De wateronttrekking aan de duinen Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 90.000 gezinnen J Wat de long streelt MAINZER ZUURKOOL Haarlem, 21 Dec. Om het Werkfonds De „IJsselstroom" ingevroren NIEUWE DEBATTEN IN DE STATEN R.K. ORATORIUM-VEREEN. LEVEN SMIDDELENBEDRIJF IJMUIDEN WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 |iiiiiiiiiiii!i!iiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiHii!ifflmHHflHimnflnminiiii]!| De Veiserbroek blijft betalen; de uitwegenverordening vastgesteld Over de Nederlandsche taal U itwegenver ordening De wateronttrekking Hevig protest FAILLISSEMENTEN Dinsdag 20 December Begrafenis J. B. C. Schlaghecke Een rijk werkprogram GELOOF EN WETENSCHAP H.O.V. VRIJDAGAVOND CONCERT Haarl. Politie-muziekvereeniging Schieten Gevonden dieren en voorwerpen Drama op de sulbaan De juffrouw, die er altijd duizelig van werd le KLASSE WACEN WEG 122 HAARIFM KLEVERPARKWEG 11 TELEF. 15774 TELEF. 10987 NU IS HET TIJD VOOR DE DE ECHTE MAINZER ZUURKOOL KOST 6 CENT PER POND AGENDA Bioscopen HET WATERVERBRUIK EN DE VORST Laat de kranen niet doorloopen! DE VERRE VISSCHERIJ (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Rapport Hidde-Nijland dezer dagen aangeboden Sportvliegtuig heeft boven het ingevroren schip kolen uitgeworpen Bemanning in veiligheid nasr de Behouden te Enkhuiïett aangekomen Gearresteerd De Noor der sluis buiten dienst 5iiiiiiiiiiui[i]i!iiiiiiiiiiiiii!]iiiiHiiiiiiiiii!iiiiiiiiiii]iiiiiii]irnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi!iiiirH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiliiiillllilliilililHi^ STAD In de gistermorgen voortgezette vergadering van Provinciale Staten van Noordhol-land kwa men de volgende kwesties aan de orde: De Staten debatteerden langdurig over de wijziging van het Reglement van Bestuur van het Noordhollands Noorderkwartier. Do heer VERMEULEN (A.R.) kwam vooral op voor de belanghebbenden in de Velserbroek en meende, dat deze wél de lasten mee moeten betalen, maar geen enkel voordeel meer hoe ken. Hij diende een amendement in. teneinde een einde aan dezen toestand te maken. Hiertegen verzetten zich de heeren SIETSMA (V.D.) en DE ROOS (S.D.). De laatste meende echter, dat een voor de Velserbroek gunstige afkoop-regeling moet worden vastgesteld, op dat de oude kwestie nu eens voor goed uit der weg geruimd worde. De heer BOMANS (R.K.), lid van Ged. Sta ten, meende, dat geen enkel nieuw gezichts punt geopend is, sinds het onderzoek in de commissie. Een uitzonderingstoestand voor de Velserbroek kennen Ged. Staten niet, zoodat ook voor den afkoop geen andere regeling dan voor andere polders mogelijk is. De aan de Velserbroek grenzende landen zijn steeds schuldplichtig gebleven en hebben op zich ge nomen door het betalen van een hoogere hef fing, per jaar de afkoopsom te verdiscon- teeren. - Eeuwenlang is de Velserbroek beschermd ge weest door de Hondsbossche Zeewering. Wanneer de polder nu door het graven van het Noordzeekanaal vrijgesteld had moeten worden van den omslag voor de Hondsbossche Zee wering, dan zou de polder waarschijnlijk schuld plichtig zijn geworden aan de verdediging van Rijnland. Er is geen enkele aanleiding om den landeigenaren van de Velserbroek een cadeau in den schoot te werpen. Spr. wees het amendement af, de Staten aanvaardden de voorgestelde Wijzigingen en verwierpen het amendement met 51 tegen 7 stemmen. Het voorstel tot opheffing van den Rietwijker- oorpolder werd goedgekeurd. Ook het voorstel tot afkoop door den Horster meerpolder van het provinciale voorschot, oor spronkelijk f 150.000.- werd z.h.s. aanvaard. Vastgesteld werden de verdeelingsverordening provinciaal wegenplan en tertiair wegenplan. Bij het voorstel tot vaststelling van een ge wijzigde Uitwegenverordening, hekelde de heer ANKERSMIT (S.D.) het woord „uitwegen", dat geen Nederlandsch zou zijn. Hij diende dan ook eenige redactie-amendementen in. De heer DE ROOS (S.D.) meende, dat Prov. Staten de beroepsinstantie moeten zijn bij ge schillen omtrent het afwijzen van verzoeken om ontheffing en omtrent een eventueel toe te kennen schadevergoeding. Men behoeft deze taak niet in handpn van de Kroon te geven. Spr. diende daartoe een amendement in. De heer DE JONG SCHOUWENBURG <CJH.) kon het daarmede niet eens zijn. Moeten 77 le den het beroepscollege vormen? Ook spr. was het niet eens met het werkwoord ^uitwegen". De heer V. D. WAERDEN (S.D.) wees er op, dat dit woord niet nieuw is, maar allang be staat De heer BOMANS (R.K.), lid van Ged. Staten, zeide, dat hij juist een uitnoo- diging heeft ontvangen voor het Wegen congres in Den Haag. Daar zullen twee ingenieurs spreken over resp. „Bebakening der wegen" en ,3ewegwijzering der wegen". Men ziet dat men met zjjn tijd mee moet gaan en dat de Nederlandsche taal zich aan dien tijd weer moet aanpassen (hilariteit). In de wet op de lintbebouwing staat: „Het Is verboden uit te wegen". De provinciale ver ordening is aan deze wet getoetst. Onder groote hilariteit van de leden bewees spr. daarna, aan de hand van Standaardwer ken en woordenboeken, dat het woord „uit wegen" allang bestaat, je zelfs in 1569 al ge bruikt werd in de Nederlandsche taal. Terwille van de rechtszekerheid van het pu bliek is het beter, dat de Kroon het lichaam voor beroep is. Provinciale Staten hebben trouwens ook in het verleden bij parallel-gevallen het beroep aan de Kroon gelaten. Op aanraden van den voorzitter trok de heer de Roos zijn amendement daarna in. De amen dementen-Ankersmit inzake de redactiewijziging werden verworpen met 42 tegen 11 stemmen. Aan de orde kwam daarna het voorstel tot vaststelling van een tweede suppletoire be grooting van het Provinciaal Waterleidingbe drijf 1938. De heer v. DOK (S.D.) kwam in dit verband terug op de wateronttrekking aan de duinen. Ged. Staten moeten den betrokkenen duidelijk maken, dat ze alles willen doen om het euvel ongedaan te maken. Wat is de bedoeling van het irrigatie-plan? De heer VALKERING (R.K.) zeide het volgende: De vrees, die bij den aankoop van de duinen te Heemskerk werd geuit, namelijk, dat de waterwinning uit het IJsselmeer op den ach tergrond zou komen, vindt in dit voorstel ver der voedsel. Ik vrees, dat het van het eene uit stel tot het andere zal komen, omdat naar mijn meening de argumenten voor uitstel niet zoo steekhoudend zijn. Men gaat steeds meer kapitaal in de duin waterwinning investeeren. Werd onlangs een kapitaal van f 600.000.- voor duinaankoop ge voteerd, thans weer een bedrag van circa 1 millioen gulden voor 3 secundaire pomp stations en 60 boringen met koppeling aan de Zuidgrens van Egmond, onder de gemeente Castricum. Het doet vreemd am, dat, terwijl men erkent, dat de huidige samenstelling van het water uit het IJsselmeer het mogelijk maakt dit voor drinkwater in het groot geschikt te maken, men toch doorgaat met boringen in de duinen. Het ligt toch voor de hand, dat de som men, die thans in de duinen besteed wor den, ook risico geven, gezien de afloop te Qcnnebroek, waar de Kroon alle water winning eerst gedeeltelijk, thans geheel, heeft stopgezet. Op deze wijze van werken worden ook groote sommen zeer riskant besteed. Ik kan U de verzekering geven, dat men in Kennemerland zich ook wel te weer zal stellen eer men de altijd zoo vruchtbare streek geheel zal laten ontwateren en tot een dorre streek zal laten maken. Er be staan hier honderden groote en kleine be drijven, die voor honderdduizenden guldens aan arbeid verstrekken. Het gaat toch niet aan; deze zoo nijvere streek, welke de zoogenaamde geest gronden uitmaakt, tot ondergang te doemen. De voordracht heeft dan ook in deze streken van Beverwijk tot Egmond a/d Hoef een geweldige onrust verwekt, gevolgd door protest-meetingen in Beverwijk en Egmond. Wat de lessen der natuurkrachten betreft, wanneer men vreest, dat de afsluitdijk niet sterk genoeg is, laat men dan de Wieringermeer ontruimen en niet verder met droogmaken doorgaan. Ik meen, dat dit gezochte argumen ten zijn,- - .Ci Men spreekt van internationale verwikkelin gen, die de sluizen in den afsluitdijk zouden kunnen bedreigen; dit geldt ook voor de in stallaties in de duinen. Juist door een groot gedeelte water uit het IJsselmeer te winnen en alzoo de waterwinning aan twee ankers vast te leggen, krijgt men de zekerheid die men wenscht. Dat men geen bovenwater wegvoert, kan men zoo langzamerhand wel naar het land der sprookjes verwijzen. Ook te Bennebroek hield men dat vol. totdat men na een grondig onderzoek, vooral 'van de zijde van Wageningen, tot eën resultaat kwam, dat de geheele stopzetting van het pompstation tengevolge had. Spr. las dan ons interview met Dr. Ir. P. Tesch, Directeur van den Rijks Geologischfen Dienst voor. Als er nu eens geen duinen waren, ging spr. voort, zooals in vele streken en landen en zoo als te Petten en Callantsoog; zou er dan geen drinkwater zijn? Zeer zeker wel! Men zegt, wij zitten nu eenmaal in de dui nen, is dit een reden om er altijd maar mee door te gaan? Als men op een plan is ingesteld dat niet toelaatbaar is, moet men dan maar doorgaan met vernietiging van een andermans welvaart en bezit? Wij, die ons zoo gaarne democraten noe men, moeten ons toch geen overheids machtswellust aanmatigen die de grootste rampen over anderen brengt. Dit is toch beslist onrechtvaardig voor een Overheids bedrijf. In het antwoord van Gedeputeerde wordt met geen enkel woord gerept over de honder den gedupeerden. Er is door een der Statenleden gezegd, dat men ook vroeger tijden groote droogte in de dui nen heeft gekend, doch niet in de geestgronden. Dit bewijst, dat de duinen e i geestgronden uiterst kwetsbaar zijn voor ontwatering en dat men daar de gewone waterafvloeiing door de geestgronden naar de polders niet geweldig mag verstoren. Op de agenda der vergadering van de vorige week van het Prov. Ziekenhuis „Duinenbosch", stond: Opzeggen van het contract met het Pol derbestuur van Castricum, betreffende de waterloozing in genoemden polder. De omslag was f 280.per jaar, doch aangezien er in geen vijf jaar eenig water door genoemd kanaaltje heeft gestroomd ondanks dat het jaar 1936/37 een jaar was van grooten waterval, waarop in het P.W.N.-verslag nadrukkelijk wordt ge wezen werd het contract dan ook opgezegd. Terecht heeft dan ook de voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur op de vergadering van 12 dezer gezegd, dat naast zorgen van autarkie en handelsbelemme ringen, er ook een ander vraagstuk was, dat groote zorgen baarde, namelijk de wateront trekking aan den bodem in Kennemerland. Deze zoo vruchtbars streek, die zooveel heeft bijgedragen tot de welvaart van ons land door haar veelzijdige "producten, wordt bedreigd met totale verarming. Toen ik op de jaarvergadering van de Neder landsche Heide Maatschappij te Rotterdam was, werd medegedeeld, dat men den volgenden dag een excursie zou maken naar de duinen van Oostvoorne en dat men daar een buiten gewoon weelderige Flora en Fauna zou kunnen' aanschouwen. De spreker zeide; dit komt door de gelukkige omstandigheid, dat er geen water leiding en wateronttrekking is. Op 3 meter diept» treft men reeds zout water aan. Eén van onze ambtenaren van het P.W.N. zat naast mij en kon dit ook vernemen. Het groote aantal deelnemers stond dan ook den volgenden dag verbaasd over den weelderigen plantengroei aldaar. Mochten er bezwaren zijn door maatregelen van de ziide der Reeeerine besloot spr., over-. leg met haar en ik twijfel niet, of zijn zal ook gaarne medewerken tot de oplossing van dit vraagstuk. Misschien .kunnen inpoldering van den duinvoet en opvoering van water uitkomst brengen. Het zou een groot werk-object zijn. Is het niet beter deze voordracht aan te houden voor wat deze 60 bronnen betreft; daar na de IJsselmeerplannen nader uit te werken en alleen de transportleiding thans uit te voe ren, óf het geheele plan op te schorten, totdat men met de IJsselmeerplannen gereed zal zijn. Zooals de situatie thans is, kan ik mijn stem' niet aan deze voordracht geven. De heer GROEN (R.K.) refereerde zich aan een uitspraak van Dr. Verhage, die ook groote gevaren in de voortgaande wateronttrekking ziet. Leert het Koninklijk Besluit inzake Ben nebroek Gedeputeerden Staten niets? Daarin wordt de schade aan de tuinders volkomen vastgesteld en erkend. Nu wordt er weer voor werken in verband met winning van water in de duinterreinen een bedrag van f875.000 gevraagd. De onrust neemt toe. Waar blijven de voor zieningen? De watervoorziening is een algemeen belang, maar spr. zal tegen de voordracht stemmen als niets tegen het aangedane onrecht wordt ge daan. Het kan nog jaren duren voor het IJsselmeer in de watervoorziening een rol gaat spelen. In dien tijd is de geheele duinstreek uitgedroogd, tenzij inpoldering of anderszins wordt aan gepakt. De post van f 875.000 is niet dringend nood zakelijk, zoodat uitstel geen schade zal brengen. De vergadering werd daarna verdaagd tot Woensdagmorgen half elf. Klaas Taams Jzn., fouragehandelaar. wonen de te Oostzaan. Curator mr. F. van der Goot te Haarlem. A. van der Stroom, weduwe van Dirk Kemp, zonder beroep, wonende te Haarlemmermeer, Molenweg 57. Curator mr. F. van der Goot te Haarlem. H. A. C. Weimer, manufacturier, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Prins Hendrikstr. 118. Curator mr. J. H. Junge te Haariem. C. Pannekeet, kruidenier, vroeger bakker, wonende te Haarlem, de Keystraat 1. Cura- trice mevr. mr. E. de VriesSpier te Haarlem. W. Th. Hoedeman, manufacturier, wenende te IJmuiden, gemeente Velsen, Wilhelmstraat 10—12. Curator mr. W. N. Felhoen Kraal te Wormerveer. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten mr. E. H. F. W. van Schaeck Matlion te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: Mej. W. M. Dames, winkelierster, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht 119. Curator mr. F. van Blerkom te Haarlem. M. Erdtsieck, los werkman, wonende te Haarlem, in een woonschip in de Woonsche penhaven. Curator mr. F. van der Goot te Haarlem. Door het verbindend worden der uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: Th. A. Slenters, lood-, zink- en mastiekwer- ker, wonende te Krommenie. Curator mr. F. A. Davidson te Haarlem. J. P. G. Kok, bouwkundige, destijds te Sant poort. Curatoren: 1. Mr. dr. W. P. Vis: 2. Mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haarlem. H. Wolf, handelende onder den naam Tech nisch Bureau Hans Wolf Jr., wonende te Heem stede, Oude Posthuisstraat 47. Curator mr. H J. Pot te Haarlem. De N.V. Handelmaatschappij „Alvana", sta tutair gevestigd te Amsterdam, kantoorhouden - de te Heemstede. Curatoren mr. dr. W. P. Vis en mr. J. P. Prinsen Geerligs te Haarlem. Gistermorgen werd op het R.K. Kerkhof St. Barbara begraven de heer J. B. C. Schlaghecke, in leven mededirecteur van 't Haarlemsche bij kantoor der Incassobank. Om half tien werd de plechtige Uitvaartmis in de St. "Antoniuskerk aan de N. Groenmarkt opgedragen door den pastoor der parochie, den zeereerw. heer Th. H. Roorda, met assistentie van de kapelaans, de E.E.P.P. Laurant en Engels en pater Bertels als ceremoniarius. Op de begraafplaats waren verschillende per sonen aanwezig, o.m. het voltallige kerkbestuur, de heer H. E. Everard. jhr van Styrum, direc teur van het Haarl. Bijk. der Incassobank en vertegenwoordigers van de directie in Amster dam. Naar wij vernemen zal de R. K. Oratorium- vereeniging in haar eerstvolgende uitvoering ten gehoore brengen „Abendzauber" van Bruckner, twee psalmen van Moussorgsky (in Nederland nog nooit uitgevoerd!) en de kleine Missa in C van Bethoven. Waarschijnlijk zal deze uitvoering plaats hebben in de maand April Op Zondag, 12 Maart des middags zal door de vereeniging in het Amsterdamsche Concert gebouw uitgevoerd worden de „Stabat Mater" van Szymanowsky. Op de tiende bijeenkomst van „Geloof en Wetenschap" op Vrijdag 30 December, des avonds: om kwart over 8, in den Stadsschouw burg, zal het tooneelgezelschap „Het Masker", directie Ko Arnoldi, opvoeren het tooneelspe'. in 5 bedrijven, van Francois Mauriac: „Asmo- dée". SolistenFelix de Nobel, piano. Jos. de Clerck, viool. Johan de Nobel, cello. Albert de Klerk, orgel. De Vrijdag-serie brengt het Triple-concert van Beethoven; dit concert voor viool, cello, piano en orkest mag in de Beethoven-serie zeker niet ontbreken. Al wordt het weinig uit gevoerd, het kwam ook bij de H. O. V. op een gala-avond tot uitvoering van het werd on langs in het Concertgebouw gespeeld. Bij de H. O. V. zal het worden voorgedra gen door Felix de Nobel (piano), Jos de Clerck (viool) en Johan de Nobel (cello), dezelfde artistieke combinatie, die het vroeger bij ae K. O. V. speelde. In contrast hiermede vangt het concert aan met Roussel's „Concert pour petit Orchestra", een gelegenheid voor het publiek deze twee werken als stijl-eenheid te aanvaarden. Na de pauze komt de derde Symphonie van Saint-Saens met orgel ten gehoore, welke sym phonie op de zomerconcerten zulk een succes had, dat ze tweemaal een uitverkocht huis trok. De orgelpartij is ook nu wederom in handen van Albert de Klerk en de vierhandige piano partij wordt verzorgd door Bets Nederkoorn en Jac. Zwaan Op Donderdag 22 December a.s. geeft de Haarl. Politiemuziekvereeniging in het Rem- brandttheater haar achttiende jaarlijksche uitvoering. Het gedeelte van den avond vóór de pauze wordt geheel gevuld met een buitengewoon aar dig programma van hét corps, o.l.v. den direc teur, den heer B. D. Peters. Na de pauze wordt de film „Joe E. Brown op de planken" vertoond. Deze filmvertooning wordt door de Directie van het Rembrandt- thater geheel belangloos aangeboden, evenals de zaal, die gratis ter beschikking van de ver eeniging is gesteld. Na afloop van de filmvertooning is er in de zaal van hotel „De Leeuwerik" aan de Kruis straat een bal, o.l.v. den heer Möhr Jr. De dansmuziek wordt verzorgd door „The Marinucci's". In den te Alkmaar gehouden schietwedstrijd, uitgeschreven door de schietvereenigingj ,,'t Kegeltje", aldaar, behaalde de vereeniging tot verhooging van 's lands weerbaarheid „Voor Vaderland en Koning" te Haarlem den 2on prijs in den korps wedstrijd met 283 punten. Korpsschutters waren de heeren: C. Bennik, J. Fischer, J. Jacobs, F. van Pelt en H. P. Spoor, die onderscheidenlijk maakten 55, 58, 57, 56 en 57 punten: Totaal 283 punten. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Broche, Huizinga, De Wïtstraat 22; eend, v. Weele, Harmenjansweg 8; emmer, Pijpers, Oran jeboomstraat 194rood; armbandhorloge, Nieu- wenhof, Bankastr. 23; hond, Sallé, Oost-Indië- straat 140; dameshandschoen, v. Harten, Schou- In verborgen hoekjes van onze harten bewaren we onze geheime verlangens, onze onvervulde en onze niet te vervullen wen- schen. Het zijn kleine, zorgvuldig wegge moffelde verlangens naar buitenlandsche reizen, naar heldenmoed, bontmantels, eigen voortuinen, naar nooit-meer-griep, naar abonnementen tweede klas en naar thee op bed. Soms zyn ze zoo kinderachtig, dat we den hemel danken, dat de verborgen hoek jes van onze harten slechts figuurlijke zijn en er moet heel wat gebeuren voor we die geheimen prijsgeven. Er was dan ook heel wat gebeurd met de juf frouw uit Zaandam, die een van haar sexege- nooten verscheidene minuten van volkomen ver getelheid had bezorgd door middel van een jampot. Er was kermis aan de Zaan en zij had kermis gevierd. Een ander had misschien zijn geld verdaan aan de auto'tjes en de cake-walk, het meest intense kermisgenoegen voor de juf frouw was gelegen in het zalige zeulen over de sulbaan. Maar ze kon niet tegen de deining van de glooiingen, die de exploitanten ten ge rieve van hun klanten in de glijbaan hadden aangelegd. En ze had er nooit tegen gekund. Zij werd er duizelig van of misselijk en soms ailebei, maar nooit van haar leven had ze echt lekker onbezorgd kunnen sullen. Dat was een klein kruisje en ze had het moeten dragen. Ze had aan het einde van de sulbaan de menschen kunnen helpen met op staan, ze had onderweg gevallen matjes kunnen oprapen en ze had mogen denken, dat 't een heel klein beetje jammer was, dat zij niet zoo heer lijk kon sullen. En ze had zich moeten vergenoe gen met de cake-walk of de vliegmachientjes. Maar ze droeg haar kruis niet. Ze droeg een jampot. Dat was een voorzorgsmaatregel. Ze moest en zou sullen. Mocht ze misselijk worden of duizelig, dan had- ze slechts het deksel van den jampot te schroeven om water bij de hand te hebben, dat haar op kon frisschen. Aldus op eventualiteiten voorbereid, kocht ze een kaartje en sulde. Maar wat te verwachten was gebeurde. Het gebeurde al bij de eerste golving in de glijbaan, en toen ze beneden was, voelde ze zich duizeli ger dan ooit. Ze zwaaide met haar hoofd en haar beenen en met de boodschappentasch, waarin de jampot zat. En in al haar narigheid ontdekte ze op het topje van de sulbaan haar vijandin, op een matje, die lachende sullen ging. In het duizelig brein van de juffrouw vonkte de afgunst. Dat lachte en sulde onbezorgd en was haar vijandin, En zij gebruikte den jampot niet om zich te ver- frisschen, maar zij mikte hem op het lachende hoofd van de vijandin, juist op het moment toen die beneden was. Toen waren de beide dames duizelig. En toen zij bijkwamen werd de juffrouw van den jampot met weer, want de lachende juffrouw bleek haar vijandin niet te zijn, maar zoo maar een juffrouw. Er was een verontschuldiging voor de vergissing, maar niet voor den mokerslag met den jampot. De juffrouw wist dat en daar om schreef zij den Haarlemschen politierechter een brief over haar verlangens naar de sulbaan en haar duizeligheid. En waarschijnlijk omdat ze zich daar erg voor schaamde had zij het bij dien brief gelaten. Ze kwam niet in de rechts zaal. Zoo zal zij ook per brief verwittigd worden van het feit, dat zij tot een boete van f 12 ver oordeeld is. En het zal haar spijten, dat zij aan den drang naar sullen gevolg heeft gegeven. Wij kunnen onze verlangens nu eenmaal beter in verborgen hoekjes laten zitten. Zij kosten altijd geld. Buitenlandsche reizen, eigen voortuintjes, bontmantels en zelfs sullen. Wie weet op hoe veel thee on bed ons kwam te staan.. Gebouw St. Bavo: Laschclub, 8 uur; Proza, 8 uur; Led. Bouwvakbond, 8 uur; R.K. Veehou ders, 7.30 uur; Best. Bakkers, 6 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef: Prov. Staten, 10.30 uur. Stadsschouwburg: Ballet Iv. Georgi, 8.15 uur. „De Nijverheid", Jansstraat: Ned. Nat. Hist. Vereeniging, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt; „Emile Zola", 2.30, 7 en '..15 uur. Cinema: „Spionnage in de Oriënt", „De gla zen kogel", 2 en 8.15 uur. Luxer: „Men is maar eenmaal jong" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Zeewolf", 2.30, 7 en E.15 uur. Mcviac: „Grün is die Heide", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. tensteeg 6rood; armbandhorloge, v. d. Bei, Wal deck Pyrmontlaan 7, Overveen; portemonuaie met inhoud. Nessen, Kennemerstraat 60rood; riem, Koning, Spaarnwouderstraat 57; rijwiei, Balk, Glasblazerstraat 29; shawl. Sallé, Oost- Indlëstraat 140. De directeur van het provinciaal waterleiding bedrijf van Noord-Holland verzoekt ons het volgende mede te deelen: Ds watervoorziening door het provinciaal wa terleidingbedrijf van Noord-Holland wordt als gevolg van de met een alles doordringenden kouden wind gepaard gaahde buitengewoon strenge vorst ernstig bedreigd, indien de aange slotenen voortgaan met, ter voorkoming van bevriezing der leidingen, de tapkranen te laten doorloopen. In plaats daarvan behoort men, zooals uitdrukkelijk is voorgeschreven, de bin nenleidingen, zoodra er niet meer getapt be hoeft te worden en dus in elk geval des avonds en des nachts, na sluiting van de hoofdkraan, leeg te doen loopen door middel van het leeg loop-kraantje, hetwelk op elke leiding, waar zij het perceel binnenkomt, is aangebracht. Het alle perken te buiten gaande waterver bruik, dat een gevolg is van het onnoodig laten loopen van kranen, kan, welke inspanning men zich van bedrijfszijde ook getroost, door de pompstations niet aangevoerd worden. Laat men even vermeld misbruik niet achterwege, dan zal het bedrijf door overmacht genoodzaakt zijn de waterlevering aanzienlijk te beperken, ja zelfs stop te zetten. Dat dit een ernstige ramp zou zijn, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Men denke hierbij slechts aan de ziekenhuizen. Op alle afnemers wordt dus een dringend be roep gedaan om het doorloopen van kranen achterwege te laten en het waterverbruik in dezen tijd tot het strikt noodige te beperken, teneinde het bedrijf door de buitengewoon groote moeilijkheden, welke het door de natuur krachten worden aangedaan, heen te helpen. Dien hiermede uw eigen belang, dat van uw medemenschen en van het bedrijf. Naar men ons meldt is de stoomtrawler Alk maar IJm 31 van de Visscherij Maatschappij „Petten" thans van de Witte Zee thuisstoomen- de met een vangst van 1750 kisten visoh, be staande uit ca. 1000 kisten schelvisch, 700 kis ten kabeljauw en gul en 50 kisten roodbaars en wolf. (Van onzen parlementairen redacteur) Eenigen tijd nadat ir. Westhoff zijn rapport betreffende de moge" lijkheden tot uitbreiding en verede ling van de werkverschaffing aan den minister van Sociale Zaken uitbracht, heeft deze aan ir. Hidde-Nijland van de Arbeidsinspectie opdracht gegeven een soortgelijk rapport sa men te stellen over het Werkfonds, waarvan ir. Westhoff de bestaans reden eenigermate in twijfel trok. Naar wij thans vernemen, is minis ter Romme een dezer dagen het rap port van den heer Hidde-Nijland aangeboden. De sleepboot, die Dinsdag van Urk de ingevroren „IJsselstroom" zou vertrekken eh aan boord waarvan zich reeds tien person met een vlet bevonden, heeft deze reis niet dernomen. Het bleek, dat op tweehonderd 1,1 ter buiten de haven het ijs niet sterk is. zoodat de vlet, wanneer de boot vast m00 raken, niet over het ijs verder kan. V. Intusschen is een sportvliegtuig van de t, O.S. opgestegen, om boven de „IJsselstroon1 zakken kolen uit te werpen. De secretaris v de V.O.S., de heer Heymans, die aan boord het sportvliegtuig is, heeft bij zijn terug VS11 ■ueef cf boven Urk een pakje uitgeworpen, waarin een enveloppe bevond met de mededeeling» hij de zakken kolen had neergelaten, doch er zich niemand aan boord bevond. Men vermoedt, dat de beide mannen val1 „IJsselstroom" een poging doen om te voet wal te bereiken. De opvarenden van het beurtschip selstroom", voor wier leven men vre 'zijn iDnsdagmiddag half 2 na een tocht v®* zes uur over het bevroren IJsselmeer W houden te Enkhuizen aangekomen. Nadat het K. L. M.-vliegtuig, dat 's m°rgj,et met levensmiddelen naar Urk is gevlogf1*' schip reeds had gesignaleerd en men wi® de „IJsselstroom" niet was vergaan, had goede hoop, dat de opvarenden nog in ]p- waren en werden plannen beraamd een expeditie te ondernemen. Dit is echter noodig geweest, daar schipper L. Kamper zijn knechts J. Kiefte en L. Schenk „ygfl' manning bestond niet uit twee, zooals a-a kelijk was gemeld, doch uit drie person zelf het initiatief had genomen om tc den vasten wal te bereiken, hetgeen hun ook na een moeilijken tocht is gelukt. vah De oorzaak van het niet binnenvallen de „IJsselstroom" te Urk blijkt gelegen in een defect aan den motor, dat de efls Door de politie werd een inwoner uit IJmui den gearresteerd, die in staat van dronken schap de veiligheid van zijn huisgenooten be dreigde. Hij is ter ontnuchtering naar het Hoofdbureau van politie overgebracht. De Noordersluis zal, naar wij vernemen, Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. of zoo veel langer of korter als noodig mocht blijken, voor de scheepvaart buiten dienst worden ge steld, zulks in verband met het verwisselen van de roldeuren dezer sluis. De scheepvaart zal gaande gehouden worden via de Midden- en Zuidersluis. ning Zaterdag noopte in het zicht va ^pip eiland voor anker te gaan. Zondag i" ya11 door den plotseling opkomenden ijsgahS^f zijn anker geslagen en naar de plaats, het op het oogenblik ligt, 25 kilometer te den van Enkhuizen, gedreven. jjS' De schipper overweegt zyn boot door ee breker te laten ophalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4