Rond het Centrale vliegveld De avonturen van een verkeersagent je rs O K. ALLE ABONNÉ'S Elke Lepel helpt Belasting op motorrijtuigen De man van Iracema SCHIPHOL GEHAND HAAFD HONIG's KEUKENSTROOP^fcay^/ t^e/rstoe^rassLwj 'T a& U dux:%iM Z&zfi WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 OVERZICHT TWEEDE KAMER Algemeen belang eischt dringend centralisatie AKKER 'S v&istèsikte Eenige der 20 geneeskr. kruiden VERGADERING ALG. BESTUUR A.N.W.B. Benoemingen De meening van de Tweede Kamer over de voorgestelde verhooging BEGINT HET NIEUWE JAAR U BENT DAN WEER 100 pCt.l REISBUREAUX vS DOOR OTFRID VON HANSTEIN GER6 DEN HAAG. 20 December 1938 Drie sociaal-democraten zaten elkander met «ure gezichten aan te kijken; dr. van der Waerden, met zijn grijze sikje en zijn leven dige oogjes zat met gekruiste armen naast professor van Gelderen, op wiens kalen sche del het scherpe licht van de zijlampen weer kaatste. Zij keken elkaar niet aan. En ze moesten ook allebei niets hebben van ir. Vos, die op het eerste bankje zijn groven scherp- gesneden kop tusschen zijn handen klemde en met een cynischen grimlach over de neder lagen van Botterdam de rede van den mi nister aanhoorde. Het vliegveld had den twistappel geworpen tusschen de sociaal-democratische broederen. Dr. van der Waerden vond, dat er twee vel den moesten komen, nét zooals er twee havens in ons land zijn; prof. van Gelderen vond er één voldoende mits gevestigd op een geo- graphisch centraal gelegen punt ergens tus schen Amsterdam, Botterdam, Den Haag en Utrecht; ir. Vos achtte Schiphol, in de on middellijke nabijheid van de grootste der be trokken steden gelegen, de meest aangewezen plaats voor een centraal vliegveld. Dat waren zoo de drie voornaamste meenin gen in het debat over de vliegveldkwestie, die vanavond, bij de voortgezette behandeling van het Verkeersfonds, uit de Kamer naar voren kwamen. Daaromheen groepeerden zich de an deren. Bij dr. van der Waerden, die de zorg voor luchthavens als een aangelegenheid van de Bijksoverheid aangemerkt wilde zien en die eventueel de beide vliegvelden, zoowel Schip hol als Waalhaven, onder één directie, één Bijkstoezicht en één financieel en technisch beheer wenschte te stellen, opdat zij niet in het vaarwater van stedelijke belangen elkander zouden bestrijden en het nationale luchtvaart- belang zouden schaden, sloten zich de iieeren Schilthuis (V. D.) en Posthuma (C. D. U.) min of meer aan. De heer Eongaerts (BK.) aarzelde tusschen Dr. vah der Waerden's standpunt en dat van diens partijgenoot Prof. van Gelderen. Indien het Schiphol moet worden, dan moet ook Botterdam zijn deel krijgen meende hjj, maar een nationale oplossing, gelijk de aanleg van een vliegveld in Leiderdorp, is dit niet. Dat vond de heer van Lidth de Jeude óók. Konduit de partij van Leiderdorp kozen de heeren Krij ger (C.H.) en Diepenhorst (A.B.) terwijl Ir. Vos «Heen steun vond bij den minister. Minister van Buuren blijft tusschen de dik wijls hartstochtelijk om hem heen slaande mee ningen altijd de hoffelijkheid zelve; duidelijk, beslist, een hartig woordje apprecieerend maar steeds correct. De gemoederen mochten be wogen zijn, hetgeen zich demonstreerde in het feit, dat vele tientallen leden om in de ter men van dezen avond te blijven voortdurend heen en weer pendelden tusschen het spreekge stoelte en de ministerstafel al naar gelang er van de eene of van de andere zijde werd ge sproken, de minister wond zich niet op, zette kalm het standpunt van de Kegeering uiteen. En dat was volkomen helder. De Begeering acht, aldus minister van Buu ren, op de' aller-eerste plaats centralisatie van het nationale luchtverkeer gewenscht. Zooals iedere kleine haven, die niet het eind- en begin punt van groote lijnen kan worden, het ver standigst doet het transito-verkeer tot zich te trekken omdat zij daardoor verbindingsmoge lijkheden krijgt, die zij zelf niet kan onderhou den, zoo moet ook een klein land als het onze volle profijt zien te trekken van het transito- verkeer, dit verkeer over onze vliegvelden zien te lokken, omdat dit niet alleen in feite de be langrijkheid zoowel van het binnenlandsche als van het buitenlandsche reizigersvervoer over treft, doch ook de meeste mogelijkheden biedt. Welnu: wil men het transito-verkeer lokken, wil men de groote buitenlandsche luchtlijnen ertoe bewegen binnen onze grenzen te landen, dan moet men twee dingen doen: ten eerste zooveel mogelijk het aanbod van lading concen- treeren op één vliegveld en ten tweede dit ééne vliegveld zoo goed mogelijk outilleeren. Het na tionale belang van ons land op luchtvaartge bied eischt dus, naar het oordeel der Begeering, één nationale luchthaven. Verdeeling staat gelijk met verspilling. Het belang van een of andere stad moet wijken tegenover het natio nale luchtvaartbelang. Dat gebeurt niet alleen in ons land, maar ook elders. Antwerpen bij voorbeeld heeft geen vliegveld van eenige be- teekenis. Daar gaat geen enkele internationale lijn van uit. Daar wordt alleen maar een vijf tal pendeldiensten met Brussel onderhouden. Dat is alles. Staat dus, naar de meening der Begeering, voorop de eisch, dat er een nationaal vlieg veld moet komen, de vraag waar dat vliegveld moet worden ingericht acht zij van secundair belang. Aanvankelijk achtte zij, vooral om psy chologische redenen, ter vermijding van iederen naijver tusschen de twee grootste steden, een plaats als Leiderdorp het meest aangewezen. Zou zy thans nóg aan het begin van de kwes tie staan, zij zou opnieuw deze plaats het meest geschikt achten. Zij heeft echter in de Septem berdagen „haar zevenmijlslaarzen aangetrok ken", zooals de heer van Lidth, „haar loo ping gemaakt", zooals de heer Diepenhorst het uitdrukte. Niet in de eerste plaats, om dat de kosten iets hooger dreigden te wor den, dan aanvankelijk geraamd en omdat dt toestand der staatsfinanciën in dien tijd iets minder rooskleurig werd ingezien, dan en kele maanden tevoren, doch vooral om een an dere, heel ernstige reden. In de September dagen eischte Defensie een spoedige beslissing cm erent het vliegveld omdat de nieuwe mili taire vliegvelden met den meest bekwamen spoed moesten worden ingericht. Botterdam bood toen actieven tegenstand, weigerde loodsen voor de militaire luchtvaart op Waalhaven toe te laten. De Kegeering zag zich toen gedwongen haar aanvankelijk plan: een burgervliegveld in het midden, in Leider dorp, en terzijde op Schiphol en Waalhaven twee militaire luchtvaartterreinen, prijs te ge ven en een heel nieuw plan op te stellen. In dat plan had zij Waalhaven en Schiphol niet meer voor militaire doeleinden noodig doch daarin paste Schiphol wel uitstekend als cen traal burgervliegveld. Waarom dan 12 millioen extra uitgeven voor Leidersdorp! Botterdam zal Waalhaven wel kunnen behou den. doch zal er, terwille van de nationale be langen, in moeten berusten dat de Begeering dit vliegveld als secundair beschouwt en het niet dezelfde plaats in het internationale lucht verkeer toekent als de ééne nationale lucht- taven Schiphol. Dat neme men echter niet te tragisch. Vergeleken bij Leiderdorp scheelt de afstand Botterdam precies een kwartier. Als men nu weet. dat het centrum van Londen 50 minuten van Croydon ligt, het centrum van Kopenhagen even ver van het' bijbehoorende vliegveld, het centrum van Parijs 55 minuten van Ie Bourget, dan hoeft men toch over de 70 minuten, die Botterdams centrum van Schiphol komt te liggen, wanneer de wegen daarheen voltooid zijn, geen ach en wee te roepen. Dr. van der Waerden liet zich niet overtui gen. Hij diende een motie in, waarbij de Be geering werd uitgenoodigd ook Botterdam met een vlieghaven te bedenken, passend bij zijn beteekehis in het internationale verkeer, een motie, die mede werd onderteekend o.a. door de heeren van Lidth de Jeude en Bongaerts. De minister bewonderde aanvankelijk de for muleering dezer motie niet. De Begeering heeft de overtuiging, dat haar politiek van thans Botterdam geen onrecht doet. Een duidelijk richtsnoer van een anders-gerichte politiek geeft de motie niet. Dat liet Dr. van der Waerden zich niet zeg gen. Botterdam moest en zou een eigen vlieg veld hebben, minstens even goed als Schiphol, rlthans géén van slechts secundaire beteekenis en daarmee uit. Als u het nu nóg niet be grijpt, Excellentie! De minister begreep het héél goed. En slingerde altijd hoffelijk overigens den heer van der Waerden in het gezicht, dat hij de centralisatie, die de Begeering als een groot nationaal belang ziet, niet wenscht. Ge heel in strijd met zijn eigen betoog in 1933, toen hij, Dr. van der Waerden, zelf met een pleidooi voor de centralisatie kwam aandragen! 577 U \aJiUuwuT Maar de ijzeren staven, welke door het matroosje naar het bosch zouden worden gebracht, waren wat al te zwaar voor hem. Tot zijn grooten schrik liet hij ze vallen, juist boven het wachtlokaal van de nachtwachten, <fie het kasteel moesten bewaken. Met donderend geraas vielen de tralies door het dak van het wachthuis en verschrikt vlogen de officier en zijn man schappen uit de deur, schreeuwend, dat er onraad was. Een van de soldaten wilde door het venster het huis verlaten, maar omdat hij zoo dik Was, bleef hij in de opening steken. Zoodra U een lepel Abdijsiroop hebt ingenomen voelt U al direct de ver zachtende, slijmoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, dat Uwhoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien haren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samenstelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krachtig hoeststillende stof codeïne. Terecht zegt men thans dan ook: „'s-Werelds beste Hoestsiroop" Is SERPYIU tegen hoest, griep, ^fjj^bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50, f2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar Thans wil hij twee gelijkwaardige vliegvelden. Het nationale belang opofferen aan het stede-, lijke Dat is benepen politiek. Waarmee, naar wij vertrouwen, de Kamer Donderdag, wanneer er wordt gestemd niet zal meegaan. En zoo kwam de Kamer in de Zuiderzee terecht in de behandeling van het Zuider- zee-fonds wel te verstaan, waarbij verschillen de afgevaardigden, de heer van der Zaal (A.B.) e.a. den minister vroegen een „zelfstandig- heidspolitiek" te willen voeren een politiek, die den Zuiderzee-visschers niet meer op de plaats, waar zij vast liggen, „drooggelegd" laat z'tten, doch hun een nieuw zelfstandig bestaan „op eigen beenen" terug schenkt. De heer Stumpel (BK.) liet in het midden of de kruk ken intact moesten blijven, dan wel diende weggeworpen en pleitte voor een rechtvaardige schadevergoeding, hoe dan ook, als een natio nale plicht. De Minister overweegt en hij overweegt nog allerlei meer; een sluis bij Euinre en de aansluiting van de Wieringer- meer-gemeenten bij de gemeentelijke indeeiing rondom dit nieuw-gewonnen land heen, enz. Met onverflauwde belangstelling volgde een groote groep Volendammers op de gereserveer de tribunes de debatten. Tot laat, laat in den racht, toen aan de overzijde nog slechts enkele vaste klanten met hun ellebogen wijd-uit over de tribune hingen, luisterden zij zwijgend-aan dachtig, met de zwijgzaamheid, waarmee Tij nachten op de zee doorbrachten en met de aan dacht, waarmee hun vaste blikken de netten en de vangst bekeken. In de te Amsterdam onder voorzitterschap van den bondsvoorzitter, den heer H. P. J. Bloemers, gehouden vrijwel voltallige winter vergadering van het algemeen bestuur van den Koninklijken Nederlandschen Toeristenbond A.N.W.B. is de begrooting voor 1939 goedge keurd en vastgesteld op een eindcijfer van f 1.139.800. Tot leden van het dagelijksch bestuur zijn vervolgens, ter vervanging van de heeren Edo J. Bergsma, die reeds in 1937 als voorzitter van den A.N.W.B. aftrad en daarna tot eerlid van het D. B, werd benoemd, en H. P. M. E. graaf van Limburg- Stirum, die wegens persoonlijke redenen zijn functie als lid van het D. B. neer legde, benoemd de heeren W. N. J. Baekers, in dustrieel te Eindhoven en H. de Bordes, bur gemeester van Bussum. Tot buitengewoon lid van het D. B. (vacature mr. Nauta) werd ge kozen jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, van Maastricht. Herbenoemd werden tot bui tengewone leden van het D. B. de heeren C. B. T. baron Kraijenhoff "en Ernst Crone. Tot lid van het algemeen bestuur werd, ter vervulling van een vacature in afd. 10 (Fries land) gekozen jhr. mr. P. M. Baerdt van Smi- nia te Oldeboorn. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. J. W. Wienholts Koestal te Oosterbeek., werd tot stemgerechtigde in de afd. 7 (Gelderland) gekozen mr. H. T. Obreen, bondsconsut te Zaltbommel. Na afloop der vergadering werd de nieuwe A.N.W.B.-propaganda-film gedraaid, welke op de bondspropaganda-avonden wordt vertoond. Eiykens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Motorrijtuigenbelastingwet hadden zeer vele leden met instemming gezien, dat de regeering thans het initiatief heeft genomen tot wegne ming van de ongelijkheid in belastingheffing, welke bestaat met betrekking tot het gebruik van motorrijtuigen, voorzien van benzinemoto ren. eenerzijds en het gebruik van motorrijtui gen, voortbewogen door middel van diesel motoren, anderzijds. Intusschen heerschte onder deze leden geen eenstemmigheid over de vraag, of de in het entwerp vervatte regeling al dan niet moet wor den beschouwd als het aangewezen of althans als het beste middel om tot het genoemde doel te geraken. Verscheidenen hunner waren van oordeel, dat ten beter middel om de bedoelde ongelijkheid op te heffen gelegen is in de afschaffing van d, motorrijtuigenbelasting voor auto's, welke door middel van benzine worden voortbewogen, rtngezien daarvan een sterke uitbreiding van het motorisch wegverkeer en een daarmede ge lijken tred houdende stijging van de opbrengst van de heffingen op benzine zouden zijn te verwachten. De verhoogde heffing zal slecht,? o, het wegverkeer drukken en het railvervoer en het vervoer te water, welke voor een zeer be langrijk gedeelte met dieselmotoren plaats vin den, vrij laten. Het gevolg daarvan is, dat het bedrijfsleven in aanzienlijke mindere mate, dan mogelijk zou zijn, baat zal vinden van het prachtige nieuwe wegennet Vele andere leden achtten de thans gekozen oplossing, waarbij het bestaande tarief van de motorrijtuigenbelasting wordt verhoogd voor motorrijtuigen, waarin een dieselmotor is aan gebracht en daartegenover dan eenige ver zachting wordt toegepast in de op de benzine drukkende lasten, in beginsel een gelukkige. Zij meenden echter, dat getracht moet wor den met behoud van het beginsel bestaande be zwaren zooveel mogelijk te ondervangen. Zoo wezen deze leden in het bijzonder op de po sitie, waarin het locale autobusverkeer zal ko men te verkeeren. Naar het oordeel van sommige leden is niet voldoende aandacht geschonken aan het feit, dat de dieseltxactie op een geheel ander plan staat dan de tractie met benzinemotoren. Ook heeft men zich niet in voldoende mate rekenschap gegeven van het feit, dat de voor gestelde belastingverhooging voor een groot deel een verschuiving van den druk van het luxe- verkeer naar het bedrijfsverkeer beteekent. Zeer te betreuren achtten deze leden het, dat met een ski-reis naar Davos-Glaris120. of St. Moritz-Campfer 152.50 van 14 29 Januari 1939 Ce regeering de oplossing van hetgeen zij als een ongelijkheid ziet, heeft meenen te moeten zoeken in een verhooging van de vaste kosten, aan de exploitatie van een dieselauto verbon den. In tegenstelling met de regeering waren deze leden van oordeel, dat boven het thans gekozen stelsel de voorkeur zou verdienen een regeling, waarbij de ruwe olie op gelijke wijze als de benzine zou" worden belast. Verschillenden leden wezen er nog op, dat de voorgestelde regeling, indien daarin geen aanzienlijke beperking wordt aange bracht, zonder twijfel ernstige schade zal toebrengen aan de Nederlandsche fabricage van dieselmotoren. Een aantal leden, die er aan herinnerden, dat het platteland, nu zoovele spoorwegstations zijn opgeheven, meer" nog dan voordien aange- v.ezen is op het gebruik van autobussen, vroe gen, of, als het ontwerp in zijn huidigen vorm wet zou worden, geen aanleiding zou kunnen worden gevonden, in bepaalde gevallen aan autobusondernemingen een bijdrage uit 's Bijks kas te verstrekken, opdat voor de platteland bevolking geen reisgelegenheid kome te verval len, die werkelijk in een behoefte voorziet. Ten slotte verklaarden eenige leden het te betreuren, dat de regeering niet eerder met dit wetsontwerp is gekomen. Gaarne zouden sommige leden zien, dat van de omstandigheden, dat de Motorrijtuigenbe lastingwet thans voor wijziging wordt voorge dragen. gebruik wordt gemaakt om te voldoen aan enkele reeds lang gekoesterde wenschen, te weten: 1. dat belastingkaarten voor 30 achtereenvol gende dagen zullen worden ingevoerd, benevens kaarten voor een reeks van door den gebruiker in te vullen dagen, bijv. 60 als minimum; 2. dat worde gebroken met den regel, dat een kwartaalkaart slechts op den eersten eener maand kan ingaan; 3. dat een soepele regeling worde ingevoerd voor de overschrijving van kaarten van het ecne motorrijtuig op het andere. Verscheidene leden gaven als him meening te kennen, dat het niet juist is, alle motor rijtuigen, welke- door andere dan aan benzine ontleende kracht worden voortbewogen, aan de verhoogde heffing te onderwerpen. O**'* u TABLETTEN SLECHTS Geef dit jaar Lux Toilet Zeep m Kerst verpakking! Als Uw kennissen dit keurig uitziende geschenk ontvangen, zijn zij ver heugd, dat er Lux Toilet Zeep inzit. Maar de vreugde stijgt ten top, als zij ook nog een prachtig crêpe georgette zakdoekje ontdekken en een sierlijk uitgevoerde kalender van 1939. Een smaakvol en waardevol geheel, dat U toch voor slechts 50 cent kunt krijgen. Verhoog de feestvreug de van Uw kennissen met zulk een welkome Kerstverrassing LTZ-F 8-044,1.A, opdttWad«qnIngevolge de verzekerlngavourwaaraen tegen f-i btj Jevenatange geheele ongeschiktheid tot werken dooc IJ Hm/s btj een enge**) met f~* np A ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeertngen 17 f DU»" verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen f OU»" doodelljken «Hoop mDU»" AANGIFTE MOETOP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL B0 verlies van of een Mn®» 34 „Misschien heb je gelijk. Je bent nog jong en de jeugd is niet zoo gauw geneigd iets op te geven. Helaas, ik kan onmogelijk met je mee reizen en ik ben zoo weinig bekend in Lissabon, dat ik je niet eens het adres van een goeden advocaat kan opgeven." Met de eerstvolgende scheepsgelegenheid voer Iracema naar Lissabon. Het bedrag, dat juf frouw Turner ter harer beschikking had ge steld, overtrof verre haar verwachtingen. Kustig kon zij nu in Lissabon den gang der dingen afwachten. Ze stapte weer af, in hotel Metropole, waar men haar tenminste reeds kende. Van daaruit schreef ze aan Dr. Vieira. „Ik* wil mijn rechten doen gelden en ein delijk orde op mijn zaken stellen. Daar u in kwaliteit van advocaat der tegenpartij aan mij geschreven hebt, verzoek ik u alvorens mij tot het gerecht te wenden om een bespreking. Het antwoord kwam spoedig. „Hooggeachte Mevrouw, De aangelegenheid staat er nu anders voor, 4aa tijdens uw laatste verblijf in t.i«ahon Allerlei geruchten zijn in omloop gekomen, die 't aanzien en den goeden naam van mijn cliënt geschaad hebben. De heer Bobert Severing heeft dikwijls genoeg pogingen tot verzoening gedaan. Deze heeft u afgewezen, en de oprechte liefde waarmee hij u tegemoet trad, beloond met ver dachtmakingen, die zijn eer en goeden naam aantastten. Onder deze omstandigheden heeft de heer Severing het eenige mogelijke middel om zijn goeden naam te herkrijgen te baat moeten nemen. Sedert gisteren is hij tijdelijk ais leider der firma teruggetreden en heeft het gerecht ambtelijk een procurator benoemd. Mijn cliënt heeft verder het gerecht medege deeld, dat u hem van meineed beschuldigt, en den officier van justitie verzocht, rechtsingang tegen hem te openen. Echter heeft hy natuurlijk gelijktijdig u wegens meineed moeten aanklagen, want omdat u onder eede verzekerd heeft niet zyn echtge- noote te zijn, is het zonder meer duidelijk, dat een van u beiden een meineed heeft gedaan. Ik reken het tot mijn plicht, u mede te deelen, dat de getuigen, die mijn cliënt tot staving zijner verklaring aan het gerecht heeft opgegeven reeds op weg naar Lissabon zijn. Wanneer u, tot op heden zooals ik uit uw brief meen te moeten lezen nog geen dag vaarding hebt ontvangen, kan d*>t slechts omdat deze is verzonden na het vertrek uit Madeira. Het is uitstekend, dat u nu te Lissabon zijt, zoodat de zaak voortgang kan hebben. Het zal u zonder meer duidelijk zijn,,dat per soonlijk contact tusschen u en mijn cliënt nu geen zin meer heeft en dat wij eerst de beslis sing van de rechtbank dienen af te wachten. Ik heb het gerecht onmiddellijk van uw ver blijf in Hotel Metropole op de hoogte gebracht en raad u aan u ter beschikking te houden. Ik moet u verder meedeelen, dat u natuurlijk onder politietoezicht staat en hoop, dat u niet door eenige onvoorzichtigheid een bevel tot arrestatiedat ik gaarne zou zien vermeden zult uitlokken. Tenslotte geef ik nog uiting aan mijn smart over het feit, dat u zelf zich in deze voor u zoo pijnlijke situatie hebt gebracht en ik zou u willen smeeken, nu het nog tijd is, de waarheid te bekennen en zoo een veroordeelend vonnis te ontgaan. Zoodra Senjor Bobert Severing door het ge recht in zijn eer hersteld zal zijn, zal hij onge twijfeld ook weder bereid zijn om te onderhan delen over de maatregelen, noodig om uw toe komst te verzekeren. Met de meeste hoogachting, Dr. Vieira." Met stomme verbazing had Iracema den brief gelezen. Ze moest hem nog een paar maal overlezen eer ze hem geheel begreep. Toen kreeg zij een ijskoude rilling. Over welke hulpmiddelen moest deze man beschikken! Hoe fijn moest het net niet ge sponnen zijn, daar hij 't had aangedurfd terwijl hij toch wist in Het ongelijk te zijn zich zelf bij het gerecht aan te melden en zoo honds brutaal va banque te spelen. ÖüD~T~ FABRltli" Een uur later bracht een deurwaarder haar de mededeeling, dat zij het hotel niet mocht verlaten en de zaak Severing tegen Severing over vijf dagen voor zou komen. NEGENDE HOOFDSTUK De laatste dagen waren voor Iracema één onafgebroken kwelling geweest. Ze had haar hotelkamer niet verlaten; zich zelfs het eten boven laten brengen. Toch was het haar alsof zij de oogen van heel Lissabon op zich gericht voelde. Iederen dag kreeg zij bezoek van haar rechtsgeleerden raadsman, Dr. Montelro. Een zeer bekwame man, maar zij kende hem niet. Ziy vertrouwde niemand meer. Daar zij nu toch eenmaal een advocaat hebben moest, had zij de balie gevraagd haar er een aan te bevelen. Dagelijks kreeg zij brieven. Van menschen die zich allen vrienden haars vaders noemden, velen van hen had zy als jong meisje, toen ze ook in Lissabon leefde, gekend. Al deze lieden gaven haar raad betuigden haar hun vriendschap, maar zij had in geen enkelen van hen vertrouwen. Ze was den toestand van vertwijfeling weer zeer dicht naby en maskeerde dit alleen door te doen alsof alles haar onverschillig liet. 3e zag tegenover zich een wemeling van tegenstanders, waartegen zy zich niet opgewas sen voelde en de eenige vrouw, waarnaar zy verlangde, juffrouw Turner, zat op Madeira. Eindelijk was de dag der rechtszitting aange broken. Eindelijk tenminste de beslissing. Ook om andere redenen was het hoog tijd. Het geld, dat juffrouw Turner haar geleend had, begon aardig op te raken. Ook een dwaas spel, wanneer het niet zoo bitter ernstig geweest was. Zij, een der rijkste erfgenamen van Lissabon, zou straks haar hotelrekening amper kunnen be talen. Opzettelijk las Iracema dezen morgen haar ochtendblad. Zy wilde weten, wat men van haar zei. Natuurlijk was het actueele schandaal- proces een dankbaar onderwerp voor alle bladen. Naast elkaar drukten de kranten een zeer slecht gelijkende foto van haar af op straat geknipt en een uiterst geflatteerde van Jenkins. Als kop stond er boven: „Wie van beiden deed een meineed?" Dr. Monteiro kwam haar met een gesloten auto halen. Maar ook zoo lets had men ver wacht en voor het hotel stond het zwart van menschen. Uit de laatste uitlatingen van haar advocaat begreep Iracema wel heel duidelijk, hoe slecht haar kansen stonden. „In elk geval hebben wy doctor Costa aan onzen kant." Zij antwoordde niet en had hem het liefst de deur gewezen. Ze begreep heel goed, wat zijn woorden beteekenden. Zou men haar heden wegens meineed willen veroordeelen, dan was er nog altijd de uitweg van het onderzoek naar haar geestvermogens. De groote rechtszaal, waar de zitting plaat5 had, was propvol. De aristocratie van Lissabon, in het bijzonder de dames ervan, vulde de pu blieke tribune om getuige te zijn van het groot ste sensatieproces sedert jaren. De president opende met een hamerslag d® zitting en nam het woord. „Dit proces is het droevigste, dat ik ooit in mijn langdurige ambtelijke loopbaan be& meegemaakt. Een echtpaar uit den hoogsten stand der samenleving staat voor onze vier schaar. De beide erfgenamen van een zeer ge' zienen koopman van volstrekt vlekkeloozen naam. De beide echtelieden hebben elkaar over eD weer van meineed beschuldigd. Van een alle*"" zondigsten meineed, want het gaat niet om bet feit van het huwelijk zelf, het gaat om de identiteit van den echtgenoot. Ik roep eerst de namen der gedaagde getui gen af: de heer John uit Londen." „Hier!" Onwillekeurig kromp Iracema ineen, toen z» den gewezen koetsier herkende, die het ver meed iemand anders aan te zien dan den presi dent van het hof. „Kellner Bowland Black, uit Londen." „Hier!" Iracema kreeg hoop. De rechter scheen on partijdig te zijn dat was de kellner uit SeydS Hotel zij herkende hem direct. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10