht veel beter de bodemomstandigheden, en kan vele „ziekten van den grond" vermijden. De hoeveelheid dei- aanwezige en benoodigde viiedingsstoffen laat zich heel nauwkeurig berekenen en contro leeren." „Dus U meent dat er ook in ons land op deze wijze wat te bereiken zal zijn?" „Wij zijn nog in het stadium van afwach ting en voorbereiding. In het volgend voorjaar zullen hier zeker proeven in deze richting wor den genomen. En dat deze goede resultaten zul len kunnen opleveren, blijkt uit potproeven die hier al eerder werden opgesteld. Wij verkregen daarmee inderdaad in korten tijd zeer hooge opbrengsten." „Hoe denkt U zich de inrichting van Uw „soilless growth"? „Wij zullen geen watercultures opstellen, maar de voedingsoplossing op wit zand bren gen, en haar elke week vernieuwen. Het is echter de vraag of toch niet blijkt, dat de na tuurlijke bodem goede eigenschappen heeft, die men niet zoo licht zal kunnen nabootsen." „En welke planten komen vooral in aan merking voor deze zandculcures?" „Omdat deze nog heel wat onderhoud vereischen zijn vooral intensieve cultures aan gewezen, waarbij kleine oppervlakten veel moe ten opleveren. Wij hopen te beginnen met an jers, waarmee in Amerika reeds goede resul taten werden geboekt. En dan komen misschien ook rozen aan de beurt. Duurdere snijbloemen ieenen zich wel het best er voor om aldus te worden gekweekt." „Zou het ook mogelijk zijn aldus den tijd van bloei en vruchtvorming by verschillende planten sterk te verschuiven?" „Slechts in beperkte mate, want hier in Holland moeten we altijd rekening houden met de vrij geringe hoeveelheid licht. En kunst licht helpt meestal ook maar half, of men moet dit zoo intens laten zijn, dat de stroom- rekenmg weer te hoog wordt. Maar er zal waarschijnlijk wel wat bereikt kunnen wor- den. In de toekomst verryzen er misschien wel kweekenjen, die veel weg heboen van een groote apotheek, waar alles precies wordt gewogen en viil C lAlIl Met zulk een beeld voor oogen zochten we het station weer op. En deze overtuiging namen ,we uit Aalsmeer met ons mee; als er inderdaad toekomst in de „tank-farming" zit zal de Hollandsche kweeker zich zijn kansen op dit gebied niet laten ontglippen! Tydens de algemeene ledenvergadering van den nationalen katholieken bond van mole naars, graan- en meelhandelaren „St. Victor", welke dezer dagen te 's Hertogenbosch is ge houden, werd jhr. mr. F. van Rijckevorsel als eerelid van dezen bond geïnstalleerd. De opbrengst van de z.g. „overige middelen was over de maand November 36.813.782, dat is 1.045.032 boven de raming. Dit zou men als 'n gunstigen factor kunnen beschouwen, ware het niet dat 'n vergelijking met 1937 zeer in het nadeel uitvalt van de af- geloopen maand. De totale opbrengst van No vember 1937 was n.l. 38.310.382, dus bijna an derhalf millioen meer dan dit jaar. Hierdoor vermindert uiteraard de voorsprong op 1937 die tot nu toe was behaald. Ultimo October was de opbrengst over 1938 nog 5.776.831 meer dan over hetzelfde tijdvak van 1937 welk voordeel door het minder fraaie resultaat teruggeloopen is tot 4 280.230. Wanneer we echter de werkelijke inkomsten over 1938 vergelijken met de daarvoor opgegeven raming, dan kan men nog alleszins tevreden zün; w'ant eind November valt er ten aaniien van de eerste elf maanden van 1938 een voor- deelig saldo van 10.054.650 boven de geschatte opbrengst te constateeren. Natuurlijk bluft Dividend- en Tantièmebelasting belangrijk ten achter op de raming, daarvoor Is het seizoen nu eenmaal voorbij, maar het fe)t dat de 'opbrengst over November 1938 slechts de helft is van diezelfde maand in 1937 mag toch niet onvermeld bluven. Intusschen is dit feit niet zoo ernstig als het zich laat aanzien, want de vorige maanden heb ben zich zoo goed gehouden dat de tot nU toe bereikte resultaten reeds 2.726.687 boven de verwachting uitgaan. De Rechten op den invoer deden het wel niet zoo goed als de vorige maand, toen een record-prestatie werd geboekt, maar toch is er volop reden tot tevredenheid, want de opbrengst van 8.481.497 kwam nog 314.831 boven de raming uit, waardoor er voor December nog de taak overblijft om een bedrag van 1.096 690 te boeken, hetgeen, gezien de jongste resultaten, 'n peuleschilletje genoemd is. Het ziet er dus naar uit. dat de toch reeds hoog geschatte raming glansrijk gehaald zal worden. De Accijnzen vertoonen een wisselend beeld. DatNovember niet ten onrechte slacht maand wordt genoemd blijkt overduidelpk uit de opbrengst van accijns op geslacht, die niet een totaal van 633.935 bijna 34.000 de raming te boven gaat. De wijn-inkoopen voor de a.s. feestdagen zijn reeds lang achter den rug en het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de No- vember-opbrengst van accijns opwyn nog niet een vierde deel bedraagt van de raming. Het staat echter te bezien of tie totale opbrengst over 1938 het bedrag van de raming kan halen Daarvoor zou December het respectabele bedrag van 218.384 moeten opbrengen. Speciale vermelding verdient de Omzetbe lasting'. Deze bracht het respectabele bedrag van 8.550.203 op hetgeen 2.300.203 meer is dan de raming. Natuuriyk is dit wel eenigszins te verklaren uit de toenemende aankoopen v°°( St. Nicolaas, maar het stemt toch tot gep®5^ voldoening, wanneer men Constateert dat de huidige November-opbrengsten nog 1.300.782 boven de inkomsten van November 1937 uit' gaan. Door dit fraaie resultaat is na 11 maanden het voordeelig saldo boven de raming gekomen op 2.362.624. Hetgeen in December meer bin- nenkomt dan 2.362.624 is nu voordeel boven de totale raming. De Zegelrechten blijven nog steeds in een impasse. Met een bedrag van 1.451.092 blijven we deze maand Weer 7X5.574 onder de raming, zoodat het nadeelige saldo over 1938 nU reeds een bedrag van 4.202.653 aangeeft. Een vergelijking met het vorige jaar geeft een nog somberder beeld, want na 11 maanden effecten handel is de opbrengst van de Zegelrechten liefs® 10.894.773 minder dan in dezelfde periode v&n 1937. De Registratierechten bleven wedei" om onder de raming, zoodat er na XI maanden een nadeellg verschil tusschen de raming en dc opbrengst in het loopende jaar van 931.979 te constateeren valt. Bij de directe belastingen is geraamde bedrag van ƒ116.400.000 dollar het zul' ver bedrag der kohieren overtroffen. De °P' brengst bedraagt n.l. 120.132.304. Tot en mc' November 1938 bedroeg het zuiver bedrag def kohieren 49.832.706 tegenover een raming v®" 52.300.000. Wat het Verkeersfonds betreft, kan tsI1 aanzien van de motorrytuigenbelasting gecon stateerd worden dat de opbrengst van de eerste elf nïaanden van 1938 21.779.493 bedroeg, Üet' geen nog ƒ1.420.507 beneden de totale ramin? is. De opbrengst in November was hier 1.412-696 dus in de volgende maand zal nog iets m«er moeten worden gepresteerd om het ,benoodigde bedrag te halen. De Rijwielbelasting komt nog 30.692 te kort en het is te betwijfelen of dit bedr®£ nog in December binnen kan komen. Wil merl in de verwachtingen 7.800.000) niet W schaamd worden, dan zal het noodzakelijk dat een actieve rijwielplaatjes-contröle in deZÖ laatste maand van het jaar nog een behoorlik aantal slachtoffers kan maken. Men zy dus waarschuwd. Deze week is de zeereerw. zeergel. heer Af' D. A. W. H. Sloet, rustend pastoor van coude, van de laatste H.H. Sacramenten v<^ zien. de Met het oog op den hoogen leeftijd en zwakte van den patiënt kan bezoek niet den toegestaan. atbeteekent het lijden in den tijd, vergeleken bij het geluk In de eeuwigheid?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6