Dr. de Vlugt vraagt ontslag bureaux voor redactie en administratie, Regeering treedt strenger op „PROTECTOR" I Nieuwe krachtmeting dreigende tusschen Japan en Rusland Een aanslag op Laguardia Toch uittocht der Duitsche meisjes De emigratie van Joden Het nieuws van heden OPWINDING OVER HET VISSCHERIJVERDRA G DE DUITSCHE EXPORT- CONCURRENTIE VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21544 Illegale vreemdelingen zullen over de grens worden gezet Levensgevaar maakt uitzondering Het Weer I INBRAAK VERZEKERINC #3» Japansche troepen naar Mands joekwo Londen raadpleegt zijn commer- cieelen attaché te Berlijn Verzoeningsformule fe Lima Conferentie gered uit een dreigende impasse New Yorks burgemeester voor stadhuis aangevallen en neergeslagen KLEINZOON VAN EX-KEIZER GEHUWD Bioscopen voor Joden Als burgemeester van Amsterdam Derde ambtsperiode eindigt April 1939 De verboden interland Verklaring van den burgemeester van Rotterdam Bijlegging van het grensincident Geldigheidsduur der paspoorten wordt tot 2 Februari ingekort Meesten bestemd voor landarbeid Amerikaansch-Duitsche onderhan delingen in begin 1939 te Berlijn? Plan van dr. Schacht besproken Dubbel voordeel voor Berlijn Elf - Steden-tocht Definitief op Zaterdag a.s. vastgesteld Spanning in Tientsin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO ct., Ingez. ■nededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor «lo kleine annonces „Omroeper*" rle de rubriek (Van onzen redacteur) Tengevolge van den aanhoudenden stroom van vluchtelingen, die onze Oost grens oversteken, heeft de regeering zich genoodzaakt gezien, aldus vernemen wij, de verschillende hoofden van vreemdelin gendiensten en grensbewaking erop te wij zen, dat emigranten, die illegaal ons land binnenkomen, niet langer hier onderdak kunnen vinden en onherroepelijk dienen te worden teruggezonden „Op die manier gaat het niet langer", ver klaarde ons een der hoofdambtenaren van het Departement van Justitie. „Overigens", voeg de hij eraan toe, „is dit een consequente door voering van de richtlijnen, die de regeering eenmaal heeft gesteld voor de toelating van Vreemdelingen Alleen wie legaal ons land bin nenkomt kan hier blijven". Gedurende de laatste dagen toch heeft de Vreemdellingendienst in verschillende steden ender de Duitsch sprekenden razzia's moeten bouden. Daarbij is gebleken, dat zeer veel il legale emigranten in ons land verblijven. Uit hetgeen wü dezer dagen reeds meldden weet men hoe dag in dag uit vreemdelingen over de grens worden gesmokkeld, niet zelden met hulp van eigen landgenooten. De illegale emi granten, "die de laatste dagen zijn aangehouden, zijn ondergebracht in speciale kampementen h.l. Veenhuizen en Hoek van Holland. Naar men ons verzekerde, zullen deze menschen de laatste illegale vreemdelingen zijn die nog in ons land asyl krijgen, al zul len zij zeer zeker van overheidswege aan den arbeid worden gezet. Echter wie nu nog zonder geldige toelating zal worden aan gehouden, zal onherroepelijk over de grens worden gezet, tenzij kan worden aan getoond dat levensgevaar in het land van herkomst dreigt. In verband hiermede mogen wij vermelden, dat het departement van Justitie, waar de aanvragen om toelating worden behandeld, in de afgeloopen weken met werk overladen was,. Ingewijden verzekeren ons, dat soms per dag 500 aanvragen wc-rden afgehandeld, een voorbeeld, daaruit men kan besluiten, hoevelen aan gene zijde van de grens op toelating in ons land Wachten. De regeering kan derhalve ter hand having van haar politiek ten aanzien van de treemdelingen geen andere houding aannemen, dan die welk? wij hierboven weergaven. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniih VOOR GRONINGEN, FRIESLAND, DRENTE EN OVERIJSEL: meest matige wind uit Oost tot Noord- Oost, wellicht krimpend tot Noord, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waar- schijn lijk eenige sneeuw, strenge vorst. VOOR DE OVERIGE PROVINCIES: meest matige Oostelijke tot Noord-Ooste- üjken wind, gedeeltelijk bewolkt, eenige jp sans op lichten sneeuwval, strenge vorst. ^llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIillllllllll""lll""l»HIIIII ONDEKL. VERZEKERING-MIJ DAMRAK 60 AMSTERDAM-C i Telef 45014 en 45016 I Directie: H F. HEERKENS TH1JSSEN E E Uitsluitend voor: Kerken. Pastorieën e Kloosters en Kerkelijke Instellingen ÏÏIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll - -»»» "'Vv, 'x De Irish Guards zijn uit Egypte en Palestina in Engeland teruggekeerd. De troepen hij hun aankomst te Londen TOKIO 20 Dec. (Havas). Het Japansche publiek vraagt zich af of het Japansch- Russische geschil over het .vraagstuk der visscherij aan de Siberiscae kust niet zal uitgroeien tot een nieuw incident van Tsjangkoefeng, d.w.z. tot een nieuwe krachtmeting tusschen de beide landen. Uit naam der Japansche regeering heeft de ambassaderaad Haroekisjo Nisji den 13den De cember aan Moskou een week tijd gegeven om het Japansche voorstel betreffende de verlen ging van het visscherijverdrag te aanvaarden en deze termijn loopt vandaag af. Van bevoegde Japansche zijde wordt verno men, dat de instructies, die vanochtend aan Togo, den Japanschen ambassadeur te Moskou, getelegrafeerd zijn hem voorschrijven, de Sovjet-regeering te waarschuwen, dat zij alleen de verantwoordelijkheid zal dragen voor ver wikkelingen, die uit verwerping der Japansche voorstellen zouden voortvloeien. In officieele kringen bewaart men het stilzwijgen omtrent den aard dezer „verwikkelingen", doch als men de Japansche pers mag gelooven zou Tokio vastbesloten zijn, zoo noodig de „vrijheid van visscherij" te handhaven door den Japanschen visschers aan de Siberische kusten bescherming van oorlogsschepen te verleenen. In dit geval moet gevreesd worden voor ernstige spanning. Volgens betrouwbare berichten uit Peiping heeft zich op den spoorweg Peiping-Moekden een nieuwe verbreking van het verkeer voor gedaan tengevolge van de omvangrijke troepen bewegingen. Er wordt verklaard, dat kort geleden vijf japansche divisies uit Noord-China zijn ver trokken naar Mandsjoekwo op grond van de algemeene nervositeit over den Russisch- Japanschen toestand. Deze divisies zijn ont trokken aan Sjantoeng, Zuid Hopei en Sjansi, aangezien de ontworpen opmarsch met het doel den weg der Russische leveranties aan China af te snijden, niet ten uitvoer is gelegd. LONDEN, 20 Dec. (Reuter). Magowan, de Britsche commercieele attaché te Berlijn, is heden naar Londen teruggekeerd, met 't doel besprekingen te voeren met- de leiden de personen van verschillende departemen ten, die hem willen raadplegen in enkele moeilijke kwesties betreffende handel, fi nanciën en economie, die zoowel Duitsch- land als Groot-Brittannië raken. De recente Duitsche exportcijfers zijn teleur stellend geweest en in Berlijn gevoelt men eenige ongerustheid ten aanzien van den han del van het land met andere naties. Het voor naamste doel van Schacht's bezoek was die kwestie te bespreken. Magowan, de Britsche handelsattaché te Berlijn, zal tevens rapport uitbrengen over de Duitsche opvatting ten aanzien van het wets ontwerp op de ex-port-garanties, dat thans in het parlement in behandeling is en dat ten doe) heeft Britsche fabrikanten te helpen om nel hoofd te bieden aan oneerlijke concurrentie uit het buitenland. Britsche firma's in Midden-Europa voeren een slï(jd tegen Duitsche ondernemingen, die met behulp van staatsubsidie in staat zijn om Voortdurend onder de prijzen van haar con currenten te blijven. Naar verluidt heeft men te Berlijn nota ge- bomen van de waarschuwing, die Hudson kort geleden in dit verband heeft uitgesproken. Duitschland zou thans begrijpen, dat Britsche firma's zullen worden beschermd. LIMA, 20 Dec. (Havas). Naar te Lima ver zekerd wordt, zou vandaag een definitieve over eenkomst worden geteekend, waardoor de con ferentie zal worden gered uit de impasse, waar in zij dreigde te geraken. Alle afgevaardigden erkennen het belang van he oplossing, waarbij de continentale solida riteit wordt getoond, aangezien anders de mo- reele autoriteit van Amerika tot niets zou borden teruggebracht. In den afgeloopen nacht hebben de afgevaar digden hard gewerkt aan het opstellen van een Verzoenings-formule. Gevangen genomen Chineesche soldaten worden door de Japanners in groote kam pen bijeengebracht NEW YORK, 20 Dec. (Reuter) Op de treden van het stadhuis te New York heeft heden een zwaargebouwde man zich plotse ling op burgemeester Laguardia geworpen en hem met de vuist neergeslagen. De politie en omstanders renden op den aanval ler toe en sloegen hem buiten bewustzijn. Er is nog geen verklaring gegeven van den aanval op burgemeester Laguardia. Men herin nert er echter aan, dat een paar dagen voor zijn vijf en zestigsten verjaardag Laguardia een briefje heeft ontvangen, waarin hij met den dood bedreigd werd, wanneer hij voortging met het richten van aanvallen op de Duitsche natio naal socialistische partij. DRESDEN, 20 Dec. (Havas). Prins Alexander van Pruisen, een kleinzoon van den ex-keizer, is te Dresden in het huwelijk getreden met Irm- gard Weygand. Laguardia BERLIJN, 20 Dec. (Havas). De Joodsche cultuurbond heeft machtiging gekregen een bioscooptheater voor Joden in te richten. Se dert het decreet van 12 November j.l. mogen de Joden geen openbare gelegenheden meer binnenkomen. Ook in andere steden zullen zalen voor bij eenkomsten van Joden worden ingericht. Voorts zijn te Kassei speciale winkels opge richt voor de levering van dagelijksche ver- bruiksartikelen aan Joden. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die Maandag j.l. 65 jaar geworden is, heeft aan H. M. de Koningin eervol ontslag gevraagd uit zijn ambt. Op 20 Juni a.s. zou de derde ambtsperiode van dr. W. de Vlugt eindigen, doch reeds tegen einde April zou de burgemeester zijn functie wil len neerleggen. Reeds eerder was ons bekend, dat dr. de Vlugt ontslag zou aanvragen, doch tot nog toe meenden wij niet gerechtigd te zijn hieraan publiciteit te geven. Nu van andere zijde berichten dienaangaande zijn gepubliceerd, meenden wij niet langer tot stilzwijgen gedwongen te zijn. Tijdens de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting van Rotterdam heeft de burgemeester, mr. P. J. Oud, gistermiddag in den raad ter zake het verbod van den voetbalwed strijd NederlandDuitschland medegedeeld, dat het hem persoonlijk niet onaangenaam zou ge weest zijn als de regeering de verantwoordelijk heid voor het verbod op zich had genomen Maar de verantwoordelijkheid voor de orde rust bij den burgemeester. Dat bewaren van de erde is niet repressief, doch vooral preventiet. De burgemeester durfde het doorgaan niet voor zijn verantwoording te nemen, omdat er inci denten konden ontstaan met hoogst onaange name gevolgen. Het onaangenaamste voor spr. was, dat men bij dengene, die de beslissing nam, motieven veronderstelde, die er niet waren. Dat is niet in den raad gebeurd, maar wel er buiten. Bij het nemen van het besluit is spr. alleen geleid dcor zijn zorg voor handhaving der orde. Dat moest eigenlijk overbodig zijn te zeggen. Het zou een burgemeester weinig passen zich door an dere overwegingen te laten leiden. BOEDAPEST, 20 Dec. (Reuter) Vanoch tend is een gemengde HongaarschTsjecho- Slowaaksche commissie bijeengekomen, ten einde een onderzoek in te stellen naar het grensincident, waarbij Hongaarsche terro risten Slowaaksche dorpen zijn binnenge drongen. Hetgeen de vorige week door de betrokken instanties nog ten stellig ste werd ontkend een houding, die wij achteraf weinig waardeeren kun nen blijkt thans door de feiten te worden bevestigd: Op 2 Februari a.s. zullen de Duitsche meisjes, die tot op heden in Nederland werk zaam zijn, het land moeten verlaten, tenzij zij individueel de risico s van tegen hooger bevel in achter te blij ven, willen dragen. Voor 1 Januari zijn alle hier werkzame Duit sche meisjes haar aantal bedraagt ongeveer 20.000 op de Duitsche consulaten ontboden, waar zij haar passen moeten laten afstem pelen. Daarbij wordt dan de geldigheidsduur teruggebracht tot uiterlijk 2 Februari aA. De meisjes kunnen dus in haar betrekkingen den wettelijken opzeggingstermijn van één maand in acht nemen. Op 2 Februari zullen extra treinen de Duitsche meisjes gezamenlijk naar Duitsch land overbrengen, waar zij echter niet naar hun woonplaatsen of familie gaan, maar onmiddellijk naar de verschillende werk kampen van den „Arbeitsdienst". Hier wor den zij met muziek en feestelijkheid inge haald. Voor zoover zij daartoe lichamelijk in staat zijn het is ons bekend, dat on der de opgeroepenen ook ouderen zijn, waaronder gevallen met 40 jaar en langer verblijf in ons land zullen de meisjes zich op den landarbeid moeten toeleggen waarbij Duitschland op het oogenblik werkkrachten tekort komt Natuurlijk kunnen de meisjes zich aan dit hooger bevel tot terugkeer onttrekken, doch zij verliezen dan op 2 Februari haar pas, zoodat zij statenloos worden met alle gevolgen van dien. Alleen voor de meisjes, die op het punt staan fn het huwelijk te treden en daarmee dan het Nederlanderschap verwerven, staat de zaak anders. Verder zullen de meisjes het door haar opgespaarde en op Nederlandsche banken vastgezette geld moeten meenemen, een be drag, dat niet onaanzienlijk is. Immers men mag aannemen, dat elk der 20.000 meisjes toch wel gemiddeld minstens een f 50 heeft opgespaard, wat totaal reeds een millioen gulden uitmaakt. En deze bere kening is dan nog aan den lagen kant. De terugslag van het een en ander op de Ne derlandsche arbeidsmarkt zal wel degelijk merkbaar zijn. Reeds verkeeren tal van gedu peerde werkgeefsters in moeilijkheden, hoe zij na 1 Februari in geschikte hulp zullen moeien voorzien. LONDEN, 20 Dec. (Reuter). De Anieri- kaansche directeur van de intergouverne- menteele commissie voor het vluchtelingen probleem, Rublee, zal, naar verwacht wordt, in het begin van 1939 een bezoek brengen aan Berlijn, vergezeld van zijn assistent directeur en een financieelen deskundige, ten einde met de bevoegde ambtenaren in Duitschland een plan te bespreken in ver band met de emigratie der Joden. Dit plan was onofficieel door dr. Schacht ingediend, toen hij als gast van den gouverneur der „Bank of England" een bezoek aan Londen bracht. Het plan is vandaag bestudeerd in een ver gadering van financieele deskundigen, waar Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten, Frank rijk en Nederland vertegenwoordigd waren. De Duitsche voorstellen zijn nauw verbonden mel den Duitschen handel en de Duitsche econo mische zaken. De Duitsche opvatting is, dat Groot-Brittannië en Amerika iets zouden kun nen doen voor de Joden door het vergemakke lijken van den Duitschen uitvoer. Duitschland stelt voor, dat men den emi greerenden Joden zou kunnen toestaan 20 pCt- van hun vermogen mee te nemen, mits de lan den, waarheen zij emigreeren, meer Duitsche goederen zouden koopen. Het Duitsche plan, zooals dat door Schacht naar voren is gebracht, heeft een lauwe ont vangst gevonden. Het algemeene gevoelen was, Japansch-Russische spanning over het visscherijverdrag. Italiaan in Tunis veroordeeld Burgemeester Laguardia voor het stad huis aangevallen en neergeslagen. Rechtsche vliegtuigen bombardeeren Tarragon. Minister Brown zet in het Lagerhuis het doel van den Nationalen Dienst in En geland uiteen. Beraadslagingen te Londen over de Duit sche exDort-concurrentie. Een plan van dr. Schacht ten aanzien van de emigratie van Duitsche Joden. De Regeering treedt strenger op tegen illegale vreemdelingen. Verdere behandeling van de begrooting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer. Zaterdag 24 December zullen de beur zen voor den geld- en fondsenhandel gesloten zijn. Luit.-kolonel F. A. van Heijst is belast met de waarneming van de functie van inspecteur der militaire luchtvaart. De „Reiger", die Dinsdag te Kaapstad is geland, keert 26 December naar ons land terug. Overeenkomst inzake het handelsver keer met Finland te Den Haag onder teekend. Beurs van New York: Na eenige schom melingen binnen enge gienzen sloot de markt goed prijshoudend. Romantiek van 't ijs De romantiek van het ijs heeft Hol land te pakken. We mogen klagen over den snijdenden wind die uit Oost of Noord blaast, we mogen jammeren over kou en over zooveel overlast als bevroren waterleidingen, dichtgevro ren waterwegen waardoor levensbe hoeften duurder wordenwij Hollanders gevoelen een groote vol doening in ons groeien wanneer daar de eerste rijders over de gestolde wa teren zwieren en de baanveger aan- stalte maakt ons den weg te effenen. Geef den Hollander de ijzers onder de voeten en hij wordt 'n ander mensch. Dan krijgt hij pret in zijn leven en pleizier in de natuur. Dan wordt hij gemeenschapsmensch, die zich in het koek-en-zoopie verbroedert met Jan en Alleman en er zijn geen hoffelijker vrouwenvereerders dan de stijve, lom pe Hollanders op schaatsen. Het ijs maakt hem idealist en galant, het ijs maakt hem levensblij romanticus. De romantiek van het ijs heeft Holland bevangen. dat Duitschland tracht dubbel voordeel te oog sten van zijn vervolging der Joden, ten eerste door een groot deel van hun rijkdom tot zich te trekken en ten tweede door zijn exporthandel te verbeteren, samenvallend met onderhande lingen over de Joodsche emigratie. Het Duitsche plan is echter in de vergadering van vandaag niet verworpen. Het werd aan dachtig bestudeerd en de verschillende deskun digen wisselden er over van gedachten. Voor Rublee naar Duitschland gaat, zal hij in con tact treden met de twee en dertig mogendheden van Evian, ten einde haar meening over de voorstellen te vernemen. Het is mogelijk, dat hij wijzigingen dan wel tegenvoorstellen zal in dienen. Naar het schijnt is de Duitsche re geering bereid tot verdere besprekingen met Rublee en andere landen van de commissie in Duitschland in den loop van de volgende maand. Het standpunt van sommige kringen, aldus Reuter, is echter, dat er eenige wijziging in het plan gebracht moet worden voordat de aange vangen besprekingen tusschen Schacht en Ru blee te Londen met profijt in Duitschland kun nen worden voortgezet. Het centraal bestuur van de Friesche Elf-Steden-Vereeniging heeft Dinsdagmid dag wederom vergaderd en besloten den Elf-steden-tocht definitief vast te stellen op Zaterdag 24 December a.s. De aangifte voor deelneming kan tot Vrijdag middag twaalf uur geschieden bij den voorzitter der Friesche Elf-steden-vereeniging, mr. M. E. Hepkema, Willemskade 12, Leeuwarden. TIENTSIN, 20 Dec. (Reuter) Het Britsche oorlogsschip „Crimsby" dat convooidiensten verricht, is hier aangekomen. De spanning tus schen de Japansche en de Engelsche en Fran- sche autoriteiten in de concessie duurt onver minderd voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1