tgwdimL EEN „NOBEL" PLAN I Kerkelijk leven BENOEMINGEN DONDERDAG 22 DECEMBER 1938 3e REGIMENT INFANTERIE Plannen tot feesviering te Bergen-op-Zoom HjjHg Moeder en zoon dood gevonden Gasverstikking te Nijmegen als gevolg van lek in de gasbuis Kolendamp bedwelmt een geheele klas Doode musschen verstopten afvoerpijpen der kachel Het drama te Kootwijk ONDER KOLEN BEDOLVEN Stalen helmen voor Indisch leger Order wordt bij de Hembrug geplaatst VLIEGTUIGONGELUK OP NIEUW-GUINEA MOTORTREIN GRIJPT VRACHTAUTO Ned. Fabrikaat Nieuw hoofdbestuur Moeilijke brand in een café te Schiedam Vuurhaard was niet te ontdekken OFFICIEELE PROEFVAART VAN DE „ZAANDAM" DE GASVERGIFTIGING TE HONSELERSDIJK Het lek in de leiding gevonden Bij de Paters Franciscanen WlNGS American Cigarettes Ook voor U Hoe eerder, hoe beter/ 20 stuks 25 ets Strenge winters in oude tijden HET GLADDE WEGDEK Twee gewonden bij autobotsing Men weet, dat Dr. Hjalmar Schacht, de indertijd ter zijde geschoven Duitsche minister van Economische Zaken, die echter president Van de Rijksbank bleef, in Londen met den president van de Bank of England en andere financieele kopstukken be sprekingen heeft gevoerd. Waarover gin gen deze besprekingen? Wilde Berlijn in Londen een leening sluiten om de Rijksfinanciën, waarmee zoo kwistig Wordt omgesprongen, wat te versterken? Het was ondenkbaar, omdat de houding Van Duitschland na München en spe ciaal de maatregelen tegen de Joden te Londen een sfeer hebben geschapen, Welke nu juist niet bepaald geschikt bioet worden geacht voor een malsch deviezenbuitje in de schatkist van het Derde Rijk. Schacht is dan ook volgens de berichten geen leening ten behoeve Van het in de democratische en mensch- Üevende wereld verontwaardiging wek kende Duitschland, maar voor de alge- hieen medelijden wekkende Joden ko men vragen. Nu staat het te bezien, of de Duitsche machthebbers de meest geschikte beheerders moeten geacht worden van gelden, die ten behoeve van de Joden moeten worden aangewend, maar wat er aan hun betrouwbaarheid in dezen mocht ontbreken, zouden zij willen aan vullen door het geven van een rente Van 6 pet. Ten aanzien van deze 6 pet. mag men echter weer vragen in hoeverre daarop staat valt te maken. Immers, Duitsch land heeft sinds jaar en dag even stel selmatig als eenzijdig en eigenmachtig den rentevoet van alle schulden, die het hog geliefde te erkennen, verlaagd tot 4 pet. en minder. Schacht moet dan ook gezegd heb ben, dat Duitschland alleen dan 6 Pet. leeningsrente zou kunnen opbren gen, wanneer de andere landen bereid Zouden zijn de daarvoor benoodigde ver hooging van den Duitschen export te aanvaarden. Het leeningsplan ten gun ste van de Joden, zooals Schacht dat heet te hebben voorgesteld, is zeker en Vooral voordeelig voor Duitschland zelf. Al het Joodsche kapitaal in Duitschland zou in een centraal fonds gestort moe ten worden onder controle van de Duit sche regeering. De niet-anti-semietische mogendheden, waarheen de Duitsche Joden zouden emigreeren, zouden dan aan Duitschland een internationale lee- hing moeten verstrekken tot hetzelfde bedrag als het in Duitschland in een centraal fonds gestorte Joodsche kapi taal. Uit deze internationale leening zouden de uit Duitschland emigreerende Joden dan, volgens United Press, even- Veel geld krijgen als zij in Duitschland moeten achterlaten. De Joden zouden ban geen onbemiddelde emigranten meer zijn, maar als graaggeziene gasten door de niet anti-semietische staten Worden verwelkomd, aldus meende vol gens United Press de heer Schacht. Hoe nobel dit plannetje is om aan het meest rigoureuze anti-semi- tisme nog zooveel mogelijk te ver dienen van de mogendheden, die diep Verontwaardigd over het nationaal- Socialistische anti-semitisme zijn, blijkt Wanneer men bedenkt, dat op deze wijze Duitschland méér dan één vette vlieg hl één klap zou slaan. Ten eerste zou bij aanvaarding van dit plan Duitsch land alle joden kunnen kwijtraken, zon der één pfennig Duitsch Joodsch ka pitaal te verliezen. Ten tweede zou het eVenveel begeerde buitenlandsche de viezen krijgen als door de waarde van het totale Joodsche vermogen in Duitschland wordt vertegenwoordigd. Ten derde zou het terwille van de toege zegde 6 pet. rente zijn export in de we reld in niet onbeteekenende mate kun- hen vergrooten. En ten vierde zouden de hiteekenaars op deze internationale kening hun eigenbelang schaden, indien Zij de Duitsche waren zouden trachten k boycotten. Schacht meende, dat he gefortuneerde Joden gaarne op deze hiternationale leening zouden willen in rekenen om hun verdrukte volksgenoo- 6h in de gelegenheid te stellen 't Ariër- paradijs, dat een hel voor de Joden ge worden is, te verlaten, maar wij vree ën, dat zij er feestelijk voor zullen be danken een dergelijken losprijs voor de Joodsche gijzelaars in Duitschland te betalen, omdat zij daardoor het anti semitisme zouden honoreeren en het Derde Rijk en zijn nationaal-socialisme Htiancieel zouden Steunen. Het aan Schacht toegeschreven „nobele plan" *ou, indien de elkander niet volkomen dekkende mededeelingen van United Tress en Reuter in hoofdzaak juist zou den zijn, een brutale poging vormen om het onderste uit de anti-semietische kan r bekomen, en wij kunnen vooralsnog biet gelooven, dat men de waarheid van het bekende spreekwoord geweld zou Willen aandoen om te voorkomen, dat het lid van die kan op den Arischen heus zou terechtkomen. 9 Januari is het 125 jaar geleden, dat het starnonderdeel van het 3e regiment infanterie Werd opgericht. Het was in de dagen kort na het herwinnen onzer onafhankelijkheid, dat door den teruggekeerden Oranjevorst het Ne- öerlandsche leger werd herboren. Het leger zal feit feestelijk herdenken. mmï; Te Nijmegen zijn in den afgeloopen nacht twee personen door gasverstikking om het gekomen. Omstreeks half twaalf bemerkten buren, dat het huis van de weduwe Mastenbroek in de Bottelstraat gesloten bleef. Toen men geen ge hoor kreeg, waarschuwde men de politie, die een smid ontbood, om de deur open te steken. Leni ge personen, die met de familie goed bekend waren, ging hierop naar binnen. Een sterke gas- lucht kwam hun tegemoet. Zij vonden in de slaapkamer die aan de keu ken grenst, de vrouw en haar 32-jarigen acn- terlijken zoon Willem dood op bed liggen. Vermoedelijk zijn zij in den slaap door het gas verrast. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. De bewoners hadden geen gas-aansluiting'. Ver moedelijk is de gasbuis, welke onder het huis loopt, door de vorst gesprongen. De gemeentelijke geneesheer, dokter Van dei Brekel, heeft de lijken naar het St. Camsius- Ziekenhuis laten overbrengen. De bovenburen, een dochter van de vrouw en haar man, hebben niets van de gaslucht be merkt. dagmorgen eenige arbeiders bezig met het ver voer van kolen naar de fabriek. Hierbij is de arbeider P. Plooyer onder een aan elkaar ge vroren klomp kolen geraakt. Hem werd de borstkas ingedrukt, terwijl hij ook andere in wendige kwetsuren bekwam. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is de man overleden. Plooyer, die in Oostzaan woon achtig is, laat een vrouw en twee kinderen achter. Vanmorgen heeft zich in de openbare lagere school no. 5 te Sliedrecht een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, dat gelukkig goed is afgeloopen. De heer Klootwijk, hoofd der school, die de klassen ging inspecteeren, ontdekte in een der lokalen, dat al de kinderen versuft en voor het meerendeel bewusteloos waren. Ook de onder wijzer, dee heer Koppelaar, lag bewusteloos voor de klas. Onmiddellijk werd hulp ingeroepen en alle ramen van het lokaal open gezet. De genees- heeren droegen met de opzichters en arbeiders van een in aanbouw zijnde uitbreiding van de school, den onderwijzer en de kinderen naar buiten en brachten hen voorloopig onder in een lokaal van den nieuwbouw. Nadat bij de slachtoffers het bewustzijn was teruggekeerd, werden zij per autobus naar huis vervoerd. Van gemeentewege is direct een onderzoek in gesteld en toen bleek, dat de afvoerpijp van de kachel door doode musschen was verstopt ge raakt. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den landbouwer M. B. te Kootwijk, dien de rechtbank te Zutfen liad veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf voorwaardelijk wegens zware mishande ling van den grondeigenaar en advocaat mr. Blaupot ten Cate, dien hij met een greep meer malen op het hoofd had geslagen. De officier van justitie teekende tegen de uit spraak der rechtbank hooger beroep aan. Bij de behandeling door het gerechtshof eischte de procureur-generaal zes maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk. De uitspraak van het hof luidde een jaar ge vangenisstraf onvoorwaardelijk. Op het terrein van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug te Zaandam, waren Woens- BANDOENG, 22 Dec. (Aneta). Het leger bestuur besliste, dat voor het geheele Indi sche leger stalen helmen zullen Worden aangeschaft. De order hiertoe is in zijn ge heel geplaatst bij de artillerie-inrichtingen Hembrug. AMBOINA, 22 Dec. (Aneta). Gisteren is het Sikorsky-vliegtuig van de Nederlandsche Nieuw-Guinea Maatschappij, bij het vertrek van Manokwari, over den kop geslagen en ge zonken. Twee personen werden licht gewond, terwijl een derde ernstiger verwondingen be kwam. Zijn toestand is echter redelijk. Onmiddellijk is een ander toestel naar Mano kwari vertrokken, aan boord waarvan zich een dokter bevond. BATAVIA, 22 December (Aneta). Nader wordt nog vernomen uit Manokwari omtrent het on geluk met het Sikorsky-vliegtuig, dat de drie inzittenden, n.l. de pasagier de heer Van der Voort, de piloot Vonk en de monteur Atkinson, allen slechts licht gewond zijn. Een motortrein, komende uit de richting Gouda, heeft Woensdagmiddag een leegen vrachtauto op den onbewaakten overweg aan de Zijde te Böskoop aangereden. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De auto, die uit de richting Hazerswoude kwam, had den trein, die op den overweg altija een gematigde snelheid heeft, niet opgemerkt en werd van achteren gegrepen en raakte tus- schen een hek, dat zich aan den kant bevindt en den trein bekneld. De vrachtauto, waarvan het bakwerk werd afgerukt, en het hek werden zwaar beschadigd. Het uitzicht op de spoorbaan is echter zeer slecht en ondanks vele klachten en enkele ongelukken is men er nog niet toe over kun nen gaan om dezen overweg, die in de bebouw de kom van Boskoop ligt, te doen bewaken. Onder leiding van dr. ir. M. H. Damme werd vandaag te 's-Gravenhage een huishoudelijke vergadering van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" gehouden. Dr. ir. M. H. Damme heeft in zijn openings rede erop gewezen, dat de achter ons liggende periode zich heeft gekenmerkt door een bijzon der sterke opleving van de vaderlandsliefde en van het nationaal gevoel. De heuglijke gebeur tenissen der laatste jaren in de koninklijke fa milie hebben daartoe zeker bijgedragen. Het nut van bevordering van grooter nationaliteits- en van grooter saamhoorigheidsgevoel zullen, vooral in deze tijden, weinigen ontkennen. Spreker herinnerde aan een mentaliteit, die vroeger veel voorkwam om Nederlandsche ar tikelen onder buitenlandsehen naam in den handel te brengen en ze als buitenlandsche arti kelen te pousseeren; een mentaliteit, welke ge lukkig slechts bij een beperkte groep artikelen, in het bijzonder die, welke met mode samen hangen, valt op te merken. Het bewijst echter, dat voorkeur voor buiten landsche artikelen volkomen ten onrechte is, althans van de hier bedoelde, daar ze wel dege lijk in Nederland gemaakt worden. Met andere organisaties wil de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat een dam opweipen te gen dit gebrek aan nationaliteitsgevoel. De ver eeniging Nederlandsch Fabrikaat heeft deze taak op economisch gebied te vervullen Naast en afgezien van de bevordering van de werkgelegenheid, welke zij door haar actie wil bereiken, levert zij aldus op haar wijze een bijdrage tot de bevordering van ons nationaal zelfbewustzijn en saamhoorigheidsgevoel. De bestrijding van de werkloosheid is een van de eerste en belangrijkste doeleinden van „Ne derlandsch Fabrikaat." Het is is onze overtuiging, aldus spr., dat de Nederlandsche industrie in veel sterkere mate dan tot nu toe zou kunnen profiteeran van de Nederlandsche bestellingen 'zoowel groote als kleine) zonder dat dit een strijd behoeft te zijn met gezonde economische beginselen. Hier ligt inderdaad voor de overheid een be langrijke taak. doch de medewerking van het geheele Nederlandsche volk zelf is onontbeer lijk. t Door haar actie wil de vereeniging die mede werking opwekken en aanmoedigen. Gezonde voorkeur voor Nederlandsche voortbrengselen dient de plaats in te nemen van onverschillig heid en onachtzaamheid. Naast deze medewerking vroeg spr. ook der, financieelen steun, zoowel van particulieren als van handelaren en fabrikanten om het doel der vereeniging te bereiken. Met genoegen constateerde spreker, dat de Nederlandsche industrie zich blijft ontwikkelen en dat steeds meer artikelen, die vroeger uit het buitenland ingevoerd moesten worden, hier te lande worden gemaakt. Spr. noemde goede damesconfectie, kunstle der, gasmaskers en verkoop-automaten, tele foontoestellen, tafelmessen, talrijke medische praeparaten, autobanden en auto-motoren, gietijzeren pijpen, radiatoren, gestopte kinder poppen, kammen, heerenhoeden, dunplaatijzer, enz. Met voorbeelden, ontleend aan gegevens van het centraal bureau voor de statistiek, toonde spr. aan, hoe ook de bestaande industrieën haai positie op de Nederlandsche markt aanzienlijk wisten te versterken. Spr. releveerde ten slotte het werk van de vereeniging gedurende het afgeloopen jaar. In verband met de reorganisatie zal een nieuw hoofdbestuur worden gekozen. Spr. ver wachtte van deze reorganisatie gunstige ge volgen. Het bestuur gaat de toekomst met ver trouwen tegemoet in de overtuiging, dat de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" ook in de voor ons liggende jaren met succes haar bij drage zal leveren tot de welvaart van ons volk Tot leden van het hoofdbestuur werden ge kozen dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T., ir. P- M. Montijn, directeur Haag- sche Tramweg Mij., prof. dr. ir. H. C. J. H. Ge- lissen, directeur Stroomverkoop Mij. Maastricht mr. W. F. Wery, advocaat en procureur J. M. B. van Vlijmen, directeur eau de colognefabriek J. C. Boldoot, prof. ir. D. Dresden, directeur N.V. machinefabriek „Jaffa", ir. J. T. Duyvis, directeur Hollandsche Draad- en Kabelfabriek en mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, bank directeur. Door het springen van een gasbuis aan de Dijkstraat te Honselersdijk zijn Woensdag drie personen ten gevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Het tragisch ongeval wordt druk besproken op de plaats des onheils In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur werd de Schiedamsche brandweer gealarmeerd voor een brand in het café restaurant „Corner House" aan de Burgemeester Knappertlaan hbek Rembrandtlaan. Toen de brandweer, die met groot materieel uitrukte, ter plaatse kwam, bleek, dat op twee plaatsen brand was uitgebroken. Op de tweede étage boven het hotel, bewoond door de fami lie Hofman, was brand ontdekt in een der ka mers, welke uitziet op de Burgemeester Knap pertlaan. Hier was de brand spoedig gebluscht. De exploitant van het „Corner House", de heer Gunters. die beneden de familie Hofman woont, begaf zich naar het restaurant, omdat daar een dikke rook vandaan kwam. Toen men het restaurant opende, was het vrijwel onmo gelijk naar binnen te gaan. Men consta teerde al spoedig, dat de brand woedde in de kelderruimte van het café, waar de kegelbaan, de verwarmingsinstallatie en de keuken geves tigd zijn. Met rookmaskers gewapend trachtten de brandweerlieden in deze ruimte af te dalen. Dit bleek evenwel totaal onmogelijk. Er werd veel water gegeven en na anderhalf uur ver minderde de rook merkbaar. Opnieuw werd een poging gewaagd den brandhaard te ont dekken, doch hierin kon men ook toen nog niet slagen. Tot vijf uur heeft de brandweer gespo ten. Zij nam toen aan, dat de brand gebluscht was, ofschoon het nog steeds niet mogelijk was door den dikken rook heen te dringen. Tijdens het blusschingswerk zijn drie brand weerlieden onwel geraakt. Zij werden evenwel spoedig weer bijgebracht. Om kwart voor zes is de brandweer ingerukt. Bij onderzoek is gebleken, dat men hier te doen had met een schoorsteenbrand, die ont staan is bij de verwarmingsinstallatie en waar van de oorzaak gezocht moet worden in een defect aan den schoorsteen. Dat de brand bo ven werd waargenomen, zonder dat men be neden vuur kon zien, vindt zijn verklaring in het feit, dat de schoorsteen tusschen de kas ten van de suite-deuren van de bovenwoning loopt. Het hout hiervan is warm geworden en heeft vlam gevat. v De schade is niet groot. Op de bovenwoning beperkt zij zich tot de deunen; het café heeft hoofdzakelijk waterschade. Het pand was verzekerd. Nieuwste aanwinst van de Holland-Amerika-lijn Terwijl het zicht nauwelijks 200 Meter bedroeg en de sneeuw in dikke vlokken op het dek dwarrelde, heeft de directie van Wilton-Fijen- oord te Rotterdam Woensdagmiddag het nieuwe vracht- en passagiersschip „Zaandam" aan de directie van de Holland-Amerika-Lijn overge dragen. Het was bar slecht weer op de Noordzee. Vei ligheidshalve voer de „Zaandam" op haar offici- eelen proeftocht slechts enkele mijlen de Noord zee op. Temidden van vele wachtende schepen daar in de nabijheid van de kust ging de vlag van de werf langzaam omlaag om vervangen te worden door het groen-witte vlaggedoek van de Holland-Amerika-Lijn. Het was venijnig koud daar boven op het dek van het 9500 register ton metende motorschip .Zaandam", een zusterschip van de „Noordam". welke boot 15 September jJ. haar officieelen proeftocht maakte. Aan de lunch na de overdracht richtte de directeur van Wilton-Fijenoord, ir. Verloop, woorden van dank tot de directie van de Hol- and-Amerika-Lijn, die zijn werf de opdracht tot den bouw van de „Zaandam" had gegeven. Hierna bracht de heer F. C. Bouman hulde aan de werf Wilton-Fijenoord voor de keurige wijze, waarop zij dit nieuwe schip heeft afgeleverd. Tenslotte sprak de Amerikaansche gezant, George Gordon, nog enkele woorden, daarbij uiting gevende aan zijn verlangen, dat dit nieuwe schip de economische banden tusschen Nederland en de Vereenigde Staten zal mogen versterken. Ondanks de wel zeer slechte weersomstandig heden had de proeftocht 'n voorspoedig verloop. Nadat Woensdag geruimen tijd met een pneumatische boormachine, welke het Gemeen telijk gasbedrijf te Den Haag beschikbaar had gesteld, de grond was bewerkt, is het einde lijk gelukt om de kraan te bereiken, waardoor de gastoevoer kon afgesloten worden voor de woningen aan den Dijkstraat te Honselersdijk.. in één waarvan het echtpaar Hulspas om het leven kwam. Gebleken is, dat de leiding naar de woning van den tuurman van het echtpaar lek was geraakt en het gas door den grond de woning van Hulspas heeft kunnen bereiken. De toestand van den heer de Bruin, die nog juist van den verstikkingsdood kon worden gered, is thans weer gunstig. Hij deelde mede in den loop van den nacht duizelig te zijn geworden en zijn zwager Bouwman te hebben zien neer storten. Hij wilde toen hulp verleenen, doch herinnert zich niet wat verder is voorgevallen. Zooals bekend, kon hij nog juist worden gered. De lijken van de drie slachtoffers zijn in be slag genomen, doch zullen waarschijnlijk van daag weer worden vrijgegeven voor de ter aardebestelling. Op voordracht van den Hoogeerwaarden Pa ter Provinciaal Delegaat heeft Z.H.Exc. de Aartsbisschop van Utrecht benoemd tot pastoor van Lochem J. de Graaf O.ff.M. en tot pastoor te Lichtenvoorde H. J. W. M. Hunsche O.F.M. Op voordracht van den Hoogeerwaarden Pa ter Provinciaal Delegaat heeft Z.H.Exc. de Bis schop van Haarlem eervol ontslag verleend aan H. J. W. M. Hunsche als pastoor te Delft, H.H. Nic. en Gezellen en benoemd tot pastoor aldaar J. P. M. van den Berg O.F.M. en tot kapelaan te 's Gravenhage, H.H. Antonius en Lodewijk. J. J. A. Terstappen O.F.M. Met ingang van 27 December heeft de Hoog- eerw. Pater Provinciaal Delegaat aan het Rec toraat te Heerlen, H. Franc., verbonden Pater Herbert Timmermans O.F.M. Aan de klimaten nog niets veranderd Onze weerkundige medewerker schrijft: In ons land is de meening wijd verbreid, dat wij tegenwoordig niet meer zooveel en zulke strenge winters hebben als in oude tijden. Die meening heeft groote nadeelen want zij heeft ten gevolge, dat men niet meer rekent op de mogelijkheid van het plotseling invallen van strenge koude met al de nadeelen, die hieraan verbonden zijn. Hoe zwaar dit weegt blijkt nu reeds na het invallen van de zeldzaam strenge koude. Aan de oorzaak van deze koude hebben wij reeds eerder eenige beschouwingen gewijd. Thans zullen wij eens nagaan of de volksmee- ning omtrnt het voorkomen van strenge win ters juist is. Er bestaat een zeer goede statistiek van kou de en zachte winters, een twintigtal jaren ge leden samengesteld door Easton. Wij kunnen daaruit voldoende gegevens putten voor de be antwoording van de vraag: kwamen vroeger strenge winters meer voor dan tegenwoordig? Het antwoord is, dat de koudste winters, evenals de zachtste, min of meer in groepen voorkomen, maar dan komen er weer meer koude winters. Strenge winters waren in de zeventiende eeuw zeldzaam, zij namen in de achttiende eeuw weer in aantal toe en sedert dien kunnen wij rekenen op acht of tien zeer koude winters in een eeuw. De verdeeling van de strenge winters over een langen tijd schijnt niet geheel willekeurig te zijn maar af te han gen van een regelmatig terugkeeren van ver schillende oorzaken. Daar echter iedere oor zaak voor zich gebonden is aan een bepaaldP periode, die voor deze oorzaken verschillend is. kan het gebeuren, dat meer dan een of twee oorzaken tegelijk werkzaam zijn en dan is de winter zeer koud. Door meer van di° oorzaken aan te nemen, kan men verklaren waarom de koude winters soms heel lang uit blijven om later weer talrijker te worden. Dat wij in de laatste jaren slappe winters hebben gehad, is dus volstrekt geen aanduiding, dat zij voorgoed zullen uitblijven of minder fr» quent worden. Zij kunnen integendeel ieder oogènblik invallen, hetgeen trouwens nu wei weer gebleken is. Of de zoogenaamde ouderwetsche winterr inderdaad veel kouder en langduriger waren dan de koudste winters van den laatsten tijd valt eveneens te betwijfelen. De beruchte win ter van 1608 duurde slechts kort wat betreft het vriezend weer. Zeer lang en nu en dan zeer koud was de beruchte winter van 1740, die pas den lOden Maart eindigde, na op 4 Januari begonnen te zijn, maar hij gaf slechts vier da gen, die ongeveer zou koud waren als de laatst verloopen dagen. Nergens vind ik temperatu ren vermeld lager' dan 20 graden onder nul. een temperatuur, die in de koude winters van onzen tijd in ons land menigmaal is opgetee- kend. Ook duurde in de beruchtste winters uit de oudheid de sterke vorst nooit of hoogst zelden langer dan drie weken en het totale aantal vorstdagen in een ouderwetschen win ter, zorgvuldig opgeteld uit de beschrijvingen, die wij ervan bezitten, overtreft hoogst zelden het aantal, dat hier te lande in de strenge win ters van 1891 en 1929 werd geregistreerd. Iets anders is, dat onze voorouders niet zoo goed gewapend waren tegen de felle koude als wij. Herhaaldelijk vindt men in dagboeken de opmerking, dal het overal in huis vroor. Da» kwam hierdoor, dat men niet zulke goede kachels had als wij en ook geen centrale ver warming. Men reisde in onverwarmde rijtui gen. Men leed veel door dat de dichtgevroren wateren het vervoer van brandstoffen en le vensmiddelen belemmerden. Dat alles is sedert vroeger wel veel veranderd, al komt het ook nu nog voor, dat het verkeer ontwricht wordt en de menschen in de lichtgebouwde huizen by strenge vorst zitten te rillen. Overigens verloopen de winters, koude en zachte, precies als onder onze voor ouders, ook wat betreft den algemeenen toestand in andere landen. Immers aan de klimaten is nog niets veranderd en als er ooit veranderingen zouden komen, zouden die over duizenden jaren verloopen. De natuur haast zich niet. Liefhebbers van wintersport kunnen dus gerust zijn. Er zal wel telkens ijs en sneeuw komen. Maar 't is daarenboven noodig al tijd voorbereid te zijn op strenge winters, opdat men niet inslape en verzuime maat regelen te nemen wanneer het nog moge lijk is. (Nadruk verboden). In den Gnephoek te Alphen a. d. Rijn is Woensdagmiddag tengevolge van de gladheid van den weg een personenauto, bestuurd door den heer W. uit Hazerswoude. in botsing ge komen met een autobus uit Alphen a. d. Rijn. De personenauto werd van voren geheel m elkaar gedrukt, terwijl de beide inzittenden, de heer W. en diens 64-jarige moeder, vrij ernstig door glasscherven aan het geiaat wer den gewond. De heer W., die bovendien over inwendige pijnen klaagde en een beenbreuk had opgeloopen, moest naar het Diaconessen- huis te Leiden worden overgebracht. Mevrouw W. kon na verbonden te zijn naar haar woning te Hazerswoude worden overge bracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5