We luisteren tiaar.. FINANCIEN HET LEVEN VAN JEZUS WAAR MEN DE SCHAATS KAN ONDERBINDEN WINTERTAAK Dagfilm W aters tanden •s I AS WOENSDAG 21 DECEMBER 1938 De vuilverwijdering in de groote stad Ingenieurs bespreken dit vraagstuk van gezondheidstechniek HET ONGEVAL TE NOOTDORP Ook het tweede slachtoffer overleden VALSCHE MUNTERS VEROORDEELD TSJECHISCHE GEZANT BIJ PHILIPS POT OLIE KOOKTE OVER Brand in werkplaats van vethandel te Rotterdam Extra steun gevraagd voor werkloozen R.K. Werkliedenverbond wendt zich tot den minister De kustartillerie 125 jaar De baan naar Marken wordt uitgezet Vijftien passagiers der „Geusau" te Urk EEN VOETPAD OVER DEN GELDERSCHEN IJSEL Pionier van onze luchtvaart Donderdag 22 December DRATSltlA-vAN-VALKENBURC; e A /i LEVER] De roofoverval te Stepeloo Dader tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld DE EERSTE ASPERGES Aan H. M. de Koningin aangeboden JACHT ROND HET LOO LANDBOUWCRISISFONDS Minister niet optimistisch over eventueel saldo 479e STAATSLOTERIJ MARKTEN §8 7 o!oi i!o5 Emmerik lJ° 1.32 ZWANENBERG ÜbCtfmJCdbfó' In een dezer dagen gehouden vergadering van de afdeeling voor 'gezondheidstechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, onder voorzitterschap van den heer W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwater voorziening, is als onderwerp behandeld: de vuilverwijdering in de groote stad. Een 70-tal leden en geïntroduceerden waren daartoe bijeengekomen in de collegezaal van het laboratorium voor gezondheidsleer der Uni versiteit van Amsterdam, waar de hygiënische zijde van dit probleem werd uiteengezet door prof. dr. J. J. van Loghem, hoogleeraar aan de Universiteit in Amsterdam. Hoewel de bevolking van een stad weinig di rect gevaar van besmetting loopt door huis-, markt- en ander afval, is indirect besmettings gevaar groot door de mogelijkheid van ont wikkeling van ratten en vliegen. Uitvoerig'ging spr. voorts in op de demorali- seerende werking van vervuiling van het milieu, waarin de mensch leeft en werkt. De heer A. M. Noppen, directeur der stadsrei niging van Amsterdam, besprak de wijze van inzameling en vervoer van huisvuil in de stad, toegelicht door talrijke lichtbeelden. De reorganisatie van den ophaaldienst, ge paard met een vervanging van paarden- door motortractie en van de verschillende vormen van vuilnisbakken, emmers en blikken door de gestandaardiseerde en thans zeer doelmatig gebleken gratis van gemeentewege verstrekte vuilnisemmers, gaf sedert 1936 een besparing van f 300.000 per jaar. Een nauwkeurige afbakening van de vervoer diensten in secties, verband houdende met de zeer verschillende omstandigheden, die bleken te bestaan in wijken met overwegend arbeiders bevolking, met overwegend middenstandswonin gen, industriewijken, winkelbuurten enz. bleek van ingrijpend belang te zijn. In den namiddag behandelde dr. ir. M. F. de Bruyne, directeur van den gemeentelijken ver voer- en motordienst, reinigings- en ontsmet- tingsdienst van Rotterdam, de wijze van afvoer en verwerking van stadsvuil uit hygiënisctkoog- punt. Spreker sloot zich geheel aan bij het betoog van prof. van Loghem. De techniek der vuilverwijdering dient dan ook in de eerste plaats gericht te zijn op zinde lijkheid, op het voorkomen van toestanden, die een demoraliseerden invloed uitoefenen op de omgeving, ook op den arbeider in het vuilnis- bedrijf zelf. en op het gezin. De waarde van de afvalstoffen uit een groote stad als meststof voor den landbouw is zoo goed als verdwenen, doordat de waardevolle beer thans door riolen wordt afgevoerd en de oude Compostbereiding niet meer mogelijk is. Een volledig overzicht werd vervolgens gege ven van de verschillende methoden van ver wijdering, verwerking en verbranding. Spr. vertoonde daarna een Deensche film van een nieuw systeem verbrandingsoven voorstads- vuil. Daarna werd de stadsreiniging van Amster dam op het witte doek vertoond. Deze rolprent, dóór het atelier voor documentaire films te Haarlem, vervaardigd in samenwerking met den reinigingsdienst van Amsterdam, oogstte veel bijval door de duidelijke, vaak geestige uitbeel ding van het bedrijf in al zijn stadia. Bij het daarop volgende debat sprak ing. F. E. Samson, hoofdingenieur van het gemeente lijk bouw- en woningtoezicht te Amsterdam, de hoop uit, dat de techniek er in zou slagen, een goede oplossing te vinden voor een doel- matigen afvoer van huisvuil uit de woning, zoo als thans reeds geschiedt met het verbruiks- water en de faecaliën. De afhaaldienst zou dan aan de achterzijde der woningen kunnen geschieden, hetgeen bij strookbouw geen bezwaren oplevert. Ook drong spreker aan op vermindering van het lawaai, vaak bij het ledigen der emmers voortgebracht. Ir. C. Staf, onderdirecteur van de Nederland- sche Heidemaatschappij, bepleitte het groote belang van de afvalstoffen voor den landbouw, vooral daar, waar woeste gronden beschikbaar zijn om door verbetering tot geschikten cultuur grond gemaakt te worden. De ernstig gewonde bij het ongeval op den on- bewaakten overweg te Nootdorp is later in St. Antonius Hove te Voorburg aan zijn kwetsuren bezweken. De Rotterdamsche rechtbank heeft vonnis ge wezen in de zaak der valsche munterij te Rotter dam. De 25-jarige matroos A. W. de J., wonen de te Rotterdam, gedetineerd, de 43-jarige kraanmachinist M. H. M., wonende te Rotter dam. gedetineerd, en de 44-jarige Kr. KI., ha venarbeider, eveneens wonende te Rotterdam en gedetineerd, hadden tezamen in een pand aan de Transvaalstraat valsche rijksdaalders, gul dens en kwartjes vervaardigd. KI. was als de hoofdaanlegger te beschouwen. Het O. M. had resp. 4, 3 en 6 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde De J. tot een ge vangenisstraf van 3 jaar met aftrek van voor- loopige hechtenis, H. M. tot een gevangenisstraf van 1 jaar en Kr. KI. tot een gevangenisstraf van 4 jaar. De gezant van Tsjecho-Slowakije, dr. Arthur Pacak en mevrouw Pacak arriveerden Maandag avond in Eindhoven, waar zij ten huize van dr. A. F. Philips dineerden. Zij brachten Dinsdag een bezoek aan ver schillende fabricage-afdeelingen en aan de de monstratiezalen der Philips-fabrieken. Omstreeks half vier is Dinsdagmiddag door het overkoken van een pot olie brand ontstaan in de werkplaats van den vethandel der firma Kolkman en Co. aan de Achterhaven te Rotter dam. Het vuur is van achter naar voren door de werkplaats gedrongen, zoodat ook het als kantoor ingerichte woonhuis aan de voorzijde door het vuur werd aangetast. Aangezien het vuur in de licht brandbare materialen gretig voedsel vond, stond spoedig de vrij groote plaat ijzeren loods in lichter laaie. Het blusschings- werk ondervond ten gevolge van den verstik- kenden rook en de felle koude veel hinder, doch in een goed half uur had de brandweer het vuur onder de knie. Met zeven stralen van slangenwagens en een van de motorspuit, die direct was uitgerukt, werd later water gegeven. De schade is vrij groot. Verzekering dekt de schade. Het bestuur van het RK. Werkliedenverbond heeft aan den minister van Sociale Zaken het onderstaand telegram gezonden: Bestuur Werkliedenverbond dringt, in verband met felle koude, er krachtig bij Uwe Excellen tie op aan, direct maatregelen te nemen, welke tot gevolg hebben, dat aan de werkloozen een extra brandstoftoeslag wordt verstrekt, alsmede exra dekking, welke eveneens dringend noodig is. Namens het besuur: (w.g.) DE BRUYN, voorzitter, (w.g.) SCHUTTE, secretaris. Men schrijft ons: 9 Januari 1939 zal de kustartillerie den dag herdenken, dat zij vóór 125 jaren werd opgericht. Met een enkel woord zij in herinnering gebracht, hetgeen Nederland heeft gedaan voor de verdediging van zijn lange kustlijn. 9 Januari 1814 werden 4 bataljons te voet op gericht, welke de stam zijn geweest, waaruit het tegenwoordige regiment kustartillerie is ontspro ten en welke in 1818 tot 6 bataljons werden uit gebreid. Na de uitbreidingen, die de reorganisaties in de jaren 1841, 1848, 1852 en 1878 brachten, werd bij Koninklijk Besluit van 14 Februari 1881 o.m. be paald, dat de vestingartillerie zou bestaan uit een staf en 4 regimenten, van welke het 4de regiment bestemd was om de artilleriebezettin- gen voor de kuststellingen te leveren. Bij Koninklijk Besluit van 29 Maart 1886 werd het regiment uitgebreid met 3 compagnieën ten behoeve van de bezettingen der nieuw gebouwde pantserforten aan de Harssens, te IJmuiden en aan den Hoek van Holland. In 1893 zijn de compagnieën, bestemd voor de bezetting dezer forten met nog een compagnie vermeerderd voor de bezetting van het fort Pam pus en vereenigd tot een afzonderlijk korps pantserfortartillerie, in verband waarmede het 4de regiment weer tot zijn oorspronkelijke sterk te van 10 compagnieën werd teruggebracht. Deze organisatie bleef gedurende 20 jaren bestaan. Daarna, in 1913, werd het 4de regiment vesting artillerie samengesteld uit den staf en 3 batal jons n.1. het le bataljon, sterk 5 compagnieën te Den Helder, het 2de bataljon, sterk 3 com pagnieën, waarvan 2 te Willemstad en 1 te Heu- zen en het 3de bataljon, sterk 2 compagnieën, waarvan 1 te Hellevoetsluis en 1 te Brielle. Voorts werd het korps pantserfortartillerie uitgebreid met 1 compagnie, bestemd v >r het fort bij Pannerden, waarvoor tot nog toe een com pagnie van het 3de regiment was uitgetrokken. Nadat deze organisatie was tot stand gekomen, kwamen de mobilisatie jaren van 1914 tot 1918 en volgenden de compagnieën hun oorlogs bestemming. Al spoedig na het einde van de mobilisatï was er in geheel Europa een streven, de be wapeningen en de legersterkten te verminderen en ook in Nederland bleef men daaraan niet vreemd. In 1922 (26 Mei) werd 'n regiment kust artillerie geformeerd, bestaand uit een staf en 5 schoolcompagnieën, waarvan 2 te Den Helder, 1 te IJmuiden, 1 te Hoek van Holland en 1 te Vlissingen. Het 4de regiment vestingartillerie en het korps pantserfortartillerie verdwenen daarmede uit de legerorganisatie. De inkrimping van het leger op vredesvoet werd voortgezet in 1927, in welk jaar bepaald werd, dat het regiment kustartillerie zou be staan uit een staf en 2 schoolcompagnieën, waarvan 1 te Den Helder en 1 te Vlissingen. Die organisatie bleef gedurende 11 jaren gehand haafd en werd eerst gewijzigd, toen er zich in het voorjaar van 1938 wolken vertoonden aan den politieken horizon en Hoek van Holland, alsmede IJmuiden weder van een bezetting wer den voorzien. Dienovereenkomstig werd op 19 Maart 1938 het regiment kustartillerie uitgebreid met 2 com pagnieën en werd op 2 September d.a.v. de hui dige organisatie vastgesteld volgens welke de 4 compagnieën twee aan twee tot een bataljon werden vereenigd. 1 November 1938 kwam de staf van het regi ment te 's Gravenhage in garnizoen, het le batal jon met den staf en 1 compagnie te Den Hel der en 1 compagnie te IJmuiden, het 2de batal jon met den staf en 1 compagnie te Vlissingen en 1 compagnie te Hoek van Holland. Vermeld zij nog, dat de tegenwoordige com mandant is majoor G. Fabius, die 1 November j.l. het commando over het regiment kustartille rie heeft aanvaard. De dag van 9 Januari 1939 zal er voorzeker een zijn van dubbele vreugde, eensdeels omdat in de afgeloopen 125 jaar onze kust nimmer door vreemde handen werd geschonden, ander deels omdat de regpcring heeft doen blijken, c!at nieuwe cn Krachtige maatregelen ten behoeve van onze kustverdediging zullen worden geno men. Om aan deze vreugde uiting te geven, zullen op genoemden datum in de verschillende gar nizoenen der kustartillerie feestelijkheden worden gehouden. In Den Helder zullen deze o.m. bestaan in het plaatsen van een gedenksteen in de kazerne der kustartillerie in het fort Erfprins, welke steen werd aangeboden door de onderofficieren van het korps. Eveneens zullen feestelijkheden zijn te IJmui den, te Hoek van Holland en te Vlissingen. In laatstgenoemd garnizoen zal een tentoonstelling worden gehouden betrekking hebbende op doel stelling en werkwijze van de kustartillerie. Ten slotte 'zullen te 's Gravenhage de officie ren en oud-officieren, die bij de kustartillerie hebben gediend, alsmede de beroeps- en reserve officieren, thans tot het regiment behoorende, zich 14 Januari 1939 vereenigen aan een ka- meraadschappeUjken maaltijd, De Usbond Hollands Noorderkwartier deelt, mede: Alle afdeelingen van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier zijn sinds Maandag bezig met het uitzetten van afbanen en het afoakenen van wakken. Van heden, Woensdag,'af kan in de geheele provincie op de door de afdeelingen van den bond onderhouden banen op vaarten en kanalen gereden worden, waarbij echter een gedeelte van het Noordhollandsch kanaal en het geheele Alkmaarder meer vermede¥i moeten worden. Hedenochtend is de baan over de Gouwzee naar Marken uitgezet. De banen in Waterland zijn gereed. Tochten kunnen gemaakt worden via de Dieën en Broek in Waterland naar Ilpendam en Monnikendam en eveneens van Ilpendam verder naar Pur- merend. Het ijs is overal betrouwbaar en van goede kwaliteit. De wakken zijn aangegeven Het Noordhollandsch kanaal is berijdbaar van Purmerend naar Oost- en West-Graftdijk, ter wijl bij Oost-Graftdijk de schaatsenrijders kun nen overstappen op de Beemsterringvaart, welke geheel berijdbaar is. Het ijs is prachtig. Van Purmerend kunnen tochten gemaakt worden naar Oudendijk en Avenhom. Het ijs is goed. behalve enkele gedeelten bij Oudendijk, welke moeilijk berijdbaar zijn. Van Avenhorn is Hoon bereikbaar langs goede ijswegen. Eveneens kan Avenhorn bereikt worden van Alkmaar uit via Oterleek. Het ijs is zeer goed. In West-Fries land zijn alle banen geopend. Bij Anna Pau lowna is een gedeelte nog onbetrouwbaar en afgezet. Het Abcoudermeer is geheel betrouwbaar. Het ijs is goed. Hedenmorgen te ongeveer half tien zijn de vijftien passagiers van de postboot „De Geusau" te Urk aangekomen. Zij hadden den nacht door gebracht in een werkkeet van het werkfonds op het eiland Schokland. Vandaar zijn zij vanmor gen om half zeven vertrokken en hebben te voet den weg over het ijs naar Urk afgelegd. Zij ver keerden allen in goede conditie. De overige pas sagiers van de postboot „Geusau" ongeveer een honderdtal, hebben ook de boot verlaten en zul len eveneens trachten loopende over het ijs Urk te bereiken. Niettegenstaande gistermiddag nog een kust vaarder was gepasseerd, werd het ijs in den IJssel te Wijhe voldoende sterk bevonden, om het Verkeer voor voetgangers en wielrijders open te stellen. In den loop van den morgen werd tusschen de ijsschotsen een begaanbaar voetpad gehakt, zand gestrooid en planken gelegd, zoodat vanaf he denmiddag het voetgangers- en rijwielverkeer tusschen den Gelderschen en Overijsselschen oever hersteld is. Sedert 1929 is het niet voorgekomen, dat over den IJssel een pad kon worden gelegd. door FR. MAURIAC moet ieder Katholiek in zijn boe kenkast hebben. Prijs gebonden fl. 3.90 Met 18 teekeningen v. H. Levigne VERKRIJGBAAR IN IEDEREN BOEKHANDEL rüllllllllllllllllll iii)iiiiiMiniiiiü= De strenge vorst, die Winter heet, Heeft ons nu in zijn ban. Wij hebben 't koud, maar zien toch ook Den goeden kant ervan. We scharen ons nu om den haard En stoken hem flink warm; Of, wordt de radiator lauw, Dan slaan we groot alarm. We kleeden ons in dikke wol, Een warme, zware jas; t Bezit van wollen dekens ook Waardeeren wij nu, pas. 't Is nu de tijd van erwtensoep En van gestampte pot, We slaan er ons heel aardig door, Zóó erg is niet ons lot.... Maar weet u dat er menschen zijn Helaas, het zijn er véél! Die hebben van den winter slechts Het ergste, naarste deel. Die smullen niet van boerenkool, Die kleeden zich niet warm, Die nemen er geen deken bij, Die menschen.... zijn te arm! Die zien den winter als een ramp, Hun zorg is zwaar en groot, Die menschen lijden waarlijk kou, Die menschen lijden nood! Denkt gij daar ook eens even aan: Het is niet slechts vermaak, Dat u de strenge winter brengt, Maar óók, en éérst: een t aak! I HERMAN KRAMER De algemeene secretaris van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, gep. kolonel H. Walaardt Sacré, heeft ontslag uit deze functie gevraagd, hetgeen hem door het hoofdbestuur op de meest eervolle wijze is ver leend. Dit ontslag gaat 1 Januari 1939 in. Tot zijn opvolger is benoemd de heer H. F. C. Holtz, reserve le luitenantvlieger en oud-in structeur bij de luchtvaartafdeeling, die thans tweede secretaris van de Koninklijke Vereeni ging is. De groote beteekenis van den heer WalaardS Sacré voor de Nederlandsche luchtvaart blijkt o.m. uit het volgende. In 1903 werd de toenmalige kapitein der ge nie H. Walaardt Sacré bij het regiment genie troepen belast met de oefeningen met kabel ballons, gebruikt als doelballon bij de schiet oefeningen in de legerplaats bij Oldebroek. In 1909 werd hij gedurende de maanden Sep tember, October en November gedetacheerd bij het Luftschiffer bataillon te Berlijn, nadat hij toestemmend geantwoord had op de vraag van den chef van den generalen staf of hij bereid was zich eventueel verder te wijden aan de militaire luchtvaart. Den 26sten Maart 1910 werd de „militaire luchtvaart-commissie" door den minister van Oorlog ingesteld met als secretaris den kapt. Walaardt Sacré. Inmiddels was den 19den October 1907 de (K.)N.V.V.L. opgericht en werd de kapt. Wal aardt Sacré, na terugkomst uit Berlijn, benoemd tot balloncommandant der vereeniging en tot chef van het materieel, welke functie hij jaren lang heeft bekleed. Tevens werd hij lid van het hoofdbestuur en is dat onafgebroken tot 1927 gebleven Als balloncommandant nam hij een werkzaam aandeel in de opleiding van verdere ballon commandanten, voornamelijk officieren. In 1911 werd hij te Parijs gedetacheerd tot keuring en overneming van het Zodiac lucht- scheepje „Duindight". Van 1919 tot 1927 was de heer Walaardt Sacré lid van het hoofdbestuur der vereeniging. Daar na was hij van 1 Mei 1928 af algemeen secre taris der vereeniging. Een der belangrijkste za ken, die de heer Walaardt Sacré kon bereiken, is geweest de oprichting in 1934 der centrale jeugdcommissie, die hij met kracht heeft be vorderd en waarin hij sterk geijverd heeft voor de ontwikkeling der jeugdluchtvaartbeweging, die onder zijn voorzitterschap met groote schre den is vooruitgegaan HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0O—12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Causerie „Schept moed en vreest niet langer" 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Vedelaars. 6.45 Causerie „Kerk en Zeeman". 7.00 Berichten, 7.15 Boekbespreking. 7.45 Causerie „Volharden bij het Ideaal' 8.00 Berichten ANP. 8.15 Kon. Zangver. „Excelsior". Residen tie-orkest en solisten. 8.45 Causerie „Rondom de kribbe". 9.15 Orgelconcert. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 AVRO-Amusementsorkest. 11.20 Orgelspel. 12.00 Wina Farberow's ensemble. 12.15 Berichten. 12.45 Omroeporkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 AVRO-Aeolian-orkest. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittende' 4.30 AVRO-Dansorkest en soliste. 5 00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.25 Berichten. Sportpraatje. 7.00 Voor kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournar' 8.20 Omroeporkest en solisten. 9.15 Radlotooneel. 9.45 Vervolg concert. 10.30 AVRO-Dansorkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Ensemble Pali. 11.40 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.35 Harpkwlntet. 12.05 BBC-Northem Ireland-Orkest. 1.00 Phil Watt's Trio en solist. 1.20 Sidney 'Crooke's kwartet. 1.50 BBC-Midland-orkest. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.35 Sted. Orkest v. Bournemouth en so list. 7.00 Zang. 7.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Richard Crean-Orkest en solist. 9.45 Jack White and his Collegians. 10.40 BBC-Harmonie-orkest en solist. 11.35 Harry Evans' dansorkest en solisten. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoonmuz. 12.30 Zang. 1.05 Walle-orkast. 2.35 Pianovoordracht. 2.50 en 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Pianovoordracht. 3.50 Cello en piano. 4.35 Zang. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.25 Zang en piano. 7.20 Derveaux-orkest. 8.35 Vioolvoordracht. 8.50 Opera-uitzending. KEULEN, 456 M. 11.20 Dansorkest en pianoduo. 1.30 Populair concert. 2.40 Volksmuziek. 3.20 Leo Eysoldt's orkest, instr. kwartet en solisten. 5.20 Kerstliederen. 5.40 Trioconcert. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Kerstprogramma. 9.35 Orkest en soliste. 10.05 Gevarieerd concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1 30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansorkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.20 Orkest. 10.30 Dansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Salonorkest. 6.35 Kleinorkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 „La botega fantastica", ballet. 8.45, 9.35 en 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Viool en piano. 8.20 Uit Rome: Symphonie-orkest. 10.20 Orkest en solist. 8- j:cp:p4:cpcpcpci;cpci:cpcpcis "ZACHT VAN SMAAK - PRU5 70 ct De rechtbank te Almeloo deed Dinsdag uit spraak in de zaak tegen den koopman J. J. IVt te Helmond, vroeger te Haaksbergen, die in den nacht van 31 Mei van dit jaar te Stepeloo on der Haaksbergen een roofoverval had gepleegd te zamen met twee anderen in de woning van de weduwe te Vaarwerk. Ze veroordeelde verd. tot 3 jaar gevangenis straf met aftrek van preventief en beval boven dien diens ter beschikkingstelling van de Re geering. De eisch luidde 5 jaar gevangenisstraf. Dinsdag is een kistje met de eerste - asperges door de heeren Q. Nederpal en J. Middelburg aan H.M. de Koningin ten paleize Noordeinde te Den Haag aangeboden. Deze asperges zijn gekweekt met electrische verwarming op den proeftuin van het Zuidhol- landsch Glasdistrict te Naaldwijk, onder toezicht van den rijkstuinbouwcorasulent Ir. J. Riemens. De asperges zijn in achttien dagen tijd ge kweekt. Met deze methode wordt beoogd de as pergeteelt eenige maanden te vervroegen. Aan de jacht op grof wild, welke dezer dagen fn de omgeving van Het Loo op uitnoodiging ran H. M. de Koningin is gehouden, hebben behalve Prins Bernhard deelgenomen de heeren le due Souzy, majoor in het Fransche leger; fnr. K. J. G. barön van Hardenbroeck, burge meester van Bennebroek; mr. M. J. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, referendaris ran het kabinet van de Koningin; dr. F. H. ran Fentener van Vlissingen; en jhr. dr. 'J. M. ran Haersma de With, rentmeester van het Kroondomein. In een noota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over de suppletoire begrooting van het Landbouw-crisisfonds voor 1937, zegt de minister, dat hij zich met de door eenige leden uitgesproken meening, dat ten ge volge van de verlaging van de steunuitkeerin- gen in het jaar 1937 een belangrijk bedrag aan den landbouw en de veehouderij onthouden zou zijn en dat dit bedrag alsnog aan de landbou wende bevolking ten goede zou moeten komen, geenszins kan vereenigen. Hij vermoedt, dat deze meening berust op een misverstand ten aanzien van het karakter van de op grond van de Landbouw-crisiswet 1933 getroffen directe financieele steunmaatregelen. In aansluiting op het voorgaande meent de minister te mogen vaststellen, dat in 1937 de totale opbrengst van verschillende landbouw producten hooger geweest is dan in vorige jaren, zoodat er geen aanleiding is thans nog extra maatregelen te nemen De minister blijft van meening, dat het, met het oog op de zeer onzekere economische po sitie en de dalende tendenz van de prijzen, in de eerste plaats noodzakelijk is een belangrijke reserve uit een eventueel saldo van het Land bouwcrisisfonds over 1938 of 1939 ter beschik king te houden. Mochten de omstandigheden gunstiger blijken dan de minister thans ver wacht, dan zal hij echter niet nalaten om, even als in 1937 is geschied, de beschikbare bedragen voor de alsdan in aanmerking komende doel einden aan te wenden. Bij het weder teruggaan van het Pond Sterling steeg de goudprijs te Londen met 2 d. tot 148/10. 22.300 werd aan goud om gezet. De rede van minister Chamberlain in het Lagerhuis oefende op de beurs te Londen geen invloed uit, omdat men wil afwachten, welk resultaat door zijn bezoek te Rome zal worden bereikt. De ruw-olieprijs te Michigan werd met 0.14 tot 0.68 a O.78V2 verlaagd wegens de toenemende concurrentie in het New- lilinois-petroleum-gebied en plaatselijke prijsverminderingen. De prijs is thans het laagst sedert 9 jaar. De industrieele bedrijvigheid te Detroit blijft toenemen. Het indexcijfer bedroeg op 15 December 100.9 tegen 97.6 einde Novem ber en 102.1 op 15 December 1937. De Atchison Topeka heeft 18 millioen uitgetrokken voor verbeteringen in het jaaJ 1939. Zij besloot tot den aankoop van 30 electrische diesel-motoren, tot een bedrag van 2.25 mïllioen. De Pennsylvania Rrd. heeft bij de Carne gie Steel, grootste dochtermij. van de U. S-' Steel Corporation, 50.000 ton rails besteld, bij de Bethlehem Steel 25.000 ton en bij de Inland Steel 22.000 ton. De Amerikaansche eerste klasse Spoor wegen hebben in de eerste elf maanden tot een bedrag van 14.94 millioen aan goede renwagons besteld tegen 70.16 mïllioen in dezelfde periode van het vorig jaar. Voorts 162 stoomlocomotieven en 103 electrische diesel-locomotieven tegen respect. 342 en 59 stuks. De inkomsten van de Pennsylvania Na blijven bij die van het vorig jaar belangrijk- ten achter, ondanks de ver doorgevoerde bezuinigingen. De bruto-ontvangsten daal' den in de eerste tien maanden 24.9 pCt. ten opzichte van dezelfde periode in het vonS jaar. Het dividend zal tot in November wor den uitgekeerd, welke betaling kan geschie den uit vroeger behaaldp winsten. Het zal 0.50 per aandeel bedragen. De benzine-voorraden bij de Amerikaan sche raffinaderijen bedroegen aan het ein de der vorige week 39.40 millioen vaten te gen 37.9 mïllioen vaten aan het einde der voorlaatste week. De voorraden benzine en- stookolie te zamen 148.47 mïllioen tegen 150.77 millioen vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleum' productie in de Vereen. Staten bedroeg ir° de afgeloopen week 3.276.000 vaten tegen 3.245.000 vaten in de voorafgaande week. Van den Bergh and Jurgens Limited keert een onveranderd interim-dividend un van 4 pCt. Over 1937 werd een slotdividenu betaald van 8Vz pCt. De Engelsche kunstzijde-productie t>e' droeg in November 12.51 mïllioen lb. tegen 11.75 mïllioen lb. in October en 13.71 mu' Hoen lb. in November 1937Hierbij was productie van stapelvezels belangrijk 9r0°' ter dan de productie van eigenlijke kunsi' zijde-garens. Op-de Londensche suikermarkt ontw kelde zich een zeer vaste stemmingals 0' volg van den teleurstellenden oogst VCL. Europeesche en Engelsche suikerbieten. u prijs steeg tot den hoogsten stand va 3 Januari j.l. Het Pond Sterling bewoog zich heden' ochtend te Amsterdam op 8.56%8.57/2 bl. 8.59%); de Dollar op 1.83%—1.84% sl. 1.84); de Frank op 4.83%4.84% (V. 4.84%); de Belga op 30.98—31.03 (vorig W 31.01) en de Zwitsersche Frank op 41J3 41.60 (vorig slot 41.62). De Nivas verkocht 1585 ton superie suiker en 303 ton bruine suiker voor cor Voorts 400 ton superieur (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 21 December 1938 Hooge Prijzen 100,— 2866 6723 7216 Prijzen van 45. 1263 1486 1913 1965 2092 2180 2280 2798 2913 3220 3380 3891 3984 4402 4859 4879 5108 5472 5525 5794 6030 6346 6364 6392 6542 6611 6685 7305 8629 8673 8806 8888 8958 9011 9248 9538 9738 9847 10462' 10793 10877 11177 11280 11856 12052 12155 12283 12346 12716 13235 13379 13631 13690 13752 13867 13984 14892 14957 15275 15609 15749 16023 16114 16225 16702 16813 17489 17668 17894 18181 18596 18618 18623 19371 19430 19967 19991 20279 20295 20313 20976 21180 21185 21513 1196 2651 4625 6124 7559 9298 11200 13194 14719 16212 18389 20255 21934 Verbetering 3e klasse, 2e lijst: 6046 m. z. 6048. AMSTERDAM, 21 Dec. Ter veemarkt waren he den aangevoerd: 169 vette kalveren: le kwal. 84 94, 2e kwal. 7882, 3e kwal. 6874 cent per kg. levend gewicht. Ondermelkers 58.0066, 74 nuchtere kalveren 6.0010, per stuk. 202 var kens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 5980, zware varkens 5859, vette varkens 57 58 cent per kg. slachtgew. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Vette kalveren matige aanvoer, han del traag, prijzen hooger, nuchtere kalveren ma tige aanvoer, stugge handel, prijzen Iets lager, varkens matige aanvoer en handel, iets hoogere prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Dec. 550 kg. Roode kool 2.00, 1000 kg. Gele kool 1.30—1.50, 600 kg. Savoye kool 2.90—3.40, 2725 kg. Uien 4.50—5, grove 4.30—5.40, 1500 kg. Peen 2.20, kleine Peen 4.00. BODEGRAVEN, 20 Dec. Kaasmarkt. Aanvoer 72 partijen, 3240 stuks, wegende pl.m. 29160 kg. Goudsche kaas met R.M.: le soort 2627.50, 2c soort 2425.50, zwaardere tot 28.50. Handel VINKEVEEN, 19 Dec. Coöp. Groenten- en Fruitveiling „Vinkeveen". Witlof 3.5012, Gree ne kool 2.50, Savoye kool 1.30, Boerenkool 1.50 P0NOORDSCHARWOUDE, 21 Dec. 26400 kg Roode kool 1.60—3.20, 2500 kg. Gele kool 2.30 2.50, 4600 kg. Deensche Witte kool 1.902.30. WOERDEN. 21 Dec. Aanvoer 75 partijen kaas: le kw. met R.M. 26.00—27, 2e kW. met R.M. 24.00 —25. Handel matig. sumptie. export. WOENSDAG 21 Dec. Waar- nemingspunten M 8 3 C5 ï-> 00 C/2 o IS3 I CSI Oi Sedert Gisteren S 0.10 0-66 030 0.0 0.23 'o/fl 0.16 O.'5 .3- 0.22 Keulen 6 u. 39.64 36 82 Lobith 10.25 9 30 Nijmegen 8.65 6.98 Kampen 3.62 2.20 Westervoort 8.60 7.30 Deventer 1.76 0.82 St. Andr. W. 9.18 7 85 Arnhem 3.08 1.88 Vreesw 1. w. 0.12 0 11 Maastr. H.s. 41.65 1) Borgh 41.30 41.70 Belfeld 10 88 Venlo 9.75 Grave 5.35 - 2) Sluis 5.70 4.4S Lith* - 1-81 Beneden de sluis 1/S Keulen, drijfijs. St. A»ht- w., drijfijs over der rivierbreedte. Vreesw. 1. w., ijs vast. Stuwen open te Linne, Roermond, B® tgd Sambeek, Grave en Lith. De stand te Grave op- kon wegens te lagen waterstand wflj riv^r' genomen. Er ligt drijfijs over 3/10 der breedte. 1) De waterstand aan de hoofdsluis v°r(itJ^0 acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geope stuw. _rav6 2) De waterstand aan de peilschaal te g (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zi) geopende stuw Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.2Z. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0 47 - AP 12 u 0.47 \P 2 u -.47 AP Stadswater 8 u 0 47- AP 12 u 0 4 i - AP 2 u - 47 AP WATERSTAND 21 Dec. 20 Dec. Amstelwater 8 u 0.47- A- 12 u 0.47 2 u -.47 IJselm. water 3 u 0.16 A- AP 0,17 Ap 16- AP u 12 u 2 u OP DEN RIJS 21 Dec. 20 Rheinf 167 Brelsach 1.40 Kehl Maxau Mannh Diedesh Lohr Mainz Bingen 1.58 2 99 1.86 1.79 1.00 1.68 Ems 1.36 Caub 161 Coblenz 2.98 Trier 1.91 Keulen Dusseld Ruhrort 1.79 Wesel 1.02 1.10, 1.21 0.55 0.88 0.35 0.72 0.96 0.46

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6