Handschoenen FRANKEN KOUDE OF RHEUMATIEK HENSEN Men ócAüjft om: - Heeren - Haarlem, 21 Dec. ANNIE WIGMAN trw GR.H0UT5TR. hoek GR.MARKT HAARLEM PLUM- PUDDINGT Uitsluitend 1-klas fabrikaat WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 "DENT- FOWNES-PERRIN Wol - leder, ongevoerd en gevoerd Cips - :van/l® WFJfCS Warm voedsel- verstrekking Tegen 5 cent per liter Kerstfeest Het feest der armen „ALBERDINGK THIJM' Donateursuitvoering R.K. OPLEIDINGSSCHOOL Instituut „Mercurius" Burgemeester licht ongesteld DE NIEUWE CHEF VAN DE CENTRALE WERKPLAATS VOOR DE „STILLE ARMEN" Voorstelling ten bate van de „Stille Armen" Bevangen door de koude Haarlems Muziek-instituut Programma Radio-Centrale FRANKEN'S KERSTBROOD een reeds 40 jaar beroemd roombolergebak! Gem. Reiniging en sneeuw Rijkspostspaarbank STILLE ARMEN TE HEEMSTEDE Geslaagd R.K, Studieclub Graficus AAki iteï^SÏÏWtiAAklLM HAARL. R.K. DAMBOND H.S.V. De Kampioen TWEEDE KAMER Gez. SamenzijnSt. Bavo BILJARTEN Competitie Ned. Biljartbond INTERPELLATIE TOEGESTAAN OVER GOUDPOLITIEK Wat er na een brand overbleef van de kleinste sterrenwacht ter wereld van den heer P. J. Meesters te Zwanenburg (Halfweg) Allerlei wetsontwerpen in behandeling Verschillende wetsontwerpen Sociale Zaken AGENDA Bioscopen 22 December Bioscopen Bloemenmagazijn Over: Middenstand en een ver gadering der R. K. Staatspartij STAD Naar wij vernemen, overwegen B. en W. om met ingang van morgen in Verband met de felle koude over te gaan tot verstrekking van warm Voedsel in nader aan te wijzen loka len en wel tegen den prijs van 5 cent per liter. Dit is wel zeer laag, gezien het feit, dat in andere steden voor dien prijs slechts een halve liter verstrekt ■Wordt. Indien de verstrekking dóórgaat, Zullen morgen aan de bureaux der Haarlemsche bladen plaats en tijd Van de verstrekking nader worden bekend gemaakt. Het R. K. Woonwagenliefdewerk, Afdeeling Saarlem, schrijft ons: Wederom is het Kerstfeest aanstaande. Ook Mis Liefdewerk heeft de bedoeling aan zijn be schermelingen zijn Kerstboodschap te bren gen. wij zijn van plan in de kapel op het Woonwagenkamp een Nachtmis te houden, daarna ontbijt in ons eigen clubhuisje, 's Mid dags om 3 uur Lof en daarna vereeniging rond •je Kerstkribbe in het Clubhuisje, alwaar kerst liederen zullen worden gezongen en een film zal borden vertoond. Op den tweeden Kerstdag worden vijf onzer kinderen tot de Eerste Heilige Communie toe- Seiaten en ligt het in de bedoeling dezen dag v°or deze kinderen en hun ouders tot een blij- v'ende herinnering in echt Roomschen geest te •baken. Verder zal in den loop der Kerstweek op een Ivond het Kerstfeest gezellig worden gevierd •bet alle woonwagenbewoners en zullen dan •ooneelstukjes, door de kinderen van het kamp 'bgestudeerd, voor het voetlicht worden ge bracht, terwijl allen een tractatie zullen ont- vangcn. Aan deze feestelijkheden zijn naast de gewo ne uitgaven nog vele kosten, als kleeding der c°mmuniekinderan, bedeeling met Kerstmis met levensmiddelen en kleeding, etc. etc. verbonden. Wie helpt ons deze plannen verwezenlijken? Giften worden gaarne ingewacht bij den Voor ster, Kapelaan P. Jos de Wit, Pastorie Am- j-erdamstraat 59, alhier, Postgiro Nr. 219141 en bij den Penningmeester J. Vierhout, Parklaan alhier, Postgiro 46573. Het bestuur van „Alberdingk Thijm" ver bekt ons er aan te herinneren, dat de plaaats- bespreking voor de donateursuitvoering van 27 December reeds morgen, Donderdag, zal plaats hebben en wel in de goed verwarmde Studio, bange Wijngaardstraat 17. De plaatsbespreking ^gint te 7 uur, uitsluitend voor houders van diploma's B; vervolgens te 8 uur voor diplo ma's c en te 9 uur voor diploma's A. Door ebn persoon kunnen niet meer dan zes plaat- '■eri tegelijk besproken worden. De plaatsbe spreking geschiedt alléén op vertoon van jaar- bipioma 1938, of tweede halfjaar 1938. Men ge- We ook vooral niet te vergeten, dediploma's de bespreekbrief jes op den avond der uit kering mede te nemen. Morgenavond is in de Studio tevens gelegen heid voor het nemen van bij-diploma's of in- Wductie-diploma's voor één peroon, terwijl ook 'euwe donaties kunnen worden ingeschreven, Het is bekend, dat de R.K. Jongensschool v°or L.O. aan de Ged. O. Gracht met ingang jW 1 Sept. 1938, toen de heer J. Ch. Vintges hoofd benoemd werd, een geheel zelfstan dige school is geworden, terwijl de heer J. A. :Wten belast bleef met de leiding van de «•IC. ulo-school. Dat de lagere school onder betzelfde bestuur is gebleven als de ulo-school Weekt vanzelf. Eveneens is het duidelijk en dat blijkt ook w den naam der school dat ze vooral be- Wrnd is voor leerlingen, die opgeleid moeten Wrden voor Lyceum, Uloschool, Seminarie, enz. jppleiden" heeft de school altijd gedaan. Wat flat betreft is er dus niets veranderd. Hoor de opheffing der St. Jozefschool kreeg e gemeente de beschikking over het gebouw dan de Nieuwe Gracht. En omdat de huisvesting van de Opleidings school in het Klein Heiligland alles te wen- s°hen overlaat, vroeg het schoolbestuur aan B. dn W. toestemming om zijn school in aat leeg gekomen gebouw te mogen onderbrengen. .Maar daar moest eerst het noodige ver duwd worden om een school te krijgen, die aan ''e eischen voldoet. He bedoeling was om in de Kerstvacantie te ,erhuizen. Maar de verbouwing vraagt meer 'M dan men verwacht had. Nu maakt boven in de strenge vorst de werkzaamheden onmo- Wijk. De verhuizing moet dus eenige weken 'tgesteld worden. Ouders, die van plan zijn hun zoons te laten Schrijven als 1.1. van de R.K. Opleidingsschool, l°eten zich dus nog vervoegen: KI. Heilige ^bd 12. gedurende de Kerstvacantie is ook gelegen- b®id tot inschrijving bij het hoofd der schooi ah diens woning Emmalaan 16. Mij aan het instituut „Mercurius" aan .,et' Plein, alhier, gehouden examens zijn ge ragd: j. Wor machine-schrijven: mej. A. H. van Ak- bfen ((55 lgr.), de heer H. A. van Tongeren lgr.), beiden te Heemstede; de dames J. H. v r Kleinsmiede (60 lgr.), te Heemstede; KI. j b de Anker (45 lgr.) te Haarlem; C. Zuu- jfbdonk (50 lgr.), S. Kort (50 lgr.), beiden te Wrlem; de heeren J. van Dijk (50 lgr.) te Overveen; A. G. C. Vrijer (45 lgr.) te Heem stede; afgewezen; vier candidaten. Voor stenografie Nederlandsch: de dames C. Rezelman (130 lgr.) met lof, te Bloemendaai; W. van Akkeren (130 lgr.) met lof, S. Kort (130 lgr.), M. A. de Nijs (130 lgr.), C. J. van der Sluis (130 lgr.), allen te Haarlem; afgewe zen geen der candidaten. Voor boekhouden A: de heer H. Hulsbergen te Haarlem. Naar wij vernemen is de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, reeds eenige dagen ongesteld. Hoewel deze ongesteldheid niet van ernstigen aard is, zal het nog wel ver schillende dagen duren, voordat de burgemees ter zijn werkzaamheden ten stadhuize zal kun nen hervatten. Met ingang van 1 Januari 1939 is tot chef van de centrale werkplaats als opvolger van ir. A. G. de Koningh, die benoemd is tot chef van Mate rieel en Werkplaatsen te Utrecht, hoofdingenieur H. F. Ott de Vries benoemd, thans waarnemend chef van de Haarlemsche Centrale Werkplaats. Door onze redactie werd ontvangen: N.N. f 1, P. de G. f 2.50, mej. J. M. V. f 1, J. J. Z„ Over veen f 2.50, mevr. P. L. S. f 3, mevr. M. B. f 20, W. G. f 2, N.N. f 1, Maison v. O. f 1, Mevr. Wed. H. S. v. B. (Overveen) f 1, N.N. f 2,50, D. J. (Bldl.) f 5, W. T. f 10, H. W. f 10, Zalig Kerst feest N.N. f 10, Van een verpleegster f 2,50, A. El. f 2,50, N.N. f 1,—, C. C. M. f 2,50, C. R. f 5, N. N. V. f 10, B. S. f 5. Ten behoeve van het comité voor de „Stille Armen", werd bij de Twentsche Bank gestort; in opdracht van jhr. mr. A. S. f 10, N.V. J. G. M. en Zn. f 20, E. J. S. f 2.50, mevr. H. V. E. J. H. M. S. f 1, mevr. E. C. J. D„ Heemstede f 2.50, H. van D.-S., Santpoort, f 2.50, mej. M. J C. K. f 2.50, de „R. C." f 200. Door het Comité ontvangen van het „E. F." f 100 Giften worden gaarne ingewacht aan ons Redactiebureau: Nassauplein 1 en kunnen ge stort worden op ons gironummer: 22884. Zooals reeds werd aangekondigd zal op 23 Dec. te Haarlem in den Stadsschouwburg een voor stelling worden gegeven ten bate van de „Stille Armen". Opgevoerd wordt „Zeemans vrouwen" door de Haarlemsche Tooneelvereeni- ging „Door Inspanning Uitspanning". Kaarten (met recht op gratis lot) zijn nog verkrijgbaar aan den Schouwburg, aan de bureaux van de Oprechte Haarl. Crt. en de Nieuwe Haarl. Crt. en bij den secretaris-pen ningmeester van het comité van aanbeveling, den heer W. J. Wiers, Spaarnelaan 39, Haarlem, tel. 10919, postgiro 115629. Gisteren werd in het steunlokaal aan de Ba- kenessergracht een 28-jarige man onwel; des middags kreeg een 17-jarige slagersknecht het op den Rijkstraatweg met de koude te kwaad. Hij viel van zijn fiets en werd doör omstanders in een nabijgelegen woning binnengedragen. Beide slachtoffers van de vorst werden door O. D. behandeld. De jongen is per taxi naar huis vervoerd. De aangekondigde lezing gaat niet door! van hedenavond DONDERDAG 22 DECEMBER Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum IX. Programma 3: 8.00 Keulen; 9.50 Radio PTT Nord; 11.20 Parijs Radio; 12.30 Ned. Brussel; 2.20 London Regional; 3.20 Keulen; 3.55 London Regional; 5.20 Fransch Brussel; 5.50 Boedapest of diversen; 6.20 Ned. Brussel; 6.35 Keulen; 8.20 Fransch Brussel; 8.50 Parijs Radio. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 diver sen; 10.35 London Regional; 12.20 Droitwich; 6.40 Fransch Brussel; 7.20 Droitwich. Programm 5: 8.00—700 diversen; 7.00—8.Q0 eigen gramofoonplatenconcert: 1. The way yoi^ look to-night; 2. Throw another log on the fire; 3. Dinah; 4. Tiger Rag; 5. Mr. and Mrs. is the name; 6. On treasure Island; 7. Liza; 8. The girl in the little green hat; 9. Heebie Jeebies; 10. Lulu's back in town; 11. A fine ro mance; 12. One minute to one; 13. Alexander's Ragtime Band; 14. Some of these Days; 15. Flirtation Walk; 16. Take me back my boots and saddle; 17. One sweet kiss; 18. Seven little steps to heaven; 19. My future just gandy passed; 20. Sweet and slow. 8.0012.00 diversen. De gemeentereiniging kampt tegen de sneeuw. Vanmorgen werden alleen al in de binnenstad niet minder dan 100 zakken zand uitgestrooid; vanmiddag zijn de andere wijken aan de beurt. Waarschijnlijk zal men vannacht blijven door werken met pekelen en ploegen. Naar wij vernemen worden vanmiddag geen werkloozen als sneeuwruimers aangenomen. Men deelde ons echter mede, dat morgenoch tend naar alle waarschijnlijkheid verscheidene sneeuwruimers te werk kunnen worden gesteld. In den loop der maand November werd op spaarbankboekjes ingelegd f 755.990.33 en te rugbetaald f 473.718.90. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 282.271.43. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 352. Sedert de vorige verantwoording werden door het comité Voor Stille Armen te Heemstede nog de volgende bijdragen ontvangen: T. B. f 5; J. B. f 2; J. J. H.—P. f 2.50; E. W. F. P. f 5; G. M S. f 5; E. V. f 1; G. N. f 2.50; I. C. C. f 2.50; E. C J. D. f 5; J. J. F. f 5; P. H. K. S. f 25; C. T. f 50; A. L. f 1; P. H. R. f2.50; C. K. N. K. f3.50; J v. H. f 2; wel. K.J.H. v. L. f 2.50; E. en D. f 2.50; A. M. f 2.50; Jhr. A. v. d. P. f 25; E R f 5; L. P. J. M. T. f 10; W. L. V. f 3; L. f 2.50 en J B. f 20. Het comité is voor deze bijdragen zeer dank baar. Aangezien het totaal ontvangen bedrag be langrijk lager is dan vorige jaren doet het co mité een dringend beroep op hen, die nog geen bijdrage zonden, om nog spoedig hun gaven over te maken op postrekening no. 153308 van den heer A. van Wingerde, hoofdcommies ter Secre tarie, penningmeester van het comité, teneinde het comité daardoor in de gelegenheid te stellen vele Stille Armen met de Kerstdagen den nood der tijden minder ernstig te doen gevoelen. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Accountancy A van het Nederlandsch Insti tuut van Accountants Mr. L. G. van Dam te Haarlem. kunt U voorkomen door het dragen van GOEDE, WARME ONDERKLEEDING PANTAI^JNS2.60, 1.95, 1.25, 0.90 BORSTROKKEN ....2.95, 2.15, 1.30, 1.05 J A E G E R-INTERLOCK, een sterke, sportieve en soepele dracht Pantalons met overslag 1.45 Pantalons met elastiek 1.30 Borstrokken 1.70 VA r.K L E E D I N G M A G A I! n Voor de tweede klasse Zuid werden gespeeld de wedstrijden DEZ (Heemstede)ODI (Hille- gom) en Ontwikkeling IISt. Bavo II. In den eersten wedstrijd kon ODI zijn aanspra ken vrij gemakkelijk handhaven en won van de Benjamins met 173. St. Bavo II had het heel wat lastiger, doch won tenslotte na spannenden strijd met 12E. De stand van deze afdeeling is als volgt: ODI (Hillegbm) 3 2 St. Bavo II (Heemstede) 2 2 St. Bavo III (Heemstede) 2 Ontwikkeling II (Lisse) 2 DEZ (Heemstede) 2 1 Zondagmorgen houdt de H.S.V. De Kampioen haar eersten hometrainerwedstrijd in gebouw Roxy, aanvang 9.30 uur. Dien morgen kan tevens record gevestigd worden om den Kuiperprijs. Hedenavond vindt te IJmuiden de zeer be langrijke wedstrijd Gez. SamenzijnSt. Bavo plaats .De winnaar zal vrij zeker het kampioen schap behalen. G. S. komt de eer toe het den Heemstedenaren dit jaar zeer lastig te maken om nogmaals den titel te veroveren. Naar wij vernemen komen beide tientallen in de allersterkste formatie uit. Met spanning zien wij van deze titanenkamp den uitslag tegemoet. Klasse C, afd. I. Het drietal van B.C.H. boekte Vrijdag een fraai succes door Z.E.K.Z. (Alkmaar) met 60 te slaan. Luduke was er tegen De Jager B.C.H.) finaal uit en verloor met groot verschil, ter wijl Houtkooper Surig (Z.E.K.Z.) op 153 liet staan. De partij De WitG. Metz (B.C.H.) was zeer spannend. De B.C.H.-er won met 5 caram boles! Klasse D, afd. 4. Wegens ziekte van Lamers Sr. werd de match ïnsulindeExcelsior (Velsen) bij gelijken stand afgebroken. Lamers Jr. (Exc.) speelde tegen Hasselmeier zeer sterk, doch won niettemin slechts met 23 punten. Corver (Ins.) maakte gelijk door Oorthuis na zwaren strijd te kloppen Klasse E, afd. 5. D.E.S., dat met 1 invaller uitkwam, behaalde een verdiende 42 zege op B.C.H. De Zwart (B.C.H.) was te zwaar gehandicapt en verloor van Vooges. Scholten (D.E.S.) won royaal van Oliker, waarna remplacent Vlug de meerder heid van Javans (B.C.H.) moest erkennen. De thuiswedstrijd van B.C.H. tegen de Insu linde-reserves leverde een 42 overwinning op De Zwart werd wederom geklopt, doch Oliker en Javans wisten na feilen tegenstand hup partij voor de thuisclub te winnen. Klasse F, afd. 2. Rembrandt I (A'dam) zorgde voor een ver rassing door het tweede van D.E.S. in eigen huis de puntjes af te snoepen. Naarden Jr. en Visser legden den grondslag voor deze Rem brandt-zege, waarna Steenkist (D.E.S.) voor een tegenpunt zorgde. Het werd dus 42 voor de Amsterdammers. Klasse F, afd. 5. ïnsulinde kampioen! Door een éclatante 60 overwinning op Vondel III slaagde ïnsulinde I erin beslag te leggen op het afdeelingskam: pioenschap. De club van Christoffels onze ge- lukwenschen! De partijen van Termaat en v. Wort waren spannend van begin tot eind Beide ïnsulinde-menschen wonnen echter met luttele caramboles verschil. Oor had weinig moeite met Ten Zijthoff (Vondel). Donderdag 22 Dec. a.s. houdt de Studieclub „Graficus" een buitengewone ledenvergadering in de St. Jozefburcht, Begijnhof (achter de Jansstraatkerk)In verband met de belangrijke agenda verwacht het bestuur een algemeene opkomst van de leden. De agenda bevat o.a. Be stuursverkiezing, wegens bedanken om gezond heidsredenen van onzen penningmeester H. Launsbach. De leden worden in de gelegenheid gesteld tot vóór de vergadering candidaten in te dienen, met schriftelijke bereidverklaring van den candidaat. Tevens vermeldt de agenda be spreking a.s. tentoonstelling en eventueel ver kiezing tentoonstellingscommissie. Verder zal wegens periodiek aftreden één kasnaziener ge kozen worden. Op deze vergadering zijn tevens de ingekomen ontwerpen te bezichtigen van de j.l. gehouden prijsvraag van uitnoodigingskaar- ten. ^i§che muts,. „Vreeselijk veel boodschappen gedaan. En al lemaal van die half onsjes en grammen...: pff.... even een kopje thee ergens drinken „Maar die pudding zal dan ook een evene ment in de familie-geschiedenis blijven, denk je niet?" „Zal je het vooral goed afwegen, kruidenier? 25 gram sucade, y ons blauwe Malaga-rozijnen en y. ons krenten...." „Zeker voor plumpudding, mevrouw? Ja, we hebben al voorraad gemaakt, want het is alsof de Haarlemsche huisvrouwen het plumpitus hebben „Wat zeg je me daar, Annie, heb jij geen plumpudding gemaakt? Gunst, kind, je Dent al te laat. Zoo'n geval moet minstens drie weken in den kelder staan. Nee maar, zeg, wat jam mer, iedereen eet dit moderne „toetje" met Kerstmis.... ja, 't is iets heel nieuws, ik ge loof dat een kok van een groot restaurant het beeft uitgevonden ,,'t Is wel vreeselijk koud buiten, maar ik moet je er toch even voor waarschuwen, dat je de vliezen van het vet haalt en dat je niet ver geet het deksel van den puddingvorm met bo ter te bestrijken en met suiker te bestrooien.'' „Iedereen heeft 't er over. Ik geloof vast, dat die mijnheer Plum in Engeland schat rijk wordt „Phhplumpuddinggeef mij maar rijst of bruine boonen. Kost je een kapitaal zoo'n geval, plus het risico, dat er niks van terecht komt. Maak een doodgewone burger mans brood-tulband en doe de rum in een glaasje inplaats van over een besneeuwde Turk- „Bruut! Alle vrouwen maken plumpudding en. ik...." Dikke tranen. Na een uur de belofte van een cadeautje,dat driemaal zoo'duur is als een plumpuddingplus natuurlijk de pudding zelve „Kijk es hier, buurvrouw, 't staat in ons eigen tijdschrift „Dullebelle" onder die kokspraatjes die ze Kulenare kon-verensies noemen, maar me man zeit, dat 't iets voor de sjiek is...." ,,'t Mot wel iets bezonders zijn, juffrouw. Weet U waar 't vandaan komt? Uit West-Indië, want daar moeten ze van de krenten en sekade af. In honderden kelders staan momenteel blin kende puddingvormen in een donker hoekje. Daar binnen gist en leeft het en wordt een culinair wonder geboren. Vol angst en vreeze zullen ook honderden huisvrouwen op Kerstdag het product hunner droomen, het resultaat hunner kookenergie, in het volle kaarslicht brengen. Nu hebben ze er nachtmerries van, nu zien ze den pudding uit den vorm gisten en aanzwellen tot een reusachtigen berg, nu trach ten ze het nog onverwacht groote bedrag voor de even onverwachte verrassing in hun huis houdboekje te camoufleeren Och. waarom trouwen de menschen toch in den zomer, wanneer de jonge vrouwe haar jon gen echtgenoot niet met een dampenden plum pudding verrassen kan? Och, waarom (zoo zuchten de mannen) moe ten de dagbladen en tijdschriften in dezen slechten tijd toch kapitaalvernietiging door plumpudding-recepten propageeren Gij, 'mannen, die een vrouw bezit, die de piumpuddingcrisis doorstaan heeft en bij het doodgewone pakje custard is gebleven, gij zijt te benijden Gij mannen (zoo zuchten de dames) die over een week geen plumpudding krijgt, gij zijt te beklagen, want gij hebt een vrouw, die haar tijd niet verstaat en de nieuwste mode aan haar voorbij laat gaan. Laten wij plumpuddingen! Aan de orde is de behandeling van het ver zoek van den heer Rost van Tonningen om verlof tot. het richten van vragen aan de mi nisters van Algemeene Zaken en van Finan ciën, naar aanleiding van de voortdurende goudverschepingen naar het buitenland, de stopzetting van de publicaties der goudvoor raden in het buitenland en de daarmede sa menhangende economische en politieke zelf standigheid van ons land. De VOORZITTER stelt voor, dit verzoek toe te staan. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. De interpellatie wordt gehouden na de be handeling der begrooting van het Den. van Koloniën. Aan de orde zijn de volgende wetsontwer pen o. a.: 1 Aanvulling en wijziging van de wet van 22 April 1937, tot wijziging en aanvulling der hooger-onderwijswet. 2. Wijziging van het zesde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1937 (verschillende onder werpen). 3. Naturalisatie van B. J. G. Borkens en 19 anderen. 4 Idem van K. Ackermann en 21 anderen. 5. Idem van H. F. J. Brunck en 21 anderen. 6. Idem van J. H. Batterink en 21 anderen 7. Wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting voor 1937 (ver schillende onderwerpen). 8. Wijziging en verhooging van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het werk- loosheidssubsidiefonds voor 1937 (verschillende onderwerpen). 9. Wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1937 (ver schillende onderwerpen). 10. Conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van W. F Weber, majoor bij den staf der vierde Infante- rie-brigade, te Arnhem, houdende verzoek om rechtsherstel en bevordering van zijn benoe ming tot luitenant-kolonel. 11. Conclusie van het verslag der commissi^ omtrent de inlichtingen op het adres van M. W. Kuivenhoven, te Poeldijk (gem. Monster), houdende verzoek te willen bevorderen, dat hem, als gevolg van een in en door den mili tairen dienst overkomen ongeval, een geldelijke vergoeding, dan wel invaliditeitspensioen worde toegekend. 12. Wijziging van de wet van den len No vember 1933 tot tijdelijke beperking van de vrij heid van opsporing van delfstoffen door bo ringen. 13. Goedkeuring van het besluit van den G.-G. van Ned.-Indië tot vaststelling van de jegrootingsrekening der gezamenlijke landsbe- drijven over 1935. 14 Goedkeuring van besluiten van den G.-G. van Ned.-Indië tot wijziging en aanvulling van de afd. Ill a, IV, V, VA, VI, VI A, VII, VII g en Vin der begrooting van Ned.-Indië voor 1938. 15. Wijziging en verhooging van het tienae hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1937 (ver schillende onderwerpen). 16. Goedkeuring van de overeenkomst van ruiling van domeingrond in de boschwachterfj .Orvelte" met de N.V. „Orvelte Textiel-indus- trie", te Amsterdam. 17. Bekrachtiging van het K. B. van 26 Oc tober 1938, tot regeling van den invoer van dweilen. 18. Wijziging van de begrooting van in komsten en uitgaven van het landbouw-crisis- fonds voor 1938 (verschillende onderwerpen). 20. Conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van J. H. Scheren, gewezen hulpkommies bij de admi nistratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te 's-Gravenhage, betreffende toe kenning van pensioen of schadeloosstelling. 21. Wijziging van het twaalfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1937 (verschillende onder werpen) Bij no. 1, het wetsontwerp tot wijziging der H O.-wet bespreekt de heer TILANUS (C. H.) den inhoud van het ontwerp, o. m. regeling van het economisch hooger onderwijs, instelling van een accountantsexamen. Spr. bewondert de voorbereiding dezer zaak niet en vraagt of de minister eigenlijk wel prijs stelt op dit wets ontwerp. De heer MOLLER (R.K.) vraagt of de wij ziging van het academisch statuut nu wel ge- wenscht en normaal was. Ook spr. bevredigt de gang van zaken niet. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, de heer SLOTEMAKER DE BRUïNE. zou de formeele opmerkingen overwe gen. Toen het academisch statuut gewijzigd werd, achtte spr. ook wetswijziging gewenscht. Spr. stemt toe, dat de gevolgde methode niet gewenscht is. Bij art. 1 geeft de heer TILANUS (C. H.) in overweging, het bestuursexamen terug te ne men. Dat behoort bij de juridische en niet bij de economische faculteit. Het accountants- beroep behoort, evenals het notariaat, wat de studie betreft, aan een wet gehouden te zijn, zij het niet de hooger onderwijswet. De heer MOLLER (R.K.) heeft geen be zwaar tegen de ruime formuleering van het ar tikel, doch die had wat juiste rkunnen zijn. De MINISTER zegt, dat van verschillende zijden de. nadruk is gelegd zoowel op de econo mische als de juridische zijde van het be stuursexamen. De overige opmerkingen zal spr. overwegen. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aangenomen De nos. 217 worden zonder debat en z. h st. aangenomen. No. 18 evenzoo, na een korte opmerking van den heer Weitkamp (C.H.) en een even kort antwoord van minister Steenberghe. No. 19 wordt zonder bebat en z. h. st. aange nomen, evenals na 21. No. 20 wordt van de agenda afgevoerd. Voortgezet w'ordt de behandeling van hoofd stuk XII (departement van Sociale Zaken) der Rijksbegrooting voor 1939, en wel van afd. VI (werkverschaffing en steunverleening) De heer KUPERS (S.D.) schetst de werk loosheid als staatsvijand no. één. Het volk ver langt naar de verlossende daad aangaande de werkverschaffing. Spr. maakt bezwaar, dat ge wone werken als werkverschaffing worden uit gevoerd. Hij vraagt verhooging der extra-Kerstgave en bijzondere kolentoeslagen zoolang de koude duurt. De heer BOTTERWEG (AH.) bespreekt de distributie van goedkoope levensmiddelen. De heer VAN HOUTEN (Chr. Dem.) vraagt of spoedig credietaanvragen zijn te verwachten voor uitvoering van het plan-Westhoff. Gebouw St. Bavo: Laschclub, 8 uur; Proza, 8 uur; Led. Bouwvakbond, 8 uur; R.K. Veehou ders, 7.30 uur; Best. Bakkers, 6 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef: Prov. Staten, 10.30 uur. Stadsschouwburg: Ballet Iv. Georgi, 8.15 uur. „De Nijverheid", Jansstraat: Ned. Nat. Hist. Vereeniging, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt; „Emile Zola", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Spionnage in de Oriënt", „De gla zen kogel", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Men is maar eenmaal jong" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Zeewolf", 2.30, 7 en £.15 uur. Moviac: „Grün is die Heide", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Best. Onderling Hulpbetoon, half 8; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; R.K. Schilders, 8 uur; Stucadoors, 9 uur. Rembranöttheater: Haarlemsche, Politie-mu- ziekvereeniging, kwart over 8. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Emile Zola", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Spionnage in de Oriënt" „De glazen kogel", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Men is maar eenmaal jong", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Zeewolf", 230, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Grün ist die Heide" 2.30, 7. 15 en 9.15 uur. HEEFT tl DE KERST ETALAGE VAN REEDS GEZIEN SPECIALE KERSTSTIKJES Groote Houtstraat 185 Tel. 11290 Haarlem Men schrijft ons. Meermalen wordt de klacht vernomen, dat de Middenstanders zich niet daadwerkelijk ge noeg bezig houden met de politiek. Daar was wel iets van waar, hoewel den laatsten tijd verbetering is te constateeren. Het bestuur van de R. K. Middenstandsvereeniging grijpt elke gelegenheid aan om haar leden op de plichten als Katholiek Staats- en Stadsburger te wijzen. Nu wordt echter vernomen, dat de vergade ring van de R. K. Staatspartij afd. II (Kies- ver een iging Haarlem-Noord en Kleverpark) wordt gehouden hedenavond om 8.15 in het clubhuis Raadhuisstraat 11. Onzerzijds wordt direct aangenomen, dat het bestuur, dat de vergadering uitschreef, niet gedacht heeft aan het feit, dat de winkels later dan 8 uur mogen openblijven, zoodat vele middenstanders ver hinderd zouden kunnen zijn. Daarom schrijven wij dit stukje en sporen den Middenstand aan, ondanks langer openblijven, toch een belang rijke vergadering van' de Katholieke Staats partij niet te verzuimen. Het bestuur van de R. K. Mid denstandsvereeniging. L en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft V MMe Deawta Durbin in ,,De Bakvisch" Kerstpto- gr^m^a FransHak Theater.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5