Oostenwind doet water stollen Treinbotsing te Zutphen „SINT PETRUS" WERKVERSCHAFFINGEN STILGELEGD Het nieuws van heden DE BAROMETER FISK safti flight RESTAURANT i DEN HOUT Wachtkamers ill^ÉfKMASSÊ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 19 DECEMBER 1938 - AVONDBLAD DAGBLAD M€T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering FRIESCHE SCHAATSEN „ALBA" - Gr. Houtstr. 158 VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21541 IJselmeer reeds Zondag grooten- deels dichtgevroren Schiermonnikoog niet meer te bereiken Veerdienst Enkhuizen-Stavoren gestaakt Nachtboot ZwolleAmster dam had groote vertraging Laatste scheepvaart uit IJselmeer Schipper met moeite gered Nu het wintert DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Stroop overstroomde Zeebrugge De positie der Joden in Hongarije Aalsmeer dichtgevroren ELat-bevragen Musch.wa.ter in het door brand geteisterde Centraal Station te Utrecht bood met cLe vernielde interieurs 'g grittigen aanblik.Een detail van de verwoesting Zuid-Holland en Limburg Een hevige brand heeft het pas verbouwde Centraal Station te Utrecht Zaterdagavond verwoest. Tijdens het blus- schingswerk, dat door strenge vorst zeer bemoeilijkt werd is SUPER Lemmerboot in het ijs? Werkstopzetting in de Rijks inspectie Zwolle Ook te Alkmaar Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiig Vertraging ontstond in het verkeer, door versperring van alle hoofdsporen Leerling-machinist gedood KWALITEIT 5 WftCHTKAMEfl 3" 1USSS J W TE DEN HAAG BEZUIDENHOUTSCHEWEG 11-13 BIJ STAATSSPOOR Het aangewezen adres voor Uw maaltijden SPECIAAL MENU OP VASTENDAGEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MALIEBAAN 50 UTRECH1 VOOR ECHTE IS UW ADRES: Haarlem Telef. 15426 Wij verhuren geluidsinstallaties voor ijsbanen. De veerdienst op Schiermonnikoog is heden gestaakt zoodat het eiland geheel is geïsoleerd. De veerboot zit op Oostmohorn evenals de red dingsboot Insulinde in het ijs bekneld. Een vrachtscheepje van Schiermonnikoog Schipper Smeenk zit tusschen Schiermonnikoog en Oostmahorn eveneens in het ijs bekneld. De Schipper gaat af en toe over het ijs naar Schier monnikoog om levensmiddelen aan boord te ha len. Het scheepje dat geladen is met beurtgoe deren verkeert in een gevaarlijke positie. Met ingang van heden (Maandag) is de veer dienst EnkhuizenStavoren in verband met den ijsgang stop gezet. Zondag werd getracht de Nieuwe Vecht, de Verbinding tusschen Reinder's Olieslagerijen en het Almeloosch Kanaal, open te breken, doch de schippers weigerden op Zondag te varen. Thans is er geen doorkomen aan, trouwens ook ln de overige binnenwateren is het scheepvaart- Verkeer stopgezet, behalve op de rivieren. In het Zwartewater is geen poging gedaan, om het ijs te breken, zoodat het ijs hier gaaf is! Vanmorgen om negen uur was nóg geen schip de Keersluisbrug te Zwolle gepasseerd, terwij] anders des Maandagsmorgens de schepen elkaar de eerste uren voor deze brug verdringen. In den IJsel wordt thans grondijs waargeno men, dat nu nog naar het IJselmeer afdrijft, doch steeds zwaarder wordt. Evenwel is het niet te verwachten, dat het ijs zich vandaag nog zal Vastzetten. Eenige stoomschepen varen nog op den IJsel, evenals enkele andere schepen, die een veilig heenkomen zoeken naar de sluizen, om in de Willemsvaart te overwinteren. De schepen, welke Zaterdag en Zondag het IJselmeer overgevaren zijn, hebben het uiterlijk gekregen van poolschepen. Ze zijn geheel over dekt met Ijs. De nachtboot uit Amsterdam is op den nor malen tijd Zondagmorgen te Zwolle aangeko men, doch de boot van Zwolle naar Amsterdam kon eerst met 5'/, uur vertraging vertrekken! Zaterdagavond negen uur was de „Abraham V. d. Schuyt" nabij de Vischpoortenbrug te Zwolle aan den grond gevaren, als gevolg van den lagen waterstand. De boot op Amsterdam kon nu onmogelijk passeeren. Eerst om half drie dezen nacht was het water Weer voldoende gewassen, zoodat 't schip zich kon loswerken, waarna de boot kon voorbij va ren, die inmiddels een vertraging van 5% uur had bekomen. De moeilijke vaart bij lagen waterstand had tevens tot gevolg, dat het traject Zwolle—Am sterdam anderhalf uur langer vaartijd vergde, zoodat de boot 7 y, uur over tijd in de hoofdstad aankwam. Zoover het oog reikt zijn Buiten-IJ en IJsel meer thans bedekt met ijs, dat zich reeds Zondag in den nanacht had gezet. Toen het personeel van de Oranje-sluizen Zondagmorgen om zes uur aan het werk toog, Was hiervan nog niets te zien, doch korten tijd later kwam het grondijs opzetten. Uit de binnengekomen berichten bleek, dat de ijsvelden voornamelijk aan de Noord-Hol- lar.dsche kust te vinden waren. Door den Zuid- Oosten wind werden zij hierheen gedreven en stapelden zich op elkander. Het scheepvaartverkeer ondervond, zooals be grijpelijk, groote stagnatie. Alle zeilverkeer lag *eeds Zaterdag stil. Was de passagiersboot uit Zwolle met liefst zeven uur vertraging aan de Oranje sluizen aangekomen, ondanks dat voeren Zondagmorgen toch nog twee oude Lemmer - motorbooten en vier Stanfries-booten in convooi van zes schepen uit, die aHe de Lemmer als einddoel hadden. De schepen, die in het Buiten-IJ lagen, voeren zoo spoedig mogelijk door de sluizen naar het Binnen-IJ. In den middag verschenen in de Oranje sluizen nog drie vrachtbooten van de N.V. Ree- derij „Stanfries". Vroeg in den morgen waren zij uit Enkhui zen, het laatste tusschenstation op de lijn, ver trokken. Zij bereikten tegen een uur het Bui ten-IJ. Ook hier ging het aanvankelijk nog niet zoo moeilijk, doch toen de drie stoomvaartuigen de slurf bij de z.g. Batterij onder Durgerdam hadden bereikt, stapelden de moeilijkheden zich op. De Ijsmassa werd steeds dikker en de drie bouten, achter elkander varende, kwamen maar nauwelijks vooruit. Herhaaldelijk voeren zij terug, om dan met volle kracht vooruit een nieuwe poging te wa gen, doch ook dit leidde niet altijd tot het ge- wenschte resultaat. Men had meer dan drie uur noodig, om tenslotte de sluizen te bereiken. 's Avonds omstreeks kwart over zes arriveer de nog de „Groningen IV" van de Holland- FrieslandGroningenlljn, komende uit het IJselmeer, in de Oranjesluizen. Tezelfdertijd naderde de „Groningen III", doch op een gege ven oogenblik bleek deze boot niet verder meer te kunnen. Van boord werden lichtsignalen ge geven, waarna de „Groningen IV" terugkeerde om een onderzoek in te stellen. Het bleek, dat het andere schip ter hoogte van de vliegloods zoo vast in het ijs zat, dat het voor noch ach teruit kon. De „Groningen IV" heeft daarop net ijs stukgevaren, waarna beide schepen om kwart over tien de reis naar Amsterdam voortzetten. Van heden af zou de dienst over het Noord- Hoilandsche kanaal via Nieuwediep en Korn- werderzand worden onderhouden. Zondagochtend is men er tenslotte in ge slaagd schipper A. de Haan, van Nigtevecht, die met zijn schip „Aaltje" op het IJsselmeer was ingevroren, in Muiderberg behouden aan den wal te brengen, nadat andere reddings pogingen gefaald hadden. Reeds Donderdagmiddag was deze schip per, die met een lading haver op weg was naar Zaandam, op een zandbank, ongeveer 600 meter uit de kust vóór Muiderberg, vastge- loopen, tengevolge van den dikken mist. Vrij dag in den loop van den dag heeft hij ver schillende pogingen gedaan om los te komen, doch dit mocht niet gelukken en tegen den avond begon het te vriezen. Zaterdag is de knecht met een kleine roeiboot naar den wal te Muiderberg kunnen roeien, teneinde levens middelen te gaan koopen en tevens moest hij voor den schipper in Muiden assistentie gaan halen. Schipper de Haan had gevraagd, een motorboot en een vlet te zenden. Toen de knecht weer naar het schip wilde terugkeeren, bleek, dat de roeiboot was losgeraakt en door den .storm was weggedreven. De knecht heeft zich naar Amsterdam begeven en inderdaad is een sleepboot den schipper te hulp gekomen, maar in verband met den lagen waterstand kon men het schip „Aaltje" niet bereiken. Daarom ook had de schipper verzocht, voor een vlet te zorgen, doch dit was niet geschied. Zaterdagmiddag zagen eenige bewoners van Muiderberg, dat op het schip, dat inmiddels veel last van het grondijs begon te krijgen, de noodvlag geheschen werd, doch het begon reeds IIIIIIIIIIHIIIIIIIMIIIIIMItllllllllllllHIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMI Hedenmorgen 8 uur werden de volgende temperaturen ge- noteerd: Den Helder 1 2 graden vorst. Vlissingen 3 graden vorst. De Bilt 1 6 graden vorst. Groningen 8 graden vorst. Maastricht 6 graden vorst. In den afgeloopen nacht was de minimum-temperatuur in bo- venbedoelde plaatsen resp. 10, 12, 14, 13 en 13 graden vorst. lÏÏIIIIIIIIIUIIIMHIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIMIIIIMIMMI IIIIIIIIIÏTl Volgens bericht uit Londen zou Goering volgende maand naar Rome gaan om Mussolini en Chamberlain te ontmoeten. Bij de verkiezingen in Slowakije verkreeg de regeering negentig piocent der stem men. Braziliaansche onderscheiding voor oud minister prof. H. Gelissen. Werkverschaffingen tengevolge van de hevige vorst stopgezet. Benoemingen en priesterwijdingen in het bisdom Haarlem. Marken en Schiermonnikoog geisoleerd. Nadere bijzonderheden over den sta- tionsbrand te Utrecht. Treinbotsing te Zutphen; leerling-machi nist gedood; verkeer versperd. O ZEEBRUGGE, 19 Dec. (Belga). De felle koude heeft gistermorgen in Zeebrugge een merkwaardig ongeluk doen ontstaan. Onder de inrichtingen van een hier gevestigde havenmaatsehappij bevinden zich zes tanks voor het opslaan van walvischtraan, suikerstroop en creosoot. Op een gegeven oogenblik hoorde men een dof gedreun. Een onderzoek wees uit dat een der tanks die niet minder dan 4200 ton suiker stroop inhield, was ingestort. De stroop stortte zich uit over den grond en liep als een dikke golf in de richting van twee cokesovens, onder weg werd een tweede tank door het geweld van de voortstroomende massa omvergeduwd. Deze tank was gevuld met 2200 ton melasse. Ook een kleine tank, waarin 150 ton creosoot was opge slagen, werd omvergeduwd. Een eindje verder werd de muur, die opgetrokken is rondom het emplacement der maatschappij, weggedrukt. Steeds verder stroomde de dikke massa en ten slotte werden verscheidene met cokes geladen wagons omvergeworpen. De opgeslagen suikerstroop was pas gelost door het Engelsche s.s. „Athelmer". Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Wat de oorzaken van het ongeval betreft, het schijnt wel, dat die gezocht moeten worden in de plotseling optredende felle koude, waardoor de tanks gekrompen zijn, terwijl de melasse zelf niet samendrukbaar is, zoodat de ijzeren tank- wanden scheurden. BOEDAPEST, 19 Dec. (Havas). Men meent te weten dat op grond van de binnenkort uit te vaardigen Jodenwet als niet-Jood zal worden beschouwd degene, die ten minste één Christe- lijken grootouder heeft gehad en voor 1 Januari 1938 het Christendom beleed. De verhouding van het aantal Joden in intellectueele beroepen is teruggebracht van 20 op 7 ten honderd. In het oeconomische leven zal de verhouding varieeren van 7 tot 20 ten honderd. In het kweekerscentrum aan den Uiterweg te Aalsmeer, vanwaar eiken morgen de duizenden snijbloemen en potplanten per schuit naar de veiling worden gebracht, veroorzaakt de plot seling opgekomen vorst veel ongemak. Reeds zijn toebereidselen getroffen dat het geheele bloemenvervoer met speciale lorries zal geschie den, daar alle slooten dicht liggen. De rijksinspecteur der werkverschaffing te Alkmaar deelt mede. dat met ingang, van van daag bij doorvriezend weer de werkzaamheden der werkverschaffing, insp|ctie Alkmaar, wor den stopgezet. De Rijksinspecteur voor de Werkverschaffing in Zuidholland, Zuidelijk deel, deelt mede, dat in verband met 't vriezend weer de werkver schaffingen in zijn ambtsgebied met ingang van vandaag tot nader order zijn stopgezet. Voorts deelt de Rijksinspecteur der werkver schaffing in Limburg mede, dat in verband met de vorst alle werkverschaffingen in Limburg gesloten zijn. De uitzending van arbeiders naar de werkkampen in de Peel wordt stopge- De machinist stelde zich op het laatste oogenblik door een sprong van de machine in veiligheid. De machinist van den trein uit Deventer kwam, evenals het overige treinpersoneel en de passagiers, met den schrik vrij. Alle hoofdsporen zijn tengevolge van de botsing versperd, zoodat net verkeer moest worden omgelegd, waardoor vertraging ont stond. De omgevallen locomotief is ernstig bescha digd, die van den trein liep aan den voorkant schade op. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 766A Vorige stand: 767.8 donker te worden en men besloot den Zondag ochtend af te wachten. Zondagochtend ongeveer 8 uur besloot de heer A. Storm, directeur van de Scheepsbouw maatschappij te Muiden, met de voormalige Pampusboot er op uit te gaan, om hulp te bie den. Vergezeld van den gemeente-veldwachter en den schipper van de vorengenoemde boot, voer men Muiden uit, doch de vorst had des nachts zooveel ijs gemaakt, dat men met de boot niet eens meer tusschen de strekdammen kon'komen, naar de heer Storm ons later me dedeelde. Van Muiderberg uit werden Zondagochtenci eveneens pogingen in het werk gesteld om den schipper in zijn benarde positie te hulp te ko men. De heer D. Koopman, vergezeld van zoon Leendert Koopman, benevens de heer P. de Raadt Jr., zoon van den oud-burgemeester en den bejaarden wegwerker der Gooische tram, E. J. Gijzen, gingen er met een groote vlet op uit. „Een paar honderd meter hebben we de roeiboot over het ijs geschoven" a' dus vertelde ons de heer dé Raadt doch toen zakte ik tot aan mijn middel door het ijs, zoodat ik onverrichtenzake naar den wal moest terugkeeren. Gijzen overkwam iets verder heC zelfde lot; ook hij zakte door het ijs en moest zorgen, dat hij spoedig aan den wal kwam. De heer Koopman en zijn zoon hebben, door het stukhakken van ijsschotsen, hun vlet ein delijk in vrij water weten te krijgen en zoo slaagden zij er in, bij het gestrande schip te komen, dat geheel in het üs zat vastgeklemd en aan de Oostzijde zóó door het ijs werd omgeven, dat van dien kant het schip nauwe lijks te betreden was. De schipper was den geheelen nacht ge noodzaakt geweest het luik telkens weer door weghakken van het ijs, dat zich steeds weer vormde, open te houden, aangezien hij an ders in zijn kajuit opgesloten was geworden, omdat het luik dreigde vast te vriezen Nadat schipper de Haan goed en wel in de roeiboot van de heeren Koopman was over gebracht, heeft men hem behouden te Mui derberg aan den wal kunnen brengen, waar de verkleumde mannen zich in de woning van een broer van den heer Koopman, den heer W. C. Koopman, aan de warme koffie konden verkwikken. De redding was wel op tyd ge komen, want brood was niet meer aan boord, alleen nog een kleine hoeveelheid aardappelen en een stuk kaas. Den heeren Koopman was schipper de Haan bijzonder dankbaar voor hur. zoo kloekmoedige reddingspogingen, welke ten slotte met gunstig resultaat bekroond werden. bereiken. Maar zij keerden echter na korten tijd terug. Het was niet meer mogelijk. Een Lemmerboot, die Zondag nog uit Lem mer vertrok met bestemming Amsterdam, was vanmorgen nog niet bij de Oranjesluizen aan gekomen. De boot heeft onderweg waarschijn lijk moeilijkheden gekregen en men heeft on middellijk pogingen in het werk gesteld om de positie van het schip vast te stellen. De Lem merboot, die vanavond uit Amsterdam naar Lemmer zou vertrekken, blijft binnen. Ook de booten van de N.V. Koppe's scheepsagentuur van den dienst AmsterdamZwolle hebben de vaart op het IJselmeer stop gezet. De boot, die vanavond naar Zwolle vertrekt, zal trachten via het Merwedekanaal en de rivieren Zwolle te bereiken. Doch ook deze weg zal zeer moei lijk zijn, vooral het gedeelte Merwedekanaal, waar de scheepvaart bij de Zeeburgersluizen bijna geheel stil ligt en het alleen voor de sterkste booten mogelijk is door de opgestapelde ijsmassa's heen te breken. De scheepvaart op het Noordzeekanaal kon vanmorgen nog ongehinderd voortgaan. De rijksinspectie voor de werkverschaffing te Zwolle maakt bekend, dat in verband met de vorst heden, Maandag, voor zoover de werken niet reeds Zaterdag zijn stopgezet, in en naar de provincie Overijssel geen vervoer per trein en per autobus zal geschieden, terwijl voor de werken gelegen in de provincie Gelderland het vervoer per autobus gewoon doorgang zal heb ben. De arbeiders uit Deventer naar Borculo, Markelo enLaren reizen dus wel. De arbeiders uit Gelderland en Overijsel, die dagelijks per fiets naar het werk gaan, moeten zich ook daarheen begeven, teneinde bij on werkbaar weer hun gereedschappen te kunnen halen. Ook dit laatste geldt alleen voor die werken, die Zaterdag nog niet zijn stilgelegd. De Maaswerken zijn geheel stilgelegd, behou dens voor die arbeiders, die zijn aangewezen om vandaag speciale werkzaamheden te ver richten. De arbeiders, gehuisvest in de kampen in de provincie Overijsel en in de vier kampen in de provincie Drente reizen vandaag op de bekende Vrijdagsche tijden naar huis. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: 1 M meest matige, tijdelijk nog toenemende Oostelijke wind, helder tot licht of hall bewolkt, droog weer, strenge vorst des nachts, overdag matige vorst. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Langs de geheele kust hangt het sein: „Weest op uw hoede". Zon op 8.99 - onder 3.46 - Licht op 4.16 H Maan op v.m. 5.46 onder nam. 2.23 21 December N. M. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Vanochtend tegen kwart over zeven is op het stationsemplacement te Zut phen een losse locomotief op den binnenkomenden trein 656 uit De venter gereden. De losse machine kantelde, waarbij de leerling-machi nist Kraak uit Hengelo (O.) onder de locomotief werd verpletterd. Hedenmorgen was de scheepvaart op het IJselmeer practisch geheel gestremd. Wan neer men op de Oranjesluizen staat is de breede watervlakte zoo ver het oog reikt met een dikke ijslaag bedekt en er is voor schepen, die het eventueel nog zouden pro- beeren, geen doorkomen aan. Dat onder vonden vanmorgen vroeg twee Urker vis- schers, die met hun botters van de Oranje sluizen vertrokken om te trachten Urk te Als koning winter in ons land regeert. Met alle macht probeert men de Oranje sluizen ijsvrij te houden voor het schutten der schepen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1