Neerlands positie in dezen tijd van spanning D L KERST AANBIEDING 7, Derby en Everton verliezen! WEERMACHTSVRAGEN Sport en spel VAN DE DAKEN Prof- Dr. Gerard Brom f 2.50 DORP IN DE HEI Em. van Hemeldonck f 3.00 HAKENKRUIS EN SOVJETSTER 2.20 BRUIDSTRANEN Roman v. Isabella Rivière f3.00 HET HUIS VAN DEN PROFESSOR f 2.60 ZONDAG 18 DECEMBER 1938 Rede van luit.-gen. b.d. jhr. W Röell, oud-commandant Veld leger, voor de Ver. voor Nationale Veiligheid Een Maginot-linie doelloos? Wat voor een land noodig is WONING AFGEBRAND De bewoners waren afwezig SOBRIËTAS-LOTERIJ Acetyleentoestel ontploft Jonge smid op vreeselijke wijze omgekomen Op vrije voeten De van meineed verdachte H. na verhoor in vrijheid gesteld UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Bevorderingen bij het Ned.- Indische leger VOETBAL R.K. F.-elftal- Rotterdam De wedstrijd op het Leonidas- terrein gaat in ieder geval door MOTORSPORT KARL GALL GAAT WEER RIJDEN Zijn werkzaamheden bij de B.M.W. reeds hervat HOCKEY NED. DAMES HOCKEYBOND De opstelling der elftallen Dagboek uit Duitsche gevangenschap door F. Sentry Roman van Willa Cather tezamen voor Bestel nog heden bij Uw boekhandelaar of bij THIJMFONDS - Nobelstraat 20 - Den Haag HOCKEYWEDSTRIJDEN AFGELAST DAMMEN FINALE MEESTER- WEDSTRIJDEN CRICKET Cricket in Zuid-Afrika ZWEMMEN Nederlandsche zwemsters en zwemmers naar Denemarken Nationale wedstrijden te Leiden WIELRENNEN Wals door den Franschen Bond beboet Hollandsche renners bij Helyett Geen eigen verzorgers meer bij Antwerpsche Zesdaagsche IJSHOCKEY „Trail Smoke Eaters' Nederland VOETBAL IN ENGELAND Fraaie prestatie van Middles brough en Charlton Athletic Chelsea in de misère BILJARTEN OM DE COUPE GLORIEUSE België leidt tegen Duitschland met 86 Om het kampioenschap 2e klasse klein biljart kader De Vereeniging voor Nationale Veiligheid heeft Zaterdagmiddag in „Pulchri Studio" te Den Haag een openbare algemeene vergadering Behouden. Bij het begin der vergadering heeft de voor zitter, prof. De Quay, woorden van hulde ge dijd aan de nagedachtenis van den in de af- êeloopen week overleden reserve-kolonel Ma- thon, die de stichter der vereeniging was en die zonder zichzelf op den voorgrond te plaatsen, haar bezielende kracht is gebleven. Onder degenen, die de vergadering bijwoon den, merkten wij op den commandant van het veldleger en gouverneur der Residentie, luit.- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, °Ud-gouverneur-generaai jhr. mr. B. C. de Jon- Se, de staatsraden Schokking en Muller Massis, den Commissaris der Koningin der provincie Oroningen, mr. Linthorst Homan, en verschei dene andere militaire en civiele autoriteiten. Luit.-generaal b. d. jhr. W. Roell, oud commandant van het Veldleger, heeft een rede gehouden over „weermachtsvragen met het oog op de positie van Nederland in het licht van de gewijzigde internationale situatie". De gewijzigde internationale omstandigheden aldus spr. zijn als een vergelijking met vele onbekenden. Een vast internationaal beeld is nog niet ontstaan. De internationale politieke structuur is „flieszend" gebleven, en naar spre kers oordeel zal zij dit blijven omdat zij gebouwd *erd op tweeërlei soorten van drijfzand. Eenerzijds dat van zich in verslappende, ten heele als sentimenteel humanitair voordoende Uitingen, zooals dit zich ook afspiegelt in de ivereldbeheerschende gevolgen van de door Mac- Donald tot internationale impotentie gebrachte eh daardoor van haar preventieve waarde be roofde Britsche vloot. Of wel in Chamberlain's eerste bezoek aan Berchtesgaden, of eindelijk in Qe thans definitief als fata morgana gebleken Waarde van den Volkenbond als beveiligend °rgaan. En anderzijds het drijfzand van hetgeen uit den wil van dictatoren in het leven wordt ge- toepen en daar alleen in kan worden gehouden door er telkens nieuwe stimulantia, die de na tionale eerzucht prikkelen, aan te geven. Welnu, het zijn deze onbekenden, die helaas Zich elkén dag weer aandienen, hetzij in hare gevolgen, hetzij in nieuwe werkelijkheid, welke °nze internationale strategisch-politieke om standigheden beheerschen en naar sprekers oor deel sinds Mtinchen en door München Uitermate verslechterd hebben. Spr. legde er den nadruk op, dat de Neder landsche weermacht is een vredelievend, bo venal preventief werkend, instrument zonder imperialistische bedoelingen. Daarom waren de na-oorlogsche defaitistische stroomingen zoo onvaderlandslievend, zoo ge vaarlijk voor den wereldvrede en in feite dus zoo oorlogszuchtig. München, zeide spr., is voor velen met een aureool omgeven, maar voor hoe langer hoe lieer slechts de nooduitgang uit een zelf aan gestoken huis. Einde van een meer en meer als ih zijn oorsprong op politieke overbluffing ge- Sronde en daarom sterk overdreven gebleken ge- vaarperiode, maar begin van een veel ernstige- Zen toestand van voortdurende labiliteit en hon- Ber naar meer. De ontzettende roering, welke het Westelijke tfeel van den Stillen Oceaan thans al eenige jaren en wel in het bijzonder nu doormaakt, vraagt eens te meer voor Australisch en Azia tisch Nederland de volle wereldbelangstelling. De politiek van Japan zal nauwlettende aan dacht moeten hebben, en zelfs al heeft het de handen vol aan de Chineesche taak, ook hier "loet de zich snel ontwikkelende en wijzigende internationale situatie ons op het ergste voor bereid doen zijn. De groote onbekende in het huidige politiek ztfategische bestel is wel de totale afwezigheid van houvast ten aanzien van hetgeen eertijds •■l'équilibre des forces" werd genoemd, het toen Wat gepraat evenwicht der strijdkrachten. Wat betreft de troepensterkten zal Duitsch- iand straks wel weer het organisatiewonder zijn. De in de pers genoemde 18 legerkorpsen met 3 hergdivisiën en 5 pantserdivisiën komen zoowat "vereen met de later uitgelekte pl.m. 900.000 man Vi'edessterkte, maar men kan er zeker van zijn, ö"t de definitieve legersterkte de vier millioen ^eer zal bereiken. Prankrijks leger zal, zelfs aangevuld met ge beurde troepen, niet veel meer dan de helft van het Dultsche bereiken, terwijl de vrijwilligersle gers van Engeland en Amerika tegenover deze Willioenencijfers klein zijn. Italië's oorlogssterkte zal de 2 millioen ook *ei naderen. Zeker is het, dat de Engelsche vloot omstreeks 1941 weer op zoo groote sterkte zal zijn, dat zij aan haar home-fleet als afsluiting van de Noordzee c.a. voldoende heeft. Dat zij veider Wet haar Mediterranean-fleet en de Fransche Zeker het overwicht in de Middellandsche Zee en Wt de Atlantic-fleet haar Facific-strijdkrachten Zoo zal kunnen versterken, dat zeker met Amerika en de Dominions zij Japan de baas h\ steunende op Singapore. Vreedzame pacten, niet aanvals-, vloot- en luchtmachtsbeperkingsplannen naar het Pairing-off-systeem, Münchensche liefdes- betoogingen, dit alles is niet van de lucht. maar met den tegenhanger van onaange name redevoeringen, irredentistische be wegingen voor binnenlandsch gebruik en Van alle kanten de opmerking, dat er slechts ééne diplomatie mogelijk is, n.l. die, steu nende op een sterke weermacht. Gevaar voor verstoring der mobilisatie gaf Aanleiding tot den bouw der Maginotlinie aan Prankrijks oostgrenzen, later, nadat België zijn Zelfstandigheid ging hernemen, gevolgd door de Jhans nog in afbouw zijnde betonneering her noordgrenzen, terwijl ook België tègelijker- Od zijn oostgrenzen versterkte. Men denke niet gering over dergelijke Magi- "otUnies, steden van beton en ijzer boven en °hder den grond. Tientallen kilometers diep en honderdtallen kilometers lang, loopende van Bazel tot Maeseyck met aftakkingen langs de Fransche noordgrens, hier en daar steunende op inundaties. Milliarden werden er aan be steed De vraag is gewettigd, of toen, met het vóór 1932 beperkte doel deze betonmassa's noodig waren. Spr. gelooft van niet en hij acht dit belangrijk voor Nederland. De Maginotlinie werd oorspronkelijk gescha pen om gepantserde aanvallen van een beperkt leger te keeren, later werd zij uitgebouwd tot weermiddel tegen den aanval van de moderne millioenenmassa's met alle zware aanvalsmid delen, welke de groote machten tegen elkaar aanzetten als hun mobilisatie en concentratie voldongen is. Voor de nevenlanden en hier is het belang voor Nederland is die doelstelling niet de zelfde, tenzij zij hun hoofdverdedigingslijn reeds aan de grens hebben liggen. Bij hen is het hoofdzaak aldaar alleen het voorspel door gepantserde overvalling te keeren, om hun mo bilisatie veilig te stellen. Evenals spr. de oorspronkelijke Maginotlinie in Frankrijk overdadig achtte voor pantser- aanvallen van de rijksweer alleen, evenzeer acht hij bij ons een Maginotlinie niet noodig, afge zien nog van het feit, dat zij langs alle gren zen ingericht onbetaalbaar zou zijn, maar wat erger is, er een onvoldoende bezetting voor zou zijn. Sterke steeds aanwezige parate grenstroepen kunnen hier redelijke zekerheid geven. Natuurlijk zal de doorvoering van het ver- groote contingent van de gewijzigde dienst plichtwet hier ook iets geven, maar zeker nog niet waarborgend afdoende. En nu zijn er twee elementen die in dezen mede spreken, n.l. de in het huidige stelsel on- vermijdelijkerwijze veel te ingewikkelde bevel voering en anderzijds de onbetwist onvoldoende sterkte van het veldleger voor de daaraan in redelijkheid te geven taken, hetgeen ook spoe dige voorziening eischt. Beide vinden hun oplossing in de dringend noodige oprichting van nieuwe en dan steeds op verhoogde capaciteit gebrachte groote eenheden, dus nieuwe grensdivisietroepen, vogr die taak speciaal berekend. Maar daarnaast is het tweede dringende ele ment van paraatheid, de beveiligde opstelling van de hindernis-troepen. Tegenover gepant serde aanvallen, gesteund uit de lucht, zijn on- beschermende troepen als schapen ter slacht bank. Er zullen dus op de plaatsen, waar zij moeten optreden, gewapend betonconstructies moeten komen, steeds gereed hen op te nemen. Zoowel te velde als bij de groote centra dient daar nevens een zeer ruime toebedeeling aan lucht afweergeschut, aan jachteskaders en de inrich ting van gewaarborgd veilige, bomvrije vlieg velden en hangars te worden verzekerd. De grensbeveiliging is nog onvoldoende. Hier voor zullen nieuwe, ultra-parate groote een heden als dekking moeten komen, dus belang rijke legeruitbreiding en dientengevolge een nog verder uit te breiden contingent tot 45.000 a 50.000, dus algemeene dienstplicht. Spr. hield vervolgens eenige beschouwingen over de weermacht in Ned.-Indië. Resumeerende is spreker van oordeel, dat er op grond van de gewijzigde internationale om standigheden juncto de zich voltrekkende ge wijzigde begrippen in zake strategie en oor logsmoraliteit met den grootsten spoed noodig is: a. De oprichting van nieuwe groote eenheden van zeer sterke vredesparaatheid met eenvou dige ongekunstelde bevelverhoudingen voor de grensdkking en mobilisatiebeveiliging, speciaal sterker bewapend met anti-pantsergeschut en tankbuksen. Om de gedachten te bepalen een vijfde en zesde divisiegroep (legerkorps), welke in aansluiting aan de vervulling van deze pri maire dekkingstaak het alsdan ongerept gemo biliseerde veldleger zal kunnen versterken, het geen voor zijn vele mogelijke oorlogstaken toch al dringend noodig is b. De vervaardiging van de groepen van lich tere beton pillboxen in den zin als door spre ker als betonguerilla voor de grensgebieden en meer binnenwaartsche verdedigingslijnen uit eengezet werd, het oostfront der vesting Hol land en de havens inbegrepen. Een en ander mede met gewaarborgde be zetting a la minute. c. Sterke vermeerdering van steeds parate luchtafweermiddelen, te vele en bij de groote centra, dus ook ten dienste der grensbeveili ging en daarmede parallel gaande voortgaande uitbreiding van de jachteskaders en bouw van ondergrondsche (bomvrije) vliegvelden en han gars. d. Drie tot vier slagschepen voor de verdedi ging van Ned.-Indië. Vanochtend om zeven uur ontdekte de post bode te Eelderwolde, dat vlammen sloegen uit de woning van de familie J. Ruzius aan den Paterswoldscheweg, onder de gemeente Haren. Hij waarschuwde de Harensche brandweer, die spoedig ter plaatse was en het vuur met drie stralen bestreed. Zij werd hierbij geweldig ge handicapt, doordat eerst het ijs in de sloot moest worden stukgehakt. Het huis, dat alleen stond, is tot den grond toe afgebrand. Niets is gered. Bjj het uitbreken van den brand was nie mand aanwezig. De heer Ruzius was naar zijn werk in Groningen, terwijl zijn vrouw in het R. K. ziekenhuis verpleegd wordt. Vóór zijn vertrek had hij de kachel aangemaakt, zoodat moet worden aangenomen, dat daardoor de brand is ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. „Sobriëtas", de Federatie van R.K. Diocesane Bonden tot bevordering der Christelijke matig heid en tot bestrijding van het alcoholism;, heeft dezer dagen de Kon. goedkeuring verkre gen tot het organiseeren van een landelijks verloting. Over het geheele land zullen Kruis- verbonden, Mariavereenigingen en welwillende particulieren een groote actie beginnen om de 100.000 loten van „Sobriëtas" te plaatsen. De prijs der loten is laag gesteld. Er zijn niet min der dan duizend prijzen te winnen. De trekking is bepaald op 15 December 1939. e sterke wijkt niet voor tegen wind. slechts de zwakke waait mee Zaterdagmorgen is in het gehuchtje Elp, in de gemeente Westerborg, een vreeselijk onge luk gebeurd, waarbij de 26-jarige Hiddo Zuider- weg, zoon van den dorpssmid, om het leven is gekomen. De jonge smid was buiten aan het werk voor de smederij van zijn vader, Daarbij maakte hij gebruik van een acetyleen-laschapparaat. Plot seling ontplofte dit apparaat, waarbij Zuiaer- weg door wegvliegende deelen werd geraakt. Het hoofd werd hem Van het lichaam geschei den, zoodat hij op slag dood was. "Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren, zocdat men de juiste toedracht niet weet. Men hoorde eon lievigen slag en toesnellende, vond men het zwaar verminkte lichaam van den jongeman. Vrijdag heeft de rechter-commissaris in strafzaken te Den Haag, op vordering van den officier van jus.itie, zooals gemeld is, het voor onderzoek geopend in de strafzaak tegen den heer A H., te Amsterdam, beschuldigd van meineed. De rechtercommissaris heeft dit onderzoek geleid in tegenwoordigheid van den officier van justitie en van den verdediger van H., mr. Ber nard M. Cohen, advocaat te Amsterdam. Na verhoor van den door den officier van Justitie opgeroepen getuige en een zeer kort verhoor van den heer H., die zijn onschuld volhield, heeft de rechter-commissaris diens in hechtenisneming geweigerd en de onmiddellijke invrijheidstelling van den beschuldigde be volen. Met ingang van 1 Januari 1939 is aan J. W. Egberts, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Huizen. BUITENZORG, 17 December. (Aneta). Met ingang van 31 December zijn bij de artillerie bevorderd tot luitenant-ko'oncl majoor A. M van Dijk, en tot majoor de kapiteins H. W. Tersteege, A. van Oosten, E. Engles, van wie beide laatsten in Nederland gedetacheerd zijn. Naar wij uit Rotterdam vernemen, gaat de wedstrijd van het R. K. F.-elftal, dat heden te Rotterdam tegen de ploeg uit de Maasstad speelt, in ieder geval door. On danks de vorst verkeert het veld in dus danige omstandigheden, dat de ontmoeting niet behoeft te worden afgelast. De bekende Duitsche motorrenner Karl Gall zal in het komende seizoen weer voor B.M.W. gaan rijden. Men zal zich herinneren, dat Gall bij ,de training voor de laatste T.T.-races op Man zoo ernstig kwam te vallen, dat voor zijn leven werd gevreesd. Dagenlang bleef hij be wusteloos en eerst na twee maanden was zijn toestand van dien aard, dat hij vervoerd mocht worden. Men geloofde, dat dit ongeval het einde zou beteekenen van zijn succesvolle carrière, maar de taaie Beier denkt er niet aan. Hij heeft zijn werkzaamheden in de toetsafdeeling van de B. M. W. reeds hervat. Voor de selectie-wedstrijden van den Ned Dames-Hockeybond, welke Zondag a.s. op de terreinen van het „Gooi" te Bussum worden ge speeld, zijn de volgende elftallen samengesteld: Elftal A: Doel: Andreas (BDHC); achter: Schilthuis (HDM), Richter (Be Fair); midden: De Vlet ter (BDHC), J. Goetink (Rood Wit), Jonck- heer (Hilversum); voor: Dragon (HHYC), Mul der (BDHC), Garrels (Amersfoort), Teilegen (HHYC) en Elsevier (Thor). Elftal B: Doel: Eggels (Union); achter: Hezemans (HTCC), van den Berg (Hilversum); midden: Offerhaus (HDM), Coenen (Togo), Heitkönig (Union); voor: Faber (Amsterdam), Bosch (HHYC), Koenen (HTCC), E. Kruize (HHYC), Nagel (Leiden). Elftal C: Doel: Ubbink (Gooi); achter: van Haastert (HOC), Kerkhoven (BDHC); midden: Smit- huyzen (Amsterdam), Enthoven (Hilversum), De Voogd (Rood Wit); voor: Resius (Deventer), Cremers (Hilversum), van Grinsven (Amster dam), R. Granpré Molière (Gooi), Exalto (HHYC). Brom heeft altijd een groote groep vereerders en bewonderaars behouden en dit boek zal die groep ongetwijfeld nog versterken". (Boekenschouw) „Gelezen en herlezen heeft het de waarde van een gezonde harts- versterking". (De Maasbode) Dit werk is in den prijskamp voor het beste Kempische verhaal met algemeene stemmen en zonder discussie door de jury met den eersten prijs bekroond. „Dg schrijver bezit een rijke inspiratie, weet de karakters van zijn helden psychologisch te verklaren en niettegenstaande de talrijke typen, die beschreven worden, blijft het verhaal, dank zij de span nende en logisch opgebouwde intrige, een sterk geheel. Van Hemel donck veroverde met zijn „Dorp in de Hei" een schoone plaats onder onze beste Vlaamsche vertellers". (De jury) „Het is een gave roman, met tal van wondermooie passages Ik zou het op een lijn willen stellen met Bartje van Anne de Vries of De Bikkel van Diet Kramer, maar het geeft meer voldaanheid omdat de diepte en de kracht van het geloof er de folterende momenten van het leven nog draaglijk maakt". (St. Maarten) „Een eerlijk mooi boek, dat met recht 'n prijs won". (De Zevende Dag). „Gegrepen uit het volle leven". (De Telegraaf) „De vermaarde Bond-zonder-naam vindt in dit diep-ontroerende dag boek zijn toegepaste evangelie en zijn grondwet.... Hij geeft een nuchter en vaak humoristisch relaas van de feiten, maar die feiten zijn al erg genoeg. Alleen op 't eind na de bevrijding breekt het gevoel door; dan wordt het ook een prachtig stukje litteratuur vol zuivere ontroering. Een waar en simpel boek, geheel doortrokken van een heerlijke en diepe sensus catholicus". (Nieuwe Eeuw) Maar en dit is de grootste verdienste van dit werk het boek laat een onuitwischbaren indruk achter een geschiedkundig document(De Bazuin) „Simpel en onopgesmukt vertelt hij en hierdoor is dit boek van den eenvoudige geworden tot een aangrijpend en ontroerend, maar soms ook vreeselijk document.... Ontroerend is dit dagboek, haast op elke bladzijde". (Volkskrant) „Zelden is die liefde van man en vrouw, de onbevredigdheid der volmaaktste menschelijke liefde, de behoefte aan God, zoo intens en levenswaar beschreven. Het is een allerzuiverst katholieke roman; niet- katholieken zullen over veel het hoofd schudden. Een dergelijk boek kan slechts geschreven worden in een land van ongebroken katholieke traditie". (Boekenschouw) „We hebben zelden zulk een treffenden huwelijksroman gelezen Natuurlijk alleen een boek voor volwassenen, vooral voor verloofden en gehuwden 'n prachtboek, dat wij warm atanbevelen". (De Bazuin) Het vertelt ons geen geschiedenis van uitsluitend brave, degelijk katholieke menschen. Er komt in het heele verhaal maar één kath. figuur voor en dat is nog wel een bijfiguur. Het is echter de géést, de manier van de dingen te zien en te zeggen, die het meesterwerk stempelen tot 'n zuiver kath. roman. Door Gabriël Smit op lofwaardige wijze vertaald(Res.bode) Elk dezer boeken is afzonderlijk verkrijgbaar tegen den bij den titel vermelden prijs. Deze 5 WAARDEVOLLE PRACHTIGE BOEKEN, pas verschenen, gebonden in smaakvolle banden met een normalen prijs van^f 13.30, in aantrekkelijke Kerstverpakking. Elftal D- Doel: van Veen (Groningen); achter: Bessem Thor), Rollin Couquerque (HOC); midden: ,an Sas (Breda), de Marez Oyens (BHV), T. 3roese van Groenou (HHYC); voor: Bousquet (Togo), S. Broese van Groenou (HHYC), Ver meulen (Union), van Pallandt (Haarlem), T. Goetink (Rood Wit). Het spelrooster is als volgt: 11 uur: elftal Aelftal C; 11.25 uur elftal B —elftal D; 12 uur: elftal Belftal A; 1 uur elf tal Celftal D; 1.45 uur: elftal Delftal A; 2.10 uur: elftal Belftal C. Men deelt ons mede, dat de hockeywedstrijden van H.H.IJ.C. en Togo, welke heden op de vel den van „Klein Zwitserland" te 's Gravenhage gespeeld zouden worden, wegens de vorst zijn afgelast. In den eindstrijd om den meestertitel dam men hebben zich de volgende heeren geplaatst: M. R. C. Stahlberg, Amsterdam; W. van der Kraan, Dordrecht; J. Jurg te Almelo en P. Idzerda te Rotterdam. Op 17 December vangt deze finale aan te Utrecht om 4.30 uur n.m. met de partijen v. d. KraanJurg en IdzerdaStahlberg. In Utrecht wordt bovendien nog gespeeld op de volgende data: 19 December. 24 December, 26 December (2den Kertsdag), 28 December en 7 Januari. Op 23 December wordt te Rotterdam de partij v. d. Kraan—Idzerda gespeeld, terwijl op 20 De cember te Dordrecht de partij Idzerda—v. d. Kraan plaats vindt. De spelers ontmoeten elkaar ieder twee malen. Er wordt gespeeld met een tempo van 25 zetten per uur. De M. C. C. behaalde te Pretoria de 4de in- nings-overwinning van den toer. Noord-Oost- Transvaal was ook in de 2e innings niet bij machte den Engelschen aanval te bespelen. Vooral Verity's bowlen leverde onoverkome lijke moeilijkheden op en met 420 had de Yorkshire-bowler een belangrijk aandeel in den snellen val der wickets. Ook Edrich met 217 deed goed werk. Brown ging met no. 5 in er, scoorde een aantrekkelijke 35, daarmede zijn totaal in beide innings gemaakt op 110 bren gende. De M. C. C. won met innings en 76 *uns De Engelschen reizen nu naar Johannesburg voor een verblijf aldaar van bijna 3 weken. Zaterdag begint een driedaagsche wedstrijd tegen Transvaal, dat over een uitstekend elftal beschikt. 24 December begint de testmatch 7-uid-AfrikaEngeland Naar wij vernemen heeft de Deensche Zwem Bond eenige Nederlandsche zwemsters en zwem mers uitgenoodigd om op 18 en 20 Januari a.s. te Kopenhagen en den 22sten te Odensé aan den start te komen. Het betreft hier de zwem sters J. Waalberg en Nida Senff. van wie de laatste den beker zal moeten verdedigen, wel ken zij te Denemarken gewonnen heeft voor den besten tijd op de 100 meter rugslag en de 100 meter borstcrawl. Een erkenning van het feit, dat ook de prestaties onzer heeren op inter nationaal peil gekomen zijn. beteekent de uit- noodiging aan K. Hoving, H. Smitshuyzen en J. C. Scheffer. De heeren hebben hun defini tieve deelneming nog niet kunnen melden. In de overdekte zweminrichting aan de Haar lemmerstraat te Leiden, zijn voor een groot aantal toeschouwers nationale zwemweds-rijden gehouden, georganiseerd door de samenwer kende Leidsche zwemvereenigingen. De fraaiste prestatie van den avond leverde Irene Van Feggelen op de 100 M. rugslag door dezen af stand in 1 min. 13.1 sec. af te leggen, waar mede zij dus slechts 0.2 sec. van het wereld record verwijderd bleef. ■*-7 In de laatste bijeenkomst van de sportcom- missie van den Franschen Wielerbond is in behandeling gekomen een klacht van de di- rec-ie van het Parijsche Buffalo-Stadion naar aanleiding van het feit, dat Cor Wals een con tract in Parijs niet is nagekomen, terwijl hij den avond tevoren nog in Duitschland had ge reden. Wals, die verwees naar een doktersverklaring, is echter door den Franschen bond beboet met 4.000 francs, binnen veertien dagen aan de di rectie van het Buffalo-Stadion te betalen. De wielerploeg van het bekende Fransche rijwielmerk Helyett voor 1939 is thans com pleet. Niet minder dan 4 Nederlanders zijn in de ploeg opgenomen en wel Middelkamp, Bras penning, van Amsterdam en Lambrechts. Na afloop van de laatste Antwerpsche zes daagsche heeft de directie meegedeeld, dat zij maatregelen zou nemen tegen zekere managers en soigneurs, die den strijd trachten te be- invloeden. Thans heeft de heer Van Gastel, di recteur van het Antwerpsche Sportpaleis, of ficieel meegedeeld, dat de soigneurs voor de ko mende zesdaagsche verschaft zullen worden door het Sportpaleis zelf, dat hen ook in dienst neemt. De renners mogen dus hun eigen soigneurs niet meenemen. De uitslagen van de voetbalwedstrijden, welke Zaterdag in de league zijn gespeeld, luiden: ArsenalStoke City4—1 Aston VillaLeeds United21 BlackpoolBirmingham 21 BrentfordManchester U. 25 Derby CountyMiddlesbrough 14 EvertonCharlton Athletic 14 Grimsby Town—Leic. City 61 Huddersfield TownPreston N. E30 PortsmouthChelsea 21 Sunderland—Liverpool 2—3 Wolv. Wand.Bolton Wand11 De stand is nu: Derby County 20 13 3 4 29 4023 Everton 19 13 1 5 27 39—20 Liverpool 19 8 7 4 23 3426 Wolv. Wand. 19 8 6 5 22 29—15 Middlesbrough 19 9 4 6 22 4231 Charlton Athletic 19 9 4 6 22 2825 Grimsby Town 19 7 7 5 21 2826 Leeds United 19 9 3 7 21 3535 Bolton Wand. 19 6 8 7 20 2935 Arsenal 19-6 7 6 19 2420 Aston Villa 19 8 3 8 19 3129 Blackpool 19 6 6 7 18 2730 Portsmouth 19 6 6 7 18 2130 Sunderland .19 6 5 8 17 2529 Stoke City 19 5 7 7 17 30—34 Leic. City 20 5 7 8 17 2636 Manchester United 19 5 6 8 16 2528 Preston N. E. 19 6 4 9 16 23—30 Huddersfield Town 20 6 4 10 16 2623 Chelsea 19 6 3 10 15 32 39 Brentford 19 5 4 10 14 22—41 Birmingham 20 6 2 12 14 31 36 Tweede afdeeling: Blackburn Rovers—Plymouth Argyle 4—0 Bradford—West Bromwich Albion 4—4 Bury—Tottenham Hotspur 1 Chesterfield—Nottingham Forest 7—1 Fulham—Sheffield United 1— Manchester City—Norwich City 4—1 Millwall—Luton Town 2~ Sheffield Wedn.—Burnley 4— l Swansea Town—Newcastle Un0—i Tranmere Rovers—Coventry City 1— West Ham United—Southampton 1—2 Aan den kop gaan thans: Sheffield United 19 10 6 3 26 38—20 Blackburn Rovers 20 12 2 6 26 48—27 West Bromw. A. 20 12 2 6 26 54—39 Newcastl. United 20 11 3 6 25 39 Coventry City 19 10 4 5 24 29 24 Fulham 20 9 6 5 24 34-24 In den halven eindstrijd om de Coupe Glo- rieuse, welke te Düsseldorf tusschen Duitsch land en België wordt gespeeld, hebben de Beigen na den tweeden dag met 86 de leiding geno men. Den eersten dag maakte Gabriëis in de libre-partij 500 caramboles tegen Joachim 33. Bij de klassieke fantasie-stooten won Van de Kerckhove met 11175 van Tiedtke. Ook Zaterdagmiddag won Gabriëis van Joa chim en wel met 500—151 punten, waarbij hij een brillante serie scoorde van 366. Tiedtke wist het ditmaal tot een overwinning te brengen, zij het een magere, ni 5553. Zijn laatste stoot was hierbij doorslaggevend. Te Apeldoorn zijn de wedstrijden begonnen om het Nederlandsch kampioenschap tweede klasse klein biljart kader. Deelnemers zijn de heeren M. Pluygers, R. Vos (beiden Apeldoorn), F. Haberer en Ch. Wijnschenk (beider. H. E. T. E. Y., Amsterdam), J. Burgerhof en A. Mul der (beiden Die Haghe. Den Haag), J. Barzilay (De Maasstad, Rotterdam) en W. Lavertu Sr (Vondel, Amsterdam). De uitslagen van den eersten dag luiden: in De Canadeesche wereldkampioenen de „Trail Smoke Eaters", die a.s. Donderdag in Amster dam hun eersten ijshockey-wedstrijd van hun continentale toumée zullen spelen, arriveeren Dinsdag te Hoek van Holland. Ook de Canadeesche doelverdediger, die in het doel van de tegenpartij zal staan, komt met de ploeg uit Londen over. pnt. brt. h. s. gem. Wijnschenk 225 25 .33 9.00 Haberer 84 25 35 3.36 Pluygers 225 17 104 13.23 Vos 164 17 39 9.64 Mulder 225 28 62 8.03 Burgerhof 182 28 34 6.50 Lavertu 225 33 37 6.81 Barzilay 204 33 36 6.18 Pluygers 225 12 69 18.75 Mulder 90 12 28 7.50 Lavertu 225 19 29 11.84 Haberer 168 19 37 8.84 Burgerhof 225 25 39 9.00 Vos 169 25 61 6.76 Barzilay 225 32 55 7.03 Wijnschenk 166 32 27 5J.8 Haberer 225 18 100 1250 Mulder 86 18 25 4.77 Pluygers 225 12 80 18.75 Lavertu 139 12 53 1158 De voortgezette wedstrijden hadden den vol- genden uitslag: h. s. pnt. brt. gem. Haberer 225 19 29 11.84 Lavertu 168 19 37 8,84 Pluijgers 225 12 69 18,75 Mulder 90 12 28 7,50 Barzilay 225 32 55 7,03 Wijnschenk 166 32 27 5,18 Burgerhof 225 25 39 9.— Vos 169 25 61 6,76 Haberer 225 18 100 12,5 Mulder 86 18 25 4,77 Pluygers 225 12 80 18,75 Lavertu 139 12 53 11,58

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 7