Nationale dienst in Engeland New-Yorksche Beurs DE STAD TARRAGON GEBOMBARDEERD ITALIAAN TE TUNIS VEROORDEELD WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 Een uiteenzetting van den minister van Arbeid, Brown, voor het Lagerhuis Kardinaal Hinsley en de Volkenbondsliga Aftreden van den prelaat wegens socialistische invloeden in de Liga Lagerhuis stelt vragen over Pirow's bezoek Beperking van buitenland sche leeningen Mandsjoekwo's eerste gezant te Burgos Italiaansche bladen snuffelen in oude papieren Wijziging in Roemenië's politiek? Minister van Buitenlandsche Zaken biedt zijn ontslag aan H. M. DE KONINGIN LEIDT KERSTFEEST WARM VOEDSEL VOOR SPOORWEGPERSONEEL Kath. Economische hoogeschool Hoogduitsch M. O. B. Machinisten-examen Oneerlijk beambte Kommies van strafgevangenis te Scheveningen verduisterde geld Militaire luchtvaart Luit.-kol. van Heijst belast met de waarneming van functie van inspecteur POGING TOT OMKOOPING Ambtenaar f 250 in zijn hand gestopt BRAND TE HUIZEN Timmerfabriek in asch gelegd VERKEERSSTREMMINGEN Wegens ijsgang en laag water NED. MIDDENSTANDSBOND Raad van advies uitgebreid Na eenige schommelingen bin nen enge grenzen, sloot de markt goed prijshoudend VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. 'A X WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Zaterdag geen beurs Clearingkoersen STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 20 Decetnbet LONDEN, 20 Dec. (Reuter) Ter inleiding van de debatten over den nationalen dienst heeft de minister van Arbeid, Brown, een resolutie inge diend van den volgenden inhoud: Het Huis, erkennende, dat het nemen van maatregelen ter bescherming van het leven en de woonplaats van het volk te allen tijde in belang alle partijverschillen te boven gaat, juicht het besluit der regeering om alleen te vertrouwen op vrijwillige diensten toe, doch beveelt aan, dat de resultaten van het regee- ringsplan voor nationalen dienst door het Huis aan het eind van Maart behandeld worden. Na een gedetailleerde uiteenzetting van het regeeringsplan tot, doeltreffende gebruikmaking van de reserves der natie voor nationalen, vrij- wilügen dienst en de rechtstreeksche doeleinden welke reeds bekend zijn, verklaarde Brown: „Wy doen een beroep op het vrijwillige aanbod van diensten van vrije burgers, doch wij zeggen tot hen, wier gewone bezigheden van groot be lang zijn voor de productieve industrie of den landbouw, dat zij in het ware belang des lands zich niet behooren aan te bieden voor volledigen oorlogsdienst voor diensten, die hen in oorlogs- tyd zouden verhinderen hun gewone essentieeie verrichtingen te doen. Voor de groote meerder heid is het vaderlandsche plicht zich aan te sluiten by de diensten, beschreven in den natio nalen dienstgids, die binnenkort zal uitkomen. Degenen echter, die werkzaam zyn in de ge noemde bedryven, kunnen het best dienst doen ctoor in hun burgerberoep te blijven. Herinnerende aan de fouten, die in het begin van den wereldoorlog zy'n gemaakt, zeide Brown, dat na 30.000 mynwerkers binnen negen maan den voor het leger te hebben aangeworven, de autoriteiten het geheele Britsche leger moesten afzoeken om die mijnwerkers weer terug te krij gen naar de mijnen. Dat was één van de lessen, aldus spr., die wij vooraf geleerd hebben voor het huidige plan betreffende den vrywilligen nationalen dienst. Besluitende beval Brown de voorstellen van de regeering aan het Huis aan als een practisch plan om tegemoet te komen aan de verschillende behoeften, dat een maximum aan nationale een heid tot stand brengt in een zaak, waarin goede wil van vitaal belang is voor de functionneering. Bovendien betreft het hier een plan voor vrijen dienst door een vry volk voor de vryheid. Z. Em. Kardinaal Hinsley, de aartsbisschop van Westminster, heeft, zooals wy reeds in het kort in ons blad mededeelden, burggraaf Cecil ervan in kennis gesteld dat hij aftreedt als onder voorzitter van de Volkenbondsliga, waarvan Lord Cecil voorzitter is. De Kardinaal is van oordeel, dat de Liga niet meer een boven de partijen staande, niet-politieke organisatie is, geiyk in den eersten tyd, toen zyn voorganger, Kardi naal Bourne z.g. het ambt van onder-voorzitter aanvaardde. Een andere reden tot zijn aftreden is gelegen in den nauwen band, welke bestaat tusschen de Liga en de zoogenaamde Internationale Vredes campagne, welke door den Aartsbisschop van Mechelen veroordeeld is. De Volkenbonds-Liga heeft een zeer groot aantal onder-voorzitters, voor het meerendeel de leiders of hoofden van groote kerkgemeenschap pen en van bewegingen op pacifistisch gebied De vereeniging werd gesticht na de oprichting van den Volkenbond, en wel ter bevordering van de Voikenbondsbeginseien in Engeland, zy nam in verwonderiyk korten tüd zeer snel in omvang toe, en werd een der breedst vertakte organisa ties in het land. De ontelbare afdeelingen ge nieten groote vrijheid om haar eigen politiek te bepalen en uit te voeren, en dit verklaart, dat deze in de eene af deeling een zeer roode tl .ie had, terwyi ze in een andere afdeeling een uiterst conservatief karakter aannam. Veel van de bekendste conservatieve staats lieden, zooals Lord Baldwin, zyn lid, of lid ge weest,' van de Liga, maar erkend moet worden dat van het allereerste begin af socialistische in vloeden in het hoofdbestuur vaak overwegend zyn geweest, en dat een tijdlang zelfs sterk ge- coquetteerd werd met Rusland. Conflicten op groote schaal zyn in de Liga herhaaldelyk voorgekomen. Zoo verlieten velen deze organisatie, omdat zy een tiental jaren ge neigd was propaganda voor Duitschland te voe ren, terwyl anderen haar den rug toekeerden cm'ha4r Russische sympathieën. LONDEN, 20 Dec. (Reuter). De Britsche minister van Koloniën en Dominions, Mac- Donald, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Zuid-Afrikaansche minister van Lands verdediging tijdens zijn verblyt te Londen veer tien dagen geleden een aantal Britsche minis ters op de hoogte heeft gesteld van de indruk ken, welke hij heeft opgedaan tijdens zijn rondreis door Europa. MacDonald voegde nieraan toe, dat de be sprekingen van Pirow met de regeeringsper- sonen van de mogendheden persoonlijk zijn ge weest. De Britsche minister had hier niets aan toe te voegen. In antwoord op een vraag van Attlee inzake de buitenlandsche leeningen, zeide Sir John Simon dat 1 Februari is gezegd, dat de positie van de wisselmarkt een grooter ruim te toeliet. In de huidige omstandigheden acht de advies-commissie voor buitenlandsche trans acties een beperking hiervan noodzakelyk en derhalve zal de tydelyke grootere vryheid, wel ke In Februari werd verleend, worden inge trokken. Omtrent de beperking van ouitenlandsche leeningen wordt nader gemeld, dat het eenige, wat thans is gebeurd, is, dat de tijdelyke ver zachting, ingevoerd in Februari 1938, in ver band met den toestand der wisselkoersen, in getrokken is. Men is van meening, dat achter dit besluit de noodzakelijkheid staat van een behoud der nationale hulpbronnen met het oog op de eischen van het. herbewapeningsprogram. BARCELONA, 20 Dec. (Reuter). De stad Tarragon is vandaag door dertig driemoto- rige vliegtuigen bestookt, die meer dan vijf tig zware bommen omlaag hebben - gewor pen. Vijftien gebouwen werden geheel vernield. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch vermoedelyk is dit niet hoog, aangezien alarm werd gegeven zestien mi nuten vóór de aanval begon. Vervolgens hebben de vliegtuigen andere plaatsen in de provincie bestookt. Aan de Spaansche fronten heerscht overigens rust. Het heeft den geheelen dag hevig geregend, terwyl in de bergen in het Noorden sneeuw is gevallen. Buitengewone temperaturen zijn even wel niet geregistreerd. Begeleid door de Moorsche lijfwacht van Franco is de eerste gezant van Mandsjoekwo. Sjao Sjing, te Burgos aangekomen en naar Franco gebracht om zijn geloofsbrieven te over handigen. TUNIS, 20 Dec. (Reuter). Ubaldo Rey, een bekend Italiaansch inwoner van Tunis en leider der fascisten, is vandaag door het gerechtshof van Tunis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 500 francs boete. Hij werd 8 December j.l. gearresteerd, omdat hy een betooging tegen de Fransche autoritei ten organiseerde en aanspoorde tot verzet. De Italiaansche bladen publiceeren een brief over de kwestie-Tunis, geschreven in 1834 door Prins Lodewijk Napoleon, den lateren Keizer Napoleon III. „In verband met zijn ligging nabij de Afri- kaansche kust, schreef destijds de toekomstige Fransche Keizer, moet Italië invloed uitoefe nen op dit deel van het continent, waar vroe ger Carthago lag: de mooiste kolonie, welke het zich zou kunnen verschaffen, zou zonder twyfel Tunis zijn, dat het eens zal moeten veroveren teneinde het beschavingswerk, dat Frankrijk in Algiers ter hand heeft genomen, voort te zet ten. De herinnering aan Venetië en Genua zal den Italianen bewijzen, dat zij een zeevarende mogendheid moeten zijn en dat is, wat tot dit doel noodig is." De brief is afkomstig uit een geschiedenis boek van den historicus Allessandro Luzio van de Italiaansche academie. BOEKAREST, 20 Dec. (D.N.B.) De minister van Buitenlandsche Zaken, Comnen, heeft zich hedenavond, na afloop van den ministerraad naar den Koning begeven om zijn ontslag aan te bieden. In politieke kringen alhier meent men te we ten, dat de vroegere onderstaatssecretaris, Ga- fencoe, thans directeur van het dagblad Tim pul, tot minister van Buitenlandsche Zaken zal worden benoemd. Zijn benoeming zal als het begin van een nieuwe buitenlandsch-politieke activiteit van Roemenië worden beschouwd. H. M. de Koningin heeft Dinsdagavond in 't theeJhuis aan het Uddelermeer het Kerstfeest geleid van de meisjes van de naaischool, welke door toedoen van H. M. de Koningin is gesticht. Veertig meisjes waren in het theehuis aanwezig. H. M. de Koningin heeft haar allen Kerstge schenken uitgereikt. Vanaf heden zal in verband met de heer- schende strenge koude aan het spoorwegperso neel van de groote stations, dat voortdurend bulten moet. werken, tot nader order warm voedsel, als koffie, erwtensoep e.d. worden ver strekt. TILBURG. Geslaagd voor propaedeutisch examen economische wetenschappen de heeren L. T. M. Boelaars, Voorburg; H. J. M. v. d. Laan, Den Bosch; A. H. Lenders, Blerick; V. IV. C. Pessers, Tilburg en L. G. Schroder, Nij megen. TILBURG. Geslaagd voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen de heeren J. J Boumans, Kerkrade, R. E. M. van den Brink, Laren (N.-H.) en A. Dielen, Breda. AMSTERDAM. Geslaagd de heeren J. H. M. Delsing te Den Haag en E. H. F. Leeuwe te Utrecht. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma C. de heer C. H, Dekker te Haarlem. In de strafgevangenis te Scheveningen be vindt zich een afdeeling, de z.g. cellenbarak, waar personen worden ingesloten, die een prin cipale hechtenis of een vervangende hechtenis moeten ondergaan. Het komt vaak voor, dat familieleden van hen, die vervangende hechte nis uitzitten, geld sturen, om de straf af te koopen. De 37-jarige kommies bij de strafgevange nis C. B. S., die belast was met de administra tie van deze cellenbarak, heeft gedurende ge- ruimen tijd deze gelden verduisterd. Hy eigende zich de gestuurde bedragen toe en liet de menschen vrij. Daartoe moest hij natuurlyk ook trucs in de boekhouding toepassen. Deze oplichting zou niet uitgekomen zyn, wanneer niet een vrouw by het kantongerecht in Am sterdam verteld had, dat zij naar de strafge vangenis te Scheveningen geld had gestuurd, opdat haar man vrij zou komen van zijn ver vangende hechtenis. Het Kantongerecht meeude evenwel, dat de man zijn straf geheel had uitgezeten. Toen deze twijfel was gerezen, ging men onderzoeken, waarby bleek, dat de kom mies reeds f 1500, tekens met kleine bedragen, ten eigen voordeele had gebruikt. De man heeft bekend en is ingesloten. Belast is met de waarneming van de functie van inspecteur der militaire luchtvaart, tevens commandant van de luchtvaartbrigade, de luite nant-kolonel F. A. van Heijst, van het wapen der infanterie, zulks onder eervolle ontheffing uit zyn functie van commandant van de lucht- vaartafdeeling. Benoemd zijn en aangesteld: 1. tot commandant van het le regiment lucht- strydkrachten de majoor H. G. van Voorthuij- sen, van het wapen der infanterie; 2. tot commandant van het 2e regiment lucht strijdkrachten de luitenant-kolonel J. H. Sar, van het wapen der infanterie; 3. tot commandant van het 3e regiment lucht- strydkrachten de luitenant-kolonel L. A. M. Koppert, van het wapen der infanterie. Bij de militaire luchtvaart zyn voorts be noemd tot: a. ingenieur in vasten dienst: jhr. ir. A. Krayenhoff en ir. C. Plooy; b. administratief hoofdambtenaar in vasten dienst: B. A. Ingenegeren en W. E. Stoorvogel; c. technisch hoofdambtenaar in vasten dienst: F. C. van Gijen; d. technisch ambtenaar, in vasten dienst: T. P. de Haas en C. J. van Scherpenzeel. Het O.M. bij de Haagsche rechtbank had te gen twee Amsterdamsche importeurs van rij- wiellampen, die een ambtenaar van het Cri- sisinvoerbureau een enveloppe met f 250 ter hand hebben gesteld om aldus toewijzing van invoer van lampen uit het buitenland te krij gen, een gevangenisstraf van zes maanden ge vorderd. De rechtbank veroordeelde hen ieder tot drie maanden gevangenisstraf. Dinsdagavond om acht uur brak brand uit in de timmerfabriek van de firma G. Kos aan de Wijdestraat te Huizen (N. H.). De brand liet zich in den beginne zoo ern stig aanzien, dat de brandweer uit Bussum en Laren te hulp werd geroepen. Deze behoefde echter niet handelend op te treden, daar de Huizer brandweer het vuur kon localiseeren. De fabriek, waarin een kostbare voorraad eikenhout was opgeslagen, alsmede zeer veel materiaal, brandde tot den grond toe af. Vermoedelijk is een lek in den schoorsteen de oorzaak van den brand DordrechtZwijndrecht normaal; Dordrecht-- Papendrecht normaal; 's-GravendeelWiel- drecht normaal; Kop van het LandWerkendam normaal; RozenburgBrielle normaal; Maas sluisRozenburg normaal; DintelsasOoltgens- plaat normaal; NumansdorpDen Bommel ge stremd Hendrik-Ido-AmbachtAlblasserdam gestremd: Overtocht alleen overdag voor wiel rijders, voetgangers en motorrijders. Lexkesveer gestremd. Overtocht alleen voor voetgangers en wielrijders. Doesburg. De schipbrug is weggenomen DrutenDodewaard gestremd. Eek en Wielsche Veer. De gierpont is uit ae vaart genomen. Alleen overdag overtocht per moterboot. Ook voor auto's. Brakel—Herwijnen gestremd. Alleen overdag overtocht mogelyk voor voetgangers en wiel- ryders. Wijk bij Duurstede gestremd. Overtocht alleen voor voetgangers en wielrijders. Boxmeer—Heyen normaal. Culemborg gestremd. Voetgangers en wielrij ders over de spoorbrug. Tiel—Wamel gestremd. Voetgangers en wiel rijders worden per stoomboot overgezet. Gorinchem—Sleeuwyk zeswielers, trucks met trailors kunnen niet worden overgezet wegens moeilijkheden bij het aanleggen aan den aan legsteiger. Vierlingsbeek—Bergen gestremd. Overtocht alleen overdag voor personen en wieiryders per roeiboot. Het hoofdbestuur van den Koninklijken Ne- derlandschen Middenstandsbond heeft tot le den van den raad van advies benoemd jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat en mr. P. J. Oud, oud-minister van Financiën en burgemeester van Rotterdam. NEW YORK, 20 Dec. (Part). De effecten beurs had heden bij opening een weinig be langwekkend voorkomen. Wel was de stemming aanvankelijk vrij vast, doch de belangstelling was wederom matig en de omzetten dientenge volge gering. Stimulèerenae factoren waren er niet en de naderende vacantiedagen en jaar wisseling beginnen zoodoende meer en meer hun invloed te doen gelden. Desondanks opende de markt, zooals gezegd, meerendeels weer hooger, hoewel eenigszins onregelmatig, maai het sentiment was aanvankelijk weer gunstig en hoewel de vraag niet van grooten omvang was. was de schaarschte aan materiaal oor zaak, dat de koersen na de eerste transacties nog een neiging tot oploopen aan den dag bleven leggen. Vooral sporen hebben eenige aandacht getrokken. Aangelokt door de be vredigende winstcijfers over November, die reeds door verschillende maatschappijen zyn gepubliceerd, ontwikkelde zich eenige vraag van beleggerszyde, die als gevolg van het ge ringe aanbod, vrij belangryke koersstijgingen veroorzaakte. Vooral Atchison Topeka waren vast. Er waren echter in de spoorwegrubriek ook eenige uitzonderingen, zooals Union Pacific en Illinois Central, die wat lager waren Trou wens deze onregelmatigheid kenmerkte de ge heele markt. Vliegtuigwaarden b.v., die gisteren sterk op den voorgrond waren getreden, trok ken heden niet veel belangstelling en waren nauwelyks veranderd. Staalwaarden daarente gen waren vast; de seizoenteruggang der be drijvigheid heeft dus geen aanbod uitgelokt. Met uitzondering van enkele sporen waren de omzetten echter overal zeer gering. In het eer ste uur werden in totaal niet meer dan 260.000 shares afgedaan. In het tweede uur ontwik kelde zich een zelfde tendenz als gisteren het geval was. Winstnemingen, alsmede vermoedelijk nog belastingverkoopen reduceerden spoedig de aanvankelijke winsten of deden deze geheel teniet, waarbij de markt echter zeer kalm bleef en de handel eerder een vermindering onderging. In marktkringen is men van mee ning, dat in deze situatie dit jaar weinig ver andering meer zal komen, tenzij zich natuurlijk op korten termyn nog onvoorziene gebeurte nissen zouden voordoen, hetgeen men echter wat betreft de economische situatie zeer on waarschijnlijk acht. Tegen het einde van het tweede uur kwam de daling tot staan en bleven de koersen binnen zeer enge grenzen schom melen. De omzet bedroeg in het tweede uur 180.000 shares. Ook in de tweede beurshelft viel nog even een lichte reactie op te teekenen, doch daarna volg de een herstel, dat voor de meeste fondsen soorten tot het slot aanhield. De markt sloot dan ook in goed prijshoudende stemming, met meerendeels kleine voordeelige verschillen. Staalwaarden verlieten de markt echter in onregelmatige houding, waarbij de noteeringen iets beneden of iets boven de prijzen van gis teren kwamen te liggen. Nagenoeg alle fondsen op deze afdeeling werden in het vierde en vijfde uur tegen langzaam oploopende prijzen verhandeld; daarvoor werden de noteeringen in ongunstigen zin beïnvloed op de verwachting, dat de bedrijvigheid in dit jaar nog eenige pro centen zal terug loopen. Hierbij moet echte* worden opgeteekend, dat dit een gevolg is van de naderende feestdagen, en deze factor htfd dan ook spoedig zyn invloed verloren. Ook automobielwaarden lagen verdeeld in de markt, de grootste verandering vertoonden nog Gene ral Motors, n.l. een halven dollar, terwyl de overige fondsen slechts fractioneel of in het geheel niet veranderd waren. Van de sporen kan hetzelfde gezegd worden; Atchison Topeka echter zakten laatbeurs nog een kleinigheid in,k hoewel dit fonds nog een winst te zien gaf van Vi dollar. Union Pacific echter liepen ge- Activa; 12 Dec. '38 19 Dec. 1939 Binnenlandsche Wis sels, Promessen, enz. Hoofdbank 9.672.350 7.695.842 316.676 338.493 Agentschappen 823.151 810.622 Totaal 10.812.178 8.844.958 Pap. o.h. buit. i. disc. 3.600.000 3.600.000 Idem Eig. Portef. AfVerkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal 3.600.000 3.600.000 Beleen, (incl. Voors.) in Reken.-Cour. op Hoofdbank 281.961.478* 281.892.873* 2.296.830 2.293.833 Agentschappen 22.913.250 23.425.693 Totaal 307.170.559 307.612.401 Op Effecten 305.516.338* 305.888.964* Op Goederen en 1.654.221 1.723.437 Totaal 307.170.559* 307.612.401* Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal Munt. Goud 106.637.545 106.637.545 Muntmat. Goud 1.354.608.896 1.354.609.042 Totaal 1.461.246.441 1.461.246.587 Munt. Zilv. enz 27.773.009 28.834.733 Muntmat. Zilv.' Totaal 1.489.019.451 1.490.081.321 Belegg. van Kap. ïes. en Pensioenf 43.345.548 43.345.904 Gebouwen en Meub. der Bank 4.580.000 4.580.000 Div. Rekeningen 10.423.935 11.862.085 Staat d. Nederlanden (Wet V. 27 Mei 1932 St.bl. No. 221) 8.905.871 8.905.871 Totaal 1.877.857.544 1.878832,543 Passiva 20.000.000 20.000.000 Reservefonds 4.860.787 4.860.787 Bijzondere Reserves 7.102.179 7.102.179 Pensioenfonds 11.864.624 11.865.241 Bankb. in omloop 987.620.510 978.435.350 Bankass. in omloop 24.020 24.407 Rek.-Cour. Saldo's; Van het Rijk 146.272.119 152.784.357 Van anderen 696.792.307 700.422.313 Div. Reken 3.320.995 3.337.906 Totaal 1.877.857.544 1.878.832.543 W.v. a. Ned.-Indië 63.347.800 63.247.800 t) W.v. i.h. buitenl. Besch. Metaalsaldo (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) 756.922.533 757.601.415 Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. Rentestand sedert 3 Dec. 1936: Wissel-disconto Beleening van Effecten Beleening' van Goederen en Ceelen Voorschotten in Rekening-Courant 2 pet. 2 /a pet. 2 pet. 2 pet. 2 pet. ieidelijk aan 1 dollar terug. Mijnen, koperwaar den, oliefondsen, luchtvaartwaarden en pubïic- utilities stelden zich bij het einde van den beurshandel na eenige kleine fluctuaties iets boven of iets beneden gisteren. Chemische waarden waren voor Du Pont vast en bijna IV2 punt beter, terwijl Allied Chemical na een flauweren inzet konden monteeren tot 't vorig slotpeil, om daarna weer iets in te zakken. Van de luchtvaartwaarden waren United Aircraft goed gedisponeerd en 1 punt hooger; Douglas Aircraft verkeerden laatbeurs eveneens in her stel, doch konden het vorig slotpeil niet meer bereiken. Voorts vielen nog op American Can met een winst van ll/2 punt, doch Amer. Tei. Tel. en Westinghouse moesten pl.m. 1 punt van hun koers afstaan. Warenhuisfondsen, rub bers, kunstzij de-aandeelen en tabakken hadden iets van verkoopen te lijden, terwijl equip- mentshares en amusementswaarden iets in her stel waren. De totaal-omzetten bedroegen 940.000 shares. Laatst gedane koersen Dec. Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Am. Roll. Mills Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pret. Montgomery Ward Nat. City bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Amer. Co. Norfolk 6? Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingli. Electr. Woolworth Building ex. dividend -f- nieuwe aandeêlen Gedaan en laten t 20 19 17 186% 187 185 99% 98% 97% 30% 293/4 30% 25% 20% 21 49% 493/s 50% 146% 147% 147% 85 85 Vs 85% 13 13 13% 33% 34 34% 37% 36% 37% 6% 6% 6% 74% 74 Vs 75 5% 5% 5 87 86% 88% 29% 28% 30% 34% 35 35% 81% 81 813/4 6% 6Vs 6% 29% 29% 29% 29% 30% 30% 26% 26% 26% 21% 21 21 21% 21% 21% 78% 79 77% 149 Vs 147% 150 181 1S1 180% 10 10% 103/8 42% 4;% 43 49% 48% 49% 35% 36 26% 7 7% 7-% 17% 17% 17% 57% 59§ 60% 53% 53% 53% 8% 9% 9% 42% 42% 43% •Vs 1 Vs 1% lVs 51% 51% 51% 22 22% 22% 12% 12% 12% 18% 18% 18% 21% 17% 17% 21 21% 21 183 180 179 20 20 21 42 41% 41% 55 55 54% 30% 30% 33% 7% 7 73/4 23% 23 23 74% 74% 74% 14% 14% 14 13 13 13% 18% 18% 18 1 19% 19% 6 Vs 6 63/s 51 51 51% 12% 12% 12% 88 89% 90% 42% 41 41% 2% 3 3 5% 0% 49% 50% 51% 65% 65 Vs 64 3/4 21% 21 23% 117% 118% 118 Vs 49-% 50 50 ex coupon. bieden. NEW YORK, 20 Dec. Slotkoersen Dec. 20 19 17 Brussel. 1685% 16 84% 16 84% Rome. 5 26 5 26V« 5.26% Bern. 22 61 22.63 22.62 Madrid. Oslo. 23 43 23.50 23.49 A'dam. 54 36 54 03 54 36 Londen. 4.66-i'g- 4.67% 4 67& Parijs. 2 63% 2 63% 2 63 3/s Berlijn. 40 10 40 11 40.10 NEW YORK, 20 Dcc. 20 Dec. 19 Dec. 20 Dec. 19 Dec. Suiker Dec. Jan. 1.82-83 1 86-87 Juli 2.01 -02 204-05 Mrt. 1.93- H 1.96-97 Sept. 2 04-05 2 07-09 Mei 1.97-98 2.01-02 Nov. 2 09 212- Katoen Jan. 8.34 8 29-30 Juli 7 84-85 780-82 Mrt. 831 82?- Oct. 7 56 755-- Mei 8 12 8 07 10 Dec. 7 59 7.58 Koffie (Rio - Nieuw contract) Dec. 4.15- 410Dec Mrt. 4 25419-— Mrt Me" 4 31-— 4 25-— Mel Jull 4 354.29-— JUli Sept. 4 36-— 4 30Sept. Dec. Dec. Rubber Standaard (Santos) 637 628 6 51 6 61 6 67 6.71 6 78 6 41 6 51 6.57 6.61 6 67 Dec Jan. Mrt, Mei Tin Locc 46 00 16.28 f 16 42Jull 16.18-f 16.28 f 16 1816 34Sept 16-17--- 16.30- 1618 16.33Oct. 1618-f 16.30 16.1716,30 46 05 20 Dec. 19 Dec Termyn 46 05 4610 CHICAGO, 20 Dec. 20 Dec. 19 Dec. Tarwe Haver Dec 63%-% Mel 66%-% Juli 66 - 64-63% 66 - 3/i 66 Va - 3/8 Dec Mei Jull 27% 28% 27% 28% - 27%- Maïs Rogge Dec 50% Mel 52 Va Juli 53%- 50% 52% - 533/s-- Dec. Mel Juli 42% 447/e 44.%.— 42% 45 44% Reuzel Dec 670 Jan 6-77 6 85 6.b5 Mrt - Mei 7 32% 7.47% 7 35 7.52% 20 Dec. Tarwe Dec. 59 - Mei 61 '/s - Juli 61%-- Rogge Dec 39 Mel 41 Jull 41 Haver Dec. 28% Mei 28% 19 Dec. 591/2Dec. 61 Mei 62 Juli 39Vs Dec 4l Mel 413/4 WINNIPEG, 20 Dec. 20 Dec. 19 Dec. Gerst 37%-- 37%-- 381/4.— 38 Vs 37%37% Lijnzaad 143 -144%-- 13?% 1351/4 ZATERDAG 24 December zullen de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zijn gesloten, terwyl die dag voor de geldleeningen, als be doeld in afdeeling V der beursvoorsohriften 1914, niet als werkdag zal worden beschouwd. Koersen voor stortingen op 21 December 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 73,83 en Lires 9,66. BÏNNENLANDSCHE HAVENS IJMUEDEN. Aangekomen 19 Dec.: Rijnstroom. m.s., Fowey; Capella, s., Holrcsund; Uddeholm, s-> Gothenburg (voor Zaandam). 20 Dec.: Merel, s., Londen: Maurice Rose, s-, Port Talbot. Vertrokken. 19 Dec.: Herman Letmeyer, S-. Bückmncl; Lind s.. Antwé»pen; Mascotte, m-s-' Delfzijl. 20 Dec.: Alexander Pushkin, s., Leningrad; Oiga> S., Bremen1. Aangekomen 20 Dec.: Inversuir, tank. Port Ar thur. Vertrokken 30 Dec.: Konsuls, P. Danneberg»' s., Newcastle; Runnelstone, s., Goole; Burgundïa. s„ Antwerpen; Bennekom, s., Hamburg. Aangekomen 20 Dec.: Ara, s., Bergen; IJstroom» m.s., Hull; Theseus, s., Danzig. Vertrokken 20 Dec.: Magnitogorsk, s.. Hamburg- AMSTERDAM. Aangekomen 19 Dec.: Rijnstroom. Fowey, stukgoed en klei. Rietlanden, Holl. Stoom'0- Mij- 20 Dec.; Capella, Holmsund, hout, Houthaven. J. Sydaes Co.; Merel. Londen, stukgoed, Han delskade, Gen. Steam Transp. Comp.; Mauric® Rose. Port Talbot, steenkolen, Hoofdkanaal We»1 P.E.G.E.M. Aangekomen 20 Dec.: Ara, Bergen, ledig, zee burgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Theseus. Danzig, stukgoed. Sumatrakade. idem; IJstroom» Leith, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. M0-» Inversuir, Port Arthur, gasolie, Petroleumhaven. Vinke Co. KON. HOLL. LLOYJ) SALLAND, uitreis, 19 Dec. te Rio Janeiro. ZAANLAND, thuisreis, 20 Dec. v.m. 11 uur vaD Bahia, KOTT. LLOYD GAROET, thuisreis, 20 Dec. te Londen. SIBAJAK, uitreis, 20 Dec. n.m. 2 uur van Gi braltar. BALOERAN, uitreis, 20 Dec. te Singapore. HO ELAND-AMERIK A LIJN ZAANDAM, 20 Dec. te R'dam, terug van proef tocht. BLOMMERSDI.JKuitreis, was 18 Dec. 11 U. 3" n.m. 60 mijlen O. van Lands End. MIJ. NEDERLAND CHR. HUYGENS, uitreis. 20 Dec. te Port Said. TAWALI, thuisreis, 19 Dec. te Bclawan. SALABANGKA, uitreis, pass. 19 Dec. Gibraltar- TABAKAN, 22 Dec. van Amst. te Batavia. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK. thuisreis, 2 Dec. te Havre; vert*' 20 Dec. naar Antwerpen. KON. NED. STOOMB. MIJ. BENNEKOM, 20 Dec. van Amst. n. Hamburg. TRITON. 20 Dec. van Savona te Venetië. r VULCANUS, 20 Dec. van Thessaloniki naar Neaplaya. C'RIJNSSEN, 19 Dec. van Madeira n. Barbaaos- MARS, Middl. Zee naar Amst., was 20 Dec. 1* uur 's middags 95 mijlen van IJmuiden. t VAN RENSSELAER, 18 Dec. van Curacao nam Puerto Cabello. ORPHEUS, 20 Dec. van Amst. te Gothenburg- THESEUS, 20 Dec. van Danzig te Amst. EUTERPE, n. Bordeaux, pass. 19 Dec. Ouessanv- HALCYON LIJN FLENSBURG, 21 Dec. van Narvik te Vlaar- dingen verw. STAD VLAARDINGEN, 21 Dec. van Narvik Vlaardingen verw. VREDKNBtTH020 Dec. te Vlaardingen. STAD HAARLEM, naar Genua, was 19 Dec. 4 10 v.m. 30 mij'en Z. van Niton. NED. IND. TANK8TOOMB. MIL AGATHA, 18 Dec. van Balik Pappan te Calcutta- HERMES, 19 Dec. van Constanzia te Port Sam- ETREMA, 16 Dec. van Curacao te Triest. MI.J. OCEAAN MYRMIDON, Java naar Amst., 19 Dec. bij DuU- geness geankerd' wegens mist. LAËRTE8, 17 Dec. van Batavia n. Amst. EURYADES, 8 Jan. van Java te Amst. verw. POLYDORUS, naar Java, was 19 Dec. 10 v.m. 65 mijlen Z.Z.O. van Lands End. KON. PAKE TV. MIJ. TEGELBERG. 19 Dec. van East Londen. - MAETSUYCKER, 18 Dec. van Singapore nam Sydney. BOISSEVAIN, 18 Dec. van Singapore n. Shangha OMBILIN. 18 Dec. van Auckland te Batavia. SIBEROET, 18 Dec. van Bangkok te Saigon. JAVA-NEW-YORK LIJN AALISSE. Java naar New-York, 18 Dec. Penang. v MAPIA, 17 Dec. van Philadelphia n. New-Yorm 28 Jull 28 27% 28% I. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIKARA, 18 Dec. van Macassar te Batavia. TJTNEGARA, 18 Dec. van Manilla te Shangh3- TJIKANDI, Amst. naar Java, was 18 Dec. 4 u. 1 n.m. 30 mijlen Z.O. van Niton. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN DJAMBI. 19 Dec. van Colombo te Penang. SAPAROEA, 18 Dec. van Calcutta te Singappr®' VER. NED. SCHKKPV. MIJ. HOLL AND-AFRIK A LIJN HEEMSKERK, 20 Dec. van Bremen n. Hamburg- MELISKERK. 20 Dec. van Aden naar Suez. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN ALMKERK, thuisreis, 20 Dec. van Sydney. HOLLAND-O. AZIE LIJN MEERKERK, thuisreis, 19 Dec. van Singap01"®' GROOTEKERK, 20 Dec. van Hamburg n. R'dam- DIVERSE SCHEPEN ALCHIBA, 14 Dec. van Braila naar Leith BEVERWIJK. 15 Dec. van R'danï te Susak. - WICKENBURGH, 17 Dec. van La Pallice n®a Rotterdam. NEDERLAND, 17 Dec. te Fremantle. OOSTZEE, sleepboot, 17 Dec. van Pernambd te B.-Aires Roads. EXPORT, 18 Dec. van Delfzijl te Loncien. HENNIE, 19 Dec. van St. Ives naar Amst. VECHTSTROOM, 19 Dec. van Amst. te ALCOR, naar New-York, was 19 Dec. 9 uur v.m. 170 mijlen Z.W. van Valentia. ROTTERDAM, 20 Dec. Eierveiling. AarU°L 130.000 eieren. Prijs 3.605.30 per 100 st. m 's-HERTOGENBOSCH, 20 Dec. N.V. BotermiPj Aanvoer 9700 kg. Hoogste prijs 1.58, laagste PrJJ 1.51, middelprijs 1.56 per kg. be GRONINGEN, 20 Dec. Graanbeurs. Inlands rogge 7.707.75, Zomergerst 88.15, Haver Qj*-* 6.106.45, Zwarte Haver 6.106.20, Groene ten 9.359.85, Paardenboonen 99.15, WierjV, boonen 99.15. Waalscheboonen 99.75, boonen 99.15, Waalscheboonen 99.75. zaacl 9.259.70, Karwijzaad 19—19.75, K' zaad 6.757.15, Blauwmaanzaad 24.50- (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 317—317i/0 Anaconda 26 hg H. V. A. 474 Rep Steel 17 y,—17 9/1° Shell Union 11% Union Pacific 70 Van 4.305 uur Anaconda 25% Rep. Steel 17 7/16 Pref. Cities Service 34%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2