Toestand van den H. Vader niet verontrustend Storm en winter heerschei» over ons land Ik herhaal: Frankrijk zal geen duim gronds afstaan" Felle brand te Oldenzaal HOTEL „DE MALLE JAN EEN WAPENSTILSTAND IN SPANJE? VAN EEN HARTAANVAL WAS GEEN SPRAKE ERNSTIGE TREINRAMP IN BRAZILIË SCHIP MET TWEE MAN VERGAAN? DUIDELIJKE VERKLARING VAN BONNET Het nieuws van heden DE BAROMETER J VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 2288i Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD. HAARLEM DINSDAG 20 DECEMBER 1938 E OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21542 Het Weer Schoolgebouw en filmzaal in vlammen gehuld Aan velen bekende gelegenheid geheel verwoest Fransche oudstrijders verzoeken tijdens den Kersttijd de wapens te laten rusten Voetbalwedstrijden in Niemandsland PRINS BERNHARD OP SOESTDIJK TERUG De hertog van Genua heeft een bezoek gebracht aan het Vaticaan, waar hij door Z. H. den Paus in audiëntie werd ontvangen De groote rede in de Academie zitting van Zondag heeft Zijne Heiligheid wel vermoeid De Paus volgend jaar zestig jaar priester Vijf en dertig dooden en meer dan zestig gewonden Op de Wadden verkeeren twee vaartuigen in nood K.L.M. biedt hulp 99 Men zie in Frankrijks streven naar toenadering tot andere naties geen teeken van zwakte" Geen inmenging in Spanje ln moeilijkheden Vliegtuig naar Schiermonnik oog en Ameland Gestremde pont- en veerdiensten Ijsgang op den IJsel Een-richtingsverkeer op het Merwedekanaal De Von Geusau" bereikte Urk Een Lemmerboot in het ijs bekneld Onverwacht? Elf-stedentocht Waarschijnlijk Zaterdag 24 December NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 50 ct., Inget tnededeellngen 50 cent; Idem op pag één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor d« kleine annonces „Omroeoert" *te de rubriek iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiyi VOOR HET GEHEELE LAND: E 3 meest matige, tijdelijk nog krachtige, 5 Oostelijke tot Noord-Oostelijken wind, hel- 3 dere nacht, overdag wellicht toenemende 3 bewolking, mogelijk plaatselijk lichte 3 sneeuwval, strenge vorst. 1 ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: 1 3 aanhouden der strenge vorst met matigen 3 wind uit Oost. 3 STORMWAARSCHUWINGSDIENST: 1 5 iet attentiesein is Maandagavond te 20.00 3 uur neergehaald. nïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllli Een felle brand woedde Maandagavond in het Bebouw van de Sint Plechelmusschool aan de Kloosterstraat te Oldenzaal. Het vuur brak omstreeks half acht uit. De school heeft twee verdiepingen. Op de bovenste etage bevindt zich een filmzaal. De brandweer Van Oldenzaal is onmiddellijk met al haar be schikbaar materiaal uitgerukt. Om acht uur brandde het pand als een fakkel. Kaast het brandende gebouw staat de Sint Rad- boudschool. De St. Pechelmusschool is geheel uitgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand is nog biets bekend. Er bevond zich bij het uitbreken van het vuur hiemand in het gebouw. ft Maandagmiddag is het bekende hotel „De Malle Jan" te Vierhouten door een hevigen brand verwoest. De brand ontstond op een der kamers en vond gretig voedsel in het rieten dak. Aangewakkerd door den krachtigen wind, was hét hotel spoe dig een vuurzee. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, stond zij machteloos, daar in deze boschrijke omgeving geen water te krijgen is. Men moest dan ook toezien, dat dit velen Nederlanders bekende hotel tot den grond af brandde. Tijdens den brand deden zich herhaaldelijk explosies voor, doordat jachtpatronen in het acthergedeelte lagen opgeslagen. Men heeft het tafelzilver en eenige meubels nog naar buiten kunnen brengen. Verder is alles verloren gegaan. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de eigenaar en de boekhouder op een der kaniers bezig waren met het ontdooien van de water leidingbuizen, waartoe zij een steekvlam ge bruikten. „De Malle Jan" werd in 1918 gebouwd en was eigendom van den heer Molenaar. Twee jaar geleden huurde de heer Dickman het hotel. Op 1 November van dit jaar heeft hjj het gekocht Voor 50.000 gulden. LONDEN, 19 Dec. De „Daily Telegraph" hieldt uit- Parijs, dat Spaansche nationalis ten en manschappen van de regeeringstroe- Pen in het z.g. „Niemandsland" langs het Spaansche front samen voetballen. Dagelijks heemt de verbroedering toe. Dit is reeds het geval sinds den laatsten slag aan de Ebro. ïn feite, aldus de correspondent, bestaat tus schen beide legers een wapenstilstand. Deze toestand doet de beteekenis uitko men van 'n Zaterdag door 'n deputatie van Fransche oud-strijders tot de Fransche regeering gericht verzoek een wapenstil stand voor te stellen voor den duur van een maand, voor een tijd, waarin Kerst mis en Nieuwjaar zijn begrepen. Kardinaal Verdier, de aartsbisschop van Parijs, behoorde tot de deputatie, die hiervoor door minister Bonnet is ontvan gen. Hoewel een dergelijk bestand door de legers te velde zou worden toegejuicht, verwacht bin toch, dat zoowel Burgos als Barcelona bet voorstel zullen verwerpen. Men meldt ons van officieele zijde, dat 2. K. H. Prins Bernhard Zaterdagavond j.l. met be dagboot uit Londen in Vlissingen is aan gekomen en doorgereisd is naar Soestdijk. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 19 December: Naar wij uit de naaste omgeving van den H. Vader vernemen is het bericht, als zou de H. Vader heden opnieuw een hartaanval hebben ge kregen, onjuist. Het heet, dat de instorting een gevolg is van de Pauselijke Academie-zitting van Zondag, waarop de H. Vader meer dan een half uur ge sproken heeft. Het is mogelijk, dat zich dit ge wroken heeft door een meer dan gewone ver moeienis, doch van eenigen zwaren hartaanval of van een kritieken toestand is geen sprake. Naar wij van prof. K. Noyons, die op de zit ting van de Academie aanwezig was, vernamen, had de H. Vader tijdens de zitting in uitzien en optreden geenszins een verontrustenden indruk gemaakt. De toestand van den H. Vader is, naar wij reeds eenigen tijd geleden meldden, echter wel van dien aard, dat een plotselinge wending ten kwade mogelijk blijft. Zooals wij hierboven schreven, was hiervan niets te merken op de zitting van de Pauselijke Academie, waarvan het derde jaar in tegen woordigheid des Pausen Zondag geopend werd. Onder de vele aanwezigen merkten wij onze landgenooten pater Stein S. J. en prof. A. K. Noyons op. Nadat pater Gemelli O.F.M. een toespraak tot den H. Vader had gehouden, waarin hij Z. H. verzocht aan prof. dr. C. Hymans van de univer siteit van Gent de „Premio Pio XI" voor de bio logie uit te reiken, aan welk verzoek de H. Vader met een korte toespraak tot prof. Hymans vol deed en nadat de in het afgeloopen jaar over leden leden van de Pauselijke Academie her dacht waren, nam de H. Vader het woord. Na opgemerkt te hebben, dat de huidige zorg volle tijden de geesten niet aanstonds gedispo neerd maSkten voor serene zaken als de weten schap, waar dat deze zitting als het ware den geestelijken horizon ophelderde, ontvouwde de H. Vader in een groote rede, welke meer dan een half uur duurde, den diepen zin van het woord van Joannes „In principio erat Verbum". Het goddelijk Woord, Welks vleeschwording wij thans verwachten, staat ook aan den aanvang der we tenschappen, die het universum tot object heb ben. De Osservatore Romano van hedenavond her denkt het feit, dat de H. Vader morgen (20 De cember) het zestigste jaar van Zijn H. Priester schap intreedt. Het blad brengt daarbij de talrijke toespra- RIO DE JANEIRO, 19 Dec. (Reuter) Bij een botsing tusschen een personentrein en een goederentrein zijn vijfendertig personen gedood en meer dan zestig gewond. Het is de ergste treinramp, die ooit in Brazilië is voorgekomen. Havas deelt nader mede, dat de ramp zich heeft voorgedaan in den staat Minas Geraes, tusschen de stations Sito en Soao Ayres. Dit nieuwsbureau spreekt van zesendertig dooden en een honderdtal gewonden. Nationalistische troepen betrekken aan het Ebro-front nieuwe stellingen ken in herinnering, waarin de H. Vader het priesterschap verheerlijkte. Deze toespraken culmineeren in de ency cliek over het H. Priesterschap. De Osserva tore zegt, dat het geschenk van de leerlingen aan den meester de belofte is zich dit jaar meer dan anders op de waarde van de ency cliek te bezinnen, waarbij het blad speciaal denkt aan de seminaristen. Zaterdagmorgen, is de beurtschipper Kamper uit Urk met de „IJsselstroom" van Hoorn naar Urk vertrokken en tot op Maandag nog niet op het eiland aange komen. De familie van den schipper, die niet wist, dat K. met zijn schip Zaterdag Hoorn had ver laten en dus dienzelfden middag te Urk had moeten aankomen, heeft eerst Maandag ochtend een onderzoek doen instellen. Men heeft zich met alle kustplaatsen van Noord- Holland in verbinding gesteld, doch zonder resultaat. Behalve de schipper bevindt zich aan boord van de „IJsselstroom" diens knecht, H. Kiefte, eveneens uit Urk. Men vreest, dat het schip tijdens den storm van Zaterdag nacht is vergaan. Maandagavond omstreeks acht uur ontdekte de vuurtorenwachter van het eiland Urk, dat een schip ter hoogte van de punt van het Enkhuizerzand fakkelsignalen gaf. Mogelijk be treft het hier het vermiste motorvrachtschip „IJsselstroom" van beurtschipper Kamper. Een van de sleepbooten, welke na vergeefsch on derzoek in de haven was teruggekeerd, is op- 9> PARIJS, 19 Dec. (Havas) De vergadering van de Fransche Kamer werd vanochtend om 9 uur 35 geopend. Bonnet, Reynaud en Mandel hadden plaats genomen in de re- geeringsbank. Aan de orde was de voort zetting der beraadslaging over de begrooting van Buitenlandsche Zaken. Archimbaud, de rapporteur, drong aan op een krachtige propaganda in het buitenland. Afge vaardigde Vallat verwonderde zich er over, dat, naar hij vernomen had, Duitschland dit jaar in Frankrijk 350 millioen francs voor zijn propa ganda had uitgegeven. Indien dat waar is, moe ten volgens spr. de schuldigen worden gestraft, indien het niet waar is, moeten de lasteraars worden vervolgd. Andere afgevaardigden wezen op de Italiaansche propaganda in het Zuiden, terwijl voorts de kwestie der vertegenwoordiging van Frankrijk te Burgos werd besproken. An dere afgevaardigden drongen aan op een inter nationale regeling van het vluchtelingenvraag stuk. Minister Bonnet verklaarde in zijn antwoord, dat het Fransch-Britsche bondgenootschap het fundament der Fransche politiek blijft. Indien een der beide naties het voorwerp zou worden van een niet-uitgelokten aanval, zou de andere niet nalaten met al haar krachten hulp te bie den. Bonnet bracht hulde aan Chamberlain. Sprekende over het jongste bezoek van von Ribbentrop zeide hij, dat er niet één Franschman is, die niet het belang begrijpt, dat voor den vrede van Europa gelegen is in de regeling van alle misverstanden tusschen Frankrijk en Duitschland. Wij waren verrast over de betoo gingen in de Italiaansche Kamer, aldus Bonnet. Het is juist te kennen te geven, dat als gevolg van stappen van onzen ambassadeur de Italiaan sche regeering liet weten niet voornemens te zijn deze betooging, welke niet haar politiek vormde, voor haar rekening te nemen. De Fran sche regeering heeft van deze verklaring acte genomen. Ik herhaal, wat ik in de commissie voor Buitenlandsche Zaken heb verklaard: Frankrijk zal er nooit in toestemmen een duim gronds aan Italië af te staan. Iedere poging een dergelijke aanspraak te verwezenlijken zou slechts tot een gewapend conflict kunnen leiden. Ik beschouw Tunis, Corsica, Savoye en alle Fransche bezittingen aan de kusten van Somaliland als Fransch grondgebied. Deze verklaring moet de be volkingen ten volle gerust stellen. (Applaus op alle banken). Voortgaande besprak Bonnet de kwestie der buitenlandsche vluchtelingen. Voor hen zijn, zooals reeds in de bevoegde commissies is ge zegd, maatregelen genomen. Reeds zijn 200.000 vluchtelingen opgenomen. Wij stellen ons voor er nog meer op te nemen. Ten aanzien van Spanje blijven wij voorstan ders van een politiek van niet-inmenging. Wij gelooven nog steeds, dat de burgeroorlog spoe dig ten einde zou zijn, indien vreemde staten de Spanjaarden tegenover elkander zouden laten staan. De Fransche regeering gelooft vooral aan een vrede in Europa, met wederzijdsche eer biediging van de rechten van iedere natie. Wanneer Frankrijk overeenstemming wenscht met alle naties, ongeacht haar re giem, staat het niet toe, dat men in derge lijke gevoelens een teeken van zwakheid ziet. Het is vastbesloten, het grondgebied van Frankrijk te verdedigen. Het zal de trouwt be waker blijven van zijn grootheid (applaus). De begrooting van Buitenlandsche Zaken werd vervolgens aangenomen. nieuw in de aangegeven richting uitgevaren en werkt thans in het zware ijs. Zaterdagmorgen is de motorreddingboot „Bremen" van het station Nordemey der „Deutsche Gesellschaft zur Rettung Schiff- bruechiger" uitgevaren naar Schiermonnikoog, teneinde op verzoek assistentie te verleenen aan het Nederlandsche motorvrachtschip „Actief" van schipper E. Groen, die ter plaatse sinds eenige dagen in moeilijkheden verkeert. Na een moeilijken tocht door storm en ijs slaagde de „Bremen" er ten slotte in om in de nabijheid van de „Actief" Ce komen. Hulpver leening bleek echter niet mogelijk, zoodat de reddingboot onverrichterzake terugkeerde. Aan boord van de „Actief" bevindt zich de eigenaar en schipper E. Groen met zijn gezin, bestaande uit zijn vrouw en een 18-jarigen zoon. Het schip heeft een kostbare lading hout aan boord. Schipper Groen vaart veelvuldig van en naar Berlijn. Omstreeks veertien dagen geleden is hij nog in Delfzijl geweest. Het is dus mogelijk, dat hij inmiddels reeds naar Berlijn geweest is en thans elders heen voer met zijn houtlading. De „Actief" is een modem motorschip, een z.g.n. „Wadvaarder" of „Oostzeevaarder", ge bouwd in 1929 en metende 183 bruto ton. Ten Noorden van Baltrum is een tweede schip in moeilijke positie gekomen, waarschijn lijk eveneens een Nederlandsch schip, omtrent welk echter nog geen nadere gegevens bekend zijn. Naar het schijnt is dit schip gestrand. Wanneer de felle vorst blijft aanhouden, zal men trachten over het ijs de beide Ne derlanders te bereiken en hun de noodige en mogelijke hulp verleenen In verband met het feit, dat Schiermonnikoog en Ameland geheel geïsoleerd zijn, heeft de K. L. M. besloten hedenochtend een vliegtuig daarheen te zenden, ten einde het post- en goederenverkeer in stand te houden. Hiervoor is de Fokker B, de P.H.O.T.O. van den foto-technischen dienst der K.L.M. te Rotterdam uitgekozen. Deze zou hedenochtend om acht uur van Rotterdam opstijgen en via Amsterdam en Groningen naar de beide geïso leerde eilanden vertrekken. De K.N.A.C. meldt, dat de pont- en veerdien sten over de Lek, stroomopwaarts tot Vianen voor het overzetten van automobielen zijn stop gezet. Personenvervoer is nog mogelijk. De veerdienst over de Noord van Ridderkerk naar Alblasseram wordt ook alleen voor het overzetten van personen tot zes uur 's middags onderhouden. De veerdienst bij Dordrecht werkt normaal, die bij Gorinchem ondervindt eenige ver traging. Ook het veer bij Tiel heeft nog geen moeilijk heden van het zich vormende ijs ondervonden. Binnenkort worden hier echter moeilijkheden voorzien en zal ook daar slechts personenver voer mogelijk zijn. Het pontveer te Olst is gestremd. Personen vervoer was tijdelijk alleen nog per roeiboot mogelijk, maar zou ook Maandagmiddag wor den gestaakt. Er is zeer veel drijfijs. De rijkshavenmeester van het Merwedekanaal benoorden de Lek te Utrecht maakt bekend, dat wegens lijszetting het éénrichtingsverkeer met ingang van heden wordt ingesteld. In de maand December mag er, op oneven data worden gevaren van Vreeswijk voor Am sterdam, op even data van Amsterdam naar Vreeswijk. De stoombootdienst UrkEukhuizen is Maan dag stopgezet. De beurtschipper Romkes heeft den dienst UrkKampen eveneens tot nader order stilgelegd. Het ss. „Idonea" van de Urker Stoomboot maatschappij vertrok Maandagmorgen om negen uur met vijftig passagiers, in hoofdzaak vis- schers, naar Kampen en arriveerde daar met drie uur vertraging. Om tien uur des morgens vertrok de stoom boot „Von Geusau" van dezelfde maatschappij ir. omgekeerde richting van Kampen en be reikte Maandagmiddag om twee uur het eiland, d.i. twee uur te laat. Het schip was volgeladen met levensmiddelen, welke door de onverwacht ingevallen vorst zeer schaarsch op het eiland waren geworden. De „Von Geusau", welke Maandagmiddag om drie uur weer naar Kampen vertrok, had om acht uur zijn bestemming nog niet bereikt. Het schip zat in de omgeving van Schokland in het zeer zware ijs te werken. Met den wal wordt regelmatig radioverbinding onderhouden. De Lemmerboot, die zooals reeds bericht Zondagavond van Lemmer naar Amsterdam vertrok en hier Maandagmorgen nog niet was aangekomen, zit op 't IJselmeer ongeveer 5 K.M. buiten den Durgerdammerstrekdam in het ijs bekneld. De kapitein van de boot de „Jan Nieveen" heeft geen kans gezien de Oranje sluizen te bereiken. Een sleepboot met ijsbrekei van de reederij Goedkoop is in den loop van den middag derwaarts gezonden om de „Jan Nieveen" uit het ijs te bevrijden. De toestand van den H. Vader niet ver ontrustend. Scherpe Amerikaansche uitingen tegen fascisme en nationaal-socialisme. Wapenstilstand in Spanje tijdens de Kerstdagen? Bonnet bevestigt zijn verklaring, dat Frankrijk niet denkt aan afstand van eenig gebied. Ernstige treinramp in Brazilië. K.D.P.-leden uit de afd. Nijmegen ge treden. Regeling getroffen met Duitschland in zake het verrichten van arbeid. Het werkkamp „De Vossenberg" te Vier houten door minister Romme geopend. Op de Wadden verkeeren twee schepen in moeilijkheden. Ketel ontploft in filiaalfabriek van de Rit meester sigarenfabrieken te Veenendaal. De „IJsselstroom" met twee opvarenden op het IJsselmeer vermist. Twee kapitale boerderijen te Grubben- vorst in de asch gelegd. Hotel „De Malle Jan" te Vierhouten door brand verwoest. Felle brand in schoolgebouw te Olden zaal. Man, die te Kerkrade zijn vrouw door worging om het leven heeft gebracht, tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. De Friesche Elfstedentocht zal waar schijnlijk Zaterdag a.s. gehouden worden. Beurs van New York: Na eenige stijging liepen de koersen terug. De snijdende ijswind snerpt over de landen en de menschen krimpen in een onder de terreur van den win tervorst. Die kou komt ook zoo onverwjacht!" klaagt men. Onver wacht? Het is bijna Kerstmis, we hebben medio December en het is volop tijd voor sneeuw en ijs, voor hagel en ijzel. Mogen we klagen over het onverwachte, al hebben wij, dom genoeg, het nog niet verwacht? Het is als met heel ons leven. We weten wat komen kan, we weten in vele gevallen wanneer we de onge makken van 's levens winter kunnen tegemoet zien. Maar we leven altijd zoo, dat we nog spreken van „onver wacht". Zoo onnadenkend zijn de meesten. Wat we al lang hebben kun nen verwachten, wat we hebben moe ten tegemoetzien, komt toch nog onverwacht. We nemen onze maat regelen niet. of te laat. Het centrale bestuur der Friesche Elfsteden- vereeniging heeft Maandagmiddag te Leeuwar den vergaderd en is thans wachtende op nadere inlichtingen van de verschillende controle posten. Indien het vriezende weer aanhoudt, zal de troditioneele Friesche Elfstedentocht zeer waar schijnlijk op Zaterdag 24 December as. gehou den kunnen worden. Het bestuur zal heden weer samenkomen en verwacht dan in staat te zijn den datum defi nitief vast te stellen en bijzonderheden te kun nen mededeelen. De aangifte voor deelneming kan geschieden bij mr. M. E. Hepkema, Willems kade 12 te Leeuwarden, voorzitter der Friesche Elfstedenvereeniging. Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 765.3 Vorige stand 766.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1